BUITENLAND. BEKENDMAKING. SCHOUW V OERÏNGL binnenland; leeraard. Men zeide dat de apostelen en apostolische mannen de Zondagsviering had den ingevoerd ter gedachtenis aan Christus' opstanding, maar men hield daarbij vol dat de heilige leeraars der kerk al de heerlijk heid van den joodschen sabbath op den Zondag overgedragen en daardoor de ee- nigszins gematigde sabbathswet tot grond slag van de christelijke Zondagsviering ge maakt hebben. Bovendien verhaalde men aan het volk vreeseiijke geschiedenissen van Goddelijke bestraffing van denZondagsarbeid. Dr. Th. Zahn, hoogleeraar te Erlungen heeft eene verhandeling uitgegeven over de Zondagsviering, welke verhandeling zeer le zenswaardig is en waaraan wij het boven staande grootendeels hebben ontleend. Het is in onze taal overgezet door L. Iiesta te Rottevalle en is juist in onze dagen waarin men met het woord sabbath zoo schermt, der lezing overwaardig. HEUSDEN, 4 Oct. In den te Mechelen gehouden Zangwedstrijd is de eerste prijs, in de tweede afdeeling, behaald door de liedertafel ^Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Bezooijen, terwijl haar ook de tweede prijs toegekend werd voor het zingen ad prima vista. De hoofd-ingenieur J. van der Toorn, te 's-Gra- venhage, heeft een aanzoek ontvangen van de Ja- pansche regeering om zich aldaar aan het hoofd van den waterstaat te stellen. Hij vond het ver zoek ongetwijfeld zeer vleiend, maar heeft er toch voor bedankt. In 1886 is op 53 plaatsen in ons land voor de vereeniging christ. nat. schoolonderwijs weder een stuiverscollecte gehouden, die de som van f 3367,heeft opgebracht, waarvan alleen te 's-Gravenhage f 2000 werd ontvangen. Men schrijft uit Leiden Naar men weet wordt jaarlijks Leidens ontzet op 3 October in de sleutelstad feestelijk herdacht. Dat dit thans met bijzonderen luister geschiedde, was het gevolg van de oprichting in het voorjaar van '86 der z.g. 3 October-commissie. Wegens den Zondag was dit jaar de 4e de groote dag. Ook Zondag wapperde schier huis aan huÏ9 en niet het minst in de meer armoedige buurten de Vaderlaudsche vlag en getuigde het versierd zijn van vele wandelaars met rosetten van de opkomende feestelijke stemming. Ook werden in de kerken toepasselijke woorden gesproken. Maandag werd het feest des ochtends te half negen ure geopend door koraalmuziek op den stadhuistoren, terwijl om negen uur eene uitdeeling plaats had van brood en haring aan duizend vrouwen en van sigaren en bons voor bier aan even zoovele mannen. Reeds vroeg waren de hoofdstraten vol wandelaars. Karakteristiek was de belangstelling van velen in het monument van Van der Wei ff, alsof dat Zondag pas was onthuld, terwijl anderen de opschriften van het Raadhuis, die op het beleg betrekking hadden, lazen en hei lazen alsof zij niet in aller mond waren. Te twaalf uur stroomden honderden naar het stedelijk museum, in de Lakenhal, het meest om den Listorischen ijzeren pot te aanschouwen. Wel is deze dagelijks te bezichtigen, maar in vroeger jaren werd hij ten Raadhuize alleen op 3 October den volke vertoond vandaar dat het ook nil nog een vast uommer op het programma van tal van feestwandelaars uitmaakt. De hoofdschotel van den dag, om een toepasselijk beeld te gebruiken, bestond uit den optocht te een ure van 24 stedelijke vereenigingen met hare banieren. Door een groote vlag met inscriptie werd tevens hulde gebracht aan de broeders in Amerika, die eene aanzienlijk geldelijke bijdrage tot de feestviering overzonden. Op verschillende plaatsen werden toepasselijke liedereu aangeheven en tegenover het standbeeld van Van der Werff eene langere pauze gemaakt, gedurende welke onder het zingen van een hymne door leerlingen der raeisjes-hoogerburgerschool en van het gymnasium kransen aan dat monument vast gehecht werden. Maandagavond hadden muziekuitvoeringen plaats op Zomerzorg en het daarachter gelegen Schut tersveld, in wier pauze een groot vuurwerk werd afgestoken. liet voorlaatste no. daarvan gaf een hutspot te aanschouwen, geflankeerd door haring en wittebrood, m. a. w. het voedsel van elk rechtgeaard Leidenaar op dien dag. Daaruit ont wikkelde zich in overgang een eeretempel, waarin de Vrijheid, omgeven door de busten van mannen van het beleg. Mag het eerste feest door de bemoeiingen van bovengenoemde commissie gegeven welgeslaagd heeten, zij zal er door aangemoedigd worden om hare werkzaamheden in volgende jaren met dezelfde toewijding voort te zetten en den traditioneelen feestdag in eere te handhaven. Het concert op Zomerzorg te Leiden werd Maandagavond door meer dan 4000 personen bijge woond. De Haagsche politie heeft vergunning geweigerd tot het aanplakken van oproepingsbiljetten voor eene socialistische vergadering aldaar. Over den toestand van mevr. Bulkley schrijft de „Zutf. Ct.*: yToen deze zich eenigen tijd te Dordrecht be vond, heeft de geneesheer van de cellulaire ge vangenis aldaar, de majoor Baum, üit eigen be weging een verslag ingediend, betreffende den gezondheidstoestand van de gedetineerde, waarin hij tot de conclusie kwam, dat een langer verblijf in de cel voor haar levensgevaarlijk was. Bericht daarvan trouwens eensluidend met het advies, verleden jaar door den geneesheer Quanjer alhier gegeven, waarop zij toen uit de preventieve hech tenis ontslagen werd is door tusschenkomst van de commissie van administratie aan de be voegde autoriteiten gezonden. z/Na eenigen tijd heeft de Minister van Justitie aan een anderen geneeskundige, dr. Cowan te Dordrecht, opgedragen, een speciaal onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand van de verpleegde. Deze heeft aan de opdracht voldaan, een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld en een uitvoerig rapport ingezonden, waaruit bleek, dat ook volgens hem onmiddellijk ontslag uit de ge vangenis voorwaarde was voor het behoud van haar leven. //Op 10 September kwam te Dordrecht het be richt dat op alle verzoeken om gratie afwijzend was beschikt. Tevens werd door den minister per telegraaf gelast, dat de overbrenging van de ge detineerde naar Rotterdam onverwijld moest ge schieden. Den volgenden dag, 11 Septwerd haar aangezegd, dat zij zich reisvaardig moest maken en het transport geschiedde nog dienzelfden dag per rijtuig. Volgens den Petersbnrgschen correspondent van de «Times* beeft de Russische regeering nog niet bepaald eene keu3 gedaan omtrent den caudidaat voor deu Bulgaarschen troon, maar zij begunstigt als zoodanig den hertog van Oldenburg. Generaal Kaulbars beeft Zaterdag van den C/.aar bevel ontvangen om het binnenland van Bulgarije te bezoeken. Hij vertrok dientengevolge naar Roust - schonk en gaat vervolgens naur Varna on Philip- popel. Van daar keert bij naar Sofia terug. De Bulgaarsche regeering handhaaft als datum der verkiezingen Zondag a.s., evenals de voorwaar - dén, waarop de officiereu in vrijheid zullen worden gesteld. Vóór zijn vertrek heeft Kaulbars eene nota overhandigd, waarin Rusland herhaalt de verkie zingen voor- en de besluiten van de nationale ver gadering als nietig te zullen beschouwen. Prins Alexander van Battenberg is reeds eens, als vorst van Bulgarije, ter nauwernood ontsnapt aan een paleis-revolutie al9 die, waarvau hij on langs het slachtoffer werd. Men had toen reeds van Russische zijde op al lerlei manieren beproefd hem tot heengaan te dringen, maar te vergeefs. In zekeren nacht nu kwamen de Russische ge neraals Sobeleff en Kaulbars oen broeder van den tegenwoordigen die toen te Sofia den baas speelden, het vorstelijk paleis binnen en eischten bij den vorst toegelaten te worden. Maar de wacht hebbende officier, luitenant Marinoff (als kapitein bij Slivonitza gesnonveld), weigerde hen door te laten zelfs ondanks het bevel van don minis ter van oorlog, en maakte alarm. Men onderzocht toen onmiddellijk don naasten omtrek van hot paleis en vond oen paar rijtuigen gereed staan en gedrukte proclamaties, waarin ge zegd werd dat het Bulgaarsche volk, het wanbe stuur van vorst Alexander moede, was opgestaan en hem over de grenzen had gebracht. Maar nu het complot verijdeld was, liep do zaak anders en men verzocht aan de beide generaals, het land te verlaten. Aldus wordt verhaald in een werk van A. von Hahn, over den strijd der Bulgaren om hunne volkseenheid* (in 1885), dat korten tijd vóór het aftreden van Alexander verscheen. Vorst Alexander kreeg van drie uitgeversfirma's een aanbod om zijn ervaringen in Bulgarije te boek te stellen» Een daarvan is zoo verlokkond, dat. men denkt dat de Vorst hot zal aannemon. Mag men Duitsche bladen selooven, dan heeft de Paus aan de bekende firma Siemens en Halsko op gedragen het geheele Vatikaan van electrisch licht, te voorzien. Op het oogenblik schijnt meu bezig met het plaatsen van de dynamo-electrische machine, en waarschijnlijk zullen reeds tegen het einde van dit jaar de kunstschatten van het Vatikaan aan het nieuwe licht nieuwen luister ontleeneu. De heer Ludwig Löwe, een b°rocmd Duitschor, die dezer dagen overleed, riep korten lijd voor zijn dood zijn broeder aan zijn sterfbed en deed hem beloven dat hij een weu-ch zou vervullen die hem, Ludwig, zeer na het. hart lag en die hij vergeten had in zijn testament to vormeldeu. In een kistje, waarvan hij de plaais aanwees, bevonden zich namelijk onderscheiden© schuldbeken tenissen van personen, die waarschijnlijk niet in staat waren om de hun geleende gelden terug te betalen. Dat kistje moest, dadelijk na het overlijden, onge opend worden verbiand. De gravin von Arnim is. nog niet teruggevon den. Haar echtgenoot, die een ontzachelijk groot vermogen bezit, heeft meer dan 30,000 mark uit gegeven óm dat gedeelte van het Schwarzwald te laten doorzoeken, waar de gravin het laatst ge zien was, maar te vergeefs. Zij leed aan aanval len van verstandsverbijstering en word reeds een maal in het Badeusche krankzinnigengesticht Ille- nau verpleegd. Vóór twee jaren heeft zij zich ook plotseling verwijderd, maar toen werd zij na 14 dagen teruggevonden. Dank zij Virchow's behandeling zijn de tweelin gen van Locana, die een poos geleden gevaar lie pen van te sterven, hersteld. De tweeling, die 24 uren bewusteloos was na een aanval van drift, werd onophoudelijk met. heeten azijn gewasschen, dat hielp. Beiden bleien een poos zwak, maar zjj zijn nn /o >- voel sterker, dat zij naar New-York konden wor den gezonden, waar Barnum hen zal laten zien. Hoo govaarlijk het kan zijn zich door houden te veel te laten likken, leert weder het volgende geval. Een melkboer te Hohen-Schönhausen, een plaatsje dicht bij Berlijn, had een hond, dien hij gaarne liefkoosde. Onlangs nu kreeg de man een maagziekte, die meer en meer een gevaarlijk karakter aannam en ten slotte den dood van den lijder ten gevolge had. Bij de lijkschouwing werden in de maag louter hondenwormen gevonden, wier larven zeker van den hond des gestorvenen afkomstig waren en zich daar hadden ontwikkeld. Er zal waarschijnlijk eerlang een tweede vaste brug over den Rijn tusschen Keulen en Deutz ge bouwd worden. Een viertal ontwerpen daarvoor zijn bij het Keulsche gemeentebestuur in overwe ging- Aan de hoogeschool te Konin «bergen is oen lioog- leeraar zonder armen, prof. L. Deze geleerde, die met dat lichaamsgebrek geboren werd, heeft het door stalen ijver en een buitengewonen aanleg, zoo ver gebracht. Hij =chrijft zeer fraai met de voeten, maar gewoonlijk hetft hij een secretaris bij zich, wien hij dicteert. Twee kisten, de een met fondsen en couponster waarde van 200.000 frs., de ander met diamanten ter waarde van 100.000 frs., werden den 25n Sept. uit Parijs over Dieppe naar Londen verzonden, met de «Bordeaux* van de «Compagnie de l'Ouest*. De kisten zijn zoek; de «Compagnie* zegt dat de dief stal niet kan zijn gepleegd op de «Bordeaux* en de directie van de lijn Brighton-London beweert hetzelfde van haar schip. Bij den terugkeer van de «Bordeaux* te Dieppe zai een onderzoek worden ingesteld. De vroegere senator van Belfort, Vielard-Mi- geon, president van den algemeeneu raad, is op 83-jarigen leeftijd gestorven. Hij was een intiem vriend van Thiers en laat een groot vermogen na. Te Ville d'Avray hebben een 80jarige grootva der en zijn löjarige kleindochter zich zaïneu ver dronken. Het meisje had de tering en de doktoren verklaarden dat zjj den winter niet zou halende oude man, die geen andere familie had en zijn kleindochter vergoodde, besloot als zij stidrf een einde aan zijn leven te maken. Hij zeide dat aan zijn kleindochter en deze stelde hem voor zamen een einde aan hun leven te maken. Zjj bonden zich aan elkaar vast met een touw en vonden den dood in een vijver. Men wil te Barcelona, bjj gelegenheid van de tentoonstelling in 1888, een huis bouwen van 300 meter hoogte, restaurants, concert- en balzalen be vattende. Succi is in de eerste 12 dagen na zjjn vasten 9,2 kilogram aan gewicht toegenomen. De berichten omtrent den wijnoogst in Italië zijn dit jaar bjjzonder gunstig; zoowol wat de hoeveel heid als de hoedanigheid betreft. In de laatste dagen werden in verschillende streken van Zwitsorland schokken van aardbeving waargenomen. Zaterdag in den namiddag had eene ontploffing plaats in eene steenkolenmjjn bij Normanton in het graafschap York. Dertig werklieden bevonden zich in de mijuop dit oogenblik zijn er slechts acht te voorschijn gebracht, waaronder zes ernstig ge kwetsten. Mon vreest voor het leven van al de overigen. Zware overstroomingen hebben hot district Go- davery geteisterd. De bewoners van vele dorpen wilden de dijken doorsteken, om van het water te worden bovrjjd, ten koste van andero dorpen. De inwoners dezer laatsten verzetten zich daartegen. Een hardnokkig gevecht volgde, waariu bijna hon derd menschen werden gedood. Rosa Bonheur, de beroemde schilderes, heeft, van een harer bewonderaars een eigenaardig geschenk ontvangon. De Amerikaansche paardenfokker Dun ham zond haar een echten «mustang* (eon klein prairie-paard uit Californië), om haar als ixodel te dienen. Het dier kwam, met drie «Cowboys* als oppassers, dezer dagen te Havre aan, Dunham gaf in een brief der kunstenarès den raad gebruik te maken van de oogenblikken, waarin de «mustang* slaapt. Door een ontploffing in een kruitfabriek in het graafschap West Chester (New-York) worden!4 werk lieden gedood. Door een hevicron storm zjjn oen paar honderd huizen te Bronsville (Texas) vernieldte Matarao- ras (Mexico) 300 buizen. Ongeveer 600 gezii nen zjjn zonder dak. Te Summerville wederom rchok- ken van aardbeving. De sinaasappoloogst in Louisiana is, door de strenge vorst in den laatsten winter, volslagen mislukt. Men zal in het geheel niet meer dan een millioen stuks verkrijgen. De boomen zijn voorts zoozeer beschadigd dat er naar men rekent negen goede jaren noodig zullen zijn, voor zij weer evenveel als vroeger opleveren. Uit Mexico wordt gemeld dat een groote heuvel nabjj Chimalopa geheel doormidden is gespleten door eene onderaardsche kracht. Voor de derde maal in éon jaar is de vulkaan Colima in Mexico in uitbarsting. Tengevolge eener vulkanische uitbarsting op het eiland Niapu van de groep Tenga, zjjn twee derde gedeelten van het eiland geheel door vulkanische stof bedekt. Er is een stoomboot heen gezonden om hulp te verleenen. Men gelooft dat niemand is om gekomen, doch dit is niet zeker. Het eiland telt eene bevolking van 500 zielen. Te Darawi, 30 mjjleu tefi N. van Assouan, is een stoomschip op den Nijl verbrand. De mails wer den vernieldop éen passagier na, die vermist wordt, werden allen aan boord gered. De onlangs in de omstreken van Kimberhy en Derby (Australië) ontdekte goudmijnen, hebben reeds meer dan 2000 onsen opgeleverd. Duizenden snel len toe om hun fortuin te zoeken. Een ernstige botsing heeft plaats gehad te Etanah (Britsch-Indië) bij gelegenheid van gods dienstige feesten door Hindoes en Mohammedanen gevierd. Toen een confl ct tusschen de beljjders der beide godsdiensten onvermjjdeljjk scheen, lieten de autoriteiten een trein ophouden met Engelsche troepen, die voor Birma waren bestemd. De ver schijning der Britsche soldaten maakte de bevol king woedendde menigte wierp zich op de bajo netten der soldaten; velen werden gekwetst, waaronder enkelen doodeljjk. De zoogenaamde Crowfeet-Indianeu in Canada hebben te Husdon 6 mannen, 10 vrouwen en kin deren vermoord; op hun tocht daar heen plunder den zij de pachthoeven, staken alles in brand en scalpeerden 100 menschen, o. a. twee Katholieke zendelingen. Op 30 mijl gekomen van de Ameri kaansche grens werden zij door een ander stam van Indianen teruggehouden en in een gevecht vielen van weerskanten 50 dooden. De autoriteiten van Canada schatten dat omstreeks 25.000 dollars aan goed is vernield. Te Oran zijn twee Arabieren wegens moord ge guillotineerd. De terechtstelling verwekte groote sensatie, omdat het onthoofden in slrjjd is met den godsdienst der Mohammedanen. De inboor lingen, die getuigen daarvan waren, gilden vree- selijk. Burgemeester en Wethouders van Heuslen brengen ter open bare kennis dat de gemeente-begrooting over het dienstjaar 18S7, zooals die aan den raad is aangeboden, van af heden gedurende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar is. Heusden, 4 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. Burgemeester en Wethouders van Flensden brengen ter ken nis van de ingezetenen dat op Zaterdag 16 October a.s., des namiddags, schouw zal worden gevoerd over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Een ieder wordt herinnerd aan de betrekkelijke voorschrif ten der AJgemeene politie-verordening, volgens welke de stra ten, goten en riolen alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd, zooals steeds gebruikelijk is, op straffe bij die verordening bepaald. Heusden, 1 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. f Meermalen wezen wij er op dat Heusdon en zjjne omstreken zooveel personen van hoogen leef tijd in zijn midden heeft, waaruit wij zoudeu mo gen afleiden dat deze streek onder de gezonde oor den mag geteld worden. Eene bijzonderheid brengt ons weder tot dat onderwerpmet betrekking tot den 98-jarigen J. van Herwaarden, indertjjd kapitein op de Heusden3che boot. Niet alleen geniet hij eene buitengemeene goede gezondheid, maar op 4 No vember a.s. hoopt hjj een zeer zeldzaam feest, n.l. voor de derde maal zijns levens zjjn zilveren brui loft te vieren; natuurlijk met zijne derde vrouw. Haalden wij zoo even zjjne buitengewone goede gezondheid aan, met betrekking tot zijne jaren, dan zal een ieder dit genoegzaam uit het navol gende blijken. Sints circa 20 jaar heeft de hear van Herwaar den zich geheel uit zaken teruggetrokken en woont kalm met zjjne vrouw te Oudheusden, enkele mi nuten gaans van hier. Voor tijdverdrijf houdt hij zich eenigzius met landbouw bezig en rooide o. a. de vorige week nog D/j mud aardappelen op eenen dag. Eene wandeling van twee uren vermoeit hem in het minste niet. Zjjne zuster, mujuffrouw de wed. Koning alhier, die drie jaar -jonger is, is eveneens nog helder van hoofd en doorloopeud goed gezond. Wij wenschen niet alleen dat de heer van Her waarden zijn zeldzaam feest op 4 November a.s. genoegelijk zal vieren, maar hopen tevens dat hjj en zijne zuster zich nog eenigen tijd in diezelfde gezondheid zullen mogen verhengen, die tot heden beider deel was. f Dat de heerschende malaise nog van weinig invloed is op het misbruik van sterken drank, bleek hier weder duidelijk, toeu toch in een tijds verloop van een half uur, drie personen door de politie moesten worden ingerekend, die te veel van de vergunning hadden genoten. f EETHEN. 't Is ongehoord zoo weinig water als er in den polder is. Het vee loopt geregeld uit de weide, waarvoor butaal ik dan mijn polder- lasten Aldus sprak niet weinig verbolgen een lan dbouwer uit eene naburige gemeente, toen op een hoog gedeelte een zjjner dartele beesten over den sloot gesprongen was. Ik ga direct bjj den voorzitt er mijn beklag indienen, liet hjj er op volgen, en de daad bjj het woord voegende neemt bij een polsstok mode en begeeft zich op weg. Om den weg te bekorten zal hij dwars door den polder gaan mogeljjk vindt hij dan nog meerdere reden om aanmerkingen te maken. Aldus peinzende komt hij voor eeu aanmerkelijk breeden sloot, die verre van droog was. Hjj plaatst den polsstok in den sloot, neemt zijn zprongdoch de stok breekt en hij valt te water. Doornat kruipt hij weder tegen den kant op. Zjjne woede is nu be koeld, de verdere reis blijft achterwege en hjj is zoo verstandig de opmerking te maken, dat het goed is dat er geen meer water in de sloot was, zooals hjj een oogenblik te voren nog wenschte hij zou dan groot gevaar hebben geloopen van to verdrinken. WAALWIJK. Met 1 Nov., tegeljjk met de opening van de ljjn ZwaluweWaalwijk, zullen de stations Hooge-Zwalnwe, Geertrnidenberg, Waspik, Kaats- heuvel-Capelle en Waalwijk voor Je verzending van particuliere telegrammen en telegrammen «station restant* worden geopend. Het telegraafkantoor eener bijzondere onder neming te Vrjjhoeven-Capelle zal, te rekenen van 15 Oct., op werkdagen open zjjn van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 7 uren namiddags. Evenals thans, blijft het op Zon- en feestdagen gesloten. PRINCENHAGE, 2 Oct. In den nacht van don lu dezer heeft alhier, bjj den heer Dudock van Heel, eeu brutale diefstal plaats gehad. Torwijl de bewoners, zooals men zegt, op het bovenvertrek wakende waren bjj een zieke, heeft men zich door middel van inbraak toegang weten te verschaffen tot het benedenvertrek en onderscheidene daar aan wezige, waaronder ook vele zilveren voorwerpen, gastelen. Men is den dader of de daders nog niet op 't spoor. BRAKEL, 1 Óct. L.l. was het 25 jaar geleden dat de heer J. Krooustuiver, hoofd der openb. school alhier, zjjne betrekking als zoodanig aan vaarde. f WERKENDAM, 30 Sept. De koopman van Stolwerk uit Gorcum reed gisteren met zijn wagen over den Werkschen dijk. Nabjj den wiel sloeg het paard met eeD poot tegen den wagenhier door verschrikt liep het den dijk af en kwam te recht in den wiel. De koopman kwam met een nat pak en eenige schade aan winkelwaren vrij. f GORINCHEil, 4 Oct. De gemeente-rekening over 1885, zooals die thans definitief is vastgesteld, heeft voor ontvangst 345,556 voor uitgaaf 320,130,26 en sluit alzoo met een batig saldo van 25,425,74. t DALEM. Vrijdag-avond, circa 9 uur, pas seerde hier, onder politic-geleide van Vuren, een Zigeuner-troep, groot 20 personen, met 3 groote karren, getrokken door paarden. Na den nacht op de Groote Markt te Gorinchem te hebben doorge bracht, werd de bende Zaterdag d. a. v. met de eerste gelegenheid via Sleeuwijk naar België ge transporteerd. f In den loop der vorige week werden door een paar landbouwers te Dalem proeven genomen met de zoogenaamde Sacksploegen, die zoodanig bevielen, dat één exemplaar onmiddellijk door den heer H. v. d. G. te Laag-Dalem werd aangekocht. -j- Te Herwijnen is een aanvang gemaakt met het delven van suikerbieten; de eerste partgen werden in ontvangst genomen door de fabriek van do h.h. v. d. Broeke, Rijger Co. te Utrecht. Het beschot is over het geheel zeer bevredigend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2