Meid-Huishoudster, TWEE KAMERS, P. KIPPING, verkoopen Si LiNGOÜTOlIS Tuin- en Bouwland ERFHUKT KAGCHELS en KAGCHEL-BEN00DIGDHEDEN. eene Kamer met Alkoof, E THEN, Fabriek, L. Jockin&Zoon, s-Bosch. Magazijn, a Mi IB- a ■KB, puike Steenkolen, te Heusden RIBBEN, PLANKEN en PLATEN, LANDEN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. 322ste Staatsloterij. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws en Allerlei. AD V ERTENTIEN. bests langs Peslturf eo cent per 100 .-tuks - W. J. IV. JLanriré, MARKTBERICHTEN. VERKOOPEN Onze eigen fabriekaat BRANDKASTEN wor den niet in depot gegeven, doch zijn uitsluitend bij ons verkrijgbaar KERKNIEUWS. GEDACHTEN. »U hebt dien man den geheelen weg over zien zwemmen van Liverpool naar New-York?* op Handelaar in Turf en Steenkolen. vrij aan huis, voor 52Vs Cent per Mud. voor 50 Cent per Mud. vrij nan ITTJIS. MET TE VAN 't spoor. Door de politie te Haarlem is aan- gehouden W. Arena, oud IS jaren, die door middel van insluiping in het kantoor van het Kaarseladeveer aan het Spaarne, een zakje, waar in ongeveer f 40 aan dubbeltjes, had ontvreemd, waarbij hij op heeterdaad werd betrapt. Naar de oorzaak van den brand in de vruch tensapfabriek van v. d. G. te Tiel is een ge rechtelijk onderzoek aangevangen. Op de na- jaarsmarkt te Purmerend heeft men koperen me- dailjes, met een adres van een Haag?ch koffie huis, voor gouden tientjes trachten uit te geven. Men zij gewaarschuwd Te Goëuga is een boerenwoning met toebehooren afgebrand, nadat twee mannen, die in't hooi geslapen hadden, waren heengegaan. Dit heeft vermoedens doen ontstaan, die tot een opsporing van de beide mannen aanleiding hebben gegeven. Bij den hoofdonderwijzer van de R.-K. school te Lonne- ker is een diefstal gepleegd. De dief maakte zich meester van ruim ƒ100 aan zilvergeld en eenige kleedingstukken. De politie is de daders nog niet op het spoor. Een bovenlandsch veekooper kocht vee van verschillende boeren te Keent en Balgooien om te leveren station Wijchen. Hij wisselde daartoe papieren geld. Toen evenwel het vee werd aangeboden ter bes'cmde plaats, kwam de Pruis niet opdagen en werd zijn geldswaar dig papier valsch bevonden. Een Haarlemsche koetsier is wegens het mishandelen van zijn paard aan het stationsplein door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 5 boete of 3 dagen hechtenis. Indien het waar is dat de Engelsche regeering weder de Britsche markt voor Nederlandsch vee wil openstellen, mits onze regeering, ook niet bij wijze van uitzondering, vee uit besmette landen toelaat,- dan zal stellig van regeeringswege alles worden in het werk gesteld om de noodige zeker heid te hebben. Voor onzen veehandel is do heropening der En gelsche markten en het behoud van dien aftrek van het hoogste gewicht. Men trachte door gere gelde reinhouding van 3tallen, spoorwagens en stoombooten en door wering van al wat besmet ting kan veroorzaken en overbrengen, den hinder lijken slagboom te doen opheffen en niet weder te doen vallen. De verzending van rundvee uit Friesland naar Duitschland blijft aanhouden. Woensdag vertrok per extra trein weder eene bezending van ruim 300 stuks, aangekocht door de firma I. en V. Israels to Weenen. Het waron puike soorten. ■I- I' 1 J iiwaaa Het klassikaal bestuur van Rotterdam, waarin bijna uitsluitend Ironischen zitten, heeft twee ou derlingen te Rotterdam geschorst, omdat deze ver klaard hadden, niet te kunnen aanzitten aan het H. Avondmaal, waar dit bediend wierd door een predikant, die aan het Heilige tekort deod. Door mevr. de wed. Vrijland, te Schiedam, is aan de Chr. Geref. kerk aldaar eene som van 6000 geschonken, 's-HAGE, 17 Nov. Het uit voeren van bagger werk tot onderhoud van do bodemdiepte in de berg- haveu voor Rijks-baggervaartuigen te Hoek van Holland. Aauw. 10 Nov. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking vau 15 Oct. Prijs van ƒ50000: no. 19441; 1000 en premie van 'ƒ30000': no. 14640; 1000: nos. 558, 9109, 4710 en 7031ƒ400 nos. 2969, 3554, 8584,11560, 16331 en 20580; ƒ200: nos. 4749, 11982,18247, 18524 en 18759; ƒ100: nos. 535, 2037, 2522, 2568, 3419, 6434, 11143. 14060, 15155, 17322 en 18988. 5e Klasso. Trekking van 16 Oct. Premie van ƒ3000: no. 16460; Prijs van 100: no. 3766. Als van eene Nederlandsche onderneming, die zich in het Buitenland gunstig heeft, leeren ken nen, ja zelfs haren groots ten steun in Frankrijk en België geniet, maken wij volgaarne melding van de ILLUSTRATION EUROPÉENNE. Belangstel lenden in fransche lectunr wordt ook hier te lande, eene kennismaking met dit tijdschrift zeer aanbe volen. Wjj verwijzen daartoe naar den Boekhan delaar L. Veerman, te Heusden, die met de recht- 8treeksche exploitatie voor Nederland is belast en die op de eerste aanvrage het eerste nummer van den zeventienden jaargang, met zijne vele en schoone gravures direct gratis toezend. Aan verschillende schrijvers ontleend. Slechts weinig menschen is het ingeplant, den vriend, die rijk gezegend is, zonder afgunst te zien. Mor niet over den afval uwer vriendenwan neer de eerste storm nadert, vallon ook de bladeren. Er zijn menschen, die naar de gebreken hunner vijanden zoeken; dat geeft niemendal; ik heb al tijd op de verdiensten van mijn tegenstanders ge let en er voordeel uit getrokken. Gölho. Alleen het werkdadig geloof aan het evangelie van den arbeid, houdt zoowel de individuën als de volkeren gezond en krachtig. Arbeid is het levend beginsel, dat menschen en volken voorwaarts drijft. Moeite en arbeid zijn steeds de onvermijdelijke prijs voor elk wezenlijk goed. Negen tionden van alle verkeerdheden en onhei len spruiten voort uit traagheid. Ledigheid, niet de arbeid, is de vloek des men schen; zij is het, die hot hart van mouschen en volken verteert, evenals roest het ijzer, evenals de worm de plant. Een weinig onoprechtheid, zonder eenig boos opzet, moet in den omgang wel geduld worden. Zelfs de taal van een eerlijk man moet dikwijls slechts het kenmerk dragen van zijn wensch, om niet te krenken of om aangenaam te wezen, veel eer dan de uitdrukking van zijn oprecht gevoelen omtrent het behandelde punl. Als hij zeide wat hij dacht, zon het kwetsend kunnen zijn, of hij weet het niet met joistheid te uiten en redt zich met een half woord, of hij heeft werkelijk geen bepaald gevoelen over de zaak en ziet zich genoodzaakt, de leegte aan te vullen, door zich met de een of andere in zwang zijnde aanmerking te behelpen. Niet alleen voor de kwalen des lichaams is de buitenlucht de heilzaamste aller geneesmiddelen. Men wordt vroolijk onder den invloed van het schoone seizoen of laat zich het voorhoofd glad strijken door uajaars- of winterstormen. Voor deze, die gewoon zjjn zich niet aan de hen omringende menschen te openen, is de natuur een onschatbare toevlucht. Het gelukkige hart vindt nergens beter echo en zoekt nergens zoo goed zijn zaligheid als buiten, terwijl ook het onrustige gemoed norgens meer troost en kalmte vindon kan. Men ziet alles anders en betor onder den ruimen hemel, vooral men ziet hooger en verder. Dat één mcnsch onwetend sterft, die in staat was, konnis op te nemon dat noem ik een tra gedie, a! gebeurt het ook meer dan twintig malen in de minuut. Carlyle. Geeft het leven van al onze idealen en stoute verwachtingen wel veel meer dan een kort, onsamen hangend résumé? Jean Paul. Een inspectenr van de belastingen overkwam dezer dagen iets grappigs. Nadat de gewone vra gen, o. a. ook: uit hoeveel personen het huisgezin bestond, waren gesteld en beantwoord, was hij op het punt van heen te gaan, toen de dame, de moe der der huisvrouw, die hem te woord had gestaan en er eenigszins verlegen en opgewonden uitzag, plotseling zeide: »Ik geloof dat het er nu wel zoo wat wezen zal wacht u nog even.* Hij bleef nog eenige minuten zitten. De dame kwam terug met den uitroep: »Ja, mijnheer! u kunt er nog één opschrijven 'tis eon meisje.* In een advertentie biedt zich een meisje aan, »oud 19 jaar, P. G., lang 145 centimeter, liefst op een dorp bij nederige menschen, in een klein gezin.* "Een meisje, dat zóó weinig centimeters lang is, behoort natuurlijk op een klein dorpje thuis bij nederige menschen en niet in een groote stad bij hoogere standen Als een curiosum zal zeker wel beschouwd mo gen worden het volgend adres, dezer dagen aan een burgemeester hier te lande ingediend: »Zeer Welhedelen Heer Burgemeester »Geve met verschuldiche ïb erbied te kennen met het verzoek 't welk onze keurmeester tot het stoffe- lijken overschot is overgegaan: »Om met het funsie te ondergaan van onze vo rige overledene, de persoon welker dagelijks hij om gaat zoo noemt ik mij enz.* In een herberg bij Zwaag (N.-H.) zal oen bil jartwedstrijd plaats hebben. Als prijzen zijd uitge loofd een vlugloopende ezel en een be3to geit. Een Amerikaan had in de koffiezaal een poosje staan blaffen op verschillende verwonderljjke daden op het gebied van zwemmen die hij bedreven had of waarvan hij, volgens zijn zeggen, ooggetuige was geweest, toen een daar aanwezige Engelsch- man, wien deze opsnijderij begon te vervelen, het plan opvatte den bluffer tot zwijgen te brengen en wel met zijn eigen wapenen. »Jawel«, zeide hij daarom plotseling,dat waren ongelooflijke toeren, die gij gezien hebt, dat moet ik toegeven, maar ik heb er een gezien, waarbij al de uwe in het niet verzinken. Twee jaren geleden vertrok ik in een van de Cunard-salonbooten van New-York. Er heerschte bij het vertrek der boot eenige beweging en drukto op den steiger, en er sprong een man te water, maar wij sloegon er niet veel acht op. Maar den volgenden morgen werden wij er weer aan herinnord, want, zoo waar als ik leef, daar zwom een man voor ons uit met een snel heid van vijftien mijlen in een uur. We riepen hem toe en wierpen een lijn uit, maar hij weigerde alle hulp. Tegen den nacht verloren wij hem natuurlijk uit hot oog, maar toen de zon opkwam was hij er weer, zoo frisch en levendig als ooit. En zoo hield hij ons gedurende don geheelon overtocht gezelschap, nu eens onder onze kiel duikend en aan den an deren kant der boot weer boven water komend, soms als een dolfijn rond het schip dartelend, nu eens op den rug, soms op zijn zjj en anders op den buik zwemmend, soms ook ging hij kopje duikelen in het water en geleek een rad van een raderboot. Maar een uur of wat voordat wij te New-York zouden binneuloopon, begon hij kracht te zetten; hij liet ons spoedig vor achter zich en toen wij bij den steiger aanlegden, vonden we hom gekleed en wel op de kade staan om ons op te wachten.* De Yankee had den spreker gedurende zijn verhaal scherp in het oog gehouden. >Dat is zoker een ware geschiedenis, vreemdeling?* zeide hij eenigzins vra gend. »0 jawel, vast waar, ik heb hot zelf gezien,* was het antwoord. Juist.* Vreemdeling, kent u dien man?* »Dat wel niet,* antwoordde de Engelschman voor zichtig. »lk ken hem niet, maar ik heb hem toch gezien.* Vreemdeling, »die man was ik!« Nut van het gebruik van appelen. Het regel matig gebruik van appelen vóór of na het eten heeft een zeer goeden iuvloed op de spijsvertering. Een beroemd Frausch arts zegt, das de verminde ring der maagziekten in Parijs hoofdzakelijk aan het gebruik van appelen is toe te schrijven. Deze beweert dat de appel een zeer voedzame vrucht is, en versterkend werkt op de zenuwen en de spijs vertering bevordert. Volgens opgaven worden in Parijs des winters meer dan 300 millioen appelen gegeten. Over 't geheel staan de Franschen als groote oofteters bekend. Dat petroleum kan worden gebezigd om werk tuigen in beweging te brengen, luidt lot heden vreemd, zoo go woon is het groote publiek om, in dien er sprake is van beweegkracht, daaraan on middellijk het denkbeeld van gas of stoom te ver binden. Vermoedelijk zullen wij weldra ook petro leum als dergelijk middel zien aanwenden. De »Pall Mali* deelt dienaangaaude het volgende mede: Dezer dagen zjjn iu de fabriek dor firma Priest- man Brothers, te Huil, petroleum-muchines in te genwoordigheid van vele belangstellenden in wer king gebracht. Bij deze werktuigen wordt geen ge bruik gemaakt Van stoom of gas en een ketel is hierbij totaal overbodig. Het eenige middel om bet werktuig in beweging te brengen ia gewone para- fine-olie, d. i. de gewone petroleum zooals zij in den hanel voorkomt; zij dient in de plaats van stoom als drijfkracht en daarbij wordt zij niet aangewend als brandstof, maar op onderstaande wijze. De werk tuigen zijn vervaardigd door de firma Eteve Hume, die er octrooi op hebben genomen. Het zamenstel, de inrichting dier werktuigen, is zeer eenvoudig, naar de uitvinders verzekeren. De petroleum, daarbij aangewend, bevindt zich in een reservoir van geringe afmeting en is toch voldoen de om het werktuig gedurende een paar dagen in gang te honden. Door het inlaten van lucht, die drukking op de potrolenm ovfent, wordt een zeke re hoeveelheid parafine in den dampvormigen toe stand gestuwd in een ander reservoir, waardoor het in den cylinder opstijgt, zoodra de zuiger zich op waarts beweegt. Door de neerwaartsche beweging van den zuiger wordt de stoom zaamgeperst en door middel van een eleetrischen vonk in brand gestoken. Hierdoor heeft uitzetting plaats en de zuiger wordt opwaarts gedreven. Bezigt men gezuiverde petroleum, dan wordt deze sterk verwarmd vóór zij in den cylinder komt, en in dergelijk geval zijn de gebruikte machines eenig zins anders ingericht dan die voor gewone petro leum. De bedoelde machines hebben, wat den vorm betreft, veel overeenkomst met eene gasmachine. Bij alle stoomwerkt. moet stoom worden opgemaakt; dit is bij de petroleum-machines niet noodig en dit is zeer zeker een groot voordeel. Behoeft men drijf kracht, zij is terstond ter beschikking. Tot de grieven, tegen onzen tijd aangevoerd, behoort ook deze, dat wij in zooveel s^chter toe stand zijn dan onze vaderen, door de duurte der dagelijksche behoeften en met name der levens middelen. Verhalen en schilderpen uit de vorige eeuw getuigen, dus wordt gezegd, hoe goed zij wisten te tafelen, en die wijt men dan hoofdzakelijk aan de lagere prijzen, die hen daartoe in staat stelden. Een koksrekening intusschen kwam ons dezer dagen in handen van 1786 dus juist een eeuw oud die bewijst, dat de prijzen van sommige spijzen van dien tijd niet zóóveel als men meent van die van onze dagen verschillen. Een gedeelte van deze rekening volgt hier Mijn Heer E. Dublot, debt, aan H. van Eeden. Amstm. 1786 d°. 16 Maart, enz., 1 Haas gebr. (aden en) gelard (eerd). ».12. de selve gekogt1.18. 2 Kap poenen gebr8. de selve gekogt a 32 st. stik 1) 3. 4. 1 Vorken rib gebr6. en gekogt, w. 6 p. a 6 st. t,. p. 2) 1.16. 2 Keulse Frikkedollen gebr. en gekogt 2. 4 Sweeserken gebr6. de selve gokogt1. 4. 1 Haas gebr. gel».l2. de selve gekogt1.18. 4 Duyven gebr6. 1 Filetie 3) gebr. gel. en gekogt 2. 8. 3 Kalkoeuties gebr. gel».18. de selve gokogt ff 24 st. stik 3.12. 8 Gemalen pastijties gobakk. ».16. 5 p. Cotteletten gebr2. 5. 1 Ham gebr. en vertzierl8. de selvo gekogt, w. 10 p. a 6 st. t. p. 3. 3 Kuykens gebraden9. de selve gekogt ff 14 st. stik 2. 2. 1 Rib gebr., 1 bout gebr».12. de rib gekogt, w. 15 p. a. ö1/" st. t. p. 4.17.8 4 Crabbediene 4) gebr».16. de selve gekogt ff 14 st. stik 2.16. 1 Sous daar by gemaakt 6. 1 Schyf met ragoe gest2.10. do selve gek., w. 9 p. a 6Y2 st- t. p. 2 18.8 1 Gekapte snoek gebr. en gek. 3. 1 Osse haas alle breesie 5) gest 3. 1 brnyne Soep gest.4. 3 Hoenders gebr9. de selve gekogt3. 2 Kalkoons kuyk gobr. gel. >.12. de selve gekogt2. 1 Ossetong alle breesie gest. 3.18. 1) Stuivers het uuk. 2) Weegt 6 pond it 6 stuivers het pond. 3) Pileetje. 4.) Varkensrib, thans iu gekookteu toestand nog „krabbetjes" geheeten. 5) A la braise. Boter 55 a 75 c. per half kilo. Eieren 1.40 a 1.50 pet 20 stuk. YAppeu. Q.bQ a pet aVaV. Voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden bij de ziekte en het overigden van mijn geliefde Echtgenoot, betuig ik mijnen w e 1 g e- moenden dank. Wed. W. VAN EGGELEN— Luijben. Heusden11 October '86. Wordt gevraagd tegen lNOVÊMBERas., of later, eene bekwame I liefst tussschen de 40 en 50 jaar. Te vervoegen bij B. HASPELS, Mr. Timmei- j man te Genderen. Een jongmensch, 24 jaar oud, zoekt te Heusden in een net burgergezin met kost, (zonder afzonderlijke bediening) in woning en bewassching. Brieven met opgaaf van prijs per week, worden franco ingewacht onder letter G. aan het bureau dezer courant. Drie Trompetierstraat, nabij de Haven, te Hemden levert steeds a Contant: aan het pakhuis afgehaald, Notaris te V I ij men, zal op MAANDAG 25 OC- TOBER 1886, 'snamid- 's HERTOGENBOSCH, 18 Oot. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 114 sinks. De prijs was lo kwal. van 0.48 tot 0.52; 2e kwal. van 0.44 tot 0.48 3e kwal. van 0.40 tot 0.44 por kilogram. Er bestoud veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgei nimd. De prijs dor boter was 1.10 ff 1 30. Gorinchem, 18 Oct. Ristarwe 7.90 a 8.10, roode ƒ6.80 a 6.95, witte dito 7.80 a 8.00, iul. rogge 5.75 a 5.90, buitenl. dito a beste kook- erwten a mestingerwten a gerst 4.90 a 5.00, haver ƒ3.75 a 4.duiveboonen aalles per hect.; maïs 5.50 a 5.75 per 75 kilo. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 409 runderen. De prijzen waron als volgtzware kalf- koeien 230 a 300, kalfvaarzen 120 a 180, melkkoeien j 160 a 230, vaarkoeien J 140 a 180, D/Vjarigo ossen 80 a 110, guiste vaarzen f 100 a 140, pinken 40 a 80, graskalvereu 20 a 60, 12 nuchtere kalveren 8 a 16. Aangevoerd 5 vette varkens van 18 a 21c. por half kilo. 364 biggen prgs 6 a 10 per stuk. dags 2 ure, ten herberge van Van der Mooren, te Heesbeen, in het openbaar, krachtens artikel 1223, B. W., te HEESBEEN, kadaster Sectie E nos. 98 en 99, groot 92 AREN. Informatiën geeft men ten kantore van den Ileer P. C A. KULIPERS te r u n e n. Notaris BOLT/ te D'nther zal op VRIJDAG 22 OCTOBER 1886, des voormiddags 10 uur, ten verzoeke en woonhuize van J. van Wijnen, timmerman te Eethen, publiek om contant geld Eene groote partij beste Wagenschotten-, Eiken-, Essen Iepen-, Noten-, Greeuen-, Vuren-, Denneu- en Kanadahouten van verschillende lengte, breedte en dikte. Vele en allerlei TIMMERGEREED SCHAPPEN. Eene groote massa Spijkers en Draadnagels. Een partij drooge Verw vvaren en Ver- wersgereedschappen, Brandhout, Hooi en Strooi, benevens een besten GEIT.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3