BILLARTFABRIEK. OPENING Cigarendépöt, J. BOEREN, HET COLLEGE Bekendmaking. WEDSTRIJD Dekhengsten, Zoog-Hengstveulens Springstieren, voor Meubels, Marmer en gevemisd Houtwerk, ti ed. W. L. Iluijk Z 0:1 u Engstraat, Heusden. van Regenten over de Gods huizen te HEUSDEN, Publiek Verhuren: AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MA RKTBE RICHT E N ADYERTENTIEN. Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Donderdag 12 Augustus 1886, verschillende perceelen, in partijen volgens afbakening. H. W. KRUIJS en ZOON, J, Boeren teHeusdenAJmsen te VlijmenW. Bayens te Waal- wjk, H.CasteUjns teBaardwjk, Avan den Oord te Nieuwkujk, J. de Gouw te Drunen, MejB. Vugts te HaarsteegH. Molen- schot te Kaatsheuvel Kunst- en Letternieuws REALISME. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. GEVESTIGD BIJ Anderhalfjarige- en Twee- en-een-halfjarige Handelaren in Verfwaren en Venster glas te 's HERTOGENBOSCH, Plaatsen waar nog geen depots ge vestigd zijn worden gevraagd. Uit Alblasserdam meldt men, dat er vrees be staat dat de reis naar Pasteur voor een der pa- tienten niet do gewenschte gevolgen zal hebben, daar zich bij hem ongunstige verschijnselen voor doen. Het geneeskundig Staatstoezicht is daar van reeds in kennis gesteld. Dindsdagnamiddag onder politic-geleide naar het gemeente-ziekenhuis te Dordrecht overge bracht, is hij reeds Woensdagavond overleden. Bij Doesburg is een rijtuig, waarin gezeten waren dr. Riemsdijk, arts te Doesburg, en de heer Boers, burgemeester van Nieuwer-Amstel, met hun vrou wen en een paar kinderen, tusschen de rails van den tram gekomen. Het rijtuig viel om, met het ongelukkig gevolg dat de heer Boers een zeer ernstige beenbreuk bekwam, de heer Riemsdijk zich de knie bezeerde, mevrouw R. een belang rijke hoofdwonde kreeg en een der kinderen een kneuzing aan den mond. Het ongeval had plaats even buiten Doesburg op den weg naar Drempt. De heer B. is per brancard vervoerd. Te Rotterdam brak Dinsdag brand uit in een verfpakhuis aan den Westzeedijk, welke brand een uur later was gebluschtde oorzaak bleef onbekend. Te Amsterdam onstond brand in de oliepak huizen tan den heer Hulstede, op de Brouwers gracht, die zich zeer dreigend liet aanzien, zoodat de bewoners van de nabij liggende perceelen reeds gevlucht waren. Op het terrein waren aanwezig vier stoomspuiten, benevens de Jan van der Fley- den en drie handspuiten, doch slechts een dezer laatste behoefde water te geven, daar het der brandweer met groote krachtsinspanning gelukte de vlammen spoediger te bedwingen dan men aanvankelijk dacht. Bij een vechtpartij tusschen burgers en militairen te Maastricht, bekwam een burger een gevaarlijken bajonetsteek, die zijn overbrenging naar het zieken huis nnodig maakte. Een meisje van 6 jaar viel te Kapelle in den IJsel. Op het droge ge bracht, gaf de kleine drenkelinge geen teeken van leven, doch na spoedig verleende geneeskundige hulp is het gelukt haar in het leven te behouden. Te Westzaan verdronk Maandag een 5-jarig kind en Dinsdag een 30 jarig man. Onder Avenhorn is een man door een stier, dien hij naar de markt te Deemster zou brengen, zoo zwaar gewond, dat men voor zijn leven vreest. Om een kind te redden, sprong te Opperdoes zekere Ilerke Zwaan te water. Hij verdronk daarbij, liet kind werd gered. Te Moordrecht bad een tref fend ongeluk plaats. Een landbouwer uit den Alexanderpolder, A. van der Knijf, met zijn vrouw in een tilbury gezeten, geraakte door het schrikken en steigeren van zijn vierjarig paard in de sluis aan den IJsel. De vrouw werd gered, de man en het paard verdronken. Algemeen is de deelneming in den dood van den man en vader van acht kin deren. Een onbekend burgerman heeft zich te Lobith bij het tolkantoor aan een wilgetak opge hangen. De stationschef te Brutnmen is door een lorrie aangereden en vrij ernstig verwond. - Tusschen Voorst en Klarenbeek werd een koe, die op den spoorweg liep, overreden. Het dier werd letterlijk aan stukken gescheurd. Met veel moeite werden de overblijfselen onder den trein wegge haald, waarop deze na een aanmerkelijke vertra ging, waardoor de aansluiting te Amersfoort werd gemist, weder voort kon gaan. Een kind van den heer O. werd te Nieuwediep door een vracht wagen overreden en gedood. Een der arbeiders aan het kanaal Almeloo- Nordhorn geraakte onder een zandtrein, beide beenen werden hem afgereden. Een boeren knecht te Rouveen geraakte onder een voer hooi en bleef op de plaats dood. Onder Bolsward is een kind van 17 maanden in een sloot ge raakt en verdronken. f Almkerk, 131 Jnli. Ondertrouwd: H. de Pender, j.m., 48 j. eu E. van Herwijnen, jd., 46 j. Getrouwd: G. den Bok, jm., 27 j. en J. do Penter, jd., 19 j. Geboren: Gerrit, z. v. J. do Horn en W. Kamp; Hendrika, d. v. B. de Ruiter en H. Bies heuvel; Jacobus, z. v. W. Schoenmakers en J. v. d. Assen; Wilhelmiua Sara, d. v. P. J. de Koning en H. de Rniter; Leendert, z. v. C. v. Noorloos en F. Doüslager; Jacoba, d. v. C. Fasen en A. RomijnTeuntje, d. v. A. de Pender en E. Ron- bos; Antonia, d. v. H. v. Hofwegen en P. Zwak hals. Overleden; P. Sprangers, 19 j.G. Kant, 3 m.; M. de Peuter, echtg. van J. de Graaf, 79 j. t Hedikhaizon, van 131 Juli. Geboren: Adriaan Theodoras, z. v. J. Cou- wenberg en A. YV'ijne. Overleden: G. van de Griend, 10 j, z. v. J. v. d. Griend en W. Slokkermans; G. Kipping, echtg. van P. Wuijsters, 32 j.; W. van Krugteu, 4 j., z. v. W. van Krugten en E. Stokkermans; Jan van der Linden, 75 jaren. t Meeuwen c. a. van 131 Juli. Geboren: Adriana Pieternella, d. v. J. L. Sprong en G. de Rood Willemina. d. v. A. Schelle; Adriana Huiberdina, d. v. C. H. van Wijgerdeu eu D. J. de Graaff; Elizabeth Jacoba, d, v. J. Don kersloot en C. Snoek. .-tr - - - - imiW 1"—— -- - Bij den Penningmeester der Prov. Commissie voor de algem. collecte ten behoeve vau noodlij denden door hagelslag op 1 Juni 1886, is ontvan- vaugen: 11e opgave. Collecte gem. Klnndert, 2e bijdrage, 1.45. Bedrag der vorige opgave 16,791.02*, totaal 16,792.47*. KERKNIEUWS. De 75 door het provinciaal kerkbestuur afgezette leden van don kerkeraad te Amsterdam zijn op 19 Juli bij de synode in hooger beroep gekomen van dat vonnis, na als cautie 1200 te hebben gestort. Zij bobben thans hun grieven tegen hot vonnis aan de kleine synode kenbaar gemaakt, en dat stuk in druk verkrijgbaar gesteld, met afdrukken van het vonnis en wat daarop is gevolgd. Te Kollum, waar naar aanleiding der bemoeiin gen van ds. van Kasteel de gemeente in twee vij andelijke legerkampen is verdeeld, achtte de bnr- gemeester zich verplicht den predikant mede te doelen, dat, wanneer de toestand verergerde en het tot hauddadighedon kwam, men zou genoodzaakt zijn soldaten te doen ontbieden, waarop de geeste lijke herder moet gezegd hebben: Welnu, dat er dan bloed vloeie.* BWB—M—g—MB—I IIMl llffl—WIHI Wij vernemen dat het Van Crombrugghe's Ge nootschap* van Gent, tegen don volgenden winter een »grooten wedstrijd van Nederlandsche Tooneel- letterknndo en Uiterlijke welsprekendheid* inricht. Niet min dan 465 fr. geldprijzen, eeremetalen en diploma's worden uitgeloofd. Voor den prijskamp van Tooneelletterkunde wordt gevraag'dEene oorspronkelijke, deftige alleenspraak, in proza of verzen, geschikt om door heeren en damen te worden voorgedrageu. Prijs50 fr. en een eerediploma. De wedstrijd voor Uiterlijke Welsprekendheid bevat: a. Voorheercn, le afdeeliug. defiigo alleen spraken 2e afd., boertige idem; 3e afd., dcfrige tweespraken 4e afd., boertige idemb. Voor damen, 5e afd., deftige alleensprakenC. Voor damen en heeren, 6e afd., tweespraken (kleine tooneelstukjes)en 7e afd., prijs van uitmuntend heid, opgelegd stuk (de bekroonde alleenspraak van den wedstrijd van Tooneelletterkunde). De bjjtredingen moeten vrachtvrij gezonden wor den aan den schrijver van het Genootschap, J. Verschueren. dagbladschrijver, Van Caneghemstraat, 22, Gent, vóór len September. De handschriften voor den p ijs van Tooneel letterkunde moeten vóór len November vrachtvrij gezonden worden aan hetzelfde adres, waar alle belanghebbenden het volledig programma van den wedstrijd kannen bekomen. Inbond van de 4de aflevering: Vragen van den dag. 1. Dr. H. Blink. Oudei werpen van sociale wet geving. B. de Normale arbeidsdag. 2. D. Stigter. Dj vraag van den dag. Vervolg en slot van blz. 258, 3de afl. 3. Dr. H. Blink. Een romantisch plek iu Nederland. 4. Het slnimëringsiijdperk der planten. 5. De qnaestie dor Kroonpreten denten iu Frankrijk. 6. Insecten iu barnsteen. 7. Invloed van het clecirisch licht opdeoogen. 8. Eeu nieuw perpetuum mobile. 9. Hagel iu Senogambië. 10. A. Witikler Prins. Iets over gloeilampen. 11. Vraagbus. 12. Poli tiek overzicht.. 13. Feuilleton: Mej, G. v. Uil- driks. Een genrestukje. t'sHAGE. 1 Sept. De uitvoering van graaf- en baggerweik langs den linkeroever van den Neder- Rijn onder Manrik, tnischen de kilometenaaien 64 en 66. Aanw.: 25 Augs. Raming/4000. f Het bestuur van de Calamiteuse Eendracht, eu Margaretka polders (Zeeland) zal spoedig de uit voering van eenige oeve-werken aanbesteden. Ra ming f 22,000. (IN EEN POEZIE-ALBUM.) Liefde, Vriendschap! Vriendschap, Liefde! Lees ik hier op ieder blad O! wel waart gij hoogst gelukkig Als gjj zooveel harten hadt, Die de band der trouwe liefde, Of der vriendschap aan u bond; Maar helaashel zijn slechts klanken Uitgesproken door den mond, Maar der ziele onverschillig, Als een losgosproken woord, Dat menzonder 't op te merken Duizendmaal reeds hoeft gehoord. Liefde, VriendschapI Vriendschap, Liefde! 't Is oneindig veel gezegd; 't Is in enkle korte klanken Heel der wereld vreugd' gelegd, 't Is gehuicheld: eenw'ge smarte, (Ach! zoo vinden wij haar 't meest) Maar gemeend ook: eenw'ge vreugde, Als eeu altijd durend feest. Achen 't hier zoo vaak te lezen Doet dor ziele bitter pijn: Zon er van die liefdezangen Eén uit 't hart gekomen zijn? ■s— Op het, tooneel van het leven beet de souffleur meestal egoïsme. Bij al het marktgeschreeuw van den tegenwoor- digen tijd, wordt het steeds moeiolijker om naar do bescheiden stem in ons binnenste te luisteren. Het talent, bouwt bruggen; het genie springt over afgronden: hier schuilt de reden, waarom men een enkele maal over een verongelukt genie te treu ren heeft. De jaren zijn oen kapitaal, waarvan de waarde vermindert naarmate dat het bedrag vermeerdert. Mensehen, die 't zich behagelijk maken, worden voor anderen licht onbehagelijk. Ev<n gewichtig als het leeren is hot niet verleeren. De schoonheid is eene macht, die zelfs de wijs heid voor de domheid doet knielen. Te Groningen kwam Zaterdag jl. eene vrouw aan het bureau vau den burgerlijken stand vragen, of zij met haar stiefzoon in het hnwelijk mocht treden. Men kan niet, zeggen dit dit eeu »stief- moederlijke* behandeling is. Maandag voormiddag ontsnapte uit de menage rie op de Markt te Middelburg een aap. Den lnst tot, klimmen en klanteren, den apen eigen, vierde deze »nitbreker« den vollen tengel, eu met de dolste capriolen sprong hij van tent op tent, en be zocht zelf de earrousseleen eu ander tot verdriet van zijn eigonaar, maar tot groote pret van het zich spoedig op do hoogte stellondo jeugdig publiek. Een scherpe jacht werd op den Jocko gemaakt, doch wjjl hij zich niet liet vangen, moest men de jacht eindelijk opgeven. 's Avonds de verschillende kermisgelegenheden met een bezoek vereerende, bekeek de aap, natuur lijk zonder entree gevraagd te hebben, ook het pa norama. Het ^onderzoekt alle dingen* schoen ook hem niet onbekend en hij bekeek de inwendige inrich ting achter de kijkglazen. Daarbij had hij het on geluk een paar brandende petroleumlampen omver te werpen, zoodat eeu begin van brand ontstond. Gelukkig waren spoedig deskundigen bij de hand, die den brand blusebten. Vervolgens werd opnieuw jacht op den brand stichter gemaakt en weldra was men hem meester. Eeu paartje is te Rotterdam in ondertrouw op genomen dat te zamen 143 jaren telt. De bruide gom is 71 en de bruid 72 jaar ond. In het plaatsje Brenrteubosch, in Limburg, kwam| Zaterdag een luchtballon, mot drie reizigers ueer.j De reis was te Luik, in België begonnen. De be-? stuurster van het gevaarte, mevrouw Leonore Dare,? was bij de opstijging tot op 1500 meters hoogte? nu t de tanden aan een rek onder het luchtschi blijven hangen. Zij voerde dit kunstje reeds her haaldelijk met goeden uitslag uit. Er is een tijd van komen, er is eeu tijd vanf gaan. Hierop was verleden week blijkbaar de Ge meenteraad van Hengelo (Geld.) bedacht, toen hij| in dezelfde zitting een verloskundige eu een dood-I graver benoemde. Een luchtreiziger te San Francisco, van Tassel genaamd, beeft een luchtballon gemaakt, welke nie minder dan 150.000 kob. voeten gas iuhoudt. Hij koestert het stoute plan, om met dit reusachtige gevaarte, dat 15 personen meevoeren kan, een lncht-| reis te doen over het geheele vasteland van Ame rika van de Stille Zuidzee tot den Atlantisehen Oceaan. In bet diereudresseeren was men ook reeds ver: in de vorige eeuw. Wij vinden o. a. een herinne ring aan een voorstelling van gedresseerde bijen, in 1774 te Saint Germain door een Engelschman,| Wildman, gegeven. Op bevel van Wildman ver lieten de bijen hun korf, om op den hoed van een? vooraf aangewezen persoon te gaan zitten, en op?' een wenk van den »bijenvador« bedekten de goed, afgerichte diertjes diens arm rondom, als met eou; mouw, of zijn gezicht, als met een masker. Op he eerste teeken keerden zij, gehoorzaam, naar hn korf terug. Een van de cijferaars die zich geregeld in allerlei berekeningen verdiepenheeft thans weder uit,ge rekend dat 32,000,000 vrouwen, als zij elkande de haud reikten, de geheele aarde zouden om spannen. Het zou echter veel beter zijn als z< thuis bleven en voor hunue huishouding zorgden.] Een goochelaar die allerlei onbegrijpelijke kunst stukken vertoonde, wees op een kast en zeide »zou een van de dames in die kast willen plaat nemen dan zal ik die sluiten. Open ik die kast? weêr, dan is do dame spoorloos verdwenen.* »Too oudje,* fluisterde een toeschouwer zijne' echtgenoote toe, doe mij het pleizier eu ga jij i~ die kast zitten.* Kantonrechter. Ontken toch niet, dat je gebedeli hebt. Toen je in hechtenis genomen werd, had j« 77l/2 cent bij je in halve stuiverstukken, centen er halve centen. Maar mijnheer de kantonrechter, ik kan toch geer 7772 cent in guldens bij mij dragen! Meester. Zet de zin: het paard staat stil, eens om iu de gebiedende wijs. Jantje. Ho! Een bedelaar, die zich op krukken door de stra ten van Utrecht bewoog, kreeg er erg in dat zijn gangen door de politie werden bespied, en achtte? het daarom raadzaam, zijne houten beenen ow'eif den arm te nemen en als een pijl uit den boo; het hazonpad te kiezen. Brandpiket. »Kerel! waarom heb je den pos verlaten, dien ik je aangewezen heb? Waarom st, je hier?* »Dat zei ik ie zeggen, kapitein ik kan hiei veul beter zien.* Eenigen tijd geleden wandelde een boertje hee opgeruimd op den straatweg van Kliu naar Drni trow, in Rusland, toen hij eensklaps een man aa een boom zag hangen. De wakkere boer nam zij bijl ter hand en hakte den tak af, waaraan d zelfmoordenaar bengelde. Die man tuimelde op den grond, zijn redde ontdeed hem van den strop en had het gonoegei hem langzamerhand weer bij te zien komen. Nan welijks echter was de geredde geheel op zijn ver haal, of hij begon den boor op geweldige wijze ni te schelden, omdat dezen hem het leven had terug gegeveu, dat hem tot een last was gewoiden. Di was echter nog niet alles, want toen de boer hetf een en ander in het midden bracht, kreeg hij op| de koop toe van den man, dien hij redde, een ge-| dacht pak slaag. De arme kerel bleef naast den boom staan en* peinsde over de oudankbaarheid van het meisch-j dom, toen een bereden policie-beambte langs den| weg kwam. Hij zig bijl, afgehakten tak en densf droevigen boer, waarop hij een heel grimmig ge zicht zette en een verhoor begon. De boer ver telde precies wat er was gebeurd, maar de gestrenge man der wet geloofde er niots van en arresteerde den menschenvrieud wegens het moedwillig bescha digen van het plantsoen. f DUSSEN, 5 Aug. Op de heden alhier geh in den botermarkt werden aangevoerd 184 kilo boter Zij gold van 0.98 tot 1.07. f WAALWIJK, 6 Ang. Op do heden gehouden markt wa3 de aanvoer vee tameljjk, handel vlug ger, aangevoerd worden 619 KG. boter, die 1.06 a ƒ1.17 per kilogram gold. van het Puike Gitaren, te gen billijkte prijsbere kening-, zullen steeds voorradig- zijn. zal op voormiddags 11 ure, ten huize van H, Mourik te Heusden, DE NAWEIDE VAN Bij biljetten breeder omschreven. De Noordbrabantsche Maatschappij van Land bouw, afdeeliug Heusden, zal op gelijk rnet de Feusdensche Jaarmarkt, eene doen houden van waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en 50.en als 2e prijs een Diploma en 35 VAN waarvoor wordt uitgeloofd een Diploma en 15, EN VAN waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en 25.— en als 2eprijs een Diploma en f 15. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Dieren gedurende een zoogenaamde dektijd, dat, is van den dag dat de Wedstrijd plaats had tot den lil JULI daaraanvolgende, in een der ge meenten tot de afdeeliug behooreride, tot dek king beschikbaar moeten zijn. 0->k zal voor de Dekhengsten niet meer dan f 10 en voor de Springstieren niet meer dan f 1.voor dekloon mogen gevorderd worden. De prijs voor het bekroonde Zoog-FIengst veulen wordt alleen uitbetaald wanneer het op de Heusdensche September-Jaarmarkt van 1887 als Hengst kan worden getoond. De Wedstrijd zal plaats hebben op het BURGT- PLEIN, des voormiddags ten elf ure. Heusden, 25 Juni 1886. Het Bestuur der afdeeling voornoemd L. J. V E E R M A NM. A. BOLL, Secretaris. Voorzitter. De zoo zeer gerenommeerde van is steeds verkrijgbaar in fleschjes a 1772 CENT en bij de Heeren Fabrieksmerk gedeponeerd,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3