BUITENLAND. BINNENLAND. AANBESTEDINGEN. INGEZONDEN. franken. De beroemde Rachel, die uit de onderste lagen der maatschappij was geko men, liet, na een zeer weelderig leven, 600,000 gulden na. Die belooningen zijn boven alle verhou ding groot en de klacht daarover is niet van den jongsten tijd. Reeds Frederik de Groote zeide in zijne ruwe taal//Ik jaag al dat canaille naar den duivelhet kost mij zooveel als mijn leger." Hoewel de meeste vorsten van Europa aanzienlijke inkomsten hebbenzoowel we gens hunne positie als door bijzondere eigen dommen staan deze inkomsten toch verre beneden die van de spoorweg-koningen en petroleum-vorsten in Amerika, van de ge boorte aristocraten in Engeland en andere landen, en van de kunstenaressen, van welke wij boven enkelen hebben opgenoemd. Vorst Alexander had nauwelijks bericht ontvan gen van de tegenomwenteling, of hij is met spoed teruggekeerd naar Sofia. Dit was te verwachten, maar of het verstandig gehandeld is, zal de toe komst moeten keren. Het bestuur van Bulgarije is afhankelijk van den wil der groote mogendhe den en than3 handelt de vorst bepaald tegen den uitdrukkelijken wil van den Czaar, door zich we der aan het hoofd te stellen. Wat hiervan het ge volg zal zijn, is nog onbekend, maar velen zijn van oordeel dat de Russen zich niet op die wijze zullen laten beleedigen en dan wordt de toestand uiterst gevaarlijk, want het is zeer de vraag of oen der groote mogendheden de partij zal opnemen voor den jongen vorst, die zoo goed op zijn plaats scheen te zijn. De Vorst keerde naar Sofia terug tegen den raad van zijn vader en van Bismaick. Volgons bericht van de »N. Freie Presse* is Zankoff door het volk te Sofia gelyncht Volgens andere berichten zijn Zankoff en Grnew ter dood en bisschop Clement tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De 5de dag van het internationaal werklieden congres ondorscheidde zich in het bijzonder door het afscheid nemen vau den Belg Anseele, die ver trok om den laat.sten dag zijner vrijheid in den schoot zijnor Belgische vrienden door te breugen. Hij wordt nl. morgen (1 Sept.) in de gevangenis verwacht, alwaar hij eenigo maanden moet door brengen. Naar men verneemt is de Fransche Minister van Oorlog van plan om bij de Kamer een crediet aan te vrageu van drie millioen francs, om ieder leger korps te kunnen voorzien van geheel volledig ma teriaal voor de luchtscheepvaart. De schade, door den jongsten storm in de om streken van Parijs veroorzaakt, wordt op 7.300.000 frs. geschat; te Montreuil alleen op 5, te Romainville op 1 millioen. De groote opeubaro socialistenvergadering te Lon den is Zondag rustig afgeloopeu. Men nam eenige moties aan waarin de in vrijheidstelling vau den socialist Williams werd geëiseht. Tot handhaving der orde was eeno groote politiemacht bijeen. Volgens mededeelingen in het, Engelsche Lager huis was het aantal personen, dat bij de overstroo- ining te Maudalay ontkwam, niet meer dan 25. Geen Europeaan verloor het leven. Slechts 12 lij kon werden tot hiertoe gevonden en de bevolking had al den tijd zich te redden en haar woningen te ontruimen. De oorzaak van de overstrooming was het buitengewoon wassen van de rivier; het geheele lager gelegen gedeelte der stad staat onder water. Thans is do vloed aan bet, dalen. Te Sheffield is de muur van een pakhuis waar tegen ijzeren en stalen staven, tot, een gewicht van 600 a 1000 ton, opgestapeld waren, voor de druk king bezweken. Do munr stortte in en de staven violen met donderend geweld lieer op de straat. Men hoordo het gegil van twee kinderen, die er onder bedolven waren, maar die men spoedig kon verlossenzij waren weinig gedeerd. Maar er wa ren meer kinderen langs den muur aan 't spelen geweest, en toen de werklieden, geholpen door de politie, met groote krachtsinspanning het ijzer wat verwijderd hadden, ontdekte men de tot oukenbaar worden# toe verminkte lijkjes van 7 kinderen. Des avonds had men uog niet, alles knnnen oprnimen, en men vreesde, daar er meer kinderen vermist waren, dat meer dooden zouden worden gevonden. Naar de laatste berichten is-er gisteren nog een lijkje ontdekt. William Walace, een Schot, die bijzonder vaar dig met een pistool kan omgaan, heeft verleden week, tengevolge van een weddenschap, op vrij grooten afstaud niet minder dan 15 vastgebonden katten de beide oogen uitgescnoten. Hij had do weddenschap gewonnen, doch op een aanklacht der vereenigiug tot dierenbescherming werden hij eu zijn vrienden in hechtenis genomen. Bij deze ge legenheid smeet het verontwaardigde publiek hem met, st.eenen en Wallace kreeg er een in zijn rech teroog, zoodat hij aan die zijde voortaan blind is, wèl een treffende, zij 't ook nog te geringe straf voor zijn ouraeuschelijkheid. De aanwezigheid van Bismarck gaf do telegraaf te Franzensbad veel drukte. In 2 imn werden 1100 telegrammen (20.000 woorden ongeveer) ont vangen en verzonden. Te Keuion maakt men ernstige toebereidselen voor een waardige viering van den driebonderdst.en verjaardag van Vondels geboortedag, bij welke ge legenheid waarschijnlijk een opvoering van zijn »Jephf.a« zal plaats hebben. Dr. Joan Fastenrath, die zich in het, algemeen voor onze letterkunde zeer verdienstelijk gemaakt heeft en ook de Von- vol innige goedhartigheid tot zich. »Wees nu eens verstandig, mijn liefjesprak zij, «en bedwing je tranen. Luister eens: nu drinken wij samen koffie: je zult ook wel dorst hebben en honger. En het is van daag wel geen Zondag, maar nu mag je toch uit het vergulde kopje drinken, waaruit het je altijd zoo lekker smaakt.* »Ja, toen moê het nog voor mij vol schonk.* «Maar nu doe ik het in hare plaats. Ik, Josa, ik zal voortaan je moé wezen.* «Ik wil geen andere moeder!* kreet het kind op schrillen toon. del- en Brederoófeesten te Amsterdam bijwoonde, is een der hoofden van de beraamde feestviering. Uit Bayonne wordt gemeld, dat de koningin- regentes van Spanje, die aan vrij ernstige keelaan doening leed, weder is ingestort, en dat haar toe stand reden tot bezorgdheid geeft. De steden Filiatra, Gargoliano in Messina en de dorpen Kyfarissa en Choremi in Arcadië zijn geheel verwoest door de aardbeviug van Vrijdag jIaan vele andere steden en dorpen is bovendien groote schade toegebracht. Ongeveer 80 personen zijn te Filiatra omgekomen, 20 in Gargoliano, 16 te Logon- ditza talrijk is het aantal gewonden. Naar Kala- mata zijn oorlogsschepen met genoesheeren, sapenrs, tenten en levensbehoeften gezonden. Alle huizen te Pyrgros zijn door eene aardbeving vernield. Ook do stad Filiatra is geheel verwoest. Het aantal slachtoffers wordt op 300 geschat. Op Zante werd eveneens de aardbeving gevoeld en wer den alle huizen beschadigd, maar vielen geen slacht offers. In geheel Griekenland werden sterke schok ken waargenomen. Casamicciola op het eiland Ischia is weder zoo ver opgebouwd, dat in de warme bronnen weer gebaad kan worden. Verscheidene zoogenaamde vei ligheidshuizen worden daar opgericht. Deze huizen moeten door hunne bouworde verschoond blijven van de uitwerking der aardbevingen. De rest der nalatenschap van den beroemden schaakspeler Morphy is te New-York verkocht. Daar bij waren een aantal der door hem behaalde prijzen, o. a. du door bera in 1859 in de Union schaakclub te New-York gewonnen zilveren lauwerkrans, het in 1857 aldaar in den internationalen wedstrijd behaalde zilveren servies en hot kostbare schaakspel, dat hem door zijne bewonderaars veroerd werd na zijne triomftocht door Amerika. Hiervan was het bord ingelegd met velden van paarlemoer en ebben hout en de stukken waren massief goud eu zilver. Het had 1500 dollars gekost en werd nu gekocht voor 1550 dollars door de New-York- eu Brooklyn- schaakclub. De zilveren lauwerkrans bracht 250 dol lars, het servies 400 dollars op. In het vreemdelingenlegioen iu Tonkin moeten, volgens een Fransch blad, als gemeen soldaat twee Duitschers dienen, van wie do een iu zijn vaderland Generaal en de andere Bisschop is geweest. China begint zich al meer en meer nit zijn staat van afzondering terug te trekken; zoo heeft b.v. de Cbineesche regeering onlangs aan een Engelsche firma 190,000 geweren besteld, met bepaling dat deze uit Belgische en Duitsche fabriekeu afkomstig moeten zijn. Verder is met eene Araerikaansche firma een contract gesloten voor den aanleg van een spoorweg op het eiland Formosa, en is aan oen Franschon ingenieur den bouw opgedragen van eene haven, voor een bedrag van tls. 800,000. Ook heb ben do Chineezen een Docauville-spoorwog op de Tiontsin-kade aangelegd. ZUILICtiEM, 27 Aug. Heden werd door Burgemeester en Wethouders alhier aanbesteed :s het onder profiel brengen van- eu het maken van steenglooiïng enz. aan de los- en ladingplaats al hier. Er waren 7 biljetten ingeleverd. Laagste inschrijver C. Hobo te Zuilichem voor f 440, aan wien het werk gegund is. De hoogste in schrijvingssom bedroe» 670. t WOUDRICHEM. Van 22 tot 28 dezer werden met d rijt want 18 zalmen gevangen en aan den afslag verkocht voor 0.75 a 1.00 de h. K.G. t UITWIJK. De unie-collecte bracht in Uit wijk en Waardhuizen de som van 16.05 op. In een hoofdartikel van de //Locomotief" komt een fragment voor van een brief van #een der meest gezaghebbende hoofden van de anti revolu tionaire partij, tevens lid der Tweede Kamer." Daarin wordt het denkbeeld geopperd om, daar Nederland niet meer in staat is te voorzien in de behoeften van Indië, de koloniën aan een anderen Staat te verkoopen met behoud van vrijen handel. De Minister van Waterstaat heeft bij de wer ken tot opruiming van gronden in het bed van den Amer en het maken van daarmede in verband staande werken tot buitengewoon opzichter be noemd de heerenJ. de Keuning te Dordrecht, P. van der Vegt te Beesterzwaag, D. J. de Jong te Geertruidenberg en W. Visser, thans opzich ter 3e klasse bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Het ,/D. v. N." verneemt, dat aan een onzer landgenooten, den heer E. A. Brunner, de onder scheiding is te benrt gevallen om benoemd te worden tot lid van het Koninklijk Koloniaal In stituut te Londen. Deze. instelling, die den Prins van Wales tot president heeft, had tot dusver slechts Britten tot leden. De benoeming van den heer E. A. Brunner, die door langdurig verblijf in het Zoeloeland en veeljarige p.ilitieke aanraking met de kafferstammen, onder de autoriteiten voor de kennis van die landen geteld mag worden, is een bewijs van de aandacht die Engeland aan die streken schenkt. Zooals men weet hebben de heeren Rietstap» Huijgens en Hora Siccama, leden van den ge meenteraad, hij den Raad van 's Huge een voorstel aanhangig gemaakt tot herstel van de kermis. De voorstellers merken op naar aanleiding van het adres van vele duizenden ingezetenen, verzoekende dat de Haagsche kermis weder in het vervolg zooals van ouds moge plaats hebben en hersteld worden, dat het besluit tot opheffing der kermis blijkbaar onder eenigszins eenzijdige indrukken werd genomen, daar destijds de openbare meening nog geen gelegenheid had gevonden zich krachtig te uiten. Met de redenen, in het adres aangevoerd, kunnen de voorstellers zich vereenigen. Ook zij zien niet in waarom een volksfeest, dat sedert eeuwen met opgewektheid werd gevierd en dat nog steeds in hooge mate in de volksgunst staat, moet worden opgeheven ter wille van eene kleine minderheid onder de bevolking, die daar niets voor iu de plaats weet te stellen. Zij stellen herstel van de kermis voor gedurende acht werkdagen, doch op den Zondag van één 1 uur na middernacht tot elf uur van den volgenden voormiddag zij de kermis gesloten. Het algemeen bestuur der Zuiderzee-vereeni- ging heeft zich thans gevormd. Het bestaat uit de heeren A. Buma te Hindeloopen, voorzitter en mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle, onder voorzitter. Zuid-Holland. Mr. W. baron van Heeckeren van Keil en C. E. J. graaf vau Bylandt te Den Haag en J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht. De heer E. A. Onderwater te Dordrecht, maakt met een voor een rijtuig gespannen harddraver eene reis door Europa. Na 13 dagen rijdens kwam hij den 21 dezer van hier te Frankfort a./M. aan, van waar hij naar Petersburg zou rij den. Het paard was in uitstekenden toestand. Men verneemt dat 30 onder-officieren van de verschillende regimenten infanterie, van het leger hier te lande, bij dat in Oost-Indië zijn over geplaatst. In het Rijks-Museum te Amsterdam is uaen druk bezig met zalen in gereedheid te brengen voor de 35ste openbare tentoonstelling van kunst werken van levende meesters, welke om de drie jaren in ons land plaats heeft en van 27 Sep tember tot 30 October aldaar zal worden ge houden. Na 7 September worden geene inzen dingen meer aangenomen. In het belang van het publiek verzoekt men de ,/N. Veeud. Ct." te willen wijzen op het groote voordeel dat er bestaat in het splitsen van pakketten boven de 5 kilo, door ze dan als postpakketten in plaats van in één pakket per spoor te verzenden. Iemand te Wildervank be stelde dezer dagen een artikel uit Purmerend en ontving dit als vrachtgoed per spoor en verder per goederentram. Het pakje woog 13 kilo en hij moest daarvoor betalen aan vracht 1.28. Wanneer dit pakket te Purmerend in drieën was gesplitst en per - post verzonden ware, dan was het ten eerste veel zindelijker aan het adres ge komen en had bovendien slechts 70 c. aan vracht gekost. Bij artikelen waar splitsing mogelijk is wordt daarom aangeraden, ook voor zendingen boven de 5 kilo, van de pakketpost gebruik te maken. Men weet dan ook vooruit wat het kost en heeft niets te maken met aanteekengeld hier, weegloon daar, enz. Zelden werd er zoo laat iu den zomer door de Heldersche vletterlieden zooveel verdiend met hengelen naar pietermannen als tegenwoordig. Dag aan dag nemen ruim 50 booten, gewoonlijk bemand met twee personen, aan deze visscherij deel. Daar het geep aas, dat men in den voor zomer gebruikt, nu niet te bekomen is, vangt men jonge haringjes, die bij millioenen langs de kust zwemmen, om als aas te bezigen. Sommige booten vangen van 400 tot 600 pietermannen per dag, die gemiddeld 75 ct. a S5 ct. per 100 stuks opbrengen. Als een staaltje van veelzijdig talent van den vermaarden blindelings schaakspeler R. J. L iman, vermeldt //De Tijd* de aardige bijzonderheid dat hij op het dezer dagen te Utrecht gehouden tournooi van den ¥Nedeil. Schaakbond," tusschen de partijen door, zich vermaakte met zijn pot lood portretten te teekenen van verscheiden der zich daar bevindende schaakspelers. Personen, die zich aan het andere einde der zaal bevonden en met den rug naar hem gekeerd zaten, behoefde hij maar even te gaan aanzien, om onmiddellijk naar zijn tafeltje terug te keeren en frappant gelijkende afbeeldsels op het papier te werpen. Hij gebruikte daartoe minder tijd dan wij noodig hebben te vermelden men zou hem dus even goed een blindelings-teekenaar kunnen noemen. De heer L. Kinsbergen, te Arasterdam, meer algemeen bekend onder den aangenomen naam van Maju, is op 61-jarigen leeftijd aldaar overleden. Van al zijne tochten door het luchtruim zoo verhaalt de luchtreiziger Lattemann was geen reis zoo schoon eu merkwaardig, als die van Woensdag, toen hij met de ,/Rotateur" te Haarlem opsteeg. De ballon bereikte eene hoogte van 7000 voet. De luchtreiziger zweefde in eene zee van wolken. Eensklaps zag hij van zijne gevaarlijke stand plaats door een prachtig *fata morgana" in de verte het beeld van zijn luchtvaartuig en van zich zeiven in den nevel afgespiegeld, alles in omgekeerde houding. Lattemann zeide, dat dit de eerste keer was, dat hij tijdens zijne lucht vaart een dergelijk schouwspel gadesloeg. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft uit spraak gedaan in de zaak der kadetten van de Kon. Militaire Akademie, die bij het gebeurde in het kamp van Teteringen betrokken waren en veroordeelde den kadet Blom tot 6, den kadet Dooren de Jong tot 7, den kadet Riedijk tot 4 en den kadet de Koek van Leeuwen tot 3 maan den detentie, in eenzame opsluiting te ondergaan. De drie eersten werden bovendien gedegradeerd. Van die uitspraak is appèl bij het Hoog Militair Gerechtshof aangeteekend. Te Schermerhorn zal binnenkort een zendeling der Mormonen optreden. Deze was eenige jaren geleden schippersknecht aldaar, vertrok naar Friesland, huwde daar, maar verloor zijne vrouw en ging kort daarop met Mormoonsche zendelin gen naar Utah. Na vier jaren het Mormonenle- ven medegeleefd te hebben, ia hij met twee an deren naar Nederland gezonden, om zoo mogelijk nieuwe ranhangers te winnen voor de leer van z/de heiligen der laatste dagen." Het classicaal bestuur te Leiden heeft den voorlezer te Leiderdorp, die bij de godsdienst oefeningen van de ringpredikanten steeds afwezig bleef, uit die betrekking ontslagen. Naar het //L. D." verneemt is de heer W. Vlug, de predikant te Leiderdorp, die zich aan de Synode der Ned. Herv. kerk onttrokken heeft, gedagvaard om op 27 Sept. a.s. te verschijnen voor de rechtbank te 's Hage, als beschuldigd van storing der openbare godsdienstoefening, toen ds. H. Wildeboer Jz., van Benthuizen, in de Her vormde gemeente te Leiderdorp van wegede Synode zou optreden. Zondag is in de groote stoom-meelfabriek //de Weichsel," in de Gieterstraat te Amsterdam, een hevige brand uitgebroken, die zich het eerst open baarde in een zoogenaamden stofkoker en daarna op de daar boven liggende zolders. Door het krach tig optreden der brandweer was men het vuur spoedig meester, maar toch beloopt de schade een f 50,000. De directie hoopt binnen een 4-tal weken het geheel weder te hebben hersteld. Het grootste gedeelte van de veestalling der gebr. Damman tan de veemarkt te Zwolle is plotseling met donderend geraas ingestort. Een knecht, die boven sliep, daalde zonder letsel. Twee geiten en een paard geraakten onder het ingestorte gedeelte, doch konden gered worden. Niet genoegzame verbinding der zijmuren met elkander schijnt de oorzaak geweest te zijn van dit ongeval. De bouwmeester Boers van Hattena richtte dit gebouw, dat ruim 200 koebeesten kan bevatten, op. Gelukkig dat het ongeluk niet gebeurde op den marktdag of' daags te voren, daar "dan eene massa vee verpletterd was geworden. Te Venloo viel eene vrouw die met een bran dende petroleumlamp liep, van de trappen. Haar kleederen geraakten in brand en zij kreeg zulke brandwonden, dat men voor haar leven vreest. Op de Palmgracht te Amsterdam heeft zich een graveur met cyankali pogen te vergiftigen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Volgens zijn vrouw had de man meermalen zonderlinge invallen. Te Boskoop zijn twee kiuderen, die aan den wa terkant bloemen wilden plukken, in de vaart ge vallen eu verdronken. Onder Opheusden is een jongeling bij het zwemmen in den Rijn verdron ken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Een stelling, staande voor het te Rotterdam op de Hoogstraat in aanbouw zijnd groot magazijn van de firma Peek en Cloppenburg te Rotterdam, is omgevallen en terechtgekomen in de winkel kasten van drie tegenover gelegen huizen, tenge volge waarvan aldaar de groote spiegelruiten ver brijzeld werden. In het Onstwedderveen onder de gemeente Onstwedde brandde in den avond van den 28 Aug. een woning af, waarin 3 jongens van zes, vijf en vier jaren verbrandden. De moeder was afwezig en had die kinderen al leen tehuis gelaten. De vader is werkende in het nabnrige Pruisen. Te Laag-Soeren is Zaterdag een huis afgebrand, bewoond door 5 gezinnel. De inboedel werd voor een goed deel gered, doch aan blusschen viel niet te denken. Alles was ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Te Giethoorn is Vrijdag het eenige dochtertje, oud ruim 41/ï jaar, van H. J. Maat, in eene sloot naast de ouderlijke woning verdronken. Door de Haarlemsche politie is een 15-jarig meisje aangehouden, dat in de laatste dagen aan drie kinderen op straat hun bloedkoralen hals ketting met gouden sluiting had outroofd. De lijken der drie jongelingen, Zondag 1.1. in het Scheur door het omslaan van een roeiboot ver dronken, zijn aangespoeld. In het Volksloge ment op de Passeerdergracht te Amsterdam trachtte iemand op zijn kamer in die inrichting brand te stichten. De dader werd gearresteerd. Te Waardenburg is het lijkje van een pasgeboren kind in een mesthoop gevonden. Een jeugdig huzaar, te Haarlem in garnizoen, kreeg in een der stallen aldaar een slag van een paard en bezweek weinige uren daarna aan de gevolgen. Te Goes is een man van een in aanbouw zijnde villa gevallen. Zijn toestand is ernstig. AAN NEERL AND'S KROONPRINSES. KERKNIEUWS. Naar Gameren, ds. Wolff te Hurwenen. Voor Wadenoijen, ds. W. Ondegeest te Vljjmen en Hedikhuizen. Het bestuur van de klassis te Zalt-Bommel heeft aan den heer W. van Esveld, beroepen predi kant te Brakel, verlenging van den bij de wet bepaalden termijn zijner bevestiging verleend. t 's HAGE, 22 Sept. Het maken van 13 dwars- kribbeu aan den rechter oever van de Lek onder de gemeente Wijk bij Duurstede (Utrecht), tusschen de kilometerraaien 74 en 77. Raming 29,000. Aanw. 15 Sept.. Met belangstelling heb ik de gedane vraag van uweu correspondent nagegaan, met betrekking tot bet scheuren van jnttepeeren, alias vruchten van juttepeerenboomen. Met niet minder belangstelling vernam ik dat bet begraven van een kat bij den stam eens kweepeerenbooms, dit euvel bij ge noemde vrucht voorkomt. We zjjn dus op weg om bet middel te vinden en ik zou uwen correspon dent in overweging willen geven om het bij den juttepeerenboom eens te beproeven met een ka ter aan deu stam te begraven en later eens be kend te maken in booverre mijn advies heeft ge holpen. Uwen bestendigen Lezer. GEDACHTEN. Evenals de knrk die eene wjjl wordt onderge- Prinsesje, toen uw naara voor 't eerst werd opgeschreven, Schreef God hem tevens diep het NeêrJandsch volk in 't hart Zes jaren is die naam er trouw bewaard gebleven, Als een die snood geweld en volksmisleiding tart. N» zijt gij jong, uog lacht u 't leven tegen, O, het lache u altoos schoon en vriend'lijk toe Verheuge u onze trouw en Gods onmisb're zegen Leef, met nw oudrenpaar nog lang en blij te moe Als voor uw kinderspel reeds ernst in plaats zal treden, Herinner n den tijd dan van uw schoone jeugd Maar welk een lot u wacht, op uwe verd'ré schreden, De trouw van 't Neêrlandsch volk zij u altijd tot vreugd I Nedkhi,. Herv. Gemeente. Aangenomen Bedankt Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2