uC-nlelijke HEESBEEN. VERKOOPEN Een landbouwershuis VERKOOPEN: te HEUSDEN. ZALF VAN HET ROODE KRUIS RECHTSZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. kerknieuws. 322ste Staatsloterij. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN! AD VE RTENTIEN. OPENBARE M. C. van der Yen. W. J. N.Landré, notaris ts Vlijmen, TUIN- en BOUWLAND De Notaris Hoeflake, 2> 0.24.20 Heet. GRIEND bij het huis over de straat Sectie D, no. 219. 3o. 0.72.60 H. WEILAND, Guldenkamp, Sectie F, 110. 102. i. 0.63.70 H. WEILAND, Guldenkamp, Sectie F, no. 103. 5». De massa van koop 3 en 4, groot 1.36.30 Heet. c> 0.66.80 H. WEILAND, de Molenkamp, Sectie E, no. 44. politieposten vervoegde zich een arme krankzin nige, met een door hem geschreven brandbrief, welke hij aan den commissaris van politie wenschte te zien overgereikt. De ongelukkige werd naar het buitengasthuis vervoerd. De koopman S. Blok, te Heerenveen, die door den brand, dezer dagen in zijn woning ontstaan, erge wonden bekwam, is na een smartelijk lijden bezweken. Dit de beek nabij Bloemendal, i9 het lijk van zekeren L. opgevischt. Korten tijd geleden, toen L. zich niet te huis bevond, werd zijn vrouw dood te bed ge vonden. Van de troepen, die than9 in Over- ijsel oefeningen houden, zijn te Zutfen drie huza ren in het hospitaal gebracht. De een had een slag van het paard in het aangezicht gekregen waardoor wang en kin ernstig gewond warende tweede was van zijn paard gevallen en had een arm gebrokende derde was door een schot los kruit aan het been gewond. Te Arcen (Lim burg) had het 3-jarig zoontje van den postbode J. Stevens het ongeluk al spelende in de Maas te geraken en daarin te verdrinken. Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam viel een man in het ruim van ,/de Phenix". Hij werd ernstig verwond. Een krankzinnige sloeg op den Haar lemmerdijk aldaar de glasruiten en de uitgestalde horloges van een winkel stuk. Een sluiswachter en eenige agenten vatten hem en brachten hem naar het politiebureau, vanwaar hij nog denzelf den dag naar Meerenberg is vervoerd. In jrArtis" te Amsterdam kregen twee olifanten on genoegen, of wel, zij raakten aan het stoeien, maar dit ging zoo levendig toe, dat een der beesten, die met het achterdeel van zijn lichaam tegen het hok aankwam, daarvan een gedeelte omwierp. Een vrouw werd daarbij aan het hoofd en een jongen aan een der beenen gewond. In een weide te Zaltbommel werd zekere vrouw Van Belkum door een koe zoo hevig tegen de borst getrapt, dat aan liet behoud van haar leven wordt gewanhoopt. Een schaap te Doezum werd door een adder in den uier gebeten. Drie personen, die van de melk in de koffie gebruikten, werden dientenge volge ongesteld. Het schaap is gestorven en be graven. Te Amsterdam stond Woensdag terecht J. van Wu ften, gewezen ambtenaar ter gemeeute-Secre- tcrio, beschuldigd van hot verduisteren vau pu blieke gelden tot een bidrag van ƒ49.200. Het O. M. eischte 4 jaren gevaugenis, 14 boeteu van 50, subsidiair 28 dagen en 1 boete van 5000, subsidiair 3 maanden gevangenis. Do verdediger, mr. Ha s, wees op het onberis pelijk gedrag van bosch. tijdeus zjjn 20 eerste dienstjaren, en pleitte op grond van hot nieuwe Strafwetboek voor genadiger straf. Uitspraak over 8 dagen. Do arrond. rechtbank te Amsterdam heeft bij beschikking in raadkamer geweigerd de socialisten vau der Stadt en Portuyn, wegens het verspreiden van oproerige geschriften, naar den proc-geu. te verwijzenhunne zaak is slecht* naar de correctio nele zitting der rechtbank verwezentevens is hunne onmiddellijke invrijheidstelling gelast. De officier van justitie is van deze beslissing in verzet gekomen. Het gerechtshof te 's Graveuhago veroordeelde heden Donderdag IJ. do Gooi te Gorinchem, ter zake van doodslag, gepleegd op zijne huisvrouw, tot 5 jaren gevangenisstraf. Een der nieuwste uitvindingen op het gebied van landbouwmachines is de waterploeg. Dit geheel van jjzer vervaardigde werktuig heeft vooraan een klei ne schaar als voet, daarop volgt de schijf in den vorm van een mes, en eindeljjk de hoofdschaar. Hieraan is van achteren een breede ijzeren of ko peren bak opgehangen, voorzien van een buis, welke door middel van een kruk op en neer bewogen kan worden. Wordt do ploeg in werking gebracht, dan vult men dien bak met water. De buis wordt neer gedrukt totdat zjj. sluit aan een andere buis, welke uitloopt onder de schaar, en het ploegen begint. Het water uit den bak loopt nu met een fijn staaltje in de voor, waardoor do weerstand zoozeer ver mindert, dat hij tot op de helft wordt terugge bracht. Voor zeer droge en ook voor taaie, leemachtige gronden moet deze ploeg van groote waarde zijn. De beslissing van den Synodus Contracta in zake het kerkelijk conflict te Amsterdam is Woensdag ter kennis gebracht van de geschorste Kerkeraads- leden aldaar. De Synode bekrachtigde het vonnis van het Prov. Kerkbestuur, waarbij de beklaagden werden afgezet. Het vonnis der Synode berust op nog meer grou- den dan de beslissing van hot Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland. De veroordeelde kerkeraadsleden kunnen nn nog revisie van dit vonnis bjj den Synodns Plena vragen. Bij de benoemingen van de vaste commissiën van den algemeenen kerkeraad van Rotterdam zijn allen, die zich niet onder dr. Lion Cachet scharen als aanhangers van dr. Knijper, geweerd. De pre dikanten Vinke, Astro en Jonker zijn niet herbe noemd in de commissiën, waariu zij tot dusver zitting hadden. Prijzen van 100 en daarboven. 5e klasse. Trekking van 28 Sept. Prijs van 1000, No. 6469; 400, nos. 2554, 6812, 15991 en 20516; 200, no. 15073; ƒ100, pos. 1072, 4534, 5650, 8148, 8700, 10652, 12320, 13058, 13566, 13771, 14234, 15050, 16062, 16969, 17587 en 19875. 5e Klasse. Trekking van 29 Sept. Prijs van f 15000, no. 18884; 1000, nos. 1088, 5094, 11892 en 13280; 400, nos. 21, 6165, 9163, 16648 en 17485; 200, nos. 280, 3502, 9777, 17237, 18937 en 19364; 100, nos. 5886, 6949, 7300, 6917, 16624, 18048 en 19897. 5e Klasse. Trekking van 30 Sept. Prjjs van ƒ1000: nos. 10228, 13084, 16245, 17706, 19985 en 20275; ƒ400: nos. 736, 2189, 2596, 6344, 16778, 17205, 18749, 18954, 19695 en 19798; 200: nos. 2481, 3859, 10782 en 16635; ƒ100: nos. 95, 1696, 1918, 2349, 3845, 5895, 7709, 12030, 15116, 17357, 18679 en 19214. Zaterdag werden de wandelaars aan het strand te Schevoningen niet weinig verontrust, toen zij op een plaats, waar niet gebaad mocht worden, telkens het achterhoofd van een persoon boven de golven uit zagen komen. Men verdiepte zich in allerlei gissingen eu wachtte angstvallig het oogen- blik af dat het steeds naderende lijk aan zou spoe len. Toen het zóó dicht nabij was dat men zich van de werkelijkheid' kon overtuigen, kwam men tot de ontdekking dat het een pruik was, die waarschijnlijk een der baders verzuimd had in zijn koetsje achter te laten en bij het nemen van een bad was kwijt geraakt. Aangewende pogingen om den eigenaar te ont dekken bleven vruchteloos. Op de volgende wijze deelt het >D. v. N.«mede dat de Minister van financiën een zoer duidelijk grafisch overzicht van den toestand onzer geldmid delen sinds 1848 in het licht heeft gegeven. »Op de witte prent loopen de middelen als oen roode, de uitgaven als een blauwe draad door het geruite veld ouzer geschiedenis. De nadeelige ver schillen zijn rood, de voordeelige blauw gokleurd. Het geheel is uitnemend geschikt om in wol te borduren als rugleuning in den fauteuil dos Mi nisters van Fiuanciën.* Sedert 21 Augustus 1885 zijn te Zegwaard geen personen gehuwd. Eindelijk is weder een paar ge trouwd. Gelukkig! Waar zou het opkomende ge slacht blijven? Een arbeidersjongen op Tessel, dozer dagen naar zijn werk gaande, zag nabij een kreupelboschje een haas rustig in zijn leger liggen. Do jongen, die juist zijn boterhammenzak in de hand hield, waar aan een lang koord bevestigd was, smeet de brood zak naar den haas. Bijna even wonderlijk als de verhalen vnn Munch- hausen zal 't klinken, maar toch wordt het voor waarheid verzekerd, dat de lus van het koord om den kop van den haas viel. Het dier vluchtte zoo het bosch in, met den bo terhammenzak achter zich. Dit voorwerp haakte iu de doornstrniken vast en bracht den haas tot staan. Half gewurgd werd de op zoo zonderlinge wijze gevangen hardlooper door den knaap buit ge maakt en prijkte weldra als keurig wildbraad op den disch. Naar aauleiding van het Grotius-feest, zendt men aan het »Alg. Hbl.c den volgenden nieuwjaar- wensch, waarmede Hugo de Groot zijn vriend Hoo- gerbeets eenmaal verrast heet te hebben. Men zal begrijpeu dat men de ware lezing krijgt, door de helften der regels twee aan twee te ruilen. Ik wensch u thans een jaarmet weinig blijde dagen, Te Loadeu doot het volgende historische ver haaltje de ronde: Een paar dageu geleden reisde de echtgenoote vau een rijk fabrikant, zeke e me\rouw Clément, met den trein naar Schotland. Zij had plaats ge nomen iu cene ledige coupé le klasso en maakte zich gereed haar siesta te houden, toen uit de aangrenzende couj die slechts door een dunnen wand van de hare was gescheiden, vroolijk gezang tot Laar doordrong. Mevrouw Clément luisterde een poosje toe, werd toen verdrietig dat men haar slaapje stoorde en zond bij do eerste halt een con ducteur naar haar levenmakende buur, met de boodschap dat men zich stil zou houden of dat mevrouw Clément zich anders bij de spoorwegdi rectie zou beklagen. De conducteur werd echter met een heldereu lach ontvangen en men stoorde zich niet in hot minst, aan de wenschen der nerveuse dame. Aan het eerstvolgend station stapte nu mevrouw Clé ment uit haro coupé, zocht den stationschef op en vroeg hem bevende van woedo of dat gegil iu de coupé naast de hare niet kon worden vorboden. De chef toonde zich dadelijk bereid aan haar vor- langen te voldoen, maar keerde woldia terug met de woorden Mevrouw, ik heb den moed niet kunnen vinden uwe buurvrouw hot zingen te ver bieden, want het is Adelina P a 11 i De Amerikaanscho geleerde doe'er Maloch, die onlangs door een groot deel van Mexiko reisde, heeft in dat land een mierensoort ontdekt waarvan men het bestaan nog niet kende. Het diertje is bijna gehee. aan de te onzent voorkomende mier gelijk, maar veel grooter van stuk en in het achterste deel van hot lichaam, dal zeer sterk is ontwikkeld, wordt een soort honing aangetroffen, die even lekker van smaak is als de puikste bijenhoning. De iuboorliugeu verkrijgen die honing door de diertjes uit te persen. Negen hon derd mieren geven te samen een half Nederlandsch pond van het gewilde artikel. De grootste eter der wereld is een matroos, die nu te Livorno (Italië) is. Hij is de zoon van een visscher aldaar. Reeds toen hij eon zuigeling was, was de moeder niet alleen iu staat zijn honger te stillen, doch had daartoe de hulp van 20 andere vrouwen noodig! Als soldaat kreeg hij driemaal meer eten dan het gewone rantsoen, en nu kan hij ieder uur een maaltijd gebruiken. In Napels gaf onlangs een officier 100 lire 50) aan den kok, voor welke som de matroos zooveel eten kon als hij wildo. Voor don kok was dit oen schade- postje. De matroos wasvoor die som niet te voeden. Een vreemdsoortig rechtsgeding is te Annaberg aanhangig. Een bende ratten hield huis bij een der bewo ners van het stadje. Eén van de troep word ge vangen, kreeg oen schelletje om den nek en daar na de vrijheid weder. De list gelukto. Op het ge luid van het schelletje stoof de geheelo troep uit een en het duurde niet lang of de slimme huis vader was van de plaag verlost. Een paar dagen later waren bij zijn buurman allerlei vreemde geruchten omtrent een nachtelijk spook in omloop. Meermalen had men 's nachts een geheimzinnig geruisch eu een zacht schellen vernomen. Het gehoele huis verkeerde in de grootste spanning. Eindelijk bracht een gesprok tusschen de respec tieve dienstmeisjes der beide buren licht in de zaak. Do oene buur verlangde nu van den ander, dat deze hem zijne nachtelijke rust en huwelijksvrede terug zou geven en diende, daar zijn buur aan dat verlangen bezwaarlijk kon voldoen, oen aan klacht tegeu hem in. Uit Topeka, Kansas, wordt gemeld, dat aan dou oevor van de Parsonskroek, een beek in Washing ton County, een uit man, vrouw, 15jarig meisje en een kleinen jongen bestaande familie gevondeu is, welke onder den naam van wilde menschen bekend staat. De gezichten van den man, de vrouw, en het meisje zijn met zwarte haren bedekt en het lichaam van den man is dik behaard. De gelaatskleur der vier wilden* is aschgrauw; zij kunnen niet spre ken, maar verstaan elkauder door zekere geluiden en teekens. De schedels van man en vrouw too- nen aan, dat zij jaren geleden gescalpeerd werden. Men gelooft dat deze misdaad door Indianen be dreven is en dat de meascher, daardoor krankzin nig geworden, sedert in de bosscben rondgezworven hebben. De geneesheeren zijn van meening dat deze ongelukkigen hersteld kunnen worden. Leeraar op het examen: »Is mijn vraag u niet duidelijk O zeker, mijnheer, zoer duidelijk. Maar het au!woord, ziet u, daar zit het 'em. Krng ik nu geen prijsje, v.ouw? Honderd gul den voor je om rekeningen te betalen Zeker man ik b i s s e e r je al iu gedachten Een advocaat schreef als laatste post op do re kening van zijn cliènt Met n gedineerd, nadat wij de zaak verloren hadden Hij: «Dierbaro Emma, éeu kus, een enkole kus. Zij: »0, Alfred, ik durf niet; uog nooit heb ik een man gekust.* Hij: »Ik ook niet.* Bij eene militaire excercitie schoten enkele sol daten hunne geweren te vroeg af. Kerels,* riep de bevelvoerende officier woedend, denken jullie soms dat je hier in een voorschot bank bent?* f DUSSEN, 30 Sept. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 141 kilo boter. Zij gold van 1.34 tot 1.49. t WAALWIJK, 1 Oct. Op de hede gehou den markt was de aanvoer vee veel, baudel flauwer, aangevoerd werden 683 KG. boter, die ƒ1.18 a 1.26 por kilogram gold. DORDRECHT, 1 Oct. Weiboter 0.57 k 0.50. Kuustboter 0 35 a 0.30. Grasboter ƒ0.83 a ƒ0.75. Tonnen, 13.a 14.Eieren 5.25 a ƒ4.per 100. DORDRECHT, 30 Sept. Tarwe. Jarige puike Zeeuwsch", Vlaamsche en Overm. 7.40 a 7.70. Overra. goede en miudere 7.a 7.20, Nieuwe puike Zw., VI. en Overm. 6.40 a 7.dito mindere en Blauwe 6.10 a 6.30, dito Zomer a dito Canada 5.70 a 6.10 Rogge. Zeeuwsche en VI. 5.a 5.60, Overm, 4.80 a 5.40. Gerst. Winter Zeeuwsch en VI. Zakmaat 4. a 4.50, Overm. en Flakk. Zakm. 3.80 a 4.20. Zomer Zws. en VI. Zakm. 4.a 4.50. Haver. Voeder 2.50 a 3. Spelt a Pjardenboonen 5.80 a 6.Duivenboonon 6.30 a 6.80. Witte Boonen 8.a 9.50. Br. Booneu 9.a 10. Blauwe kook-Erwten 7.50 k 8.70, Voeder dito 7.— a 7.20. Kanariezaad 9.a 10. Koolzaad onveranderd. Lijnzaad zonder handel. Raapolie. Vliegend 211/.1," 2D/o, p°. Oct. 21, po. Nov./Dec. 213/s, p°. Mei 22i/v Lijnolie. Vliegend 24, 231/a, p°. Oct. 23s/8f p°. Nov./Doc. 233/8, p°. Jan./Mei 213/4. Petroh nm. Loco 73/4, Sept. 75/8, Oct./Dec. 73/4< Eutr. Charlois. Raapkoeken. Harde 77 a 80 per 1040 stuks. 055 15 5 ^5 5 cS? Gevraagd om in een groote huishouding zinde lijk en netjes te willen werken. Adres: Aug. Bierons, bleckerij »de Lelie,* Krom hout, Dordrecht. OPENING van deu cursus 1886/87 op MAAN DAG 2 OCTOBER a.s. Aanmoldiug bij den Directeur zal op MAANDAGEN 18-en 25 OCTOBER 1886, telkens 's namiddags 2 ure, ten herberge van Van der. Mookf.n, te Ileesbeen, in het openbaar, krachtens artikel 1223 B. W., JIEÏ te Ileenbeen, kadaster Sectie E no. 98 en 99 groot 92 aren. Iniormatiën geeft meu ten kantore van don Heor P. C. A. KUIJPERS te Drunen. te Ammerzoden, zal op DONDERDAG 7 OCTO BER 1886, des voormiddags ten 10 uie, in na te melden huis, publiek Van de Erven Adriana van Gameren, Weduwe ■Tan de It eert, onder Delwijnen. aan den Zandweg, groot O 41.20 Hectare, Sectie D, nos. 205 en 335. In gemeld Huis be staat vergunning en is meer dan 50 jaren tap perij uitgeoefend. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris voornoemd. MET TEER TOT BASIS Stellige genezing In weinige dagen van alle aoortea TU onden brandwonden, kwaadsappige zweeren, pleten in den tepel, buid-en kankerachtige unflniniafMn van •bi Ren wachte zlcb voor namaak. DJtPOT w all* oonoa a po ARM TRIJNTJE Mijnheer de Redact tvr Elk jaar doe ik een uitstapje naar Marken. Ik ga dan al tijd, evenals gepasseerden Zondag, met de boot, welke uur van de De RuyterkaJe vertrekt. Het gezicht op 't IJ, op 't Koninginnedok, op de Oranje sluizen verfrischt steeds mijn geest. Aardige groepjes vertoonden zich steeds op de boot. Hier hoorde ik eenige Franschen keuvelen over de prachtige zee, daar eenige Hollandsche dames proeven afleggen van hare geographische kennis. Zij wezen met de meeste juistheid naar Muiden, Muiderberg en Naarden ter rechter- en Ransdorp, Uidam en Monnikendam ter linkerzijdeverder Engelschen, sprekende over de photographieën ran Marken, welke zij in de Kalverstraat gezien hadden, over de fijnheid van het kantwerk van Wolmet, het Marker meisje van Stracké in de bijzaal van het Panorama. Ik vind dat telkens amusant en dikwijls wensch ik steno graaf te zijn, om al het gehoorde aan de vergetelheid te kunnen ontrukken, 't Spijt mij wel eens als de groote boot in de Goudzee stopt en een einde maakt aan alle gesprekken. Het overstappen op de kleine boot veroorzaakt gewoonlijk eenige stilte, welke eerst bij het binnenkomen van Markens haven verbroken wordt, door het gezicht van de bonte kleuren in het kostuum van de Markers, welke ons aan de haven opwachten. De wandeling naar het voornaamste dorp schijnt gewoonlijk een soort van optocht, 't Klonk mij aardig in 't oor toen een der jongens, schijnbaar het costuum van een meisje dra gende, mij toevoegde «dat is die me(h)eer van verleden jeei'-" Ken je me nog? vroeg ik hem, terwijl ik hem iets in de hand stopte om nader met hem in kennis te komen, doch hij scheen geen tijd te hebben mij te antwoorden, want een dergefljk in 't zwart ge kleed kind trok hem aan den arm, zeggende «Jaap an memme geven, oor" (Jaap aan moeder gevin, hoor En op mijne vraag, waar zijne moeder woonde, bracht hij mij in een zijstraatje in een huisje, dat in tweeën schijnt be woond te worden. Aan een kleine tafel, welke tegen het raam geschoven stond, zat een vrouw in een costuum zonder bonte kleuren. Op de vraag, of zij de moeder van dit aardige kereltje was, kreeg ik tot antwoord «Ja, rae(h)eer, dat is er ien van de zeuven." En van praten komt praten. Zij deelde mij mede, dat haar man ecnigen tijd geleden, bij een zwaar onweder, tusschen Enkhuizen en Marken was ver dronken. Hoe zij nu, met haar zeven kinderen, waarvan de oudste bijna dertien jaar is, broodeloos was. Zij vertelde mij, dat de menschen haar «goedgezind" waren, maar dat er voor zoo'n groot gezin zooveel noodig was. Zes bange jaren had zij nog door te worstelen, dan was haar Dirk achttien jaar en kon voor knecht op een botter. Onderwijl liet ik mijne oogen roudgaau en zag wel, dat zoo eenvoudig dat moedertje even eenvoudig haar huisraad was. Eenige schoteltjes van aardewerk stonden in richeltjes aan den wand. Op een dezer stond «Siet wat hier van achteren staet." en na mij de vrijheid veroorloofd te hebben het om te keeren, zag ik aan den anderen kant «Bidt eer dat gij eten gact." Ik zag maar ééne bedstede met een bankje er voor. Zij vvrtelde mij, dat die bedstede zoo hoog gemaakt was om tot vluchtheuvel te dienen als het zeewater in haar huisje kwam. In getn prettige stemming nam ik afscheid van haar. Ik bracht nog een visite bij Maritje Tyssen, doch haar woorden vloed kon mij nu niet boeien. De gedachte «die arme moet geholpen worden vervulde mij geheel en al. Den eersten den besten wijdbroek klampte ik aan boord. Hij lichtte mij het treurig geval nog nader toe en tevens deelde hij mede dat er een commissie bij alle huizen was rondgegaan om giften voor het arme Trijntje, op te halen. De boot liet haar waarschuwend fluitje hoorr een handdruk en weldra zat ik weder te mijner reis gezellen, die allen vervuld waren van 't geen zij gehoord en gezien hadden, doch niemand sprak over het arme Trijntje. Toen ik hun mijne ontmoeting mededeelde, was het«Hé, hadden we dat geweten Zouden we nu nog niet iets voor die stumpert kunnen doen 'k Heb hun aangeraden de commissie te Marken met het een en ander te steunen en 'k hoop dat er meerderen hun voorbeeld zullen volgen en dat andere bladen bovenstaand mogen overnemen. Amsterdam. X. Nooit wensch ik n een jaarvoorspoedig naar behagen Een jaar oin 't allen tijduw Schepper te verstoren En nooit een uur of dagnaar Godes woord te hooren. Gezondheid aan het lijfdit zal ik niemand wenschen Maar altijd ziek te zijndat wensch ik alle menschen. Een jaar dat vreugde iswensch ik u nimmermeer Een jaar van ongelukwensch ik van harte zeer; Ten laatste wensch ik udoor ramp op ramp te klagen Maar nooit en wensch ik udat God u onderschrage Ik wensch dat gij nooit ziethet hemels firmament Maar dat u ziel genietde hel met haar torment. Een Huis-Hof

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3