M „De Li GORINCHEM. Pas Getrouwd, te HEUSDEN. Boekaankondiging. AANBESTEDINGEN. 322ste Staatsloterij. RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. OPENBARE m M. C. van der Yen. F, Maasstroom I en II.n Stoombootdienst HEUSDEN 's-BOSCH. Houthandel. Stoom Houtzagerij en Sohaverij Voor slechts 37*Ct. p. maand, HONDSDOLHEID, Prijs 10 cent. son tegen bijtwonden. Albert Wilson heeft met het meeste succes den beet van dolle honden behandeld door eene twin tig percentage oplossing van carbolzuur in glyce rine. Deze oplossing is niet bijtend, coaguleert het eiwit niet en daardoor bezit zij, zoowel als door de aantrekkingskracht der glycerine door het water, eene veel dieper ingrijpende werking dan nitras argenti en dergelijke. Men kan het in elke apotheek voor eene klei nigheid gereed laten maken. Men schrijft uit den Hoekschen Waard dat door den veldarbeid het schoolverzuim tegenwoor dig zóó groot is, dat er aan geregeld geven van onderwijs niet te denken valt. De hoogste klassen zijn zoo goed als geheel ontvolkt, de middelste voor veel meer dan de helft en zelfs de kinderen uit de laagste klassen kan men voor een zeer groot gedeelte op den akker vinden. Verscheidene weken achtereen blijft deze toestand voortduren en eerst in het laatst van de volgende maand beginnen de ouders er aan te denken, dat er eene school voor de aan hunne zorgen toever trouwde kinderen is. Er zijn thans scholen waar het verzuim 60 pet. en meer bedraagt. Op de ruïne van het „Kurhaus" te Scheve- ningen heeft men een pakje verkoolde papieren gevonden, waarschijnlijk aan elkander gebonden en naar men vermoedt bankpapier, benevens een verkoolden koffer. Een en ander verkeert echter in zoodanigen toestand dat bij aanraking alles als het ware verstuiven zou. Het bekende kostbare archief van pastoor Schutjes te Orthen, dat vooral op kerkelijk-his- torisch gebied waarde heeft, is uit den brand, die daar gewoed heeft, gered. Het kerkje had, wat bouworde betrof, weinig waarde, maar was een der oudste in Noord-Brabant. In den tuin van den heer D. Schaap te Heer- jansdam is gegroeid een reuzen-meloen calabas, die een gewicht heeft bereikt van 132 halve kilogrammen, terwijl zij 1.68 meter in omtrek heeft. De heer Schaap heeft haar afgestaan aan de diergaarde te Rotterdam. Het weegtoestel aan het station te Arnhem, dat slechts dan het gewicht van den te wegen persoon aangeeft als men drie enkele centen (niet meer of niet minder) in een busje werpt, blijft zich in de toenemende gunst van het publiek verheugen. Bij de opening der bus Donderdag namiddag bleek, dat in vier dagen tijds niet minder dan voor f 80 aan centen in de bus was geofferd. De ondernemers, Engelschen, zijn dan ook met de weeglust van het publiek zeer in hun schik. Ook in het „Café Coomans" te Rotterdam is een automatisch weegtoestel geplaatst, zooals er sedert kort op sommige spoorwegstations aanwezig zijn. Door de maatschappij, welke deze toestellen exploiteert, wordt een deel der opbrengst van dit weegtoestel afgestaan aan de kostelooze voeding van behoeftige schoolkinderen in de wintermaanden, waartoe in het vorige jaar de heer Koene aldaar het initiatief genomen heeft. De Goesche predikant Huet, die sedert eenigen tijd zich bezighoudt met spiritisme, had onlangs eene bijeenkomst met den heer Abraham Spies, die hem uit de „oorden der zaligheid'' was ver schenen. Nu schrijft de heer Schoon, die te La- dysmith in Natal deu heer Huet als predikant is opgevolgd, dat Abraham Spies, een der oude Natalsche voortrekkers, nog in leven is en zich niet in de „oorden der zaligheid", maar op zijn boerenplaats Rietkuii nabij Ladysmith bevindt. De heer Huet werd dus beetgenomen. (Amst.) In een Haagschen brief in de „N. Gron. Ct." wordt melding gemaakt van een ongeval, dat op den jaardag van onze kleine Kroonprinses op het lustslot „Soestdijk" plaats had. Terwijl de gasten met de koninklijke familie en de leden der hof houding aan den feestdisch waren gezeten, deed zich eensklaps een geweldige slag, gevolgd door een oorverdoovend geraas van brekend glas, hooren. Onsteld zagen de aanwezigen elkander aan maar zwijgend, wijl de hofetiquette verbiedt bij zulk een gelegenheid van eenige aandoening blijk te geven. Zelfs de lieve kleine Prinses sprak geen woord, maar zag haar „vader", zoo als zij Z. M. gewoon is burgerlijk eenvoudig te noemen, min of meer angstig aan. Weldra bleek dat een zeer kostbare en artistieke kroon, in de vestibule van het paleis opgehangen en met tal van lampen be zet, van den haak gevallen en verbrijzeld was. Geen half uur te voren waren H. M. de Ko ningin met het Prinsesje onder die kroon naar de eetzaal gegaan. Gelukkig had er geen persoonlijk ongeval bij plaats en het feestmaal werd er geen oogenblik door verstoord. Na een vrij langdurig stilzwijgen vroeg Z. M. omtrent het feit ingelicht zeer kalm, of het niet de firma te A. was, die deze kroon had geleverd en opgehangen. Men begrijpt het overige. Kloppers, die zich sedert zijn arrestatie in de gevangenis op de Beek te Arnhem bevond, is Zaterdag op last van den minister van justitie naar de cellulaire gevangenis aldaar overgebracht, om daar het overige van zijn straftijd te verblij ven. Dientengevolge is hij ontheven van de voor rechten der pistole, die hij tot dusver genoot. Een ontvluchte kolonist uit Ommerschans ging naar Nijverdal en brak daar het huisje zijner moeder zoo goed als geheel af. Toen legde hij zich op de puinhoopen te slapen, waar de policie hem arresteerde. Te Kaatsheuvel werd Vrijdag-avond de kermis vreugde afgewisseld door het luiden van de alarm klok en het geroep van brand. Binnen weinige oogenblikken lag het huis van den schoenmaker H. Span in de asch, zonder dat iets van eenig belang gered kon worden. Door volslagen gebrek aan water kon de brandspuit geen dienst doen. Een meer dan 70-jarige koopvrouw uit Rotter dam is te Charlois door een os gewond. Na verbonden te zijn, is zij per vigilante naar Rot terdam vervoerd. Op twee plaatsen in Am sterdam zijn politieagenten door onbekende personen aangevallen. Geen der aanvallers zijn gepakt. Te Sauwert ontspoorde, vermoedelijk door het te vroeg omtrekken van een wissel, de locaaltrein, komende van Groningen, met het ongelukkig gevolg dat de conducteur P. werd gedood. Op de hellende paden tusschen Bovenover en Onderlangs te Arnhem heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee zusters, behoorende tot een gezelschap Tilburgers, liepen naar beneden, met het gevolg dat ze zich weldra „niet meer konden houden," en onder 't luid gelach der overigen naar beneden holden. Ongelukkig stiet de voorste met een voet tegen den wortel van een boom en viel voorover; de achterste viel over haar heen. De laatste kon spoedig weer opslaan, de eerste echter bleef liggen en moest in bewusteloozen toestand naar beneden worden gedragen. In het Yondelspark te Amsterdam viel een heer van zijn paard en brak een been. Een schippers knecht, die zich te Overschie aan verschillende diefstallen schuldig heeft gemaakt, is door de politie tot bekentenis gebracht. Een 59-jarig man te Gulpen had het ongeluk onder zijn met meubelen geladen kar te geraken. Een der wielen ging hem dwars over het onderlijf, waardoor hij inwendig hevig gekwetst werd. Hij is aan de gevolgen daarvan overleden. Een 5-jarig knaapje te Gasselternijveenschemond is in het kanaal ge vallen, waaruit het eenige oogenblikken later levenloos werd opgevischt. De vischschuit, die Woensdag jl. op de Noordkust van Wal cheren strandde, is Zondag door een Belgische sleepboot weder in zee gebracht. Te Oldenzaal zijn 6 woningen door brand vernield. Te Leeu warden is een ongeveer 70-jarig werkman, bezig zijnde bij een bakker op den zolder turf te brengen, naar beneden gevallen. Hij bezweek weinige oogenblikken later. Te Oosterhout is een 4-jarig kind jammerlijk in de vlammen van eene in brand staande woning omgekomen. Alle pogingen om de kleine te redden, waarbij de moeder ernstige brandwonden bekwam, bleken vruchteloos. De politie te Utrecht heeft een paar gedeserteerde kolonialen, Duitschers, aangehouden. Te Laaghalen is de rietdekker Hadders van een dak gevallen, waardoor hij den nek gebroken heeft. Een Maastrichtsch steen fabrikant is tot drie geldboeten veroordeeld, wegens overtreding der wet op den kinderarbeid, drie malen gepleegd. Twee personen uit Asten zijn wegens rebellie tegen de marechaussees naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Te Tilburg is een anderhalf-jarig kindje in een beer put gevallen en levenloos er uit gehaald. Een kind van S jaren aldaar kwam onder een omval lende deur terecht en bleef op de plaats dood. Een nieuw huis, van Klaas Vermeer, is te Ochten afgebrand. De man werd zelf met moeite gered en heeft ernstige brandwonden bekomen. De Nederlandsche Rechtsliteratunr, door Mr. L. J. van Oppen en Mr. J. C. Sasse, is de titel van een belangrijk werk dat door geuoemde schrijvers in 1884 werd aangevangen en thans reeds vol tooid is. Niet alleen kan genoemd werk als een register op het Weekblad van het Recht* worden beschouwd, voor zoover de litteratuur betreft, maar het bevat tevens de verwijzing naar rechtsgeleerde letter kunde, zooals die in rechtsgeleerde tijdschriften, standaardwerken, dissertation enz. enz. wordt aan getroffen. De uitgevers, de beeren gebr. Beliufante, hebben het volledige werk, bes a.mde uit 5 dln. in roij. 8, zeer billijk berekend en ook de aanschaffing ge makkelijk gemaakt, door dit desverkiezende in maandeljjksche stukken te leveren. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar het uitvoerig prospectus, dat, met het werk, bij den uitgever dezer courant voorhanden is. t GRONINGEN, 26 Oct.. Het, 3-jarig onder- houd der Rijkswaterleidingen te Ter ApeleuBour- tange. Aanw. 19 Oct. t 26 Oct. Het 3-jarig onderhoud der als zeewering dienende voormalige vestingwallen te Delfzijl. Aanw. 19 Oct. t UTRECHT, 25 Oct. Het uitdiepen van een gedeelte van deu Holl. IJsel in Utrecht. Aanw. 18 Oct. 5e Klasse. Trekking van 21 Sept. Prijs van f 1000 nos. 651 en 2747 200 nos. 2516, 5773 en 19643 100 nos. 2941, 3135, 4678, 6515, 13769, 19141, 19979 en 20726. 5e Klasse. Trekking van 22 Sept. Prijs van 200nos. 3172, 18927 en 19119; ƒ100: nos. 582, 2927, 11072, 11907, 15642, 19053, 20879 en 20951. 5e Klasse. Trekking van 23 Sept. Prijs van ƒ1000: uo. 8957; ƒ200: nos. 4979 en 18694; ƒ100: nos. 8763, 10969, 12737,15883, 17636, 17762 en 20421. Het gerechtshof te Amsterdam heeft J. H. Geel schuldig verklaard aan poging tot doodslag en hem deswege veroordeeld tot acht jaren gevange nisstraf. Het arrest neemt niet aan dat Geel met voorbedachten rade heeft gehandeld. Donderdagmiddag te 1.30 uur deed het gerechts hof te 's Hage, rechtdoende in hooger beroep, uit spraak op het appel van F. Docsela Nieuwenhnis tegen het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens de bekende feiten van smaad tegen den persoon des Konings en beleediging van den com missaris van politie Stork te Amsterdam, tot 1 jaar celstraf en 50 boete was veroordeeld. De zaal was stampvol en een zeer talrijk pu bliek bevond zich ook buiten 't gebouw, waar de orde door politie, rijksveldwacht en inarécbaussées te paard werd gehandhaafd. Do beklaagde was niet tegenwoordig, evenmin als zijn verdediger. Het hof deed de ingestelde (wederzijdsche) appel- len teniet en bevestigde het vonnis van 17 Juni, met last dat het volkomen en geheel gevolg zon hebben en met veroordeeliug van beklaagde in de kosten, ook in hooger beroep gevallen, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. Dienzelfden dag nam, voor hetzelfde hof, in de bank der beschuldigden plaats TJ. de Goeij, ond 37 jaren, tuinder te Gorinchein. Dezen persoon werd ten laste gelegd doodslag, gepleegd op zijn huisvrouw A. A. van Kekera. Beschuldigde, vader van 7 kinderen, waarvan het oudste 17 en het jongste 2 jaren oud is, ging zich meermalen op ergerlijke wijze te buiten aan sterken drank en had met zijn vrouw herhaalde lijk hoogloopende twist. In den avond van 21 Jnni geraakte hij na zijn thuiskomst met zijn vrouw wederom in woordenwisseling over een daggelder, die om betaling was komen vragen. De vrouw zeide geen geld te hebben en verweet deu man dat hij zich bedronk en niet werkte, hetgeen hem in woede deed ontsteken. Van woorden kwam het tot daden en opeens haalde hij zijn mes uit zijn zak, ontdeed het van de schede en stak hot zjjn vrouw in de linkerborst, ter hoogte van het hart, waarna hij het mes weder in zijn zak stak en zich naar boven en te bed begaf. De vrouw was, nadat zij door haar man was getroffen, de woning ont vlocht, doch viel op den drempel van de woning harer bnnrvronw neder, onder den uitroep: »0, God! hij steekt me dood.* Binnen weinige oogen blikken was de vrouw dan ook overleden. De man bekende zijn vrouw een steek te heb ben toegebracht, doch niet met het doel om haar te dooden, alleen om zich tegen haar aanvallen te verdedigen. Hij had de misdaad in dronkenschap gepleegd. Uit het getuigenverhoor bleek dat beach, in den bewnsten avond bij uitzondering niet dronken was en dat hij bijna tegelijk met de volvoering van het vreeselijk feit had. uitgeroepen: »ik zal je G aan mijn mes steken.* Door twee getuigen a décharge werd verklaard dat de man ook al was hjj beschonken niet ont- vatbaar was voor een goede leiding. Adv.-ged. jhr. mr. De Savornin Lohman oor deelde het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en requireerde veroordeeling wegens dood slag tot 8 jaren gevangenisstraf. Mr. J. van Gigch, die als verdediger optrad, re leveerde de feiten van deze vreeselijke en treurige zaak. Het kwam hem voor, dat de schuld der hui selijke oneenigheden, zoowel aan den kant van de vrouw als aan die van den man bestond. Ook de vrouw maakte zich in den laatsten tijd aan misbrnik van sterken drank schuldig en dan was zij opgewonden en deed niets dan schelden, terwijl de man zijn drift op andere wijze bekoelde. Pleiter is van meening dat in den ongelukkigen avond de man wel niet dronken, maar toch ook niet normaal was. In dien toestand word de twist al heftiger en heftiger en werd de daad gepleegd waardoor hij niet alleen, maar vooral zijn kinderen in een betrenrniswaardigen toestand zijn gebracht. Pleiter geloofde echter dat er bij besch. in geenen deele de bedoeling heeft bestaan, zijn vrouw te dooden en bracht daarom de vraag ter sprake of teu aanzien van hot punt van den doodslag door de invoering van het nieuwe strafwetboek geen veraudering was gekomen. Hij meende dat deze vraag thans voor 'teerst kon worden gesteld. Vol gens het nieuwe wetboek moet het opzet zijn ge richt tot de levensberooving, hetgeen bij den Code Penal niet het geval was. Daarom achtte hij het strafwetboek voor den besch. gunstiger, waarbij in dit geval geen doodslag maar mishandeling, die den dood ten gevolge heeft gehad, kon worden ten laste gelegd, waartegen bij art. 300 zes jaren ge vangenisstraf wordt bedreigd. Ten slotte wees pleiter er op, dat het nieuwe Strafwetboek niet zoo hnmaan is als wel eens werd beweerd. Hij geloofde dat 't in tegendeel verschrik kelijk streng is, omdat gevangenisstraf altijd be- teekent celstraf en dat indien de straf thans door bet O. M. geëischt door het Hof mocht worden uit gesproken, deze besch. de eerste 5 jaren in de cel en daarna nog 3 jaren in gemeenschappelijke op sluiting zal moeten doorbrengen. Hij hoopte dat een zoo zware veroordeeling in deze niet zon volgen. Na re- en dnpliek werd de uitspraak in deze zaak op a.s. Donderdag bepaald. Een dubbeltje alsjeblieft mijuheer, voor een ar men blinden man? Wat, een blinde, je kunt met één oog even goed zien als ik, je bent maar aan één oog blind. Geef me dan maar een stuiver, zegt de brutale vlegel. Iemand, die in een barbierswinkel kwam, vroeg of de barbier nog hetzelfde scheermes had waar mede hij twee dagen geleden geschoren was. Toen daarop oen bevestigend antwoord volgde, zeide de man, met iets dat aan Job deed denken Dien mij dan eerst wat chloroform toe. Een jeugdige opmerker. Moeder: »Kom, Max, trek nu zelf je schoenen eens aan. Als je soldaat wilt worden, dan moet je niet denken dat je altijd een kindermeisje bij je hebt om je te helpen.* Max (vijf jaar): »Ja wel, moe, bij soldaten zijn altijd kindermeisjes.* Wanneer een man zijn hoed voor u afneemt, is dat een teeken dat hij eerbied voor u koestert, maar als gij ziet dat hij zich gereed maakt zijn jas voor u uit te trekken, dan kunt gij er staat op maken dat 1 ij voornemens is u eerbied voor hem in te boezemen. t WAALWIJK, 24 Sept. Op de heden gehou den markt was de aanvoer vee gewoon, handel levendig, aangevoerd werden 413 KG. boter, die 1.34 a 1.46 per kilogram gold. DORDRECHT, 24 Sept. Weiboter 0.58 k 0.50. Kunstboter 0 40 a 0.30. Grasboter ƒ0.80 a ƒ0.70. Tonnen, 13.12.Eieren 5.25 a ƒ4.— per 100. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na voorzien te zijn van de laatste H. Sa cramenten der stervenden, mijn geliefde Echtgenoot ADRIANUS VAN EG- GELEN, in den ouderdom van ruim 57 jaren. Wed. A. v. EGGELENLuijben. Heusden, 14 Sept. 1886. H OPENING van deu cursus 1886/87 op MAAN DAG 2 OCTOBER a.s. Aanmelding bij don Directeur Dienstregeling van af 16 September. Van Hensden, vm. 5.30. j> 's Bosch, nm. 2. (Ie en 3e Woensdag van de maand:) Van Hensden, vm. 5.en 6.30. 's Bosch, nm. 1.2. Van Heusden, vm. 8. 's Bosch, nm. 2. komt men in het bezit van Een degelijk Maandwerk voor het Verkrijgbaar bij K. L. VISSER AAz., Boekhande laar te Sliedrecht WETTELIJKE BEPALINGEN bij het voorkomen van met eenige Waarschuwingen, Wenken en Voor del riften voor het verleenen van de eerste hulp bij gebeteDen door dolle honden. Prijzen van 100 en daarboven. Alle Werkdagen Op Bossche markten Op li. C. Feestdagen Verbeterde opgaaf van de 4e Pagina Muisïriend Huisgezin, bijeengebracht door Neder landsche Letterkundigen en Geleerden, op elk gebied van Wetenschap en Kunst, met twee honderd Illustration per jaar gang. Bij de Juli-Aflevering ontvangen alle Inteekenaren, ter versiering hunner huiskamers, de Oleographie ter grootte van 34 X 47 centimeter, naar een Schilderij van Wm. Steeunk, die uitsluitend voor „De Huisvriend" geschilderd is. Alle Boekhandelaren nemen bestel lingen aan, evenals de Uitgever H. A. M. ROELANTS, te Schiedam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3