KENNISGEVING. Buiten! andsch Overzicht. BINNENLAND. fluisteren der meisjes, sloot hij de oogen, zag voor zijn geest zijn vroolijke vrienden, die hem hoe langer zoo onduidelijker werden, en viel eindelijk in een ge ruste slaap. De reis duurde een paar uren, die voor Clara en Marie omvlogen zij zagen telkens allerlei afwisseling, waarop zij elkander attent maakten, en niets stoorde hare kalmte, daar haar gezelschap met zijn geest in hooger sfeeren zweefde. (Wordt vervolgd.) De Bulgaarsche volksvertegenwoordiging beeft eou vorst gekozen in de plaats van deu door Rns- sischo intriges onttroonden vorst Alexander. Een groot deel der Bnlgaarsche afgevaardigden wilde met alle goweld Alexander herkiezen. Na eene ge heime zitting van drie uren, waarin ceti allerhef tigst debat plaats vond, word besloten zich neder te leggen bij do keus van een ander. Het regent schap had het, oog laten vallen op prins Walde- rnar van Denemarken. De Hobranje heeft werkelijk die kenze gedaan. Terstond werd dit per telegraaf naar Cannes go- meld, waar de prins verblijf boudt. Mon mag zeggen dat do kenze zeer verstandig is. De prins, oorst 28 jaar, luitenant bij de Deen- sche zeemacht, is verleden jaar gehuwd met de vermogende princes Marie Amelio van Orleans. Daarenboven is hij zeer nauw verwant aan den Czar, die met zijne zuster is gehuwd. Toch heeft do prins terecht geweigerd. Want door te zeggen dat bij de beslissing aan zijnen vader overliet, gat hij zooveel te verstaan als to bodanken voor de eer. üoe kan bet, ook anders. De Russi sche regooring hooft herhaaldelijk gezegd wij er kennen deze Bnlgaarscbo vertegenwoordiging niot. Eerst over eon paar maanden, als do geesten tot kalmte zijn gekomen (leesals de Russische agen ten en het Russische goud hun invloed op het Bul- gaarscho volk ten volle hebben doen werken) zal Rusland verkiezingen in Bnlgarije als wettig aan merken. Bij gevolg kan Rusland ook do kenze van prins Waldemar niet erkennen. Maar behalve dat, al zon Rusland zeil Walde mar den Bnlgaarschon troon aanbieden, dan ls het toch zeer waarschijnlijk dat hij bedanken zon. De broeder van den Deenschen prins toch is koning van Griekenland en dusdoende zon de eene broer mettertijd wellicht in botsing komen met den anderen. Zoowel de Bulgaren als de Grieken be schouwen de aanhechting van Macedonië als eeu Ditiouale behoefte. Het gevolg van het weigeren van den Deouschen prins zal in elk geval zijn, dat het Bnlgaarsche regentschap aftreedt, en zo ;r mogelijk dat de Rus sische generaal Kaulbars alsdan optreedt als dicta tor van Bulgarije. Het groote nieuws van den dag op politiek gebied is evenwel dat Engeland thans openlijk opgetreden is in de Bnlgaarsche quaestie. Maandag werd lord Salisbury, het hoofd van het Engelsche kabinet, onverwacht tot een particuHor onderhoud met do koningin geroepen, naar aanleiding van zeer ge wichtige dépêches omtrent Bulgarije. Den volgerden dag, aan het bauket in Guildhall, sprak de Engelsche premier eene rede uit, waarin hij ouverholen de houding der Russische officiereu in Bnlgarije brandmerkte. Bovendien zeide hij, dat Oostenrijk de mogendheid is welke het meest bij de Bnlgaarsche zaak is betrokken, en dat als de mogendheden besloten de schending van hut. tractaat van Berlijn te straffen, Engeland niet zal aarzelen hen te steunen. De geheele Engelsche en overige buitenlandsche pors ziet, in deze rede dat er een Oostenrijksch- Etigelsch' verbond bestaat. Het behoeft niet uiteen gezet dat dit eene zaak van het hoogste gewicht is, en (jat de Russische diplomatie do handen vol zal hebben om het doel met Bnlgarije te bereiken. Er is'iets zeer ernstigs in al deze geheime ver wikkelingen. De Russische bladen varen nu reeds geweldig uit tegen Oostenrijk, en voorspellen dat Oostenrijk uit elkaar zal spatten en verdeeld wor den evenals vroeger met Polen is gebeurd. In ver band met dozé bedreiging wekt zeer de aandacht dat Bismarck plotseling deze week ie Berlijn ver scheen en met den Rnssischen gezant, graaf Schu- waloff, langdurige onderhandelingen had. Wio zal zeggen wat de diplomatie in haar schild voert? Eene vergrooting van Dnitschland met ünitsch Oostonrijk en de oprichting van een afzon derlijk koninkrijk Hongarije kon zeer goed samen gaan mot do teruggave van Elzas en Lotharingen aan Frankrijk. Togen een Russisch-Fransch-Dniisch verbond op dezen grondslag zou' geen enkel Enro- peesch bondgenootschap bestand zijn. Als er een Ooslenrijksch-Engelsch verbond bestaat zou het wel licht den vrede kunnen waarborgen, doch ook den loestand ontzaglijk verergeren. De vrees voor oen socialistisch tumult of eene plundering te Londen op 1.1. Dinsdag, den lord- mayórsdag, is gelukkig niet. bewaarheid. Wol waren uit do diepste schuilhoeken van de oumelolijke stad tienduizenden vagebonden op de been, maar er was znlk eene indi nkwekkendo macht politiemannen en troepen op de been dat de lust om te rooven bij niemand tot daden is gekomen. De troonrede waarmede de koning van België Dinsdag de kamer heefr, geopend, is inderdaad een merkwaardig stuk omdat het tal van hervormingen op sociaal gebied aankondigt. Een ontwerp tot af schaffing der plaatsvervanging is. niet aangekondigd,, alleen de noodzakelijkheid van legerhervorming aan gestipt. 4 j De koning sprak ook deze heteekenisvolle woor den dat »nu de rechter heeft gesproken een inim gebruik van hot recht van gratie zal worden ge maakt.* Want op dieuzelfden dag waren duizend vrouwen uit Charleroi oen verzoekschrift teBmssel komen brengen, waarin genade werd verzocht voor de veroordeelden w gens de jongste oproerigheden bij Charleroi en Bergen. Carious is do wijze waarop hot, Belgische mi nisterie uit de klem wil geraken, waarin de af schaffing der plaatsvervanging haar brengt. De ko ning, hot leger en de mee-te ontwikkelde personen verlangen haar, de kerkelijke partij bestrijdt haar met alle macht. Otn nn eene nederlaag te ontwijken, zal een lid dor rechterzijde, de heer d' Oultremont een wets ontwerp tot bedoelde afschaffing indienen. Intns- schon heeft do wettigo aanvoerder der rechterzijde, do heer Woesle, reeds eene bijeenkomst met eene groot deol zijner partijgenooten gehouden, waarin is besloten zich mot alle kracht tegen hot ontwerp van hun medelid en partijgonooten te verzetten. In de laatste dagen liepen voortdurend geruch ten over ziekte en zelfs den dood van keizer Wil helm aan alle Enropeesche beurzen. Op denzelfden dag dat men dit als zeker elkaar vertelde, had de keizer eon rijtoer door de diergaarde te Bellijn ge daan, den minister von Pnttkammer ontvangen be nevens gra:-:f Herbert Bismark. De Dnitscho rijksdag is bijeen geroepen togen 25 dezer. Laat ons hopen dat Bismarck dau naar waarheid kan zeggen den vrede van Enmpa gered te hebben. (18 Falleur en Schmidt, die wegens de troebelen in do nabijheid van Charleroi tot 20 jaar tuchthuis straf zijn veroordeeld, en te wier gunste eergisteren de manifestatie der 1000 vronwen heeft plaatsge had, ziju gisteren ochtend uit do gevangenis te Ber gen naar het cellnlaire tuchthuis van Lonvon over gebracht. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft uit Tonkin bericht ontvangen dat do heer Paal Bert aldaar gevaarlijk ziek ligt. De overs),roomingen hebbuu iu Frankrijk groote schade veroorzaakt, o. a. te Gap en omstrekon. Te Beancaire stond de Rhone 5 meter 40, en wies die 10 centimeter in het uur. De Durance was nog 1 meter hooger dan bij den vloed in 1882. Vele kudden zijn verdronken. Te Bedarrides stort ten verscheidene hnizen in. Bij IDyonne is het spoorwegverkeer afgebroken. Volgers de laatste berichten waren de Durance en de Rhone aan het dalen. Eeu dame van Mnnchen het ft op Allerzielen een krans van vergulde lauwertakken, waaraan lange blauwe en witte, met zilver omzoomde linten hin gen, geworpen in het meer van Starnborg, op do plaat-s waar de Koning van Beieren don dood vond. Volgens een bericht aan het Berliner Tageblatt« medegedeeld, is op een lot, door den Duitscben keizer in de loterij der jubilé-kunsttontoonstelling genomen, een hoogen prijs gevallen. Hoe grillig is godin Fortnna; waarom bevoor rechtte zij niot een met minder aardsche goederen gezegend persoon, dan de Duitsche keizer, met zulk een buitenkansje? De Berliner Bö.senzeitnng* bevat een breed voerig artikel over eer.o nieuwe uitvinding, zijnde een procédé om petroleum te verharden, met, andere woorden tot eene vaste stof te maken, zoodanig dat zij in den vorm van steenkolen, brï- qnets, enz. kan worden verzonden en met onbe duidende kosten weder in vloeistof kan woiden veranderd, alles zonder dat de kleur of bruikbaar heid daaronder iets hoeft te lijden en zonder dat zij iels in gewicht verliest,. De uitvinder wordt niet, genoemd, maar er wordt bij vermeld dat hij zijne uitvinding ter exploitatie heeft overgedaan aan iemand te Berlijn. De moordenaar van den Weenor boekdrukker Schloszberg (verleden week 's avonds op straat dood gestoken), is nu door de ijverige nasporingeu der politie gevat. Hij is eon 24jarig man, Kreitter ge naamd, die reeds verscheidene vonnisseu onderging en vier dagen vóór den moord nit het tuchthuis ont slagen werd. De man viel in de laatste dagen her haaldelijk voorbijgangers lastig door brutaal bede len, dikwijls met bedreigingen gepaard. Een trenrig ongeluk had dezer dagen plaats in een danslokaal te Harbnrg. Daar geraakten de klee deren van eene der dansenden in brand; de vlammen deelden zich aan anderen mede, en vier personen kwamen er om bet leven. Boven het Engelsche stadje Ambleside en zijne omstreken ontlastte zich dezer dagen een formeeie wolkbreuk. Geheele kudden schapen verdronken en veel andore schade werd aangericht. Fred. Archer, de beroemdste Engel che jockey, heeft zich Maandagavond in een vlaag van ijlenden koorts (de gevolgen van een Donderdag op den »race« gevatte kon), met een pistoolschot van hot leven beroofd. 2749 malen heeft Archer den prijs gewonnen. Hij laat een kolossaal vermogen na. Weder oen bewijs (lat men niet te voorzichtig kan zijn met gas. Dinsdag jl. had een vreeselijko gasontploffiug plaats in het hotel van den graaf Latham, Portland Place, Londen. De huizen, gren zende aan het hotel tot op 50 60 Meters afstands beefden op hunne grondvesten, alle ruiten in do bnnrt werden stuk geslagen, menschen werden van hun stoel geworpen en de knal was zóo hevig, dat verscheiden menschen dachten dat de artillerie salvo's loste, of dat een valkaan onder de stad plotseling aan hot werk was gegaan. Het ongeluk had zijn oorzaak daarin, dat men met licht ineen vertrek kwm, waarin zich door een lek gas had verzameld. Het geheele hotel van den graaf de Latham is gehavend, doch vooral betreurt, men het verlies van verscheidene kostbare schilderijen. Verscheidene dames te Kaapstad hebben aan de Prinses van Wa'es een eigenaardig geschenk vereerd. Zij hebben haar nl. een hoed gezonden, die uit bla den Kaap-Zilver is vervaardigd. Davos-Platz, de vermaarde geneesplaats voor borstlijders, wordt electrisch verlicht. Ofschoon de tijd daar is dat de wintersneeuw er zal beginnen te vallen, had men er in de vorige week gedurende twee dagen een (dag) temperatuur van 92° F. De Russische luchtreiziger Sachs is in de Oost zee verdronken. Zijn ballon was zoo snel gedaald, dat men hom niet bijtijds te hulp te komen. Men zegt dat te Buonos-Ayrea do cholera is uitgebroken. Een bronzen kanon van 600 pd.. dat. steeds in de haven van Sebastopul op oen dink bezochte plek was opgesteld om het, middaguur te verkoudigen. is verdwenen. De daders zijn nog onbekend gebleven. Donovan, die in Angnstns van de brng te Brooklyn naar beneden sprong, is thans van de hangbrug hij de Niagara gesprongen (van een hoogte van 189 voet). In vier seconden was bij in de rivier en het danrde eon paar seconden, alvorens hij weer aan de oppervlakte kwam. Hij brak eeu rib bij dit waagstuk en men denkt dat hij pneumonie zal krijgen. Hevige stormen, vergezeld van sneeuw, hebben in de Voreenigdo Staten gewood on op de meren en langs de kast vele ongelukken veroorzaakt. Bij Nowhaven is de kotter Manhattanmet de ge heele bemanning 25 koppen vergaan. Bij Silver Creek, op den zoogenaamdon Nickel Plato (New-York, Chicago en St. Lonis) spoorweg heeft een ongeluk plaats gehad dat niet alleen alle ongovalleu van dit jaar, maar ook de sedert 1880 op de spoorwegen der Verocnigde Staten voorge vallene ovortrtfu Hierbij werden 14 personen ge dood en 19 verwond. Het ongeluk bestond in bot sing vau oen pleiziertrein met een goederentrein op eene lijn met, enkel spoor en was hoofdzakelijk aan onvoorzichtigheid van den machinist en don hoofdconducteur van den pleiziertrein te wijten, daar zij geen acht gaven op de signalen van den wachter en eeü op het kruispunt wegens een ge brek aan de machine staande gebleven troin voor den trein aanzagen, waarmede zij te kruisen hadden. De beide eerstgenoemde beambten zijn in hech tenis genomen. In September is ten behoeve van hot Panama- kanaal 989,000 kub. me er grond nitgegraren, en sedert 1 Jan. 9,287,000 kub. meter. Op grond van deze uitkomsten wordt do geheole in dit jaar uit te graven hoeveelheid gronds op 12 millioen knb. meter geraamd. Inrichtingen welke gevaar, schade of hindor kunnen veroorzaken. Burg. en Wet.h. van Heusden, gezien de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad no. 95), tot rege ling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen welke gev.,schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te woton dat op heden ter Gem.-Secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kannen worden ingezien een verzoek met bijlagen van de firma C. H. van der Heijden alhier, om vergunning tot het plaatsen van eene eest tot droging van boekweit iu hare fabriek, staande in do Drietrompetterstraat, kadastraal bekend sectie A, no. 1005 Dat op Vrjjdag 26 Nov. 1886, des voorm. 10 ure, iu het raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting be zwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secretarie der ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kun- neu kennis nemen. Heusden, 12 November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Du Burgemeester, H. J. van Eógelen. Honcoop. .m, HEUSDEN, 11 Nov. De paarden- en beestenmarkt, die heden alhier gehouden werd, wekte zoowel verblijdende als teleurstellende gewaarwordingen op. Waren er toch verschillende, zelfs buitenlandsche kooplie den tot aankoop van paarden, de aanvoer was zeer gering, hetgeen gedeeltelijk veroorzaakt werd, door de monstering van remonte-paarden, die ook heden te Waalwijk plaats had. Niettemin waren wij er getuige van dat voor een 21/s-jarig paard dat voor een tilbury gespannen, dus zonder plan lot verkoop, 700 te vergeefs werd aangeboden. De prijs van het vee was gering. 25 cent per half kilo werd gemiddeld besteed. Toch vertrouwen wij dat de markt op den duur succes zal hebben, indien niet, zoo als he den het geval was, de kooplieden onverrichter zake, of slechts gedeeltelijk gebaat, huiswaarts moeten keeren. De ligging toch van Heusden, met zijne gemakkelijke gemeenschapsmiddelen, maakt de plaats daarvoor als aangewezen. Nu is het aan den veehouder en aan den eigenaar van paarden om te zorgen dat de koopwaar geregeld aan de lijn gebracht wordt. Niet alles slaagt di rect, maar de aanhouder wint op den duur. Gelijkertijd met de jaarmarkt werd ook een wedstrijd gehouden van dekhengsten, zoog-hengst- veulens en springstieren, uitgeschreven door de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Heusden. De keurings-commissie bestond uit de heeren Bink van Teteringen, Stael van Bussen en Vos van Nederhemert. Bij den wedstrijd van ander halfjarige dekheng sten, werd de eerste prijs niet uitgereikt en viel de tweede prijs ten deel aan de twee-en-eenhalf ja rige kastanjebruine hengst, met witte voet, van den heer J. J. Buijs te Ilerpt. Voor de zoog hengstveulens werd het rood bruine veulen van den heer Honcoop alhier, met den eersten prijs bekroond. Voor de springstieren waren slechts 2 prijzen aangegeven, dcch de commissie van keuring wilde die gaarne tot drie uitstrekken, aangezien er ver schillende stieren waren die voor bekroning in aanmerking kwamen. Het bestuur der afdeeling nam dit voorstel gaarne aan, waarna de le prijs werd toegekend aan de eenjarig zwart-bonte stier van de wed. A. IVouwenburg te Herpt., de 2e aan de anderhalf jarige zwart-bonte van de'wed. Heij- mans te Babiloniënbroek en de 3e aan de rood bonte tweejarige van J. van den Heuvel te Genderen. t Alweder een bewijs van bijzondere groei kracht. Heden werd ons een frambozenstruik we- O toord, afkomstig uit den tuin van den heer van Baak alhier, die geheel met rijpe frambozen was bezet. We zullen nu voor het vervolg dit onderwerp als afgehandeld beschouwen; we hebben nu van aard- boom- en tuinvruchten genoegzaam gezien en vermeld. t LlND VAN"aLTËNA7I7i de vorige week hadden zich een paar reizende herenleiders onder Babiloniënbroek tegen eene hooischelf neergevleid om een uitje te knappen, toen heer Bruin onge merkt wist te ontsnappen. Op zijn gemak wan delde hij 't veld door en schoon hij mensch noch dier moeide, deed hij toch melkster en andere personen, die liern zagen, het veld ruimen. Ten laatste aan de Kom genaderd, werd hij door een geoefend jager met een schot hagel be groet, zonder dat dit speldeprikje zijne koude kleeren raakte. Iri een griend geweken, verwar de de naslepende ketting in de struiken, hetgeen zijnen toegeschotenen bewakers gelegenheid gaf hem te bemachtigen, wat echter niet dan met zoete woorden en het toedienen van wittebrood gelukte. t ZUILICHEM. Op 10 November zijn alhier hij de verkiezing van notabelen voor de Nederd. llerv. Kerk met algemeenc stemmen herkozen de heeren P. Kanselaar, E. C. Klop en C. Wes- terlaken. Aanstaanden Zondag zal er voor 't eerst weer godsdienstoefening gehouden worden in de in Augustus door brand vernielde kerk. t BRAKEL, 10 Nov. Aangezien de heer J. D. Vervoorn tegelijkertijd verkozen tot kerkvoogd en notabele, eerstgemelde betrekking heeft aangeno men, zal er voor laatstgemelde eene nieuwe ver kiezing moeten plaats hebben. t11 Nov. Heden had hier de verpach ting plaats van 46 perceelen bouwland beho< - rende tot de Heerlijkheid. De uitslag was dat alles weer hooger werd in- gepacht, zelt tot 30 pCt.. ruim. t11 Nov. Het waterpeil op onze rivie ren is thans weer zoo laag gezonken dat, ter bevordering eener goede doorvaart der schepen en stoombooten, de rijks-politie op de bekende punten andermaal is opgesteld, om met de ba- 7 ken meesters der onderscheidene kwartieren toe zicht te houden. De stoombooten van 's Bosch op Arnhem v. v. volgen daarom ook meer den weg langs Loevestein. t Nadat twee jaren geleden alhier eene hooipers werd opgericht, die verleden jaar door een tweede werd gevolgd, is men thans bezig een derde op te slaan bij het huis en voor re kening van den landbouwer A. v. Wijgerden Dz. 6. s., aan den Waaldijk. Uit bet in zoo betrekkelijk kort tijdsbestek, op eene plaats als deze, ontstaan van 3 hooipersen, volgt de bemerking dat hooipersen nog al geene' slechte zaak tegenwoordig is. t WOUDRICHEM. Van 1 tot 6 Nov. wer den er gevangen 8 zomerzalmen, 3 wintcrzalmen en 606 houtingen. De zomerzalmeri brachten aan den afslag op 30 a 45 et., de tweede soort f 1.40 a f 1 51 per halve K.G. en de houtin gen 8lj2 a ÏO1^ ct. per stuk. Zaterdag 1.1. is men begonnen met de zegens te visschen. t DALEM. Maandag 8 Nov. jl. werd de eerste lees- vergadering van den Ned. Protestantenbond, af deeling Gorinchem en omstreken, in de Doelen gehouden. Als spreker trad op prof. dr. J. Knap pert, van Amsterdam, die eene zeer boeiende im provisatie hield over fde, verzekerdheid des ge- loofs, het deel ook van den vrijzinnige. t Een opmerker te Dalem, zag heden (Woensdag) tot zijne bevreemding, herhaalde ma len een zwaluw fladderen. Het beest, klaarblij kelijk tot de ongehoorzamen en eigenzinnigen van zijn geslacht behoorende, zal hoogst waar schijnlijk spoedig zijue ondeugd met den dood moeten bekoopen. De algemeene Nederlandsche Vredebond heeft aan de Staten-Generaal verzocht in de nieuwe Grondwet te bepalen dat door Nederland geen oorlog kan worden verklaard of gevoerd, zonder de voorafgaande toestemming der volksvertegen woordiging. Volgens de tegenwoordige Grondwet kan de Koning oorlog verklaren en vrede sluiten naar zijn welgevallen. Door wijlen mevr. de wed. Tak, te Schiedam, is aan de Louisa-stichting in den Haag eene som van f 35,000 vermaakt, vrij van successie-rech ten. Wijlen de heer S. Wijnbergen te Apeldoorn heeft, onder den last van vruchtgebruik, gelega teerd aan de Weesinrichting te Neerbosch ƒ4000 inschrijving Grootboek Nat. Werk. schuld lZl/2

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2