BINNENLAND/ BUITENLAND. BUIIGEIlLTJKE STAND. LAND- EN T UINBÖUW. 322ste Staatsloterij. HEUSDEN, 14 Oct. t Ff et door W. van Duppen alhier ingestelde beroep van het besluit van burg. en weth., waarbij hem voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprichting eener schietinrichting, zal op 18 Oct. a.s. voor den Raad van State worden behandeld. Naar wij vernemen zal het beroep door mejuffr. A. van Duppen persoonlijk bij den raad van state worden toegelicht.. tZekere W. K., huisvrouw van Joh. II., woonachtig in eene naburige gemeente, moest op 5 Oct. voor de Arrond.-Rechtbank als getuige verschijnen. Zij had echter zooveel van de ver gunning genoten dat zij, hoewel reeds ter plaatse aanwezig, liever onverrichter zake terugkeerde dan door de politie te worden opgepakt wegens misbruik van sterken drank. t NIEUWKUIK. Zondag 11., des avonds ten elf ure, had alhier een geduchte vechtpartij plaats, vermoedelijk ter opluistering van de kermis die gehouden werd. Het naburig Vlijmen leverde het contingent van de vechtersbazen. Geen en kele inwoner uit deze gemeente was er in be trokken. De polderwerker M. B. kreeg daarbij een vrij diepe snede in het achterhoofd en ver schillende andere personen werden ge vond. Ge lukkig verscheen de brigade der kon. marechaus see uit Ileusden op het terrein, die de woeste lingen uiteendreef, waardoor dus aan het vechten ras een einde kwam. Door de brigade commandant is een streng onderzoek ingesteld. Wij vertrouwen dat de schuldigen hun straf niet zullen ontgaan. ZEVENBERGEN,-12 "Ó^tTMen is thans, in de omstreken alhier, druk bezig met bet delven der beetwortelen. De opbrengst per hectare valt den landbouwer erg tegen en is circa 1/3 minder dan verleden jaar. De bieten zijn over 't algemeen klein van stuk. t WOUDRIGHEM Van 4 tot en met 9 October werden er gevangen 12 zalmen, waar onder 1 u in terzalm. De zomerzalmen werden aan den afslag verkocht voor f 1.10 a 1.28 per half K.G. De winterzalm a f 2.10. Den 16en dezer is de visscherij voor alle want weder geopend. t 11 Oct. Heden had de jonge dochter A. M. het ongeluk, bij het scheppen van water van het hoofd te vallen. Zij zou het zeker met den dood hebben moeten bekoopen, indien niet op datzelfde oogenblik de postschipper J. Van Wijngaarden naar builen was gekomen om zijn bootje in gereedheid te brengen. Met veel krachts inspanning mocht het hem gelukken, baar be houden op den wal te krijgen. t DALEM. De aardappelen beginnen hier heel wat op te ruimen. Zijrf- die er niet te gauw mee ge weest zijn om ze van de hand te doen, kunnen nu goede zaken maken. Voor f 2 40 a f 2 50 per H.L. worden ze thans met graagte gekocht. t WERKENDAM. Benoemd tot brigadier- majoor de alhier gestationeerde brigadier Bakhuis. De suikerfabriek alhier is thans weder in vollen gang en bet vooruitzicht bestaat, dat deze dit jaar langer zal werken dan het vorige jaar, waardoor vele personen weder werk hebben ge vonden. Z. M. de Koning heeft vrijdom van port ver leend voor de briefwisseling over ambtszaken, tusschen de gemachtigden voor den aankoop van gronden ten behoeve van waterstaatswerken onder ling en tusschen de gemachtigden ter eene zijde met den toezichthebbende op de onteigening, den eerstaanwezend ingenieur Je hoofd-, sectie- en adjunct-ingenieurs, de opzichters van den water staat, de bewaarders der hypotheken en van het kadaster, de betaal meesiers, de ontvangers der registratie en de besturen der gemeenten in wier kring de te onteigenen gronden gelegen zijn. Het voorstel Borgesius om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den werkman, om vat de volgende vragen In hoeverre moet de wet op den kinderarbeid gewijzigd of aangevuld worden en welke is de toestand van fabrieken en werkplaatsen hier te lande, met het oog op de veiligheid, de gezond heid en het welzijn der werklieden. In hoeverre worden tot verbetering in dien toestand maatre gelen van overheidswege vereischt Volgens de inlichtingen, die de residentie brief schrijver van het rh. D.' ontving, wordt tegen woordig aan de onderscheiden departementenvan algemeen bestuur in de voorwaarden van aanbe steding, veel meer dan vroeger, voor de belangen der vaderlandsche industrie gewaakt. De mede dinging van den vreemdeling wordt zelfs meer malen bepaald buitengesloten. Dezer dagen werd zelfs den minsten inschrijver eene levering niet gegund, omdat men wist dat hij zijne artikelen uit den vreemde betrekt. De tweede inschrijver, een fabrikant die de bewuste artikelen zelf ver vaardigt, werd met de leverantie begunstigd. De wA.rnhemsche Courant" doet uitkomen dat iedere poging om steun te verleenen aan de landbouwende bevolking tijdens de crisis die wij beleven, aanspraak heeft op algetneene belang stelling. Daarom heeft de oprichting der vNed. Landbouwbank" hare sympathie. Het zou, volgeDs het blad, wenschelijk geweest zijn dat ook de naam van den directeur der bankafdeeling reeds nu kon genoemd worden, en het aantal van 14 commissarissen schijnt te groot. Doch aandeelhouders zullen zelf de statuten hebben vast te stellen en directeuren te benoemen, zoodat deze bezwaren niet van deelneming be hoeven te weerhouden, eene deelneming, waartoe de „Arnh. Ct." een ieder opwekt, die belangstelt in deze voorname bron van volkswelvaart, den landbouw. De kweekschool voor machinisten te Amsterdam verkeert blijkens het jongste jaarverslag in bloei enden toestand. De cursus 188586 begon met 45 leerlingen in de eerste en 41 in de tweede klasse. Bij het einde van den cursus werd door 2 leerlingen van de tweede klasse het examen onvoldoende afgelegdzij volgen voor de 2de maal de lessen in die klasse. De overigen hebben de school verlaten; 11 hunner met de bepaling dat zij eet) her-examen moeten afleggen in de vakken waarin zij niet geheel voldaan hebben, wanneer zij zich het vol gend jaar voor het diploma-examen aanmelden. Het diploma-examen werd in het afgeloopen jaar afgelegd door 30 oud-kweekelingenaan 21 hunner kon het diploma uitgereikt worden. Ons land telt 1200 Zondagscholen met 125,000 leerlingen. In de afgeloopen maand September reisden over Vlissingen met de mailbooten 4415 passagiers naar en 3216 van Engeland, totaal 7631 personen. Binnenkort kan te Alkmaar de oprichting wor den tegemoet gezien van eene landbouw-crediet- instelling. Invloedrijke personen zullen hunne medewerking verleenen. t Aan de Haagsche-Tramwegm. is vergunning verleend tot verandering v/d paardentramweg den HaagHoornburg (Rijswijk) in een stoomtram weg. Vice-versa of de Hollandsche enveloppe nindus- trie. Aan een magazijnhouder le Amsterdam werd onlangs de levering opgedragen van Engelsche enveloppen, volgens een daarbij gevoegd model, dat vroeger te Londen gekocht was. De partij kwam bier aan; de prijs was hoog: f 32 per duizend! Toen de belangstellende magazijnliouder aan stonds een der enveloppen tegen het licht hield, om te zien of welligt de naam van den Engclschen papierfabrikant, te vinden was, zag hij met verwon dering als watermerk Van Gelder Zonen Am sterdam! (N. v. d. D.) t De provincie Friesland zal, naar wij vernemen, spoedig overgaan tot de aanbesteding der kana lisatie en verbetering van de Tjonger van af de grens van de gemeenten Oost- en Weslstelling- werf tot, en in aansluiting met de Compagnons vaart. De uitvoering moet in 1887 en '88 ge schieden. Te Gorinchem zijn Maandag de werkzaamhe den voor de verandering van de Keulsche vaart aangevangen. Volgens de overlevering moet er in het vaste strand van Tessel, tusschen Koog en Eierland, nog een wrak liggen, diep onder het zand be dolven, dat o. a. kisten met staven goud aan boord had. Aangezien de juiste ligging van het wrak zelfs niet bij benadering bekend is, worden er geene pogingen aangewend om de verloren schatten terug te vinden. Bij een publieke verknoping voor afbraak van een huis te Lunteren (door sterfgeval onder den hamer gebracht), werd het gegund voor de som van f 5 De chefs voor de stations Waalwijk en Geer- truidenberg zijn aangewezenWaspik en Capelle- Kaatsheuvel blijven voorloopig onbezet. Het loopt den hopteelers in het oostelijk ge deelte van wde Langstraat" tot lieden met de aflevering van dit product niet mee. Hoewel de boedanigheid uitmunt en de opbrengst ruim is, hoort men zeer weinig van handel en velen zijn genoodzaakt hun voorraad in handen van de groot handelaren te geven, hetgeen altijd minder voor- deelig uitvalt. Voor de puikste soort wordt ƒ8 per 50 KG. geboden. Aan het achterhuis van den kastelein J. Wen- deling, te Elp, vindt men nog een zwaluwnestje met een gewoon aantal jongen, die zich in deu besten welstand bevinden en waarvan het ouderen- paar nog even ijverig om voedsel voor hun kroost zoekt als in Juli of Augustus. Uit Deventer wordt gemeld De overvloed van aardappelen is in deze om streken zoo groot, dat de beste winteraardappelen voor f 2 per hectoliter door de boeren te koop worden aangeboden. Uit Oosterhout wordt gemeld De typhus schijnt in deze gemeente zich aan merkelijk uit te breiden. Onderscheidene sterfge vallen aan die ziekte hebben reeds plaats gehad. De goederen, die in onmiddellijke aanraking met de lijders zijn geweest, zijn onteigen den vernietigd. Door den geneesheer P. te H. (Limburg) is voor het behandelen van een patiënt, gedurende ruim een jaar, een honorarium van 9575 in rekening gebracht. Daar de executeurs-les tamen- tair van de inmiddels overleden zieke dit bedrag te hoog vinden, zal de zaak voor de rechtbank te Maastricht gebracht worden. Eene hartverscheurende ramp had in den voor middag van Maandag den 11 October op het Wad plaats. Vijf arbeiders uit de gemeente Warffum, benevens een zoon van een hunner, hadden zich naar de Noordpolderzijl begeven, van waar de voogd van het eiland Rottumeroog hen met eene flinke boot zou komen afhalen. Toen deze niet kwam, staken zij met eene boot, kleiner dan die waarmede de voogd hen zou afhalen, van wal. Door eene rukvlaag werd het vaartuig op zijde gegooid, met liet gevolg dat allen te water raak ten. Slechts aan een hunner gelukte het door zwemmen de boot te bereiken, waaraan hij zich geruimen tijd wist vast te klampen en uit welke benarde positie hij later gered werd. Het was een jongen die zijn vader in de golven zag ver dwijnen zonder hem te kunnen helpen. De vijf arbeiders, allen vaders van gezinnen, hebben er het leven bij verloren. Zondagavond waren te Besuijen een aantal per sonen uit de naburige gemeenten Sprang, Capelle en Vrij hoe ven-Capel bijeen, blijkbaar met minder goede bedoelingen, zoo het scheen oin revanche te nemen over het gebeurde van II. Donderdag. Spoedig was echter een sterke politiemacht op de been om de te verwachten ongeregeldheden te onderdrukken. De brigade-commandant, begaf zich in hun midden, bracht hunne verkeerde bedoe lingen onder het oog en vermaande hen rustig te blijven en huiswaarts te gaan dit miste zijne uitwerking nietzij keerden huiswaarts, doch tijdens hunnen aftocht werd er op een enkele plaats toch nog eene glasruit ingeworpen. Over het algemeen trad de politie met beleid op en toonde zij een ijzeren geduld te bezitten, om daar waar noodig, misdrijf te voorkomen en toch het gezag te handhaven. Te Zuid Scharwoude klommen twee jongens in een hoogen boom. De een kwam op een dooden tak, met het noodlottig gevolg dat deze brak en de jongen viel en met het hoofd op een steen terecht kwam, zoodat hij kort daarna overleed. Te Deventer viel Zaterdagavond een werkman bij een in aanbouw zijnd huis van een steiger; dit werd niet opgemerkt en zwaar verwond bleef hij bewusteloos liggen. Eerst den volgenden morgen vond men hem, in schier hopeloozen toestand. Bij het onweder dat Zondagavond boven Oude Niedorp woedde, werd een meisje door den bliksem getroffen en op de plaats gedoodeen vrouw werd verwond en verlamd, zoodat zij des anderdaags den geest gaf. Voorts werden een koe en een kalf doodgeslagen. Bij een vechtpartij tusschen een 25-tal huzaren en eenige burgers te Deventer, waarbij de huza ren van hun sabels gebruik maakten, verloor een der krijgslieden zijn linkeroor. Een ongeveer 15 jarige jongen te Rotterdam viel in een mand met spijkeis, waardoor eenige spijkers hem zoo diep in het hoofd drongen, dat hevige verwon dingen met veel Ipedverlies er liet gevolg van waren. Men vrees 4 r zijn leven. Men ban dagelijks groot nieuws verwachten uit het Oosten. Do toosfand in Bulgarije ia verbazend gespannen, ltusaische agenten doen al het mogelijke om opstanden te verwekken, terwijl daarentegen de regeering voortdurend in de weer is om orde en rust te handhaven. Zoo ooit, dan was in dit geval een tusschenkomst der groote mogendheden ge- wenscht. Een klein rijkje over te laten ten speelbal van den Russischen despoot, is iets wat niet meer behoorde te gebeuren in de 19de eeuw. De Russische afgevaardigde Kaulbars heeft een droevig figuur gemaakt. Overal waar garnizoenen waren, deed bij de officieren verzoeken bij hem te komen, maar allen weigerden hieraan te voldoen zonder uitdrukkelijk bevel van de regeering. Het regentschap heeft een samenzwering ontdekt, die zich ver uitstrekte en geheel gevoed werd met Russisch geld. Den 15den Oct. moest in verschil lende deelen van het rijk een opstand uitbreken. Maar de voornaamste leiders zitten thans achter de grendels. Zondag was het uiterst woelig in den om trek van het Russische consulaat te Sofia. Hoewel nu en dan een revolver werd afgeschoten, is bet toen nog niet tot eeue uitbarsting met bloedige gevolgen gekomen, hoewel er een honderdtal boeren besteld was om wanorde te stichten. De stem van het volk heeft thans bij de verkie zingen duidelijk gesproken. Bijna al do gekozeu af gevaardigden zijn op de hand der bestaande re geering en slechts een 20-tal aanhangers van den Czaar werden verkozen. De Russische rogeering verklaart, deze verkiezing nu niet als wettig te kunnen erkennen. De vroegere Vorst van Bulgarije heeft bij Schaff- hausen een landgoed gekocht voor 500.000 frs.het behoorde aan een Rus. Van het publiceeren van zijn Memoires is geen sprake. Het officitiel «Politieblad* bevat een boricht, over den toestand van Koning Otto van Beieren, vol gons hetwelk met zekerheid kan voorspeld worden dat eene genezing van den aan «Paranoia* (een graad van krankzinnigheid) lijdendon vorst ondenk baar is. Op den levensduur is dit lijden helaas niet van invloed, daar deze soort van geesteskrankheid niet het organisch loven stoort of benadeelt. Bij de herfst-oefeningen van het Pruisische leger zijn 196 personen door de warmte getroffen gewor den. Van die aangetasten zijn 9 militairen bozwokon. Te Parijs heeft zich een Napolitaansche vorst van het loven beroofd. De man had er, ongelukkig genoeg, wel reden toe, want hij laat niet minder dan een millioen gulden aan speelschulden na en zag geen kans deze som af te doen. Te Monte Carlo heeft zich een dertigjarige Rus verdronken. De man had in den tijd van veertien dagen een groot fortuiu verspeeld. Geruimen tijd na zijne verdwijning vond men zijn lijk in een rotskloof aan het strand dor zee. Tegenover deze treurige berichten uit de wereld dor spelers, vermelden wij met genoegen dat de politie te Venetië dezer dagen een speelhol, waar eiken nacht gedobbeld werd, overviel. Verscheidene bekende personen uit die stad werden, tegelijk met don eigonaar van het lokaal, in hechtenis genomen. Een Engolsch docter, Ritchie, daaldo van de pyra- mide van Choops af; hij viel van eene groote hoogte en werd door den val verpletterd. Er heerscht groote opgewondenheid onder de werklieden in Henegouwen. Men verlangt amnestie voor de veroordeelde broederen en een mousterpe- titie wordt op touw gezet te Charleroi. Reeds heb ben 35000 personen getoekend. Te Gent sprong de stoomketel in de groote houtzagerij vau Verspiegel. Alles werd kort en klein geslagen en tot op een afstand van 400 me ter werd schade aangericht. Een werkman werd gedood; twee worden zwaar gewond. De schade wordt op eenige honderdduizenden francs geschat. Sncci heeft een concurrent. Zekere Jacques te Londen beweert een drank te hebben, die hom in staat stelt 35 dagen zonder voedsel te blijven, alleen nu en dan wat water drinkende. Jacques is een werkman van ovor do 40 jaren, van middel bare lengte en flink gebouwd. Do Italiaansche bladen deelen mede dat koningin Margherita van Italië een snoer zwarte koralen draagt, dat zij nooit aflegt. Draagt zij een toilet, waarbij dit snoer niet past, dan wordt het op een of andere wijze bedekt, maar zij blijft het steeds dragen en wel ter wille vau de eenvoudige ge schiedenis, die er aan verbonden is. Vijf jaar ge leden was de kroonprins Victor Emanuel met zijn gouverneur te Venetië, toen hij in een winkel koralen zag die hem buitengewoon bevielen en die hij voor zijn moeder wilde koopen. Do prijs ging echter hot zakgeld, waarover do destijds 12-jarige knaap beschikte, te bovenhij kocht er dus slechts zes of zeven, doch sprak af dat men de anderen voor hem bewaren zou totdat hij weder wat bespaard had en zóó duurde het twee jaar voor het goheole snoer in zijn bezit was en hij er de koningin mee vorrassen kon. Toen zij de toedracht der zaak vernam was zij daardoor zóó getroffen, dat zij verklaarde het voor niets ter wereld weder te willen afstaan en hot tot haar dood toe te zullen dragen. To Warschau werd kort geleden een spitsboe ven-bruiloft gohouden. De neef van zekeren Ilrauds- zik, één dar meest beruchte dieven daar ter stede, was de bruidegom. Alle dieven waren uitgenoodigd niet alleen die uit de stad, maar ook die reeds een veroordeeling achter den rug hadden en na de straf te hebben ondergaan uit Warschau verbannen werdevEchter droeg de politie van deze feestvie ring kennis en kwam baar, juist, toen de vroolijke paartjes hunne plaatsen voor de quadrille wilden innemen, onverwachts met hare tegenwoordigheid opluisteren. Over de verschijning dezer ongenoode gasten toonde men zich even ontsteld als ontsticht. De dansmees ter, een individu dat bij de politie zeer goed be kend waB, stortte zich met een dolk gewapend op de agenten. Het mes werd hem evenwel ontrukt en hij zelf met het geheele doorluchtige gezelschap in hechtenis genomen. Op Cuba hebben 20,000 sigarenmakers het werk gestaakt. In het graafschap Sligo (Ierland), is bij toeval een petroleumbron ontdekt, toen meu in een huis bezig was te werken. Een cycloou heeft gewoed aan de kusten van Texas en Louisiana, groote fchade veroorzakend. Te New-Orleans en andere steden hadden over stroomingen plaats. Aan een particulier schrijven uit A<jeh ontleent de «Asser Ct-.« het volgende: Vrijdag den 31 September kwam de Hoeloeba- lang van de XXII Moekims Toeki BAd hierhet is een bevriend hoofd, die echter zeven maanden spoorloos verdwenen is geweest en nu weder is komeu opdagen om zijn tractement te halen.Vroe ger was hij naar de Molukken verbannen, maar generaal Demeny, die veel vertrouwen in hem stelt, heeft hem terug laten komen. Hij heeft ons nu ook in de zaak van do gevan genen goede diensten bewezen, met het gevolg dat den 6n September mevrouw Hansen en de machi nist Fay zijn uitgeleverd. Ze bevinden zich in Kotta Radja. De eerste logeert bij den generaalze is geheel uitgeput van de vermoeienissen die ze heeft door staan en van het slechte voedsel dat zo kreeg, niets dan rijst met visch. Zij had op de westkust een huisje aan het strand en telkens wanneer er een schip in 't zicht was, werd ze het binnenland ingevoerd. Wij hebben aan Toekoe Oomar voordo uitlevering 22.000 dollars betaald. Nu hebben wij echter ook nog gevangenon, waaronder famielie- leden van Toekoe Oemar, die den 10 Sept. naar Rigas worden gebracht. Daar wordt dan een pro clamatie uitgevaardigd aan de verschillende stam men, dat zij binnen een zekeren tijd 25.000 dol lars moeten opbrengen. Als daaraan niet voldaan wordt, worden zij geblokkeerd en zal er waarschijn lijk eou expeditie heengaan. t Woudrichem, van 130 Sept. Getrouwd: Ari'ig I der Stelt, jm. 20 j. en Auneke van Au1 1 j.; Nicolaas Borg, jtu. 21 j. en Johauna van Vugt, jd. 19 j. Geboren: >Elisabeth, d. v. A. Ver- zijl en W. E Adriaans Hendrikus, z. v. J. Viveeu en II. van Masbergen; Mariuus, z. v. J. G. Vivoen en A. Baks; Lijntje, d. v. J. Havelaar en W. van der Nat; Leeudert, z. v. T. Biesheuvel en P. van der Oven; Tennis, z. v. J. Alblas en Al, Verschuur; Rokus, z. v. H. Ottevangor en J. Kant Adrianus, z. v. Louisa Bastiana Baks, ongeh. Overleden: Autouie Borg, 15 d.; Cornelis Adriauus Josephns Heossels, 3 m.; Aart Vink, 3 m.; Adrianus Hendrikus Viveen, 3 w. KERKNIEUWS. f BESOIJEN. Het was voor de Herv. Gem. alhier jl. Zondag een ware feestdag. Na eene vacature vau bijna drie en een half jaar ontstaan door het ver trek van don heer J. Bachiene werd, onder een talrijk gehoor zoo van elders als uit deze gemeento, de nieuw benoemde predikant, de heer Z. I. Reijers, des voormiddags door zijn hoog bejaarden vader tot zijn dienstwerk ingeleid. Na gesproken te hebben over Handelingen der Apostelen, hoofdstuk 2 vers 42, en in eene keurige rede den nieuwen loeraar te hebben gewezen op zijne schoone roeping, ver richtte de waardige grijsaard met den consulent, den heer v. Elden uit Waalwijk, en met twee aca demievrienden door handoplegging het werk der bevestiging. Des namiddags trad de nieuwe leeraar op, spre kende over Handelingen der Apostelen, hoofdstuk 10 vers 36, waaruit de woorden «verkondigende vrede door Jezus Christus* tot het onderwerp zijner rede gekozeu werden. Een nog talrijker gehoor dan des voormiddags volgde met ve<.l belangstelling den nieuwen leeraar in zijne gevoelvolle toespraak. Op de boerderij der Rijkslandbouwschool, waar men de laatste jaren op vrij groote schaal proeven nam met het inkuilen van groen voer, 't welk in den winter door vee steeds met graagte werd ge geten, heeft men dit jaar weer eene flinke hoeveel heid paardentandmais verbouwd, tot haksel gesne den en ingekuild; ook werd ditmaal suikergierst in kuilen geborgen. Tengevolge van hagelslag is de proef, genomeu met de teelt van maïs op verschil lende afstandon, dit jaar niet gelukt. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e klasse. Trekking van 12 Oct. Prijs van ƒ5000: uo. 11934; 1500: no. 8468; 1000: nos. 10099, 11854, 13902, 17595, 18142, 19330 en 19511; 400; nos. 1923, 3563, 8693,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2