Buitenlandsch verzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. de Noordermarkt zich vermaakten met lan terfanten. //Hij weet er zeker alles van," zei de een. wDat kunje wel aan hem zien," ant- woorde de ander. De vrienden vervolgden hun weg door 't doolhof van straten en dwarstraten, dat Jordaan heet. Kees had er spijt van de uit- noodiging te hebben aangenomen, hij had al zoo lief aan boord gebleven, als wie weet in welke narigheid te vervallen. Op eiken viersprong is minstens één tap perij, in den Jordaan wijnhuis geheeten. Ze allen ongemoeid passeeren dat ging niet. De ongerustheid eischto bevrediging en dus namen ze een borrel, „'t Geefr, courage," meende Gerrit, want dat hij een doodstij ding zou hooren, stond bij hem vast. Ze kwamen in de derde Rozendwarsstraat daar moesten ze wezen naast de koomenij, in dien kelder. Gerrit herkende zijn oude woning niet meer. Martha wis altijd zoo netjes en nu hingen er vellen van gordijnen en een paar ruiten waren beplakt met Vlie gende bladen. Wat meer is, er scheen nering gedaan te worden, want er lag in de diepte een stapel turf en voor de trap stond een wagen niet coke. Zeker verhuisd," mom pelde hij. z/Hier weze?" vroeg de jonkman, die de kar ontlaadde. f,Ja," zei Gerrit, met een trilling in zijn stem, //woont hier juffrouw de Waai niet meer?" z/Daaf weke chelede fertrokke, boasGaot mar hiernaost, die wete d'r olies fen." //Christenesielen, de Waai, ben uwes dat? Kom binnen man, kom binnen en uwes ook, meneer, neem een stoel. Wel heere, ik zei van morgen zoo teugen mijn man, z/Doris," zei ik," wachje Gerrit nog niet, en daar bent uwes nou, wacht ik zal gauw koffie zetten." Met deze woorden verwel komt juffrouw de Vries haar buurman en diens gast. Ze is druk in de weer en ram melt maar door, blijkbaar omdat ze met dit bezoek zeer verlegen is. z/Een woordje, juffrouw, waar is Martha en de kleine?" z/Och man, weet je 't nog niet, maar dat kon ook niet, want je was op zee. Ik zei van morgen nog nou wordt maar niet ongeduldig, je kunt er 't schaap toch niet mee in 't leven terug roepen. Wil je liever een bittertje Gerrit? Goed, je moetje maar wat verzetten man. Ja, 't kind had iets on der zijn leedjes en daar was geen kruid voor gewassen." z/En was Martha niet erg bedroefd?" z/Och, wat zal ik je zeggen? Of ze be droefd was? Ja, ze had er veel mee te doen maar zie je zo is nog jong en. z/En waar woont ze nu?" z/lk weet het niet, Gerrit, heusch ik weet het niet. Je moet er maar niet van schrik ken, maar ze is plotseling verhuisd. Ik weet niet of ik je alles mag zeggen z/Zeg op maar," zegt Gerrit, //ik begrijp het al, zo was te mooi en //Juist Gerrit, ze was te mooi en dat wist zo. En hoo gaat dat, zoo'n jong ding laat d'r ooren al gauw naar 't gepraat van de heeren hangen en nu z/Dus ze is er van door, zeg op maar z/Ja, man, ze is ergens bezorgd, waar weet ik niet!" overjas van mij in een warme winterjas voor Barthé lémy te hervormen; in een onbegrijpelijk klein pak ketje vermocht zij wat mondvoorraad en een paar kousen behoorlijk samen te pakkenen toen do vreem deling, dien wij nu als een oud vriend beschouwden, dien avond op zijn kamertje kwam, vond hij er een kompleet stel onderkleeren en een paar heele schoenen. Toen het uur van het vertrek sloeg, zag hij er heel wat beter uit, dan toen hij zich voor het eerst aan ons vertoonde. Met tranen in de oogen zeide hij ons dank, beloofde in het voorjaar terug te zullen komen om mijn tuin in orde te maken en verzekerde nooit te zullen vergeten, hoe liefderijk hij bij ons ontvangen was. Zoodra hij werk had gevonden, zou hij mij schrij ven. Lang keken wij hem na en lang wuifde hij nog ten afscheid met de hand, eindelijk onttrokken de eerste hoornen hem aan ons oog. Ik gevoelde mij week gestemd, het was mij, of ik een oud, beproefd vriend had zien vertrekken. En toch, wat was deze vreemdeling voor mij geweest? llad ik een reden om zijn vertrek te betreuren? «Batlemie weg?* vroeg onze oudste, de kleine, blonde krullebol met hare levendige donkerblauwe oogen, zijne Hoveling. Ja, Barthélémy is weg,* antwoordde ik. Zij keek mij onderzoekend aan en verdiepte zich toen naar het scheen in een moeielijk probleem dat in hare kleine hersentjes was opgekomen. Na eeni- gen tijd hief zij het verstandige kopje op, wierp haar speelgoed weg en vroeg: «Batlemie goei man, waar paatje?* »Ja,« antwoordde ik, ja, mijne kleine vraagal: Barthélémy is een goede man.* Be kleine Suzc ging weer aan haar spel, ik echter bleef nog lang zitten mijmeien. Maar hel slot van mijne mijmering was: »Ja dat is het; een goedman was hij, een goed mensch.* (Wordt vervolgd). De juffrouw wist het wel, want Martha had haar nog wel eens bezocht en ze had verstomd gestaan hoe goed haar zoo'n nieuw modisch fluweelen kleed stond, maar ze zei daarvan niets, want ze was bevreesd voor ongelukken. Gerrit was vernietigd. Daar was hem op eenmaal zijn schoone droopi van huiselijk geluk ontnomen. Zijn kind dood en zijn vrouw erger dan dood. Was ze ook maar op 't kerkhof, wenschte hij. Hij snakte naar lucht en trok door Kees gevolgd de stad in. 's Avonds vond in een ander deel der stad een droevig tooneel plaats. Een heer met een dame van een rijtoer thuiskomende en het bordes bestijgende, werden plot eling overvallen door een dron-^ ken matroos. De dame vluchtte bijtijds naar binnen doch de heer werd door hem aan gegrepen. Een hevige worsteling volgde en beiden tuimelden langs de treden op straat. De toegeschoten menigte vond den matroos badende in bloed, terwijl het heerschap er zonder letsel was afgekomen. De politie no teerde naam en huisnummer en liet den ge wonde naar 't gasthuis brengen. Het kwam uit, zooals Gerrit voorspeld had. Martha was een paar dagen daarna weduwe, doch tot mevrouw heeft ze het niet kunnen brengen, dewijl haar heer reeds in 't bezit van een mevrouw was. Zij heeft na eenige maanden ook hem doch niet vrijwillig moeten verlaten en wanneer ze nu in den avond, nog altijd in haar flu weelen pak, een wandeling maakt, komt haar nog wel eens het beeld voor oogen van den Rooie, die haar eenmaal zijn naam leende en die zoo ongelukkig aan zijn eind kwam. t SPRANG, 20 Mei. Wie gisteren ons dorp bezocht, kon zien dat er feest werd gevierd en dat de deelneming daaraan algemeen was. Uit meer dan 100 huizen woei de vaderlandsche vlag. 't Gold de gouden bruiloft van onzen hoog ge- achten eersten wethouder, den heer Jan Craaijo met Maria Oerlemans. Gezeten te midden hunner vele kinderen en kleinkinderen, ontvingen de jubi larissen de vele stoffelijke blijken van belangstel ling en ontelbare wenschen voor hun geluk. 's Nachts te voren was hun huis door de buurt- jongens en meisjes zóó kwistig met reusachtige guirlandes, groene pijnboomen eu bloemen versierd dat het 's ochtends als in een lustwarande ver scholen lag. Een sierlijke eereboog met inscrip- tiën, wapenborden en jaartallen prijkte voor de woning, en toen 's avonds alles giorno ver licht werd, las men in gouden letters boven de voordeur, in een smaakvol chassinet: z/Zoo dreef op den tijdstroom der rollende jaren, De helft eener eeuw, uw huwelijkshulk voort; En troffen ook rampen of dreigden gevaren God lof! echtelingen! gij zelf bleeft aan boord." t ENGELEN, 20 Mei. De heer J. A. van den Bogaard alhier, eerste onderwijzer aan de openbare school te Drunen, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag aangevraagd. t DALEM. Zooals men weet, is den postbo de van Gorinchem op Herwijnen een velocipede verschaft. Aanvankelijk meende men hem daar mede een goeden dienst te bewijzen en scheen de proef te gelukken. Op den duur blijkt dit ech ter niet het geval. Telkens toch is het voertuig defect en hapert er het eeu of ander aan. Als redenen daarvan geeft men o. a. op: 1°. de lichte constructie van het voertuig, niet evenre dig met den te vervoeren last, 2°. de mindere geschiktheid der grindwegen, 3°. de min sterke bekleeding, caoutchouc-bekleeding, der wielen en 4°. de weekheid der genoemde wegen bij voch tig en regenachtig weder. t Op Zondag 30 Mei a.s. zal op het exer citieveld, buitea do kanselpoort te Gorinchem, een wedstrijd plaats hebben tusschen de cricket club //Hermes" aldaar en eene dergelijke veree- niging te Tiel. Naar in politieke kringen wordt verzekerd, is vóór de verkiezingen eene proclamatie des Ko- nings t» wachten. Uit de strafgevangenis te Hoorn is ontslagen zekere M. P. uit Amsterdam, oud 45 jaren, die sedert het jaar 1851 de navolgende straffen we gens diefstallen heeft ondergaan6 weken, 1 maand cel, 6 maanden, 2 jaar, 18 maanden, 2 jaar en 3 maal 6 jaar en 8 maanden. Te zamen 26 jaren en 2 en een halve maand. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben boven ons land zware onweders gewoed. In de meente Ellemeet sloeg de bliksem in een woning, met het noodlottig gevolg dat een der bewoners in den slaap doodelijk getroffen werd; zijn broe der, die met hem de legerstede deelde, werd ook hevig geraakt. De overige personen, in huis aan wezig, kwamen met den schrik vrij. - Onder Vlis- singen werd een paard in de weide dood gesla gen. Te Rotterdam sloeg de bliksem in den houtzaagmolen „Het Haantje". De brand werd met de spuit der fabriek gebluseht. Onder Lunteren werd een boom aan splinters geslagen en een paard in een land doodelijk getroffen. Te Zutfen verloren Zaterdagavond 2 personen door verdrinking hel leven. De een, 17 jaren oud, verdronk bij het zwemmen in de Berkel, de ander een kind van 8 jaar, viel al spelende in den IJsel. Eerst Zondag mocht het na lang zoeken geluk ken de lijken op te visschen. Zondagmorgen is op de drukkerij van het „Han delsblad" te Amsterdam een werkman, die strui kelde. tusschen de stoommachine geraakt. Hij bleef op de plaat9 dood. Zaterdagmiddag ge raakte te Hoorn een kind van 6 jaar op een eenzame plaats in een vrij diepe sloot en zakte terstond tot de ooren in het water. Zijn broertje van 7 jaar was alleen tegenwoordig, doch had den moed dadelijk het kind vast te houden en op den wal te trekken. Eerst toen de redding volbracht was, werd het ongeval door nabijwo- nende peisonen opgemerkt. Door de politie te Ubbergen is in hechtenis genomen eu naar de gevangenis te Arnhem overgebracht zekere G. K., aldaar woonachtig, wegens zware mishan deling: vau zijn hoogbejaarde moeder en zwangere zuster. Zaterdagmiddag waren eenige personen in de rivier de Maas op de ondiepte aan den hoek der Noord aan het baden, toen door de zuiging eener voorbijvarende stoomboot een hunner, een Engelsch matroos, die niet kon zwemmen, van de been raakte en jammerlijk verdronk. Tot heden is zijn lijk niet opgevischt. Te Win schoten is een weduwe, moeder van 7 kinderen in een vijver verdronken. Een 5-jarig kind te Roermond dronk uit een theepot vol heete thee. Het kind bekwam zulke hevige brandwonden, dat het na een dag zwaar lijden is overleden. Te Haarlem is Zaterdagnamiddag een 65-jarige schildersknecht, aan het Klokhuisplein achterover van een ladder gevallen, aan de gevolgen waar van hij onmiddellijk is overleden. Aldaar is Zondagnamiddag uit den Karapersingel opgehaald het lijk van een 8-jarigen knaap, die sedert Vrij dag jl. werd vermist. In de F. Bolstraat te Amsterdam liet een 17- jarig meisje zich langs een touw uit de tweede verdieping glijden, ten einde haar vrijer, op wien haar ouders niet gesteld zijn, te kunnen ontmoe ten. Halverwege gekomen liet zij echter het touw los en viel op straat, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. De politie belde de ouders op, die èu dochter èn touw naar binnen haalden. Uit de Kruisberg zijn twee jongens ontsnapt. Een werd achterhaald. Men vreest dat de an der in den IJsel verdronken is. Het Ach terwater te Delfshaven werd gisterenavond in rep en roer gebracht, doordat een schoonmoeder, bij haar schoonzoon, 8 dagen geleden gehuwd, den geheelen inboedel kwam stuk slaan. Te Am sterdam is een vrouw in de Wijngaardsteeg wooq- 9nrmmKmÊmmiaiÊÊiÊÊÊÊÊmÊimiimÊÊÊÊÊÊiÊmmmÊÊÊmÊaÊÊiÊÊÊimÊÊÊmiimÊÊmÊmiÊmÊmÊim/aÊÊmammm De gebeurtenissen in Griekenland, hoe ernstig ook, doen onweerstaanbaar denken aan eene opera comique. Met eene ounavolgbare vlugheid veran deren de tooneelen, en de meest onverwachte ge beurtenissen doemen elk oogenblik op. Verleden week verdween als een schim het ministerie Dely- amis, nog zoo even door het volk overladen met toejuichingen. De vrede was verzekerd. Een nieuw kabinet, met eenige totaal onbekende grootheden, althans voor ons, verrees. Maar dit was zeker, het wilde vrede. Als minister van oorlog zetelde er in een generaal, die twee maanden geleden van zijn commando was ontheven, omdat hij tot zijne offi cieren had gezegd dat naar zijne innige overtuiging Griekenland niet in staat was den oorlog te onder nomen tegen Turkjjo. Beter waarborg voor den vrede kon Bismarck zelfs niet verlangen. Goed. Do telegraaf meldt dan ook weldra dat alle marcheerende legerkorpsen tegenbevel hebben gekregen. Dus nu is de zaak spoedig uit. Een paar dagen la'er seint men nit Athene, dat er aan de grenzen tusschen Turken en Grieken een vurig gevecht is ontstaan. Den volgenden dag echter Verneemt men dat de Turksche en Grieksche be velhebbers rapporten over dat vuurgevecht hebben opgesteld en dat zij tot de conclusie zijn gekomen, dat het net zoo goed is of er niets is voorgevallen. Een dag later seint men uit Athene: Het minis terie is gevallen en wordt opgevolgd door Trikoupis. Nu had eene week geleden het vólk van Athene Trikoupis wel uitgejouwd en hem een verrader ge noemd, maar dat was minder. Dat is Thiers wel overkomen en Trikoupis is althans een groot staatsman evenals Thiers. Trikonpis is een vrij zinnig mau van groote bekwaamheid, die na den dood van Coumoundouros, Zaïrais en Deligoorgis eigenlijk de eenige invloedrijke staatsman van Griekenland is. Welk een man bjj is blijke hieruit dat hij in 1883 vijf ministeries te gelijk (oorlog, openbare werken, finantiën, buitenlandsche zaken, voorzit terschap) met talent leidde. Hij deed letterlijk wonderen voor de geldmiddelen, voor het onder wijs en hij was warsch van alle denkbeeld aan verovering. Nu deze man minister! Welk een gelukWacht even twee dagen later wordt uit Athene ge seind: alle bevelen tot ontwapening zijn .ingetrok ken.* Lenkweg deze woorden, anders niet. Maar Zaterdag wordt het nog erger. »Aan de grenzen is een geregelde veldslag begonnen over eene lengte van eventjes 25 kilometers. Aan beide zijden groote verliezen. Trikoupis is in het telegraafkan toor in voortdurende rechtstreekscho gemeenschap met den bevelvoerenden generaal.* En nn is het Dinsdag. En nu hooren wij van den heer Trikoupis dat de Turken begonnen zijn en van do Turksche regeering dat de Grieken moeten begonnen zijn, want dat de Turksche of ficieren strenge orders hadden alleen op een aan val te antwoorden. Als op het tooneel zulke oogverblindende scherm- veranderingeu plaats hebben roept het publiek te recht: de machinist! Is het te verwonderen dat men den machinist van dit Grieksche schouwtoo- neel zoekt in den keizer van Rusland? Wat toch is geschied? Verleden week Woensdag heeft de Czar te Sebastopol het afloopen derpaut- serschepen voor de Zwarte Zee bijgewoond en daar na eene proclamatie tot de matrozen gericht die niet alleen in zegevierenden stijl is gesteld, maar waarin de keizer duidelijk zegt dat hoewel hij den vrele wil, bij toch wel eens tot den oorlog zou kunnen gedwongen wolken. Tevens is het opge merkt dat de Russische gezant te Athene zulke drukke conferenties met Trikoupis had. In Rusland heeft de keizerlijke proclamatie dan ook een diepen indruk gemaakt, en vooral de Pan- slavisten juichen. De Petersburgsche Wjedemosti* zegt: »dat de plannen van Peter de Groote en Katharina II wel hunne verwezenlijking naderen. Europa zal beginnen te begrijpen dat zonder het bezit van den ingang de macht van Rusland over de Zwarte Zee niet volledig is.« Het blad geeft al vast den goeden raad den naam van do Zwarte Zee te veranderen in Russbche Zee! Maar nog vrij wat dieper is de indruk van het woord des Czaren geweest te Berljjn en Wéenen, maar men is zoo voorzichtig den schijn aan to ne men alsof het zoo erg niet gemeend is. Gisteren (Maandag) is de Duitsche Rijksdag be gonnen aan het debat over het nieuwe wetsontwerp op den brandewijn. Wij gelooven niet dat er ook ditmaal veel van terecht zal komen, hoewel Bis marck er nog wel voor naar het parlement zou komen. LI. Donderdag, bij de interpellatie over de aanscbrjjving der Duitsche regeering omtrent de werkstakingen (deze aanschrijving is eene brutal» verloochening van het recht van vergaderen), zeide de aanvoerder van het centrum, de heer Windt- horst: .Eene wat tot bescherming der arbeiders is vrij wat meer noodig dan eene wet op den brande wijn.* Men wil hierin het bewjjs zien dat alle cen- trnmleden weder de brandowijnwet zullen verwerpen. Het is opmerkelijk noe de Dnitsche pers tegen woordig bedekt en openlijk het vuurtje aanstookt tegen Frankrijk. De .Kölnische Zoitung* plaatst nu weder het volgende officieuse bericht nit Berlijn. .Het Fransche en het Dnitsche gouvernement leven in goede betrekking tot elkander; er is tusschen de twee kabinetten nooit verkoeling ontstaan en er kan dus geen toenadering zijn voorgekomende ge zanten te Parijs en te Berlijn kunnen evenwel noch verbeteren noch verslimmeren den toestand, welke ontstaat door bet chauvinisme der Franschen, hetwelk zich er op alle mogelijke wijzen tegen ver zet dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk weder vriendschappelijk worden.* Wij hebben een spreekwoord evenals de Fran schen»A bon entendeur demi mot suffit.* Men goloove gerost dat do Franschen voorzichtiger zijn dan voor 20 jaar en Bismarcks streken kenneu. Op dit oogenblik i9 de Fransche pers drnk in beweging over de oude vraag of de koninklijke prinsen moeten gebannen worden, omdat bij gele genheid van den ondertrouw van de dochter van den graaf van Orleans met de kroonprinses van Portugal vorstelijke vertooningon in de republiek zijn gemaakt. Merkwaardig. De radicaalste republikeinen ver dedigen den hertog van Orleans, terwijl de gema tigde republikeinen, zooals bet blad »La Repu- blique francaise,* de straf der vorbanning voor de prinsen eischt. De zaak zal don lezer duide lijker worden als hij verneemt dat het blad zich aldns heeft uitgeladen .Zoowel van het hof dat zijne feesten geYt in het hotel van de rue de Va- reunes, als van de partij die hare zittingen houdt in de zaal Lévis heeft de republiek gelijkelijk recht te eischen dat men haar eerbiedige. Zich te doeu eerbiedigen door hen die spelen met kronen in de salons, zoowel als door hen die spelen met dyna miet in de clubs dat is de juiste politiek.* Begrijpt men nu het verband? 6 De groote meubelfabriek van den heer Chris- tiaens, in de straat Anderlecht te Brussel, is in den nacht van 22 dezer door brand groolendeels ver nield. De schade wordt op 300,000 a 400,000 frs. geschat. In het Belgisch dorpje Swevezeele zijn van ge meentewege groote feesten beraamd, om de zeker niet alledaagsche roden, dat in deze maand niet minder dan 13 paren hun gouden bruiloft vieren, allen op 27 dezer. De kosten die de gemeente Liverpool te dragon had, wegens de komst van Koningin Victoria, be droegen 12,000 pd. st. De verzameling juweelen en andere sieraden, als de Hope-collectie bekend, kwam dezer dagen te Londen onder den hamer. De .saphir morveillenx*, het fraaiste voorwerp der collectie, bracht 700 guineas op; een parol van 2 centimeter lengte en 4 centimeter omtrek, ter zwaarte vau 3 oneen, werd voor 630 pd. sterl. verkocht; het kattenoog van den Koning van Candy, het grootste dat bekend is, iy3 centimeter middellijn heeft en met robjjnen omzet is, gold 357 pd. st., een Mexicaansche zon- opaal, waarin de zonnegod is uitgesneden, met gul den stralen omkranst, bracht 263 pd. st. opeen kruis met zeldzamen groenen brillant werd voor 375, een brillant van 12 karaat voor 400 en de sabelknop van Koning Murat nit Aqnamarin, met kostbare steenen bezet, voor 230 pd. st. verkocht. De geheele collectie, van 147 nommers, bracht 5552 pd. st. op, r Omtrent do uitbarsting van de Etna wordt be richt, dat het stadje Nieolosi door den lava-stroom met, vernieling wordt bedreigd. Te Aderno zijn tal van hotten verwoest door de aardbeving. Het dis trict Bronte werd door den zwaren zandrogen ge teisterd. De plantages en wijnstokken van Belpasso wer den vernield. De vulkaan werpt brandende massa's uit tot, een hoogte van 500 meter. Een treurig ongeluk hoeft te Matagne, bij Chiraai (Henegouwen) plaats gehad. Daar is een dyna- mielfabriek iu de lucht gesprongen. Drie menschen werden gedood, en eeu aantal anderen gewond. Een der gedooden zou don volgenden dag in het huwe lijk treden. De groote katoenspinnerij van de firma Alexandre Joire te Tourcoing is door brand vernield. De schade wordt op 900,000 fr. geschat. Te Troy (New-York) hebben de fabrikanten van boorden besloten hun fabrieken te sluiten, we gens de hooge eischen der werklieden. 8000 per sonen z|jn daardoor zonder werk. Uit een brief uit Oleh-leh dd. 13 April blijkt, dat de 24e onzer soldaten, zekere Brouwer, naar den v|jand is overgeloopende kerel schoot nog op den trein, welke langs de posten reed, evenwel zonder te raken. De twee gevangen genomen deserteurs Rambon- net en De Mey zijn opgehangen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2