^BINNENLAND. Buitenlandsch Overzicht. Oproerige plakkaleu werden op Verschillende pun ten te Brussel aaugeplakt gevonden en door de politie afgescheurd. Een beroep werd daarin gedaan op de revolutie, tegen 15 dezer. Ia Sep'eniber zal een Katholiek congres te Brus sel worden gehouden, uitsluitend over de sociale quaestie. Men schrijft uit Londen: Dinsdag ochtend hebben de aftredende ministers, behalve do heer Gladstone, die dat reeds enkele dagen geleden deed, op Osborne-house huane ambt zegels in handen der Koningin gesteld en twee uren later vertrokken de nieuwe ministers der waarts om die in ontvangst te nemen. Do beide Huizen van het Parlement zullen den 19 dezer bijeenkomen. Te Dufheid, bij Derby, heeft men onlangs over blijfselen ontdekt van een ouden burcht der Noor mannen, welke ongeveer zoo groot als de»Tower« te Londen moet geweest zijn. De muren zijn 10 a 15 voet dik. Het. was Maandagavond weer woelig to Belfast en de politie moest vuur geven. 107 personen stonden terecht wegens deelneming aan de wanor delijkheden. De meesten werden gestraft met op sluiting van 1 tot 4 maanden. Voor geruimen tijd is het plan opgevat een tunnel te boren tusschen Schotland en Ierland. De peilingen zijn thans afgeloopen en men heeft een aanvang gemaakt met het boren van een schacht in de nabijheid van Port Patrick aan de Schotsche kust. De lengte van den ontworpen tunnel van ge noemde plaats tot aan Danaghadace aan de Iersche kust is 21 Eng. mijlen of 356/10 kilometer. De grootste diepte van het St. Georgekanaal in de richting vau den ontworpen tunnel is 720 Eng. voet. Naar eene voorloopige raming begroot men de kosten dezer onderneming op 5 millioen pond. Op de door den heer de Lesseps opengestelde obligatieleening, ten behoeve van het Panama-ka naal, is voor l1/2 maal het gevraagde bedrag in geschreven. In het gasthuis to Hanover werd dezer dagen een jong Engelschman behandeld, die zijn oog-glas (monocle) had ingeslikt. Het glas was hem in de keel blijven steken, en het kon niet door den mond er uit getrokken worden. Men moest den slokdarm opensnijden. Die kunstbewerking slaagde goed; de patiënt gevoelt zich wel, en is hoop op volkomen genezing. Er is sprake van hot maken van een spoorweg tunnel onder de Sont, tusschen Kopenhagen en Malmöe, 12 kilometer lang. De kosten zouden 15 millioen bedragen. Het plan gaat uit van den ingenieur de Rothe, die te Panama onder de Lesseps werkzaam was. Zweden schijnt niet ongeneigd tot de uitvoering over te gaan. Denemarken echter is minder goed gestemd. Voor het verkeer tus schen Zweden en het vasteland zou de tunnel veel waarde hebben. Te Nantes heeft een groote brand gewoed, waar door zes menschenlevens verloren gingen. Onder het puin werden vijf verkoolde lichamen gevonden, «n een kinddat uit een venster geworpen werd door zijn moeder die hoopte het zoo te kunnen redden, werd daardoor zoozeer verwond, dat het kort daarna overleed. Rusland heeft reeds eene inrichting, waarin door dolle honden gebeten personen kunnen worden be handeld volgens de methode van Pasteur. Uit, Archangel wordt bericht, dat drie van de fraaiste wijken van de stad Onega door brand zijn vernield. Tot nog toe worden in Rusland kinderen en min derjarigen met dezelfde straffen bedreigd, als zij iets misdoen, als volwassenen. De regoering heeft plan eene wijziging in de strafwet te brengen, waardoor hierin verbetering komt. Op den Turkschen Grootvizier werd met een revolver geschoten. Hij werd niet gewond. De dader i3 gearresteerd. De man, die den aanslag pleegde op den Turk schen Grootvizier, is een ruim zestigjarig horloge maker van Tartaarsche afkomst, Halil Agha genaamd. Hij was Zaterdag naar de Porte gegaan onder voor wendsel den Vizier een petitie aan te bieden, maar in werkelijkheid om hem te dooden. Daar hij niet werd toegelaten keerde hij den volgenden dag terug. Hij verklaarde dat het hem speet den Vizier niet te hebben gedood en dat hij dit had willen doen om zich te wreken over het hem door de Turk- sche administratie gedaan onrecht. Men zegt dat de openbare meening gunstig is voor Halil, en dat algemeen over de administratie wordt geklaagd. Samuel Tilden, het hoofd der democratische partij in Amerika, is gestorven. In de Kaap moet het weer zeer ongunstig zijn geweest. Er viel veel sneeuw, meer dan in vele jaren het geval was, groote schade veroorzakende. Eenige dagen geleden werd bericht ontvangen, dat in de nabijheid van Kaap Bon eenige Italianen in deerniswaardigen toestand waren gestrand. Weldra bleken dit acht veroordeelden te ziju, die voor eoni- gen tijd uit de strafkolonie te Pantelleria waren ontvlucht en met eene sloep, waarvan zij zich had den meester gemaakt, zee hadden gekozen. De ellende welke zij hebben uitgestaan moet onbe schrijfelijk zijn; het voedsel der ongelukkigen bestond uit stukjes hout van de sloep. Een van hen is van ellende omgekomen; den anderen is dadelijk hulp verleend, waarop zij weder in verzekerde be waring zijn gebracht. Een En-;elsch stoomschip dat zij in zee hebben ontmoet, en aanvankelijk op hunne noodteekenen zijne vaart had geminderd, heeft daarna echter zijn weg vervolgd, zonder zich om do ongelukkigen te bekommeren. Zoo is dan het ministerie-Gladstone bezweken voor den Aprilstorm en het kabinet-Salisbury, dat zich Donderdag in vollen getale voor het eerst voor het Parlement vertoonde, is bijna goheel za- mengesteld evenals het vorig ministerie van dien naam. De eenige uitzondering is dat Randolph Churchill, de heetgebakerde conservatief, nu zal optreden als leider in het Huis der Gemeenten en dat de beroemde advocaat Matthews als minister van binnenlaudsche zaken dienst zal doen. Nu, het conservatieve kabinet mag wel een wèlsprekend lid tellen, want de oppositie zal niet gering zijn. De liberalen toch zullen aaneengesloten blijven. De twee leiders, Iiartington en Chamberlain, welke Gladstone's Iersche politiek afkeuren, hebben in de partij-vergadering verklaard, dat zij liberalen zijn en blijven. De Iersche leden hebben besloten dat zij met eene minder ruime politiek dan Gladstone voor Ierlaud voorstond, in geen geval genoegen zullen nemen, en waarschijnlijk zullen de Ieren thans trouw stemmen tegen het ministerie, dat tegenover do liberalen en de Ieren in de minder heid is. Woldra zal het blijken of de daden van het conservatieve kabinet niet tot ernstige verwikke lingen zullen leiden, zoowel in Ierland als in Ea- ropa. Iu Ierland omdat het den algemeou daar be minden onderkoning, die door het Iersche volk op de handen werd gedragen, heeft vervangen door een man, wien» naam alleen aan de Ieren een aan stoot geeft. In Europa, omdat met het oog op de ernstige toestanden in het oosten van Europa (waar over wij lager een en ander zullen aanstippen), de tusschenkomst van Engeland het govaar dreigt te vergrooten. Nu reeds loopt het gerucht dat de En- gelsche vloot op weg is naar de Dardanelleu! De verkiezingen voor de departementale raden in Frankrijk kuuuen thans in haar geheel overzien worden. De »Soleil« zegt te recht: >er zijn uoch overwinnaars noch ovet wonnenen,« want do verhou ding is dezelfde gebleven. Maar als men nagaat de groote verwachtingen der mouarchalen en hun verwoeden strijd om thins hun slag te slaan, dan moet het resultaat, dat de republikeinen in het totaal der algemeene raden eene meerderheid van twee derden der stemmen behouden, als eene over winning en als eeno nieuwe bevestiging van den republikeinschen staatsvorm gelden. De monarchale bladen bewegen thans hemel en aarde om den generaal Boulanger, den minister van oorlog, als een leugenaar te brandmerken. De ge neraal had namelijk in de Nationale Vergadering verklaard dat hij zjjne benoeming tot generaal niet aau den hertog van Aumale maar aan generaal Farre, toentertijd minister van oorlog, had te dan ken. De vrienden der Orleansen maken nu brieven openbaar waaruit blijkt dat Boulanger den hertog van Aumale indertijd heeft bedankt. Het is zeker dat er in do houding van den mi nister Boulanger iets gewrongens is, maar het dient toch opgemerkt dat dit met de meeste officieren in het Fransche leger, die 25 en meerjaren dienst hebben, het geval is. Zoodra een land, zooals Frank rijk, in een halve eeuw drie dyuastien en een paar republieken verslijt, zijn zulke gewrongen verhou dingen verklaarbaar. Evenwel heeft de Frausche minister in den mi nisterraad verklaard dat hij zijn ontslag wenscht te nemen, wanneer zijne ambtgenooten in zijne hou ding iets vinden af te keuren. Van den man, van wieu do monarchalen wisten te verhalen dat hij niet meer of minder dan een staatsgreep in den zin had, is dat nogal wèl. »Figaro« heeft overigens do staatkundige wereld weder eens verrast met een leugenachtig nieuws, namelijk dat, von Giers. de Russische minister van buitenlandsche zaken, een bezoek zal brengen aan zijn Fransehen ambtgenoot, den heer de Freyciuet. Deze logeert instig en wel bij den president der republiek op diens buitenplaats, en blijft daar de gebeele maand. Toch is dat fabeltje van de »Figaro« een bewijs voor hel geen er in de Fransche hoofden omgaat. Nu het zich laat aanzien dat het driekeizerver- bond aan eene harde proef zal onderworpen wor den, zouden de Frat.schen zich gaarne een zoo machtigen bondgenoot als Rusland willen toege voegd zien. Het valt wel na te tellen op de vin gers dat daarvan niels zal komen en dat Bismarck legen deze gebeurlijkheid reeds lang alle maatre gelen heeft genomen. Schijnbaar ademt iu Duitschlaud alles vrede. Ge heel het land is vertegenwoordigd met de gehoele wetenschappelijke wereld op het vijfhonderdjarig feest van do hoogeschool te Heidelberg. Deze hoo- gescbool heeft de groudslagen gelegd voor de schit terende Duitsche wetenschap, welke Duitscbland, meer nog zelfs dan het leger, zoo krachtig heeft gemaakt, als het thans is. Evenwel, de Duitschers maken van alle univer- siteiisfeesten, politieke feesten, omdat alle studenten soldaten zijn. Midden in Heidelberg vindt men eene honge kolom, gedekt door den Duitschen adelaar, waarop de namen zijn gegrift van de Duitsche studenten, die gesneuveld zijn in den oorlog tegen Napoleon I en op alle versieringen bij dat vrede feest. aangebracht, leest men woorden van warme vaderlandsliefde. Dit is echt. Duitsch. En terwijl alzoo de wetenschap op Duitsche wijze hoogtijd viert, spint Bismarck te Gasfein het net waarin de machtige Russische staat moet gewik keld worden. Iu die badplaats zijn thans bijeen geweest Bismarck met don minister van oorlog en den Oostenrijkschen minister van binnenlandsche zaken, graaf Kulnoky. Donderdag zou do Russische minister van buiteulandsche zaken Petersburg ver laten om aan de overleggingen deel te nemen. Ook een Engelsch diplomaat, doorkneed in de Oostersche woelingen, vertrekt daarheen. Hot is duidelijk voor elk die den loop dor dage- lijksche gebeurtenissen volgt, dat daar ernstige din gen worden gedaan te Gastein. De toestand op hot Turksche schiereiland begint onhoudbaar te worden Pas had Tarkije ziju leger op vrodesvoet gebracht, of het heeft weder tot eene mobilisatie moeten overgaau. Serviü en Bulgarije toch wapenen zich weder ten oorlog en het schijut dat Rusland nu of nooit de kans wil wagen ziju invloed op het Balkauland te herwinnen. Het wil den Bulgaarschen vorst afzetten en Bulgarije door zijn troepen bezetten. Oostenrijk daarentegen kan dan wel Servië nemen. Bismarck die zijn eerewoord aan den keizer heeft gegeven dat tijdens diens leven Duitschland een oorlog zal weten te vermijden, zal nu worden gedwongen tot kiezen of Rusland laten begaan of Oostenrijk opdragen hot tegen te houden. In het laatste geval zou Engeland, vooral nu Salisbury weer aan het hoofd van een ministerie staat., Oos tenrijks zijde kiezen en zou Rusland door deze machten besprongen worden buiten gevecht gesteld. Dat. is het geheele geheim van Bismarcks politiek, naar het schijnt. (2 HEUS DEN, 6 Aug. t De wedstrijd van Dekhengsten en Spring- stieren alhier, die aanvankelijk op 20 September e. k. was bepaald, is op verzoek v. h. hoofdbe stuur der Noord-brabantsche Maatschappij van Landbouw, uitgesteld tot op de jaarmarkt van 11 November, (zie advertentie) en zulks aange zien op 20 September het jaarlijksch landbouw- congres, met daaraan verbonden tentoonstelling, te Eindhoven plaats heeft. Z. M. heeft benoemd tot heemraden van het waterschap de Zuidhollandsche polder ouder Dassen J. van Baasbank en P. Verschoor; tot heemraden van het waterschap de Eothensche en Meenwensche Zeedijk M. Smits en A. van Lier; tot heemraden vau het waterschap de Hooge Maas dijk van S:ad en Lande van Hensden, vereonigd mot den Oudheusdenschen, Doeveronschen en Dron- gelenschen Zeedijk S. Verhage en J. C. van Bok hoven; tot leden van het bestuur van het water schap de Hei- of Meerdijk en polder van Drunen A. J. Pulles en C. Brok. t ZEVENHUIZEN, 2 Aug. Waren de land bouwers verleden week dankbaar, toen er weer een fiksche bui regen viel, die hunnen afgemaai- den velden goed te stade kwam, nu weer vreezen zij, dat de herhaalde buien schade toebrengen zul len aan de graangewassen, die weldra gemaaid zullen worden. De bieten lijden niet door den regen en beloven veel. Het koolzaad is gedeelte lijk gemaaid. Het levert eer. klein beschot, ter wijl de prijs zèer laag is. Het vee, dat in de weide overvloedig gras vindt, is gezond. t In den duisteren nacht viel een paard, door de felle bliksemstralen verschrikt, met rijtuig en passagiers in een breed, diep water. Een won der mag het genoemd worden, dat de reizigers zich uit de sloot hebben kunnen redden, zonder letsel te hebben bekomen. t ZU1LICHEM, 4 Aug Heden namiddag om streeks 3 uren ontstond er alhier brand in het huis, bewoond door de wed. J. den Ouden en den veerman A. van Horssen. Weldra was dit huis met den inboedel eene prooi der vlammen. Het daar tegenover gelegen huis van C. Duijser met ongeveer 10.000 KG. hooi, bewoond door A. van Tongerloo, was mede spoedig door de vlammen verteerd, en het vüur had zich thans uitgebreid tot een hooiberg met ongeveer 40.000 KG. hooi en tot kerk en toren. Daar het gevaar dreigender werd, en men met onze spuit het ver nielend element niet keeren kon, werd er terstond hulp verleend door Brakel, alwaar men eene nieuwe spuit heeft. Deze gaf spoedig /dubbel" water, waardoor het huis van J. Dingemans gespaard bleef, (alhoewel het veel schade beliep) en daardoor vele andere gebouwen en bewaarplaatsen van hooi. Te onge veer zes uren was men den brand meester. In middels waren ook de spuiten van Aalst en Pou- derooien aangekomen, doch behoefden geen water te geven. Naar men verzekert was alles geas sureerd, behalve de inboedel van A. van Tongerloo. De oorzaak ligt nog in het duister. t GEN DE REN, 5 Aug. Terwijl J. S. alhier bezig was met kroosjes plukken brak een tak van den boom waardoor hij met de ladder viel en juist terecht kwam op zijn kleinzoontje die onder den boom was, met het ongelukkig gevolg dat het kind er met gebroken been onder uit kwam. den beleekcnt, omdat pluimgedierte doorgaans veel van ongedierte te lijden heeft. Ook wentelen de hoenders zich liever in turfstrooisel dan in zand. t ALMKERK, 4 Aug. Van de sinds eenige jaren alhier bestaande volks-bibliotheek wordt, zelfs in dit jaargetijde, een druk gemaakt. De uitgelezen boeken zijn nu onlangs verkocht en andere daarvoor in de plaats gebracht. Verreweg de meeste boeken behooren tot de jongste littera tuur. f 5 Aug. Aan het verslag der Almkerkscbe spaarbank over 1885 is bet, volgende ontleend: de inlagen hebben bedragen 1741.75, de terugbeta lingen 2112.55, kapitaal aau inbrengers verschul digd op 31 Dec. 11856.31 De bezittingen bestonden in: Staatsschuldbrieven 9351.50 Hypotheken - 250. Onderkandscke obligatiëu - 3350. Gemeente-leeningen - 600. Rente te good - 128.84» Contanten in kas - 254.405 Samen 13934.75. Het reserve-fonds bedroeg ƒ2078.44. Hetgefal inlagen bedroeg 136. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 11 dezer, te 3 uur. Bij kon. besluit zijn benoemd: lo. tot inspec teur van het genees fr. staatstoezicht voor Noord- Brabant en Limburg, dr. A. van der Loeff, met toekenning van eervol ontslag als ad ju net-inspec teur voor bet genee-k. staatstoezicht voor Noord- Holland. In de nieuwe wet van het Nut is bepaald, dat de jaarvergadering zal plaats hebben op Dinsdag na Pinksteren. Dientengevolge wordt dit jaar, overgangstijdperk tusschen de nieuwe en de oude wet, geen algemeene vergadering gehouden. Het zeebanket, de gezouten haring, viert dit jaar zijn 500-jarig jubileumin 1386 vond Wil lem Beukelszoon van Biervliet het haringkaken uit. Het Indisch leger zal versterkt worden met 1500 man. Het getal zieke soldaten maakt dat er groote behoefte is aan militairen. De verwoes tende ziekte, berri-berri genaamd, is Ihaus geluk kig aan het afnemen. Tot leniging van de in Noord-Brabant op 1 Juni jl. door hagelslag veroorzaakte ramp is tot dusverre ingezameld f 2-3,174 88, daaronder be grepen eene bijdrage van f 3000 uit de provinciale kas. Indien onverhoopt niet meer giften toevloeien, zal de schadevergoeding slechts luttel kunnen zijn. Do beer Adolf van Djjk, kunstschilder te Rot terdam, is naar Valkenburg vertrokken om daar en in eenige andere streken van het Geuldal, schetsen te maken voor »De Katholieke Illustra ties. Na het Genldal zullen eenige andere schoono punten vau ons laud door den heer Van Dijk met hetzelfde doel bezocht worden. De geestige „Damas," die gewoon is wekelijks in het Vaderland" een brief te schrijven, koos tharis de Arasterdamsche troebelen en de oorzaken daarvan, tot onderwerp. Hij keurt de zwakheid af onzer rechterlijke macht, om het vonnis van Domela Nieuwenhuis de leider der sociaal-democraten, maar meer nog de rondreizende opstoker van het arme volk dat hem tot een jaar gevangenis veroordeelde, krachteloos te maken. De Rotterdamsche vereeniging tegen de pro stitutie heett eene poging gedaan om Duitsche meisjes, die, zoo als bekend is, ons land over- stroomen en vooral in Rotterdam een talrijk con tingent leveren aan slechte huizen, te waarschuwen tegen de gevaren dia haar bedreigen kunnen. Aan alle adressen, die men maar bereiken kon en wier getal men nog tracht te vermeerderen, heeft de vereeniging groote biljetten in de Duit sche taal rondgezonden, waarin vrouwen en meis jes worden gewaarschuwd tegen schoonklinkende advertentiën met aanbieding van betrekkingen, doch die vaak door eerlooze en onzedelijke lieden worden geplaatst om lichlgeloovige meisjes op den slechten weg ie voeren. t WOUDRICHEM, 4 Aug. Van 24 tot 31 Juli werden slechts 56 zalmen en 2 steuren ge vangen. Aan den afslag was de prijs der zalm f 0.60 a f 0.70 en van de steur 15y2 a 16 ct. per halve K G. RAAMSDONKSVEER, 3 Aug. Zondagavond is door J. de R. alhier diefstal gepleegd in een schip, aan zekeren M. toebehoorende. Circa f 6 werd ten diens nadeele uit een vooronder ontvreemd. Van het gebeurde is kennis gegeven aan de rijks politie en het mocht den wachtmeester Van Pelt en den maréchaussee Vos, beiden uit Geeitrui- denberg, gelukken, den vermoedelijken dader op te sporen en tot bekentenis te brengen. Hij is heden naar het huis van arrest te Breda overgebracht. t DALEM. Het blijkt dat turfstrooisel in hoen- (lerbakken al zeer goed voldoet, ja zelfs nog meer dan in paardenstallen. Het turfstrooisel houdt warm en heeft een desinfecteerende werking, het geen voor hoenders vrij wat meer dan voor paar Du luchtreiziger Jul lies steeg Dinsdagavond te Leeuwarden met zijne ballon op. Alles liep uitmuntend af en Woensdagmorgen daalden de rei zigers behouden nabij Bergum neer. Vooral moet het vuurwerk, door den ballonreiziger afgestoken toen hij zich reeds *op aanzienlijke hoogte be vond, zeer de aandacht hebben getrokken. Als een bewijs, dat men dit jaar voor het fruitgewas hooge prijzen besteedt, kan dienen, dat het gewas uit een boomgaard bij Doornen burg, ter grootte van ruim 21/s hectare, voor f 3100 is verkocht. Uit Westergo schrijft men dat daar de zoo ge vreesde varkensziekte tegenwoordig zoo erg heerscht, dat sommige boeren daaraan 4 b, 5 varkens op één dag verliezen. Binnen weinige uren zijn de dieren dood. De oorzaak der ziekte is niet bekend. Verscheidene veehouders vergrooten echter de hokken, om aan de varkens meir versche lucht te verschalfen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2