eene flinke ffleid, ris Donderdag 29 Juli 1886, WATERSCHAP „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van HEUSDEN", AANBESTEED en VERPACHT: Op Dinsdag fa 2/ Juli 1806, Domaniale Tiendvruchten Op Woensdag fa 28 Juli li Domaniale Tiendvruchten „De Li GORINCHEM. BILLARTFABRIEK. BURGERLIJKE STANL). AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. 31 Hectaren op de Elanden enz., onder Drongelen, Besoijen en Eethen. 11 Hectaren onder Waal wijk en Baardwijk. OPMERKINGEN Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, vereenigd met den „Oudheus- denschen, Doeverensehen en Drongelenschen Zeedijk.* Maken Bekend onder de gemeenten Wer kendam, Sliedrecht en De Werken. onder de gemeenten Aal burg, Gansoijen, Heesbeen en Neder-Andel. Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverjj Wed. W. L. Knijk Zoon, Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Op den noordelijken Paralelweg te Arnhem kan men zich verlustigen in het schouwspel van een uiterst tamuaen leeuw. De hovenier Bruntink deed er een „groeien". Op vernuftige wijze is door planten van verschillende soort, kleuren en gedaante, een leeuw gevormd, die in een woud van nog maar jeugdige cactusbloemen ligt. Bo vendien is dit een leeuw, waarvoor niemand bang behoeft te wezen, terwijl men de vindingrijkheid van den maker bewondert. De door ons naar aanleiding van berichten van het „Vad." vermelde zaak van den schrijver Ratelband, is naar den krijgsraad te 's Gravenhage verwezen. Hij wordt wegens „dienstweigering'' vervolgd. De heer Ratelband is uit zijn voorloopig arrest ontslagen. Naar aanleiding van ongeregeldheden in het kamp op de Teteringsche heide, zijn 4 cadetten naar het huis van arrest te 's-Bosch overgebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. Een zekere J. L., vroeger hofmeester op een der stoomschepen der Mij. „Nederland", werd on geveer 2 jaar geleden plotseling vermist, en men vermoedde dat hij verdronken was. Werkelijk werd kort daarop een lijk opgevischt, dat door den schoonvader en eenige vrienden voor dat van J. L. werd herkend, zoodat zijne vrouw en hare 2 kinderen niet anders meenden dan dat man en vader door een noodlottig toeval het leven had verloren. L.l. Zondag bracht echter J. L. in levenden lijve, gezond maar arm en haveloos gekleed, een bezoek aan de Javaansche bedienden der Suez- booten en werd ook later door verschillende per sonen aan de Handelskade te Amsterdam gezien, door allen herkend en door een hunner toege sproken. Intusschen is zijn vrouw in het bezit van de akte van zijn overlijden en volgens de wet niet verplicht den verrezen echtgenoot weder met liefde te ontvangen. Uit Nijmegen wordt aan de „N. R. C." gemeld De heer Bahlmann, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is Maandag aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij omstreeks 91/2 uur gis- teravond van het spoorweg-station alhier naar zijn buitenverblijf „Het Geldersche Hof" reed, geraakte het paard van zijn rijtuig op hol, waardoor het rijtuig omver werd geslingerd en tegen eene lan taarn terecht kwam, terwijl de koetsier van den bok werd geworpen en zich ernstig bezeerde. De heer Bahlmann kwam met den schrik vrij. Te Delft is een jongen aan de Koornmarkt te water gevallen. De heer Monsanto, student aldaar, zag het ongeluk, sprong gekleed te water en had het geluk den kleinen drenkeling te redden. Aan het station Maarsen viel een man uit een stilstaanden trein en kwam met het hoofd tegen een telegraafpaal. Vermoedelijk ontstond hierdoor 9 hersenschuddin r. Bij het uitgaan eener school te Charlois is een knaapje van 6 jaren overreden. Het kind overleed spoedig. Te Rotterdam heeft een hollend paard een kinderwagen met twee kinderen omvergeworpen. De kleinen bekwa men gelukkig weinig letsel. Bij een zwaar onweder dat boven Utrecht woedde, werd de vroeger afgebrande molen „De Kat" getroffen, zoodat de rand naar beneden viel en een groote opening ontstondverschillende brokken steen stortten omlaag, doch zonder dat iemand verwond werd. Noodlottiger was het, dat ook een ander, die met een zeis op den schouder van een grasveld in het Haverland, nabij den Kwakeldijk aldaar, huiswaarts keerde, door den bliksem gedood werd. Een 75-jarig inwoner van Zundert, die aan zwaarmoedigheid lijdende wa9, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Te Hilversum zijn drie huizen door brand vernield. Als de vermoedelijke moorde naar van vrouw Claessens, wier lijk onlangs bui ten Maastricht gevonden werd, is thans haar zwager in hechtenis genomen. Even buiten Leeuwarden, is een roeiboot, waarin twee broeders zaten, met een schip in botsing gekomen en omgeslagen. Een hunner, 18 jaar oud, verdronk. Te Etten is een boerderij afgebraud, waarbij een 17-jarig jongeling in de vlammen omkwam. Te Amster dam is bij de uitgevers Kremmers en Co. ver schenen het eerste nummer van een Rijm-Courant Voor Nederland. De geheele inhoud bestaat uit „verzen," zelfs de advertenties zijn alle opjrijm. j- IETS VOOR ECHTELIEDEN. Mevrouw VAN OMMERENNiemeijer te Nederhemert, vraagt tegen 1 Augs. e.k., van de P. G., die huiswerk kan verrichten en een burgerpot koken. Verzoeke in per soon zich aan te melden. sedert 10 dagen een roodharig anderhalf - jarig koekalf, gegraasd hebbende te Genderen. Wie eenig naricht hiervan weet te geven, vervoege zich S. V. p. tot den uitgever dezes, of tot den eige naar MARINUS DE BIE Dz., te Sprang. ZAL n/m 4 uur, te Drongelen in 't Veer huis, PUBLIEK VERPACHTEN OM TE WEIDEN: W OM TE HOOI JEN DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Waterschap „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oudheusdenschen, Doeverensehen en Drongelenschen Zeedijk," dat op Zaterdag den 24sten Juli 1886, 's voormiddags ten 12 ure, ter gewone ver gaderzaal, nabij de Waterpoort te H e u s d e li, publiek zal worden het daarstellen van eene BERGPLAATS te Vlijmen, (aanwijzing Vrijdag 23 Juli, des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten kantore van den Opzichter te Heusden), voorden tijd van 10 achtereenvolgende jaren het genot en gebruik van de strook grond, strekkende van af de benedenste Rijkskrib in de rivier de Maas onder de Gemeente Wijk, boven de Gemeente aanlegplaats al daar tot de Wijksche krib, beneden voor noemde aanlegplaats, zoomede het genot en gebruik van de bovengezegde krib. Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden en de Opzichter van het Waterschap. Heusden, den 15 Juli 1886. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secretaris-Penningmeester, DUIJSER. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te Werkendam, zal bij opbod en afslag VERKOOPEN: des voormiddags ten elf ure, ten herberge van Wink te Werkendam, ten overstaan van den Notaris KERKHOVEN aldaar, de des voor middags ten elf ure, ten herberge van Mourik te Heusden, Nadere inlichtingen geeft voornoemde ontvanger. tion aangehouden. De gendarmen, met het por tret van D. N. gewapend, schenen niet zeker van hun zaak, toen zij de reizigers zagenzij twijfel den wie van beiden de gesignaleerde was. Op hun vraag gaf de heer D. N. te kennen dat hij de persoon was dien zij zochten en mocht hij ver nemen dat het verbod slechts voor eenige dagen gold. Blijkbaar heeft men in België alleen de manifestatie, die te Geut zou plaats vinden, wil len voorkomen, misschien wel om geen aanstoot te geven aan het Nederlandsche hof. Kantongerecht Heusden. Vonnissen in strafzaken uitgespro ken 25 Juni 1886. Veroordeeld negens overtreding drankwet. C. A. de G. te Werkendara, (art. 22) 2 dagen gevangstr. J. V. H. te Uitwijk (Almkerk, idem 2 boete, subs. 1 dag C. v. D. te de Werken, idem, 2 boete, subs. 1 dagJ. v. Iz. te Veen, idem, 3 boete, subs. 2 dagen; A. de R. huis vrouw van C. v. d. R. te Almkerk, idem ƒ4 boete, subs. 2 dagenJ. M. te Heusden, idem 1 boete, subs. 1 dagS. v. D. te Heusden, idem 1 dag gevangstr. Voer wezen. A. d. V. te Almkerk, 3 boete, subs. 1 dag; J. V. D. te Raamsdonk, 3 boete, subs. 1 dag. Jacht en visscherij. J. 8. te Elshout, 2 maal ƒ3 boete, subs. 2 maal 1 dag; J. V. E. te Nieuwkuik, vrijgesproken; W. v. H. te Bokhoven, 2 maal ƒ3 boete, subs. 2 maal 2 dagen. Van het maken van nachtgerucht. A. A., P. v. d. P., J. v. d. P.; W. v. d. P., S. v. D., J. v. D„ R, G. J. v. K., allen te Heusden, ieder ƒ5.50 boete, snbs. 1 dag. Van het herberg-reglement der gemeente Heusden. A. D. te Heusden, 3 boete subs. 1 dagC. D. te Heus- den, 3 boete, subs. 1 dagR. G. J, v. K. te Heusden, 3 boete, subs. 1 dag. Van het onbeheerd laten loopen van vee op een openharen weg, in de provincie Noord-Brabant. W. B. te Elshout, 3 boete, subs. 1 dag. Der wet van 5 Juni 1875 stbl. no. 110, ter voorkoming van hondsdolheid. C. V. te Heesbeen, 1 boete, subs, 1 dag. Al de veroordeelden tevens in de kosten. f Eeten, van 1 Jnni tot 1 Jali. Getrouwd: M. C. Dekkers, 35 j. van Wijk met G. Baaijens, 21 j. te Heesbeen. Geboren: Daatje Maria, d. v. H. Kleinloog en D. M. C. BronAdriana Cornelia, d. v. L. van Morsbergen en A. Branderhorst. Overleden: Cornelia Geertruida Treffers, 2 md. j- Drongelen, van 1 Jnni tot 1 Juli. Getrouwd: A. van Hofwegen 25 j. wedr. van M. van Einden, te Almkerk, met E. C. de Graaff, jd. 19 j. Overleden: levenl. kind van J. H. Colijn en en H. L. van der Kolk Cornelia Antonie van Honk TYPENSCHATT1NG voor de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen in Noord-Brabant. Wie herinnert zich niet de weinige instemming, waarmede bijna algemeen door de landeigenaren, op het einde des vori- gen jaars, de gestelde typen werden begroet. In verschillende bladen en op verschillende wijzen werd de zaak bezien en in de meeste gevallen was men met de schat ting niet tevreden. De Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw nam nota van die verschillende klachten en belegde op den lien Dec. 1.1. te Breda eene openbare vergadering van bet Hoofdbestuur, waarbij zij deze belangrijke kwestie aan de orde bracht. Staande de vergadering werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Neomagus, Boll, van Gils en Sneep, aan wie werd opgedragen, de gestelde typen in Noord-Brabant aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen, daarbij te rad# gaande met de vele ingekomen bezwaarschriften, om te trachten, op deze wijze eene meer gelijkmatige typenstelling te verkrijgen. De genoemde heeren hebben de opdracht aanvaard en de zaak o. i. zeer ernstig ter harte genomen. In een uitvoerig ver slag legden zij hunne bevinding neder, die over het geheel weinig strookt met die der heeren schatters. Dit verslag dat aan Z.Ex. den Minr. v. Waterstaat enz. alsmede aan de hoofd commissie v. d. herziening is verzonden, is in druk verschenen, onder toevoeging van een afschrift van alle ingekomen be zwaarschriften. Het vormt een boekje in 8° formaat, groot 68 pagina's, is met eene nette en duidelijke letter gedrukt en voert den titel: «Opmerkingen door de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw over de toepassing der wet van 25 April 1879 (staatsblad no. 89), regelende de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen." Boven het getal exempl. dat de maatsch. noodig heeft, heeft zij nog eenige exempl. doen drukken, om die aan de eerste aanvragers af te staan tegen den prijs van 35 cent per exempl. De heer L. J. Veerman, secretaris van de afd. Heusden der Nd.-Brab. Maatsch., tevens uitgever van genoemd verslag, heeft hiervan de verzending op zich genomen. Wij geven den be langstellenden in overweging, door inzending aan dat adres van 35 et. aan postzegels of van een postwissel vaH hetzelfde be drag, waarop ter zijde: «Opm. herz. ongeb. eigend.," hiervan blijk te geven, waarna terstond een exempl. franco wordt toef- gezonden. Tevens brengen wij onze hulde, zoo wel aan ge noemde Maatsch. voor het door haar genomen initiatief als aan de commissie voor de wijze, waarop deze zich van hare opdracht heeft gekweten en twijfelen niet, of het ingestelde onderzoek zal zeer medewerken tot verkrijging van eene zoo zeer gewenschte gelijkheid in den aanslag der ongebouwde eigendommen over de verschillende deelen des Rijks. t 's HAGE, 25 Aug. Het maken van verschil lende kunstwerken en een gedeelte kanaal met bij- beboorende werken bij den Leidschen Rijn, onder de gemeenten Utrecht en Ouden Rijn, ten dienste van het kanaal AmsterdamMor wede. Aanw. 18 Aug. Raming 201,600. f 18 Ang. Het leveren van twee meerboeien met toebehooren en het plaatsen van 7 meerpalen bij de Buskruithaven beneden Maassluis. Aanw. 11 Ang. Raming 3470. Door nietigheden wordt zoo vaak Het echtgeluk verstoord. Men wachte in het huwelijk zich Voor 't eerste harde woord. Somtijds ontglipt het onbedacht En zoowel man als vrouw, Die 't aan den mond ontglippen liet, Gevoelt te laat berouw. Oprechtheid is een eisch van d' echt, Wie aau dien eisch voldoet, Bedenke als hij iets zeggen wil, Hoe of hij spreken moet. Het spreken is een groote kunst, Maar zwijgen grooter nog Wanneer ge een hardheid zeggen wiltl O zwijg, o zwijg dan toch Maar wordt de vree eenmaal verstoord, Door onbedachte taal, Dan volge de verzoening ras; 't Blijv' bij die eerste maal. Men weet: geen wagen gaat zoo recht, Die nooit eens botst of stoot; Maar wat een wagen zelfs ontsiert, Past aan geen echtgenoot. Hondt vrede en eendracht aan uw haard, Kweekt liefde er aan en min. Dan woont er zeker rein geluk Steeds in uw huisgezin. Een dienstbode, die dezer dagen met haren vrijer! te Helder kermis had gehouden, word te ongeveer^ 4 nar des morgens door haren galant huiswaarts geleid. De moid had echter geen hnisslentel van haar juffrouw meegenomen. Onderwijl door het) paartje voor het huis, waar de schoone diende, een;: hartelijk afscheid werd genomen, bonsden zij bij herhaling op de huisdeur, opdat do dienstmaagd; kon worden binnengelaten. De juffrouw was echter; niet wakker te krjjgen. Moede van de tien minnten volgehouden pogin gen zei de minnaar: »ais je 't eens door 't raam' probeerde!# »Goed,« was 't antwoord, »als wÉ 't maar open kunnen krijgen.# Aanstonds toog men aan het werk en aan de vereeuigde pogingen ge lukte het werkelijk om het raam zoover omhoog tef schuiven, dat de meid, met het hoofd vooruit naar binnen kon kruipen. Haar geleider duwde haar, aau de beenen, als: een kruiwagen voort. Eensklaps viel, door een noodlottig toeval het raam omlaag en hield def arme meid in beklemming. Wat haar minnaars ook deed hij kon het raam niet wéér omhoog krijr gen. Inmiddels had zich een lustig troepje voolt het huis geschaard, dat onder het gezang van »jijjr komt van avond de deur niet meer uit,# een ronde-' dansje hield, tot ergernis van den minnaar, ditf zijne beklemde viiendin tegen ruwe bejegening be schermde. Eindelijk naderde een jong timmerman, dienaar zijn werk giDg. Hij slaagdo er in het raam om hoog te krijgen en de gevangene te bevrijden. Bij gelegenheid eener vergadering van Ameri- kaansche veefokkers, zeide de commissaris voor landbouw der Vereeuigde Staten»Er is zooveel hoornvee in de Vereenigde Staten, dat, wanneer men er twaalf van op elkander stapelde, men van de dieren nog eene rij zon kunnen vormendie van New-York tot San-Franciscko en vandaar we der tot Boston reiken zoude. Deze reuzenkudde vertegenwoordigde eene waarde van 1,200,000,000 dollars. Een Fransch blad verteltDezer dagen gaf een langharig pianist op een concert een fnrioso te genieten, dat met stormachtige toonschildering hemel en hel in beweging scheen te willen brengen. Eene oude dame, enkel bewondering, riep in ziels verrukking uit: »Hoe schoon! Thans hooit men het gebulder der kanonnen de stad wordt bestormd, ingenomen men vecht in de stra ten De soldaten slaan tot plundering over »Namen ze ook de piano maar mee!« zuchtte een minder geestdriftig buurman. Aan het policie-burean te Tobolsk, in Rusland, kwam dezer dagen een ongeveer tienjarig meisje, dat er vreeselijk verwaarloosd uitzag en zich bitter over haar stiefmoeder beklaagde. Een onderzoek bracht aan het licht dat het monster het kind, twee maanden achteréén, aan een ketting in de open lucht had laten liggen en het op verregaand onmenschelijke wijze mishandelde. De arme kleine werd gehe«l en al als een werfhond behandeld. Het gelokte der kleine op zeker oogenblik, zich van haar ketting te ontdoen en te ontvinchten, waarna zij dadelijk naar het policie-bnreau liep. Sléchte tijden, »Het geld wordt hoe langer hoe schaarscher,# zeide een commissionair, »gis- teren wilde ik een muntje wisselen ik had er geen.# Kleine Jan (nit school komende): »Moe, we hebben vandaag zangles gehad!# »Zoo en hoe is het gegaan?# »0, heel goed, de meester zegt dat ik een stem heb als een vogel.# »Ei, ei, en als welke vogel?# »Als een kraai.# Bij de opgravingen te Pompeji vond men een man op handen en voeten knielend dicht bij een muur. Men vermoedt dat hij bedolven werd op het oogenblik dat bij onder de waschtafel naar een knoopje van zjjn overhemd zocht. Galgenhumor. »Uw verzoek om gratie is van de hand gewezen en het vonnis moet voltrokken worden. Hebt gij echter nog een of anderen wensch Veroordeelde: >Ik wou nog zoo graag Russisch leeren.# t WAALWIJK, 16 Juli. Op de heden gehouden markt was de aanvoer vee weinig, handel vlugger, aangevoerd werden 419 KG. boter, die 0.77 a ƒ0.93 per kilogram gold. f DUSSEN, 15 Juli. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 200 kilo boter. Zij gold van f 0.76 tot ƒ0.91. t DORDRECHT, 16 Juli. Weiboter 0.50 k f 0.40. Kunstboter 0.30 a 0.25. Grasboter ƒ0.65 a ƒ0.55. Tonnen, ƒ10.25 a ƒ9..Eieren 3.75 a 3.25 per 100. VERMIST NAGRAS, Bij den Uitgever dezes is verschenen: DOOR DE over de toepassing der Wet van 25 APRIL 1879, (Staatsblad no. 89), regelende de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommm. Rrijs 35 cent. Tegen inzending van het bedrag worden de exempl. franco toegezonden. Tiend-Verkooping.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3