BUITENLAND. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. 322ste Staatsloterij. AANBESTEDINGEN. deelen als de vos over de druiven. Na tuurlijk kan het niemand aangenaam zijn het gewicht van een plompe houten pan toffel of van een taaie leêren op zijn schouders te voelen en wij hebben diep medelijden met de arme zuchtende martelaars dezer echtelijke regeerings-attributen maar een lichte zijden, door een zachte hand ge voerde pantoffel, welker aanraking de ge lukkige onderworpene nauwelijks gevoelt terwijl hij opziet naar den lieftalligen mond, die hem toelacht en warme, vleiende woor den van liefde opvangt, zulk een pan toffel is niets anders, als 't geen de dich ters, die zooals bekend is hunne beelden van den Olympus halen, „Amors rozen keten" noemen. Daarom, leve de pantoffel De aangekondigde werklieden-manifestatie te Brussel is Zondag gehouden; 1600 personen,voor zien van een tiental roode vlaggen, namen er aan deel en trokken, onder het zingen der Marseillaise, de stad door. Geen enkel incident is te vermelden en de orde werd volkomen bewaard. De Parpsche Gemeenteraad zal einde van dit jaar moeten overgaan tot het nitkeeren van een bruidschat aan drie fatsoenlijke meisjes uit Parijs afkomstig, overeenkomstig den laatsten wil van zekere Pascal Favalle, die tot dat doel 18.000 frs. aan de stad vermaakte, met de bepaling dat de rente om de drie jaren onder drie meisjes zou worden verdeeld. Meisjes tusschen 16 en 25 jaren kunnen zich tot 1 Oct. aanmelden. Het hof van assises van het dep. Alpes-Maritimes heeft den ouden boer Rosso ter dood veroordeeld, omdat hij zijn schoondochter in haar bed had ge worgd. De ongelukkige vrouw leed aan een on- geneeselijke ziekte en kon niet meer op het veld werken en de oude boer wilde dat zijn zoon een gezonde vrouw zou trouwen, die werken en de huishouding besturen kon. Een Duitsch taalkundig tijdschrift deelt mede, dat de leerlingen der hoogste klasse van de mid delbare school voor meisjes te Bromberg zich onderling verbonden hebben een pfenning boete te betalen voor elk vreemd woord, dat zij noodeloos gebruiken. De leeraren en leeraressen doen daaraan mede en worden niet zelden door de leerlingen beboet. Het doel is, de moedertaal van vreemde woorden te zuiveren. De hebbelijkheid, om in spreek- en schrijftaal noodeloos zulke woorden te gebruiken, is in Duitschland al niet minder dan bij ons aan de meesten eigen. Misschien ware het goede voorbeeld, te Bromberg gegeven, ook door onze meisjes na te volgen. In het belang der moedertaal zou daarmede een verdienstelijk werk worden verricht. Bij deze gelegenheid verdient vermelding, dat onze laatst overleden kroonprins, Alexander der Nederlanden, gewoon was met de grootste zorg alle, woorden, die in onze taal niet thuis behooren, tw vermijden, althans in geschriften (of de prins het ook deed in gesprek, weten we niet, maar dat is wel waarschijnlijk). Er bestaan van zijne hand geschrifton van tameljjken omvang, waarin geen enkel vreemd- of bastaardwoord voorkomt. De historische optocht te Heidelberg, die sinds maanden onder leiding van voorname kunstenaars was voorbereid, is Vrijdag onder begunstiging van goed weder gehouden. Het was een prachtig schouw spel. De stoet was verdeeld in veertien groepen. Het geheel gaf een voorstelling van de kringen van geleerden, kunstenaars en vorsten der jongste vijf eeuwen; wat er aan de costumes is besteed, daarover zal men kunnen oordeelen als men weet, dat er kleedingstukken bij waren, die 30,000 Mk. hebben gekost. De stoet telde 900 personen en 340 paarden. Sommige wagens, waarop groepen waren gerangschikt, kwamen in hoogte gelijk met de bovenverdiepingen der huizen; origineel was vooral een wagen met zinnebeeldige voorstelling van de universiteit en een middeneenwsche gehoor zaal met professoren en stndenten. Ook was er een prachtige Venusgroep, waarin de godin door rozen- guirlandes was omgeven. Met luid gejaich werd een nabootsing van het Heidelberger vat begroet. Iu den geheelen stoet waren geen twee costumes elkander gelijk. Eergisterennamiddag werden te Heidelberg door 42 spoortreinen ongeveer 50.000 passagiers aangebracht. Vrijdagochtend kwamen er mot een aantal extra-treinen nog 32.000 bjj. Een Hanoversch docter, Brandes, betoogt, dat de anacharsis asinastrum, eene waterplant die op rottende plantaardige stoffen groeit, de kiemen ver nietigt, die malaria en diarrhee voortbrengen. Bran des raadt met de plant in moerassige streken de proef to nemen. Zij is ook nuttig voor de jonge vlsschen en levert oen nitmuntenden mest op. De plant kwam oorspronkelijk uit Canada naar Enge land en van daar naar Duitschland. Toen de trein van Madrid te Lamothe aankwam sneed een reiziger zich den hals af in de water closet. Terwijl hij hovig bloedde, sleepte de reiziger zich naar het trottoir voort, waar hij zich met een mijn eigenaar zonder mij verwachtte, maar nu was ik geërgerd en moest ik toezien en hooren hoe men mij op allerlei wijzen nog aan de kaak stelde. Ik was echter zeer dankbaar dat rmjn bezitter zich mijner en mij wéér aantrok en werd ik dus weêr in eigen oogen gerehabiliteerd. Het feest duurde tot laat in den nacht, en voort durend hoorde ik een verward spreken en zingen, maar mijn eigenaar scheen zeer in gedachten verdiept, want die gaf ;i het geheel geen teeken van leven meer. Hij knikte steeds met het hoofd, waarschijnlijk dat hij zijne adhaesie hechtte aan alles wat gesproken werd, en later zat hij zoo peinzend te staren, dat ik gedacht zou hebben dat hij ingedommeld was, als ik geen hetere verwach'ng van hem had gehad. Toen men begreep het nu tijd van scheiden was bracht men ons naar huis, want het scheen wel dat mijn meester het een of ander ongemak in de beenen en in de spraak gekregen had, en hij was het toch niet alleen, want de anderen hadden hetzelfde gebrek, zoover ik kon opmerken. (Wordt vervolgd). mes nog een steek toebracht. Eenige oogenblikken later gaf hij den geest. De man had 2000 frs. bij zich eu bleek te zijn een handelaar in wijnen te Mon treal. De oorzaak van den zelfmoord is onbekend. Het dorp Rebollosa, prov. Guadalajara, is door brand zwaar geteisterd. 18 huizen zijn reeds ver nield en de brand i3 nog niet gebluscht. Uit Portland (Marne) wordt bericht, dat door het omslaan van een boot in de haven 7 perso nen, die een pleziertochtje hadden gemaakt, ver dronken zijn. Te Ulanoff, in Galicië werden 150 huizen door brand vernield. De weduwe van den vroegeren Keizer van Delhi is overleden. Als een bijzonderheid bjj de feesten tor viering van het200jarig bestaan der stad Albany (in Amerika) verdient vermelding dat de rij plechtighedou werd geopend met een salvo van 200 schoten uit het oude kanon van Renselaer, die 't voor twoe eeuwen daar heen brachthet is een bronzen 4-ponder, van 5 voet lengte, waarop gegraveerd is: Assueoros Koster vervaardigde mjj te Amsterdam in 1680. Volgens een correspondentie in hetBat.Nieuwsbl.* heeft de aanval op de »IIok Canton* 's morgens om 9 uren den 14en dezer plaats gehad. De le stuurman en de le machinist, beiden gesneuveld, moeten zich langer dan een uur verweerd hebben. De kapitein moet gewond overboord gevallen en toen weer opgevischt zijn. Zijn echtgenoote, die aan een mast was vastgebonden rukte zich los en sprong haar man na. Er waren 10.000 dollar en 6 Snider-geweren aan boord; kapitein Roura was te Rigas met zijn schoener om peper te laden en is op de »Hok Canton* overgegaan toen Oemar en zijn bende naar wal waren. Dezelfde correspondent meldt het overljjden aan beri-beri van den uit Nederland gedetacheerden len luitenant Le Cocq d'Arraandville. HEUSDEN, 9 Aug. Met genoegen vernemen wij, dat de 14-jarige P. J. L. van de Kleinemulder, leerling der R. K. bijzondere jongensschool alhier, door Z. E. den Minister van Binnanlandsche zaken is benoemd tot kweekeling aan de Rijkskweekschool te Maas tricht, om, onder het genot eener jaarlijksche toelage van 300, tot onderwijzer te worden op geleid. Genoemde v. d. Kleinemulder was op één na de jongste onder dc 46 jongelieden van 1416 jaren, die aan het vierdaagsch vergelijkend exa men deelnamen. Op de ranglijst der behaalde pun ten komt hij voor als no. 5. WAALWIJK, 7 Aug. Door de marechaussee alhier is aangehouden en heden gevankelijk naar 's Bosch overgebracht zekere K. J., die in den avond van den 1 Aug. jl. met een hout C. de J. onder Loonopzand zoodanig op het hoofd heeft geslagen dat men aanvankelijk voor zijn leven bevreesd was; zijn toestand is echter thans mer kelijk beter. t WOUDRICHEM, 9 Aug. Door een onzer fruitkoopers is een boom met peren gekocht voor 25 waarvoor hem nu reeds 60 geboden is. Hoewel de peren geldig zijn is dit toch een be* wijs dat niet ieder eigenaar behoeft te klagen zijn boomen weinig vrucht dragen. WOUDRICHEM. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier c. a. L. W. van der Kuijp, ontvanger derzelfde middelen te Ouderkerk aan den IJsel c. a. t ALMKERK, 7 Aug. In de op heden gehou den openbare raadsvergadering zijn aangeboden de gemeente-rekening over 1885 en de gemeente- begrooting voor 1887. De gemeente-rekening bevat o. a. Inkomsten, voordeelig slot van 1883 9840,495. Belastingen en heffingen 12159,235. Inkom sten van bezittingen 364,85. Ontvangsten van verschillenden aard 2397,565. Geldleening ter voorziening in de kosten van aankoop eener woning voor den gemeente-geneesheer en het ver strekken van subsidie aan het Waterschap vde Duil* ter begrinding van wegen ƒ5403,75. Uit gaven Onderhoud openbare wegen, werken en in richtingen 1167,905. Onderhoud gemeente eigendommen en wegens die eigendommen ver schuldigde lasten 4777,365. (Hieronder is be grepen de aankoop enz. van eene woning voor den gemeente-geneesheer 4664,24.) Renten van geldleeningen 853,25. Aflossing van geldleeningen 1825. Kosten van het onder wijs 6243,73. Kosten armwezen en gezondheids- politie ƒ1711,73. De voornaamste cijfers der geraeente-begrooting 1887 worden later medegedeeld. Ter voorziening in de 2 vacaturen welke den 31 Dec. a.s. zullen ontstaan in het college van zetters tengevolge van de periodieke aftreding der heeren A. van Drunen en B. de Jong, zijn de zelfde personen ter benoeming voorgedragen. t DALEM. Door den raad der gem. Vuren is voorloopig vastgesteld de rekening der gem. over 1885 en wel in ontvangst op 31188,99®, in uitgaaf op 24673,505, sluitende alzoo meteen batig saldo van 6515,49. LOEVESTEIN, 30 Juli. In het hevige on- weder dat heden woedde, begaf zich een artille rist buiten het slot, doch werd weldra door een bliksemstraal tegen den grond geworpen. Toen hij door zijn kameraden binnen de kazerne werd gedragen, keerde tot aller verbazing na een half uur het leven terug. Door den Burgemeester vau Amsterdam is als hoofd van politie aan alle agenten der 5e sectie en voorts aan allen, die gedurende de jongste on geregeldheden een zwaren en verraoeienden dienst hadden, een kistje met 100 sigaren uitgereikt, welke zaak op zich zelf geen vermelding zou ver dienen, ware het niet, dat daaraan een verkeerde uitlegging of voorstelling werd gegeven, alsof dat de eenige belooning zou zijn voor hun uitstekend gedrag in de dagen van beroering, en dat de gelden die van alle zijden zoo ruimschoots, zoowel voor 'l politiefonds, als voor gewonde en gezonde die naren van politie inkomen, alle voor het fonds zullen worden bestemd, om nl. de opbrengst grootendeels aan administratiekosten uit te keeren. Op grond van de beste inlichtingen kan worden verzekerd, dat dit geenszins de bedoeling van het hoofd van politie is. Wel heeft de Burg. aan bo venbedoelde dienaren een kistje sigaren aan huis gezonden, als een kleine versnapering, doch geheel afgezien van de ruime uitdeeling, die binnenkort te wachten is, zoodra kan worden opgemaakt hoe veel dat bedrag zal zijn. De enkele gewonde agenten worden, dank de daarvoor geschonken giften reeds thans ruimschoots van alle versterkingsmiddelen en versnaperingen voorzien, evenals hun gezinnen verzorgd worden. De Burgemeester gaf het geschenk in sigaren, omdat dit gedurende den zwaren dienst aan 't po litiebureau moeilijk kou geschieden, toen aan de militairen aldaar sigaren werden verstrekt, en om er mede een blijk te geven, dat de agenten daar op even groote aanspraak hadden als de militairen, want allen, zonder onderscheid, waren onberispe lijk in dienstijver en plichtbetoon. Het is dus een extraatje, dat door allen zeker dankbaar is aan vaard. Voor de politieagenten te Amsterdam is thans 23.583 bijeengebracht en ten behoeve der nood lijdende gezinnen en personen 2315. Vrijdagnacht overleed in het binnengasthuis te Amsterdam de 56-jarige Ruth Gerard Duijï,die in den noodlottigen avond van den 26 Juli, in de Anjelierstraat, door een kogel in den schouder getroffen werd. De man was nog naar zijn huis geloopen, doch daar ineengezakt en vervolgens naar het gasthuis gebracht. Hij was 26 jaren gehuwd en had 8 kinderen. De man moest voor zaken de plaats, waar hij getroffen werd, passee* ren. In October zal te Amsterdam worden uitge geven een nieuw spel//Prinses Wilhelminaspel, een winteravondspel voor deNederlandsche jeugd.* Naar de //H. Crt.* verneemt, wordt aan de verschillende spoorwegbesturen verlof gevraagd tot het plaatsen van automatische verkoopers van verschillende artikelen aan stations. Deze vernuf tig uitgedachte toestellen moeten aldus zijn in gericht: bij verschillende sleufjes, waarin men geld moet werpen de prijs staat er natuurlijk bij is vermeld wat men er voor krijgt. Werpt men het geld nu in de sleuf, dan schuift daar door een laadje open, dat de geweuschte artike len bevat en zich vanzelf sluit. Bijv. men wenschl een paar sigaren. Men gooit geld in het daarvoor bestemde sleufje; het laadje schuift uit, men neemt de sigaren en het sluit zich weder. Aan den Ambachtsheer van Wadenoijen is ter electie het volgend tweetal aangeboden: Ds. W. Oudegeest te Vlijmen en Ds. A. van Oosten te Avezaath. Naar hst „Hbld.y verneemt worden er door een zaakgelastigde van den onlangs uit Frankrijk verbannen hertog van Aumale onderhandelingen gevoerd over den aankoop van het buitengoed Elswoud, onder Haarlem. Eeu landarbeider heeft te Ansen op een rogge- akker een patrijzennest gevonden met 22 eieren. Tot afwisseling van de hondsdagen, heeft het de vorige week naar men aan het Dagblad* uit Renkum meldt zoo flink gevroren, dat de boekweit op sommige plaatsen geheel zwart is. Bij de eergisteren te Nijmegen gehouden wieler wedstrijden, behaalde de heer Kiderlen van Rot terdam weder 3 eerste prijzeB, nl. bij den inter nationalen wedstrijd op driewielers, bij den nationalen wedstrijd op tweewielers en bij den internationalen wedstrijd op 2-persoons wieiers (tandems). De socialist J. A. Fortuin, die in voor-arrest zit, is in het boevenpak gestoken. Op zijn verzoek om een hem door dokter De Vries voorgeschre ven gezondheidsgordel te mogen blijven dragen, is afwijzend beschikt. De prijs van het brood is te Hellevoetsluis met 3 cent per K.G. verminderd. Een der bakkers is daartoe overgegaan en de anderen zijn daardoor verplicht geworden te volgen. LI. Zondag maakten eenige heeren uit Amster dam een pleiziertochtje met de stoomboot //De Zwaluw* naar Weesp. Toen zij daar aan wal stapten hadden zij veel bekijks. Spoedig hadden zij een hoopje lediggangers om zich heen, die hen toeriepen f yDaar heb je nou de soosejalen uit Amsterdam, weg met de soosejalen*. Met steenen gewapend kwamen zij op het bootje af en namen eene dreigende houding aan. Een der rei zigers, die dacht dat de zaak niet zoo'n vaart zou loopen, had de onvoorzichtigheid uit te roe pen //Jullie hebben steenen, maar wij hebben lood, pas op!* Dat was olie in het vuur. Men begon onmid dellijk met steenen te gooien, waardoor gelukkig niemand getroffen werd, maar alleen de ruiten in de kajuit werden verbrijzeld. De pleizierreizigers konden niet meer aan wal komen en het eenige wat er op zat wasonder stoom te gaan en naar huis terug te keeren. (//A. C.*) Onder Almkerk is door 't inslaan van den blik sem een bouwhoeve afgebrand. De geheele inboe del is verloren gegaan. Alleen het huis was ver zekerd. Te Velden bij Venloo sloeg de 26-jarige zoon van een landbouwer, tijdens het maaien met zijne zeis in een wespennest, waardoor deze insecten alle woedend op hem aanvielen. Met achterlating van de zeis nam hij de vlucht, achtervolgd door de wespen. Daarbij had hij echter het ongeluk te struikelen en den nek te breken, zoodat hij op de plaats dood bleef. Terwijl te Genemuiden voor eenige dagen ge leden de godsdienstoefening geleid werd door Ds. Knap van Kampen, sloeg de bliksem in den to ren, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Bij het gedrang om de kerk te verlaten, die geluk kig vele uitgangen heeft, geraakten eenigen on der den voet en werden gekwetst. Te Rotterdam had op de Meent een ernstige vechtpartij plaats, waarbij een agent van politie messteken in de borst heeft bekomen en naar het ziekenhuis is getransporteerd. De dader is gearrestserd. Nabij het station Roosendaal is de goederen trein van Rotterdam in volle vaart tegen een manoeuvreerenden trein geloopen, waardoor eene geweldige botsing ontstond, die ten gevolge had dat een 10-tal goederenwagens, ten deele geladen, tot splinters zijn geslagen. De machinist en sto ker zijn van de locomotief gesprougen en hebben daardoor hun leven gered. Vooraf hadden zij ech ter alle pogingen aangewend om den trein in zijne vaart te stuiten. De weg, die natuurlijk versperd was, zoodat de reizigers uit alle treinen moesten overstappen, is weder vrij. Menschenle- vens zijn gelukkig niet te betreuren. Zondagochtend heeft er te Ridderkerk een brandje plaats gehad, in een hout- en turfschuur- tje, bij welke gelegenheid tevens eenig geld (p. m. 50) uit de nabij de plaats des onheils lig gende marktschuit werd gestolen. De oorzaak van den brand was onbekend en den dader van den diefstal kon men niet ontdekken. Een paar dagen later evenwel ontving de burgemeester een dreig brief, hetgeen hem aanleiding gaf tot een streng onderzoek, met dit gevolg dat gisteren de knecht van den beurtman op Dordrecht gevangen geno men en naar daar overgebracht is als beschul digd van den diefstal, de brandstichting en het schrijven van den dreigbrief. Naar men zegt, heeft hij deze feiten ook reeds bekend. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Amsterdam in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen een meubelmakersgezel, die bij een vechtpartij op den Zeedijk een messteek in den rug had gekregen. De slepersknecht te Utrecht, die eeu knaap aldaar zoo ernstig mishandeld heeft, is naar de cel overgebracht. De jongen, die een messteek in de zijde ontving, is thans buiten ge vaar. In den IJsel bij Terwolde is gevonden het lijk eener vrouw, die daar sedert den vorigen avond vermist werd. Een jongen haalde gis teren hij de Leliegracht te Amsterdam, met zijn vischhaak het lijk eener vrouw naar boven. Het werd naar de Oosterbegraafplaats overgebracht. De tram, welke des namiddags te 3 uren van Vechel naar 's Bosch vertrekt, is tusschen Vechei en Dinther ontspoord. De machinist bekwam he vige kneuzingen en brandwonden en werd in het ziekenhuis opgenomen. De machine kwam terecht in een sloot. De passagiers liepen met den schrik vrij. In de Land van Beloftesteeg te Amster dam moet een man getracht hebben, zijn vrouw te vergiftigen. I Een jongmaatje op een drukkerij in de War moesstraat te Amsterdam heeft uit het venster van de drukkerij de voorbijgangers baldadiglijk kleine stukkeu lood toegeworpen, met dit gevolg dat eeu knaap daarbij aan het hoofd getroffen en zoo ernstig verwond werd, dat men hem in het stedelijk ziekenhuis moest doen verbinden. De dader werd in arest genomen. De twee per sonen, die voor ongeveer 9 wéken in dd gemeente Oudenhoorn gevangen werden genomen ten ge volge tfan den brand in de kom der gemeente bij D., zijn weder op vrije voeten gesteld. Bij Hasselt is een oude man van 80 jaren van een vlonder in de sloot gevallen en verdronken. - Toen J. G., een 68-jarige landbouwer tè Tilburg, met zijn wagen met rogge van Jiet veld huiswaarts keerde, schrikte de os voor een voorbijgaand rij tuig, waardoor hij op hol ging. G. wilde het dier tegenhouden, maar viel, tengevolge waarvan het rad van den wagen hem over het lichaam ging en hij terstond een lijk was. Bij den penningmeester der Provinciale Commissie voor de algemeene collecte der noodlijdenden door den hagelslag op 1 Juni 1886 is ontvangen 12e opgave. Van de onderofficiera-societeit Een dracht maakt Macht* te Bergen-op-Zoom, van eene uitvoering, gegeven don 16 Juli j.l. ƒ126,605. Be drag der vorige opgave 16,792,47®. In het geheel 16,919,08. 13e opgave. Ingekomen bij de redactie van de •Maasbode* 19,86®. Bedrag der vorige opgave 16,919,08. In het geheel 16,938,946. f Heusden, van 2—9 Aug. Geboren: Emma Wilhelmina, d. v. J. Steen bergen en J. Smits; Johannes Lambertus, z. v. P. Engelen en H. G. Wassen. Overleden: J. J. Waajjers, 13 m.A. van Dalen, 61 j.; J. Hofmeester, 5 w. 2e klasse. Trekking van 9 Aug. Prijs van ƒ5000: no. 523; 1500: nos. 17331 en 20001; 1000: nos. 9234, 17899, 19932; ƒ400: nos. 901, 9647; ƒ200: no8. 4037, 13118; ƒ100: nos. 3352, 5123, 8807, 9488, 12100. f UTRECHT, 4 Sept. Het vernieuwen en be straten van eenige vakken klinkerstraat in den Rijks grooten weg der le klasse no. 3, in d» pro vincie Utrecht. Raming ƒ7350. Aanw. 28 Aug. t 's HAGE, 6 Sept. De overstorting van de zink- stukken oostwaarts van den kop van het hoofd A, gelegen beoosten de Goereésche haven, aan de noordkust van Goedereede. Raming 5000. Aanw. 30 Aug. GEDACHTEN. Hij die niet evenzeer geneigd is te ontvangen als te geven, kont do vriendschap slechts ten halve. Prijzen van 100 en daarboven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2