ledelezers gevraagd TE HUUR GEVRAAGD BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. AD VERTEETIEN. Daniël Dujjser. te HEUSDEN zorgen, aan de pasgeborenen besteedaan de ach teloosheid, waarmede zij worden behandeld aan de slechte voeding, die hun wordt verschaft En zal er dan nooit eene wet komen op de begrafe nisfondsen, reeds door den Minister Modderman toegezegd, die een zoo groot contingent leveren aan het zoo hooge sterftecijfer. De ballon //L'Etoile du Nord", waarmede kapt. Julhes Zondag ten ure te Amsterdam op steeg, werd door eene windvlaag uit Let Zuid westen over de Zuiderzee heengevoerd, dreef te 5 u. 50 m. boven Enkhuizen en was toen door sterken wind genoodzaakt in volle zee neer te dalen, waar de luchtreiziger te T uur nog tc rech- tertijd werd gevonden en gered door den visscher Jan Rinzes van de Lemmerboot No. 11, die hem naar Lemmer bracht. De grootste hoogte, door den ballon bereikt, was 2700 meter. Aan Domela Nieuwenhuis is ^ij exploit betee- kend een besluit van Z. M. deu Koning van België, inhoudende dat wanneer hij op Belgisch territoir wordt aangetroffen, hij de straf beloopt bepaald bij art. 6 tan de Belgische wet" van 6 Febr. 1885 (minstens 14 dagen en hoogstens 6 maanden gevangenis), met dit beding nog dat hij na expiratie van de gevangenisstraf over de gren zen wordt geleid. Het verzoek om gratie, ten behoeve van mevr. BulkleyBekking ingediend, is door Z. M. den Koning afgewezen. De #Nijm Ct." bericht, dat van der Steen, die zooals bekend is de firma A. Noorduijn en Zn. te Nijmegen voor een aanzienlijk bedrag bena deelde en te Parijs gevat werd, ingevolge aange vraagde uitlevering van Parijs naar Arnhem is overgebracht. Zondagavond kon men op //Seinpost7' te 's Hage weder iets nieuws en iets buitengewoons bewonderen. Een der nieuwe artisten, de heer Bur ton, liet nl. onder de oogen van al de toeschou wers een dame verdwijnen. De persoon in quaes- tie gaat op het tooneel op een stoel zitten, wordt met een sluier bedekt weinige oogenblikken daarna wordt die opgelicht en de dame is ver dwenen. In het Edeutheater te Brussel liep het storm om van dit vwonder" getuige te zijn. Bij deu brand van het Kurhaus verloren de leden van het Philharmonisch orkest ongeveer 60 instrumenten9 violen, 6 alten, 4 cellen, 2 con trabassen (waaronder die van den heer Siinon z/Kammer-virtuos" te Soudershausen, een kostbaar instrument waarop zijn zoon speelde), 3 hobos, 3flui- ten, 8 klarinetten, 2 fagotten, 1 contrafagot (geschenk van Hans Von Bülow), een waldhoorn, 2 cornets a piston, 3 trompetten, 2 bazuinen, 2 pauken, groote trommel, Turksche bekkens, klokkespel, tamtam xylophoon, tambourijn, enz. Vele dezer instrumenten kostten 500, 600 Mark of meer het geheele verlies bedraagt circa 15 000 Mark. Van de muziek, ter waarde van circa 30.000 Mark, werd niets gered. O. a. verbrandden vele manus cripten en de //Tannhauser^-partituur, een geschenk van Wagner aan Albert Niemann, met een opdracht van Wagner zelf, die Niemann aan Mannstadt had geleend.Instrumenten en muziek waren voor een deel der waarde slechts verzekerd. Het pro gramma voor 1 Sept. den dag van den brand vermeldde als eerste stukMeyer-Olbershausen's vFestklange". Door een zonderlinge vergissing had de drukker daarvan //Feuerklange" gemaakt! Vrijdagnamiddag te 1 uur brak te Tilburg, door broeiing der wol, brand uit in de carboniseer- inrichting van den heer Swagemakers. Deze in lichting en het aangrenzend woonhuis van den heer Boots zijn geheel uitgebrand. De brand onstond op een der droogzolders. Eene groote hoeveelheid halfnatte wol was door de ontzettende hitte die daar heerschte aan het broeien geraakt en vatte weldra vlam. Twee meis jes, die in de nabijheid werkten, bemerkten het onheil en hadden slechts juist den tijd om de trap af te stormen. Met ongeloofelijke snelheid greep het vuur om zich heen. In een oogwenk stond de heele inrichting in brand. Huizenhooge vlam men, gekroond door zwarte rookwolken, stegen onophoudelijk uit de gebouwen op. Inmiddels tastte het vuur het aangrenzend woonhuis aan. De braudspuiten die middelerwijl op het ter rein aankwamen, bedwongen het vuur eenigzins, zoodat het mogelijk werd een groot deel van den inboedel te redden. In de carboniseer-inrichtir.g sprongen onophou delijk flesschen chemicaliën. Hier werd bijna niets geborgen. Het woonhuis is uitgebrand, terwijl de fabriek in een puinhoop is veranderd. Het eerste was bij de Bossche Assurantie maat schappij, het laatste aan de Beurs verzekerd. De vrij hooge ijzeren schoorsteen van zijn tuigage ontdaan, dreigde om te vallen en bracht de vei ligheid van den spoorweg, die er vlak laugs loopt, in gevaar. Door de zorgen van den opzichter der staatsspoorwegen, den heer Gallay, werd de schoor steen opnieuw bevestigd. De huisvrouw van zekeren D., die sedert 1 Sept. haar man en woning te Kralingen had verlaten, is te Rotterdam teruggevonden. Zij weigerde ech ter hardnekkig naar haar huis terug te keeren. Te Uithoorn is een schipper over boord ge slagen en verdronken. Onder Vucht is een touw- slagerij afgebrand. Alles was verzekerd. De man, die te Leiden gepakt werd als verdacht f 139 uit de kajuit van de Vol harding" gestolen te hebben, had bij zijn aanhouding een nieuw pak aan, droeg een zilveren horloge en had nog pl. m. 90 in zijn bezit. Hij heeft bekend den diefstal gepleegd te hebben en is naar 's Hage overge bracht. Onder Soeterwoude is een landbou werswoning met daarbijstaande hooiberg verbrand. Een oppassend voerman is te Arnhem in sla- penden toestand van den wagen met hout dien hij bestuurde, gevallen. De raderen gingen hem over het lichaam en de ongelukkige, die eene vrouw en zes kinderen achterlaat, bleef op de plaats dood. Tusschen Castricum en Heilo i9 een meisje van 12 jaar door een trein overreden en ge dood. Nabij Rozenburg is een man van een logger in de Maas gevallen en door de beman ning eener bomschuit, die achter den logger voer, met moeite gered. Onder Rijsoord is een 2-jarig kind door een wagen, beladen met klaver, overreden. Het kind werd een been ge broken. De man, die in het Haagsche veer te Rotterdam in het water geraakte en met veel moeite en bewusteloos op het droge werd gebracht, is aan de gevolgen bezweken. Te Reukum brak een koe, die plotseling hoornwoest was geworden, uit een weiland en holde in woeste vaart door een dichtbevolkte buurt. Een knaapje, dat niet kon uitwijken, werd door het dier op de horens genomen en ver in de lucht geslingerd. Vreeselijk verwond werd het kind opgenomen; zijn toestand is zorgelijk. Een vrouw heeft te Leeuwarden haar drie kin deren, waarbij een zuigeling, onverzorgd op straat achtergelaten. Zij gaf voor brood te zullen gaan koopen en kwam niet terug. Uit de Prinsen gracht te Amsterdam is opgevischt het lijk van een kok, die daar sedert eenige dagen vermist was. De polderwerker V. te Aal bergen, die een stuk hout voor een aankomenden zandtrein wilde wegnemen, struikelde en werd overreden. Zijn toestand is hopeloos. De vorige week ver trok van Rotterdam naar Harderwijk om dienst te nemen als koloniaal een jonkm.in, die in twee of drie jaren tijds niet minder dan een ton gouds verkwist heeft. Een 73-jarige vrouw geraakte te Delftshaven te water en werd met moeite gered. Een blazer schuit van Tessel is verongelukt. Twee mannen kwamen daarbij om. De eene laat een vrouw met vijf, de andere een met drie kinderen in armoede na. Te Amsterdam heeft eene vrouw door het omvallen van een petroleumlamp ernstige brand wonden bekomen. Zij bezweek aan de gevolgen. Een andere bewoonster van het huis, waar het ongeluk gebeurde, sprong uit het raam der eerste verdieping en brak het been. Op den Zeedijk aldaar is een matroos van een Engelsch schip door zes kerels aangevallen en schandelijk mis handeld. Met gebroken been werd de man naar het gasthuis gebracht. Twee der aanranders zijn gevat. Op Tessel is de broodbakkerij van de wed. Heerwaarde aan Den Burg afgebrand. Te Uithuizerraeeden is een aanzienlijke boerenbe- huizing afgebrand. Een kind van 4 jaar van den bewoner H. Luitjens moet de oorzaak van dit on geval zijn. Verleden week was het knaapje er bij geweest, dat zijn vader een hoop raapstroo op het veld deed verbranden, en dit schijnt het kind te hebben willen nadoen. Op het station te Arnhem heeft een treurig on geval plaats gehad. Van den trein, die van Em- merick kwam, pakte het afhaaktoestel van den postwagen een ladder, waarop twee schildersknechts werkzaam waren en rukte die omver. Beide per sonen zijn deerlijk verwond naar het ziekenhuis aldaar gebracht. Te Doetinchera is het 11-jarig zoontje van den heer B., bij de spoorbrug in den IJsel, bij het baden verdronken. t Hedikhaizon, van 131 Aug. Geboren: Johannes, z. v. C. van Opzerland en M. van Wijnen; Autonius, z. v. M. van der Wiel en P. Kivits. Overleden: levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht, van W. Coense en C. Klaren; J. Vugts, 47 j., echtg. van M. van de WielJ. L. van Grevenbroek, 13 m., z. v. P. van Greveu- broek en P. Fabrie. Wat een aardappel kan opleveren, wanneer grond, weder en pootsoort gunstig zijn Zekere Van der Haak te A., streek bij bet Com- pasveen, pootte vóór twee jaar een aardappel (jam,) welke eene opbrengst van 195 stuks gaf, terwijl die aardappelen, het volgende jaar, wederom met zorg gepoot met grooto tusschenruimten (op breede rijen,) eene hoeveelheid van 2y3 mud opleverden. In geen jaren was de verzending van aardappe len uit de Tieler- en Bommelerwaard zoo groot als dit jaar; duizenden hectoliters zijn verkocht en naar de Hollandsche plaatsen verzonden. Ook de opbrengst der late soorten valt verbazend mede, terwijl van de ziekte in den knol ook weinig valt te ontdekken. Ofschoon de voorraad van aardappe len zeer groot is, zijn de prijzen in de laatste da gen gestegen. Voor de puikste soorten wordt be steed 2 a 2,25 en voor de mindere soorten ƒ1,70 a, 180 per heet. t 's HAGE, 29 Sept. Het wegruimen van een in het Hellegat onder de gemeente Fijnaart ge zonken vaartuig. Aanw. 22 Sept. t Het maken van eene perron-overkapping station Enkbuizen. Raming ƒ6600. f 6 Oct. Het maken van een goederenberg plaats enz. op het station Resteren. Raming 9500. f 29 Sept. Het maken van den onderbouw van waterkranen enz. op het station Resteren. Ra ming 6900. Hot gerechtshof te Amsterdam heeft Maandag uitspraak gedaan in het proces-Belderok, doch hem alleen ter zake vau de hem ten laste gelegde beleedi- ging des konings daar de opgaven van besch. als zouden de bekende woorden op den minister Heemskerk slaan, onaannemelijk zijn bevonden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, met bepaling dat de tijd zijner pre ventieve hechtenis voor straftijd zal dienen. Tevens werd gelast dat B. onmiddellijk op vrije vooten zal worden gesteld. GEDACHTEN. Tal van kleine bloemen worden vertrapt onder de voeten der voorbijgangers. De rijke, onuitputte lijke natuur vervangt ze met milde hand. Doe als zij. Als men spot met iemand die u lief is, wordt het winter in uw hof. Het geluk is als do echo het antwoordt u, maar komt nimmer. Men kan nimmer moe zijn van het leven; wel kan men genoeg hebben van zich zeiven. Een goede daad te mogen doen, maakt voldoende gelukkig. Men zoekt meestal zijn geluk, zoo als men zijn bril zoekt, dien men op de neus heeft. Alleen onze luchtkasteelen zijn werkelijk ons eigendom en wij doen ons leven lang niet anders dan die paleizen onzer jeugd steen voor steen af breken, om er het eenzame toevluchtsoord van te bouwen, dat ons graf zal zijn en dat men de onder vinding noemt. Vrouwenhoop is van zonnestralen doorweven, een schaduw vernietigt ze. In den volksmond heet het nog steeds een kruis of een kruisken als iemand de eene of andere on aangenaamheid zijn geheele loven, of een groot ge deelte daarvan, heeft moe te dragen. Deze betee- kenis wordt reeds sedert aloude tijden aan het woord gehecht. Adriaan Poirters toch, bijgenaamd de Brabantsche volksdichter, die van 1606 tot 1674 leefde, heeft reeds op de vraag: «wat is een kruisken?* het volgend antwoord gegeven: Een kruisken is een recht houtjen en een dwars houtjendie maken een kruisken te zamen. Iemand is rijk: dat is een recht houtjen; maar hij heeft niet één uur gezondheid: dat is een dwars houtjen, samen een kruisken. Iemand is gezond als een vischdat is een recht houtjenmaar hij kan van hot eene brood aan hot andere niet geraken: dat is een dwars houtjen, item een kruisken. Ie mand is wèl getrouwddat is een recht houtjen; maar hij krjjgt geen kiudoron: dat is een dwars houtjen, item een kruisken. Iemand is van God begaafd met schoonheiddat is een recht houtjen maar zij wordt geschonden door de pokskens: dat is een dwarshoutjen, item een kruisken. Iemand zit in een goede huishouding, den winkel vol nering, heeft een goeden man en zoete kinderen dat is een recht houtjende vader komt onvoorziens te sterven: dat is een dwarshoutjen, item een kruisken. Iemand heeft zonan van een kloek verstand, bedre ven in wetenschap: dat is eon recht houtjenmaar zij loopen in 't wilddat is een dwars houtjen, item een kruisken. Iemand heeft een vrouw gelijk een engel: dat is een recht houtjen; maar het is een kiekenhoofd, een lantaarn zonder licht: dat is een dwars houtjen, item een kruisken. Haman isde gunsteling van Koning Ahasveros, hij zit aan ta fel nevens Zijne Majesteit: dat is een recht hout jen maar Mordechai doet hem geen eerbieding dat is een dwars houtjen, item een kruisken, ja, een kruisken hoog vijf-en-zeventig voeten, daar h« aan is opgehangen. Het rijkste volk der aarde zou men den volk stam kunnen noemen dio bij de Amerikanen Crow Indians heet, zegt het «Haagsch Dbl.« Deze stani van 800 buisgezinneu bestaat uit 6000 personen, en bezit 6.500,000 morgen land, waarvan de waarde op één dollar per morgeu wordt geschat; boven* dien 1500 paarden, elk van 20 dollars. Bij al dient rijkdom wekt het verbazing dat nog geene moJ gendheid opgestaan is om dat volkje eens even te gaan beschaven Een bijna ongeloofljjk verhaal bevat de»Provin* cia,« een Italiaansch blad, naar aanleiding van het vasten van Succi. Het blad vertelt dat in het dorp Serreta een vrouw woont, die sedert zeven en-twintig jaren niet eet. Zij is nu vijf-en-veertiff jaren oud en sedert twintig jaren houdt zij het bed. Van haar achttiende tot haar twintigste jaaf gebruikte zij een weinig bouillon, doch sedert dieh tijd leeft zij zonder te eten, slechts drinkt zij vief glazen water per dag. In den winter en in dee zomer staan de ramen harer kamer open. Tempe ratuurverschillen maken op haar zenuwen gee# indruk. Niettegenstaande dit alles is zij vroolijlf van humeur, vooral als zij een bezoek ontvangt! Om de twiutig of dertig dagen verkeert zij gerei- geld eenige dagen in een toestand van verdooviug. Professor Navaro, van de universiteit te Turiifv zou dit merkwaardige wezen verscheidene malef bezocht hebben. Een goedhartige Berlijner bemerkt óp zijn wan deling langs het Tempelhofer-kanaal een deugniet van een jaar of negen, die vlak aan den waterkant allerlei gevaarlijke grappen uithaalt. Verschrikt roept hij uit: «Kwajongen, moet je er invallen!* «Dat zou je wel willen!* antwoordt de bengel, dan kou jij een reddingsmedaille verdienen!* Uit bet dagboek der gebroeders Goncourt. Een moeder verweet haar zoon, dat hij nog geen be trekking, of loopbaan, of broodwinning had. Zij eindigde haar preek met de woorden: «Op jou leeftijd was ik al moeder!* Examen voor do veld-ambulance. Een soldaat die verondersteld wordt gewond te zijn, wordt op een geïmproviseerde draagbaar van twee geweren naar de doctoratent gebracht. De drager rapporteert «gevaarlijke schedelwond, patiënt buiten kennis.* Dopter. «Wat heb je gedaan?* Drager. De wond verbonden en hem wat bran dewijn met water te drinken gegeven.* Doctor. «Brandewijn met water, ezel! Hoe kan iemand die buiten kennis is drinken, stommert!* Drager. «Ja, maar docter, hij vroeg er om!« Als een merkwaardigheid meldt men uit de Pruisische stad Elbing dat daar Schiller door de politie is opgepakt, omdat hij bij Lessing de gla zen heeft ingeslagen. De bedoelde drager van eerstgonoemden dichter naam is een meermalen gestrafte deugniet en dio van den tweeden een uurwerkmaker te Elbing. »Le Tomps* zegt, melding makende van het rechtsgeding tegen den socialist Belderok: «Het Openbaar Ministerie eischte drie jaren ge vangenisstraf, maar de rechtbank heeft hem slechts tot 7 dagen eenzame opsluiting veroordeeld.* Waarschijnljjk is het blad tot die vergissing go- komen, door de vermelding dat de uitspraak in deze zaak over 7 dagen zou plaats hebben. Onder de Amerikaansche jonge dames moet hot mode worden, in plaats van een schoothondje, een kleinen alligator er op na te houden. De «New- York Herald* verhaalt van een jonge dame, die over de straat wandelt met een alligator, die 35 centimeter lang is, een zilveren halsband draagt en haar als een hondje volgt. De alligators, welke men in de moerassen van het zuiden vangt, worden op de markt verkocht voor 1 a 2 dollars per stuk. Een jong Engelschman, sir James Narsey, die een reisje naar Madrid maakte, ondernam dezer dagen ook een uitstapje naar La Granja. Toen hij op een bank in het park had plaats genomen, kwam eene min, een flinke boerin, met haar zui geling, een rijkelui's kind en nam ongegeneerd de andere helft der bank in beslag. Na een oogenblik strekte het kind de hand uit naar den wandel stok van den vreemde, waarvan de zilveren knop helder in de zon schitterde. Sir James Narsey, die veel van kinderen houdt, liet het knaapje met den stok spelen en dit begon, ondanks het protest der min, den knop in den mond te steken. Narsey vond eindelijk dat het tijd werd om heen te gaan en wilde zijn stok meenemen, maar het kind hief bij alle pogingen om het den wandelstok te ont nemen, zulk eeu vreeselijk geschreeuw aan dat Narsey, om hem zoet te houden, aan de min zijn adres gaf en zeide dat men den stok als het kind in slaap was, maar aan zijn hö.el moest terugbe zorgen. 's Avonds kwam aan hot hötel een bediende en bracht, met het wandelstokje, het kompliment van koniugin Christina, die den jongman wel liet be danken voor do vriendelijkheid aan koning Al fonso XIII bewezen. Sir James Narsey bemerkte nu dat hij, zonder bet te weten, met den koning van Spanje had kennis gemaakt. Hij was half versmacht van dorst de deel opge- loopen en vroeg in de boerderij om een glas wa ter. In stede daarvan overhaudigde de knappe boerendeorn hem een kom melk. Gretig nam hjj die aan, bracht ze aan zijn lip pen en verzwolg den inhoud, terwijl zich, toen hot laatste dropje naar binnen ging, oen spijtige uitdrukking op zijn gelaat vertoonde. «Mat ie er nog eene?* vroeg de stevige meid. »U is wel vriendelijk,* antwoordde hij, maar ik ben bang u or meê te ontrioven.* «Loop hène, der bluuft ielken dag zooveul óver da we n'et toch altied aan de kalvers géven.* f HEUS DEN, 11 Sept. Boter 100 cent por stuk van 6 ons. Eieren 4y2 cent. 's HERTOGENBOSCH, 13 Sept. Op de heden (Maandag) gehouden markt vau vette kalveren waren aangevoerd 183 stuks. Do prijs was le kwal. van 0.44 tot 0.46 2e kwal. van 0.42 tot 0.443e kwal. van 0.40 tot. 0.42 per kilogram. Er bestond veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 1.20 1.34. mm Allen die iets te vorderen hebben van de reederij //Maasstroom" worden verzocht hunne rekenin gen, tot en met 31 Augustus 1886, in te zenden bij voor het «Algemeen Handelsblad,* «Dagblad van Z.-Holland en 's Hage* en «Nieuws van den Dag.* Nieuwe medelezers hebben gratis lectuur van nu tot 1 October a.s. Adres uitgever dezer courant. eene KAMER, op een goeden stand, voor den tijd van 8 dagen, geschikt om een nette étalage uit te stallen, tegen begin Oct. Franco brieven worden ingewacht met opgaaf van prijs, onder letter B L, bureau dezer courant. 4 32 mrm Ile-isrlev, 14 Si pt. 1886.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3