BINNENLAND. BUITENLAND. De kosten van de wereldtentoonstelling te Parijs zijn geraamd op 38 millioen francs. Loroy-Beanlieu berekent dat in 1900 de bevolking van Dnitschland 53, die van Frankrijk 40 millioen zielen zal bedragen. Een groot blok van huizen, werkplaatsen en fa brieken op de quai-Jemappes te Parijs, is een prooi der vlammen geworden. De brand brak te midder nacht uit; verscheidene gezinnen waren in levens gevaar en moesten zonder hun kleeren vluchten' Drie spuitgasten werden gewond. De schade be draagt verscheidene millioenen frs. Succi werd gedurende zijn vasten door omstreeks 5000 personen bezocht. Hij ontving netto 6000 fr. Volgens de sltalia* heeft een commissie van Pa- rijsche doctoren Succi 100.000 frs. geboden om een vasten-proef van 40 dagen te houden in een hos pitaal te Parijs. Hij zou de samenstelling van zjjn drank moeten doen kennen, maar daarvoor brevet krijgen. Tegelijk met Succi zou op twee anderen de proef worden genomen. Nu men zooveel van Succi, den Italiaanschen vaster, hoort (veel meer dan indertijd van Dr. Tan ner, die het 40 dagen volhield en alleen van water leof- de), is iedereen natuurlijk zeer nieuwsgierig naar de bestanddeelen van zijn elixir, waarmee hp zich in staat hield, om 30 dagen zonder eten en toch gezond en krachtig te blijven. Men heeft nu, buiten Succi om, hot geheim van dat middel gevonden, en wel onder de omstreeks 1000 jaren oude recepten van den Arabischen ge neesheer Avicenne, die, als middel om langen tijd den honger te verdragen, hot innemen van violet- of amandelolie, met vet gemengd, aanraadde. Naar men verzekert moet Succi's elixer geen ander zijn, dan het door Avicenne voorgeschreven mengsel. Volgens een bericht uit Kortrijk (België), is er een geweldige brand uitgebroken in het krankzin nigen-gesticht aldaar. Er i3 echter niemand bij omgekomen. Men heeft al de verpleegden kunnen redden. Te Rodange (Luxemburg) brak brand uit in een weeshuis, waarin 200 weezen waren opgenomen. Door gebrek aan water was hot onmogelijk iets to redden. De schade wordt op 200.000 frs. geschat. Te Lausanne, in Zwitserland, wordt aanstaanden Zaterdag eene schilderij van don boroemden schilder Rapbaël verkocht, waarvoor uit de hand niet minder dan honderdduizend gulden werd gevraagd. Korten tijd geleden werden voor een ander doek van dien meester drie tonneu gouds betaald. Eene schilderij, die nog iets vroeger in andere handen overging, bracht acht honderdduizend gulden op. Een nienwe kuur voor borstljjders werd dezen zomer toegepast in het gezondheidsoord Thuringen auf der Harth. Op raad van den arts Preller aldaar, zijn 3 heeren en 2 dames daar geregeld in het bosch gaan overnachten in hangmatten, tusschen de hoo rnen en onder bescherming van een wachter. Het middel voldeed goed de zieken sliepen in het bosch beter dan binnenskamers. Men zal daar nu toebereidselen maken, om zulke nachtverblijven in het bosch »Kurgem&sz« in te richten. Zondag had in het Hongaarsche plaatsje Maria Radna een ontzettend onheil plaats. Des morgens \roeg, om zes uur, werd in de kloosterkerk aldaar de vroegmis gelezen, toen door brandende waskaar sen een gordijn van een zij-altaar in brand vloog, terwijl tevens een omslagdoek van eene vrouw be gon te branden. Op dit oogenblik gilde iemand: »de kerk staat in branden nu ontstond eene vreeselijke verwar ring, die zóó groot was, dat aan redding door de deuren van het gebouw niet te denken was. Onder merg en been verscheurende angstkreten sprongen de menscheu, die op de galerij waren, naar beneden en op de ongelukkigen, die zich beneden in de kerk bovondon. Het aantal gekwetsten is nog niet bekend, maar het bedraagt zeker meer dan honderdhoeveel men- schen omkwamen is evenmin bekend; men weet echter dat zes vrouwen zjjn doodgedrukt. Ontzet tend was het om aan te zien hoe op do vloer van de kerk ontelbare zwaar gekwetste personen lagen te jammeren en te kreunen. De lieden spotten wel eens over keizers en ko ningen, die zich voortdurend met een lijfwacht moeten omringen om zich tegen gewelddadigheden van den kant hunner onderdanen te beschermen. Maar wij zouden wel eens willen weten, zegt »the Pall Mall Gazette,* wat die lieden zonden zeggen als zij vernemen wat de minister van Binnenl. Zaken onlangs verklaarde, namelijk dat het huis der gemeenten, de vader van alle parlementen, eene bewaking noodig heeft, die oven ijverig en door minstens evenveel politie-beambten wordt uitge oefend als bij een sultan, een czaar of een Iersch onderkoning. Tijdens de zitting, wauneer de ver tegenwoordigers des volks vergaderd zijn, staan permanent 183 politie-beambten in en om het parlement op post, waaronder 3 inspecteurs en 8 sergeanten. De kosten zouden 17,000 p. st. per jaar beloopen, wanneer het parlement het geheele jaar door vergaderd was. Te Charleston en te Summerville zijn weer schok ken van aardbeving waargenomen. Een muur viel om, tengevolge waarvan een man gekwetst werd. De bark Montreal,* kapt. Davidson, van Colon naar Ship Island, is te Jarna dicht bij Campeachy gestrand. Kort na hot vertrek van Colon werden de kapitein en eenigo der bemanning door gele koorts aangetast. De kapt. sprong overboord on verdronk en de stuurman, bootsman, kok en 4 matrozen stierven aan de koorts. De overigen, niet in staat zijnde het schip te besturen, lieten het op strand loopen. Er werd hulp, benevens een kapitein en een nieuwe bemanning aan boord gezonden en het schip gelicht om het vlot te krijgen, waarna het vertrok. Voor zoover men bespeuren kon, had het schip niet geleden, daar het op zandgrond zat. Te Christiania stierf dezer dagen de advokaat Nicelson. Het zonderling testament bepaalde dat, met voorbijgaan der rechtmatige erfgenamen, nage noeg het geheele vermogen van den overledene zou worden besteed tot den aankoop van bicycles voor de schooljeugd. Het overblijvende moest op interest worden gezet en van de rente zou men oen leeraar bezoldigon, die den kinderen in het vélocipède- rijden onderricht te geven had. Het slot van het testament luidt als volgt»De bicyclo bewaarde mij op mijne wandelritten voor dat lastig, indringend volkje, dat zich immer aan u voordoet om in de gloeiendste zonnehitte of bij den gunrsten wind een gesprek te beginnen. Ook sloeg mijn twoewieler nooit op hol of maakte mij zaudruiter en heb ik mij evenmin ooit genoodzaakt gozieu mijn lichaam aan een dronken koetsier toe te vertrouwen.* Natuurlijk eischen de zonen van den erflater dat het testament nietig zal wordou verklaard. De voortdurende achteruitgang der suikerprijzen zoo wordt uit Indië goschreveu verscherpt de reeds vroeger beschreven weeën van handel en vorkeer. De toestand verergert met don dag, ook voor den inlander, daar de rijstprijzen eveneons zoo weinig bovredigend zijn, dat de jaarlijksche, in de laatste veertien dagen gehouden inschrijvingen voor don verkoop van rijst, aile zonder onderscheid mislukt zijn. Zooals zich laat begrijpen, neemt onder deze omstandigheden de algemeene ontstem ming 1oe en worden geld en krediet al schuwer en schuwer. De Indischo begrooting voor 1887 wijst, een te kort aan van 38V2 ton, bij eene raming van de koffij-opbrengst op 29 cent per half kilo. Mocht do markt eene gunstige stemming behouden, dan zou het tekort verdwijnen. De tekorten van vorige dienstjaren zullen meövallen. De laatste berichten van het Panama-kanaal be wijzen, dat zelfs in het heetste jaargetijde hot werk met kracht voortgezet wordt. In Juni werden ontgraven 1,042,000 kubieke meter grond, in Juli 869,000 en in Augustus 900,000, terwijl iu September waarschijnljjk weer 1,000,000 M8. zal bereikt worden. Men scbrjjft: De jongste particuliere berichten uit Z.-Afrika gewagen van eene ontdekking, die mogelijk ge wichtige gevolgen hebben kan. Het i3 nl. gebleken, wat men vroeger reeds vermoedde, dat in de zoo genaamde reserve belangrijke goudaren bestaan. Dat terrein is noord-oostelijk van Natal gelegen, maakte aanvankelijk een deel uit vau het Zoeloe- land en werd gelijk men zich wellicht herinneren zal vroeger door do Engelschen gereserveerd voor die Zoeloekaffers, die over de herstelling van Cetewayo ontevreden waren of diens terugkomst duchtten. Het is niet gewaagd reeds thans als vermoede- delijk te veronderstellen, vooreerst dat daardoor de stroom der volksverhuizing meer dan thans naar Z.-Afrika zal worden geleid, en ten tweede dat do politieke verhoudingen in die gewesten daardoor gewijzigd zullen worden. Het eerste: want behalve dat goudvelden op zich zelve reeds tal van menschen trekken, zal het fabriekswezen landverhuizers uitlokken immers heeft men hier niet met allnviaal goud maar met gouderts te doen, zoodat machinerieëu noodig zijn. En kolenmijnen heeft inou daar vroeger reeds gevonden. Hot tweede omdat, het mooielijk anders kan of de Engelschen, die thans reeds in dat Zuliegobied een resident en onder-resident, bezitten en huttax vorderen, zullen die streek anuexeeren. Doch indien dit geschiedt, dan is het do vraag of daardoor de verhouding eenerzijds tnsschon de Engelschen en de thans nog vrije, buiten de reserve wonende KafFei'S, en ander zijds tusschen hen en de Boereu, dio reeds een gedeelte van dat land der vrije Zodoe's bezet hebben, de zelfde kan blijven als thans. Een Chineesche behandelingswijze van cholera- lijdors wordt door den »North China-Herald* mede gedeeld. De geneesheer steekt lange naalden, tot op een zekere diepte, in het lichaam van den lijder, op verschillende plaatsen; één achter ieder oor, bij do slapen van het hoofd, ter weerszijden van de borst, op de maag, in de navel en doör de lippen. Daarna wrijft hij den hals van den zieke tot, die vuurrood is, en in vele gevallen, naar de beriebtgover ver zekert, is do patiënt dan na verloop van eenige uren hersteld. Het is een gunstig teeken als uit een der geprikte wondjes zwart bloed te voorschijn bomt. tZUILlCHEM, 21 September. Het maken van steenen op de steenfabriek alhier is voor dit jaar wederom afgeloopen. Wegens de heerschende ma laise, ook in dezen tak van nijverheid, werd er maar met eene machine, eene handpers, gewerkt. Toch werden nog anderhalf millioen steenen ge produceerd. Thans vinden de arbeiders werk met het kleidelven, om cr het volgende jaar steenen van te maken. t22 Sept. Heden voormiddag omstreeks 10 uren had op de Waal, tegenover de steenfabriek alhier, eene aanvaring plaats tusschen een ledig af komend ijzeren schip en eenen opvareuden sleep boot. Beide bekwamen averij. De boot zette na een half uur de reis verder en het schip vervolgde zijne reis eerst te half twee. Persooulijke ongeluk ken hadden niet plaats. t EINDHOVEN. Op de Maandag en Dinsdag 1.1. alhier gehouden tentoonstelling van de Noord- brabantsche Maatschappij van Landbouw, waren paarden en vee goed vertegenwoordigdde door den minister van oorlog uitgeloofde prijs van 500 voor den schoonsten hengst werd toege kend aan den heer L. Gelens te Wagenberg. Onder de verschillende bekroningen, die daarbij plaats hadden, behoort ook de zwarte merrie, paai d van inlandsch ras, van den heer H. A. J. Ver hoeven te Fleusden, die de vorige week te Gorin- chem een len prijs verwierf. t WIJK. Ook alhier zagen wij in den boom gaard van den heer J. van Helden een negental peerenboomen, die èn vruchten dragen èn gelij kertijd met bloesem zijn bedekt. Wij merkten daaronder eenige knoppen op, die zich reeds tot vruchten hebben gezet. RAAMSDONKSVEER, 17 Sept. De heer A. Nollen vierde Woensdag een zeldzaam feest, nl. het 50jarig lidmaatschap van het zangkoor. Met een gepaste toespraak werden hem door den eerw. pastoor, namens al de koristen, twee sierlijke ca- deauxeen pijp en een tabaksdoos, overhandigd, met den wensch dat hij nog tal van jaren deze beide voorwerpen moge gebruiken. Op de doos stond het navolgende gegraveerd^Aan A. Nol len, ter gelegenheid van zijn 50jarig koristschap geschenk van de koristen der kerk van Maria Hemelvaart, Raamsdouksveer." GIESSEN en RIJSWIJK, 20 Sept. Ds. F. H. Woudstra te Oude- en Nijemirdum, heeft voor het beroep naar deze herv. gemeente bedankt. DEWERKEN, 21 Sept. Hedenmorgen viel het zesjarig zoonlje van de wed. J. C. van Driel, bezig zijnde met hengelen, in de volle haven, die achter het erf ligt. Vermoedelijk zou het knaapje verdronken zijn, zoo niet Jacob van der Straaten het gevaar opgemerkt had waarin de kleine verkeerde en het genoegen mocht smaken hem te redden. WOUDRICHEM, 22 Sept. Dezer dagen wer den op de wallen door de 5e comp. artillerie uit Gorinchem, onder bevel van den kapitein Van Houten en den In luitenant Pompe, maneouvres gehouden in dien zin, alsof Woudrichem in staat van beleg verkeerde. t Maandag 11. was oud en jong op de been om de verrichting van een hardlooper te aanschou wen. Een uur lang hield deze het vol op een flin- ken draf door de straten te loopen. 20 Sept. In de afgeloopen week zijn aan den vischafslag alhier verkocht 12 zalmen, voor ƒ1.10 A ƒ1.20 per halve kg. ALMKERK, 18 Sept. De Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid heeft gunstig be schikt op het verzoekschrift van den Raad dezer gemeente om een telephoonkantoor in de kom van het dorp te vestigen. 20 Sept. De collecte voor de scholen met den Bijbel bedroeg alhier ƒ16.95; aan den Nie- wendijk met Emmikhoven ƒ489.25, waaronder twee giften elk van 200, en te Uitwijk met Waardhuizen ƒ16.05, totaal alzoo ƒ521.25. t GORINCHEM, 23 Sept. De bestuursleden van het waterschap „de Nederwaard," welke dit jaar aan de beurt van aftreding zijn en waarvoor de verkiezingen in Oct. a.s. zullen plaats hebben, zijn de heeren W. M. van Haaften te Sliedrecht, als heemraad, en de heeren H. Schram de Jong en C. van Wijngaarden te Sliedrecht, en C. Aan- tjes, te Wijngaarden, als hoofdingelanden. t Ter vervulling der vacature van onder wijzer aan de school van den heer T. J. Verlee, ontstaande door het vertrek van den heer J. de Liefde, als hoofd der school naar Buurmalsen, hebben zich hier ruim 70 onderwijzers als solli citanten aangemeld. t Allerwege is men thans in den Alblasser- waard druk bezig met hennipdorschen. De op brengst aan zaad valt niet mee gemiddeld 0.75 HL. per vin of 101 bossen of schoven. De aan houdende droogte schijnt niet gunstig op de ont wikkeling van het zaad gewerkt te hebben. Ove rigens is zoowel de zaailing als de gelling lang van stengel en belooven beide eene goede op brengst van schil. Het verschil in temperatuur tusschen Dinsdag en Woensdag der vorige week, was zeer opmer kelijk. Wees de thermometer op 14 dezer 80o E., den volgenden dag stond hij 16° lager. Sedert dien tijd deden zich reeds nachtvorsten voor, waardoor sommige planten merkbaar ge leden hebben. Het wetsontwerp tot wijziging der wet tot re geling en beperking der uitoefening van hel recht van vereeniging en vergadering, moet alleen eenige wijziging brengen in de bepalingen betreffende het recht van vergadering. Daarbij wordt o. a. be paald wat de wet verstaat onder „openbare ver gadering" en wordt aan de Regeeriug de bevoegd heid gegeven om optochten op den publieken weg en openbare vergaderingen in de open lucht ge durende bepaalden tijd te verbieden. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is, onder mededeeling dat misbruik wordt ge maakt van de verleende vrijstelling van zegelrecht voor de declaratiën, mandaten en quitantiën, wegens teruggave van alle door ambtenaren of beambten van provinciën, gemeenten of water schappen, voor de provincie, de gemeente of hit waterschap bij voorschot gedane betaling, waar door het vermoeden voor de hand ligt dat op deze wijze zegelrechten aan de schatkist worden onttrokken, aan Gedeputeerde Staten verzocht dit misbruik zooveel mogelijk tegen te gaan, daar anders de Minister vr\n Financiën zich ver plicht zou achten de wijziging of intrekking van de vrijstelling aan den Koning voor te dragen. De heer Salomon, eervol ontslagen commandant van „De Kruisberg/' die vroeger aan de beide Kamers een open brief aan den Min. van Justitie heeft toegezonden, waarin hij klaagde over de onhoudbare toestanden aldaar en de van verschil lende autoriteiten ondervonden tegenwerking, heeft zich thans wederom tot de Tweede Kamer ge richt met een adres, waarin hij aandringt op een enquête. In dit adres worden wederom verschil lende grieven uiteengezet en beschuldigingen in gebracht, vooral tegen den inspecteur der gevan genissen, die, een onderzoek noodzakelijk maken. De heer Salomon biedt aan te bewijzen, wat hij beweert, en erkent zelf, dat hij schuldig zou staan aan 't verspreiden van lasterlijke aantij gingen, als hij in 't bewijs niet zou slagen. Naar wij vernemen heeft de hoofd-ingenieur van den waterstaat, V. d. Toorn, onbepaald verlof uit 's Rijks dienst gevraagd, ten einde te kunnen optreden als technisch hoofd-ingenieur bij het Zuiderzee comité. Naar alle verwachting zullen op 1 Jan. 1887 de mindere militairen van het Indische leger in de nieuwe uniform kunnen gekleed worden. De nieuwe proefkleeding wordt deels hier te lande, deels in Indië aangemaakt. Door het bestuur der Noordbrabantsche Maat schappij van landbouw is besloten te Bergen-Op- Zoora in het volgend jaar de algemeene vergadering met de daarmede gepaard gaande tentoonstelling te houden. De heer Van 't Lindenhout, die gelijk men weet thans weer op de terugreis is, heeft in Amerika ruim 30 maal in 't openbaar gesproken en ruim 6000 verzameld voor zijn weeshuis. De heer S. Coolsma, te Rotterdam, heeft zijne vertaling van het Oude Testament in het Soeda- neesche thans voltooid. Reeds voor eenigen tijd heeft de heer Coolsma een Soedaneesch-Neder- duitsch woordenboek bewerkt, dat door de zende lingen in Ned.-Indië met ingenomenheid ont vangen is. - De heer C. J. Brutel de la Rivière, predikant te Haarlem, oud-hoofdbestuurder der „vereeniging tot afschaffing van sterken drank/ heeft zich tot den minister van waterstaat gewend, met het verzoek om aan het bij de spoorwegen dienstdoend personeel onthouding van alle drankgebruik in en buiten dienst voor te schrijven. Door het hoofdbestuur der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen zijn de rekening en verantwoor ding over 1885/1886 en de begrooting voor 1886/1887 aan de departementen toegezonden. De ontvangsten in het geheel bedroegen ƒ36,212.57, waaronder aan contributie/27,881.69. Het totaal der uitgaven was 31,080.83; hek batig saldo 5131.74. Voor het volgend jaar zijn de behoeften geraamd op 87,520.74, de middelen op 35,020.74. De hoogste prijs der Theiss-loten is weder in Rotterdam gevallen. Naar men verneemt, zag de heer G. B. aldaar, bij de laatste trekking op 15 dezer, zijn lot met 100.000 florijnen uitkomen. Door wijlen den lieer August Baak, dezer dager» te Amsterdam overleden, is aan weldadige in richtingen 40,000 gelegateerd. De „Geneeskundige Courant" acht het, wegens de verbreiding der hondsdolheid over een groot deel van ons vaderland noodzakelijk, de algemeene aandacht te vestigen op de behandeling van Wil-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2