BUITENLAND. BINNENLAND. dan diep in onze beurs tasten. Al is 't niet denkbaar dat deze man, gelijk andere uit vinders, van den honger zal orakomen, hij verdient een schitterende belooning voor zijn nu nog geheimen onovertref baren levensdrank. Twee jonge mannen, Rivière en Frey, maar oud en volleerd in de boosheid, zijn Maandagmorgen te Parijs geguillotineerd. Hnn laatste wandaad was de lafhartige moord op eene weduwe geweest. Bei den stierven elkander de hoofdsehuld gevende en zonder spoor van berouw. Uit Hué zijn te Parijs aangebracht 14 kisten met gouden munten en baren zilver, ter waarde van 9 millioen, door de Franschen in Anam buitgemaakt. In den Cercle des Champs Elysóes te Parga heeft de Napelsche prins Melissino zich doodgeschoten. Hij woonde sedert 5 jaren te Parjjs, speoldo veel en voor groote sommen, was voortdurend in geld gebrek en had reeds herhaaldelijk zijn plan te kennen gegoven zich van kant te maken. Men schrijft ons uit Wiesbaden: Nu het zomersai8oen weer voorbij is, kunnen de lijsten opgemaakt worden van het aantal vreemde lingen dat deze zomer deze schoone badplaats woer bezocht heeft. De eindcijfers der lijsten geven ge zamenlijk een getal aan van niet minder dan 75,590 personen. Dit ruime bozoek is dan zeker ook de oorzaak dat verschillende hotel-houders zeer tevreden en de vele nieuwe gebouwen bewoond zijn. De bad-directie heoft niets onbeproefd gelaten om het haren bezoekers aangonaam te maken. De vele concerten on andere vermakelijkheden, die den bezoekers kosteloos werden aangeboden, waren zeker dan ook oorzaak dat de tuin buiton- tengewoon druk bezocht wei-d. De Taunus, die de stad, Noordwost, Noord-Noord oost, met zgne vele en schoone wandelpaden be grensd, maakt hier het verblijf in het hartje van den zomer dubbol aangenaam en verfrisschend. Het stedelijk bestuur heeft besloten tot aankoop van het terrein, bij de heete bronnen gelegen, voor de bagatel van Mk. 1,200,000, hetgeen in een prachtigen tuin herschapen zal worden. In aan merking genomen dat dit terrein, gelegen te mid den van het bronnengebied en zich aansluit aan Trinkhallenplaats, èn de hospitaal-tuin, zal dit tor- rein, èn door zijn schoone ligging, èn door zijn uit gestrekte wandelwegen en de voor borstlijders zoo bizonder gezonde lucht, eon tuin worden zooals geen tweede badplaats aanbiedt. Van de 2000 boekdrukkersgezellen te Leipzig, hebben 540 het werk gestaakt, omdat de patroons niet wilden voldoen aan nieuwe eischen omtrent de loonon. De patroons hebben de beslissing van de aan gestelde scheidsrechters ingeroepen. Op don spoorweg van Wörgel naar Salzburg is een 20 meter lange brug ingestort, juist op het oogeublik dat een goederentrein er over reed. Drie treinbeambten werden licht gewond. De Czaar heeft den staat van beleg, waarin na den moord op keizer Alexander II t.ion Russische provinciën (met inbegrip van do beide hoofdsteden) gesteld werden, voor nog 12 maanden verlengd. Bij een ritje in Wales is Adelina Patti bijna omgekomen. De paarden van haar rijtuig giDgen op holéen viel dood neer en de ander trok het rij tuig voort tot dicht bij eon afgrond. Een minuut later en de beroemde diva zou den dood hebben gevonden. Succi zal in het begin van November te Parijs zijn vastenproef voor 30 dagen herhalen. Hij zal vragen onder toezicht te worden gesteld vau de geneeskundige faculteit. Een schoenmaker te Napels won dezer dagen 650,000 lire uit do loterij, waarop zijn eerste daad was zijn winkel voor een ieder open te stellen en eene soort van vrijwillige plundering van zjjn voor raad toe te staan. Onder veel gejuich werd druk van de vorgunuing gebruik gemaakt. De gratie, door do koningiu-regontes vanjSpanje aan de ter dood veroordeelde leiders van den jongsten militairen opstand verleend, heeft alge meen genoegen verwekt, ook bij de Fransche repu- blikeinsche bladen en zij prijzen de vorstin, die van haar recht van genade gebruik heeft gemaakt, zij dit ook tegen den wensch van enkelen haror ministers, n.l. die van oorlog en marine, welke in den ministerraad zich beslist er tegen gekant heb ben en dientengevolge nu hun ontslag hebben ge nomen. De koningin moge deze twee raadslieden door haar besluit verliezen, zij heeft er zich echter po pulair door gemaakt, getuige de betoogiug haar in den schouwburg te beurt gevallen, waar het daverde van de kreten: »Leve de koningin! Leve eens! Daar rijdt de grappenmaker van den troep!* Milder liet het hoofd op de borst zinken, het schaamrood kleurde zijn gelaat, een droefgeestig lachje speelde om zijne lippen. Inmiddels was uit een der geopende vensters van de kleine woning een vlasblond meisjeskopje naar buiten komen kijken. De lichtblauwe oogen schitterden en de mond liet onder het lachen eene rij hagelwitte tanden zien. (Wordt vervolgd.) Alphonso XIIIOnderscheidene republikeinsche afgevaardigden hebben besloten, om persoonlijk H. M. wegens den genomen maatregel te gaan be danken. In het district Medeah (Algerië) hebben hevige overstroomingen plaats gehad. 40 Arabieren ver dronken te Laghouat en er werd veel schade ver oorzaakt. Hoewel de slavernij in onze bezittingen door de wet geheel is afgeschaft, wordt op vele eilanden buiten Java en Madoera nog heel wat handel ge dreven in versch vleesch. Knapen en meisjes wor den daar naar andere plaatsen verkocht, waar zij voor geld aan den man worden gebracht. Te Sin gapore vooral wonen groote afnemers. Dezer dagen werd door een onzer oorlogschepen te Madoera een Indisch schip opgepikt, geheel gevuld met levende koopwaar van het eiland Lombok. Nu is het echter zeer moeieljjk te bewijzen dat deze menschen, die naar Singapore op weg waren, bestemd zijn om slaaf te worden, zoodat het soms onmogelijk is om den vervoerder te straffen, terwijl men toch de zedelijke overtuiging heeft dat het een schurk is, die eenige jaren dwangarbeid verdiende. De kinderen die hun vrijheid kunnen herkrijgen, klappen echter niet spoedig. Zij weten dat er voor hen goen grooter gevaar bestaat dan als bevrijde slaven naar hunne negerij op Lombok te worden teruggevoerd. Want daar is het gebruik, de terug gekeerde slaven eenvoudig te dooden. De reden, waarom aldus gehandeld wordt, is onbekend. HEUS DEN, 7 Oct. t Het water in de Maas, voor deze gemeente, is zoo laag als het maar zelden is. Heden leekende de peil schaal 0.84 M. -f- AP. t 6 Oct. In de heden gehouden vergadebng van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap »de Maas*, is herkozen als secretaris de heer M. A. Boll te Eethen. t Heden togen alhier verschillende afdeelingcn van de brigade maréchausée uit, om een troep Zi geuners in hun voortgang te stuiten, d>e zich te Wijk of in de richting van Drungelen zouden ophouden. De tocht was evenwel te vergeefs, want de Oos- tersche familie werd niet aangetroffen. Dit neemt echter niet weg, dat de omliggende gemeenten dezen dienslijver wel op piijs mogen stellen en het bij een eventueel bezoek zeer raadzaam zou zijn, daarvan de politie onverwijld in kennis te stellen, daar men, op de min gunstige getuigenissen die van deze land- loopers worden medegedeeld, ze liefst zooveel mogelijk uit de buurt moet houden. t WIJK. Z. M. de Koning heeft herbenoemd tot burgemeester te Veen en Wijk c. a. de heer J. van Do veren, secretaris van laatstgenoemde gemeente. t BABIJL0NIEN BROEK. Dat het gebruik vart velocipèdes niet zoo onschuldig is als men steeds ge meend heeft, vooral toen de geheele wereld zich tegen eene plaatselijke politic-verordening aankantte, waarbij het wielrijden op die plaats verboden werd, bleek al hier ter hoogte van »den Biesheuvel.* Drie paarden, behoorende aan den heer Straver, waren voor een ploeg gespannen en schrikten van een voorbijgaande wielrijder, met het gevolg dat zij op hol sloegen en een hunner daarbij het been brak. t WAALWIJK. Op de heden gehouden bavomarkt was de aanvoer van vee buitengewoon groot, de han del was tamelijk vlug, echter tegen verminderde prijzen. Ter botermarkt werden aangevoerd 712 KG. boter, welke werden verkocht van 1.03 tot ƒ1.17. BRAKEL. Vrijdag werd bij inschrijving verpacht het Brakelsche vischwater; hoogste inschrijver Schct- selaar Co. te Gorinchem voor 2577. Daarop volgende inschrijvingen2027,60, 1755, 1200 en 1190. t WERKENDAM, 6 October. De heer II. Bouman die slechts 8 dagen geleden nog inwoner dezer ge meente was, is te 'sllage geslaagd als onderwijzer. t WOUDRICHEM. Van 27 Sept. tot 2 Oct. wer den er 20 zalmen gevangen en brachten aan den afslag op ƒ1.15 a ƒ1.37 per h. K.G. t GORINCHEM, 7 Oct. Van de schuld, primitief groot 165.000, in 1876 ten behoeve van het hoogheemraadschap »de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe» aangegaan, zijn den In dezer de laatste zeventien aandeelen, a 1000, aflosbaar gesteld. De geheele aflossing dezer schuld van 165.000 in den betrekkelijk koiten tijd van tien jaren, getuigt wel van een flink administratief beheer. Bij de te Sneek gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacature-Wybenga) waren 3652 stemmen uitgebracht; van onwaarde werden 25 biljetten verklaard; geldig alzoo 3627, vol strekte meerderheid 1814 stemmen. Herstemming tusschen de hh. mr. P. J. G. van Diggelen (lib.) die 1712 en mr. W. G. baron Brautsen van de Zijp, (antir.-kath.) die 1584 stemmen verkreeg. De heer Vitus Bruinsma bekwam 305 stemmen. De eerste vergadering van de staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar den toe stand van den landbouw enz., zal worden gehou den op Maandag 18 October e. k in het ge bouw van het departement van waterstaat. De directie van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij heeft weder een beslissing genomen, die van veel belang is voor de ouders, wier kinderen scholen in een naburige stad bezoeken. Zij heeft nl. een aanmerkelijk verlaagd tarief vastgesteld. Wanneer uit hetzelfde huisgezin meer dan éen kind als geabonneerde van den trein gebruik maakt, betaalt het tweede 25 pCt. minder dan het eerste, en het derde 50 pCt. De schaarschte der gouden tientjes wordt door het //Centrum" geweten aan de Nederlandsche bank, welke ze sedert eenige jaren door hare correspondenten zou doen inhouden om er mede te speculeeren. Het zal zeker velen genoegen doen te ver nemen, dat de tentoonstelling van kunstnaald werk, in November eu December a.s. door de Internationale kunstvereeniging te Amsterdam te houden, alle kans heeft van bijzonder te slagen. De toezeggingen van inzending komen niet alleen uit ons land, maar ook van over de grenzen en menig bewijs van belangstelling, o.a. van de Her togin van Baden voor eenige dagen, werd reeds door het bestuur ontvangen. Het plan is, de tentoonstelling op 1 Nov. a.s. te openen. Of schoon in de voorwaarden van inzending als ui terste termijn daarvoor de I5e Oct. is gesteld, zullen van hen, die wettig verhinderd werden, ook nog tot 25 Oct. later echter niet voorwerpen in ontvangst worden genomen. Men schrijft aan de „L. C.: De toekomst liet zich donker aanzien, en dat hadden de zwaluwen dit jaar meer dan ooit gedaan. Op de eene plaats waren zij reeds in het begin van Augustus ver trokken. Op eene andere plaats hadden zij zich niet eens den tijd gegund hunne jongen mede te voereniets ongehoords, ook zelf van de haastige zwaluwen. In Frankrijk hadden zij drie en twin tig dagen (op de klok af) vroeger den aftocht aanvaard dan anders. En eens op een dag waren eenklaps al de zwaluwen te Arnhem gemist. Hier uit werd opgemaakt man en paard zouden genoemd kunnen worden dat er eene groote stoornis in den dampkring te wachten stond. Eer lijk gezegd sloeg menigeen de angst om het hart bij het vernemen van zulk eene jobstijding, maar de groote stoornis in den dampkring kwam niet. Het weer van de laatste acht dagen zou misschien voor de genoemde stoornis kunnen doorgaan, want nooit eindigde September en begon October zoo zomersch dan dit jaar. Het is toch waarlijk een respectabel cijfer, als de thermometer, zooals 11. Maandag o.a., nog 78 gr. F. op den middag tee kent In het kort, de bewijzen moeten nog ge leverd worden dat de zwaluwen geen mooi weer hebben achtergelaten. De landlieden denken er ten minste nog zeer gunstig over bij het groene weiland, waar het vee nog overvloed van gras vindt, en de warmoeziers weten haast geen raad met hunne nog altijd malsche tuingroenten. Ging het nu den boer maar voor den wind, en werden warmoeziers niet in de wielen gereden door rond- venters, dan reed het karretje over een zandweg. De heer Ileldt en zijne echtgenoote hebben van een onbekende de beschikking over een belangrijk sommetje ontvangen, om een St. Nikolaasfeest voor kinderen te geven. In de eerste plaats zul len de kinderen der leden van het //Alg. Ned. Werkl. Verbond'' in aanmerking komen. Naar wij vernemen is thans, naar aanleiding van de geneeskundige rapporten, aan den minis ter van justitie uitgebracht, aan mevrouw de wed. Bulkley ontheffing van haar verderen straf tijd verleend. Zij is Dinsdag in vrijheid gesteld. De jaarlijksche lijstersmoord is in Drenthe thans weer in vollen gang. Duizenden strikken zijn uit gezet om de zangers te verschalken. Tegen 7 cents 't stuk roeit men zoo de zangvogels uit, zegt het yD. v. Z.-H." Die ze eten, zijn de ware schuldigen. Te 's Hage moet aan het licht zijn gekomen dat eenige of alle leden van het gerechtshof al daar, die in de zaak van Domela Nieuwenhuis vonnis velden, vóór de uitspraak in ongeteekende brieven bedreigd werden, indien de bekl. niet vrij gesproken zou worden. Veel vertrouwen in de onschuld van huu be schermeling bleken de laf hartige onbekende schrij vers dus niet te bezitten. 's Hofs uitspraak bewijst, dat men in het kalme Nederland met dergelijke malligheden niet moet aankomen. Dreigementen hebben in den regel juist de tegenovergestelde uitwerking van die, welke men er mede beoogt. De schrijver der Haagsche Kroniek in de ^N. Gr. Ct." zegt: z/Zooals ik u gemeld heb, is Domela Nieuwen huis in cassatie gekomen van het veroordeelende arrest van het Hof te 's-Graveuhage. Een mijner vrienden die hem, als oud academievriend, over zijn proces sprak, antwoordde hij dat hij zich over den all >op geenerlei illussiën maakte; hij kwam in cassatie, nu ja, omdat het geen nadeel kon doen, maar hij wist al te goed dat men yte blij was dat men hem nu in handen kreeg, om hem gemakkelijk los te la'en." ,/Ik ga de doos in," zeide hij glimlachend ,/tnaar ik kan er te gen Donderdag zijn de sociaal-democraten Fortilijn en van der Sladt, te Amsterdam in hechtenis geno men in verband met het oproer, op vrije voeten gesteld. De socialist Geel, veroordeeld wegens moord aanslag op den commissaris van politie Stork te Amsterdam, heeft zijn beroep in cassatie weder ingetrokken. ^Frans de zout boer", uit Raamsdonk, die on langs door een dollen houd gebeten werd en op 's Rijks kosten onder behandeling van Pasteur te Parijs werd gesteld, is in zoover hersteld dat hij weder met zijn zoutkar rondrijdt. De correspondent van het //Nieuws van den Dag" te Bergen-op-Zooin schrijft aan dat blad //Aangenaam is het mij te kannen mededeelcn, dat het bericht omtrent de onmenschelijke han delingen van de Zigeuners zéér overdreven is voorgesteld. De moord op een kind gepleegd en het toewerpen van het lijkje aan de beren is volgens aan mij afgelegde verklaring van de ma- réchaussées geheel uit de lucht gegrepen. Trouwens, dergelijke gruwelen in ons land ge pleegd, zouden zeer zeker niet ongestraft blijven. Hoogstwaarschijnlijk is de berichtgever de dupe geworden van een of anderen lafl'en grappenmaker. z/Het bedoelde gezelschap Zigeuners, dat in het Z.W. van Noord-Brabant rondzwerft, is daaren boven volstrekt niet in het bezit van beren en voert alleen paarden en geiten mede. Een feit is het evenwel dat deze reizende gezelschappen, door hunne verregaande brutaliteit, de schrik zijn van de plattelandbewoners. Menige gift, hetzij in geld of in spijs wordt, onder bedreiging van de eigenaars van alleen staande hoeven en van de heidebewoners, afgeperst. z/De maréchaussées hebben hunne handen vol met het telkens over de grenzen brengen van deze onbeschaamde benden." Te Hoenderloo, onder Apeldoorn, heeft een hevige boschbrand gewoed. Ruim 10 II.A. den nen zijn in den asch gelegd. Men gelooft hier aan kwaadwilligheid te moeten deuken. Woensdagmorgen, omstreeks 9 uur, had aan boord van dc stoomboot //Cornelis de Witt," terwijl zij te Rotterdam lag, een droevig onge val plaats. De machinist-leerling D. A. van Scha- gen schijnt bij het smeren van de raderen der boot kort voor de afvaart daar tusschen gevallen te zijn. Door een of ander toeval is het rad in beweging gekomen en werd de ongelukkige kor ten tijd daarna met zware wond aan het hoofd levenloos opgehaald. Een 84-jarig grijsaard te Kampen is door een dronkaard ernstig aan het hoofd verwond. De justitie heeft de zaak in handen. Te Amster dam is naar de cell. gev. overgebracht zekere Oosten, die reeds een tiental strafjaren achter den rug heeft wegens verschillende diefstallen, en thans op den Nieuwendijk in een modemagazijn op heeter- daad was betrapt bij het ontvreemden van een zijden halsdoek. Te Muiden is een man aan gehouden die, in vereeniging met 3 handlangers, 's nachts te Amsterdam karren stalen en die in naburige gemeenten voor een spotprijs verkochten. Door het rkoopje" waren zij in den kijker ge- loopen, toen ze kar no. 12 aan den man brachten. Een vau Rotterdam te Tilburg afgehaalde oude dame, die bij familie zou gaan logeeren, werd bij aankomst levenloos in de spoorwegcoupé gevonden. Tusschen Breda en Gilze-Rijen was zij door een beroerte getroffen. Een landbouwer zag Dinsdag, onder de gemeente Rijswijk, nabij Vllage, in een der sloten een heer, met bijna afgesneden hals, in het water spartelen. De bloedende drenkeling wees al de hem toegesto ken reddingsmiddelen af. Met behulp van eenige personen aan wal gebracht, gaf hij dadelijk den geest. Men vond aan den waterkant een scheer mes met bijbehooreuden koker. De man, die zich blijkbaar zelf van kant gemaakt had, is de rijks ambtenaar C. en was 's morgens in een vlaag van zenuwachtigheid, waaraan hij lijdende was, zijn huis ontloopen. Bij de Appelenmarkt te Amsterdam sloeg een man, die op zijn schuit een zeil wilde ophalen, over boord en verdronk. Een matroos van het stoomschip //Edam" aan den Westerdoksdijk te Amsterdam viel, door een slag van het hijsch- toestel getroffen, van het dek tot in het onder- ruim. Hij was onmiddellijk dood. In het Korte Roosendaal te Utrecht viel, bij de afwezigheid der moeder, een kindje van drie jaren in een pot met kokend water. Het verkeert in zorgwekken- deu toestand. new miir—nan—mi» rw ■■■iwii m ir—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2