Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. l Het Engelsche Parlement is tot 19 Augustus verdaagd, opdat de ministers zich kunnen laten herkiezen, waarna de zitting door eene troonrede zal geopend worden. Het horkiezen der ministers is bijna een vorm geworden, maar een vorm wel ken wij de Engelschen mogen benijden. Niets toch is ergerlijker in een constutioneelen staat dan dat hot ambt van minister alleen als een baantje wordt opgevat, terwijl het inderdaad moet zijn de verte genwoordiging der staatkundige partij bij den vorst. Na vaststelling van het adres van antwoord zal bepaald worden, of het parlement eene herfstzit- ting zal houden, dan wel tot Februari uiteengaan. De Ieren zullen wel al het mogelijke doen om de discussie te rekken, ten einde het kabinet te nood zaken tot eene ronde verklaring betreffende zijne Iersche politiek. Gladstone evenwel moet zich tegen elke obstructie verklaard hebben. Hij zelf gaat eenige rust nemen, en een reisje maken, de »Mor- ning-Post« zogt, ook naar Ierland. Als dit laatste zich bevostigt, zal de oude man niet veel rust hebben, want de Ieren dragen hem stellig overal met gejuich rond. Het is merkwaardig dat de Ieren zich dood be daard houden. Al de verbitterde straatgevechten, te Belfast gehouden in de laatste wekon, zijn door de protestanten aangevangen. In Engeland beschul digen velen den tegenwoordigen minister Churchill, dat hij door zijne woedende redevoeringen tegen Gladstone's Iersche staatkunde, in Belfast uitge sproken, de gemoederen zoo heeft opgewonden, In- tnsschen schijnt het vreeselijke vechten te Belfast nu toch gedaan te zijn. Een der Parijsche bladen berichtte dezo week dat generaal Boulanger, de minister van oorlog, aan den president der republiek zijn ontslag had gevraagd. Niets is minder waar. Integendeel, de ijverige minister is onophoudelijk in de weer. Dins dag-ochtend verscheen hij om 9 uur, vergezeld van een kolonel, in de Parijsche kazernes. In do keu keu onderzocht hij de qualiteit dor levensmidde len, de onderofficieren moesten hem blijk van hunne konnis geven. Er is te Parijs ook sprake van, dat de minister de Italiaansche grenzen zou gaan in- specteeren. Het groote nieuws is de samenkomst der Duit- sche en Oo3tenrijksche keizers en hunne staatslieden te Gastein. De Russische minister van buitenland- sche zaken, von Giers, is van Petersburg naar Franzensbad in Bohemen gereisd. De heer von Giers hoeft voor zjjno afrois verklaard, dat de drie keizers het volmaakt eens zijn en dat hij in de volgende maand een bezoek aan Bismarck zal brengen. Maar dit schijnt voor ons leeken wel vast te staan te Gastein is beslist tegen of voor Ruslands staat kunde in het Oosten. Zeer waarschijnlijk is het dat men besloten heeft zoowel Oostenrijk als Rus land een deel van den Turkschen buit te gunnen, on daarom voorzien de Turksche staatsmannen een strijd op leven en dood en wapent hot uitgeputte land zich tot de tanden. Wat deze onders'elling bijna tot zekerheid maakt is, dat uitgelekt is dat Italië, als voorwaarde tot toetreding tot bet nieuwe verbond de voorwaarden heeft, gesteld lo. handhaving van het eveuwicht in de Middellandsche en Adriatische zeeën 2o. vergoeding in grondgebied aan Italië, als Oosten rijk zich in hot Oosten uitbreidt. Hiernit blijkt dat de diplomatie zeer goed weet dat Bismarck ten slotte aan Ruslands aandrang zal toegeveu.den vorst van Bulgarije zich opofferen en dat dns feitelijk het lot van Turkije is beslist. Wij gaan dns een zeer gewichtig tijdperk tegemoet. (3 De burgemeester van Brussel zond een schrjjven aan den secretaris der arbeiderspartij, hondende toestemming tot het houden dor manifestatie op Zondag a.s., onder voorwaarde, dat de stoet niet langs het koninklijk paleis zal trekkou. Dozo voor waarde is door het bestuur aangenomen. Van het nieuwe catechismus van Defnisseaux waren, toen de politie er de hand op legde, reeds 72,000 exemplaren verkocht. Een geweldige storm heeft te Reims gewoed en groote schade veroorzaakt. De Kathedraal o.a. werd zwaar beschadigd. Meer dan 500 boomen werden ontworteld. Schoorsteeuen vielen naar beneden. Men telt 6 gewonden en de schade wordt op verschei dene millioenen geschat. Nogent-snr-Marne is bijna geheel door den cy cloon verwoest. Een hagelstorm richtte vooral schade a m. Er vielen steenen van 40 50 gram en er werden zelfs gevonden van 70, 140 en 200 gram. Men telt verscheidene gewonden. Te Vincennes werden eenige tuinen verwoesthet bosch bleef gespaard. Ook te Brussel richtte de storm veel schade aan, o. a. in het Bois de Cambregeheele groepen van boomen werden ontworteld. Een hevige brand heeft de machine-fabriek in Tayvonx te Lyon vernield. De schade bedraagt meer dan 2 millioen frs. en 400 werklieden zijn broodeloos. Een in aanbouw zijnde spoorweg tunnel bij New Ross is ingestort, 6 mannen werden gedood. Uit Rijssel wordt bericht, dat te Aniche brand uitbrak in een stal. Toen men de vlammen meester was en aan het opruimen ging, vond men onder het puin de lijken van twee kinderen van 8 jaren. Men vermoedt dat zij zelf den brand aanstaken, waarbij zij omkwamen. Te Blamont is de bankier Mezière3 failliet ver klaard. Passief 5 millioen frs. elkander verlegen te raken om in fatsoenlijk gezel schap te verschijnen. Vooral zijn meisje stond er op, hem altijd in zijn voordeeligst licht te zien en werd dus de eertijds geliefde jas gedegradeerd tot huisjas Inmiddels naderde de zoo lang verbeide dag, dat mijn eigenaar het einde zijner studiejaren zag naderen. (Slot volgt). Een gezelschap Senegallers is te Calais aange komen, op weg naar den »Jardin d'Acclimatation* te Parijv. Het bestaat uit 84 mannen, vrouwen, kinderen en dwergen, 14 gedresseerde olifanten en andere dieren. Het »Bayreuther Tagebl.* oppert het denkbeeld, voor Liszt te Bayrenth een mansolenm op kosten der stad to doen oprichten. De opera van Dresden heeft in hot afgeloopen tooneeljaar een deficit van 280,000 gd. opgeleverd. De koning van Saksen heeft dat uit zijn particu liere kas gedekt. Uit Zwitserland wordt van zware onweders ge wag gemaakt. Tal van personen zijn getroffen en vele verwoestingen aangericht. Zoo waren te Dom- didier, kanton Freiburg, zes personen op wegallou trof de bliksem, een word gedood, oene 20-jarige Bernerin, do overige ondervonden geen letsel. Ook wordt van daar zware sneeuwval bericht, tegelijk onweer en sneeuw; dit komt den talrijken vreem delingen vreemd voor. Te Zürich is door professor Kronlein hel kunst stuk volbracht, dat hij een zieke long nit het lichaam eener vrouw heeft vorwijderd. Hij schijnt, do kwaal zoodoende te hebben genezen en de vrouw, die vol komen gezond moet zijn, is in een vergaderiug van artsen onderzocht, 't Is bijna ongelooflijk. Te Cette is den vroegeren consnl van Denemar ken, Jansen, thans koopman, voor 1 millioen aan waarden ontstolen. Do justitie is op het spoor der dieven. Te Glasgow heerscht groote bezorgdheid om trent vier schepen, »Cape Horn,« »Charlos Con nelly Berwick Lass« en »Girvan,« die reeds lang tehuis hadden moeton zijn. en waarvan men vreest dat zij allo in eon cycloon bij Mauritius zijn verongelukt. De »Cape Horn* verliet Java met een lading suiker op 26 Febr. Men zegt dat lady Dilke, tengevolge van do aandoeningen in den laatsten tijd ondergaan, krank zinnig is geworden. Uit Christiania wordt bericht, dat het grootste deel van de stad Skiën is afgebrand, waaronder vele magazijnen. De schade wordt op 4 a 5 milli- lioen kronen geschat. Door den aanhoudenden regen zijn de vooruit zichten van den oogst in Rusland, die zeer gunstig waren, thans treurig. In verschillende provincies rot het graan op het veld. Generaal Pinelli, die in 1870 de Italianen aan voerde bij het innemen van Rome, heeft zich in een hotel te Milaan mei; een revolver doodgescho ten. De redenen van den zelfmoord zijn onbekend. De Italiaansche cholera-borichten luiden treurig. De gevreesde ziekte breidt zich meer en meer nit. In de provincie Padna, 6 Aug., 48 ziekte- met 26 steifgevallen. In de provincie Vicenza, 6 Aug., 102 ziekte- met 30 sterfgevallen. In de provincie Bo logna, 7 Aug., 266 ziekte- met 183 sterfgevallen. Uit Pavia meldt men van den 7enhedennacht vertrokken ijlings 4 doctoren, eonigo verpleegsters en eenige waschvrouwen naar San Cipriano, waar aan alles gebrek is. De toestand aldaar moet inderdaad allertreurigst zijn. Het plaatsje telt 993 inwoners, waarvan ter nauwernood 4 of 5 families eenige welvaart genie ten. Als een staaltje diene het volgende door een ooggetuige verhaald »In de eerste woning die ik betrad bevond zich een choleralijderhet was een vertrek omstreeks 3 M. lang en 1.60 M. hoog, en hier bevonden zich, be halve de lijder, twee ondo monscben en een ziekelijk kind. Van eene slaapplaats geen spoor. Eene kist, waarop een stuk deken was uitgespreid, deed als zoodanig dienst voor den zieke, een man van 44 jaar, die den dood bedaard afwachtte, tevreden misschien nu voor 'teerst in zijn leven een gla3 goeden wijn te drinken, hem door do liefdadigheid verstrekt. De ellende is onbeschrijfelijk, ten hemel schreiend. Iels zoo ontzettends zal men nauwelijks in de Campagnae van Rome aantreffen.* Naar gemeld wordt, is de cholera mot groote hevigheid te Barletta, aan de Adriatische Zee, uit gebroken. In 24 nreu werden, volgens de opgave van den 7 dezer, 132 personen aangetast en stier ven er 42 den volgenden dag waren die cijfers 165 en 68. Twee kuipers, Potts en Hazlett, hebben nu Gra ham nagevolgd en ziju met goed gevolg in tweo torpedovoi mige tonnen de Niagara afgezakt. Tien duizend peisonen waren van het nnltelooze en roekelooze schouwspel getuigen. Graham zal nu zijn vorige proef herhalen, mot zijn hoofd buiten het vat; ook zal hij den 19eu dezor zich in een ton van de oude Hangbrug, een 190 Eng. voeten, in de rivier laten vallen en naar de draaikolk afzakken. Als bij dit volbrengt, zijn Potts en Hazlett van plan een tocht over den val zelf te ondernemen. Tilden liet ongeveer 5 millioen dollars na. 4 millioen zijn aangewezen tot oprichting of onder steuning van openbare instellingen (o. a, 3 volks bibliotheken met, leeszalen). Do fanailie erft slechts 1 millioen, en men zegt dat zij tegen het testa ment zal opkomen. Langs den Wisconsin Centraal Railroad woeden boschbranden over een uitgestrektheid van 10 mij len. Het dorp Spencer is afgebrand en de stad Marquette in Michigan is omringd van vlammen. t GAMEREN, 11 Aug. De heer I. de Ridder alhier is benoemd tot secretaris der vvereenigi»g van burgemeesters en secretarissen'* in de Bom- melerwaard, in plaats van den heer Hoogen te Amersooi, die bedankt had. t HERWIJNEN, 11 Aug. Voor Duitsche re kening werden hier en in den omtrek groote partijen nieuw hooi tegen ƒ11.50 a ƒ12 per 1000 halve kilo's opgekocht. t WAMEL, 12 Aug. Tot poldermeester alhier is benoemd de heer T. J. Sengers. t TIELERWAARD, 11 Aug. Bij het geduchte onweder, dat gisteren boven deze streken woedde, zijn onder Kuilenburg twee boerenzoons van 15 en 17 jaar in het veld door den bliksem getrof fen en gedood. t DEIL, 12 Aug. Tot hoofd der vacante open bare school te Enspijk in deze gemeente is be noemd de heer A. Jongerius, hoofd eener school te Rozenburg. t WADENOIJEN, 11 Aug. Bij de verpach ting der appelen en peren werden hier hooge prijzen, van f 4 tot 5 op het hout, per hecto liter besteed. Eén boomgaard, ter grootte van on geveer 2 H.A., is voor de kapitale som vau 1616 bij inschrijving gegund. t ZEVENHUIZEN, 9 Aug. Zondagnacht 2 uur werden wij gewekt door het geroep van brand brandEen hooiberg had vuur gevat, dat spoe dig eene boerenwoning en eene schuur aantastte. Do bewoners hadden slechts even tijd hunne kin deren ongekleed uit het brandende perceel te redden. De inboedel is voor een groot deel ver brand. Gelukkig dat de koeien op het veld liepen en er geen levend vee in de schuur was dan een paar varkens, waarvan het eene brandwonden be kwam. Het belendende gebouw, met riet gedekt, vatte verscheidene malen vlam. 't Is evenwel aan de brandweer gelukt het te behouden. Oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. t WIJK, 11 Aug. De landbouwer A. v. B. had de vorige week, met het snelle rijden met een wagen, waarop een horde lag, die gedeeltelijk uitstak, het ongeluk eene oude vrouw omver te rijden, die niet spoedig genoeg kon uitwijken. Bij onderzoek bleek dat haar been gebroken en het aangezicht gekwetst was, en men vreest dat zij aan de bekomen wonden zal sterven. WIJK, 10 Aug. Wegens besmettelijke ziek ten, roodvonk en mazelen, in het huisgezin van het hoofd der school, is de openbare lagere school voor onbepaalden tijd gesloten. t DALEM, 11 Aug. A. de B. alhier heeft een appelboom, die tegelijk met de rijpe vrucht, ver scheidene nieuwe bloesems vertoont. Over de na ontbinding opnieuw hij de Tweede- Kamer ingediende voorstellen betrekkelijk de Grondwetsherziening, zijn geen voorloopige ver slagen uitgebracht. De commissiën van rapporteurs achtten, door het vroegere onderzoek, de beraadslaging genoeg zaam voorbereid om met een gewoon verslag of eindrapport te kunnen volstaan. Van de grondwetsvoorstellen, waarover eindver slag wordt uitgebracht, zal uitgezonderd zijn het hoofdstuk betreffende het kiesrecht. Daaromtrent is een verloopig verslag opgemaakt. Naar het n Vaderland* verneemt, is de regeering niet voornemens het wetsontwerp op den kinder arbeid opnieuw aanhangig te maken. Men schrijft uit Nijmegen dd. 9 Augustus: Het heeft de algemeene verwondering gewekt, dat de heer E. Kiderlen Jr., die Zaterdag jl. bij den hoofdwedstrijd (afstand 10,000 meter), ofschoon hij onder de ingeschrevenen op het programma niet voorkwam, toch aanvankelijk in dien wed strijd mededong, den strijd tegen den heer E. De Beukelaer niet heeft volgehouden, daar het hem, zooals uit het aantal ronden, welke hij op de wielerbaan reeds had afgelegd, bleek, niet raoeie lijk zou gevallen zijn, den eersten prijs bij dezen wedstrijd te behalen. Nadat Nederlands grootste wielrijder, wiens ver schijning op het tooneel van den wedstrijd een algemeen gejuich onder het. talrijk aanwezig pu bliek had dóen opgaan, uit het strijdperk was getreden, was de belangstelling in den afloop van den hoofdwedstrijd blijkbaar zeer verminderd, de wijl er toen maar drie strijders overbleven voor de drie uitgeloofde prijzen, zoodat aan ieder hun ner altoos een prijs ten deel moest vallen. Wat den heer Kiderlen mag bewogen hebben den bui tenlander op zoo gemakkelijke wijze het gonden- eeremetaal met de twee groote bronzen beelden, uitgeloofd voor dezen wedstrijd door «le gemeente Nijmegen, te laten behalen, is nog niet opge helderd, maar algemeen verontstelt men, dat dit als eene hoffelijkheid van dezen wielrijderskam pioen ten opzichte van zijnen vriend De Beuke laer moet beschouwd worden, daar hij ten vorigen jare iu den kamp op 10,000 meter alhier den eersten prijs behaalde. Volgens ministeriëele beschikking zal de inspec- spectie der belastingen van de provincie Noord- Brabant, die reeds jaren te Eindhoven gevestigd is, met 1 Nov. a.9. naar 's-Bosch verplaatst wor den. Het gemeentebestuur van Eindhoven heett echter met den minister onderhandelingen aan geknoopt, ten einde zoo mogelijk de inspectie daar te behouden. Op grond van de door de Expl.-Maatschappij gemaakte bezwaren, is afgezien van het plan om den spoorweg ZwaluweWaalwijk met 1 Oct. a.s. als locaalspoor in exploitatie te brengen. Nu is aan genoemde Maatschappij, krachtens de met haar door den Staat gesloten overeenkomst, ken nis gegeven, dat bedoeld gedeelte spoorweg op 1 Nov. voor het publiek verkeer gereed zal ziju en daarna in gebruik moet komen met het ge bruikelijk groot materiaal. Te Bokstel had Zondag een groot concours plaats van handboogschutterijen. Aan de uitnoo- diging der vereeniging //Amicitia" hadden 46 gezel schappen gevolg gegeven. De le prijs werd behaald door #Ons Genoegen*', te Herpt, met 160 pun ten: de 2e prijs door #De Eendracht", te St- Michiels-Gestel, met 153 punten, en de 3e prijs door de /Volharding", te St.-Michiels-Gestel, met 151 punten. Het eerekruis, door den heer Van den Brandt geschonken, werd medegenomen door De Vriendschap", te Uden, en de rozenprijs door z/Soranus' Vrije Zonen", te Tilburg. Door de harmonie van Drunen, die zich vrij willig beschikbaar had gesteld, werd het feest opgeluisterd, dat in de beste orde afliep. z/üe Amsterdammer," dagblad van Nederland, schrijft De koddigste voorstelling van het Amsterdam- sche oproer, die wij onder de oogen kregen, i9 die van het ^Journal Ulustré." Dit blad geeft eene prent over de volle pagina. De Dam is het tooneel van een feilen strijd. Op den achtergrond ziet men het stadhuis. Rechts een sterke troep paardevolk, in de unitorm der Pruisische Uhlanen, met de lange gewimpelde lansen omhoog eene charge maken om den Dam in de richtiug naar het Rokin schoon te vegen. De Dam is zwart van de men- schen. Velen zijn met stokken gewapend, die zij dreigend zwaaien. Op den achtergrond, bij den Nieuwendijk, staat eene afdeeling infanterie, die blijkbaar een salvo in de lucht heeft afgevuurd. Zij houdt de geweren omhoog en de kruitdamp waait met den Noordenwind langs het Paleis. Kalm staart //juffrouw Eendracht" van de hoogte van haar voetstuk op dit ontzettend schouwspel neer. De «Arh. Crt." zegt met zekerheid te kunnen mededeelen dat dr. Jorissen, het bekende Zuid- Afrikaansche volksrr.adslid, \óor eenige weken uit de Transvaal vertrokken is naar Nederland. Aan verscheidene verpleegden in het gesticht Veenhuizen (Dr.) is dezer dagen gevraagd of zij genegen waren tegen hel gewone handgeld, be houdens hunne geschiktheid, dienst te nemen naar Oost-Indië. Velen hebben zich daarvoor aan gegeven. De toestand van den bekenden tooneelspeler Touruiaire, die te Meerenberg wegens krankzin nigheid wordt verpleegd, is thans van dien aard dat vooreerst van zijn herstel geen sprake kan zijn. Aan yTIet Vaderland" wordt uit Terschelling ge- meldt dat het wrak van het bekende goudschip #Lu- tine" naar de bestaande aanwijzingen is terug gevonden. Het park op de Ruïue te Leiden is thans voor het publiek opengesteld. z/The Times" moedigt zijne, een pleizierjacht bezittende lezers, die geen verre zeereizen willen doen, aan om toch vooral de Nederlandsche kust Uit de Langstraat wordt aan de N. Rott. Ct. het volgende geschreven: Sedert eenigen tijd liggen te 's-Bosch ter inzage de plannen tot verbouwing van het station aldaar en daarmede in ver band staande werken. Volgens die plannen zal een gedeelte van den weg van Vlijmen naar 's-Bosch nabij de stad worden omgelegd in znidelijke richting, zoodat de toegang tot de stad zou komen nabij de Vüchterpoort, vanwaar een paralelweg zou loopen terug tot aan den stationsweg, waar men thans de stad inkomt. Niet alleen dat hierdoor een aanmerkelijke omweg zal ontstaan, maar ook zal het een groot ongemak wezen, dat de overweg over de spoorbaan komt op een punt waar drie spoor lijnen te zamen loopen, zoodat die overweg dikwijls afgesloten zal ziju, waardoor herhaaldelijk laugdurig oponthoud zal ont staan voor hen die de stad in of uit moeten. Met het oog op het zeer levendig verkeer van vele omlig gende plaatsen met de stad, is het bezwaar, dat ontstaan zal, niet gering te achten. Aanzienlijk toch is de hoeveelheid wa ren, die uit den omtrek te 's-Bosch ter markt worden ge bracht, zoodat zoowel de Bossche neringdoenden als de bewo ners der omliggende plaatsen groot belang hebben bij een ge makkelijk verkeer. Daarenboven wordt de omweg vooral hin derlijk voor hen, die goederen op de te 's-Bosch liggende stoombooten of vrachtschepen willen brengen of van daar ha len. Om dien omweg en het langdurig oponthoud te ontgaan, zal men zooveel mogelijk trachten op andere aanlegplaatsen te laden of te lossen. Vooral zal het moeiijk vallen een goe den en gemakkelijkcn toegangsweg tot de stad te maken voor de dorpen Eugelen en Bokhoven. Al die bezwaren zouden, vol gens de verzekering van deskundigen, kunnen worden wegge ruimd door een toegangsweg te makeu in noordelijke richting van den Boschweg of met een tunnel onder door de spoorbaan, ongeveer op het punt'naar de than3 bestaande weg uit Enge len tegen de ontworpen haan stuit. Door den bouw van een tunnel wordt de omweg veel korter en wat het voornaam ste is alle stremming van het verkeer voorkomen, omdat die tunnelweg nimmer behoeft te worden afgesloten. Gelijktij dig zou dan een korte en gemakkelijke weg voor de dorpen Engelen en Bokhoven worden verkregen, een weg ook die veel korter uitkomt hij de aanlegplaatsen van booten en sche pen te 's-Bosch. Ook zou, naar men beweert, de onteigening voor een weg naar dea tunnel veel eenvoudiger en voordeeli- ger zijn, dan die volgens het thans bestaande plan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2