binnenland. BUITENLAND. Brieven uit Amsterdam. lijdelijk verzet van de toeschouwers le kam pen. In plaats van hulp, tegenwerking. Na het gezag van de wet door woord of daad ondermijnd te hebben, klagen zij, wanneer zij zeiven er in betrokken zijn, dat zij niet beter gehandhaafd wordt. Wanneer de beter ontwikkelden door woord en voor beeld geen eerbied voor de wet prediken, hoe kunnen zij dan verwachten dat het volk dien eerbied zal toonen Berichten, als aan het hoofd van dit opstel, moesten geen opgeld doen in een ernstig dagblad, De »Vossische Zeitung* bovat de volgende inede- deeling: »De verhouding tussehen Nederland en België ia wel is waar uiterst vriendschappelijk, doch ter wijl België reeds herhaaldelijk den wensch heeft kenbaar gemaakt om nauwer betrekkingen mot Ne derland aau te knoopen, heeft do Nederlandsche regeering steeds zulke aansluiting van de haudge- wezen. Om die reden is er ook nog geen handels- tractaat tnsscheu beide landen tot stand gekomen, ofschoon do industrioelen over en weer hiernaar zeer verlangeu. In weerwil hiervan zette België zjjn po gingen tot meerdere toenadering voort.. »Naar ons uit Brussel gemeld wordt had de Belgi sche regeering generaal Brialmont, van den generalen staf, naar 's-Hage gezonden, om den weg te banen tot een of- en defensief verbond met Nederland, Aan een dadelijk welslagen dier poging geloofde België zelfs niet, en generaal Brialmont is thans ook zonder goeden uitslag uit Nederland terugge keerd. Hij hoopt echter in de Nederlandsche mili taire kringen, waar hjj vriendschappelijk ontvan gen werd, de voordeelen van zoodanig verbond zoo duidelijk te hebben uiteengezet, dat deze het plan niet uit het oog zullen verliezen.* In een woning van een der voorsteden van Brus sel deed men Maandagavond eene afschuwelijke ontdekking. Men vond in een voorportaal het ljjk van eene vrouw, die beide beenen en de voorarmen miste. Natuurlijk bracht dit geval buitengewone ontroering en ontsteltenis teweeg. Indien de jeugdige Prinsces Louise blijft voor uitgaan, zullen de Gravin van Parjjs en hare kin deren den lOn Juli van Eu naar Tunbridge Wels ver trekken. De hertog van Aumale en de prins van Joinville zijn te Chantilly teruggekeerd. De her tog van Nemours heeft zijn ontslag genomen als voorzitter van de vereeniging tot het verleenen van hulp aan gewonden, aangezien hij niet in Frank rijk blijft wonen. Het bestuur zal het voorzitter schap aan Mac-Mahon aanbieden. Jérome Na poleon is van Genève naar Lucern vertrokken en zal eerst later naar Moncalieri gaan. Men verzekert dat Prins Murat, als bloedver want der Bonapartes, uit het kader van het Fran- sche leger is geschrapt. De heer Pierre Van Wickevoort Crommelin, de bekende luchtreiziger, is te Passy bij Parijs over leden. Een hevige brand heeft, te Boulogne het. goede renstation in de asoh gelegd. De schade van den spoorweg bedraegt eoi millioen francs. Het, plan bestaat van Madagascar een Fransche strafkolonie te maken, meer bepaaldelijk voor re cidivisten. De weduwe van den toondichter Meijcrbeer ia Maandag te Wiesbaden overleden, in den ouderdom van 82 jaren. Naar men verneemt is aan deu sociaal-democra- tischen Rijksdag afgevaardigde Singer het verder verblijf te Berliju outzegd. Te Bucharest is een Russisch koopman in beel den met ziju vrouw en 5 kinderen vermoord. De man woonde in het midden der stad. De moorde naar is een Russisch bediende, die met, 5000 gul den naar Bulgarjje ontvluchtte. Als een staaltje van den toestand van den nieu wen Koning van Beiereu wordt gemeld, dat hij, toen men hem zijn verheffing op den troon mee deelde, zich het gezicht met mayonnaiso-eaus be smeerde. In de katoonfabriek van Koenig te Petersburg brak een brand uit. De schade wordt op 400.000 roebels geschat. Ongeveer 60 huizen van eon der voorsteden van Konstautinögel, Bestuktascb, zijn door brand ver nield. Te Cauton zijn onlangs op éon morgen ^boos doeners onthoofd. Do jonge katoenplanteu in Beneden-Egypte wor den door de wormen vernield. In Mei stierven 25 soldateu van het Engelsche leger in Assouan aan koortsen. Op éen dag waren er 18 sterfgevallon. Sommige regimenten zjjn tot de helft gereduceerd. Soms was de temperatuur lJöYa in de schaduw! Iu den laatsten tijd is het weer koeler en de gezondheidstoestand iets verbeterd. t IIEUSDEN, 2 Juli. t Onze vroegere stadgenoot dr. W. F. Jong, arts te Dordrecht, is door den Gemeenteraad aldnar benoemd tot adsislent en plaatsverv. arts in het stedelijk Ziekenhuis. t - Do heer A Bounders alhier, die zich ge durende een half jaar op de pharmacie te Dor drecht toelegde, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als apothekers-leerling. t EETHEN. Men heeft hier in de nabijheid een visschend paard gevischt of laat mij liever zeggen een paard visschende gevonden. De zaak heeft zich aldus toegedragen: Een paard was uit de weide in eene sloot geraakt waarin eene fuik stond. Zwemmende was het in de vleuken dier fuik verward en sleepte bij deze handeling het vischtuig voort. Toen men den visscher ein delijk ter hulpe kwam en hem en zijn geleend vischtuig op het droge bracht, had men het ge noegen een niet onaardig zootje visch te kunnen medenemen. Tot spijt heb ik vergeten te ver nemen of deze strooper een hij of zij is en dus als overtreder of overtreedster der visscherijwet kan of zal aangeklaagd worden. t - De landbouwer B. uit Veen had alhier het ongeluk met een volgeladen hooiwagen om te vallen. De paarden gingen daardoor op hol, met dat gevolg dat niet alleen de wagen erg be schadigd, de paarden ernstig gekwetst maar ook B. geduchte kneuzingen heeft bekomen. Het zal toch zeker niet uit zucht tot navol ging zijn geweest dat nog twee andere personen op dien zelfden dag met hun hooiwagen zijn om gevallen. Deze kwamen echter met den schrik vrij. t UITWIJK, 28 Juni. Zaterdag 1.1. had een 6-jarig knaapje van J. v. H, terwijl het bevreesd voor een' aanschietenden hoiul ter zijde week, het ongeluk onder het paard te geraken dat voor een' rolwagen gespannen was. Eene vlugge weu- ding van den voerman verhoedde dat het kind geheel overreden werd. Het paard had het been erg benadeeld en door den val was het hoofdje mede gekwetst geworden. t ENGELEN, 30 Juni. De heer T. H. M. De Bekker alhier is benoemd tot onderwijzer te Boxtel. t NEDERHEMÈRT. Indejl. gehouden raads vergadering, werd met ingang van 1 Juli, op ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer N. Kouwenberg, als hoofd der school a/d zuidzijde dezer gemeente. t DRONGELÉN. Een perceel hooiland, ge legen te Doeveren, genaamd „de Hooge Doorn,0 heeft bij publieke verpachting opgebracht 557, tegen f 396 in 't vorige jaar. ALMKERK, 26 Juni. In de heden te Wou- drichem gehouden vergadering van stemgerech tigde ingelanden van het waterschap „Honswijk*, is tot bestuurslid gekozen de heer Z. Middel koop alhier. t WERKENDAM. De mazelen breiden zich hier met den dag sterker uit. Het aantal aan getasten bedraagt reeds meer dan 100. De scholen zijn dientengevolge gedeeltelijk ontvolkt. Ouk in het naburige de Werken breidt de ziekte zich voortdurend uit. t WOUDRICHEM, 29 Juli. In de jongst ge houden vergadering is tot lid van het waterschap Nieuwen Ban herkozen de heer L. Hanedoes en in die voor den Ouden Ban werd herkozen de heer M. Schaap. t30 Juni. Met goed gevolg hebben voor de telegraphie examen gedaan de heeren B. Mil- lenaar en C. A. Struick beiden wonende alhier. t1 Juli. Tot 2e nachtwacht in de plaats van wijlen C. van Tilborg is benoemd Johannes Alplas op een jaarwedde van 100. Onder de liefhebbers naar deze betrekking bevond zich er nog één, die kiezer voor de Provinciale Staten en de 2e Kamer is, zeker wel een bewijs voor de jacht, die tegenwoordig door alle standen naar vaste tractementen wordt gemaakt. tSLEEUWIJK, 30 Juni. Toen heden mor gen omstreeks 8 uur L. van Arkel alhier met een ruislede beladen met hooi naar huis reed, had hij het ongeluk nabij de woning van den heer G. van Santen, de kruidenierswagen van IJzebrand, wonende aan het Sleeuwijkscheveer aan te rijden waai door de wagen van den dijk viel en bijna geheel verbrijzeld was. Ofschoon onze bezoldigde gemeente- en onbezoldigd rijks veldwachter den waren ijver passende aan een vurig politienaar weldra toonde, bleek dit minder noodig te zijn, daar de edelmoedige van Arkel zich terstond bereid verklaarde de schade aan wagen en kruidenierswaren veroorzaakt, na op gaaf te zullen voldoen. t DALEM. In de beneden-Tielerwaard heerscht onder de paarden de zoogenaamde kooier-droes. Het is èene langdurige besmettelijke keelziekte, waarvan reeds enkele gevallvn met doodelijken afloop zijn voorgekomen. 11 ER WIJNEN, 28 Juni. De mazelen hebben zich hier zoodanig uitgebreid, dat. de school bijna ontvolkt is. De ziekte is echter van geen kwaad aardig karakter. BRAKEL, 28 Juni. De groothandel in aardap pelen heeft hier door het openen der aardappel- beurs weder een aanvang genomen met den ver koop van wat kralen, welke vroege aardappelsoort alhier veel wordt verbouwd, tegen f 3.25 per hectoliter. Deze nieuwe aardappelen zijn over het algemeen vrij kloek vaii stuk, vast e.n welsma kend. Over de hoeveelheid, die de grond ople vert, valt evenmin te klagen. Bij kon. besluit is aan dr. A. F. J. Ingen Housz, te Breda, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noordbrabant en Limburg. "t De jacht op waterwild in de provincie Gel derland wordt op 10 Juli e.k. geopend. Het bericht als zouden de heeren Rothschild, de bankiers aan wie onze staats-conversie is opge dragen, aan de geëmploieerden van het grootboek der inschrijving van Nederl. staatsschuld een ge schenk hebben gegeven van f 60,000 als vergoeding voor de vele werkzaamheden, welke de conversie aan die inrichting zal veroorzaken, wordt ten stelligste tegengesproken. De nieuwe cellulaire gevangenis te Breda wordt op 15 Augustus e.k. in dienst gesteld. Met 15 Juli e.k. zal er een zoogenaamde blik- semtrein loopen tussehen Leeuwarden en Araster dam, die het geheele traject in 3y2 uur zal af- leggen. De bekende harddraver „Korzir*, van den heer I. Henri Everts te Zalt-Bommel, heeft 28 Juni te Rouaan den eersten prijs (fr. 6000) gewonnen. Ir; een bloemtuin te Rockanje staat een stam roos die niet minder dan 155 bloemen en knop pen draagt. Te Rotterdam bestaat het voornemen een con certgebouw op te richten, waarvoor men bere kent dat ƒ650,000 noodig zullen zijn. Reeds moet een belangrijk gedeelte van het benoodigd kapitaal geplaatst zijn. Te VGravenland zijn op het buitenverblijf „Westerveld* jongen geboren van een (Ameri- kaansch) struisvogelenpaar. Zij zijn zeven in getal. Nog nooit hebben, voor zoover men zich herin nert, in ons land dergelijke vogels gebroed. Uit het nieuwe telegram-tarief. Een telegram van 3 woorden in het binnen land zal 25, een van 3 woorden naar Duitschland 20 cent kosten De heer A. D. Van Seters, een der aannemers van een gedeelte der werken voor het Panama kanaal, is in 't land teruggekeerd. De gezond heidstoestand moet in Panama nog al wat te wenschen overlaten. Men wil in de verzakking der fundeering van de overkapping van het Cent raai-station te Am sterdam voorzien, door op de bestaande fundeering een betonlaag te metsélen, waarop de kapbeenen, voorzien van rollen (op zoogenaamde schaatsen) zouden komen te staan. Bij aanwending van dit minst kostbare hulpmiddel wordt bij eventueel voortgaande verzakking geen nadeel toegebracht aan de overkapping zelve, wijl deze dan niet, althans slecht zeer gering, in de beweging deelt. Alzoo: oplappen voor een koopje, zonder voor ziening tegen voortdurend dreigend gevaar. Het duiken naar goud op het wrak der „Lutine* zal beginnen zoodra wind en water dienen. Alle instrumenten zijn thans gereed en de stoomschel- penzuigers kunnen elk geschikt oogenblik zee kiezen. De landmerken op Vlieland en Terschel ling zijn alle herplaatst en gedeeltelijk vernieuwd. Even beneden de spoorwegbrug te Dordrecht, aan de Spoorweghi ve 1 (stadszijde), is een begin gemaakt, uiet het uitdiepen van de Oude Maas, opdat deze rivier dezelfde diepte zal verkrijgen als het Mallegat. Deze diepte is voor enkele zeeschepen, d e de brug pisseeren, een ware be hoefte. Reeds deze week zal een begin worden gemaakt met het metselwerk voor het noordelijk landhoofd der brüg over de Oude Maas bij Ba- rendrechtde eerste pijler waarvoor de betonfon- deering is aangebracht, is reeds bezonken. Ook zal nog deze week tot het bestorten van beton voor den tweeden pijler worden overgegaan, zoo dat het werk bijzonder snel vordert. De //Arnh. Ct.* deelde deze week mede dat een Duitsch meisje te Ainhem juist in tijds ge red was van ia een verdacht huis te geraken. Het blijkt dat dit historietje een comediespel was van een Duitsche deern, die op kosten van het Arn- hemsche Doorgangshuis een spoorwegkaartje wilde bemachtigen. Het gelukte haar maar al te goed. Te Oirschot is bij het doen van eenige repa- ratiën in den stal der bouwhoeve, toebehoorende aan den heer Goossens, een kistje gevonden met ongeveer f 500 aan oude gouden tiengulden stukken. De heeren A. Noorduin Zn. te Nijmegen zonden Maandagmiddag hun 15-jarigen kantoor bediende Dirk van Steen naar het postkantoor, met een brief ter aanteekening aan het adres van de heeren Lippmann, Rosenthal Co. te Amster dam. De brief hield in f 14,300 aan bankbil jetten. De knaap is spoorloos verdwenen en heeft zich verwijderd, waarschijnlijk in gemeenschap van Adriaan Pieter Rooze, 18 jaar, verversleerling te Nijmegen, haar blond, lang, oogeu blauw, ge kleed in bruin geruit fantasiepak, fantasiehoed, bottines, wit overhemd en omliggende boord. De dief is lang van gestalte, heeft kort en donkerbruin haar, bruine 00 -en, gezonde kleur, postuur slank, knap uiterlijk, wond aan den bin nenkant der rechterhand, gekleed met donker blauw pak, nieuwe fantasiehoed en nieuwe bottines. Nader wordt gemeld dat de voortvluchtige ook in zijn gezelschap heeft medegenomen den kor poraal J. H. E. E. Gulikers, oud 20 jaar, lang 1.30 meter, blond haar, gezond uiterlijk, litteeken aan het hoofd, die met den voortvluchtige zeer bevriend was en sedert Zondag jl. van het 5e regiment infanterie te Nijmegen wordt vermist. Volgens ingewonnen informatiën heeft bedoelde korporaal zich van zijne militaire kleediug ont daan, en is hij met den ontrouwen bankiersbe- diende iu burgerkleeding Zondagochtend, omstreeks 9 uur, van Lent per rijtuig naar Arnhem ver trokken. Zij schijnen zich d;en dag te Arnhem te hebben opgehouden. De verversknecht A. P. R., die met D. v. d. Steen was medegereisd, heeft hem verlaten nadat het hem gebleken was dat r. d. 8. op oneerlijke wijze in het bezit van geld was gekomen. De leeuwin van den heer Seeth, in 't circus Carré, heeft drie welpen ter wereld gebracht. Onder geleide en toezicht van den Amsterdamschen professor, Max Weber, is een dolfijn, welke te Tessel op het strand was aangespoeld, naar „Artis* te Amsterdam vervoerd. De viseh is ruim 3 meter lang. Drie huzaren van het garnizoen te Zutfen gingen zonder toezicht in de Berkel baden, met het ongelukkig gevolg dat een van hen verdronk. De twee anderen zijn voor dat feit in arrest gebracht. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Herman Liese, wegens diefstal op den kapper PAmblé (dien inen aanvan kelijk vermoedde te ziju vermoord) tot 5 jaren tuchthuisstraf. De twee uit het opvoedings gesticht te Alkmaar ontvluchtte jongens waren resp. naar Amsterdam en Rotterdam geloopen. Ze zijn daar weder opgepakt. Uit de gevan genis te Utrecht is naar het krankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht de wed. II. H. üit Tienhoven, die beschuldigd was van vergiftiging van haar man, door middel van arsenicum, dat zij hem iu karnemelkspap had toegediend. Bij arrest van het Hof te Amsterdam is haar op sluiting voor een jaar in bedoeld gesticht bevolen. Bij de Herv. Kerk te Ferwerd (Friesland) heeft men op een sedert eeuwen niet geopende plek verschillende ongeschonden lijken gevonden van opmerkelijk forsche personen. Een vrouw heeft te Sleen twee zeer jonge kindertjes aan het go- meentehuis te vondeling gelegd. Zij is voort vluchtig. Te Sligtenhorst, bij Nijkerk, is een 2-jarig meisje te water geraakt en verdrouken. Het huis met schuur en stal, van den land bouwer II. Smeets te Maastricht, is met inboedel en gereedschappen verbrand. Alles was verzekerd. Zekere P., smid te Charlois, vader van een gezin, heeft zich, levensmoede, vergiftigd. Een schippersknecht viel op Feijenoord van 't Rijnschip „Nooit volmaakt* in de Koningshaven en ver dronk. Te Baarn is een timmerman van een pl. m. 30 voet hoogen steiger gevallen. Hij verkeert in levensgevaar. De kueclit van den landbouwer L. te Carthils, die verleden Donderdag een slag van een paard ontving, is aan de gevolgen overleden. Een 4-jarig kindje te Nijeveen viel onopgemerkt te water en verdronk. Bij het stoomgemaal te Oosterwolde is 't 5-jarig doch tertje van schipper B. V, uit Elburg in de Zui derzee gevallen en omgekomen. Maandagavond is de milicien H., van het le reg. 4e escadron huzaren te Deventer, aan de oude badplaats gaan zwemmen en jammerlijk verdronken. Aan de Heerengracht te Amsterdam is een man, aan ijlende koorts lijdende, uit een venster eetier derde verdieping gevallen. Hij is zwaar gekneusd naar 't ziekenhuis vervoerd. Het lijk van een matroos van Zr. Ms. instructievaartuig „Pollux*, die op de Zuiderzee over boord sloeg en verdronk is bij Marken door een visscher opgehaald en te Amsterdam aangebracht. Bij het lossen van een stoomboot te Zutfen kreeg een werkman een vat op 't lijf, waardoor hem een der onderbeenen werd gebroken. De ploegbaas Theunissen heeft bij 't rangeeren aan het station Eede het ongeluk gehad met het hoofd tussehen twee buffers te ge raken. Hij werd zeer ernstig gewond en verkeert niet buiten gevaar. Te Zevenbergen is een ge val van hondsdolheid voorgekomen. Verscheidene honden zijn door het aangetaste dier gebeten. Het 3Vs jarig dochtertje van J. F. te Ferwerde- radeel is nabij de ouderlijke woning te water ge raakt en verdronken. De huzaar-milicien Ver spa, te Venloo in garnizoen, had het ongeluk, bij het voltigeeren te Tallen en zich zoodanig aan het hoofd te kwetsen dat hij aan de gevolgen is overleden. Bij het maken van een nieuwen gasketel aan de gasfabriek te Velp is een der werklieden naar beneden gestort en heeft een rib gebroken en andere kneuzingen bekomen. De landbouwer G. S. te Broekland wipte bij het zandrijden de kar om te lossen, niet bemerkende dat zijn 4-jarig kind er achter stond. Bij het op tillen der kar bemerkte de vader een handje, en haastig zijn kind te voorschijn brengende, hield hij, tot zijn ontzetting, een lijkje in zijn armen. Te Arnhem zijn twee knapen bij het baden in den Rijn verdronken. Slechts een der lijken is tot heden opgevischt. Heden middag flaneerende in den omtrek der Pijpenmarkt, ten einde poolshoogte te nemen om trent den uitslag der herkiezingen, die door onze dagbladen vóór hun bureel onmiddellijk worden aangeplakt, trok het mijne aandacht dat voor eiken sigarenwinkel een hoopje volks ijverig stond te lezen en velen onverholen bnn blijdschap te kennén gaven. Twjjfelend aan zóóveel belangstelling in' de her kiezingen las ook ik en vernam toen per extra tijding de gevangenneming van den hier zeer be kenden jonkman Belderok. O, Domela Nivuwenhuis, als ex-predikant snit ge den tekst nog wel kennenwat de mensch zaait, dat zal hij maaien. Gij hebt uw best gedaan te zaaien en 't zaad kiemt en schiet op. Re^ds is Van Ommeren achter de grendels; reeds staat, gij zelf, do zaaier, met een voet in de cel, en daar laat uw trouwe rumoerige volgeling Belderok zich nu ook pakkon Verleden Zaterdag heeft hij een opstootje willen teweegbrengen, door wat centen te strooien, do.ch onze ijverige politie heeft er den stok op gelegden 't zoodje uiteen gedreven. Voor van nacht stond op 't socialisten-program ma: aanplakking van s hendbladeu. Belderok nam er 160 en begaf zich naar 't paleis van justitie. Aardig dat hij dit uitkoos om 't eerst beplakt te worden. Aardig vooral daar 't gebouw scherp be waakt werd. Toen onze maat aan 't stijfselen ging kropen uit een mestpraam, die onschuldig aan den kant lag, eeu paar rijksveldwachters en hadden hem terstond bij de kladden. Het jonge mensch was zeer bedremmeld; hij had zich een weinig vermomd en zjjn pet in den zak gestoken. Voor verdere on gevallen heeft men hem meegenomen en krijgt hjj voorloopig vrjj logies met kost en bediening. Hjj kan nu rusten van zjjn venterschap van »Recht voor allen*; aau een vak deed bij niet; vroeger is hij op de rijkswerf geweest. Ieder kent hem, 't is een brutaal opstootje van een kerel, aan wien een paar jaar celstraf na deze daad goed besteed zal zjjn. Weet ge wat ik denk? Dat de heeren socialisten zorgen zullen allen voor den winter onder dak te komen, 't Ware te wenschen, dan hadden we wan neer de tijdsomstandigheden knepen, alleen te doen met armen en niet met opstandelingen. Met gepasten eerbied spring ik over op do ver kiezing voor leden van den raad, heden ten deele beslist. De kies vereeniging Burgerplicht heeft een leeljjke schaats gereden. Van haar kandidaten (den Tex en Dyserinck) is de laatste gevallen en komt de eerste in herstemming. Dat heeft hy te danken aan zijn naim, want van dezen Den Tex kan nie mand zeggen dat hij iets gedaan heeft, uitgenomen do zorg voor de vacant ieki loniën. De kiezers zjjn wijzer geweest dan Burgerplicht en hebben een flink koopman iu den raad gebracht, Wüste, een man die veel gedaan heeft en nog doet. Do vereeniging Grondwet mag zich daarmee geluk wenschen. Ten slotte nog een woord over de kerkstormers. Ge begrjjpt hoe bar 't den heeren Kuyper, Rutgers, Hovy e. t. q. op 't ljjf gevallen is door de politie de deur te worden uitgesmeten in de kosterjjen, die ze reeds in bezit waanden. Daarover zou broe der Hovy eens een woordje moeten zeggen in den raad. En broeder Hovy deed dat en las een geschre ven memorie en een Standaardbericbt voor. Doch de burgemeester heeft hem en de schare achter hem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2