„HAASSTROOE" Bekendmaking. el, WEDSTRIJD Dekhengsten, Zoog-Hengstveulens Springstieren, GORINCHEM. Hypotheekbank. Wijnen en Cognac. burgerlijke stand. marktberichten; advertentiën. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws en Allerlei. De eerste dienst HEUSDEN- BOSCH, wordt vervroegd alle werkdagen op voor middag 3,30. Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverij „/Je Linge I Zuid-Hollandsche V A. van Delft te Heusden. i L IJ, van in aanstaanden herfst zal kunnen plaats hebben. Een 40-tal kinderen uit het weeshuis te Alk maar kwamen Woensdagmorgen per spoor van 8l/2 uur te Amsterdam aan, om een prettigen dag door te brengen. Tot 10 uur werd een rijtoer gemaakt, vervolgens een bezoek gebracht aan het Panora ma en daarna aan het Rijksmuseum. Voor het middagmaal, in de Volksgaarkeuken Utrechtschedwarsstraat, was door den heer Aarts, directeur der inrichting, zorg gedragen. Daarna bezochten de weesjes het Panopticum en het café Krasnapolsky. Te Wormerveer zijn twee meisjes geboren, die aan elkaar gegroeid waren. Hoewel de kinderen levensvatbaarheid hadden, zijn ze toch kort na de geboorte overleden. Door tusschenkomst van den geneesheer, zullen ze naar het Rijk-ziekenhuis te Leiden worden ge zonden. Was men steeds gewoon jaarlijks bij den hooi oogst ettelijke ladingen van Tessel naar elders uit te voeren, thans lieeft het omgekeerde plaats. Reeds nu worden tjalken met hooi uit den vreemde naar het eiland gevoerd. De hooioogst toch valt er dit jaar vreeselijk tegen, hetwelk vooral aan de droogte en langdurige koude is toe te schrijven. Ook de weilanden kwijnen en alles smacht naar regen. Hier en daar begint men zelfs gebrek te krijgen aan goed drinkwater. De geschilderde glazen in de Groote Kerk te Edam, waarvan verscheidene sinds eenigen tijd gebroken waren, zijn thans, door de zorgen van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente aldaar, weder hersteld. Dit werk is geschied in de fabriek van den Heer Nicolas te Roermond, en wordt als zeer gelukkig geslaagd geroemd. Door de heeren J. en S. Wiarda, expediteurs té Harlingen, is over Rotterdam een prachtige stier verzonden, bestemd naar Padang, westkust van Sumatra. Dertien andere door de firma naar Indië verscheepte stieren zijn alle gestorven. Bij eene vorige gelegenheid had men zelfs een boeren knecht van Workum naar de Oost meegezonden, om zeker te zijn, dat het althans niet aan de behan deling mocht liggen. Het baatte niet; de dieren kun nen niet tegen het klimaat in de heeteluchtreek. Toch. probeert men 't nog eens. Maandag middag is de gepensioneerde sergeant- majqor van 't Indische leger Ratelband, die zich tot de justitie heeft gewend met eene klacht over wederrechtelijke gevangenzetting door de militaire autoriteiten, op het commissariaat van politie te 's Hage ontboden en per rijtuig naar de Prederiks- kazerne overgebracht, om daar op nieuw in arrest gehouden te worden. De toestand van den venter van „R. v. A.", Kra mer, die Zondag gekwetst werd, is zorgelijk. Een werkman uit Eindhoven, 62 jaar oud, ging kersen plukken in een niet al te hoogeu boom. Hij had het ongeluk daaruit te vallen en was terstond een lijk. Sedert Zaterdag jl. is te Bemmel (Betuwe) verdwenen W. L. Jansen, oud 40 jaar, gepensioneerd onderofficier van het O.-I. leger, met medeneming eener som van f 260, welke hij te Huisen ten behoeve van den gemeente-ontvanger te Bemmel had ontvangen. Door de justitie te Arnhem wordt zijn aanhou ding verzocht. De daglooner P. S. uit Herten, Zaterdag aangehouden als verdacht van manslag, gepleegd op den landbouwer H. K. aldaar, is op last der justitie te Roermond weder in vrijheid gesteld. Op de kermis te Eindhoven is een dronken man in een tramway-spel uit een in be weging zijnden wagen gesprongen en tusschen de rails gevallen, waardoor hij den tram over zich heen kreeg en ernstige verwondingen bekwam. Men vreest voor zijn leven. Twee personen, die per lorrie langs den spoorweg reden, zijn nabij Dieren daaronder geraakt; beiden werden gekwetst; geneeskundige hulp werd onmiddellijk verleend. Tegen een commissionnair, die op de Gelderschekade te Amsterdam wegens openbare dronkenschap is in arrest genomen, zal wegens het dragen van een wapen een strafrechterlijke vervolging worden ingesteld. Eene met scherp ge laden revolver werd op hem gevonden. De huzaar-oppasser J. H. B. aan de K. M. Acade mie te Breda, verblijfhoudende in het Tetering- sche kamp, van waar hij stil naar de stad was gegaan, heeft in een berucht huis in de Keizer straat, bij een twist met een vrouw aldaar, deze eerst mishandeld en daarna van de trap geworpen, met het gevolg dat zijn slachtoffer onmiddellijk den geest gaf. Zij was 38 jaren oud en de da der is in hechtenis genomen. Zekere B. H., knecht bij den heer P. Minnema te Gorredijk, was bezig bij den hooiberg. Hij sprong van circa 5 Meter hoog uit het hooivak, met het ongeluk kig gevolg dat hij meer dood dan levend werd opgenomen. Dr. Rinkes verleende zoo spoedig mogelijk hulp, doch H. is aan de gevolgen over leden. De overledene laat 5 jeugdige kinderen na. De moeder is een jaar geleden aan een operatie overleden. Nabij Usselo, in Overijsel, is te padden van een korenveld het lijk gevonden van een net gekleed man. Bij hem is gevonden een gouden horloge, eenig zilvergeld en een vuurwa pen. Nadere bijzonderheden ontbreken. Te Roosteren (Limburg) zakte Maandag de koster der R. K. Kerk aldaar, bezig zijnde met gras- maaien, plotseling ineen en was een lijk. Aan de Scheepraakershaven te Rotterdam heeft een meubelmakersknecht, een fornuis, dat bij het nederlaten uit den strop schoot, gedeeltelijk te gen zich aangekregen. Aan hoofd en handen ver wond werd hij per rijtuig naar zijn woning gebracht. Een krankzinnig persoon heeft den burgemees ter van Arnemuiden met een mes aangevallen en gedreigd hem te zullen vermoorden. De buren schoten ter hulp toe en werden den krankzinnige meester. Te Lekkerkerk is een 80-jarige vrouw en te Zevenbergen een kind in het water geraakt en verdronken. Te Leiden is een vrouw van verdachte zeden aan den openbaren weg door den wachtmeester der artillerie M. met diens sabel vrij ernstig aan het hoofd en arm gewond, zoodat zij on middellijk onder geneeskundige behandeling moest gesteld worden. Voor de handelwijze van den wachtmeester werd op dat oogenblik door de vrouw niet de minste aanleiding gegeven, maar de be weegreden van M. schijnt hierin te moeten ge zocht worden, dat hij vroeger met haar verkeering gehad heeft en dat zij nu aan een korporaal der huzaren boven hem de voorkeur geeft. Te Zwart sluis is het 14-jarig dochtertje eener weduwe, waarschijnlijk door het uitspoelen van een hand doek, in de kolk achter haar woning te water geraakt en verdronken. Tot heden toe is men er nog niet in geslaagd het lijk op te visschen. Aan een tweetal jachtopzieners te Barneveld is het gelukt een otter te bemachtigen, die niet minder dan 14 KG. woog. f Heusden, van 2 tot 8 Juli. Geboren: Gerrit Hendrikus Johannes, z. van G. H. J. van Steenbergen en J. VenderbosJo hannes, z. van C. Hofmeester en J. van Riet. f Hedikhuizon, van 130 Juni. Geboren: Cornelusj Johannes, z. van A. van Halder en J. M. ObbensGijsbertns Johannes, z. van A. do Kort en A. M. van Outheusden; Johan nes, z. van J. Bruijsters en M. Kopping. Overleden A. Leeuwen, 56 j., ongeh., d, van D. Leeuwen en A. van de Wiel. De zomerzitting der Provinciale staten van Noord- Brabant werd op Dinsdag 6 Jnli des namiddags ten 2 ure op de gebruikelijke wijze geopend door den commissaris des konings, jhr. mr. Bosch van Drakestein. In deze zitting zijn aan de orde 56 nieuw inge komen en 3 aangehouden stukken uit de najaars- zittiug. Op voorstel van gedep. staten werd besloten afwijzend te beschikken op een adres van de Noord- brab. Maatsch. v. Landbouw, tot afschaffing der brug- en veergelden; de beslissing van den burger lijken rechter af te wachten over eene hangende pro cedure, alvorens de aanvraag van de heeren Fry- link en mr. Sassen in overweging te nemen betreffende eene voorgestelde wijziging van het bij zonder reglement van 't waterschap Binnenpolder van Hedikhuizen. Naar gedeputeerde staten wordt o. m. verzonden een adres van 't hoofdbestuur der N. Br. Maatsch. v. Landbouw tot wederinvoering van stierenkeuring van wege de provincie. Aan de commissie van rapporteurs voor de be grooting wordt o. m. verzonden eene aanvraag om eene provinciale bijdrage in de kosten der teeken- scholen en wordt daarbjj volgens ontwerp van ge- dep. staten voorgesteld aan Oosterhout 161,75, Waalwijk 153,24, Heusden 102,18 en Waspik ƒ74,91 toe te staan. Onder de stukken die aan de 6 afdeelingen wor den verzonden,'komt ook voor een ontwerp besluit van ged. staten tot conversie der provinciale schuld van 4 in 3x/2 procent. In de zitting van Woensdag werden herkozen tot leden van ged. staten de leden jhr. Jos. de la Court, mr. P. van den Heuvel, W. P. A. Mutsaers, dr. A. van der Steen en mr. P. H. Maas en tot buitengewoon lid J. Bluijssen. Voorts werden de 6 afdeelingen bjj loting saèm- gesteld. Eene bijdrage tot de geschiedenis van het heden- daagsche notariaat. 2e. Afl. der Vragen van den dag. Inhoud: 1. In Memoriam. Coenraad Busken Huet. Leopold von Ranke. 2. Dr. H. Blink, Ministerieële verantwoorde lijkheid, Ministeriëele crisis en Kamerontbinding. 3. A. Winkler Prins, Schiermonnikoog als bad plaats. 4. Dr. H. Blink, Ierland en de Iersche quaestie. 5. Dr. H. van Cappelle Jz., Een merkwaardig dier. 6. Invloed der Zeeën op het afkoelingsproces der aarde. 7. Onderzoekingen van het Camerongebergte. 8. Vraagbus, (Stuiven van zand een teekeu van regen) (Koninklijk Besluit en een Wet). 9. Politiek overzicht, (31 Maart18 Mei 1886.) 10. Feuilleton: mej. J. E. Winkler Prins, Zege na strijd, Prijs per jaarg. van 12 maandel. afl. 3.90. De inhoud der vierde aflevering welke heden verscheen van het »Tjjdschrift voor geschiedenis,* bevat het navolgende: Het ontstaan der republiek in de Vereenigde Nederlanden uit de leenstaten der Middeleeuwen door G. Meijer. Eén blik op het binnenlandsch beheer van Frank rijk vóór de omwenteling van 1789 door Dr. J. G. Schlimmer (slot). De Hinkebaan door Dr. D. Burger. De gebeurtenissen in Bulgarije 18854oor L. Wi- chers (vervolg). De partijen in de nationale conventie van den val der Girondijnen tot den val van Robespierre door A. de Priester. MededeelingenDe dood van Paus Alexander VI. Beantwoorde vragen, De volgende aflevering zal eene psychologisch- historische studie van Prof. P. J. Blok bevatten, ge titeld: De meeningen van Willem van Oranje om trent den Godsdienst. Meermalen heeft men gemeend, dat de pieter man geen vijauden had, en er onder de andere zeebewoners geen visch werd gevonden, die 't wagen zou den, met scherpe venijnige stekels voorzienen, pieterman aan te tasten. Toch bleek het onlangs dat men zich in die meeniug vergiste. Aan de Tesselsche kust, waar in de laatste weken vele z. g. spierhaaien zijn ge vangen, vond men bij opening van een dezer dieren, drie volwassen, nog versche pietermannen in de In een artikel >de statistiek en do dames* be rekent de Avondpost,* dat voor vrouwen de kans om nog te huwen voor 34-jarige ongehuwde vrou wen is 0.5044 en voor eene 35-jarige vrouw 0.4589, dus beneden de helft. Het oude-vrijsters- tijdperk begint dus tusschen den 34- en 35-jarigen leeftijd. Wiskundig zuiver berekend, vangt dat tijd perk aan op 34 jaar en twee weken. Een Schot die John New (Johannes Nieuws) heette, had het geluk vader te worden en hij noemde zijn zoon Something New (Iets Nieuws.) Het volgende jaar kwam er weër een zoon, maar toen was het grapje er af en hij doopte zijn spruit Nothing New (Niets Nieuws.) De kracht der gewoonte. »0, dokter! wat ben ik blij dat u komt. Ik heb toch weer zoo'n pijn aan mijn voet. Die likdoorns...!* Likdoorns? zoo; kom! laat mij je tong eens zien.* Een staaltje van zeer fatsoenlijk* Hollandsch. Een piano-onderwijzer tot eene juffrouw, die het slot-accoord van een stuk wat snel los liet: »Uwé moet dat doueement uitmourreeren.* Een gevaarlijk avontuur werd dezer dagen door een jong man op de rotsen van Shetland onderno men, n.l. het uithalen van een arendsnest. De nestjes-uithaler liet zich aan een touw, 115 voet lang, over den afgrond afzakken; toen hij echter dicht bij het nest, was, bemerkte hij dat hst touw te kort was. Hij slingerde zich toen tegen don rotswand, trachtte er vasten voet te krijgen, liet het touw los en klauterde langs de rotsen naar het nest. Dit bevatte twee jongen, ongeveer een maand oud. Hij maakte zich spoedig van hen mees ter, maar niet zonder dat de klauwen van het eene arendsjong hem het vleesch van den arm opscheur den. Hij stak de dieren in een zak, dien hij medege bracht had, klemde dien zak tusschen de tanden en ging er weer op uit het touw te zoeken. Het gelukte hem dit weer meester te worden en hij volbracht de gevaarlijke terugreis. Het waagstuk duurde anderhalf uur. Verbetering: In het hoofdartikel van Woensdag, derde kolom, 15e regel van onderen staat Deventer, dit moet zijn Steenwijk. t DUSSEN, 7 Juli. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 169 kilo boter. Zij gold van 0.81 tot 1.01. f WAALWIJK, 9 Juli. Op do heden gehouden markt was de aanvoer vee weinig, handel gewoon, aangevoerd werden 613 KG. boter, die f 0.84 a 0.99 per kilogram gold. DORDRECHT, 9 Juli. Weiboter 0.55 a 0.40. Kunstboter 0.30 a 0.26. Grasboier ƒ0.65 a ƒ0.55. Tonnen, ƒ11.ƒ9..Eieren 3.75 a ƒ3.25 per 100. REEDERIJ De Noordbrabantsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Heusden, zal op gelijk met de Heusdensche Jaarmarkt, eene doen houden van Anderhalfjarige- en Twee- en-een-halfjarige waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en f 50.en als 2e prijs een Diploma en 35 VAN waarvoor wordt uitgeloofd een Diploma en 15, EN VAN waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en 25.-— eu als 2e prijs een Diploma en 15. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Dieren gedurende een zoogenaamde dektijd, dat is van den dag dat de Wedstrijd plaats had tot den lil JULI» daaraanvolgende, in een der ge meenten tot de afdeeling behoorende, tot dek king beschikbaar moeten zijn. Ook zal voor de Dekhengsten niet meer dan f 10 en voor de Springstieren niet meer dan f 1.voor dekloon mogen gevorderd worden. De prijs voor het bekroonde Zoog-Hengst veulen wordt alleen uitbetaald wanneer het op de Heusdensche September-Jaarmarkt van 1887 als Hengst kan worden getoond. De Wedstrijd zal plaats hebben op het BURGT- fPLEIN, des voormiddags ten elf UT0. Heusden, 25 Juni 1886. Het Bestuur der afdeeling voornoemd L. J. VEERMAN, M. A. BOLL, Voorzitter. Secretaris. fVilrftJinsioh Bij den ondergeteekende zijn alle merken det -Wijuen en Cognac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bjj do Proef kistjes van 12 halve fleschjes diverse mer ken a 8.50 per postwissel. Prijscouranten verkrijgbaar. ZALT-BOMMEL. Eenig Agent voor Z.-Bommel, Hensden en Omstreken. t t\ i i i i i In no. 859 van het weekbl. van notarisambt en registratie komt eene bijdrage voor, onder bovenstaand opschrift, waarin de Notaris Boomkamp te Uithuizen eene minder edele hande ling van een college publiek maakt. De heer B. toch was aan gezocht een concept acte gereed te maken over beklemrecht voor de kerkvoogden van Uithuizen, om die aan de goedkeuring van het college van toezicht te onderwerpen. Het concept wordt goèdgekeard terug ontvangen. Een collega, die eene soortgelijke acte moet opmaken, vraagt daarvan even inzage en tracht nu zelf die acte te passeeren, dat echter door kerkvoogden constant geweigerd wordt. Naar aanleiding hier van komt in no. 861 van het genoemde weekblad onderstaand schrijven voor, waarvan ons van geachte zijde overname wordt aanbevolen. Red. Mijnheer de Redacteur! Hetgeen door den heer Boomgaart in no. 859 van het week blad is medegedeeld, is volstrekt geen op zich zelf staand feit. Verleden jaar is mjj ongeveer hetzelfde overkomen, n.l. de opdracht tot afgifte van legaten door den universeelen erfge naam de akte was reeds door mij gereed gemaakt, toen ik vernam dat een mijner collega's die reeds had gepasseerd; de erfgenaam, een eenvoudig man, had die bijna zonder het zelf te weten, onder zekere pressie geteekend. Trouwens de wijze waarop in deze streken de praktijkjacht wordt uitgeoefend, grenst bijna aan het ongeloofelijke. Sommige mijner collega's achten het niet beueden zich om, bijgestaan door ijverige agenten, de omliggende dorpen af te rijden. Tegen den tijd der verpach tingen, gaan zij huis aan huis vragen om de verpachting van des eigenaars landerijen te mogen hebben en zoodra iemand over leden is zijn zij er als de bok op de haverkist bij om te vragen in den boedel te mogen komen. Een mijner naburige collega's namina odiosa tunt bij gestaan door zijn candidaat, die hier familiebetrekking neeft en gesteund door een. van de leden van den gemeenteraad, jaagt hier het terrein stelselmatig en onvermoeid af en zoodanige concurrentie is natuurlijk doodend voor de praktijk van hem die meeut niet op dezelfde wijze te moeten handelen. Als men er op uit wil gaan, kon men licht wat oploopen, maar een notaris moet geen scharenslijper willen zijn, die huis aan huis vraagt of er ook iets te doen is en zelfs moest dat onmogelijk wezen. Of er ook een middel te vinden zal zijn om aan dergelijke praktijken een einde te maken, zal de tijd leeren, maar ik betwijfel het. Hoogachtend, Uw dn. Vlijmen. (Get.) W. J. N. LANDRÉ. W M f De Bank sluit leeningen onder verband van éérst& ■ffi/potheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen ■feg en matige rente en administratie-kosten. f Zij geeft pandbrieven uit van f 1000.500. ff 100.en f 50.rentende 4y2 °/0 a pariaflos baar bij uitloting. IAgent voor HEUSDEN en OMSTREKENde Heer TV 1 TT t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3