BUITENLAND. BINNENLAND. zij hem n et Zondag, maar „de dag des Heeren," of nog eenvoudiger, zooals bij de Syrische christendommen, den „eersten dag" der week, of ook den „echstm dag," om dat hij op den Sabbath, den zevenden dag der joodsche week, volgde. Maar in den omgang met de heidenen noemde men hem, om in hunne taal te spreken „De dag der zon." De week van 7 dagen, die de oude Grieken en Romeinen en de „oudere" Egyptenaren niet kenden, was omdieniijd door hei: geheele gebied van het Romein- sche rijk verbreid. De dagen dragen de namen der zeven planeten, die de ouden kenden Zon, Maan, Mars, Mercurius, Ju piter, Venus en SaLurnus. (Slot volgt.) Volgons do »Polit. Corresp.hebben de aanhan gers van vorst Alexander van Batteuberg te Sofia hnn voornemen tot herkiezing van den verdreven vorst voor goed opgegeven. De wereldberoemde potloodenfabriek van Faber to Nenronberg vierde 22 September het feest van zijn 125-jarig bestaan. De tegenwoordige eigenaar, de rijksraad Baron Von Faber, ontving van alle zijden gelnkwenschen en de vertegenwoordigers der grootste agenturen in het binnen- en buitenland waren daartoe persoonlijk naar Neurenberg over gekomen. Aan de talrijke arbeiders der fabriek zal een groot feest wordon aangeboden, dat om het slechte weder echter nog eeuigen tijd uitgesteld is. Een sneltreiu van Thorn naar Borliju derailleer de; het govolg was dat twoo personen werden ge dood en verscheidene gewond. Ongerekend het aantal pelgrims, dat gedurende de zomermaanden langs anderen weg ter bedevaart naar Kovelaar toog, passeerden te Gennep in dat tijdvak een veertigtal processiën tot eene gezamon- lijke getalstrekte van ongeveer 25,000 personen. To Luxombnrg kwaraon -1 werklieden om eu wer den 18 gewond (10 levensgevaarlijk) door hot val len van steenon en het omvallen van wagens met kolon. Te Esch stortte een gaanderij een fa briek in, mot het gevolg dat verscheidene werk lieden worden gedood; 8 bleven onder het pu;u bedolven. Te Madrid is een jnngmonsch in hechtenis ge nomen, op het oogenblik dat liij in een der ven sters van het pileis van generaal Pavia een dyna miet patroon ncderlogde. Voor de Parijsehe tentoonstelling is thans reeds moer dan 20 miliioon frs. ingeschreven. De toren von Eiffel, die de »cloui van deze ten toonstelling zal wezen, zrl 71/" miliioon frs. kos ten; zij zal 20 jaren blijven staan op het Maïsveld. In de Fransche Academie vau Wetenschappen liet, Marey pho.ograpbieëu zien van de vlucht der vogelen, die in Vaooo seconde waren verkregen. Hij hoopt photographicën to kunnen maken in do holft van dien tijd. Men hoeft dezer dagen te Parijs, in tegenwoor digheid van don minister Boulanger, prooven ge nomen met, een nieuwe soort van uiterst vernie lende bommen. Die bommen zijn voorzien van een stalen punt, welke in steenen muren en ijzeren pantserplateu dringt, en bevatten een ontplofbare stof, welke een even vernielende uitwerking heeft als dynamiet. De dikste muren worden door een paar schoten met die bommou vernield en evenzoo ijzeren platen van 20 centimeter dikte. Bij die proeven hebben twee sappeurs en een sorgeant het leven vorloren, doordien zij, bij het uitgraven van een in den grond gedrongon bom, door neervallende aard bedolven werden en stikten door de gassen, welke hot vornielingswerktuig ont wikkeld had. Een dor verschrikkelijkste hagelstormen brak jl. Vrijdag over Ancona las. De hagelsteenen, die ge durende 20 minuten achteroen vielen, waren peer vormig, werden allengs grooter en zwaarder en konden eerst bij hazelnoten, later bij een grooten sinaasappel vergeleken worden. Telephooudradeu werden over een verren afstand vernieldvele gla zen worden gebroken, aan het dak van het spoor wegstation werd eene schade van 60.000 francs veroorzaakt. In donzelfden nacht kregen te Assisi verscheidene personen ernstige kwetsuren door een cycloon, die 7 of 8 minuten aanhield. De klokke- toren van het St. Andreas-klooster werd neerge- rukt. Vele huizen werden van hun dak beroofd, olijfbosschen en wijngaarden verwoest en een cy- prosboom, 150 jaar oud, in deu tuiu van het oude San Francisco klooster werd ontworteld. Sarah Bernhardt heeft het er op gezet om het publiek nogmaals versteld te doen staan. De bui tengewone vrouw gaat dertig dagen vasten, gelijk Italië's groote zoon, de Milaansche doctor Succi. De lauweren van den vrijwilligen hongerlijder staken haar de oogen uit en zij wil bewijzen, dat niets de groote tragédienne onmogelijk is. Met in gehouden adem, doch met een bang gevoel om bot harte, zegt »Figaro« volgt Frankrijk de grootsche ouderneming zijner heldhaftige, tengere dochter. Te Charleston heersebt weer een paniek ten ge volge van een nieuwe aardbeving. De negers doen niets anders dan bidden. Te Lausanne werd een aan Raphaël toegeschre ven schilderij »La Viergo au seiu« verkocht voor 200.000 frs. De heer Nicole, die het doek ontdekte, had daarvoor 200 frs. betaald aan een uitdraagster, die er zelf 40 frs. voor had gegeven In de kathedraal van Ajaccio brak brand uit, teiwijl daar meer dau 180 mensehen bijeen waren. Er ontstond een paniek, ten gevolge waarvan velen werden gewond. Een oude man en een jong meisje bezweken aan hun wonden. De brand werd spoedig gebluscht. De Daily News* verneemt uit Petersburg, dat de beruchte nihilist Soudelkin, de moordenaar van Degajeff, ontsnapt is. De Russche Regeering looft 10,000 roebel uit op zijn aanhouding. Te Smyrna en Konstantinopel zijn vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen. HEUSDEN, 30 Sept. t In de gemeenteraads-vergadereng van gisteren is benoemd tot Lid van het College van Regen ten der Godshuizen alhier, de heer P. L. Honcoop. t Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd, de lieer J. II. Hermans, te Beek (Limburg.) t DE WERKEN, c. a., 30 Sept. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature ontstaan door het zich elders vestigen van den heer A. Verschoor burgemeester, werden uitgebracht 37 stemmen, waarbij niemand de meerderheid verkreeg. De herstemming tusschen de heeren M. Bakker en B. Van Krugten, welke de meeste stemmen verkregen, is bepaald op 12 Oct. a.s. liet aantal kiezers voor den Gemeenteraad bedraagt 133. t WOUDRICHEM, 30 Sept. Kondag 3 Oct. e.k., des namiddags ten 2 uur, zal in de herv. kerk dezer gemeente optreden, de in deze streken bekende zendeling Schilstra. t WERKENDAM, 29 Sept. De heer M. Touw, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is benoemd tot hoofd der school te Stellendam op een jaarwedde van f 1000. t Bij het gemeentebestuur alhier, is heden bericht ontvangen van de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, dat de hond van D. L. lijdende was aan hondsdolheid, dientengevolge zullen de door hem gebetene honden, 9 in getal,worden afgemaakt. t DALEM. Maandag jl. werd door het bestuur van den dorpspolder Dalem aanbesteed het le veren van 200 M3 grint voor dien polder. Minste inschrijver was A. van der Wal te Vuren, voor ƒ1.10 per M8. Hoewel, zooals in de troonrede is aangekondigd, de Staatsbegrooting voor 1887 niet meer dan het strikt noodige bevat, zijn de uitgaven voor dat jaar toch 7 ton hooger geraamd dan het vorige jaar. Toch valt 't nog mee, want op Binnenland- sclie Zaken is ruim 7 ton bespaard, waarvan 6 ton voor mindere kosten van het openbaar lager onderwijs. Ook de posten van rentebetaling, het beheer van het ministerie van financiën en de uitgaven voor het krijgswezen zijn aanmerkelijk minder. Al dat bezuinigingswerk wordt evenwel te niet gedaan, door de hoogere eischen van de ministers van marine en van waterstaat, handel en nij verheid. Het hoofd der marine wil de zeemacht op de hoogte van den tijd houden en kan, ter bereiking van* dat doel, geen besnoeiing in de uitgaven op zijne verantwoording nemen. De andere aanzien lijke verhooging staat in verband met de ont wikkeling der verkeersmiddelen, zoowel te land als te water, en de uitgaven daarvoor dragen meer vruchten, in zoover zij strekken ter bevor dering van handel en nijverheid, de voornaamste bronnen van volkswelvaart. De in den laatsten tijd genomen maatregelen om het z g. teekenen naar de Oost als militair aan te moedigen, hebben voor de werving hier te lande gunstige uitkomsten opgeleverd. Sedert toch werden geworven In Juli 161, in Augustus 196 en van 1 tot 10 September jl. 127 man. Die jonge menschen gaan op een gunstig tijd stip naar Iudië. De veelvuldige klachten uit At- jeh hebben de regeering eindelijk eens wakker geschud en de voeding van den Indischen sol daat zal verbeterd worden. Ook heeft men thans den goeden weg ingeslagen om de gevreesde berri- berri te bestrijden. Voor het gehalte van ons In disch leger is 't uiterst gewenscht, dat krachtige jonge mannen hunne diensten aan het vaderland wijden, maar daartegenover mogen zij ook den eisch stellen, uitmuntend behandeld te worden. Het Engelsche legerbestuur houdt de soldaten wel frisch en opgewekt, door hen als zij gedu rende den tijd van één jaar in een vervelend garnizoen gediend hebben, waar tevens een slecht klimaat is, te zenden naar de srezondste en heerlijkste streken van het grootste rijk, b. v. C'eylon, dat een waar paradijs is. Binnenkort zullen briefkaarten voor het bui- tcnlandsch verkeer, voorzien van een zegelstempel van 5 ctmet nieuw opschrift worden uitgegeven. Met 10 November e.k. zal door de Ruraeensche Regeering worden aanbesteed de bouw van 18 forten, om Bucharest, met even zoovele tusschen- liggende batterijen, een en ander omvattende be langrijke aarden-, metsel-, timmer- en betonwer ken, zullende de bijbehoorende pantserkoepels en verdere staal- en ijzerwerken geen deel der aanbesteding uitmaken. De kosten van het geheele werk zijn geraamd op 50 tot 54 millioen francs; het werk zal worden aanbesteed in 4 perceelen, van evenredig belang de termijn van levering zal 4 jaar zijn, terwijl door de aannemers een borgtocht zal moeten worden gesteld, 5 pCt. der te leveren waarde bedragende. Daar vermoedelijk slechts aanbiedingen van buitenlandsche firma's te wachteu zijn, wenscht men langs dezen weg de aandacht ook onzer Hollandsche aannemers op deze zaak te vestigen. Ook voor Hollandsche kapitalisten zou gelegen heid bestaan zich, door tusschenkomst van eeu sedert meerdere achtereenvolgende jaren in Rumenië gevestigd Nederlander van goeden naam, met een bekwaam en vertrouwd Rumeensch deskundige in verbinding te stellen, tot het deelnemen in de uitvoering der voormelde werken. De luitenant-kolonel-ingenieur A. J. Voorduin te 's Gravenhage, is bereid belangstellenden naam en adres der bedoelde personen mede te deelen. De Willem Barents'' is volgens de #N. R Ct." voor een Engelsche reederij aangekocht. Het schip blijft poolvaarder, echter niet ter wille der wetenschap, maar voor den pelterijhandel en de walvischvangst. Het „Haagsche Dagblad" verhaalt dat jhr. mr. Th. L. L. Prins te Haarlem, die bij het Grotius- feest als nazaat genoodigd en tegenwoordig was, in zijn bezit heeft het metselaarsbuis, waarin Hugo de Groot ontvlucht is, en de portretten in olie verf van zijn zoon mr. Pieter de Groot en van diens huisvrouw Agatha Van Rijn. Deze voorwer pen zijn in de familie Prins gekomen door aan- huwelijking. Een der dochters van Pieter de Groot was namelijk gehuwd met Adriaan Prins, zoon van den Rotterdamschen burgemeester Prins, van wien mr. Prins voornoemd rechtstreeks afstamt. Aan de echtheid van het buis valt niet Ie twijfelen. Het justitiëel onderzoek naar de oorzaken van den brand van het Kufhaus wordt, naar wij ver nemen, nog steeds voortgezeL Daar de ramp 1 September is geschied, zal art. 158 van het straf wetboek van toepassing zijn, voor zooveel bewe zen wordt, dat de brand aan de schuld van een bepaald persoon of personen is te wijten. Onder den Code Pénal was brandstichting door onvoor zichtigheid slechts in enkele, bepaald aangewezen gevallen strafbaar. Als eene bijzonderheid meldt men dat een der faizanten van den heer W., te Hoogwoud (N.-H.), in den loop van dezen zomer niet minder dau veertig eieren heeft gelegd. Men weet dat men van deze vogels anders regelmatig van tien tot veertien eieren 's jaars bekomt. Een andere bijzonderheid van dien aard is, dat de ulmer-dog van den heer S., te Gouda, dezer dagen niet minder dan 16 jongen ter wereld bracht, allen ,/tijgers." Verder //regent" het berichten over vrucht- boomen, die voor de tweede maal in bloei staan en waarvan bij enkelen de vrucht zich reeds zet. De Eriesche hardrijder Kingma heeft van Paul sen eene uitdaging gekregen, om te Christiana te komen rijden tegen een zekeren Hagen. Onze landgenoot heeft echter beleefd voor die uitnoo- diging bedankt, en verklaard te Hamburg te zullen komen, alwaar hij dan zoowel den heer Hagen als den heer Paulsen hoopt te ontmoeten. Ten behoeve van weduwen en weezen opTessel, was dezer dagen een flink bedrag bijeengebracht. Een der commissieleden, een manufacturer, werd belast een der weduwen het haar toegekende deel te bezorgen. Wijl de vrouw nog schuld bij hem had en de man 't geld goed kon gebruiken, wilde zij hem van de liefdegiften meteen voldoen. De koopman weigerde echter standvastig en zei: ^Hoor eens moeder, van dit geld mag ik uiets aannemen ben je later in staat je schuld te voldoen, dan zal ik mijne vordering gaarne ontvangen." Nadat dezer dagen de directeur der bank van leening te Breda plotseling overleden was, liepen er spoedig geruchten, dat de zaken aldaar niet in het reine waren. Thans is het een feit, dat de gemeente voor een tekort staat van f 47.000, wijl uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat aanwezig moest zijn een waarde van 72.000, en slechts een waarde van f 25.000 aanwezig is. Dit treurige feit schijnt grootendeels op reke ning gesteld te moeten worden van de gebrekkige administratie. Het blijkt thans, dat de gemeente raad nimmer met deu juisten stand van zaken op de hoogte is gebracht. Mevrouw Bulkley, die sedert primo Sept. in de cellulaire gevangenis te Rotterdam is opgeslo ten, is sedert hare aankomst ongesteld. Zoodra zij daar arriveerde, moest men haar naar de zie kenzaal brengenzij moet zich het zeer hebben aangetrokken dat de Koning haar geen gratie heeft geschonken. (Msb.) Te Gilze is het huis met schuur en stalling, bewoond door M. Timmermans, landbouwer, totaal verbrand, benevens diens voorraad hooi, stroo, granen, landbouwgereedschappen, een geit en een groot gedeelte van den inboedel. Het huis was verzekerd, maar de inboedel niet. Bij den landbouwer A. Strijbosch te Liessel ontstond brand. In korten tijd lagen woonhuis, schuur en stal in de asch. De zieke vrouw met vijf jeug dige kinderen konden zich ter nauweruood redden. De geheele inboedel met een hoeveelheid graan, hooi en stroo, benevens 2 koeien, werden een prooi der vlammen. Het huis was laag, de in boedel en het vee niet verzekerd. Op de k welkers achter den Reiderwolderpolder (Einsterwold) zijn Dinsdag met een hoogen vloed ongeveer vijftig schapen in de golven omgekomen. Toen Maandagmorgen omstreeks acht uur de Engelsche schroefstoomboot yNautulus" uit Lon den te Harlingen aan het Noorderhoofd aankwam, liep zij, gedreven door een hevigen storm uit het W. Z. Westen, terwijl de schroef, daar de boot geen lading inhad, niet veel kracht kon uitoefe nen en zij dus niet terug kon slaan, tegen den Noorderdam aan. Verscheidene standpalen wer den stuk geslagen en men begroot de aangebrachte schade op 4 a 5000 gulden. De boot zelve kwam echter met het wassen van het water weder vrij, hoewel zij een half uur lang vast zat, en scheen geen schade te hebben geleden. Zij kwam ten minste naar het scheen in ongeschonden staat in het kleine dok aan. Aan boord van de Maandagavond van Vlissingen naar Queensborough vertrokken mailboot //Willem Prins van Oranje" had een droevig ongeval plaats. Een met den trein van 9 uren aangekomen, door zijn dochter begeleid passagiers zat in de voor kajuit een glas bier te drinken, toen hij plotse ling dood neerviel, waarschijnlijk door een be roerte getroffen. Herhaalde pogingen van het scheepspersoneel en van sommige passagier om hem in het leven terug te roepen, mochten niet baten. Men was derhalve van plan het lijk aan wal te brengen, maar op dringend verzoek van de dochter, die het lijk naar Engeland wilde mede- nemen, werd daarvan afgezien en het lijk in de mailkamer nedergelegd en meegevoerd. Op den stoomtram van Deventer naar Borkeloo werd op de lijn DeventerPessink de knecht van den landbouwer S. uit Terwolde overreden. Door een jong schichtig paard dat hij geleidde, werd hij op de rails geworpen, juist toen de tram pas seerde. Het linkerbeen beneden de knie werd gedeeltelijk verbrijzeldeen langs den weg pas- seerende voerman vond hem en riep heelkundige hulp in, waarna hij naar het ziekenhuis te Deven ter werd overgebracht. De machinist had van het ongeval niets bemerkt. In een stoom- diamantslijperij in de Dijkstraat te Amsterdam is gisteren van een arbeider in de machinekamer bij een onverwachte omwenteling van het jachtwiel het been verbrijzeld. Onder het geboomte buiten de Muiderpoort te Amsterdam is het lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het man nelijk geslacht. Van de equipage van het loggerschip //Louise," te Maassluis voor vertrek ter haringvisschertj ge reed liggende, ontbrak een jongen. Daar zijn kleederen zich aan boord van het schip bevinden, vermoedt men dat hem een ongeluk is overkomen. Te Rozendaal is het bijna 2-jarig kindje van den heer Merckx in de waterinolenbeek verdronken. Aan de brug over 't Oranjekanaal onder Beilen is Donderdagavond de wegwerker T. T. door een afzonderlijke locomotief overreden en gedood. De arme man laat drie kinderen onverzorgd achter. De persoon, die in het droogdok te Middelburg is gevallen, is aan de gevolgen overleden. Een vleeschhouwer te Amsterdam was in zijn winkel bezig een stuk vleesch uit te snijden. Bij eene daarbij aangewende krachtsinspanning schoot het mes uit en drong hem zeer diep in den on derbuik. Het bloedverlies was vreesselijk en hoe wel vrij spoedig verschillende geneesheeren ter hulp kwamen, was de oppassende man binnen enkele uren overleden. Eene vrouw en twee jonge kinderen laat hij na. In de Iloutpijp te Amsterdam sloeg een schuit met hout om, die bestemd was voor de werf van den heer van Gelder. De twee opvarenden verdron ken. Aan de Prins Hendrikkade aldaar viel een man ie water. Ofschoon spoedig gered, was hij reeds overleden. Aan een der Amsterdamsche O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2