BUITENLAND. BINNENLAND. leerde is in de Ulmstraat (Rue d'Ulm), dicht bij het Pantheon, en in eene groote ruimte worden iederen morgen om 11 uur de inentingen uitgevoerd, voor welke ope ratie er zich bijna altijd personen van de meest verschillende standen en volken bevinden. Pasteur doet zelf de inentingen niet, hij mag dat niet doen, omdat hij geen arts is hij laat ze uitvoeren door professor Gran- cher. De inentingen geschieden onder den gordel met een klein spuitje. Dit naaldvor- raige, holle spuitje wordt onder de opper huid gebracht, een kleine druk met den vinger en het is afgeloopen en doet even min pijn als een lichte speldeprik. Onlangs hebben wij reeds medegedeeld dat het denkbeeld van Pasteur, eene groote internationale inrichting te Parijs voor de inenting te stichten, verwezenlijkt staat te worden. geholpen,* zeide de dikke Döhn, terwijl hij zich tot de beide officieren wenddegij hebt een mensch voor een zwijn aangezien. Ligt hem eens op en kijkt of hij dood is,gebood hij vervolgens aan twee der drijvers. Deze wilden juist het bevel uitvoeren, toen de dood gewaande uit zjehr zétveh bpfeöS ëll gehetl-ffiêtSfteeuw, .UHieriant Drenkenberg met zulk een verwijtenden blik aanzag, dat deze door het komieke gezicht over weldigd op eene boomwortel neerviel en lachte dat hem de tranen in de oogen kwamen. «De kerel moet op handen en voeten geloopen heb ben!* zeide Wuupken, terwijl de overigen in de al- gemeene vrooltjkheid eveneens instemden; «wellicht heeft hij ons alleen eens bang willen maken.* «Waar hebt ge dan het schot gekregen?. Gij hebt toch gebloed?* meende de drossaard. «Ik heb niet gebloed .maar het zwijn!* ant woordde domme Peter op minachtenden toon en met denzelfden verwijtenden blik van daareven. «Wat voor een zwijn?.... Waar is dat beest dan?* «Wel, dat ik wilde vasthouden,* was het trolsche, met zekere zelfvoldoening gegeven antwoord «ja, ik kan nog heel wat anders vasthouden dan een vos bij zijn' staartik kan zelfs een wild zwijn vast houden Waar ik het te pakken gekregen heb welopgezocht heb ik hetik was een pas of tien vooruilgeloopen en toen zag ik het in de sneeuw liggen Wacht, denk ik, ik moet eens zien of ik jou niet bij je ooren te pakken kan krijgen ik sluip er daarom zachtjes op toe, ga vervolgens wijdbeens over het zwijn heen staan en grijp het op eens bij de ooren. Nauwlijks heb ik ze evenwel goed beet, of het dier springt op. Natuurlijk liet ik niet los en zoo kwam het dat ik voorover op den rug van het beest viel en het zwijn voorldraafde alsof het op eens dol geworden was. Terwijl ik nu zoo t HEUSDEN, 25 Juni. Wat de concurrentie al niet doet! Dezer dagen kwam een schoenenvrouw uit Kaatsheuvel, met een mand vol schoeisel op den rug, deze plaats bezoeken. Wijl zij den naam heeft van goedkoop en deugdelijk werk af te le veren, ontbreekt het haar ook niet aan begunstig- sters onder het dames- en verder vrouwenperso- neel. Met een kreet van blijdschap wordt zij door de eerste harer klanten begroet, die haar vraagt hoe het mogelijk is dat zij nu weer beter is en pas de vorige week ten volle bediend geweest. Op eene andere plaats heet het dat ze in Kaats heuvel toch een goeden docter moeten hebben, want de eene week bijna dood en de volgende week weder in de stad, dat is hun te sterk. Van ii wn i H—W—MN»* voorthol, wordt er eerst links en toen rechts gescho tenmijn zwijn nam een sprong, vervolgens nog een en toen het dit voor de derde maal deed ben ik er afgetuimeld en hier te land gekomen. »En gewond ben je niét vroeg de drossaard, terwijl hij zijn tranen^afwischte. Ife gelool' V3.ii neenik voel er ten minste niets van,* meende Peter. «Zoo oud de wereld is, is dat toch zeker nog nooit gebeurd!* riep de dikke Döhn, toen hij ein delijk uitgelachen had. »'k Wou dat ik maar eens wist hoe dat wilde zwijn naar Klcmpenow ge komen isNu zullen we het spoor eens verder volgen het dier kan niet ver af liggen.* Daarop plaatste hij zich aan het hoofd van den nog voortdurend aangroeienden stoet en stapte moedig voortde domme Peter trotsch en zelfvoldaan naast hem. Daar ligt hijdaar ligt hijschreeuwde hij reeds na weinige minuten. «Ja, waarachtig!* liet de drossaard er op volgen; maar onmiddellijk daarop barstte hij in vloeken los «Hel en duivel!* riep hij, «dat is mijn eigen fokzwijn, dat ik voor honderd thaler gekocht heb. Hoe is dat in vredes naam uit den stal geko men «Heb ik het niet vooruit gezegd dat er ongeluk ken zouden gebeuren, als ik dien dommen vlegel mee nam?* riep de dikke Döhn; «dat is de eerste, maar 't is ook de laatste keer geweest. «Maar ik heb het toch vastgehouden!* zei Peter trotsch, «en ik zou het nog langer beet gehouden hebben, als de heeren het maar niet hadden dood geschoten.* 't Meest werd aan tafel om deze gebeurtenis nog gelachen en de drossaard had op 't laatst zoon schik, dat hij champagne liet aanrukken, wat anders niet gauw gebeurde. alle zijden ondervond zij de meest ongeveinsde belangstelling; maar te verkoopen was er niets. Ieder toch had zich voorzien bij de vrouw, die ze zelf de vorige week had uitgezonden. Wat was het geval De vrouw was in het geheel niet ziek geweest, maar een sluwe concurrente had zich als plaats vervangster voorgedaan en medegedeeld dat de gewone koopvrouw wel niet meer terug zou ko men, die eene beroerte had gehad en lag te ziel togen, om op die wijze hare minder goede waar aan den man (in dit geval aan de yrouw) te brengen. t24 Juni. De 80-jarige wed. v. d. P. die heden namiddag bezig was aan den water kant van de haven goed te spoelen, kreeg eene duizeling en viel te water. Zij werd gelukkig dadelijk opgemerkt door A. van Beuzekom, die haar op het drooge en huiswaarts bracht. t VLIJMEN. Met leedwezen wordt hier alge meen de tijding ontvangen van de benoeming van den heer W. J. N. Landré alhier, tot nota ris te Meppel. Het verzoek tot verplaatsing ligt dan ook voornamelijk hierin dat Meppel beter gelegenheid voor opleiding en onderwijs der kinderen aanbiedt. t DUS8EN. Tot lid van het waterschapsbe stuur van het Zuideveld werd benoemd de heer Ads. Staal, in plaats van wijlen den heer J. de Wit. t RIJSWIJK. Enkele pachters in de Rijs- wijksehe waard hebben deze van hun pas gemaaid hooigras moeten ontruimen, daar deze op de laagste plaatsen wegens kwelling was onderge- loopen. t WAALWIJK, 28 Juni. Op de heden gehou den groote markt was weinig vee aangevoerd, de handel was tamelijk vlug, doch de prijzen laag. Op de botermijn werden aangevoerd 588 kilogram boter, waarvan de prijs was van 0.81 tot 0.92 het kilo. t WOUDRICHEM. Van den 5en tot den 12en dezer werden 119 zalmen aan den afslag aange voerd, tegen 0.76 1.00 per h. K.G. Van 12 tot 19 Juni werden 125 zalmen ge vangen en verkocht tegen 0.90 h 1.10 per h. K.G. De Nederlandsche letterkundige, de heer W. J. Hofdijk, te Amsterdam, is door Z. M. den Ko ning benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Uit een zeer vertrouwbare bron verneemt het ffUlr. Dbl.*, dat de heer De Geer van Jutphaas de benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet zal aannemen, om plaats te maken voor den heer Keuchenius, vroeger afgevaardigde voor het district Gorinchem. Naar men verneemt, is het adres tot behoud der kermis te 's Hage reeds met 17,000 handtee- keningen voorzien. Naar wordt verzekerd, zou Domela Nieuwen- huis niet voornemens zijn van het vonnis, waarbij hij tot een jaar celstraf werd veroordeeld, in appèl te komen. Op de jaarvergadering van de inrichting #Steen- beek", te Zetten, zal o. a. de vraag behandeld worden, of er geen middel te viuden is om man nen, die er hun werk van maken meisjes te ver leiden, te treffen. Wij vermeldden dezer dagen het bericht dat de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij het besluit genomen heeft hare ba nen te laten begrinten. De hoeveelheid grint daartoe benoodigd, zou niet minder bedragen dan 85 millioen kubiek meter. Dit cijfer zal echter wel onjuist zijn, Rekent men, wat zeker niet te hoog is, den M8. grint op 2.50, dan zou het genomen besluit, zooals het werd vermeld, bij uitvoering, der H. IJ. S.-M. op 21272 millioen guldens komen te staan. Stellen we de lengte der gezamenlijke lij nen der H. IJ. S.-M. op 100 uren gaans en een uur op 5500 M., dat geeft 550.00Ó meter. Neem voorts de te begrinten breedte zoo ruim mogelijk, op 10 meter en de dikte der grintlaag op V10 M., dan bedekt men een strekkende me ter met 1 M8. grint. Bij deze ruim genomen berekening zou er dus een hoeveelheid van 550.000 M8. benoodigd zijn. t Naar wij vernemen zullen er eenige verande ringen komen in het corps ingenieurs van den Waterstaat. Als een bewijs zegt de „N. Gr. Ct.* dat de autoriteiten in Duitschlaud tegenwoordig weinig omslag maken met ingezetenen vau vreemde geboorte, kan dienen dat zich bij het gemeente bestuur van Groningen aanmeldde een zekere persoon, genaamd Johannes Jetses, een geboren Groninger, die reeds sedert 1878 teEmden (Oost- Eriesland) gevestigd, aldaar sedert 10 jaar gehuwd was met eene Duitsche vrouw eu vader is van 7 kinderen. Hij was met zijn geheel gezin Zater- dag opgepakt, op het spoor gezet en over de grenzen gebracht en d3t wel, omdat naar men hem zeide, zijne papieren niet in orde waren! Een beroep, door hem gedaan op den Neder landschen consul, den heer Brons, had geen ge volg, daar deze hem te kennen gaf niets voor hem te kunnen doen. Hulpeloos is het behoef tige van alles verstokene gezin voorloopig opge nomen in een slaapstee, zijnde thans door hem de tusscheukomst ingeroepen van den Duitschen consul te Groningen. t De concessie voor den stoomtramweg Bres- kens Maldeghem is overgeschreven op eene naam- looze vennootschap. De kosters der Hervormde kerken hebben het tegenwoordig hard te verantwoorden. Aan deOu- dezijds-Kapel schelden, terwijl de koster, die ook makelaar is, voor zaken uit was, twee mannen aan, die, na binnen gelaten te zijn, mededeelden kerk en kosterij voor de heeren Rutgers c. s. in bezit te nemen. De politie-commissaris van de tweede sectie zette, na gewaarschuwd te zijn, op verzoek der kosters vrouw, de indringers op straat. Aan de Noorder- en Eilands-kerken werden ook pogingen tot overrompeling beproefd, maar verij deld. Langzamerhand beginnen de kerken wel wat op vestingen te gelijken, die in staat van tegenweer moeten worden "ebracht en heeren kos ters, die des Zondags de geloovigen hooren zin gen, kunnen terecht zeggen ,/Zing maar niet *t Is nu geen tijd van zingen, De vijand staat nabij Om de kosterswoniugen te bespringen.* t net bestuur van het Calamiteuse waterschap Oud- en Joug-Breskens zal eenige onderhouds werken aanbesteden. Raming 11,000. In de thans afgeloopen trekking der Staatslo terij viel op no. 2547 een prijs van 20,000 en op het volg. nummer 2548 een duizendje, met de premie van ƒ80.000. Onder de gemeente Bergen, in Noord-Holland, is, onder het zand verborgen, een gouden dames horloge gevonden, dat vermoedelijk daar reeds lang lag. De eigenares kan zich bij de politie te Alk maar vervoegen. Het uurwerk draagt het cij fer 25683. Den 19n dezer werd door een bewoner van Zuiderwoude nabij Monnikendam, aan den Zui derzeedijk, een fleseh gevonden, naar 't scheen uit de Zuiderzee aangespoeld en waarin een geolied papier met dit bericht: z/Don der dag 29 Mij wij zij hier in dippe gat wij vergaan met man en muis het schip genaaut (onleesbaar) kap teyn gook stuurman nmu we ris gorter*. Is dit bericht echt, dan vermoedt men dat het van een tjalk afkomstig is, die op de Zuiderzee in vliet diepe gat* schipbreuk leed. Kan wellicht de naam van den stuurman //Maurits Gorter* tot de ontdekking leiden van het schip dat bedoeld wordt Men meldt dat dezer dagen te Breda het vol gende is voorgevallen. Bij een batterij veld-art. aldaar moest een der remontepaarden afgericht worden en daarvoor werd aangewezen de wacht meester S. Het paard in quaestie bleek een lastig dier te zijn en S. maakte eenige verkeerde evolutiën. Door den luiteuant, met den dienst be last, werden S. daarover eenige aanmerkingen ge maakt en hem werd gelast van het paard af te ko men, waarop een pas aangekomen rekruut ge- plaats werd. S. achtte zich daardoor zoo beleedigd dat hij naar zijn kamer snelde en zich daar dood schoot. De vader van den ongelukkige kreeg een telegram dat zijn zoon ernstig ongesteld was en éen uur later een briefkaart, het overlijden ver meldende. De arrestatie van de beruchte stroopers Jaco bus en Johannes Schuurman», te Castelre heeft zich volgender wijze toegedragen Toen de brigadier Marlens te Alphen den 16n dezer kennis kreeg van het geval, dat de bosch- wachtef Verschuereu een schot had ontvangen uit een geweer en den boschwachter De Rovert met eenzelfde wapen een gat in het hoofd was geslagen, ging genoemde brigadier 's namiddags met zijne manschappen naar Castelre om de daders (gebr. Schüurmans) te arresteeren. Toeu de politie huine woningen had bereikt en de beide Schuurmans' haar zigen, gingen zij door de staldeur op den loop en vluchtten over land en heide met achterlating van hun klompen, in een groot mast- bosch. De maréchaussees zetten hen na, doch in het bosch verloren zij de beide personen uit het oog. Na lang zoeken zag maréchaussee Clabbers de beide personen het bosch ontloopen en onmid dellijk ijlde hij de vluchtelingen na in de rich ting der Belgische grenzen, die door den brigadier Van Hoogstraten afgezet waren, aangezien Johan nes Schuurmaus in België nog twee jaar straf had te ondergaan, waartoe hij mede veroordeeld was wegens het schieten op een Belgischen bosch wachter. Toen de Schuurmans' eenige schreden over de grenzen waren, achtten zij zich daar niet lang veilig en daarom keerden zij weder naar Hollandsch Castelre terug, waartoe zij hun weg namen door een groot perceel roggeland. Dema- réchaussées doorzochten het perceel met de meeste nauwgezetheid en wel met het gunstig gevolg, dat Clabbers den persoon van Johannes Schuurmans arresteerde en in de boeien sloeg. Eenige oogen- blikken later werd ook de andere strooper, die zich in een mastboschje had verborgen, gearres teerd en gevankelijk naar Alphen geleid. De gebroeders Schuurmans zijn zeer gevaarlijke vagebonden, die van stroopen hun bedrijf maken en allerwege angst en vrees verwekken, zoowel onder de Belgische als Hollandsche grensbewoners. Met vreugde is daarom hunne arrestatie vernomen en men hoopt dat inen nu voor geruimen tijd van beide sujetten zal bevrijd zijn. In de Kage, gemeente Alkemade, zijn een ouderling en een diaken der Herv. gemeente be- keurd ter zake van het op Zondag streepsteken met en om centen. Door de justitie uit Almeloo is te Enschedé een onderzoek ingesteld naar een kindermoord. De wed. V. is als verdacht van het feit gevan gen genomen en naar Almeloo overgebracht. Zij heeft bekend haar kind, waarvan zij eerst kort geleden is bevallen, te hebben vermoord. Tq Volgens den »Conrier de Bruxelles* zullen bij de Belgische Kamer weldra worden ingediend een drankwet, op de leest der Hollandsche geschoeid en een wet op den arbeid van kinderen en vrou- weu in mijnen eu fabrieken. In het Journal officie!te Parijs is de wet tot uitzetting der prinsen afgekondigd. De dagbladen melden dat prins Victor naar Brussel zal vortrekken. Prins Napoleon zal naar Genève gaan, terwijl de graaf van Parijs en diens zoon zich morgen naar Engeland begeven. Gisteren (Donderdag) heeft de graaf van Parijs Frankrijk verlaten. Op bet kasteel Eu bjj Tréport, waar hij resideerde, werd van 11 tot 12 uur re ceptie gehouden voor allen, die afscheid wilden nemen. Maandag zijn de hertog van Chartres, dé prins van Joinville en de hertog van Montpensier aan gekomen, Woensdag de hertog van Aumale. Onder de politieke notabiliteiten merkte pien er op de heeren Lambert de Sainte Croix, Hervé, Charette, De Chabaud Lat our. De graaf vertrok om 4 uur per boot uit Tré port met zijn vrouw en oudsten zoon. Zjjn doch tertje van 6 jaar moest hij, vrjj ernstig ongesteld, achterlaten onder de hoede van de hertogin van Chartres en prinses Hélène. Do hertog van Chartres vergezolde zijnen broe der, den graaf van Parijs, naar Engeland. Uit Brussel wordt aan de Temps* geméld dat de koning van België, onmiddellijk na de aanne ming der verbanningswet door do Fransche Ka mer, zijn neef, den graaf van Parijs, eeü brief schreef, om hem gastvrijheid in België aan te bie den; hij stelde het kasteel van Cierguon, in de Ardennen, te zijner beschikking. De graaf bedankte voor dit aanbod en verklaarde, dat hij nog geen keuzo had gedaan van de plaats waar hij zich zou vestigen; toch beloofde hij terstond na de aanne ming der wet door den Senaat een langdurig be zoek aan het Belgische h. f. Prins Victor Napoleon werd roods Donderdag morgen te Brussel verwacht. Prins Jerömo Bonaparte is Donderdagochtend te 9 uur te Genève aangekomen, zonder dat eenig voorval plaats had. Hij zal den winter te Brussel doorbrengen. De «Figaro* verzekert, dat de hertog van Au male en de prins van Joinville hebben beslo'en geheel tjrugg. trokken te leven. Do jachtpartijen te Chantilly zouden ophouden. Een telegram uit Weenen aan het »Journal dos Débats* meldt, dat de heer Foucher Ducareil, de Fransche ambassadeur, zijn aanvraag om ontslag heeft ingezonden. 8 van de 11 leden der Panama-commissie uit do Fransche Kamer zijn tegen het leeningsplan. De bekende spiritist en magnetiseur Home is te Auteuil gestorven. De groote componist Liszt ligt te Weiinar ge vaarlijk ziek aan waterzuchtde goueesheeren hebben alle hoop op herstel opgegeven. In de omstreken van Weenen, in Boherne, Hon garije en Silezië hebben de aanhoudende regens veel s hade veroorzaakt. In sommige streken van Engeland woedden hevige stormen, waarbij men menschenlcvens te betreuren had. Richard Wagn r had, zooals men weet, den thans overleden koning van Beieren tot voogd over zijn zoon Siegfried benoemd. Maar koning Lodewijk bekommerde zich bjjna in het geheel niet om zijn pupil en zijn omgeving gaf zich ook niet veel moeite om hem aan zjjn plichten ten opzichte van den jongen Wagner te herinneren. Toen de weduwe van den toondichter voor de laatste maal een bezoek bracht te Hohenschwangau, weigerde de koning zelfs haar te ontvangen. H ij liet haar door zijn kamerdienaar zeggen, »dat Wagner's fa milie bestond uit «Tannb&user, Lohengrin, Tristan und Isolde, Parsifal* enz., en dat zijn genie, bij zijn hemelvaart, alle aardsche banden had afgeschud.* »Frau« Uosooia moet nu voornemens zijü, de voogdijschap over haar zoon op te dragen aan Prins Lodewijk Ferdinand van Beieren, die evenals zijn gemaÜD, de Spaansche Prinses Donna Paz, tot de hartstochtelijke bewonderaars van Wagner's muziek behoort. Het aanstaand vertrek van den koning van Por tugal naar Ems wordt bevestigd, maar het be richt zjjner abdicatie mist allen grond. In de Spaansche Cortes is ter sprake gebracht een voorstel om aan het eiland Cuba een eigeu bestuur toe te kennen. De regeering verzette zich tegen dat voorstel, en het werd met 227 tegen 17 stemmen verworpen. Na een ljjkdionst in de kerk van San Fernando te Napels, vatte de draperie vlam, met het gevolg dat bijna alles in het gebouw vernield werd. Ge lukkig was de kerk reeds door de menschen ont ruimd voordat de brand uitbrak. In Zwitserland is het weder zeer ongunstig. Het is er koud, zelfs in Montreux haalt de thermome ter 's middags geen 60° F. Oostewind. Lage baro meterstand. De bergen zijn beneveld. Veel regen. Van de aanbiddelijke «Jungfrau* te Interlaken geen spoor te zien, daar zjj voortdurend gesluierd is. Het meer van Léman onstuimig. Op de ber gen, waarheen velen gevlucht zijn toen het in de vorige maand gedurende enkele dagen zeer warm was, is het nu zóó koud, dat men in de hótels aldaar groote houtvuren brandt, om de verkleumde gasten te koesteren. De vorige week is de stad Krageroe in Noor wegen gedeelteljjk door brand vernield. 180 huizen en 2 schepen werden in de asch gelegd 1500 menschen zijn zonder huisdak. De schade wordt op 700,000 mark geschat. Bij Kozoraad is, bij het overvaren van de Saza- wa een roeiboot met 50 landlieden omgeslagen; zij zijn bijna allen omgekomen, en reeds zjjn 25 lijken uit 't water opgehaald. De Russische Regeering heeft, volgens «Daily News,* gelast, dat alle Israëlietische rechterlijke beambten binnen twee maanden uit hunne betrek king ontslagen moeten worden. De aanleiding tot dit besluit moeten misbruiken zijn, welke onlangs ontdekt werden. In het Congo-gebied moet een nieuwe waterweg zjjn ontdekt. De Sankourou en de Kassaï, zijri vieren van den Congo, van welke de laatste bjj Equator-ville in den stroom valt, zjjn gebleken gemakkelijk bevaarbaar te zijn tot aan hun bronnen. Zjj openen den toegang tot het oostelijk deel van den Congostaat, dat het rijkst is aan mineralen en dat dus is te bereiken zonder den ontzacheljjken omweg te maken van den Congo-stroom zelf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2