BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND. Wij maakten voor eenige dagen melding van het vinden van een zak met lichaamsdeelen eener vronw, in een der voorsteden van Brnssel, en deel den bet Vermoeden mede dat men met eene afschu welijke aardigheid te doen had. Thans is gebleken dat dit niet het geval is, maar dat eene jonge, zwangere vrouw, wier naam tot nog toe onbekend is, ten huize van de vroedvrouw Josephine Bodelet is gestorven, en dat deze om van het lijk af te komen, haren minnaar, zekeren Masqnellier opdroeg het in stukken te snjjden. Ge wapend met een zeer scherp keukenmes verrichtte de man zijn walgelijken arbeid, waar hij drie uren over bezig was. Do beide schuldigen bevinden zich in hechtenis. (Zie particuliere correspondentie Brussel.) Het universiteits-gebouw te Brussel is afge brand. De geheele rechtervleugel van het gebouw bene vens de groote akademisch* zaal zjjn vernieldeen gedeelte der boekerjj is gered. (Zie particuliere correspondentie Brussel.) Het proces wegens woeker tegen de firma De Sutter, te Gent, die in het geheim tegen reusach- tigen interest geld loende aan officieren, is thans begonnen, nadat een aantal der gecompromitteerdon hun ontslag hebben moeten nemen. De gewone rente die de heer De Sutter nu onlangs «als erkenning zijner verdiensten gedecoreerd maakte, was 30 percent, maar lang niet ieder kreeg daar voor geld. Eenige officieren die men niet vertrouwde, moesten hunne decoratiën te pand geven. Onder de 38 officieren die thans voor de rechtbank ge dagvaard waren, vindt men de edelst klinkende namen van België. Een majoor te Gent had «om een paard te koopen* 1000 francs noodig, en oh- derteekende daarvoor een wissel van 1620 francs, over eene maand betaalbaareen Brusselsch offi cier leende dezelfde som tegen dezelfde rente,om zyn maitresse een geschenk te koopen,* iederen dag verzuim kwam op kolossale boete te staan men moest bovendien nog borgen stellen. De heeren De Sutter leverden ook ringen, sigaren, horloges, tegen hun eigen prijs; men betaalde met wissels. Bjj de minderjarigen eischte de bank de handteekening van moeder of tantede jonge of ficieren maakten die zelf na. In België bestaat de woekerwet dog, zoodat de bankier gestraft zal worden maar een geheele reeks van officieren zal disciplinair gestraft worden het proces werd reeds sedert eenige maanden in de hoogste kringen met spanning tegemoet gezien. Een hevige brand heeft te Duinkerken de olie- fabriek van gebrs. Marchaud vernield. De schade bedraagt ruim 2 millioen frs. De schoe nenfabriek van gebr. Van Marcke te Brussel, waar 350 mannen en vrouwen werken, is afgebrand. Te Parijs zijn 215 kisten aangekomen met over blijfselen van de versieiingen uit de paleizen van de Perzische koningeu Artaxerxes en Darius en met andere kunstvoorwerpen uit het oude Perzië. Deze reusachtige verzameling, door Dieulafoy op zijn ontdekkingstocht bijeengebracht, is bestemd voor het museum van het Louvre. Lesseps heeft een onderhoud gehad met de Pa nama-commissie en het gevolg is dat die heeren half bekeerd zijn tot het plan om een premie-lee ning uit te geven. De prins van Joinville, vice-admiraal, en zijn zoon, de hertog van Penthièvre, le luitenant, zul len uit het kader der Pransche marine worden ge schrapt.* Grévy gaat den 17n Juli naar Montsous-Vau- drey, waar hij tot 15 Sept. zal blijven. De gravin van Parjja is te Dover aangekomen, waar de graaf van Parjjs haar opwachtte. Kort daarna vertrokken zij naar Tunbridge Wells. De her tog van Aumale zal zich vestigen in een landgoed in het noorden van Frankrjjk, dicht bjj de Belgi sche grens. De dierentemmer Bidel, ook by het Nederland- sche publiek bekend, is, bij een voorstelling te Nenilly, gedeeltelijk verscheurd door zjjne wilde dieren. Hij verkeert in een bedenkelijken toestand. Bidel wa3 een schoon, forsch gebouwd man, en die, als hij wat lang duurde, koel en afgetrokken werd. Hij gaf het daarom ten laatste op de vrouw te willen doorgronden. Maar hem verstond hij zoo veel te beter nog nimmer had hij zoo spoedig ontdekt, wat een ander trachtte te verbergen. Hij zag dat deze mensch, hoe bedaard en onverschillig hij ook scheen, gretig eiken glimlach opving dien de vrouw hem toewierp; hoe hij de minuten rekte om langer van haar gezelschap te genietenhij zag dat de uitdrukking van onverschilligheid op Brinkey's gelaat geveinsd was, dat die trekken logen en de ware persoon zich achter de half gesloten oogleden verborg. En toen hij dat alles gezien had, joeg het bloed hem heet en onstuimig door de aderen't was alsof hij een vreemd, hem zeiven nog onbekend gevoel den ander ontstolen had. Zijn hoofd duizelde, het kwam hem voor als moest hij er zonderling uitzien, koorts achtig. «Als ze n.ij nu maar niet aanziet,» dacht hij, «en van mijn gelaat de gewaarwordingen leest, die de ander voor haar tracht te verbergenEn terwijl hem het angstzweet uitbrak, sprong hij op, liep naar het venster en rukte dat open. Huilend drong de stormwind binnen en voerde een paar leien van het dak mede, die kletterend op den steenen vloer te gruizel vielen daarbuiten wierp de vloed zich bruisend op het molenrad. «Gun u toch tijd, gij komt nog snel genoeg be neden. (Wordt vervolgd.) zjjne kunstverrichtingen met de dieren waren afgescheiden van het noodelooze en het gevaar lijke zeer merkwaardig, vooral door de samen voeging van allerlei slecht bjj elkaar passende ge dierten in één hok, als tijgers, wolven, schapen, hyena's, enz. Mevrouw Schultze-Delitsch, weduwe van een bekend Duitsch staatsman, bevond zich sedert ee- nigen tijd, wegens zwakte van geestvermogens, ten huize en onder toezicht van een geesteljjke te Tep- tow, in Duitschland. De dame, die in den laalsten tyd aan toevallen onderhevig was, had de gewoonte, te bed liggende, te lezen. Zij deed dit dan ook in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en kreeg toen weder plotseling een toeval. De vlam van de brandende kaars, die naast baar bed stond, kwam in aanraking met de gordijnen en in een oogwenk stond alles in brand. De arme vrouw was niet in staat hulp te roepen, maar personen die in haar nabjjheid sliepen, hoor den haar kreunen en snelden te hulp. De brand werd spoedig gebluscht, maar de hulp kwam voor de weduwe te laat. Zy had zulke zware brand wonden bekomen, dat zy kort daarop stierf. Prins Luiipold, de Beiersche regent, heeft ge weigerd het door het ministerie Von Ltitz hom aangeboden ontslag aan te nemen. Dit kabinet dus schreef hy aan Von Lütz bezit mijn vol komen vertrouwen en uitdrukkelijk wensch ik daarom dat het zal aanblijven. De keizerin van Oostenrijk moet zeer gedrukt zjjn tengevolge van het tragisch uiteinde van haar neef, den koning van Beieren. Zij was reeds niet wel toen het doodsbericht zoo onverwacht kwam en is sedert dien ernstig lijdende. De doctoren hebben haar aangeraden niet meer paard te rijden en haar kostbare stoetery zal verkocht worden. Men zal nu eerlang ook te Frankfort aan de Main Passiespelen c gaan opvoeren, in den trant van de vermaarde spelen te Ober Ammergau. Het tooneelstuk, dat ten voordeele van de «Barmhartige broeders* wordt opgevoerd,bevat tevens: koor, soli, orkest en levende beelden. Weenen en Briinn zijn thans telephonisch ver bonden. Do afstand dier steden is 150 kilometer. In het om zijn hammen beroemde Westfalen:te Munster, Greven, Saerbeck, Hamm en verscheidene andere plaatsen, is de besmettelijke «varkensziekte* uitgebroken. Honderden varkens zijn reeds daar aan gestorven. Een internationaal stenografencongres zal in het najaar van 1887 te Londen gehouden worden. Snel schrijvers uit alle landen volgens allerlei stelsels, kunnen daaraan deelnemen. Het doei is de viering der invoering van Isaac Pitmans' phonograpbisch stelsel en den 300en gedenkdag der invoering van het nieuwere snelschrift in Europa, door Dr. Timothy Bright, in 1587. Bij Holytown kwam de sneltrein uit Edinburg met dien van Glasgow in botsing. Een aantal wag gons werden verbrijzeld, 11 reizigers werden zwaar gewond. Bij het spoorweg-ongeluk in Schotland werden niet minder dan 35 personen gewond. De gemalin van den Russischen grootvorst is van een zoon bevallen. Op den weg van Cognac naar Segonzac werd een rjjtuig met 9 personen door een sneltrein let terlijk in twee stukken gescheiden. Twee heeren, die in het rjjtuig zaten, werden onmiddellijk gedood, 5 personen werden zwaar gewond (1 dezer stierf den volgenden dag). Uit Napels schrijft men, dat de Vesuvius weder aan 't werken is. De lava stroomt in de richting van Campi. Ongelukken worden niet gemeld. Met een boot van 16 voet lengte en 5 voet breedte, genaamd »do Oceaan*, hebben 2 Noren een reis langs de kust van Noord-Amerika onder nomen. Te Malacha zijn aardschokken waargenomenmen had geen ongelukken te betreuren. In de Punjab (Britsch Indië) hebben hevige over stroomingen plaats gehad. Ruim 20 mijlen van den spoorweg tasschen Sharanpore en (Jtnbala wer den vernield. Bij het nemen van het paleis van den keizer van Anam, vond de jonge luitenant der Zouaven, Edme, op het ljjk van een Manderijn een zwaard van goud en steen, ingelegd met diamanten en paarlen, waar van de waarde op meer dan 1 millioen fr«. werd geschat. Edme zond het den min. van oorlog, Campenon. Deze heeft het zwaard aan het nationale artillerie-museum ten geschenke gegeven. (Particuliere Correspondentie.) BRUSSEL, 8 Juli. Zooals de nieuwsbladen u bereids zullen hebben medegedeeld, is het aan de justitie mogen gelukken, do bedrjjvers van den afschuwelijken moord van St. Gilles te ontdekken. De hoofdschuldige, madame Rodelet, accoucheuse, en haar medeplichtige, haar minnaar Masquelier, zijn beiden in hechtenis. De laatste is voor den rechter commissaris tot volledige bekentenis gekomen. Het slachtoffer, zekere Emma Augusta Beeck- man, omstreeks 40 jaren oud en geboren te Gent, was in Brussel winkeldochter in een magazjjn op de place des Herbes. Twaalf uren nadat de moord was bedreven, heeft de moordenares haren minnaar kunnen bewegen het lijk in stukken te snijden en hem er toe over gehaald het bij gedeelten in verschillende richtin gen te trachten in veiligheid te brengen, ten einde alzoo de justitie op een dwaalspoor te brengen. Het hoofd is door de ontaarde vrouw met eigen hand in stukken gesneden en door haar in de ka chel verbrand. Nadere bijzonderheden omtrent dit vreeseljjk drama zjjn te afzichteljjk, om die onder de oogen uwer lezers te brengen. Bij het overbrengen der beschuldigden naar de gevangenis, heeft het de politie veel moeite gekost hen voor de toepassing der lynchwet te bescher men. Omtrent de demonstratie der socialisten tegen 15 Augustus hoort men weinig: het is nog niet bekend of de burgemeester van Brussel die al dan niet zal verbieden. Wél meent men met zekerheid te kunnen aan nemen dat in eene gehouden vergadering van bur gemeesters van Brussel en zijne voorsteden, de bur gemeester van St. Josse Ten Noode, zich beslist tegen een zoodanig verbod heeft verklaard, en dit heeft genoemd als te zijn in strijd met de rechten des volks en der constitutie. Intusschen gaat de regeering voort krachtige voorzorgsmaatregelen te nemen en ontbreekt het dageljjks niet aan militair machtsvertoon Volgens sommigen om te doen blijken welke énorme middelen haar ten dienste staan om alle pogingen tot geweld te verijdelen. Over het algemeen evenwel is men voor den door sommigen gevreesden dag vrjj gerust. Gisteren omstreek den middag brak een brand uit in het gebouw der Vrjje Universiteit: een der schoonste sieraden van steil en bouworde van het gansche land. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door het vuur van een loodgieterswerktuig. De schade is aanzienlijk: tot nog toe wordt die geraamd op p. m. een millioen francs. Behalve het gebouw is voor eene groote waarde aan boeken en kunstschatten door het vuur ver nield. De pmopiers waren op het eerste alarm in fabel achtig korten tijd ter plaatse van het gevaar en volbrachten hun plicht met kalme doodsverachting echter wanneer ik als leek een oordeel zoude durven uitspreken, dan geloof ik dat hun corps niet in de schaduw van de Amsterdamsche brand weer kan staan. Voor Hollanders, die gedurende den zomer Brus sel willen bezoeken, wordt het nu den besten tijd de natuur is thans op zijn schoonst: het Park, Bois de la Cambre, de Jardin Botanique en de Boule vards hebben hun paaschpakje aan en 't is het best saizoen om vast weer te mogen verwachten. De reizigers mogen er wel op bedacht zijn Hol- landsch geld te Rozendaal te verwisselende firma Laane heeft een succursaal vlak naast het station en betaalt den koers van den dag en in Brussel moet men in 't algemeen bij de Changeurs schade ljjden. De toeristen ran den Grossglockner. Omtrent het ongeluk, den markgraaf Alfred Pal- lavicini en den Nederlandschen gezantschapssecre taris Crommelin overkomen, bevatten de Weener bladen en vooral de »Neue Freie Presse* tal van telegrammen, waarvan echter de slotsom nog slechts is dat de beide bergbeklimmers met hunne gidsen waarschijnlijk door eene lawine overvallen zjjn en onder de sneeuw begraven liggen. Men is met vele arbeiders bezig, uitgaande van het punt waar hunne voetstappen nog zichtbaar zjjn, te graven maar de lijken zyn nog niet gevonden. De markgraaf Pala- viciui zoowel als de heer Crommelin waren geoe fende Alpenisten, hunne gidsen, Christian Rangetiner en Engelbert Rubesoier, waren de ervarenste berg beklimmers, die de streek van den Grossglockner opleverde. Uit Lienz werd geseind, dato 4 Juli, dat de twee reizigers den 24sten Juni reeds te Hals aan gekomen waren. Reeds acht dagen vroeger waren de twee uitstekende gidsen besteld. Wegens den ge vaarlijken toestand der sneeuw hadden deze weinig zin in den tocht en wilden de verschillende uitstap jes, welke de twee reizigers zouden maken, uitstel len in Hals beweerde men (gelijk trouwens bjj der- geljjke ongelukken wel meer beweerd wordt), dat Rangetiner den tocht zeer zwaar inzag, als had hjj een voorgevoel van den slechten afloop gehad. Vrij dag 25 Juni was men op weg gegaan naar de Stlidlhütte, om van daar de bestijging van den Glockner te beginnen. Eene andere lezing was dat de toeristen den Zaterdag wilden gebruiken om den weg te verkennen, dan Zondag weer voor de gods dienstoefening te Hals wilden doorbrengen, en dan Maandag weer op weg gaan. Zondag waren de reizigers niet teruggekeerd maar men maakte zich niet ongerust. Al deze toe ren zijn van het weer afhankelijk, de gidsen kon den» het voorzichtiger geoordeeld hebben in de Stidl- hütte te blijven. De bagage was intusschen volgens orders naar Zeil am See gebracht. Dinsdag werd men ongerust. Men ging de Stüdl- htltte opzoeken en vond er plaids, pantoffels, kom pas, boeken en al de proviand. De reizigers waren er dus niet teruggekeerd. Zaterdag bad men op verschillende punten van den berg sneeuwstortin- gen gehoord; een dezer lawinen moest het viertal begraven hebben. Woensdag 30 Juni begonnen de navorschingen. Men vond sporen tot aan het begin van den Glockner kam. Eene hoop had men nog, dat de reizigers een uiterst moeielijken tocht had den ondernomen, langs de benedenste Oeden- winkelscharte, om den Johannesbirg en het Riflthor, en men uit Kaprun of Fehsleiten meer van hen hooren zou; deze hoop is echter jjdel gebleken. Door een gezelschap op een anderen top zijn Za terdags, 's avonds te 7 uur, door middel van verre kijkers eenige personen gezien die tegen den Glock- nerwand opklommen; dit is het laatste bericht dat men van hen heeft. Woensdag en Donderdag zijn onder het ongunstigste weer de onderzoekingen met kracht voortgezet; graaf en gravin Palavicini en andere leden der familie zijn te Hals aangeko men om de werkzaamheden te leiden, maar niets heeft geholpen. De Glocknerwand was tot nog toe slechts ééns beklommen; markgraaf Fallavicini, die vroeger met den president der Oostenrijksche Alpenclub voor het eerst de beruchte Sala di San Martino bij Primiero had beklommen, eeu bijna on genaakbare dolomiet-piek, had thans besloten den Groszglockner aan de zijde van den Glocknorwand te bereiken, hetgeen nog uiemand gelukt was. De gids Rangetiner, die alle toppen der Oosten- rjjksche Alpen beklommen had, en ook den Mont- Rosa en den Finster airhorn, was bekend als een der ervarenste gidsen, maar in de laatste jaren had hjj vaak ongelukken. Verleden jaar brak bij aan de zuidzijde van den Mont-Rosa een arm, drie jaar geleden verwondde hij zich zeer ernstig, bij de beklimming der Königsspitze. Ook de vader van den heer Crommelin is te Hals aangekomen. Volgens de laatste berichten werken dertig arbeiders, meest gidsen, znidelyk aan den Gloknerwand, terwijl op vele andere pun ten nog gegraven wordt, maar tot heden zonder gevolg. Een later bericht meldt dat de lijken van Mark graaf Pallavicini en van mr. Crommelin, onze ge- zantschaps-secretaris te Weenen, benevens die van de beide gidsen, welke hen bjj de bestjjging van den Grossglockner vergezelden, zjjn gevonden in de nabijheid van de Pasterze, den grootsten glet- scher van genoemden berg. HEUSDEN, 9 Juli. t Onlangs deelden wij mede, dat, met het oog op de ontwapening der omliggende forten, een tijdelijke uitbreiding van het detachement der vesting-artillerie kon worden tegemoet gezien. De voorloopige uitbreiding heeft thans tengevolge de tijdelijke détacheering van den ln luitenant Baud, benevens 2 onderofficieren, 1 korporaal en 20 manschappen. tHet vallen in de haven, dat vroëger zel den plaats vond, heeft in den laatsten tijd bijna elke week plaats. Dinsdag 11. was het de dochter van van v. d. C., die op die wijze een bad ging ne men, maar door de nabijzijnde personen ook we der terstond op het drooge werd gebracht. t WAALWIJKr6~Juli.—Heden middag hiel den de onderwijzers uit het arrondissement Waal wijk eene vergadering op de zaal „Musi9 Sacrum* van den heer V. Gerris. Deze vergadering werd vereerd met de tegenwoordigheid der h.h. dis tricts- en arrondissement-schoolopzieners. Door den heer van der Hammen werd inge leid: Eenige beschouwingen over het proza van Potgieterdoor den heer MollDe Broederen des gemeenen levens en door den heer Van Lan gen Hoe moet het onderwijs in de geschiedenis des Vaderland gegeven worden, opdat hetstrekke tot aankweeking van chr. en maatsch. deugden? Dit laatste punt lokte eene levendige discussie uit, zoodat in een der volgende vergaderingen dit punt nog eens behandeld zal worden. De volgende vergadering zal in Augustus gehouden worden en eene feest vergadering zijn; tot leden der feest commissie werden gekozen de h.h. de Bree, van Santen, Breuer en Driessen. t WAALWIJK. Op de den 22 Juli a.s. alhier te houden onderwijzersvergadering van het arron dissement Heusden zullen de volgende vraagpunten ter bespreking voorkomen d. door den heer Dammers „aardrijkskunde* t DRUNEN, 7 Juli. Bij het Maandag 11. te Vucht gehouden covcour» met den handboog be haalde de schutterij Constantia alhier de rozenprys. tWOUDRICHEM, 5 Juli. In de vorige week werden alhier gevangen en aan den afslag ge bracht 189 zalmen. De prijs was 50 69 ct. per halve KG. De heer Landré, notaris te Vlijmen, onlangs benoemd tot notaris te Meppel, heeft intrekking van die benoeming gevraagd. Den 15en Juli, den dag der opening van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal een gul- denstrein voor reizigers 3e klasse loopen van Am sterdam naar Den Haag en terug. Op de Woensdag jl. te Londen gehouden hon dententoonstelling in het Royal Aquarium heeft de hr. F. Onderwater te Dordrecht eeu eersten prijs be haald met zijne „Great Danes.* Op het concours voor de vioolklasse aan hek Koninklijk Conservatoire te Brussel heeft mejuf frouw Mess, de begaafde dochter van den Scheveningschen baddokter, den eersten prijs, met eervolle vermelding, behaald. Over het spel van mej. Mess weidden de bladen eenpa rig met grooten lof uit. In de zomervergadering der Staten Van Fries land deelde de voorzitter mede, dat de aanbeste ding der voorgenomen belangrijke havenwerken te Lemmer waarschijnlijk nog in den loop van den COLLECTE VOOR DEN HAGELSLAG. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gezien de circulaire van de Provinciale commissie voor de algemeene collecte ten behoeve van noodlijdenden door den ha gelslag op 1 Juni 1886, van 25 Juni j.l. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de uitgeschre ven collecte alhier zal gehouden worden op Maandag den 19 Juli a.s., voormiddag 10 uur, vertrouwende op de steeds be toonde liefdadigheid, naar het geldt de verzaohting van het lot van hen, die geheel buiten hnnne schuld thans door den verwoestenden hagelslag in droevigen nood verkeeren. Heusden, den 7 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. H. J. VAN EGGELEN, Secretaris. OPROEPING VAN MILICIEN-VERLOFGANGERS. De Burgemeester van Heusden roept bij deze op, om op den 11 Augustus 1886, des namiddags vóór 4 eur, bij hun korps, in garnizoen te 's Hertogenbosch, aanwezig te zijn, de verlofgangers: Arie Adrianns Straver, Lodevicus Pieter Smits, Lndoyicus Adrianus Reis, allen van de lichting 1883. Heusden, den 8 Juli 1886. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. a. door den heer Mooij „ervaring*b. door den heer de Moor „nog iets over de opleiding tot onderwijzer*c. door den heer Varossieau „iets over levensverzekering en weduw-pensioenen* e. door den heer Braams „eene nieuwe serie tee kenoefeningen* f. door den heer Kelfkens „het onderwijs in de geschiedenis op de lagere school* ff. door den heer Van Driel „voordracht.*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2