BUITENLAND. BINNENLAND. al vroeg en was dan de ziel van 't gezel schap. Bet vond hem een gezellig heer en 't was haar een gemis, wanneer hij een en kelen keer wegbleef, 't geen met schrander overleg dikwijls geschiedde. Uit deze halve woorden kan elk goed verstaander raden, waar deze korte geschie denis op uit loopt. Bet werd op en top een dame. Toen haar ouders stierven en ze voor een paar dagen thuis kwam, kende men haar ternauwernood. Ze had gouden ditjes en zilveren datjes en de eenvoudige luidjes stonden verbaasd over den opgang, die een meisje in zoo'n stad maken kan. Niet lang daarna ging ze haren dienst verlaten, omdat zich een lastig inconvenient voordeed on door bemiddeling van den neef van juffr. v. d. Slang, een neef van Adams- wege, kreeg ze een net bovenhuis, gemeu beld en al, keurig netjes, en een loopmeisje voor de boodschappen. Zóó ver kan een buitenmeisje 't brengen, als ze met dol geweld naar de stad wil en daar in handen van hulpvaardige menschen valt. We zullen later wel eens vertellen hoe zoo'n Betje haar levensweg ten einde loopt. wilde rank, die men gewoonlijk afsnijdt. De oude heks pronkt graag met hare pleegdochter; maar par- bleu* de koopprijs is hoog! De rijksten zelfs worden er door afgeschrikt. Maar zij zal wel eens haren zin krijgen, de ronselaarster! Zij zegt, graaf Honnif, dat het lieve kind haar kapitaal is, dat zij wel plaatsen wil, maar alleen tegen hooien interest. Jammer, dat zeker iemand, die op het «ogenblik dicht bij n zit, zijn kapitaal al tamelijk wel geruïneerd heeft. He, he, lie! Ik zou er heuscli nog loe kunnen komen!* (Slot volgt). tEETHEN, 28 Oct. Z. M. de Koning heeft benoemd tot secretaris penningmeester van het waterschap de Eethensche en Meeuwensche Zeedijk in Noordbrabant, de heer M. A. Boll, burge meester alhier. t ZUILICHEM. 27 Oct. Hier zijn deze week weer twee kinderen ten gevolge der mazelen over leden. Het aantal gevallen van mazelen is even wel in de laatste dagen niet toegenomen. t VEEN, 27 Oct. In den vroegen morgen van heden ontdekte een onzer inwoners, T. genaamd, dat zijne 84-jarige vrouw reeds de woning ver laten had, hoewel zij anders zelden buiten de deur kwam. Ongerust hierover ging hij zoeken en vond het lijk in een nabijzijnde sloot. Klaarblijkelijk heeft de ongelukkige met opzet een einde aan haar leven gemaakt. Sommigen noemen als oor zaak de benarde omstandigheden, met den winter in het verschiet; terwijl anderen het weer aan geheel andere beweegredenen toeschrijven, dat deze oude vrouw, op zulke hooge jaren nog een einde aan haar leven ging maken. t BOMMELERWAARD. In de laatste dagen komen alhier verschillende sterfgevallen voor, zoowel onder het jonge als onder het volslagen vee. Na onderzoek is gebleken, dat de ziekte bestaat in eene leverontsteking. t De prijs der aardappelen is alhier stijgende. Aan den Maaskant worden zij tot 2.50 en aan de Waalkant (de z g. blauwkes) tot 2.60 per II.L. geleverd. BREDA. De vrouw, die door eenige heeren ja gers in het Liesbosch is gevonden en door de menschlievende bemiddeling van den heer mr. H. Tydeman naar het R. K. Gasthuis alhier is ver voerd, is thans herstellende. Uit hare verklarin gen bleek, dat zij een maand zwervende was en 9 dagen in het Liesbosch heeft doorgebracht. Ver scheidene dagen verliepen zonder dat zij eenig an der voedsel genoot, dan wat in het bosch te vin den was, terwijl menschen uit den omtrek haar nu cn dan op haar verzoek aan eenig drinken hielpen. De vrouw moet niet recht bij het hoofd zijn en is reeds eenmaal in een krankzinnigenge sticht verpleegd. KAATSHEUVEL. De Bennis, alhier, die door C. Snoeren met een mes in den ouderbuik ge stoken werd, is Zaterdag overleden. Vanwege de justitie te VHertogenbosch heeft eene schou wing plaats gehad en is het lijk inwendig onder zocht. De dader is wel in verhoor geweest, maar tot heden niet in arrest genomen, daar algemeen beweerd wordt dat hij uit zelfverdediging gehan deld heeft. t DALEM. 27 Oct. In de polders Vuren en Dalem is buitengewoon vrel wild. Heeren jacht liefhebbers komen telkens met een rijken buit huiswaarts. WOUDRICHEM 25 Oct. In de afgeloopen week werden gevangen en aan den afslag alhier verkocht 40 zalmen tegen 0.36 a 1.10 (prijs der winterzalra 155) per halve K G., en 1000 houtingeu tegen 8Y2 a lU/s Per s*uk. Het Vad.7' verneemt dat de Regeering in de door haar voorgedragen wet de Zondagsrust wil bevorderen o. a. door te bepalen dat koffie-, wijn en bierhuizen, dranklokalen, tapperijen en andere dergelijke inrichtingen op Zon- en feestdagen van den vorigen nacht tot 12 uren des middags moe ten gesloten zijn. De gezondheidstoestand van den heer B. 11. Heldt is thans zoo bevredigend, dat hij het voor nemen heeft weder naar Den Haag te vertrekken, om de zittingen der Tweede Kamer bij te wonen. De heer Willem Van Zuylen is zoover hersteld, dat hij binnenkort weder zal optreden. Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging, geves tigd te Amsterdam, heeft zich tot de besturen van gemeenten en waterschappen gewend met een adres, waarin verzocht wordt door toekenning van subsidiën de pogingen dezer vereeniging te steu nen. Uit dit adres, dat door het bestuur in per soon aan den burgemeester van de hoofdstad des lands werd overhandigd, blijkt dat door den hoofd ingenieur den heer v. d. Toorn een begrooting is opgemaakt, die over drie jaren verdeeld een eind cijfer van 125.000 aanwijst en waarmede de uitgaven voor het geheel kunnen worden bestreden. Deze uitgaven zullen moeten worden gedekt door contributiën der leden en subsidiën vau gemeen ten, waterschappen en eorporatiën. t Door N. Redeker Bisdom c. s. is concessie aangevraagd voor het droogmaken van het Wie- ringerineer. In den laatsten tijd zijn bij de Kweekschool voor zeevaart te Leiden buitengewoon veel jon gens aangekomen, waarvan verscheidenen, die te zwak waren, moesten worden afgewezen. Ter voorkoming van vergeefsche reizen kan het nuttig zijn te melden dat alleen flinke en stevige knapen kunnen worden aangenomen. Uit Neerbosch meldt men: De heer Van 't Lin- denhout is voornemens op de te Pipestone aan te koopen gronden bij genoegzamen steun eene in richting te bouwen, zooals eenige weezenvrienden in Engeland dat reeds met goed succes in Canada hebben verricht. Op de gronden, rondom deze stichting gelegen, moeten de jongens en meisjes onder toezicht werken, om in hun eigen levens onderhoud te voorzien. Zij worden daarna in dien sten geplaatst, maar kunnen hij ziekten weder in de inrichting terugkceren. Een dergelijke inrich ting wenschte de heer Van 't Lindenhout op te richten. De buskruitfabriek te Muiden zal elcetrisch ver licht worden. Met den aanleg daarvan is men reeds begonnen. Ook zulleu de arbeiders spoedig van werkpakken voorzien wordeu. De heer S. Coolsma, die om te arbeiden aan zijn Soedaneesche bijbelvertaling eenige jaren hier te lande had doorgebracht, is Zaterdag jl. weder naar Java vertrokken. De heer C. zal nu in Indië vier jaar vertoeven. Zijn gezin blijft hier. Zijn verblijf op Java zal o. a. ook dienstbaar zijn aan de voltooiing en verbetering van het werk der vertaling, waaraan hij hier zijn krachten wijdde. In het Ginneken, tusschen het dorp en den Ypelaar, heeft een landbouwer 85 zilveren mun ten gevonden uit de eerste helft der 17e eeuw; 39 zijn grooter dan een rijksdaalder en ruim 3 gulden aan zilver waard; 40 stuks hebben onge veer een zilverwaarde van 50 ct. het stuk, terwijl de andere 6 oude dubbeltjes schijnen te zijn. De Haagsche kermis is en blijft afgeschaft. Alzoo besliste de gemeenteraad der residentie met 23 tegen 14 stemmen op het monster-adres van 14000 ingezetenen, die vroegen op de afschaf fing terug te komen. t Naar wij vernemen zal over eenige maanden eene aanbesteding plaats hebben voor het doen van eene zandstorting in het open Y te Amster dam, ter plaatse van de te bonwen syphon. Naar de ,/Std./y verneemt zijn er besprekingen hangende tusschen de advocaten der tegen elkaar in proces zijnde partijen in de Ilerv. gemeente te Amsterdam, oui tot een tijdelijke regeling te geraken. Het ware zeer te wenschen dat deze tweede poging niet weer mocht mislukken. Naar men verzekert zal de zaak van den heer Domela Nieuwenhuis in cassatie bepleit worden door mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer. Bij J. Dubel aan den Zink weg onder Oud- Beierland zijn dezen zomer een soort stamboo- nen gegroeid, waarvan de peulen negen en dertig soorten in vorm, grootte en kleur verschillende boonen bleken te bevatten. Iemand uit 's Huge, zich onlangs te Rotterdam bevindende, kocht in tegenwoordigheid van een ander, eenige sigaren en op het zakje dat hij daarbij ontving, bevond zich een nummer dat recht gaf op een prijs van vijfhonderd nieuwe dubbeltjes, wanneer daarop de premie van ƒ3000 viel in de laatst plaats gehad hebbende trekking der staatsloterij. Zij kwamen overeen, indien het geluk mocht dieuen, om samen te deelen. De Hagenaar, die eerst aan de geschiedenis niet meer gedacht had, kwam dezer dagen tot de ontdekking dat hij werkelijk op den prijs aanspraak kon ma ken en de ander, wieu de helft was toegezegd, is de persoon die kort geleden onder Rijswijk op zoo'n nopdlotiige wijze door een geweerschot getroffen werd. De treurige vermoedens van een te Wanne- perveen gepleegden moord zijn, helaas, bewaarheid. Erederik Schipper, uit Giethoorn, de 22-jarige visscher, wiens voorloopige inhechtenisneming ge meld is, heeft bekend de moordenaar van den jachtopziener Kiel te zijn. Hij verklaart het lijk naar Beulaker te hebben vervoerd en het daar in een diepte te hebben doen zinken. Het lijk is al daar gevonden. I)e justitie had ƒ25 uitgeloofd voor het vinden van het lijk. De verslagene laat een vrouw na met drie kinderen, waarvan het oudste zes jaar en het jongste twintig weken is. Uit Giethoorn meldt men aangaande deze zaak het volgende z/De zoo berucht geworden Erederik Schipper, te Giethoorn, is een gespierd jongmensch, van middelmatige grootte en zwaarte, met eeu vrij gunstig uiterlijk en een tot hiertoe onbesproken levensgedrag. Hij was de steun zijner ouders, die grootendeels met visschen hun brood verdienen. z/Het schijnt dat hij zijn slachtoffer, toen deze te voorschijn kwam om hem te bekeuren, over boord heeft gestooten en door verdrinken het leven benomen. Uiterlijke teekenen van geweld zijn aan het lijk niet waar te nemen. Het horloge op het lijk wees kwart voor vieren. Daarna heeft hij het lijk aan deu oever der Beulaker, onder kraggen geborgen, zoodat het niet gemakkelijk te vinden zou geweest zijn. Bij het ophalen daar van in zijne tegenwoordigheid, Dinsdagmorgen, gaf hij geen uiterlijke ontroering te kennen. //Overigens toont hij bij de bezoeken van cleaen en genen volstrekt niet ongevoelig te zijn. Hij openbaart dit door tranen en een hartelijke)) hand druk. Een zacht en welmeenend woord van den burgemeester heeft hern dan ook misschien spoe diger tot bekentenis gebracht dan anders het ge val zou geweest zijn. Schipper S. W., op de stoomboot (/Concurrent* varende, is in het Spaarndammerkanaal van d& leuning gevallen en verdronken. Bij Erlikom viel een 10-jarig meisje van schipper Van Asselt van de schuit in de Waal haar 17-jarige broeder- sprong haar na, doch beiden zonken. De vader begaf zich te water om de kinderen te redde», doch te vergeefs. Met moeite werd hij zelfgered de twee kinderen verdronken. Te Tiel is dc« 58 jarige muzikant G. V., uit Nijmegen, beschonken te water geraakt en omgekomen. Een huis met schuur e?i stalling, van de wed. Ii. te Wij- nandsrade, is afgebrand de vrouw, die niet wel bij 't hoofd is, wordt van brandstichting verdacht.. Bij 't maken van een fuudeering zijn twee werklieden te Maastricht onder instortende aarde.* bedolven geraakt, zij werden nog levend opgegraven* doch een hunner schijnt inwendig ernstig te zijr* gekneusd. In drie gezinnen te Assen kwamen in de vorige week vier nieuwe gevallen van rood vonk voor. Te Scherpenzeel heerscht diphthe- rilis in hevige mate. In 14 dagen zijn 9 personen aan de ziekte overleden, waaronder een moedei* met twee kinderen. Ook te Oirschot blijven diphtheritis en croup onder de kinderen vele otfers eischen. Ter hoogte van de suikerfa briek //De Mark", is te Oudenbosch een onbe kend man verdronken. Het lijk is reeds opge haald, en, naar de instrumenten te oordeelen welke daarop werden gevonden, vermoedt meti dat de man een pianostemmer was. Bij IJselmonde is 't lijkje opgehaald van een, 9-jarigeu knaap, het sedert 2 maanden vermiste- zoontje van den heer Van Ooycn, te Beest. Door den tram van Amsterdam naar'Sloterdijk is een in dronkenschap op de rails gevallen man oveneden; in deerniswaardigen toestand is hij naar 't gasthuis te Amsterdam gebracht. Door inbraak in de R. K. kerk aan den Amsteldijk bij Amsterdam heeft inen dr offerbussen bestolen en een koperen kruis van het altaar meegenomen^ Do «Standard* vernoemt dat Daitscbland is ge polst over den terugkeer van Alexander van Bat- tenberg naar Bulgarije, indien hij mocht worden herkozen. Bismarck zou hebben geantwoord dat indien Rusland weigert een candidaat te stel len of goed te keuren voor den Bulgaarschen troon, die niet voor onbepaalden tijd vacant kan blijven, er geen grond zou zijn zich langer te verzetten tegen Alexanders terugkeer, vooral daar thans dui delijk is bowozon dat zijn aanwezigheid niet de ware of de voornaamste hinderpaal is voor eene goede verstandhouding tusschen Rusland en Bul garije. Moltke is zijn 87e jaar ingetreden. Hij leeft slil- letj es op zijn landgoed in Silezid. Baron Meyer Rothschilds vermogen wordt op 180 millioen gd. geschat. Zijne schoone kunstver zameling erft barones Louise en na haar overlijden de Engelsche Rotschild. Er schijnt een succesiestrijd te worden gevoerd ouder do leden van het huis Rothschild over den troon te Frankfort. Volgons het laatste bericht zou deze be-itegen worden door don 23 jarigen zoon Nathauiöl. Bij een hovigen brand in een houtzagerij te Tri- berg, in Baden, is het geheele daar wonende gezin zeven personen in do vlammen omgokomon. Naar men verzekert hebben de gezworenen, die den Belgischen advocaat Vandersm'ssen schuldig verklaarden aan moord op zijne vrouw, besloten een verzoek om algoheele kwijtschelding van straf voor den veroordeelde in te dienen, «omdat zijn vroeger levensgedrag onbesproken is geweest, de straf (10 jaren dwangarbeid) in geen verhouding staat tot de schuld van den veroordeelde, en er voorts zeer verzachtende omstandigheden zijn aan te voeren. Men schrijft uit Brussel, dd. 28 Oct.: De hoer Guillery, de candidaat van de vereenigde fractiön der liberale partij, is alhier in de candi- datuur-Vandersmissen verkozen met 4062 stemmen. Op den sociaal-democraat Anseele zijn 1014 stem men uitgebracht. De Katholieken hebben zich ont houden. Dezer dagen overleed te Parijs op 83-jarigen leef tijd, de Barones de Forgt, een nicht van Keizerin Josephine. Zijvhielp als kind, in 1815, mede bij de vlucht van haar vader, den Graaf de Lavalette, uit de «Conciergerie.* De Graaf was, wegeus een oproerigen aanslag ten gunste van Napoleon, ter dood voroordeeld. De dag voor dien, waarop zijn terechtstelling was bepaald, kwam zijne vrouw, in gezelschap van zijn dochter tje en een kamenier, hem in de gevangenis bezoe- keu. Nadat zij daar het middagmaal hadden ge bruikt, gingen de drie trouronde vrouwengedaanten weder heen, schijnbaar evenals zij gekomen waren de Gravin in een grooten bonton mantel gehuld, met een zakdoek voor het gelaat en ondersteund door do beide anderen. Do *,ovangenbewaarders hadden volstrekt geen achterdocht. Maar weldra bleek dat de Graaf in do kleodereu zijner vrouw uit de gevangenis was gevlucht en do Gravin in zijn plaats was achter gebleven. Do moedige vrouw word ook in vrijheid gestold. Men schrijft uit Parijs, dd. 28 Oct.: Het geheele gebied van de Durance is over stroomd. Het is nog onmogelijk de schade te be- grooten, maar het is een ramp gelijk in langen tijd <r geen is voorgekomen. Felle regen blijft voort- riurond vallen. Do omsfneken van Tarascon en Arces zijn geheel geïnundeerd; do toestand te Avig non is ook dreigend. De overheden zijn op de plaats dos onheils; de militairen zijn behulpzaam, om met do bevolking de dijken ta bewaken. Het groot seminarium te Périgucux is totaal door brand vernield. Ilot aantal gevallen van cholera, in Italië sedert 15 Juni waargenomen, bedraagt ongeveer 22,000, waarvan 9000 zpn overlixlen. Men is in Costa-Rica bevreesd voor vulcanische uil barstingen. De Jrasn, een vulkaan die meu voor lang uitgedoofd hield, braakt sints eenige dagen rook en vlammen. Een zwaro brand heeft to Liverpool gewoed in wr<—wn* rw t wn nr mmr - - het Horuley-dok-entrepotvan het kolossale maga zijn, waarin ouder meer granen en katoen opge stapeld was, is niets dan eeu puinhoop over. Men raamt de schade op 100.000 pd. st. Het groote vrijheidsbeeld in de haven van New- York is den 28sten dezer onthuld. Ia de rechter band houdt het een fakkel, welke 5 electrische lam pen bevat, met een gezamenlijke lichtsterkte van 30.000 kaarsen. Men berekent dat het licht op een afstand van 100 mijlen zal kunuea worden gezien. Aan den voet van het beeld worden vier electrische lichten aangebracht, terwijl de diadeem op het hoofd van gloeilampen voorzien zal worden. Een brutale diefstal had plaats op de lijn St. LouisSan Francisco. Ouder voorwendsel dat hij tot hulp van den opzichter was gezonden, kreeg een man toegang tot den goederenwagen van een treinzoodra hij de kans schoon zag, bond hij den opzichter vast en maakte hij zich uit de voeten met 50.000 dollars. Uit Kotta Radja 11 Sept. wordt over den terug keer vau mevrouw Hausen en den stuurman Fay geschreven Den 6den bracht een extratrein heu ten half één ure van Lamdjamoe hier aan. Hij zag er vrij goed uit en scheen weinig geleden te hebben, doch het arme vrouwtje was zóó zwak, dat men haar uit den trein in het gereedstaande rijtuig van den Gouverneur moest dragen. Zij was gehuld in een paar Atjehsche sarongs en had slechtr kousen aan de voeten, terwijl Fay geheel blootsvoets was. Indien de Atjehers niet bevreesd waren, dat zij bezwijken zou, tengevolge van bet doorgestaan leed, de zware vermoeienissen en het slechte eten, dan hadden zij nog zoo spoedig niet toegegeven. Nu stelden zij zich eindelijk tevreden met 25000 dol lars, die hun toen zoo spoedig mogelijk in bankpa pier gebracht werdenen daar geconditiouneerd was: «gelijk oversteken*, ging de Gonvernenr zelf mede, om mevr. Hansen en haar lotgenoot in ont vangst te nemen. Men moest echter onverrich ter zake torugkeeren, want de Atjehers verlangden klinkende specie, ten minste voor het grootste ge deelte, en daar zooveel van die munt ter plaatse niet aanwezig was, vertrok overste van Teijn naar Penang met de «Zeemeeuw* om het van daar te halen. De dollars waren er eindelijk, eD nn toog men weder naar Lamdjamoe, en had de uitlevering der gevangenen plaats. Toekoe Baid heeft steeds bij de onderhandelingen als tnsschenpersoou dienst gedaan. De gevangenen zijn over 't algemeen redeljjk goed behandeld; wanneer Toekoe Oemar zich bij zijn bende bevond, zelfs zeer goed. Dan gaf hij haar kleiue geschenken, o. a. eens een mooie sarongdoch was hij afwezig, hetgeen dikwijls het geval was, dan was de verhouding minder welwillend en ontstal men haar weder het goschoukene! Met haar lotge noot mocht zij volstrekt niet. spreken. Zij is overi gens geheel uitgeput door de zware marschen die gemaakt moesten worden, en waarvan één berg-op- berg-af, vijf dagen duurde. Bij die gelegenheid werd ook een rivier doorwaad, waarvan het water haar tot do schouders roikto. Een paar malen hob- ben de Aljehors haar op die tochten gedragen, doch gewoonlijk werd zij, wanneer zij van vermoeid heid niet moer gaan kon, maar meegosleurd. Van de haar niet lang geleden gezonden levensmiddelen, versnaperingen en kleedingstukken heeft zij niets ontvangendaaraan hebben onze vijanden zich te goed gedaan Bij de Atjehers bevonden zich zes deserteurs en een groot aantal gedroste kettinggangersonder deze laatsten hoerschte echter groote sterfte. Mevr. Hansen wordt nu zorgvuldig verpleegd en men heeft hoop, dat haar geschokt zenuwgestel lang zamerhand tot rust, zal komen en door oen betere voeding ook de andere kwalen zullen verdwijnen, waaraan zij nu lijdende is. Op de Israël ictische begraafplaats te Muider- berg werd Zondag een 91-jarige vrouw, Vogeltje ffeijman Blom, geb. Kip, vroeger groentevrouw in de Wol venstraat te Amsterdam, ter aarde be steld, die niet minder dan 100 kinderen, klein kinderen, achter-kleinkinderen en achter-achter kleinkinderen nalaat; 60 volgden haar lijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2