BINNENLAND. Buitenlandscli Overzicht. HEUSDEN, 6 No,. Zaterdagmiddag, bij aankomst van de Fleusden- sche boot te Gorinchem, ontmoette een der pas sagier?, een koopman in postpapier, een zijner vele collega's op de plank, welke van bovenge melde boot op den lichter getrokken was. Zij drukten elkander daar ter plaatse zoo vriendschap pelijk de hand, dat beiden het evenwicht verloren en in de rivier terecht kwamen, alwaar zij niet dan met zeer veel moeite door de kadewerkers werden uitgehaald. t 4 Nov. Naar wij vernemen is met ingang van 16 dezer benoemd tot brievenbesteller te 's Bosch, M. van den Boogaard, thans in gelijke betrekking alhier. t 4 Nov. Heden viert de heer J. van Herwaarden te Oudhensden het zilveren huwe lijksfeest met zijne derde echtgenoote. Onlangs merkten wij op dat dit zijn derde zilveren feest was, doch dat is niet geheel, juist. Zijne eerste echtgenoote ontviel hem na eene echtverbintenis van twintig jaren, het tweede huwelijk telde eene vereeniging van dertig jarenzoodat de jubilaris thans toch 75 jaren huwelijksgenot gesmaakt heeft. De verschillende vaartuigen waren dezen dag dan ook met tal van vlaggen versierd en het geschut dat van de schroefstoomboot ,/Metta" werd afgevuurd, bewees dat men een oud-kapitein de noodige eer wist te bewijzen. De 98-jarige jubilaris, niet weinig ingenomen met de verschil lende bewijzen van belangstelling, gevoelde zich dan ook op dezen dag zeer opgewekt en gaf een toonbeeld van een gelukkigen ouderdom. t DRONGELEN. Het herhalings-onderwijs al hier is den 1 dezer aangevangen met 17 leerlingen. t Het paa>-d van O. B., voerman te dezer plaatse, viel, na eene kar met aardappelen uit de veerpont getrokken te hebben plotseling dood, waardoor hij niet alleen het verlies van het paard maar ook nog schade aan zijne kar te betreuren had. t BRAKEL, 4 Nov. Tot notabelen bij de Herv. gem. alhier zijn heden verkozen de heeren Jan Grandia en Johannes Dirk Vervoorn, in plaats van de heeren T. A. v. Dalen en van T. v. d. Anker Sz. overleden. t ZEVENHUIZEN. Zaterdag heeft de aan gifte plaats gehad van de leerlingen voor het herhalings-onderwijs. Negen kinderen hebben zich aangemeld, waarvan vijf slechts konden toe gelaten worden. Met deze zijn de lessen 1 No vember aangevangen. t Als eene bijzonderheid kan worden ge meld dat op de voordrachten voor onderwijzers aan eenige openbare scholen te Amsterdam vier personen als no. 1 voorkomen, waarvan 3 alhier werkzaam en de vierde, na 3 jaren alhier als onderwijzer in functie geweest te zijn, eerst sedert 1 Eebruari deze gemeente verlaten heeft, Het ga hun allen goed in hunne nieuwe betrekkingen, waarin ze waarschijnlijk spoedig benoemd zul len ziju. t DOEVEREN, 4 Nov. Bij de heden gehou den verkiezing van eenen voorzitter voor het waterschap Doeveren, ontstaan door het gevraagd ontslag ten gevolgo van ziekte en het daarop gevolgd overlijden van den heer J. Krol alhier, werd heden met groote meerderheid als zoodanig gekozen, de heer II. Loef alhier. t EETHEN, 4 Nov. Werd onlangs enkele malen in uw blad vermeld dat op verschillende plaatsen de boomen dit jaar tweemaal bloesem hadden gedragen, dit alles beteekent nog weinig bij hetgeen thans in den moestuin van W. van Tilburg, gemeente-veldwachter alhier, valt waar te nemen. Onder eenige vruchtboomen staat al daar ook een wilde appelboom, die niet alleen voor de derde maal gebloeid heeft, maar die ook dit jaar voor de derde maal vruchten draagt. Wel zijn de vruchten klein en zullen niet tot hunne gewone grootte komen, maar dat neemt toch niet het zeldzame van het geval weg. 's-PRINCENHAGE, 1 Nov. Is reeds, zooals wordt gemeld, uit het noordelijk deel van Noord- Brabant een adres aan de provinciale staten ver zonden, met verzoek om bij provinciaal reglement voorschriften te geven omtrent het gebruik van den hond als trekdier, van hier is nu door een aan tal ingezetenen gevraagd, dat gebruik geheel te verbieden. Adressanten klagen over de verregaande wreedheid, die den honden vaak wordt aangedaan. SLEEUWIJK. De heer" J. C. Kleijn, onder wijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Kuilen burg op eene jaarwedde van 600 gulden. t WOUDRICHEM. Van 23 tot 30 October werden aangevoerd op den afslag 16 zalmen, te gen 40 a 60 ct. per halve K.G. en 778 hou- tingen tegen 8 a 11 ct. per stuk. t DALEM. Bij kon. besluit is de heer W. J. Bonte te Zaltbommel, schoolopziener in het arrondissement Geldermalsen, met ingang van 1 Dec. a.s., benoemd tot schoolopziener in het dis- drict Hoorn. t GORINCHEM, 4 Nov. Ter vervulling der vacature aan de school van den heer P. J. Ver- lee op de Kalkhaven, ontstaan door het vertrek van den heer J. de Liefde als hoofd der school te Buurmalsen, is op eene jaarwedde van f 600, tot onderwijzer benoemd de heer F. C. Hootsen, te Bunnik. De voordracht bestond uit de heeren F. C. Hootsen, te Bunnik; J. H. H. van Willi gen, te 's Gravcmoer en D. Bouman, te Gouds waard. tDe gemeente-begrooting voor 1887, zoo als die thans door den raad is vastgesteld, heeft voor ontvangst en uitgaaf f 317760,SO1/^, met f 4834,82 voor den post van onvoorziene uit gaven. 1 Aangezien de school no. 2 in de Krijt- straat telt 382 leerlingen, die in 8 klassen ver deeld slechts 7 onderwijzers hebben, heeft de raad besloten aan die school nog een onderwijzer te benoemen en diens tractemeht op 500's jaars te bepalen. De zitting der provinciale staten van Noord- Brabant werd door den commissaris des konings met. eene korte toespraak geopend. De ingekomen stukken werden deels naar de verschillende 2f- deelingen verzonden, deels, voor zoover zij van eenvoudigen aard waren, onmiddellijk afgedaan. Besloten werd in de eerstvolgende vergadering, die op Donderdag is bepaald, eene commissie van 5 leden te benoemen, belast met de herziening van de provinciale reglementen, in verband met het nieuwe wetboek van strafrecht. De leden der staten boden aan 's konings com missaris in de sociëteit ,/Casino" een diner aan. De heer II. G. Koster C.Jz. te Amsterdam heeft ons Prinsesje een eigenaardige karakteris tieke hulde gebracht met de aanbieding van een Prinses Wilhelmina spel, dat, in den geest van het oudvaderlijke ganzenbord, de historie van de vorstelijke familie behelst. Het is een vorstelijk cadeau, keurig op wit satijn gedrukt en verpakt in een smaakvol etui van rood pluche, van binnen gevoerd met blauw satijn, het bord, waarop het spel ligt, is met gouden franje afgezet. In een ivoren kokertje bevinden zich de dobbelsteentjes, die met gouden oogen zijn ingelegd. Dr. Schaepraan, lid van de Tweede Kamer, is als blijk van Z. M. hooge waardeering van zijne werken op het gebied van letteren en kunst, be noemd tot ridder (5e klasse) der orde van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau. Hoe men overigens over de kwistige besteding van 's Rijks gelden en de opdrijving der uitgaven voor de staatshuishouding moge klagen nie mand zal beweren dat de goede stelregel om ,/op de kleintjes te passen" in de ministeriëele bu reaux niet wordt opgevolgd. Een vernieuwd en prijzenswaardig voorbeeld daarvan vinden we in de circulaire, door den Minister van Oorlog naar aanleiding van een voorstel van den generaal-ma- joor, chef van den militairen geneeskundigen dienst, tot de garnizoenscommandanten gericht en waarin bepaald wordt dat door de officieren en mindere militairen, die vrije geneeskundige behan deling en verstrekking van geneesmiddelen uit de garnizoens-apotheken genieten, de potten en me- dicijntlesschen uit die apotheken moeten worden beschouwd als in bruikleen te zijn afgestaan, doch het eigendom blijven van het Rijk. De verondiepingen buiten de Oranjesluizen te Schellingwoude zijn, blijkens peilingen, van dien aard, dat bij het Departement van Waterstaat plannen in bewerking zijn, tot het graven van een 300 meter breede door leidijken beschermde geul van de Oranjesluizen door en tot aan de buitenzijde van Pampus. Aan onzen veehandel met het buitenland is opnieuw een geduchte» knak gegeven. Thans laat België niet toe dat schapen, versch schapen- vleesch en schapenvachten, afkomstig uit Neder land, op zijn gebied worden ingevoerd of doorge voerd. Deze maatregel klinkt hoogst zonderling in een tijd dat men van ziekte onder het vee of de schapen hier te lande niets meer verneemt. Het is misschien velen onbekend dat het be stuur der Ned. Staatsspoorwegen, ten einde het publiek het terugkrijgen van verloren voorwerpen gemakkelijk te maken, aan elk station kosteloos daartoe billett.cn ter invulling verkrijgbaar heeft gesteld en men zelfs kosteloos telegrapheeren kan om opsporing van achtergelaten voorwerpen. Bij tijdige, juiste opgaaf, komt in den regel alles terecht. De terugzending geschiedt op de wijze door den verzoeker opgegeven en kost zeer weinig. Het bestuur van het Ned. Handelsmuseum te Amsterdam is voornemens, gedurende dezen winter, eene zaal beschikbaar te stellen om iederen werk- loozen timmerman, schrijnwerker enz. gelegenheid te geven tot werken en het vervaardigde daar te verkoopen. Om den werkman aan de noodige grond stof te helpen, wordt op de hulp van een eomitd gehoopt, ten einde de noodige geldmiddelen bijeen te brengen. Uit Middelburg schrijft men aan de „Goes- sche Ct." Te Vlissingen koestert men de stille hoop dat de Duitsche stoomvaartlijn die in het vorige jaar eerst zoo bepaald was toegezegd, doch later bij wijze van proef voor ééa jaar aan Antwerpen is verleend in het aanstaande voorjaar naar de haven Vlissingen zal worden verlegd. De on dervinding heeft tot dusver geleerd, vooral in dit najaar en dit was nog de vorige week het geval dat de stoombooten, die naar Antwerpen moesten opatoomen, uren lang op de reede van Vlissingen op het gunstige getij moesten wachten, om hunne reis verder te kunnen vervolgen, zeer ten ongerieve zoowel van de passagiers als tot oponthoud van de aan boord zijnde mail, zoo zelfs dat door een der gezagvoerders werd ver. klaard dat passagiers en goederen bij aandoen der haven van Vlissingen reeds een eind Duitsch- land zouden hebben bereikt, als hij de haven te uitspanning dienen en als het ware de longen van Londen zijn, gekomen op een gezamenlijk bedrag van 6430 acres of 2572 HA. buiten-bezittingen mogen niet [van troepen ontbloot worden. m i ai ii iiu—w ir m «mbm In eene Maandag gehouden vergadering der so ciaal-democraten werd besloten, den optocht van werkeloozen den 9den Nov., op den Lord Mayor's- dag, te doen doorgaan, niettegenstaande do demon stratie ten strongste verboden is. De politie te Londen maakt reeds aanstalten om op den Lord-inayorsdag, 9 dezer, den voorgenomen socialisten-optocht te verhinderen. De winkels zijn aangezocht dien dag te sluiten en indien zij geen blinden voor hun ramen hebben, or planken voor te spijkeren. De secretaris van de Engelsche legatie te Stok- holm, Cope, wierp zich in een vlaag van krank zinnigheid uit het raam van een vierde verdieping on brak zijn beide beenen. In sommige Duitsche plaatsen, o. a. een district van Opper-Silezie en in het district Heizen (Han over), is niet alleen hot vragen, maar ook het ge- ven van aalmoezen op den openbaren weg bij de wet verboden. Verscheidene bladen dringen aan op navolging van dat verbod door het geheele land. Maar zoo veel als er te zeggen is voor verbod van bedelen, zooveel is er aan te voeren tegen een verbod van het uitreiken van aalmoezen. Een treurig ongeluk had dezer dagen bij Anna- berg in Saksen plaats. Een fabrikant, die op de jacht was, heeft, meenendo op een haas te schieten, dien ziju hond in bet hooge g--as had opgejaagd, twee kinderen getroffen, die zich daar, in angst voor den bladenden hond, verscholen hadden. Het eene, een zesjarig knaapje, overleed nog dienzelf den avond, het andere, een meisje van 7 jaren, is minder zwaar gewond. 'De schuldeischers van den overleden koning van Beieren hebben, naar men verneemt, de kous tus- schon onmiddellijke betaling hunner vorderingen, maar dan met 15 a 20 korting, of afdoening van de voOe sommen in termjjnen, verdeeld over vior jaren. Te Hamburg is een hr:s in aanbouw ingestort, met het ongelukkig gevolg dat 2 arbeiders gedood en 4 zwaar gekwetst zijn. Iu. het i>Neue Pester Tagblatt* worden uit Post (Hongarije) beschrijvingen gegeven van toestanden van armoede en vorwaarloozing, die aan het onge looflijke grenzen en die het begrijpelijk maken, waarom do cholera in die stad blijft voortwoeden. Zoo werd o. a. 's nachts door eene patrouillo een aantal mannen, vrouwen en kinderen ontdekt., die overdag uit hunne woning, welke onbewoonbaar verklaard was, gezet waren en nu mot, hun armoe dig huisraad om een wachtvuur zaten, dat zij wegens de koude haddon ontstoken. Niettegen staande' mon hen uit hunne wening had gejaagd, was er niet voor gezorgd hun ergens anders huis vesting t.e govon. Tets verder ontmootto do politie nog een voel treuriger tooneol. Zij zag daar hoe eon aantal raenschen, geheel naakt, in het drabbige maar heete afvoerwator van eene fabriok lagen, mot het hoofd op een steen als kussen en op die wijze half wakende don nacht doorbrachten. De patrouille liet de monschon liggen, want zjj hadden het ten minste warm. Bij zulke vorregaande verwaarloozing on armoede kan men zich waarlijk over het op treden der cholera niet verwonderen. In de voiige week kroeg een weduwe te Elber- feld het berient dat haar zoon, die verscheidene jaren in Amerika had doorgebracht,, in hot vader land was tei nggekeerd. De moeder was in de wolken van blijdschap en begaf zich naar het spoorwegstation om haar jongen af te balen. Hij kwam, zij omhelsde hom innig, maar langzamerhand lieten haar armen los en de moeder zakte dood in elkander. Zij was van vreugde gestorven. Een talrijke roovorbende verschoen in do bnnrt van Salonika, overviel eenige kooplieden en plun derde hen. Daarna stak zij een Turksch dorp in brand en vermoordde 7 vrouwen. 24,000 gezinnon van Ghiizais, in Afghanistan, zijn in opstand gekomen wegens de hooge belas tingen. Zij vielen een regiment aan en maakten zich iheestel' van hot geld dat dit bij zich had. De Emir heeft versterkingen gezonden naar Ghnznie, het centrum van den opstand. In Mnrica hebben overstroomingen plaats gehad. Het spoorweg-verkeer is gestremd. Op Johaunes-eiland, bij Nienw-Gninea, zijn oenigo paavlvisschers, Engolschen en inlanders, vermoord. De internationale meridiaan-conferentie zal hot volgende jaar te Nizza bijeenkomen. De wijze, waarop do gevangenen van de»Hok- Canton* ons door de Af jebers werden overgeleverd, is hoogst eigenaardig; op een open lerrein werden door de onzen 14 kistjes met dollars neergezet. Op eonigen afstand stonden een aantal kanonnen, met dun mond gericht op do plek waar hot geld stond. Nu vorschenon de gevangenen en toen deze zich veilig in onze haudon bevonden, mocht de dienaar van Toekoe Omar het losgeld weghalen. De toestand in Atjoh is voortdurend hoogst onbe vredigend. De berri-berri woedt nog steeds en eischt dagelijks een groot aautal slachtoïers. Daarbij komt dat de Atjehers met den dag bintaler worden en zelfs de stammen die zich onderworpen hebben zijn niet te vertrouwen, zoodat hot gevaar binnen onze versterkingen even groot is als er buiten. Do versterking van ons leger te Af jeh gaat ook met de grootste moeiolijkheden gepaard, want de garnizoenen op Java zijn nagenoeg nitgepnt en do Rusland deinst voor niets teiug. Dat is de eenige gevolgtrekking welke men zonder kans van tegenspreken uit de huidige gebeurtenissen kan maken. Het schijnt te kannen doen wat het wil. Volgens de Times* heeft Rusland teitelijk reeds een begin gemaakt met de bezetting van Bulgarije daar het 100 matrozen van de Russische schepen voor Varna deed landen en aan de gevangenen in de gevangenis beloven, dat zij binnen 3 dagen vrij zouden zijn. Dat moeten dan zeker politieke gevangenen zijn, want dat de Russische politiek met dieven en moordenaars heulde, dat zou toch al te erg wezen! Sedert die Russische oorlogsschepen voor Varna liggen, is generaal Kanlbars heelemaal onhandel baar geworden. Hij doet onwillekeurig denken aan den bekenden Oostenrijkschen commissaris in Zwitserland, Gessier, die door Schiller is vereeuwigd in zijn Willem Tell.« De generaal heeft het nog niet zoo ver gebracht als Gessier, maar de tijd schijnt niet zoo ver meer dat hij de inwoners van Sofia zal dwingen zijn mnts te groeten, zooals Gessier de aardigheid had. Ongehoord is het feit dat Zondag te Sofia voor viel. Een Rus, nota beDe iemand die betrokken was bij den moord op den vorigen Russischen Keizer, maakte in de zaal waar het gemeentebe stuur zijne functies aan een nienw gekozen be stuur overgaf, zulk een lawaai, dat de agenten hem do deur moesten uitzetten. Terstond liep deze Rus, mijnheer Nobolsin, naar Kanlbars. Deze had toen de goedheid te eischen, dat de prefect van Sofia in het openbaar zich zou verontschuldigen, of afgezet worden. De Bnlgaarsche Sobranje vergadert onder- tusschen kalm te Tirnova, de oude Bnlgaarsche koningsstad. Het regentschap wil zeer bepaald spoedig een opvolger op den troon kiezen, daar het begrijpt dat dit bet eenige middel is om Kanlbars te doen verdwijnen. Ongelukkig is dit niet do rekening van den Czar. Wat men ook doe, Rusland weigert volstrek- tolijk te zeggen wie het nu eigenlijk als candidaat aannemelijk acht. Alleen uit dit feit kan men op maken dat eene bezetting van Bulgarije wel dege lijk in bet plan der Russische regeering ligt. Do Bnlgaarsche pers en de Bnlgaarsche staats lieden weten er niets van, zij golooven er niets van zoo zeggen zij ten minste. Maar do Oos- teurijksche staatslieden woten dat wól en do som- bore taal door hen Donderdag in de delegatiën ge voerd, doet besluiten dat zij op het ergste voor bereid zijn in de naaste toekomst,. Hot is beklagolijk op welke wijze do Sultan van Turkije op dit oogenblik aan alle kanten wordt ge trokken. Nadat de Duitsche invloed den weg heeft ge baand voor don Russischen, komt Frankrijk in ver eeniging mot Rusland den Saltan opzetten om En geland don eisch te stellen Egypte t.e ontruimen. Nog weifelond verschijnt do nieuwe Engelsche ge zant White, oen dor boste Engelsche diplomaten tor tooueole on tracht don Sultan tot een verbond mot Engeland over te halen. Nog is de Sultan aan al deze vrienden kunnen ontkomen, maar lang kan hot niet duren of hij zal gedwongen worden partij te kiezen en dan zal het wel de laatste partij ijju door hom op politiek gebied iu Europa gespeeld. Het ijverige en deugdelijke kabinet-Freycinet in Frankrijk hoeft een eerste verlies geloden door hot aftreden en vervangen van den minister van opon- bare werken Barhaut. Reeds bad Freycinet vroe ger mot moeite het heengaan van Sarrièn en Sadi- Carnot bezworen. Deze zaak is daarom van belang, omdat ge noemde ministers alle do gematigde mannen ziju in het kabinet. Do geavanceerde, Lockroy, Granet en generaal Boulanger denken niet aan heengaan. Dit is een bewijs dat de geavancoerde partij, tevens de partij van revanche-oorlog, sterker wordt. Men moet overigens geavanceerd niet verwarren met revolutionair. Sedert het algemeen stemrecht in Frankrijk is uitgegist, hebben de radicale heethoof den hoe langer hoe minder te zeggen. Een dergelijk verschijnsel vortoont zich in de Vereonigde Staten, en wol bij de verkiezing te New-York voor Lord-mayor, waarop wij reeds in ons vorig nummer do aandacht vestigden. Do heer Henry George, de candidaat der socialisten, had iu zijne vorkiezingstoespraak ook verteld dat als hij burgemeester was, do burgers »geen huur zouden betalen en gratis in de tram rijden.* De kiezers begrepen dat dit öf een kunststukje van den eersten rang zon zijn, öf dat de algemeone kas die liefhebberij zou mogen betalen, en met groote meerderhoid viel de socialistische schrijver en redenaar. Ook in Engeland begint men met de socialisten last te krijgen. Aanstaanden Dinsdag is het te Londen do gewone Lord-mayors-optocht. De socia listen besloten nn daar als aanhangsel een soptöcht voor werkeloozen* aan toe te voegen. De chefs der politie, wel wetende dat als dit gebeurt, tienduizende schooiers uit de verste schuil hoeken van Londen zullen voor den dag komen, om als workeloozen te paradeeren, maar inderdaad om hun slag te slaan door plundering van winkels, verboden dien optocht. In Engeland beteekent znlk een verbod nog heel wat anders dan hier. Eigenlijk hadden de politieaanvoerders het recht er niet toe, en de socialiston vroegen dan ook op hoogon toon, vanwaar de politie dit recht ontleende. Toen dio vraag niet werd beantwoord, besloten de socialiston ondanks het verbod hun plan door te zetten. Eu de politie docht dat dat gebeuren zal, want zij heeft do winkeliers langs den aange- dniden weg reeds verzocht, Dinsdag deuren en ramen te barricadeeren. Donzelfden Dinsdag zal do Koning van België zijn parlement met eene troonrede openen. In politieke kringen te Brussel beweert men, dat de Koning or bepaald op staat, dat de invoering van algemeene dienstplicht, althans de noodzakelijkheid er van, wordt vermeld. Do ministers zouden dit weigeren. Trouwens de ministeriëele dagbladen zijn woest. Dat iemand met zijn hoofd tegen een munr loopt, gebeurt meer, zeggen zij, maar dat iemand eerst een muur gaat bouwen, om er daarna met zijn hoofd tegen te kunnen loopen, dat is nog niet gezien. Die verwachting op de Belgische troonrede is dus zeer gespannen. 11)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2