Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. dig gaat in de wereld. Dat kan ook haast niet anders. Alles is bij lien ondergeschikt aan deze vraag: Heb ik er voordeel van? Of de lieden, met wie zij verkeeren, hunne handelwijze, mooi vinden of niet, dat gaat hun niet aan. Klinkende munt is liun meer waard dan vriendschap. Hun vriendental is dan ook klein en doorgaans van hetzelfde kaliber als zij zelf zijn. Voor een stuk zil ver verraden zij elkanderbij den wedijver om het nummer één geldt vriendschap noch liefde. Zelfverloochening en zelfopoffering zijn voor hen zinledige woorden, woorden, die zij niet begrijpen. „Men moet bij alles, wat men doet, zijn eigenbelang in het oog- houden," dat is hunne leus. Al wat daar niet mede harmonieert is dwaasheid. Nom- mer één is nommer één. In dezen gowichtigen tijd, waarin aan alle hoeken van Europa zich brandstoffen ophoopen, welke door eene enkele vonk tot een ontzaglijken brand kunuen aanleiding geven, vereischt Frankrijk meer dan ooit onze belangstelling, üe steeds aanhou dende populariteit van dan voortvarenden radicalen minister van oorlog met zijn burgerlijken naam (Boulanger is hot Franscho woord voor bakker), heeft den argwaan te Berlijn gaande gemaakt. Men beweert daar dat die generaal de rol van Bonaparte wil spelen. Tegelijkertijd wordt door de kabinetton der groote monarchiün moer dan ooit gewerkt ten bate van het herstel der Fransche monarchie onder het huis van Orleans. In deze omstandigheden, nu do monarchale partij eene uiterste poging zal wagen, is het van belang de verkiezing welke op a.s. Zondag door geheel Frankrijk zal plaats hebben, nader te beschouwen. Wij bedoelen de verkiezing van leden van de departements- en arrondissementsraden. Er zullen door geheel Frankrijk moeten gekozen worden ongnvoer 1500 departements- en 1745 arrondisse mentsraden. Hot is de zesde maal onder de wer king van de Fransche kieswet van 1871, dat deze verkiezing plaats heeft. Zjj geschiedde in 1871, 1874, 1877, 1880 en 1888. Als men nu weet dat de wet bepaalt, dat in goval van een staatsgreep en gewelddadige niteenjaging van do Nationale Vergadering, do algemeene raden te zamen hot nieuwe wettige parlement zullen vormen, dan be grijpt men dat doze verkiezingen, die het best zijn te vergelijken met onze Provinciale Staten-ver- kiezingen, de aandacht trekken. Het is eene pikante bijzonderheid dat de her tog van Aumale lid en voorzitter was van den al- gemeenen raad van het departement van de Oise, en dat dus door zijne verbanning zijne verkiezing onmpgelijb is. Mocht zich bij deze verkiezing eene sterk sprekende wijziging ten nadeele der republiek voordoen, dan zouden de monarchalen natuurlijk aan kracht belang rijk winnen. Frankrijk wordt op dit oogenblik over stroomd door verkiezingsmanifesten. Een der curi euste is dat van den hertog van Harcourt. Het is een model van een manifest van iemand, die van be rustenden natuur is. In korte woorden luidt zijn manifest aldus: i>Ik heb u tien jaar vertegen woordigd, zoodat ik u geen geloofsbelijdenis be hoef af te leggen. De beginselen, welke ik als uw afgevaardigde verdodigde, zijn nog dezelfde. Gij kent ze. Deelt, ge ze zoo zult gij uwe stem mij geven. Doet gij dit niet, dan zou ik wenschen, dat gij gelijk hadt. Maar mijne gevoelens voor u zou den er niet door voranderon. Die kent gij zoo goed als mijne beginselen.* Te midden van die manifesten der heethoofden uit allo partgen maakt dit stuk een wonderlijken indruk. Engeland zal weldra een zuiver conservatief ka naar vragen. En al hebt gij het ook gedaan, toch weet ik dat ge nog tienmaal beter zijt dan al de anderen. Hij zag haar in de oogen. Welk een vertrouwen! »Kijk!« voer ze op vertrouwelijken toon voort, en er gleed een schaduw over haar voorhoofd. »Ik had al lang opgemerkt, hoe somher ge waart en hoe ongelukkig ge u gevoeldet, en toen daarop dat voor val plaats had, dacht ikzoo stuurt hij me nu ein delijk die ramp nog op mijn dakMaar gij kwaamt niet, en zoudt wellicht, God weet in 't geheel niet meer gekomen zijn, indien ik niet om u gestuurd lwdEens heb ik op het punt gestaan u 's avonds een bezoek op te brengen maar 't is zwaar werken, sedert Brinkey zich ligt, en ik was op mijn stoel in slaap gevallen, voor dat ik van kleederen ver wisseld had.* »Maar wanneer hij nu eens dood was?* zei Wron- kon langzaam, ik wilde hem dooden!« Zij zag hem opmerkzaam aan en fronste even de wenkbrauwen, maar gaf geen antwoord. Het is voor mij hetzelfde,voer hij op een neer- slachtigen toon voort, of hij leeft of nietwant wat ik toen wilde, heb ik zeer goed geweten.* »Dat hebt ge niet, het was eene dwaasheid. Wees tevreden dat alles zooals nu is afgeloopen en in dien het anders geweest ware, dan zouden we immers nog tijd genoeg gehad hebben daarover na te denken. En nu, kom binnen, vreemdsoortig mensch gij ziet er niet knap uit met dat bleeke gezicht, maar hoe goed ge mij thans bevalt, daar kan ik geen woorden voor vinden.* Hij zag haar aan en volgde haar, er volkomen van bewust, hoe onderworpen en gedwee hij haar gehoorzaamde, maar onmachtig haar te weerstreven. Zij deed met hem, naar het haar goeddacht nu eens flikkerden hare oogen van hartstocht, en dan weer spraken ze van teedere, zorgzame liefde. Hij merkte dit alles klaar en duidelijk op. Hij zag ook, dat, zoodra de arbeid haar riep, zij geen acht meer op hem sloeg. Als ze hem dan alleen liet, verzonk hij in gepeins over deze dingen. »Is het dan werkelijk zoo vreemd, dal die man met zijn zwak karakter een dronkaard geworden is; misschien zou ik in zijne plaats het zelfde doen, om niet met haar in botsing te komen maar ik zou immers haar man niet kunnen zijn, ik ben slechts haar speelpop.* (Wordt vervolgd.) binet bezitten. In de algemeene politiek is dit eert feit van betoekenis, omdat, gelijk men weet, de Tories nooit ophouden vuur en vlam te spuwen tegen Rusland, dat meer dau ooit op dit oogenblik gereed schijnt tot een beslissenden stap. Vrijdag 11, is Salisbury, de groote man der To ries, te Londen aangekomen en heeft er des avonds mot de meeste hoofdmannen der conservatieve partij geconfereerd. Zaterdag is bij naar het eiland Wight vertrokken om der koningin op baar kas teel te Osborne te berichten, dat hij bereid is een nieuw kabinet te vormen, en Maandag 11. is hij te Londen teruggekeerd. Het lijdt geen twijfel óf de koningin, die inge volge de langvergeten memorie's van haar reeds voor zoovele jaren overleden echtgenoot prins Al- bert, zich gedwongen gevoelt steeds eene anti- Russische politiek te begunstigen, ziet met vreugde Salisbury optreden. Het is evenwel eene andero vraag of de Torie een levensvatbaar kabinet kunnen tot stand bren gen. Want de conservatieven zijn niet in de meerderheid en tegen de vereenigde liberalen en Ieren moeten zij dus het onderspit delven. Hun eenige speculatie moet dus wezen te vragen om den steun der liberalen, die weigerden Gladstone's Iersche politiek te volgen. Maar die bescherming zal wel niet uitkomen. De liberalen, welke zich met Gladstone's Iorsche politiek niet kunnen ver eenigen, zjjn daarom geen conservatieven gewor den en de kiezers zouden het vonnis zoo gauw mogelijk vellen als hunne afgevaardigden deze op vatting eens wel toonden te bezitten. Salisbury is reeds zoover gegaan van aan Har- tington het premierschap in het concervatieve kabiuot aan te bieden, maar ook deze was onver zettelijk in de afwijzing. Andere liberalen hadden eveneens een zetel in het kabinet geweigerd en zoo schiet er dan niets over dan een zuiver con servatief kabinet te vormen. De eerste zorg van Salisbury zal zijn het parlement zoo spoedig mo gelijk tot de winterzitting te verdagen. Maar dan? Do Times, in de wolken van vreugde dat de storm togen den gehaten Gladstone zijne gewenschte uitwerking heeft gehad, voorspelt aan dit kabinet een lang leven. Wij zullen zien. Dit is zeker dat het nieuwe conservatieve kabinet in de Europeesche politiek zeker invloed zal hebben. Men mag dien evenwel niet over schatten, want het Engeland van 1886 is lang niet meer hot Engeland van 1855. Hot kan niet zoo krachtig meer optreden en het heeft thans een onbevredigd Ierland in den rug, dat Engeland meer schade doen kan dan Polen aan Rusland. Doze laatste mogendheid i3 het welke op het oogenblik, zooals wij hierboven zeiden, zint op een beslissenden stap. Al zijne pogingeu om den vorst van Bulgarije uit zijne stellingen te verdrijven zijn mislukt. Hij blijft het vertrouwen van de Bulga ren genieten. Eene andore poging, om Turkije te bewegen de kastanjes uit het vuur te halen, doch den vorst af te zetten, is eveneons volkomen mis- geloopen. Turkije, dat nu al een jaar lang gebukt gaat onder oorlogslasten en dat Ruslands toeleg zeer goed doorziet, weigert beslist. Blijft dus niet over dan geweld. Reeds is eene geheime overeenkomst gesloten met Rumenië, waardoor Rusland het recht bekomt een leger door dat land te laten trekken. Eeu wenk nu slechts uit Petersbuig, en eene Russische over macht bezet Bulgarije. Maar, en dit is het groote bezwaar, dit kan niet als niet Oostenrijk meedoet en om dit te vriend te houden stolt men het vo ir Servië te bezetten. Dat deze gewelddaad uit zal loopen op eene bloe dige worsteling weet men te Petersburg heel wel, eu daarom wil men niets ondernemen, zonder in stemming van Dnitschland. Te Kissingen confereert nu eiken dag Bismarck met den Oostenrijkseken minister van buitenlandsche zaken. Zoodra de telegraaf molden zal dat Giers, de Russische minister van buitenlandsche zaken, te Kissingen aan dit onderhoud deel neemt, kan men rokonou dat de zaak tusschen de drie keizers beklonken is. Natuurlijk kan dit ook zijn in vredo- lievenden zin. (1 Te Gunt heeft oen internationale wielrijders wed strijd plaats gehad. De hoer Kiderlen heeft bij allo drie de nommers, waaraan hij deelnam, den eersten prijs gewonnen. De baan moet zeer slecht geweest zijn. Alle rjjders zijn gevallen, met uitzondering van den heer Kiderlen. Men verneemt, dat do burgemeester van Brussel do aangevraagde verguuniug voor do betooging op 15 Augustus e.k. zal geven. De Belgische Minister van Oorlog, indachtig dat vele soldatou, die tot herstel van gezondheid mot verlof moeton gezonden worden, te huis niet die voediug eu verpleging vinden, welke zjj behoeven voor huu herstel, hooft, besloten in het kamp van Boverloo een militair herstellingsoord op te rich ten. Naar men verneemt, zal ook soortgelijke maat regel in Nederland worden toegepast, en zijn reeds de chefs der militaire hospitalen aangeschreven rapport uit te brengen, of er onder de verpleegde militairen ook voorkomen, die dergeljjk verblijf be hoeven, in welk geval zij naar de ambulance in Millingon zullen opgezonden worden. Om het tekort van ongeveer 5 millioen francs op de begrooting van het loopend jaar te dekken, zal de Belgische Minister van Financiën weldra een wetsontwerp tot vorhooging der belastiug op den brandewijn indienen. De ambtenaren van bet Fransche Ministerie van Oorlog brengen geld bijeen om aan huu chef, den heer Boulanger, een plaque van het Legioen van Eer met diamanten aan te bieden. Francis Darwin, de zoon van don beroemden natuurkundige, zal de correspondentie en de auto biografie van zjjn vader uitgeven. Te Karansebos is een Franschman, die nog niet is herkend, uit een sneltrein gevallen. Hij werd ge heel vermorseld. Men vond 30,000 frs. op zijn lijk. Door de commissie tot werkverschaffing te Parijs wordt begeerig uitgezien naar den aanvang van de werken tot voorbereiding van de internationale tentoonstelling van 1889. ïntusschen is er nog niets ten aanzien van den bouw van het eigenlijk gezegde tentoonstellingslokaal vastgesteldde toren volgens het ontwerp-Eiffel wacht nog steeds op zijne omgeving, en men weet niet hoe deze in te richten om met dien toren eeu goed geheel te verkrijgen. Alles wat men als omgeving van den toren ontwerpt, schijnt daardoor gediukt en maakt in zekeren zin gelijke vertooniug als b. v. een kiosk naast een kerktorenm. a. w. de bjjzaak overheerscht hier de hoofdzaak. Het Fransche Gouvernement heeft besloten Fran sche ingenieurs uit te noodigen, zich met de con structie van nieuwe spoorwegen in China te belasten. Bij Chateau la Vallière had een déraillement van een spoortrein plaats. Twee personen weiden gedood en twee gewond. De bekende geschiedschrijver Max Duncker is op een reis naar Pontresiua onverwacht te Ansbach overleden. Hij was 75 jaar oud. Op 18 dezer bedroeg hot getal badgasten te Wiesbaden niet minder dan 49,447 personen. Moritz Frankl, het wonderkind dat voor eenige jaren in Europa rondreisde en overal groot opzien verwekte, door zijn merkwaardige vaardigheid in het rekenen uit het hoofd, is nu, volgens het»Berl, Tagobl.* te Fünfkirchen, zijn geboorteplaats, leor- ling bij een kruidenier. Hij rekent nog altijd even vlug en denkt dikwijls als bij met een mand vol kruidenierswaren op den schouder, de klanten af loopt, met weemoed aan de heerlijke dagen, toen de schouwburgzalen om zijnentwil met een talrjjk publiek gevuld werden. Ten gevolge der buitengewone hitte van 11. Woens dag zijn te Leipzig, bij de exercitie van het 8e regiment Saksische infanterie, een officier en 32 man nedergevallen. Een hunner ligt zeer ziek. Inde mijn Koning Lodewijk* bij Recklinghausen heeft gisteren een mgnontploffing plaats gehad, waar door 7 arbeiders gedood en twee anderen gewond werden. Een staaltje van de waarde van Engelsche kas- teelen. »Hougton hall,c een bezitting van den mar kies van Cholmondeley, in Norfolk, werd deze week met 10,564 acros land in veiling gebracht en voor 300,000 pd. st., dat is 3,600,000, opgehouden. Zevenendertig menschen zijn in Londen, volgens de statistiek van de lijkschouwers, in het vorige jaar den hongerdood gestorven of omgekomen van ellende. Bij een discussie over de legerorganisatie in Spanje heeft de minister van oorlog toegegeven dat het leger 12000 officieren te veel heeft. Uit vrees voor de cholera hebben, naar het »Vaterland« mededeelt, in 14 dagen tijds 22,000 menschen Triëst verlaten. Te Baku bestaan vier petroleumhoudende velden in 1884 waren daarin 116 bronnen ontdekt, waar uit 270 millioen gallons petroleum zijn geput. In het westen van Texas heerscht een zoo groote droogte als misschien nog nooit beleefd werd. Op vele plaatseu beeft het sedert 14 maanden niet goed geregend. Het vee sterft bjj honderdtallen. Vele kolonisten verkoopeu hun land voor een spot prijs, om dan, geheel verarmd, verder naar het oosten te trekken. f WAALWIJK, 22 Juli. Heden hielden alhier in het hotel »De twee kolommen* do onderwijzers uit het arr. Heusden, onder leiding van den heer arr.-schoolopz., hunne tweede vergadering voor dit jaar, welke door 34 onderwijzers vertegenwoordigd was en bijgewoond werd door den heer Blok, wet houder te Werkendam en enkele genoodigden. De hh. Sassen en Ringeling, districts schoolopz., hadden hunne belangstelling betuigd en tevens bun leed- wexeu te kennen gegeven, dat zij verhinderd waren aan hun vast voornemen, deze vergadering bij te wonen, gevolg te geven. Het programma van werkzaamheden werd gere geld ten uitvoer gebracht In den namiddag ver eenigde men zich aan het diner, waar, zooals altijd, een gulle en hartelijke toon heerschte en onder af wisselende scherts en ernst was het niet dan zeer onverwacht, dat bet scheidingsuur zich aankondigde. De ontvangst en do bediening bjj den heer Ger- ris, benevens de net ingerichte en goede tafel zul len zeker aan niet één der vergaderden reden gege ven hebben zich te beklagen, ditmaal buiten het arrondissement in het hotel »De twee kolommen* te zijn samengekomen. De volgende vergadering werd bepaald gehouden te zullen worden in Sept. a. s. en wel te Woudrichem. t EETEN, c. a. De Rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, den Raad ter goed keuring aangeboden, beloopt aan ontvangsten f 5469,655 en aan uitgaven f 5179,94. t DALEM. Alhier heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan bij een meisje, dat in het naburige Gorinchem in dienst was en ongesteld te huis kwam. t De heer J. de Liefde, onderwijzer te Gorinchem, staat No. 1 op de voordracht voor hoofd der school te Hoog-Keppel, gem. Humme* loo (Geld.) t Aan het Dept. van Waterstaat, Handel en Nijverheid werd Woensdag 1.1. aanbesteed het leggen van een dwarsdam binnen strekdam No. 5, in de rivier de Boven-Merwede, onder de gem. Vuren en Dalem. Minste inschrijver, de heer G. de Hoog te Gorinchem, voor f 7338. In de inrichtingenwaar sterke drank in het klein wordt verkocht, zal na 1 Sept. a.s. weder een nieuw exemplaar der drankwet moeten wor den opgehangen, aangezien die wet, o. a. de artt. 4 tot 18, is gewijzigd bij de wet van 15 April 1886 (Staatbl. no. 66), regelende hat in werking treden van het nieuwe wetboek van strafrecht. Art. 13 der drankwet bepaalt nl., dat in be doelde inrichtingen o. ra. moet worden opgehan gen een gedrukt exemplaar van de wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, zoodat na elke wijziging dier wet, hoe gering ook, het aanwezige exemplaar moet worden vernieuwd. Het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot be vordering van Zondagsrust heeft zich bij uitvoe rig gemotiveerd adres gewend tot de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, met verzoek om de pleiziertréinen niet op Zondagen, maar, even als zulks sedert geruimen tijd bij de Rijnspoorweg-maatschappij geschiedt, op werkdagen te doen loopen. Men schrijft aan de ffA. Crt"vDoor de bui tengewone hitte van jongstleden Woensdag, was het ijzer van de spoorwegbrug te Velzen, over het Noordzee-kanaal, zoodanig uitgezet, dat deze, na voor passeerende schepen geopend te zijn, niet kon worden dichtgedraaid. Een oogenblikkelijk uit Amsterdam ontboden smid wist het ongerief te verhelpen, ofschoon de spoortreinen er onge veer driekwartier uurs oponthoud door ondervon den.* Eeu span bruine paarden van den heer Heuff te Avezaath, dat op de tentoonstelling te Zwolle de kl. G. M. behaalde, is door een ingezetene aldaar Voor 1850 aangekocht. Uit Ommerschans wordt aan de r Asser Ct.* het volgende geschreven ^Dinsdag stierf hier een der verpleegden, het welk op zich zelf genomen geen opmerkelijk feit is, wijl dat hier dikwijls geschiedtdoch deze verpleegde was op last van den ziekenvader naar het doodenhuis gebracht. Vervolgens werd aan den pastoor de verpleegde was katholiek bericht gezonden dat de man overleden was. De pastoor wenschte den man echter nog eens te zien en men liet hem toe in het doodenhuis, hetwelk zich op eenigen afstand van het hospi taal bevindt. Daar lag de persoon totaal naakt op eeu houten tafel. Maar denkt men nu dat hij dood was Neen, levend had men den man naar het doodenhuis gebracht. De pastoor, voelde den man den pols, hield hem eeu glas boven den mond en bespeurde dat de levensgeesten nog niet geweken waren. Onmiddellijk moest de man weder aangekleed en naar het hospitaal gebracht worden. Nadat de persoon circa 2 uren bij den zieke, of liever toen stervende, had gewaakt, stierf hij in werkelijkheid. Een later bericht noemt dit verhaal verzonnen. Te Parijs is opgepakt een zestienjarige jongen, A. Van der Steen, uit Nijmegen, die zijn patroon, een bankier, voor f 15,000 had opgelicht en dat geld met twee medeplichtigen in een maand had opgemaakt. In een gemeente in Friesland heeft men met toestemming der bevoegde autoriteit het lijk eener voor twee jaren begraven weduwe opgegraven, omdat men meende dat ze onder haar gewone kleeren, waarover het doodskleed was heenge trokken, een belangrijke som aan geldswaardig papier had verborgen. Na nauwkeurig onderzoek heeft men echter niets gevonden, tot groote te leurstelling van de erfgenamen, op wier herhaald verzoek de opgraving geschiedde. Te Zwolle werd brand ontdekt in een door 4 gezinnen bewoond huis. Een der bewoners, A. teu Brugge, werd met zijn dochter gevangen genomen, toen de inspecteur vau politie Hulst achter den brandenden spiegel een partijtje lap pen en touwwerk vond. Onder Liehden is het 3-jarig zoontje van de weduwe van W. van een schip gevallen en verdronken. In den 8toommolen van den heer Nelis te Helmond i? een man, eerst sedert korten tijd op dien molen werkzaam, tusschen het drijfwerk gekomen, waar door hij zoodanig werd gekneusd dat de dood on middellijk volgde. Donderdag is G. S. uit Roermond, die ruim eene maand in vooiioopig arrest als verdacht van kindermoord, doorbracht, op vrije voeten gesteld, bij gebrek aan bewijs.— Twee vrouwen in de Nieuwezijds Armsteeg te Amsterdam kregen twist. Een der furiën wierp haar tegenpartij een emmer heet water over het bovenlijf, waardoor de aldus behandelde vrouw ernstige brandwonden kreeg en in het Gasthuis verpleegd moest worden. De 15-jarige zoon van den heer J. K., te Krabbendijke, zag in een loods ee» revolver liggen. Uit de grap legde hij op zijn speelmakker, den 16 jarigen de K., van Middelburg, aan. Niet wetende dat het wapen nog geladen was, haalde hij eenige malen den haan over, met het noodlottig gevolg dat laatst genoemde een kogel in het hoofd ontving en dood neerviel. Te Zwolle is de bliksem geslagen in de wind-oliefabriek van de firma Van Engelen en Van Laer. De brand werd door de brandweer met behulp der politie spoedig gebluscht. Aan de steenfabriek onder Elden had een werk man het ongeluk met den rechtervoet ouder eeq (Tie laat ontvangen voor het vorig no.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2