BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND. wanneer ieder kiezer wist waar het om ging. Nu dit voor drie vierden niet het ge val is, nu rust op de pers eene zware ver antwoordelijkheid wanneer zij optreedt als voorlichtster. Nu reeds zijn de voorboden daar hoe velen hunne taak zullen opvatten. „De 30,000 ongeboren kiezers'' zijn er reeds een staaltje van. Plen ander is het non possumus en noluraus. Vraag eens hoeveel percent het begrijpt. Maar het is op zal venden toon geschreven en dat is al heel wat. Dat is voor de meesten reeds genoeg. Brasig zei reeds„Het is niet van we gens het begrijpen t HEUSDEN, 28 Mei. De hond van den heer D. alhier, vertoonde heden sporen van hondsdolheid, waarom hij, op verzoek van den eigenaar, door de politie is afgemaakt. Men vermoedt dat genoemden hond onlangs in aanraking is gekomen met den hier rondgezworven dollen hond. t De verkiezing van een lid voor den Ge meenteraad, in de plaats van wijlen den heer Pape, is bepaald op Dinsdag den 15 Juni a.s., tegelijk met de verkiezing voor de Tweede Kamer. t BESOIJEN, 26 Mei. Maandag middag had alhier in de Besoijensche steeg een ongeval plaats met den stoomtram uit Tilburg, die omtreeks half vier te Waalwijk aankomt. Even benoorden Sprang n. 1. liep de locomotief, terwijl de sterke krom ming aldaar reeds was gepasseerd, van de rails in de sloot. De machinist kwam met den schrik vrij j ook de passagiers bekwamen geen letsel. De lo comotief was een weinig beschadigd, terwijl de as, waarmede zij aan de wagens is bevestigd, ge broken was. Met veel moeite is de drenkeling nog dienzelfden avond op het droge gebracht. t Deze week is door de belanghebbende gemeenten, o. a. Baardwijk, Waalwijk, Besoijen, een adres gericht tot de hooge regeering, met het doel om te verkrijgen dat het voltooide gedeelte ZwaluweBaardwijk der spoorlijn Zwaluwe 's Hertogeubosch voor het verkeer geopend wordt. t De typhus, die alhier in enkele huisge- gezinnen heerscht, verliest gaande weg zijn kwaadaar dig karakter, zoodat er hoop bestaat dat deze ziekte spoedig zal geweken zijn. t De landman in deze streken heeft over het algemeen gegronde redenen om de toekomst met blijmoedigheid te gemoet te treden. De veld gewassen, o. a. de aardappels, het koren, staan uitmuntend tot nu toe heeft het nog niets van de nachtvorsten geleden. De weilanden in de buiten polders bezuiden het Oude Maasje, vooral die in den Besoijenschen polder, vertoonen, dank zij de overvloedige regenbuien der laatste dagen, eene frissche, malsche kleur. Het gras is, vooral dit jaar, zeer dicht gegroeid, zoodat eene ruime op brengst kan verwacht worden. t POUDEROIJEN, 27 Mei. Door den raad dezer gemeente zijn benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school alhier, mej. P. G. J. Bot hof, en aan die te Aalst a/d Maas, mej. W. A. Wolfswinkel, beiden te Amersfoort. BRAKEL, 25 Mei. Heden voormiddag ont stond hier op den huize „de Spijker" brand in een der schoorsteenen, waarin een vogelnest zat. Door spoedige en krachtige hulp wist men het vuur nog tijdig uit te dooven. t TIELERWAA"ilD, 26 Mei. In de bierbrou werij „Fortuna" te Tricht ontstond dezer dagen brand door het vuur vatten van een pot met pek, die men gelukkig spoedig genoeg ontdekte om den voortgang der vlammen te stuiten, die anders zeker hier bij het droge weder en in de nabijheid van strooiën daken en hooibergen waarschijnlijk groot onheil zouden berokkend hebben. t DALEM. Aangezien zich ook gevallen van mazelen hebben voorgedaan ten huize der onderwij zers te Vuren, is de openbare school aldaar voor on- bepaalden tijd gesloten. t Tot poldermeester van den polder Dalem is herkozen de heer Hk. v. d. Giessen Wz. t WOUDRICHEM, 26 Mei. Van 8 tot 15 Mei was de vischvangst van zeer geringe betee- kenis. Slechts 6 zalmen, 200 elften en 8425 vinten werden gevangen. De zalm werd verkocht tegen 85 5, 89 ct. per h. KG., de elft 75 80 et. en de vinten 4 h 6y2 per stuk. Van 15 tot 22 Mei waren aan den afslag 15 zalmen tegen 75 a 85 ct. per h. KG., 470 vinten tegen 81/3 a 10 ct. en 25 elften tegen 65 h 75 ct. per stuk. De elftteelt kan als geëindigd beschouwd worden. De Koning heeft thans eene commissie aange wezen tot het instellen van een onderzoek naar de vereischten van een haven voor visscherssche- peu te Scheveningen, de kosten en de wijze van uitvoering. Acht dagen geleden kromp men in elkander van de koude en men geloofde dat het nooit lente zou worden. Van nacht zijn er hagelkorrels gevallen en gisteren had iemand het nog zien sneeuwen. Men greep naar zijn overjas en de kweekersbaas met zijn dochters hadden Zondagsavonds nog om de warme kachel gezetendie koukleumenHet weer sloeg om. Hemeltje, welk een warmte en dat voor Mei, het gelijkt volkomen naar Juli! Heele vertoogen bij voorvallende gelegenheden werden gewisseld over een zoo groote warmte. Als het zoo voortgaat, is het om te stikken en een klein kwar tier uur wandelens is nu reeds een heele onderne ming. Doctor Bruis van Ilildebrand werd er ook al bijgesleept en het weerglas stond in een omme zien op 80 graden. Donder in Mei, is gras in de wei, merkten de boeren spreekwoordelijk aan, toen de buien kwamen opzettenen warm weertje vandaag. Maar er was genoeg naar verlangd, en zij roemden dat de koeien nu volop te eten hadden, goed melk gaven en dat het hooiland bovenst best begon aan te komen. Ook de warmoeziers waren nu vrij wel tevreden, hoewel zij vreesden dat de groenten spoedig te goedkoop zouden worden. De tuinbaas had intus schen aangemerkt, dat op dit warme weer koelte volgt en naar zijn ondervinding van wolken, die hij in het Noordwesten had zien staan, geen warme zomer te wachten is. Men schrijft uit Leiden aan de „N. It. Ct." Dezer dagen heeft een schendende hand in het Leidsch academiegebouw een daad van schandelijk vandalisme bedreven. Ieder kent den „Gradus ad Parnassum," de geestige teekeuingen langs de trap, die naar de eerste verdieping leidt, door den heer V. de Stuers tijdens zijn verblijf aan de academie vervaardigd. In de eerste groep (de vader die zijn handen zegenend over zijn zoon uitstrekt bij diens vertrek naar de academie en daarbij uitroept „Heere breng hem niet in lijden!" de moeder staat huilend daarachter, is de figuur van den zoon geheel van den muur geschrapt, en die van den vader zwaar beschadigd. Wie de bedrijver van dit ongehoorde stuk is geweest, weet men niet, en zal men wel niet te weten komen. Dat het een student zou zijn, is nauwelijks tegelooven, en welke reden er voor dit schenden was, is nog minder te begrijpen. Het is een schande en nauwlettend mag wel gewaakt worden over de overgebleven teekeningen. Van Hildebrands „Camera Obscura" is de zes tiende druk verschenen. Het landgoed Klarenbeek te Arnhem heeftop- gebracht 405,107 o. a. het huis Klarenbeek met terreinen aan den Velperweg 132,111, de Bekenkamp 62,555. Het Klarenbeeksche bosch met de steenen tafel is door de gemeente Arn- aangekocht voor 178.790. De heer E. Kiderleu jr. van Delftshaven, be haalde bij den Vrijdag en Zaterdag gehouden wielerwedstrijd te Londen weder den len en den 2en prijs. t Het bestuur van den Calamiteusen Leendert Abrahampolder zal eerstdaags de uitvoering van eenige buitengewone werken aan de dijken aan besteden. t Het dijksbestunr van de Neder-Betuwe heeft besloten tot verhooging en verzwaring van den bandijk onder Maurik. De kazerne der torpedisten te Brielle zal binnenkort van electrisch licht worden voorzien door de firma Smit, aan den Kinderdijk. Te Wan neper veen vond de arbeider K. Steen bergen drie eendeneieren in een kraaienest, dat zich in den top van een tikenboom bevond. Heelt men in dit geval met een verstrooide De burgemeester van Brussel heeft de volksmani festatie, bepaald op 13 Juni, verboden. Don Carlos, die vau de Gravin van Chambord erfde, heeft dus weer geld om de woelingen iu> Spanje te onderhouden. Men deukt, dat hij eer lang in de Baskische provinciën zal opdagen. Ook de Spaansche commissie, die do werken voor het Panama-kanaal bezocht, heeft, naar aan de Engelse* e bladen bericht wordt, den indruk go- kregeu dat het werk onmogelijk vóór 1892 gereed kan zijn en dat het zeker veel meer zal kosten dan geraamd wordt. Intusschen is de opperste technische commissie voor het Panama-kanaal door de Lesseps bijeenge roepen, om aan de Fransche regeering nadere in lichtingen te geven, in antwoord op de bezwaren, tegen de gewenschte obligatie-leening van 600 mil- lioen francs. Het gerucht, dat de koning van Portugal af stand van den troon zou willen d$en ten behoeve van zijn oudsten zoon, wordt tegengesproken. Bij de oorlogswerf te Kopenhagen heeft men een duikerschool opgericht, alwaar scheepstimmerlieden practisch geoefend worden in het verrichten van werk aan schepen onder water of op den bodem der zee. Berg, do voorzitter van de Deensche Kamer, vierdo zijn zilveren bruiloft in do gevangenis. Een deputatie, vertegenwoordigende 80.000 personen, kwam hem een fraai geschenk in zilver en 50.000 kronen aanbieden. Dezer dagen is in het Engelsche graafschap Chester een oude brievenbesteller overleden, van wien men berekent dat hij op zijn beroepstochten in het geheel 212.520 Eng. mijlen (van 1600 meter) geloopen beeft, hetgeen ougeveer zooveel is als achtmaal rondom de aarde. Een bloemist te Stratford ziet zich door de rechtbank een schadevergoeding van £500 (ƒ6000) toegekend wegens nadeel aan zijn bloemen en planten toegebracht, door den rook der locomo tieven van den Great-Eastern spoorweg. De Engelsche bladen berichten weder van drie vrouwenmoordenaars. Te Worcester is een ketel maker, Hewitt genaamd, ter dood veroordeeld, om dat hij zijn vrouw, die hij telkens sloeg en schopte, zoozeer mishandeld had dat zij aan de gevolgen overleed. Te Jarrou is een man gevat, die zijn vrouw, sedert een week van hem gescheiden, bij een ont moeting op straat een slag gaf, dat zij dood op den grond viel. Ook te Blackwatertown beeft een man, een pach ter, zijn vrouw doodgeslagen. Hg gaf zich daarna zelf aan bij het gerecht. Over Erfurt heeft eergisteren een wolkbreuk plaats gehad welke veel schade heeft aangericht. Verschei dene personen zijn gewond en vele huizen door het water omvergeworpen. De jonge vrouw van een photograaf te Berlijn,aldus verhaalt het »Berl, Tgbl.c moest dezer dagen een operatie ondergaan, waarvan de geneesheeren den goeden afloop niet bepaald durfden voorspellen. Na- thélémy, koel en vast. Een tiental mannen, den zin zijner woorden radende, vlogen hem, van ladders en emmers voorzien, na. De hooge gestalte van den Franschman vertoonde zich een oogenhlik later op het platte dak. Een paar mannen, die hem gevolgd waren, trokken de ladder op en zetten haar tegen de dakgoot van het kerk gebouw. Nog een oogenblik en twee donkere gedaan ten, nu en dan door vonken overstrooid of half verdwijnend in den rook, werkten zich langs de hel ling omhoog, de ladder met moeite over de leien voortbewegend. Nu werd het mij duidelijk wat zij wilden. De kerk en de pastorie vormden te zamen een ge heel, in den vorm eener "jf"de kortste arm was het huis. Reeds hadden de vlammen het achtereind van het pastoriedak verzwolgen en woedden met de groot ste heftigheid aan de voorzijdealleen het aan de kerk grenzende middengedeelte was nog vrij en daar be vond zich mijn kind. Daar had het koene tweetal het uiteinde van het kerkdak bereikthrt meisje had het reeds bemerkt. Doch kerk- en pastoriedak waren nog gescheiden door eene diepe kloof, gevormd door den zijgevel van het eene en de helling van het andere. Ook die plaats werd reeds door de vlammen besprongen. Zij kron kelden zich langs de dakgoten en trachtten tegen den gevelmuur op te klimmen. Barthélémy liet de ladder in de diepte neer; zijn metgezel, een mijner gemeenteleden, was hem behulp- dat men lang had geaarzeld moest men er toch toe besluiten, doch tevens ried men den zeer zenuw- achtigen man aan, dien dag uit de stad te gaan, hetgeen geschiedde. Hij ging naar Freienwaldo en wachtte daar bericht af. Daar heen zond men dan ook telegram toen de operatie was afgeloopen en geheel naar wensch geslaagd. Het bericht kwam echter eerst aan, toen de man uit overspanning plotseling aan een beroerte overleden was. Dit be richt maakte nn weder op de jonge vrouw zulk een verpletterenden indruk, dat zij den volgenden dag eveneens overleed. Ranke stierf zonder tot bewustzijn te zijn terug gekeerd. Weinigen werkten zoo veel en zoo on vermoeid als hij. Zijn werkuren waren van 10—2 en 's avonds van 9—1. Hjj dicteerde veel, dat hielp hem zich duidelijk uitdrukken, placht hij te zeggen. De Keizer zond een eigenhandig schrijven aan de zonen van Ranke (de een is predikant, de andere kapitein), waarin hij o. a. zeide: Een man van eer, een echte vaderlander is ten grave ge daald zijn naam zal als historicus blijvend zijn,, ik zal hem steeds dankbaar betreuren en zijn aau- denken in eere houden.* Keizerin Augusta tele- grapheerde o. a.»Algemeeu zal de smart zijn over het overljjden van uw vader. Wien het zoo vergund was licht en waarheid te verbreiden, die leeft voort in de herinnering van tijdgenooteu en van de nakomelingschap.* Het vleiendst compliment, ooit aan het adres van Ranke gezegd, was dat van Leo XIII, die opmerkte dat men de beste geschiedenis van do Pausen aan een Protestant verschuldigd was. Duitschland heeft nóg eene geschiedschrijver ver loren, nl. George Waitz, Hij overleed Maandag nacht te Berlijn, in den ouderdom van 75 jaren. De nieuwe kerkelijk-politieke wet in Pruissen is thans afgekondigd. De commissie tot onderzoek van het brandewijn belast ingoutworp heeft thans hare werkzaamheden aangevangen. Volgens de National Zeit.« is de Russische regeering voornemens eene leening te sluiten van 100 millioen roebels voor binnenlandsche doel einden. De nitroglycerine-fabriek te Alduya, provincie Valencia, is geheel vernield tengevolge eener ont ploffing van 480 kilo's glycerine. Van de 35 per sonen, die in de fabriek waren, zijn er 13 gedood, wier lijken, geheel aan stukken, eenige honderden meters ver weggeslingerd werden. Van de overigen werd niemand gekwetst. Kolonel Herbinger, bekend door de beschuldi gingen, die men in zake zijn gedrag in Tongkin legen hem inbracht, is te Parijs gestorven. De brand te Baligrod is, na drie dagen te heb ben gewoed, gebluscht. Een derde gedeelte van het Joodsche kwartier is vernield. De uitbarsting van de Etna richt groote ver woestingen aan in de bosschen en tuinen, aan den voet van den berg gelegen, doch heeft nog geen menschenlevens gekost. De laatste groote uitbarsting had in 1874 plaats. Bij do voorlaatste, in 1865, werden de dichte bos schen della Cerrilla en de Linguaglosse vernield; dit plantsoen dateerde nog uit den tijd van Vir- gilius. De grootste uitbarstingen, waarvan de ge schiedenis gewaagt, hadden plaats in 1669 en 1693 bij deze laatste kwamen zestig- honderdduizend menschen om het leven. In Pennsylvanië is een nieuwe oliebron ontdekt, die dagelijks 500 vaten olie geeft. Philippe Davyl verhaalt in de Temps* dat Stan ley, dien men voor een Amerikaan hield, in Wales geboren werddat hij de natuurlijke zoon is van een arm meisje uit Denbigh, Betsy Parry, en van een pachter John Rowland, In 1841 geboren, ging hij in 1858 op zee aan boord van een Amerikaansch schip, dat te Liverpool lag; zijn naam H. M. Stanley was die van een vroegeren patroon te New Orleans, die in 1861 overleed. zaam. Juist op het oogenblik dat het werktuig de helling van het pastoriedak bereikte, slaakte de hel per van den Franschman een schrillen kreet en tui melde langs het kerkdak naar omlaag. De arme moedige manmen had bijna geen oog voor hem aller blikken richtten zich op den vreemdeling, die den gevaarlijken gang ging wagen. Met vaste treden daalde hij in de opene ruimte af; de vlammen dansten langs de onderste sporten van het werktuig dat hem droeg, rookwolken onttrokken hem telkens aan de oogen der angstig beidende toeschouwers. God lof! daar zet hij den voet op het dak, nog ééne schrede en onmachtig zonk mijn kind in zijne armen. Een oorverdoovend gejuich steeg uit de schare op, gevolgd door een nieuwen jubelkreet, toen de redder door rook en vlammen heen het kerkdak had be reikt. Met angstig bonzend hart volgde ik elk zijner bewegingen, zag, hoe hij als een volleerd equilibrist met Suze in zijne armen over den smallen rug van het dak trad, hoe hij, met levensgevaar langs de hel ling afgegleden, den voet in de goot zette en op het porlaaldak afdaalde. Mijn kind was geredWat er verder bij den brand gebeurde, vernam ik eerst later, daar ik, nog eer ik haar in de armen had gesloten, bewusteloos was neergezonken. (Slot volgt.) De bekende Amerikaansche millionair Mackay, ook wel bijgenaamd de zilverkoning, daar hij ei genaar van groote zilvermijnen is, heeft onlangs in zijn huis een rookkamer laten inrichten, waar van het ameublement van gewoon gebogen hout, hem toch op vijftig duizend gulden komt te staan. Het vertrek is nameljjk behangen met Europee- sche bankbiljetten en het plafond is beplakt met Oostenrijksche biljetten van tien en vijf gulden aan de muren zijn Fransche, Engelsche, Russische en Italiaansche bankjes aangebracht en men heeft daarvan bijzonder sierlijke figuren weten te maken. De Transvaalsche Volksraad werd 31 April door presidout Kruger geopend. Zijn rede behelst geen gewichtige bijzonderheden. Ook de Volksraad van den Oranje-Vrijstaat is den 3n dezer door pre sident Brand geopend mot een rede, waarin hij de noodzakelijkheid van een onderzoek in zake de Ba- sutoland-verwikkelingen erkent, de wenschelijkheid betoogt van een tractaat met de Boerenrepubliek in Zoeloeland en een leening van hoogstens 50.000 pd. st.. aankondigt voor openbare werken. INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Heusden gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op heden ter gemeente-secretarie ter in zage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien Een verzoek met bijlagen van Bartel Baaijens alhier, om vergunning tot het oprichten van eene slachterij, penserij, droogerij, rookerij en zouterij van vleesch en spek in het pand gemerkt wijk W no. 28, kadaster sectie A, no. 428 en 430, staande in de Sterrestraat. Dat op Dinsdag den 8 Juni 1886, des voormiddag! ten 11 ure, in het raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijd stip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Heusden, den 25 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, II. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. SB"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2