GEOPEND Cigarendépöt, J. BOEREN, D. BOER, BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. 322ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. Engstraat, Heusden. Boompjes 53, Rotterdam. Verzending van Visch, Fruit en Boter niet te vergeten. Nederland, zegt het blad, is een land dat aan geen Engelschman vreemd moest zijn, die belang stelt in kunst of in de geschiedenis van een met hem verwanten stam. Wel is waar hebben juist onlangs de ongeregeldheden te Amsterdam wel licht sommige vreemdelingen terug gehouden, doch er is goede grond om te onderstellen dat dit geheel voorbij is. Iu elk geval heeft de soci ale kwestie het strand van Scheveningen of de beroemde, lieve, rustige omstreken van Haarlem of Alkmaar nog niet bereikt, en nog altijd zijn de Zuiderzee en hare vVilles mortes'' een be zoek overwaard; en wie wat wagen durft kan zelfs Leeuwarden en de Friesche eilanden bezoe ken, om een bevolking te ontmoeten, die nog altijd zuiver haar eigen taal spreekt. De herstellingswerken aan den St. Janstoren te Maastricht, voor jaren aangevangen, zijn nu ten einde. De toren werd in de jaren 140620 gebouwd en is een der fraaiste van ons land. De luchtschipper Latterraann, uit Berlijn, zal met zijn draaibaren pateutballon vRotateur//, op Woensdag 18 Augustus, van het park Tivoli te Utrecht uit een luchtreis ondernemen. De ,/Ro- tateur'' is een luchtballon van nieuwe construc tie, de kleinste der wereld, en de heer Latter- mann maakt voor zijn reis geen gebruik van gondel, anker of klep. Hij brengt ons derhalve 't allernieuwste wat op het gebied van luchtreizen kan vertoond wor den. Domela Nieuwenhuis houdt, niettegenstaande hij dezer dagen niet in België is toegelaten, te Gent en Brussel samenkomsten met Belgische socialisten. De correspondent van ,/t Hand.* te Parijs heeft Pasteur van 't overlijden kennis gegeven van het jongetje uit Alblasserdam. De hoogleer aar was zeer getroffen door den ongelukkigen af loop en betreurde het zeer dat de behandeling tijdens het verblijf van den patiënt te Parijs niet was herhaald. Yele patiënten worden zelfs tot 3- malen ingeënt. Een bezwaar was echter bij de besprekingen, zeide Pasteur, dat verscheiden pa tiënten geen Fransch verstonden. Voor het geval dat weer Nederlandsche patiënten zich onder zijn behandeling komen stellen, biedt gezegde corres pondent zijn diensten als tolk aan. Pasteur zal daarvan gaarne gebruik maken. De den heer Yerheijen op den Haarlemmerdijk, te Amsterdam in November 188,5 ontstolen hor loges, zijn sedert Zaterdagmorgen weder in zijn bezit. Dank zij het beleid van de rechercheurs Panhorst en Verbeek zijn van de 177 stuks 169 terecht gekomen. Het vrachtje had een gewicht van bijna 24 pond. Te Maastricht is Woensdag een huwelijk ge sloten, waarbij bruid, bruidegom, ouders noch getuigen schrijven konden. In Zuidwolde heeft men een opstootje gehad, waarbij steenen eu revolvers te pas kwamen. Er was nl. een troep Zigeuners aangekomen, die zich door de politie niet liet verdrijven. De Zi geuners dreigden met revolvers en toen begonnen de jonge boeren hen met steenen te werpen, waarop de Zigeuners verdwenen. In de Oudezijds Kapelsteeg te Amsterdam zijn Dinsdagavond door een onbekende met een pi stool schoten met los kruit gelost, o. a. op een soldaat der infanterie en op een burger, welke laatste brandwonden in het gelaat bekomen heeft. Een politie agent wist den drager van het pistool in arrest te nemen op het oogenblik dat hij we der een schot loste, doch het gepeupel uit de buurt ontzette den man, zoodat de agent zijn ar restant moest laten loopen. Een 3-jarig kindje is te Zwijndrecht door een groentewagen aangereden en tegen een muur doodgedrukt. -Een Haarlemsche koedief is te Amsterdam aangehouden. Te Maastricht is een jongen van 13 jaren bij het baden in de ri vier verdronken. Te Nieuw-Leuzen is de land bouwer K. in een sloot geraakt en verdronken. Het schijnt dat hij door een zenuwtoeval werd getroffen. Een werkman van de Rhijnspoor te Rotterdam is aldaar van de kap van een machineloods ge vallen en zwaar gekwetst naar het ziekenhuis vervoerd. In de Watergraafsmeer is een man door den Gooischen stoomtram overreden. Een been werd hem verbrijzeld. Te Amsterdam is een timmerman van een steiger van de in aan bouw zijnde kerk op de Prins Hendrikkade ge vallen. Hij brak het rechter-schouderbeen en be kwam inwendige kneuzingen. Aldaar is een jongen in hechtenis genomen, die, als bediende werkzaam bij een winkelier in schoenen en laar zen, met valsche gequiteerde rekeningen rond gaande, bij een deel der klanten zich het aan zijn patroon verschuldigd geld heeft doen afgeven en dit in losbandigheid had verteerd. Te Nieuw- poort geraakte een paard en rijtuig te water. Voerman, passagiers en paard werden gered. Het huis van een bakker is te Dedemsvaart ge heel afgebrand. Zekere M. De W., visscher te Ammerstol, is uit een roeiboot gevallen en ver dronken. In het Hang te Rotterdam is een 4 jarig knaapje, dat op het trottoir zat, door eeu slee perswagen over de beentjes gereden. Het kind is ernstig gewond. KERKNIEUWS. Onderscheidene deelen van eenen gesloopte» watermolen, bestaande in ijzeren scheprad, met houten as, ijzeren boyenas, twee green en roeden, onder- en boven wiel met rondsels enz. Dit alles bevindt zich in den polder der gemeente Zaltbommel ter plaatse, waar de molen gestaan heeft en is aldaar dage lijks te bezichtigen. Te bevragen bij G. PUK- KING, mr. timmerman te Poederooijen. JPuike Cigaren, te- gen billijke prijsbere kening-, zullen steeds voorradig zijn. Connection in alle landen. DE AANVARING VAN DE «SCHORPIOEN*. Men schrijft uit Nieuwediep: Terwijl de sleepboot «Hercules* het instructie- schip «Het Loo* naar de Horst had gesleept en naar Nieuwediep terugkeerde, en Zr. Ms. ramschip Schorpioen* de haven verliet, tot het houden van de gewone oefeningen ter reede Tessel, kwamen deze beide schepen vóór deu mond der haven, iu de nabijheid van het fort De Harssen* met elkan der iu aanvaring. De «Schorpioen* toch, meenende dat er nog ruimte genoeg overbleef om, vóór de sleepboot om, te passeeren, dacht hiervan partij te kunnen trek ken, doch toen de manoeuvre daartoe eenmaal was gemaakt, was het reeds te laat. Onmiddellijk liet de kapitein der Hercules* met volle kracht ach teruit werken, doch niets mocht meer baten, alle aangewende pogingen om het gevaar te ontkomen bleven vruchteloos, eD het volgeüd oogenblik liep de sleepboot het ramschip met hevigheid aan stuur boordzijde middenscheeps in. Een in de davids hangende sloep geraakte be klemd, de touwen braken, en eenigen tijd latei- werd de sloep door vletterlieden opgevischt. Dit, dacht men, was alle schade die de Schorpioen* had bekomen; de Hercules* echter werd zwaar lek, de steven van de geheel van ijzer gebouwde boot spleet vau onder tot boven, terwijl machine en raderkasten ontzet geraakten. Gelnkkig dat wa terdichte schotten zinken voorkwamen en de hulp van dadelijk toegeschoten vletten en schuitjes ou- noodig was. Eenige matrozen van de «Schorpioen* waren hij de aanvaring in een vlet overgespron gen. De sleepboot stoomde nu deerlijk gehavend de haven in, terwijl de «Schorpioen,* zeker nog van hot gevaar onbewust, zee koos. Een eind weegs ge vorderd zijnde, ontdekte men echter spoedig dat het schip lek was en water iu kreeg, wat van dien aard werd, dat onmiddellijk naar de haven toruo;- keereu gebiedend noodzakelijk werd. Nog vóór men de haven had bereikt, lag het schip slagzij eu toen het eenmaal in de doksluis lag, stond reeds het geheele voorschip onder water. Geen der beide droogdokken was disponibel, daar in het eone dok de «Koningiu Emma,* in het andere de «Zilveren Kruis* herstellingen on dergaat. Ware dit niet het geval geweest, het on geluk had niet dien omvang gekregen als thans dan toch had het schip onverwijld in dok kunnen worden gezet. Nu echter kou men het niet verder dan in het natte dok brengen daar poogde men nog het water met de centrifugaalpomp te verwij deren, doch alle hulp was te laat. Langzaam zonk hot gevaarte iu de diepte weg. Op dat oogenblik was het in en om het dok een chaos vau verwar ring geweren, ledergoed eu al wat men verder van het zinkende schip had medegenomen, lag iu bonte wanorde dooreen do vuren werden door het indringende water >.edoofd, en toen de comman dant, de laatste r'io van boord ging, aan wal stapte, was alles voorbij en slaken alleen nog de masten boven water. Iuveutaris, ammunitio, alles ligt in het water, en is natuurlijk grootendeels verloren. Thans is men met midlines en een stoombrandspuit bezig het schip leeg te pompen. Bij hot onderzoek, door duikers ingesteld, is ge bleken dat zich beneden de waterign een gat be vindt van 40 bij 20 cM., waardoor dus het water binnenstroomde, en dat, gevoegd bij de thans ge bleken onbruikbaarheid der waterdichte schotten, het zinken tengevolge had. De equipago, die er in is geslaagd de hangmatteu met inhoud te redden, is aan boord van het wachtschip de »Evertsen« gehuisvest, terwijl de officieren een onderkomen in een der hotels hebben gevonden. Gelukkig, en ver wonderlijk tevens is hel, dat bij dit ongeval vol strekt geeue persoonljjke ongelukken zijn te be treuren. De omvang der schade kan nog niet worden geraamd, maar dat deze een vrij aanzien lijk bedrag zal vertegenwoordigen, ligt voor de hand. De Schorpioen* behoort tot het type der gopant- serde ramschepon. Het vaartuig werd te Toulon bij de «Compagnie des Forges et chantiers do la Me- diterranée* iu 1867 op stapel gezet en liep het volgende jaar te water. Het was toen voorzien van een brikstuig met ijzeren masten, wolk tuig evenwel, na aankomst, in Nederland, door 2 signaal masten werd vervan gen. De wapening bostaat uit één kanon van 28 cM.A. (Krupp) opgesteld in eenen gepantserd en draaibaren toren, waarin oorspronkelijk twee voor- laadkanonnen van 23 cM. (Armstrong) waren ge plaatst. De lengte van hot schip tusscheu do lood lijnen bedraagt 59.98 M., de grootste breedte 11.03 M., de diepgang 4.85 M. en de watervor- plaatsing 2175 tonnen; hot, gordelpantser heeft eene maximum dikte van 152 mM., verminderende naar de einden tot 101 mM. op een houten ruggesteun van 300 mM. dikte. De machines, welke 2 schroe ven drijven, ontwikkolen een vermogen van 2225 paardokrachten en kunnen aan het schip eene snel heid van 12 mijlen geven. De bemanning bestaat uit 130 koppen. Onder de zee-officieren gold de Schorpioen* als hot beste onzer ramschepen. Dat een gepantserd schip door een vaartuig als de «Hercules* dwars ingeloopon, in den regel bui ten gevecht zal worden gesteld, is voor deu des kundige een onbetwistbaar feit,. Dat de aanvaring het gevolg is van oeno verkeerde manoeuvre ligt evenzeer voor de hand. Aan wien de schuld? kan slechts een onderzoek uitmaken. Doch hoe dit ook moge uitvallen, het begaan van een ongeluk, van eene misgissing van vaart eu afstand bij het ten uitvoer brengen eener manoenvre, blijft altijd- menschelijk en het beste paard struikelt wel eens. Het is niet daarom dat het voorgevallene zoo algemeen de aandacht trekt, doch het is omdat daarbij eene slechte eigenschap voor den dag is gekomen, die hot vertrouwen in ons marine-ma- teriëol dat toch al aan het wankelen is ge dacht zal schokken. Gebleken is toch dat de wa terdichte vchotten van de «Schorpioen* ongeschikt zijn voor het doel, waarmede zij uitsluitend zijn aangebracht, n.irnelijk om het compartiment, waarin een lek is ontstaan, van de overige afdeelingen van het schip af te slniten en het aldus voor zinken te behoeden. Hadde de aanvaring op grooter af stand van den havenmond plaats gehad, waar- schjjnlijk lag do »Schorpioen« thans ergens op de reede in diep water gezonken. De waterdichte schotten van de sleepboot •Her cules* hebben echter hun plicht gedaan. Daarom rijst, t,haus de vraagZijn de waterdichte schotten in onze overige rammen en monitors alle van dezelfde sterkte als die van de «Schorpioen* alzoo onvoldoende en zoo ja, weet men dan niet dat die schotten te zwak zijn en is een ongeluk nis het zinken van de «Schorpioen* noo- dig om tot die ontdekking te komen? Hoe zéér het voorgevallene ook te betreuren is, heeft het althans toch éene lichtzijde, namelijk van op onwederlegbare wijze het iu zeker opzicht ge brekkige van het materiëel onzer zeemacht voor een ieder te hebben aangetoond. t Woudrichem, van 131 Jnli. Ondertrouwd: Gorrit van Andel (van Go- riuchem) jna. 39 j. met Adriana Jenneke van de Wetering, jd. 25 j. Geboren: Sophia Willemina, d. v. B. A. Ken- tie en J. J. Spoor; Ario, z. v. C. Vink en J. Schriek; Hendrik, z. v. G. v. Stokkum en A. M. Vi- veen; Dirk, z. v. P. Kieboom en D. M. Swart; Hendrikus, z. v. H. Hartman en F. A. Groeneveld. Overleden: Arreke Reiliug, 47 j. echtg. v. Levie de Kriek. Uit het land van Altena schrijft men De hooibouw is in deze streek zoo goed als ge ëindigd, zeer ten genoege van den landbouwer, daar het hooi goed gewonnen, uitnemend van qnaliteit en quautiteit ook zeer bevredigend is. l)e prijs varieert van 11 tot 12 per 500 kilo. De vroege aardappelen laten niets te wenschen over, het beschot is redelijk goed, doch de prijzen zijn laag. Er wordt 1.50 per HL. besteed. De ziekte vertoont zich hier en daar in het loof; in de knol echter nog van geen beteekenis. De granen geven mede redenen tot tevredenheid, uitgenomen hier on daar eenige akkers erwten, die uit armoede zijn rijp geworden. Dit product is reeds gemaaid. Het zomerkoren is goed binnengekomen, terwijl de wintertarwe ook vrij goed is. De rogge is middelmatig. Koolzaad geeft redelijk beschot, doch is laag in prijs, 7.50 per HL. Haver en vlas staan zeer goed te velde. Suikerbieten zijn met het laatste warme weder nog zeer ontwikkeld. De prijs van het hooi in de Langstraat wordt er niet beter op. Er wordt zeer weinig verhandeld en wie verkoopen wil, kan niet meer dan 22 a 23 per 1000 Kg. maken. Het vooruitzicht op de tweede snede (toemaat) is zeer gunstig. Volgens «de Standaard* hebben naar aanleiding van de gebeurtenissen te Leiderdorp de heeren L. van der Plas, ouderling te Katwijk aan Zee, J G. Verhoeff, pred. te Bodegraven en J. van Wal- sein, pred. te Alfen, hun ontslag als lid van het classicaal bestuur van Leiden genomen. f Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn voornemens, in het begin der maand September aan te besteden, het maken van een basaltmnnr langs de aanlegplaats der haven van Stellendam. t Op 19 Aug. a.s. zal door do Kon. Ned. Lo- caalspoorwegmaatsehappij worden aanbesteed, het maken van toegangen naar de brag over de rivier den IJssel, bij Deventer. Raming 97,200. 2e klasse. Trekking van 10 Aug. Prijzen van f 100 en daarboven. Prijs van 20000: no. 9786; 2000: no. 9384; 1000: nos 8001 en 15905; 400: no. 14002; 200: no. 16524; 100: 4852, 16816, 19365eu 19894. 2e Klasse. Trekking van 11 Aug. Prijs van 400: nos. 1498 en 9496; 200: nos. 9571 en 11727; 100: nos. 2706, 3765, 7259, 12160 en 14432. 2e Klasse. Trekking van 12 Ang. Prijs van 100No. 8296. Testament in voddenbak, Medeminnaar aan een tak Schoonmama met kromme sprongen, Doctor, wieg en kleine jongen Sprekend grootmama's gezicht! «Einde van dit fraai gedicht!* RECEPT VOOR EEN ROMAN IN VIER DEELEN. Ie deel Maneschijn en geur van rozen, Jeugdig paar aan 't minnekoozen. Rijkdom is helaas «haar* deel, Hij, ach, Job had evenveel! Schoonheid! moed! ontvonkte barton! Zuchten, eedeu, tieren, smarten, Drnk gekus, dat kan niet missen, Eensklaps zwarte hindernissen, Een verliefde, oude gek, Hoort, verscholen, het gesprek! 2e deel. LontemorgonZounestraleu, Die in vaders kamer pralen. Held met rok en hoogen hoed, Vraagt haar hand! Papa verwoed! Schelden, razen, woedend praten; Muoder smeekt, maar 't kan niet baten! Appelflauwten, tranen, blozen, Medeminnaar wordt verkozen! 3e deel. 't Aaklig spookuur is gekomen, Held wacht zwijgend onder hoornen; Open raam, de hond een hapje, Reisgewaad, een leêr of trapje. Vlocht, vervolging, vigilaut, Huwelijk, tijding in de krant! Vader raast en tiert en rent, Schrijft een ander testament! 4e deel: Vader ziekelijk, denkt aan 't kind, Brief van moeder: «komt gezwind!* Blij terugzien, vader zegent, Maal waarbij 't champagne rojent; 1 I Een ingezetene te Oosterhont kreeg een paar jaar goledon eeu koppel postduiven ten geschenke. Nadat dit paar bijna een jaar in een ruim verblijf opgesloten was, en reeds jongen had, wist de dof fer van een oubewaakt oogenblik gebruik te maken om te ontsnappen. Deze zocht het verblijf, waar hij het eerste levenslicht zag, weer op, maar werd onmiddellijk teruggezonden. De duif wilde den on trouwen echtgenoot echter niet meer als gemaal erkennen, vocht er mede op eene woedende wjjze, en de jongen lagen eenigen tijd daarna dood en verminkt in het nest. De doffer, intnsscheu met eene andere duif gepaard, blijft steeds ten prooi aan de wraakzucht zijner eerste dnif. Tweemaal achter elkander vond men dezen zomer een koppel jongen verscheurd en boblood in het nest. Door ze nauwkeurig te bespiodon, ontdekte men, dat de verlatene duif zich op de weerlooze jongen wi3t te wreken. De wreedaardige kreeg terstond een aparte cel tot verblijf. Op een der Zuidhollandsche dorpen (zoo wordt medegedeeld) viel aan iemand geheel onverwachts een erfenis ten deel. In plaats van zich daarover te verheugen, was de man mistroostig en had «gemoedsbezwaren* tegen het aanvaarden der eifenis. Na overleg met moeder de vroüw werd een kaartlegster geraadpleegd, die nit de kaarten voorspelde, dat de man geen geluk mét het geld zon hebben. Voor hem was dit een reden te meer om te besluiten van de erfenis af te zien. «Je voert zeker niets nit voor de kost, bé?« voegde een commissaris van polieie een vagebond toe. «Welzeker mijuheer, ik ben uitvinder van be roep. «En wat heb je dan wel uitgevonden?* «Nog niets, maar ik ben voortdurend druk zoe kende.* Do Noord-Amerikaansche «S&ngerbund* hoeft een groot zangersfeest gehouden te Milwaukee. Volgons eens een opgaaf in Amerikaansche bladen zijn al daar te dezer gelegenheid in vijf dagen tijds 5 millioua glazen bier gedronken, zijnde een uitgaaf van 250,000 dollar. Te Rio Janeiro schijnen de schouwburgbezoekers op eigenaardige wijze aan hnn geestdrift lucht te gevenalthans bij de afschoidsvoorstelling van Sarah Bernhard aldaar, vóór haar vertrek naar Buenos- Ayres, werden te midden van honderden ruikers, ook hoeden en zwarte rokken ten tooueele geworpen Bedelaar. Een aalmoes mijnheer voor een armen, blinden man? Dominé. Je bent niet blind, man. Bedelaar. Hoe weet u dat Dominé. Omdat je even goed zien kan als ik. Bedelaar. Och, mynheer, er zijn geen erger blin den dan zij, die niet willen zien! Lavater, de beroemde geneeskundige en pre dikant van de Pieterskerk te Zurich, zat eens in een postwagen met een passagier, wiens zachtmoe dig, welwillend voorkomen hem dadelijk aantrok. «Waar is nw kndde, collega?* vroeg hij hem zon der dralen. Do ander fronste het voorhoofd en antwoorde kortaf: «Ik heb geen kudde en ik ben ook geen herder.* «Nu ja,* hernam Lavater glimlachend, «geen kudde in de gewone beteekenis van het woord, maar zooals ik er een heb, in den dienst dos Hoeren!* «Waar denkt gij aan?* klonk het barsche antwoord, «ik ben de beul van Bazel.* t DUSSEN, 12 Aug. Op de heden alhier gehou den botermarkt worden aangevoerd 201 kilo boter Zij gold van 0.80 tot 1.02. t WAALWIJK, 13 Aug. Op de heden gehouden markt was de aanvoer vee weinig, handel weinig, aangevoerd werden 738 KG. boter, die 1 a 1.08 por kilogram gold. HRT GEVESTIGD BIJ Expediteur en Agent. Speciaal ingericht voor - m sa

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3