maken iekend: DE HOOGE MAASDIJK VAN STAD EN LANDE Bekendmaking. MAANDAG Jen 20b SEPTEMBER ei, WEDSTRIJD Dekhengsten, Zoog-Hengstveulens Springstieren, Reederij „Maasstroom." van HEUSDEN," De dan te behandelen on- derwerpen zijn: Rekenkundige Voorstellen, MAAKT BEKEND: 321 ste Staatsloterij LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTI EN. Waterschap De hooge Maas dijk van Stad en Lande van Hensden/ MAANDAG 28 dezer, vervroegd op 12.45, 2.30 ('s Maandags 2 ure.) VERZAMELING avond te Keulen. In Gelderland heeft men met het plilkken van kersen ter verzending naar Engeland een aanvang gemaakt. Over eenige dagen, wanneer het weder gunstig is, kan er voor de groole markt geplukt worden. Het kersengewas is er buitengewoon goed. Als bewijs hiervoor kan die nen dat in een boomgaard, een morgen groot, door deskundigen 14,000 kg. kersen gesteld is. Men kan dus gemakkelijk nagaan dat zoo'n hoekje grond den eigenaar een groot voordeel bezorgt. De biezenverbouw te Genemuiden beslaat te genwoordig 35 H.A. langs het strand, terwijl ook bij het Zwolsche diep 5 H.A. met biezen beplant zijn. Te Bolnes en Slikkerveer ziet het er treurig uit wat de werkzaamheden betreft. In de laatste weken werden daar 60 a 70 werklieden uit ge brek aan werk weggezonden, welk aantal zeer waarschijnlijk nog wel zal vermeerderen. Enkelen, aan veldarbeid gewoon, viaden daarin nu een klein bestaan, doch de meesten loopen werkeloos rond. Ruim drie jaar geleden werd voor eene wo ning in de Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam een in doeken gewikkeld kind van ongeveer drie weken gevonden. De vrouw in dat huis, die zelve kinderloos was, nam het kind, een jongen, tot zich en verzorgde het als haar eigen kind. Dezer dagen nu heeft eene ongehuwde dienstbode zich als de moeder aangemeld en den jongen opge- eischt. De pleegmoeder weigert echter hardnek kig het kind af te geven. De heer en mevrouw S. uit Vianen, den ln Juni naar Parijs vertrokken om zich onder behan deling van Pasteur te stellen als zijnde vermoe delijk door een dollen hond gebeten, zijn na eene behandaüng van 10 dagen teruggekeerd. De vac cinatie geschiedde in de zijde en was zonder pijn. Het inenten zelve geschiedt kosteloos. Naar men verneemt is aanvraag gedaan om 2 andere personen, uit Vianen, op rijskosten naar Parijs te zenden, ten einde onder behandeling van Pasteur te komen en dit is toegestaan. Be reidwillig heeft de heer S. de zorg op zich geno men dit tweetal naar Parijs te begeleiden. Ook de hovenier A. Klootwijk te Gorkum, die door een hond werd gebeten, is naar Parijs ver trokken. Ter gemoetkoming in de onkosten ont ving hij van rijkswege 150. Men meldt uit Tiel, dat een daar Donderdag avond gewoed hebbend onweder van zulke hagel buien vergezeld ging, dat in die streek niet al leen alle kersen weg zijn, maar waarschijnlijk ook de gansche oogst vernield is. Wat nog gespaard gebleven was, werd den volgendeu ochtend vroeg door nieuwe hagelbuien verwoest. De politie heeft zekeren K. uit Ruinen gevan kelijk weggevoerd. Hij wordt beschuldigd dat hij den persoon van S. aldaar, zoo ernstig met een mes heeft verwond, dat men voor diens leven vreest. Door de politie te Nijmegen zijn twee vrouws personen in hechtenis genomen, wegens een in den nacht te voren door haar gcpleegden diefstal op den openbaren weg van een aanmerkelijke som geld, ten nadeelé van een 60-jarigen touwslager uit Huisen. Twee sjouwerlieden zijn wegens mede plichtigheid ingerekend. Allen zijn oude bekenden der justitie. Te Vledder is een korenmolen afgebrand. Alles was verzekerd. In open zee op de kust van Tessel dreef eergisteren met het storm achtige weer een man in een open bootje. Hij was ten speelbal aan wind en golven en dreef, ondanks al zijne pogingen om den wal te bereiken, verder van de kust. Gelukkig merkten de visschers den benar den toestand van den man op. Zij sprongen aan boord van de blazerschuit /f. X. 8* en zeilden naar de plaats de» gevaars. Een uur later keer den zij behouden terug met de vlet en den gered den man. Door de maréchaussee te Gulpen is proces-verbaal opgemaakt tegen den gemeente veldwachter te Margraten (Limburg) wegens het verkoopen van jenever in het klein, zonder van de vereischte vergunning te zijn voorzien. Te Tilburg moet door een onbevoegde vrouw hulp zijn verleend bij eene bevalling, welke een doodelij- ken afloop had. Door de justitie is een onderzoek ingesteld. Bij Harderwijk is de visscher Peters in vrij ondiep water overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een 62-jarige vrouw, lijdende aan godsdienstwaanzin, is aan de Nassaukade te Amsterdam in het water gesprongen, doch bijtijds gered. Te Zuidbroek had een veertienjarig meisje, nog slechts twee dagen werkzaam op de fabriek van den heer W. A. Scholten, de onvoorzichtigheid, om een kleinen omweg te besparen, over een machine, die in werking was, te stappen. Zij werd door het werk- gegrepen en herhaalde malen rond geslin gerd. Toen de machine tot staan was gebracht, bevond men dat haar beide beenen gebroken waren en dat zij met wonden bedekt was. Zij verkeert in zeer zorgelijken toestand. In een fa briek op de Lijnbaansgracht te Amsterdam is een man met zijn rechterhand in aanraking met de stoommachine geraakt, zoodat dat lichaams deel verbrijzeld werd. Te Arnhem is vermoedelijk door het spelen met lucifers, op den zolder van het huis, bewoond door v. d. H. op Plattenburg, brand ontstaan, welke zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toen de brand ontdekt werd, vond men het 6 ja rig zoontje van v. d. H. ongedeerd in zijn ledi kant je zitten dat reeds in brand stond. Ook eene daar aanwezige partij hooi was reeds aan het smeulen geraakt. Aan eenige te hulp toegesnelde personen mocht het gelukken den brand te blus- schen. Twee landbouwers te Stevensweert hebben een klacht ingediend tegen den wethou der J. S. dier gemeente, omdat zij dezen in be schonken toestand zijn tegengekomen. Door de politie te Rotterdam is aangehouden een dienstbode, die zich ten nadee'e van haren mees ter een bankbiljet van 300 had toegeëigend, doch het, uit vrees voor ontdekking, verscheurd en in het privaat geworpen heeft. Te Sehijn- del is de bliksem geslagen in een woning, door 5 gezinnen bewoond. Alles verbrandde. Vijf gei ten, 3 varkens en twee honden kwamen in de vlammen om. Ook te Ooyen brandde een schuur af. De nieuwe Kamer. In de nieuwe Kamer zijn gekozen 46 libera len, 1 conservatief, 17 katholieken en 15 anti revolutionairen, onder w.dke laatste er 1 twee maal is gekozen, voor 16 plaatsen. Herstemming moet plaats hebben voor 6 plaatsen. Waarschijn lijk is, dat voor deze 6 worden gekozen 1 libe raal, 2 katholieke en 8 antirevolutionairen. Is dit het geval, dan bestaat de Kamer uit 47 libera len, 1 conservatief, 19 katholieken en 19 antire volutionairen. De conservatieve partij heeft dus weer de doorslag gevende stem, nu echter niet in de geheele Kamer, maar aan de rechterzijde. Intusschen kan de heer Oorver Hooft eigenlijk moeilijk meer conservatief werden genoemd. De ontbonden Kamer bestond uit 48 liberalen 2 conservatieven, 18 katholieken en 23 antirevo lutionairen. Het zijn dus voornamelijk de anti revolutionairen, die verloren hebben. Zij kunnen in geen geval hooger komen dan 19 stemmen. De katholieken zullen waarschijnlijk 1 stem win nen het is echter mogelijk, dat de liberalen nog te hunnen koste en ten koste der antirevolutionai ren een paar stemmen winnen. Van de ontbonden kamer zullen in de nieuwe Kamer niet terugkeeren de heeren De Jong, Dirks, Sluiter, Duyvis, Hingst, Thooft en Pompe, die bedankt hebbenSchimmelpenninck, Röell, Keuchenius, Donner, Van der Hoop en Brantsen, die niet herkozen zijn. Als nieuwe mannen zullen verschijnen de heeren Zaaijer, Meesters, Willink, Hartogh, Visser van Hazerswoude, Greeve, Van der Goes van Dirxland, Smit, Buteux en Farn- combe Sanders. De heer A. Mackay is tweemaal gekozen. In herstemming komen van de ontbon den Kamer de heeren Cremers, Reekers, Van Was- senaer en De Savornin Lobman. De nieuwe man nen, die in herstemming komen, zijn Bultman, Van Limburg Stirum, Rinkes Borger, Smeele, Pompe van Meerdervoort, Bybau en A. Schim melpenninck van der Oye. Ook de heer Iluber, schoon reeds gekozen, komt in herstemming. De verkiezing van den heer Visser van Hazers woude maakt een verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer voor Noord-IIolland noodig. 5e Klasso. Trekking van 18 Juni Prijs van 100,000 no. 11996 15,000 no. 7960 '2000 no. 3624 1000 nos. 999, 12047,1 16809; ƒ400: nos. 655, 3693,7094,11844,14588, 18486, 19552; ƒ200: nos. 4844.6179, 12471; ƒ100: nos. 1435, 3203, 3637, 4957, 5457, 7274, 7374, 8208, 9->G7, 9271, 12038, 12623, 15270, 15388, 18485, 19802, 20269. 5o klasse. Trekking van 19 Juni. Prijs van 1000 en premie van 30,000no. 2548; pr mie van ƒ3000: no. 16173; ƒ200: no. 12531. Men schrijft aan de »L. Ct.«: Zware onweders zijn droevige verschijnselen als zij woningen in brand steken, monschen of vee dooden en gepaard gaan met hagelslag, tengevol ge waarvan de noeste arbeid des landmans ver nietigd wordt. Maar onweders zijn niet minder heil zaam als zij de wolken scheuren en het aardrjjk met een milden regen drenken. De zon staat hoog aan den hemel en de verdamping is zeer sterk. Hoe welkom is dan de regen, die van tijd tot tijd door het onweder ontstaat en de groeizaamheid bevor dert. Van daar dat ieder, die aan land- en tuin bouw doet, het weer nu niet genoeg kan roemen. De granen staan uitmuntend en de peulvruchten belovend. Aardbeien zullen er genoeg zijn; aan boomooft zal het niet ontbreken als de wind althans de verwachting niet teleurstelt. Binnen kort wordt het vervoer van aardappelen algemeen; zjj zwellen en rjjpen met den dag. Het hooiland wordt ge maaid en er staat veel gras voor de zeis, bjjgevolg zal de berg met een geurigen wintervoorraad ge vuld kunnen worden. Gras is er overal genoeg en het melkvee voldoet aan den wensch der zuivelbe- reiders. Aan groenten is nergens gebrek en do peentjes o. a. zjjn zóó malsch dat men ze, naar het zeggen van de huisvrouw, wel kan zuigen. Het bosch beft zjjn statig geboomte omboog, dat met krachtig gebladerte getooid is. Buitenplaatsen en tuinen prijken met een menigte frissche bloemen, weelderig bloeien daarbij de rozen en de lente, die wel lang liet wachten, heeft nu met kwistige hand geuren en kleuren verspreid. Er werd gemord en armoede geledenmen stak hot hoofd op, maar nu heeft ze alles weer goedgemaakt, die lieve lente GEDACHTEN. Het is dou mensch goed wanneer hij blijft op zijn plaats, leven leert en werken in zjjn naaste omgeving, geen begeerte voedt buiten den hem aangewezen kring. Daar buiten oogst hij storm en wind. Wie met het leven speelt, komt nooit terecht; wie niet zich zelf beveelt, blijft altijd knecht. Al droomende heeft nog nooit iemand een over winning behaald. Den dauw, die de bloem der dengd laaft en loven geeft, noemt men zweet. Die veel weet is buigzaamdie iets weet is trotsch; gene ziet in wat hem ontbreekt; deze is een haan op den mesthoop. Bescheidenheid is het kenmerk van groote gees ten. Schoonheid is een treurig geschenk; zij maakt den mensch ijdel en wanneer zij ontvlucht, laat zjj hem treurig en ledig achter. De dwaas leert wanneer het gebeurd is. Ernstige bezigheid verzoeut in 't eind altijd mqt het leven. Een onzer dagbladen heeft het bericht, dat twee Amsterdammers door een hond gebeten zijn, ge plaatst onder de «financieele* mededeelingen Op het gebied van financiën zijn er wel meei van het hondje gebeten, zal de zetter gedacht hebben. De Fransche gezant aan het Engelsche hof maakte een hertogin, die wel een uur lang tot hem ge sproken had, lang geen loelijk compliment, toen de dame zich ten slotte verontschuldigde met de woorden »U zult wel denken dat ik graag het geluid mijner eigene stem mag hooron« en hij haar zeer galant ten antwoord gaf: »Ik weet dat u veel van muziek houdt, mevrouw. Dubbelzinnig. Een slagersjongen schreef aan zijn vader de volgende briefkaartWaarde Vaderlik laat u weten dat het mij hier goed gaat, de baas t laat mij nu het vel aftrekken en als ik goed op pas, laat hij mij met de kermis slachten. Uw lief hebbende zoon, Jan. Een meisje liep in manskleederen bij den weg, struikelde en viel. Zjj riep »au!« en dat verried: haar. Een man zou zich precies zoo hebben be zeerd maar het anders hebben te kennen ge geven. In bet zuiden van Arabië woont eene familie Fadli, waarvan de leden sinds eenwen vier en twin tig vingers bezitten en wanneer een kind geboren wordt met minder ledenmaten, wordt dit door de familie uitgestooten. Zij huwen altijd onder el kander. Een juiste definitie. »Wat is lachen vraagt iemand. Antwoord: «Lachen is het geluid dat ie mand hoort,-als zjjn hoed afwaait. Het elfde gebod, dat nog aan de wet der tien geboden ontbreekt, kon Iniden: »Gjj zult niet kop pelen*, en 'tis jnist dit verbod wat zoo vaak over treden wordt. De koppelaars weten niet welk eeno verantwoording zij op zich laden door een wel of wee voor te bereiden, waarvan zij den omvang niet kunnen overzien. 's HERTOGENBOSCH, 21 Juni. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 110 stnks. De prijs was le kwal. van 0.48 tot 0.52; 2e kwal. van 0.44 tot 0.48 3e kwal. van 0.40 tot 0.44 per kilogram. Er was veel handel. De prjjs der boter was 0.80 k 1.00. Aan allen mijnen welgemeenden danJc, voor de vele belangstelling die ik heb ontvangen, bij mijne verkiezing tot lid van den Raad der Ge meente H eusden. VAN EVERDINGEN. vereenigd met den „Oudheusdenschen, Doeverenschen en Drongelen- schen Zeedijk." DIJKGRAAF en HEEMRADEN van liet Wa terschap //de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oud- heusdenschen, Doeverenschen en Drongelen- scheu Zeedijk/' dat van af den 17den dezer ten kantore van den Secretaris-Penningmeester van het Waterschap ten zijnen woonhuize te Heusden, geduieude 14 dagen zullen ter lezing liggen lo. De rekening van ontvangsten en uit gaven, dienstjaar 1885. 2o. De begrooting van inkomsten en uitga ven voor den jare 1886. Heusden, 12 Juni 1886. De Dijkgraaf, De Secretaris-Penningmeester, HONCOOP. DUIJSER. WATERSCHAP vereenigd met den „Oudhonsdenschen,Doeverenschen en Drongelenschen Zeedjjk." De D IJ K G R A A F van opgemeld Waterschap dat door hem eene vergadering is belegd Van Stemgerechtigde Ingelanden, te honden op "Woensdag den 30 Juni 188G, aau te vangen des voormiddags ten 11 ore. ter gewone vergaderzaal, nabij de Waterpoort te Heus den tot welker bijwoning genoemde Ingelanden worden opgeroepen. ll lo. Ingekomen stukken. 2o. De rekening van ontvangsten en uitgaven van het Waterschap, over het jaar 1885. 3o. Daarstellen van een magazijn te Vlijmen. 4o. De begrootiug van inkomsten en uil gaven van het Waterschap voor het jaar 1886. 5o. Uitvoering van werken in eigen beheer. 6o. Verkiezing van personen, die goplaatst zul len worden op do voordracht tot. het benoe men van twee Heemraden. 12 JUNI 1886. HONCOOi'. De Noordbrabantsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Heusden, zal op gelijk met de Heusdensche Jaarmarkt, eene doen houden van Anderhalfjarige- en Twee- en een-Halfjarige waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en 50.en als 2e prijs een Diploma en 35 VAN waarvoor wordt uitgeloofd een Diploma en 15, EN VAN waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en ƒ25.en als 2eprjjS een Diploma en 15. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Dieren gedurende een zoogenaamde dektijd, dat is van den dag dat de Wedstrijd plaats had tot den ln JULI daaraanvolgende, in een der ge meenten tot de afdeeling behoorende, tot dok- king beschikbaar moeten zijn. Ook zal voor de Dekhengsten niet meer dan ƒ10 en voor de Springstieren niet meer dan 1.voor dekloon mogen gevorderd worden. De prijs voor het bekroonde Zoog-Hengstveulen wordt alleen uitbetaald wanneer het op de Heusdensche September Jaarmarkt van 1887 als Hengst kan worden getoond. De Wedstrijd zal plaats hebben op het BURGT- PLEIN, des voormiddags ten elf ure. Heusden, 25 Juni 1886. Het Bestuur der afdeeling voornoemd L. J. VEERMAN, M. A. BOLL, Secretaris. Voorzitter. AANVANGENDE wordt de dienst van 1 UT© uit S BOSCH en de dienst 3.30 uit HEUSDEN op HEUSDEN, 19 Juni 1886. DE DIRECTIE. By K. L. VISSER AAz. te Sliedreeht, is verschenen hoofdzakelijk bestemd ten gebruike van Nor- maal-Kweekelingen en Onderwjjzers, J. V. DISSELKOEN, EERSTE STUKJE. Tweede verbeterde druk. Prijs 80 Cent **sm Prijzen van 100 en daarboven. ngiMSMteii iihums' iwrawirnnii—imitfmii—nr-rrïr—wtmti —wn—nrr inn mii—i iihmh HeusdenDe Dijkgraaf, VAN DOOR Hoofd eener School te Sliedreeht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3