Buitenlandsch Overzicht. BU ITENLAlSi). BINNENLAND. dit kan, hoewel waarschijnlijk onwaar, in de overdrijving een kern van waarheid in zich bevatten, die naderhand, in een later stadi um, de opvoeding in het algemeen ten goede komt. Men weet dat de Fransehe gezant te Berlijn, de graaf do Courcel, zijn ontslag nam toon de prin sen van Orleaus uit Frankrijk werden gebannen. Men zal zicb thans moeten vergenoegen te Berlijn met een Fransch gezant, die noch graaf, noch ge neraal en eeuvoudig een burgerman is, de heer Herbette, werkzaam sinds geruimen tijd aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Sommige bladen hebben een gat in de lucht geslagen over die benoeming en gev 'aagd hoe het mogelijk was dat het schaap (Herbette) zich in het hol van den leeuw (Bismarck) durfde wagen. Wij deuken dat men zich vergist. De heer Herbette zal evenmin de rol van schaap spelen als de heer Bismarck die van leeuw. De heer Herbette is de vertrouweling van de Freycinet en hij kont al de kronkelingen van de Dnitsche diplomaten in de Bnlgaarsche quaestie en daarom is de nieuwe gezant zeer goed op zijne plaats. Wat voor een politiek volgen de Fransehe staats lieden Geen andore dan deze om te wachten, al tijd maar te wachten tot eindelijk de Duitsche po litiek in hare eigene strikken verward raakt. Voor den aandaehtigen toeschouwer begint dit al aardig het geval te worden. Bismarck heeft De nemarken verminkt, Frankrijk vernederd en Oos tenrijk gebruikt. Nu is het de beurt aan Duitsch- land om als citroen dienst te doen. Niet alleen haten het Russische en Duitsche volk elkaar, maar de Russische keizer deelt in dien af keer van ganscher harte. Alleen om politieke re denen verheelt hij dien. Eerst moet Duitschland gebruikt worden om aan Rusland den weg naar Konstantinopel te verzekeren. Is eenmaal de Oostersche quaestie opgelost, dan zal men zien boe Rusland en Duitscaland weldra tegen elkauder botsen. En daarop wacht Frankrijk. En dat alles weet Bismarck. Daarom heeft hij in 1878, (hoe wreed het moge schijnen, het was van zijn standpnnt juist gezien,) den oorlog met Frank rijk willen beginnen om te beletten dat het tot de geduchte sterkte geraakte, welke het thans reeds bereik heeft. En ook toen heeft de Russische di plomatie dat plan belet. Zoo heeft dan de ijzeren kanselier zijn roem overleefd. Zoo hij zeer oud wordt, zal hij ook het nieuwe Duitsche keizerrijk overleven De terugkeer van den vorst van Bulgarije, na zijn afstand van den troon, is uit den grooten strijd tasschen Duitschland en Rusland slechts een zeer klein bedrijf. Rusland heeft ook hier het pleit gewonnen en Bismarck heeft zich moeten leenen om een schandelijk komplot uit te voeren, om een Duitschen prins op te offeren nog ellouter uit vrees voor Rusland. Men kan zeggen dat aan Rusland thans niets meer in den weg staat in Turkije. Geheel het Oos ten heeft gezien dat, de Czar kan doen wat hij w'l, en al moge het Bulgaarscho volk zich verzetten, hot zal vruchteloos blijken. De macht heeft ook hier weder over het recht gezegevierd. Het is dus te verwachten, dat in de eerste jaren in het Oosten belangrijke gebeurtenissen znllen af gespeeld worden. Dat, dus de Frauschen een gezant te Berlijn hebben, die de Oostersche quaestie door en door keut, is aan een goeden zet van de Frey cinet te danken. Hot, Fransehe volk is overigens oven geduldig als zijne leidslieden. Het denkt aan geen oorlog in de eerste jaren. Er heeft zich zelfs in dit een sprekend geval voorgedaan. Een Fransch militair blad, dat den krijgshaf- t.igen minister vau oorlog onophoudelijk verheer lijkte, deelde dezer dagen mede dat de generaal Boulanger, de minister, de vaste overtuiging had dat do sociale quaestie niet is op te lossen dan door een oorlog. De miuister Boulanger heeft toen te»stond publiek doen maken, dat hij met genoomd blad niets had nit, te staan, en dat hij de daarin uitgedrukte meeniug volstrekt niet was toegedaan. De Franschen donken niet aan oorlog, maar aan 1 nnno wereldtentoonstelling in 1889. Het is haast ongeloofelijk hoeveel mon voor deze tentoonstelling over heeft. Alleen hot waarborgkapitaal, dat bijeen wordt gebracht om de ondernemers tegen verlies Ie verzekeren, bedraagt 18 millioen franks. Wil men eenige cijfers in deze vrijwillige dekkings- loening? Lockroy, do minister van koophandel, 50000 frs.Christoplile, gouverneur van het Credit Foncier, 50000; Banque de Constantinople evenveel; Banqne de France 500000. Een aantal particulie ren van 500 tot, 15000 frs. Let wel, dat al dit geld weg is als de tentoonstelling mislukt, en welk oen renteverlies men in elk geval zal hebben. Men gevoelt dus dat de groóte tentoonstelling in het Fransehe jubeljaar oen populaire onderneming is. Ook uit een sociaal oogpuut, is deze zaak voor Frankrijk van veel belang, daar bij deze reusach tige onderneming duizei.de werklieden geruimen tijd een bestaan zullen vinden. Het lot der werklieden, laat ons liever zeggen der week- en daglooners, trekt niet, alleen in Frankrijk, maar vooral in België' bijzonder de aan dacht. Na de jongste bloedige toonoelen van Charleroi is een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat, heeft aangetoond, dat bet, lot van knudige werkers in do glasfabrieken uiterst goed, maar dat van mijnwerkers en dergelijke bedrijven erbar melijk slecht is. Do Vorst van Bulgarije was de geliefkoosde neef van Keizerin Marie, de moeder van den tegenwoor- digon Czaar. Zij liet, hem in haar testament 2 mil lioen rocbols na, maar de Vorst wilde dat kapitaal niet, aanvaarden en vergenoegde zich met de rente. Thans zegt men, dat hij het kapitaal zal opeischen. den oever ecner beek, wier liefelijk stroomend water bruisend over een' stroomdam huppelde. Aan de over zijde van het water scheen de morgenzon op de krui zen en zerken van een kerkhof. Josa herinnerde zich zoo iets ook gezien te hebben op de plaats, waar men hare moeder heen gebracht had. »ilet kerkhof!» jubelde zij »het kerkhof!» (Wordt vervolgd.) Een hevige brand heeft te Thorn in Prnissen gewoed. Ruim 200 menschen (grootendeels buhoef- tigon) zijn daardoor van hun onderkomen beroofd. Een vronw kwam in de vlammen om en een aan tal andere personen werden meer of minder ernstig gewond. Een operettezangeres van het Walhalla-theater te Berlijn, Eugenie Erdösy, heeft zich in den »Tier- garten* een kogel door het hoofd gejaagdxij stierf den volgenden morgen. Aanleiding tot den zelf moord was, dat een adellijk beer, voor wiens ver loofde zij doorging, alle betrekking met haar had afgesneden. Zij had den vorigen dag in haar wo ning een zeer heftig onderhoud met hem gehad. De zangeres was te Berlijn zeer populair en bezat ook eenig vermogen, want zij leefde zeer ingetogen. Op een diner, onlangs gehouden door de Engel- sche pers, werd geconstateerd dat er te Londen tegenwoordig 5000 journalisten zjjn. Zaterdag en Zondag werden Engeland en Wallis door zware onweders bezocht. Vooral Swansea had daarvan zeer te lijden. Een waterhoos kwam over Kilvey Hill, een berg aan welks voet een onder den naam van Vossenhol* bekend stadgedeelte van Swansea ligt. Het water stroomde langs de steile hellingen van den weg naar beneden, eenige duizenden tonnen aarde en rotssteenen met zich meevoerende. De muren van de huizen bleven meerendeels overeind, maar de natte aarde drong binnen do huizen, door vensters en deuren, en richtte daar veel verwoesting aan. Twee kinderen werden door hot puin overstelpt en moesten uit gegraven worden. Een man werd over een af stand van eenige honderden meters meegesleurd en redde zich door een lantaarnpaal te grijpen. Een vronw werd door de water-lawine in haar eigen huis gedragen, waar men haar later tot aan de schouders in de pniuhoopen vond, vreeselijk toe getakeld. Vale hnizen werden geheel van hun meu bilair beroofd. Na afloop van het schrikkelijke weer waren de stralon van >Vosseuhol« en Kilvey tot eene hoogte van 6 voet i>et aarde en si eenen over dekt. Vele menschen zijn te Swansea zonder dak. Door een ontploffing in de Dean Lana-steenko- lenmijnen te Bedminster kwamen 8 werkliedeu om, 10 werden zwaar gewond. Voor de Parijsehe tentoonstelling werd door de Bon Marcbé 500,000 frs., door de Printemps 250,000 frs. ingeschreven, door de de Lonvre 400,000 frs. Verschillende andere firma's teokonden voor 150,000 a 50,000 frs. Sncci heeft sedert het begin van zijn vasten circa 10 pond aan gewicht verloren. Naar het schijnt heeft men in Bolivia eene nieuwe soort van aardappelplant gevonden, welke viermaal 'sjaars vrucht draagt. Het plan om van Rome een zeehaven te maken waarvan reeds onder Jnlins Ceasar, Sixtns V en Napoleon I sprake was komt nn opnieuw ernstig aan de orde. De Regeering heeft een aantal doel treffende ontwerpen ter overweging liggen. Daar onder is ook het in 1879 bekroonde plan van den ingenieur Francesco Oberholtzer. Het sedert lang geopperde plan om een scbeap- vaart-kauaal te graven tns chen de Witte Zoo en het Onega-moer begint kans van slagen te krijgen. Voor de onteigening der benoodigde gronden is reeds een belangrijk bedrag bijeen, terwjjl de Re geering het plan goed gezind is. Het kanaal zal eene lengte hebben van 56 wersten en voornamelijk bestemd zijn om Noordelijk Rusland van koren te voorzien en den handel op Noorwegen te bevorde ren. Verscheidene binnenmeren en rivieren zullen bij den aanleg worden gebruikt. De gemeenschap tnsschen Noord-Rusland en Petersburg, die thans meermalen 5 maanden in den winter gestremd is, zal er aanmerkelijk door verbeterd worden, terwijl de nieuwe waterweg eveneens de visscherij in de Witte Zee en de rijke mijnen te Olonetz ten goede zal komen. De streek is zoo boschrjjk, dat men berekent jaarlijks een millioen boomen te kannen vellen, zonder aan de eischen eener wetenschappe lijke boschcnltnnr te kort te doen. Op Cuba heeft zich weer een zonderling ver schijnsel voorgedaan. Daar zijn bjj het dorp Ceiba del Agna, niet ver van Havana, plotseling ver scheidene springbronuen outstaan, welke steeds toenemen en een overslrooming veroorzaken. Het water stond, volgens de laatste berichten, reeds een meter hoog en sommige der inwoners hadden hunne huizen moeten verlaten. Volgens bericht n't Rio Janeiro i3 uit de schat kist van Fernambuco 2 millioen gestolen. Uit Hongkong wordt aan de »Univers« geseind door den bisschop van Tonkin, Puginier, dat in de vorige maand 700 christenen in de provincie Tban- Ho8 werden vermoord, 30 dorpen verbrand 9000 christenen kwamen van honger om. HEUSDEN, 15 Sepl. Onder de bekroonden door de Hollandseho Maat schappij van Landbouw bij de tentoonstelling to Gorinchem, komen uit onze omstreken reeds voor Paarden inlandscb ras. Dekhengsten 1882 of vroeger. Eerste en eereprijs: A. Maas, Aalst; 2e prijs: Gebr. F. en J. de Broijn, Babyloniënbroek. Hengsten 1883 of '84. Ie prijsJ. J. Bnijs te Herpt. Jonge paarden, geboren in 1882. Merrie, le prijsA. Haasakker, Aalst. Idem, rnins, le prijs: Wed. J. Straver, geb. Smits, Babyloniënbroek2e prijsM. Viruly van Varen en Dalem. Jonge paarden, geboren in 1883. Merriën le prijs: Wed. J. Straver, geb. Smits, Babyloniën broek; 2e prïjsJ. W. van Eist, Zaltbommel. Jonge paarden, geboren in 1884. Merriën, 2e prijsJ. W. de Graaff en A. D. van Bnnren te Meeuwen. Jonge paarden, geb. in 1885. 2e prijs: P, W. Boll, te Eethen. Paarden van gekruist ras. Jonge paarden, geb. in 1882. Ruins, le prijs: J. van Baal, te Waalwijk. Jonge paarden, geb. in 1883. Merriën, 2e prijs J. P. Luijben, te Hedikhnisen. Jonge paarden, geb. in 1884. MerriënM. van den Bogerd, Brakel. Jonge paarden, geb. in 1885. 2o prijsH. Donker Wz., Almkerk. Bestnnrsprijzen werden toegekend aanTwee Isabel-merriëu met zwarte manen en staart, van A. Straver Jz., te Babyloniënbroek. Rnin, zweet- oor, Z. Middelkoop, te Almkerk. t WIJK. Bij de alhier gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 126 stemmenhiervan was van onwaarde 1 st., zoodat de geldige st. 125 bedroegen met eene volstrekte meerderheid van 63 st. Uitgebracht werden op de heeren Jan Bouman 79, Jan van Bergeijk 30, en Gijsbert van Bergeijk 16 stem men, zoodat eerstgenoemde als zoodanig is gekozen. De heer M. van Driel, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd aan eene 2e tusschen- school te Rotterdam. t ZEVENHUIZEN, 12 S^t. Vrijdag jl. had alhier eene harddraverij plaats van paarden, die nog nooit een prijs gewonnen hebben. Vijftien paarden namen aan den wedstrijd deel. De prijs, 75, werd behaald door het paard van J. Klap wijk alhier, pikeur P. Klapwijk; de le premie, 25, door het paard van J. Verhoeff te Bleiswijk, pikeur Van der Burg, de 2e premie door het paard van Bron te Utrecht, pikeur A. Bos, alhier. t DRUNEN, 13 September. Volgens de ter visie liggende lijst bedragen de sommen, bij tweede schatting der perceelen van eigenaren, die met de eerste schatting geen genoegen namen, voor alle perceelen meer. De sommen aangeboden aan den stoommolenaar en aan J. B. Manders bedragen respectievelijk 17956 en 4276, tegen 16390 en 2340 vroeger. BAARDWIJK, 10 Sept. Bij vonnis van den Edel Achtbaren heer kantonrechter te Waalwijk, dd. 27 Augustus 1886, is de algemeene plaatse lijke politieverordening der gemeente Baardwijk, vastgesteld Juli 1882, onverbindend verklaard. Dientengevolge bestaat er groote waarschijnlijk heid, dat de bekende verbalizeering contra 33 leden en honoraire leden van het gezelschap ^Soranus" alhier, geen nadere gevolgen zal op leveren. Zooals men weet bestond het feit, dat aanlei ding gaf proces-verbaal op te maken tegen deze 33 personen, in //het zich ophouden na 10 uur des avonds in eene herberg'" welk feit bij art. 10 jo. 15 der bovenvermelde verordening strafbaar was gesteld. r ZALTBOMMEL. De visschersplaatsen aan de Waal geven in de laatste weken slechte uitkom sten, wat voor een deel te wijten is aan de 14 dagen vroegere sluiting van het visschen met ze gens, een gevolg van het nieuwe zalmtractaat. Aan de Boven-Waal is zonder uitzondering de zen zomer nauwlijks droog brood verdiend, zoodat velen niet in staat zijn de hen gedane voorschot ten terug te betalen. De zalm geldt nu ƒ0.75. a ƒ125 per 1/2 kilogram. BRAKEL, 10 Sept. Heden namiddag omstreeks 4 uur geraakten de paarden gespannen voor een wagen en bestuurd door J. K. alhier, op hol. Op den dijk gekomen geraakte de wagen tus- schen den dijk en den muur van het huis, be woond door den bakker D. D. J., beklemd, waar door de paarden genoodzaakt waren stil te staan. De voerman heeft zich ernstig aan het hoofd en het been bezeerd, doch verdere ongelukken had den er niet plaats. Naar v'i Vaderland"' verneemt zal de Regeering voor't volgend dienstjaar wederom de heffing van 5 buitengewone opcenten op het personeel voor stellen. In de begrootingen zijn verschillende be zuinigingen aangebracht, doch de begrooting van Marine is wederom hooger dan verleden jaar. Naar aanleiding van het verzoek, gedaan door de commissie uit de Tweede Kamer, belast met het onderzoek van het ontwerp van wet, strek kende tot het in overweging nemen van een voor stel van verandering in de additioneele artikelen der Grondwet, dat de voorstellen der regeering door eenige statistieke gegevens zouden worden toegelicht, worden de gemeentebesturen op last van den minister van Binnenlandsche Zaken uit- genoodigd, opgaven te verstrekken van het aantal der tot een bedrag van ten minste twaalf gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) aangeslagenen in de grondbelasting in iedere gemeente. In het nieuwe strafwetboek is het vervaardigen, verspreiden of ter verspreiding in voorraad hebben van drukwerken in een vorm die ze op muut- of bankpapier doet gelijken (b. v. zoogenaamde bons of reclamebiljetten), strafbaar gesteld. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, is den lOn dezer met het stoomschip //Scholten" uit N.-Amerika naar Nederland teruggekeerd. Naar aanleiding der in de gemeenten Baardwijk en Raarasdonk voorgekomen gevallen van honds dolheid heeft de commissaris des konings in Noord- Brabant den rauilkorfdwang voor honden bevolen in de gemeenten Vlijmen, Besooien, Nieuwkuik, Waalwijk, Drongelen, Oud Heusden, Drunen,Loon- op-Zand, (voor zoover die gemeente zich uitstrekt ten oosten van den kunstweg BesooienTilburg), Geertruidenberg, Dussen, Waspik, 's-Gravemoer, Kapelle, Vrijhoeven Kapel, Oosterhorst en Made. Voor Baardwijk en Raamsdonk was gelijk bevel door den burgemeester aldaar reeds uitgevaardigd. Omtrent den heer Wybeuga, te Harlingen over leden, wordt nog gemeld, dat hij des morgeus te halfnegen nog een bezoek bij zijn schoonzoon had gebracht* Even over 10 vond men hem in zijn slaapkamer op den vloer liggen en was het leven reeds toen geheel geweken. Bij een te Brussel gehouden internationalen schietwedstrijd behaalde de scherpschuttersvereeui- ging Rotterdam den 5n prijs. Op de personeele baan verkreeg de heer J. Van Mens, met de re volver, deu eersten prijs. Bij den gymnastiek-wedstrijd, Zondag ter ge legenheid van de landbouwtentoonstelling te Gorin chem gehouden, zijn de volgende prijzen behaald Verspringen le prijs (gouden medaille) de heer Visser van HKracht door Volharding" te Haarlem, met 5.92 M.; 2e prijs (zilveren medaille) de heer Jongbloed van ,/Olympia" uit 's Gravenhage, met 5.68 M. De grootste afstand die op het Turnfeest te Bazel gesprongen werd, was 6.10 M. Hoogspringen: le prijs (gouden medaille) de heer Keller van Kracht door Volharding" te Haarlem, met 1.90 M.; 2e prijs (zilveren medaile) de heer Pappenheim van //Deutsche Turnheim" te Amsterdam, mede met 1.90 M. Begunstigd door het weêr herdacht Wageningen in de vorige week het. 10-jarig bestaan van de landbouwschool aldaar op eene wijze, die haast éénig mag genoemd worden. Heel het stadje was in feestdos door aangebracht groen, ontelbare vlag gen en tal van eerebogen met allegorische voor stellingen in de grootste verscheidenheid van zaken op den landbouw betiekkiug hebbende. De optocht, alhoewel niet groot, was netjes; de costumes, van welke sommige zeer kostbaar, stel den van af de Batavieren personen voor, die meer of min tot vrijmaking, verheffing, uitbrei ding en verbetering hadden medegewerkt. Niet onjuist echter was de opmerking dat eene voor stelling van landbouwers uit de verschillende pro vincies, in de kleeding van bet verleden, bij die groote heeren eene goede plaats zon hebben inge nomen. Aan het genoegen van allen was gedacht; ieder kon zich op zijne wijze vermaken, terwijl alles werd opgeluisterd door schoone muziek. Vooral de avond van het contra-feest, door de gemeente aan de jongelui in Jnnnsbof gegeven, was genotvol: In den tuin heerljjke muziek en prachtige verlich- tiug, 't welk echter in het oog van veleu blijkbaar nog niet kon opwegen tegén de aantrekkelijkheid binnen van een soort café chantant, de geestige aardigheden van den komiek* en de acrobatische toeren. Het vuurwerk, op de naastbij gelegene weide afgestoken, was, blijkens de telkens opgaande jnbeltoonen, waarlijk schoon; vooral bet laatste nummer, op den landbouw betrekking hebbende. Hoe groot de concertzaal in Jnnasbof ook wezen moge, toch kwam er op de beide bals nog ho$l wat ruimte te kort. Op den tweeden feestdag werd het ljjk van deu verdronken 19-jarigen jongeliug ter aarde be steld, wiens ontijdigen dood 's Zondags bonderden- naar het Lekskesveer, nabjj de plaats des onge- lnks, deed stroomen. De werken van de nieuwe schutsluis aan den Leidschendam zijn Zaterdagnacht ondergeloopen. Te Amsterdam is door verschillende personen fcii vereenigingen over 1885 de som van 20 396.421/2 bijeengebracht en naar de Wee- zeninrichtin y te Neerbosch gezonden. Wegens slapte hebben verschillende groote fir ma's te Rotterdam zich verplicht gezien hunne werklieden twee uren daags minder te late» ar beiden, ten einde hen niet gedeeltelijk te moeten ontslaan. Nog steeds werkt men met kracht op de #Lutine"'~ Al bestaat de geheele vondst nog maar uit onge veer 2800 Sp. matten en 71 goudst., toch laat men den moed niet zakken. De duiker meent een ontdekking gedaan te hebben, die, naar hij hoopt, tot een gunstig resultaat zal leiden, en thans juist op de plaats te zijn, die, naar de gegevens, de schatten moet bevatten. Wij lezen in de /Noord Brabantsche Courant" Meer dan ooit. bleek het in deze maand, dat de kindersterfte te 's Bosch verschrikkelijk is Van het getal overledenen waren 85 kinderen beneden het jaarAan de kindersterfte alleen heeft Den Bosch den kwaden reuk te danken, waarin zij ten opzichte van de gezondheid alge meen staat aangeteekend. Zal er dan geen paal en perk kunnen gesteld worden aan de weinige

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2