Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND." //Neen, nou nog //t Wien Neerlandsch bloed." Nou mot je eens kijken, Klaartje, die ouwe heer, met dat halve centje op zijn jas, heeft den heelen avond zitten dutten, maar zoo gauw as't //Wien Neerlandsch bloed" begint, dan wordt hij wakker. Hij komt hier 's middags vier uur al zitten, alleen om dat te hooren." En 't is zoo, Sonnemans manschappen ver heffen zich van hunne zitplaatsen en stem men 't Volkslied aan. De oude man, vooro ver op zijn stokje gebogen, schrikt op en hoort zijn lievelingslied. Het herinnert hem aan de dagen van '30 en hij voelt nog een sprank van den voiigen gloed. Ach, 't is maar een sprankMaar ze doet toch zijn ouden boezem kloppen en hij hoort 't volks lied staande aan. 't Is treffend te zien hoe goed hem dat doet en hoe hij nu pas op leeft, terwijl 't heele programma hem zoo koud als een steen liet. En terwijl de laatste toon wegsterft en de bezitters van onze bank zich verheffen, uitrekken en onder de menigte verdwijnen, Klaar niet zonder met een teederen blik den slager aan zijn belofte herinnerd te hebben, hopen we dat de zo mer den oud-strijder nog vele genoegelijke Vrijdagavonden schenken mag. Naar alle waarschijnlijkheid heeft Gladstone den slag verloren, althans omtrent zijne plannen van home rule voor Ierland. Rekent men de cijfers die nu bekend zijn dan komt men tot dit resultaat 290 conservatieven, 62 liberalen (tegen home rule) 148 liberalen (voor home rule) 72 Ieren. Met andere woorden, er zijn nu gekozen 352 tegenstanders en 210 voorstanders van home rule. De 100 zetels, waaromtrent de uit slag nog niet bekend is, zullen dus nu den door slag geven, of er er een conservatief kabinet zal kunnen optreden. De uitslag der verkiezingen, welke eerst morgen (Woensd.) in zijn geheel bekend zal wezen,valt ons zeer tegen. Wij meenden dat de machtige populariteit van Gladstone hem onfeilbaar de meerderheid zou verzekeren. Het is evenwel gebleken dat de con servatieven oneindig beter zijn georganiseerd dan de liberalen en ten tweede dat vele liberalen zich van stemming hebben onthouden, omdat zij aarze len Gladstones Iersche politiek goed te keuren. De uitslag der verkiezingen zal in elk geval zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Nu Glad stonos home rule plannen zijn verijdeld, wordt het zeer de vraag of Ierland, gesteund door de machtige Amerikaansch-Iersche partij, niet naar de wapens zal grijpen. Komt een ministerie-Salisbury thans aan het bewind dan kan men bovendien eene houding tegenover Rusland vreezen, welke tot groote verwikkelingen in Europa kan leiden. Het is en het blijft altijd de Oostersche questie, welke pas weer ingesluimerd scheen, welke den vrede van Europa op de ernstigste wijze bedreigt. Het beste bewijs heeft in de afgeloopen week Rusland geleverd door de eenvoudige kennisgeving aan de mogendheden, dat het artikel 59 van het tractaat van Berlijn van 1878 als vervallen be schouwt. Wat staat er in dat artikel? Dat Rusland de haven van Batum als eene handels- en vrijhaven zoude erkennen. De bedoeling daarvan was vrij duidelijk. Batum ligt aan de Zwarte Zee in Azi atisch Turkije en werd aan Rusland afgestaan krachtens het recht van verovering. Op aandrin gen van de Engelsche vertegenwoordigers op het Congres, werd Rusland evenwel gedwongen het artikel 59 aldus aan te nemen, dat het bepaalde dat Rusland zich voorstelde van Batum eene vrij haven te maken, dus niet onderworpen aan de Russische inkomende rechten. Nu Rusland verklaart dat het door dit artikel zich niet meer gebonden acht, wordt Batum dus bij het Russische tolgebied ingelijfd, terwijl de stad nu tot een tweede Sebastopol wordt gemaakt. En juist dit was het dat de Engelschen wilden voorkomen. Lord Roseberry, de Engelsche minister van buitenlandscbe zaken, heeft terstond per nota geprotesteerd, en volgens een gerucht zou Engeland verklaren, dat het zich thans ook van alle ver plichtingen van het tractaat ontheven acht, met andere woorden, dat het zijne schepen door de Dardanellen naar de Zwarte zal zenden, als hot dit noodig acht. Waarschijnlijk is dit een bedreiging in de lucht, want zonder de toestemming van Turkije, komt men niet door de Dardanellen. En nu is het niet Engeland, maar het is Duitschland dat te Konstantinopel de wet voorschrijft. Dat deze vriendschap van Duitschland het noodlot van Turkije zal worden, ziet de Sultan volstrekt niet in. Zelfs nu Rusland zoo brutaal optreedt, schijnt de Sultan geneigd de adviezen der Duitscbe bladen aan te nemen, welke eenparig luidende zaak be- teekent niemendal Als de eerbied voor verdragen op deze wijze wordt gehandhaafd, zou men het woord van Van Beust in herinnering moeten brengen: >Erisgeen Europa meer Er loopen weder allerlei geruchten dat Rusland op het punt staat met zijne troepen Bulgarije te bezetten. Te Weeuen verzekert men evenwel dat Rusland beloofd heoft tot dit uiterste niet te zullen overgaan. Alleen erkende men te Weenen, dat Rus land alle moeite doet om eene omwenteling in Bulgarije te veroorzaken, waardoor vorst Alexander zijn kroon verliest. Aan die Russische beloften valt evenwel niet veel waarde te hechten. Een dagblad te Buda- Pesth had reeds de onbescheidenheid, te verklappen dat Russische hoofdofficieren te Bucharest zijn aangekomen om vrijen doortocht voor een Russisch leger door Rumenië te verzoeken, en dat koning Karei van Rnmenië terstond daarop zijne ministers had bijeengeroepen. Al moge dit nu niet volkomen waar zijn, er ge schieden op dit oogenblik in Servië en Montenegro ook vreemde dingen, zoodat men tot het besluit moet komen dat Oostenrijk en Rusland het samen eens zijn en dat langzaam maar zeker het doel de verdeeling van Turkije, zal bereikt worden. Zeer de aandacht verdient het dat in Duitschland het plan om te Berlijn eene groote tentoonstelling in 1888 te houden, totaal iu het water is gevallen. De Bondsraad heeft de 3 millioen, daarvoor noo dig, geweigerd, hoewel de gemeenteraad van Ber lijn groote sommen ter beschikking stelde. Bis marck evenwel noodigde deu Bondsraad niet uit de 3 millioen toe te staan (hetgeen beteekenen zoubeval), maar hij liet het aan den Bondsraad over. Deze gedweeë machine begreep dat Bismarck met het plan niet ingenomen was en het viel. Waarom de kanselier, die altijd zoo den mond vol heeft van de grootheid van het Duitsche rijk, thans zulk eene belangrijke onderneming niet steunde? Om verschillende redenen, die alle voor de toe komst van Duitschland even weinig heilspellend zijn. Vooreerst omdat verschillende staten op Prui sen naijverig zijn en dus hunne modewerking niet wilden leenen; vervolgens omdat de liberale stad Berlijn vooral niet bijzonder bevoordeeld zou wor den; ten slotte voornamelijk omdat het bekrom pen stelsel van bescherming* in tentoonstellingen slechts uitvindingen van den duivel der concurren tie ziet. Zulke verschijnselen doen voor de toekomst van Duitschland vreezen. Toen onlangs met veel ge schetter d« eerste boot van de kunstmatige over- zeesche stoomvaartlijnen |van Bremen afvoer, was er onder de vele redenaars slechts een die het be ginsel van vrijen handel prees. Die man was de Chineesche gezant En dan willen wij nog wel praten van Chinee sche muren. Ach, de meest beschaafde staten van Europa hebben Chineesche muren opgericht, ge vormd door tolbeambten. Duitschland is daarin no. 1(13 De Belgische minister van Staat, de heer Malou, is Zondag ten 2 ure op zijn landgoed te Woluwe overleden in den ouderdom vau 76 jaren. De heer Malou is viermalen minister geweest. Zijn dood veroorzaakt bij de klerikale partij eene leemte, die, zegt de »Indépendance«, onmogelijk is aan te vullen. Van het Universiteitsgebouw te Brussel was de bibliotheek voor 75.000, het meubilair voor 10.000, de verschillende verzamelingen voor 65.000 fr., te zamon dus voor 150 000 fr. tegen brandschade verzekerd. Twee professoren zijn benoemd om met de gemachtigden der assurantie-maatschappij de schade te bepalen. De lessen der Universiteit zul len voorloopig in het oude paleis van justitie ge geven worden. Het voor een groot deel vernielde gebouw der Brusselsche hoogeschool was eens het paleis van kardinaal Granvelle, den bekenden raadsman van Karei V en Philips II. Het werd, tijdens de gods dienstoorlogen, door de Protestanten verwoest en eerst in 1771 herbouwd. De Oostenrijksche regee ring bestemde het toen voor de zittingen van den financie- en geheimen regeeringsraad. In 1842 werd het universiteitsgebouw. Het onlangs met groote kosten vernieuwde ge deelte is nagouoeg onbeschadigd gebleven. België heeft een overvloed van ridders, welke doet denken aan De Geuestet's >Land van Ko- katije*. In een tijdsverloop van 19 maanden zijn, volgens een berichtgever van het Volksbelang,* 11,217 ordeteekenen toegekend door de Belgische Regeering. Bijna alle ambtenaren en beambten, die tot den Staatsdienst in betrekking staan of gestaan heb ben en een aantal van anderen, dragen een lintje en slechts enkelen kunnen zeggen: »ik heb de eer, niet gedecoreerd te zijn*. De vroedvrouw Rodelet die, zooals men weet, in hechtenis genomen werd in verband met de zaak van St. Gilles (het vinden van een misvormd vrou- wenlijb) heeft nu ook schuld bekend en in hoofd zaak de verklaringen van haren minnaar en mede plichtige, Masquelier, bevestigd. De afgebrande oliefabriek der firma Muchand te Duinkerken besloeg een oppervlakte van 150 meter lengte en 50 meter breedte. De vlammen waren tot op 35 kilometer in het roud zichtbaar en de naburige straten werden verkeerd in meren van ko kende olie. Bjj een hevige paniek, verooi zaakt door het instorten van een hoogen muur, geraakten 50 meDschen te water, maar gelukkig is geen hunner verdronken. Er worden echter nog eenige werklie den vermist en zes soldaten en brandweermannen zijn ernstig gewoud. De schade wordt op 3 milli oen francs geschat, alleen de machines waren een millioen waard. Te Rijsel heeft een groote brand een katoen spinnerij in de asch gelegd. De schade bedraagt daar 1.000.000 francs. Een hevige brand heeft gewoel te Bagnères de Bigorre. De schade bedraagt 400.000 fr. Te West Croydon zijn bij een brand twee kinderen, oud 3 en V/3 jaar, een prooi der vlammen gewor den. De hoor De Lesseps heeft den heer Germain Casse, voorzitter der commissie van rapporteurs uit de Fransche Kamer over het wetsontwerp betreffende de premieleening ten behoeve van het Panama kanaal, het volgende geschreven »Als antwoord op uw schrijven heb ik de eer u mede te deelon, dat ik den heer De Freycinet ver zocht heb bet leeuing-ontwerp in te trekken, nadat ik van den minister-president had vernomen, dat het niet vóór het einde dezer zitting in behandeling zou kunnen komen.* »Ik behoud mij voor, mij voor de uitgifte der Panama-obligatiën rechtstreeks te wenden tot de 400,000 kleine aandeelhouders van mijne beide groote ondernemingen. Volgens een mededeeling van De Lesseps wordt van de vergunning om des nachts met electrisch licht het Suez-kauaal te bevaren, meer en meer gebruik gemaakt. De mailstoomschepen van de •Peninsular and Oriental Company*, welke dat op haar schepen in toepassing heeft gebracht, passee- ron thans het kanaal in 20 uur, terwjjl zij daar vroeger 30 uur voor noodig hadden. Te Tourcoign woedde Donderdag in een wolkam- merij een hevige brand, welke den geheelen dag duurde. De schade bedraagt 1.500.000 francs. Per soonlijke ongelukken kwamen hier niet voor. De beroemde courtisane Cora Pearl, die eenmaal zich in de weelde baadde en uit een gouden servies at, is thans te Parijs in gebrek gestorven. Zij be woonde een appartement in de rue Bassano, waar men nog overblijfselen vond van vroegere weelde. Zij moest deze echter een voor een verkoopen en haar Mémoires* brachten geen geld op. Familie had Cora Pearl in Frankrijk niethaar ware naam was Emma Cruch. Zij stierf aan kanker in de in gewanden. Een firma te Neurenberg verkocht in 1885 23 millioen gebruikte postzegels (wegende 1610 kilo). Aan de weduwe van Dr. v. Giidden, den krank zinnigendokter, die met koning Lodewijk van Beie ren verdronk, zal uit de koninklijke kas een som van 100,000 Mark geschonken worden. Uit Compascuum-kanaal wordt bericht, dat sedert drie dagen nabij hel Hebelermeer (Prui3sische grens) eene helderbrandende vlam uit de aarde opstijgt. Aanvankelijk zag men eene dikke rookkolom, die, met een lucifer aangestoken, vlam vatte en nog brandt. Uit bijzonderheden, welke nog worden medege deeld over het ongeluk der beide toeristen op den Grosz-Glocknerblijkt de onjuistheid der gissing, dat het gezelschap door een lawine is bedolven. Markgraaf Pallavicini en de heer Crommelin hebben met de gidsen de beklimming van de Glockner- spits langs den steilen noordkant ondernomen en schijnen zelfs hun doel tot op een afstand van 100 meter genaderd te zijn, toen een van hen viel en ook de anderen, die met een touw aan hem waren verbonden, in zijn val medesleurde. Men vond de vier lijken op don Glockner-kaar, een gletscher, die tusschen de spits en den kant, waar de bestijging werd beproefd, in noordoostelijke richting naar de Pasterze-gletscher daalt. Pallavicini vond dus den dood dicht bij de plek, waai hij vóór tien jaren 18 Aug. 1876 met drie gidsen met levensge vaar de Glockner-spits beklom. Het eerst werd gevonden het verminkte lijk van den gids Rubesoier. Een stuk van het touw was nog om zijn midden bevestigd en een arm was geheel van het lichaam gerukt. In zjjn nabijheid lag de hoed van een der toeristen Een later bericht luidt: Omtrent het vin den van de lijken der vier op den Grosz-Glockner verongelukten blijken onjuist te zijn geweest. Eerst is enkel het lijk van den gids Rubesoier gevonden. Thans wordt officieel gemeld, dat na langdurige nasporingen ook de lijken van den heer Crommelin en van den tweeden gids Rangetiner gevonden zijn. Naar het lijk van den heer Pallavicini wordt on afgebroken gezocht. Een treurig ongeval heeft zich bjj de nasporin gen voorgedaan. De broeder van den gids Rubesoier stortte bij de onderzoekingen van een aanzienlijke hoogte en bezeerde zich zoo ernstig, dat aan het behoud van zijn leven wordt gewanhoopt. Uit Triëst komt het volgende bericht, dat nog wel eenige nadere opheldering behoeft In de bocht van Muggia werd door twee schip pers, die met eene lading steenen naar Capo d'Is- tria voeren, een z. g. helsche machine ontdekt, die circa D/g zeemijl van den Campo Marzo, ongeveer vijf voet onder den waterspiegel voor anker lag. De moedige mannen haalden het werktuig op en brachten het de autoriteit in Capod'Istria. De ma chine bestaat uit een ronden jjzeren ketel van een meter hoog. Deze heeft een ronde opening waar omheen een looden rand en waarin een lont is ge vestigd, die in de kruitkamer uitkomt. Aan het boveneinde van die lont is een huls aangebraehf, die vijf met spiraalveeren voorziene stiften draagt. Stoot nu een schip tegen een dier ontploffinsgmid- delen dan moet de machine hare torpedo-achtige werking verrichten. Niet te begrijpen is het feit, dat er, blijkens de ligging der helsche machine kwade bedoeling tegen de pantserschepen der, Oostenrijks-Hongaarsche Mo narchie aanwezig is alleen deze werpen gewoonlijk daar het anker uit. Het voorwerp weegt 200 k.g, en is over 't geheel zorgvuldig bewerkt. Een enquête is ingesteld. Of de ontploffing door een gebrek in de constructie van do zeemijn, dan wel aan indringen van vocht te wijten is, moet nog blijken. Koningin Victoria ontving te Windsor 80 Indi anen, Ceylonners, Cyprioten, inboorlingen van de Kaap, Guiana, Hong-Kong enz., die werkzaam zijn aan de koloniale tentoonstelling; allen waren in hun eigen costuum. Nadat zij eerst het luncheon hadden gebruikt, werden zij bij de Koningin toege laten; sommigen mochten tevens staaltjes van hun kunst vertoonen. De chef der Indische werklieden droeg een ode voor en twee Indianen zongen een lied. Te Reval (Rusland) is een circus afgebrand. De paarden werden gered, maar 2 personen kwamen om, 2 werden zwaar gewond en alle costumes gin gen verloren. In de Pundsjab hebben zware overstroomingen groote verwoestingen aangericht. Er is o. a. een meer dan 20 mijlen lange uitgestrektheid van den spoor- wegdam tusschen Sharanpore en Umballa wegge sleurd. Mon vreesde dat het passagiers- en goede renverkeer minstens eenige weken gestremd zal zijn. Uit Newyork wordt gemeld, dat het eiland Jamaïca den 27 Juni door een geduchten orkaan is geteis terd. De schade, op het geheele eiland aangericht, wordt geschat op 6,000,000. Ondanks de in uitvoering zijnde doorgraving van de landengte van Panama, schjjnt men in Amerika nog steeds het oog gevestigd te houden op het ont- werp-Eads, zijnde dat voor een spoorweg, die de schepen over do landengte van Tehuantepec zal voeren. Eene door de regeering ingestelde commissie heeft dienaangaande verslag uitgebracht en het ont werp voor uitvoerbaar verklaard. Het werk zou worden uitgevoerd met rente-guaranlie van de Ver- eenigde Staten en van Mexico; het vervoer wordt geschat op 4 millioen ton, de netto-opbrengsten op 5 millioen dollars. HINTHAM, 8 Juli. Bij den Penningmeester der Provinciale Commissie voor de algemeene col lecte ten behoeve van noodlijdenden door den hagelslag op 1 Juni 1886 is ontvangenlste op gave. Collecte gemeente Berkel c. a., 138.12; collecte gemeente Iersel, ƒ43.30; collecte ge meente Lierop, 40.43 collecte gemeente Oud- heusden c. a., ƒ36.90 collecte gemeente Raven- stein, 39.85 collecte gemeente Woudrichem, ƒ30; te samen ƒ328.60. De collecte voor de noodlijdenden door den hagelslag van 1 Juni 11. heeft te s Hertogen bosch opgeleverd 734,70. BOMMELERWAARD. De pluk van Meikersen zal met deze week afgeloopen zijn. Voor het bui tenland worden er geen meer geplukt, daar het goedje voor verre reizen te rijp is. De meeste kersen gaan nu naar Rotterdam en Amsterdam, waar nog van 10 tot 12 ct. per K.G. besteed wordt. Sinds een paar dagen is er een begin gemaakt met het plukken van de latere kersen, welker bestemming vooreerst Engeland is. Bijna zonder uitzondering doen de pachters goede zaken. Wel zijn de prijzen laag, maar de overvloed van kersen is tevens zoo groqt, dat er nog een ruime winst overschiet. Bovendien waren de pachtsommen niet hoog. Ook de arbeidende stand vaart er wel bij, daar de dagloonen ruim tweemaal zoo hoog zijn als die de landbouwer geeft. GORINCHEM. Sedert Woensdag 7 tot Vrij dag 9 Juli, zijn aan de vischmarkt alhier afge slagen 105 zalmen van 3 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo 0,37 tot 0,89. In het le halfjaar 1886 zijn verkocht82277 elften en finten, 2448 zalmen en 9 steuren op brengst belasting 12841,19 In het le halfjaar 188574553 elften en finten, 2275 zalmen en 27 steurenopbrengst belasting 10907,63. Alzoo in het le halfjaar 1886 7724 elften en finten meer, 173 zalmen meer en 18 steuren minderopbrengst belasting 1933,56 meer. Bij Kon. besluit is de le luitenant J. Scheppers, magazijnmeester der artt. te Wou- drichem, op zijne aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 1906 's jaars. Morgen (Woensdag,) des voormiddags te half- tien uren zal op het Paleis de beëediging door Z. M. den Koning plaats hebben der leden van de Tweede Kamer voor zoover aanwezig, in te genwoordigheid van den directeur van het Kabinet des konings en den minister van binnenlandsche zaken, den heer Heemskerk, allen in costuum. Het nieuwbenoemde lid der Eerste Kamer voor Noord Holland, de heer A. C. Werthèim, zal bij deze gelegenheid mede in handen des Konings den eed afleggen. De regeering heeft besloten de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van de voorstellen tot herziening der Groudwet opnieuw aan de Staten Generaal in te dienen. Naar de //N. R. Ct." verneemt, is de regeering voornemens een verbodsbepaling in het leven te roepen tegen het storten van grond, aarde en andere stoffen in de Nederlandsche rivieren en stroomen. Uit Amersfoort wordt aan het ^N. v. d. D." ge schreven, dat een deel der anti-liberalen aldaar de candidatuur van den heer Keuchenius niet zal ondersteunen en dat men voornemens is te gen hem over een ander antirev. candidaat te stellen. Men heeft volgens dien corr. daar het oog geves tigd op de heeren v. d. Hoop, Brantsen van de Zijpe of mr. R. J. Schimmelpenninck van Nijenhuis. Naar de ^Midd. Ct." verneemt, bestaat er ge grond uitzicht, dat op het laatst van dit jaar een inrichting tot stand komen zal tot veevervoer tus schen Duitschland en Engeland over Vlissingen. De directeur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen moet zijn medewerking verleenen, om de inrichting van een vee- en goe derendienst van uit Vlissingen mogelijk te maken. Onder de passagiers, die Zaterdag van Rotterdam per stoomschip naar Amerika vertrokken, is ook de heer J. van 't Lindenhout, van Neerbosch, die de voorgenomen reis door Amerika gaat beginnen. Het Nederlandsche Zendelinggenootschap ont ving in het geheel van 1 Januari tot 21 Mei jl. 39671.46V2____ In strijd met een dezer dagen vermeld gerucht, dat de Nederlandsche c h a m p i o n-wielrijder, de heer Kiderlen, voornemens zou zijn zich van ver dere mededinging op wedstrijden te onthouden, wordt thans gemeld dat hij aan de binnenkort te houden wielerwedstrijden te Nijmegen en Am sterdam zal deel nemen. Uit Berg en Dal, bij Nijmegen, wordt dd. 10 Juli het volgende geschreven over een prachtig natuurverschijnsel dat da&r werd waargenomen;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2