BUITENLAND. BINNENLAND. BEKENDMAKING. HEUS DEN, 26 Nov. Met ingang 1 December a.s. is aangesteld tot brievenbesteller binnen deze gemeente J. Bakx, thans postbode te Raamsdonk. t 25 Nov. Bij de Maandag 11. gehouden jacht in de Leuvenumsche bosschen, nabij Har derwijk, waaraan ook door drie Heusdensche jagers werd deelgenomen, werden o. m. drie reeën neergeschoten, waaronder een door den heer Hon- coop alhier. t Heden morgen is door den maréchaussee alhier te Wijk aangehouden E. V., boerenknecht te Wijk, die nog 2 maanden cel te goed had wegens diefstal, en deze straf na aanzegging niet gewillig wilde ondergaan. t WAALWIJK. De gemeenteraad alhier heeft de jaarwedde van den ln hulponderwijzer aan de openb. school alhier met f 100 verhoogd en gebracht op f 1000. t BESOOIJEN. J.l. Zondagavond omstreeks half elf brak alhier brand uit bij J. van Steen- sel. Door de goede zorgen der brandweer was men den brand spoedig meester, zoodat niet veel meer dan het dak door de vlammen vernield werd. Oorzaak onbekend. t ALM KERK, 25 Nov. Den len der volgende maand zal het 50 jaren geleden zijn dat P. Ver woerd door het polderbestuur van den Nieuwen Ban werd aangesteld als watermolenaar. t WIJK, 24 Nov. Door burgemeester en wet houders dezer gemeente zijn op de voordracht ge plaatst voor onderwijzer alhier, de hh. J. O. van der Bie, G. Zoon en J. Willemsen. t WOUDRICIIEM Van 14 tot en met 20 Nov. werden er aangevoerd 18 zomerzalmen en 2000 houtingen. De zalin bracht op aan den afslag 40 a 50 ct. per h. kg. en de houting G1^ a 10 ct. per stuk. t Door het alhier bestaande visschersge- nootschap of gild is het vischwater, genaamd „het Kanaal/' onder deze gemeente verpacht aan C. Groeneveld voor de som van f 15 per jaar. t GORINCHEM, 25 Nov. In de laatstgehouden vergadering van heemraden en hoofdingelanden van het waterschap „de Overwaard," is de heer C. B. Wisboom, te Hardingsveld, met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. t In den loop dezer week is het vee in den Alblasserwaard bijna allerwege opgestald. Het natte weder der laatste dagen noodzaakte de landlieden hiertoe. Zij, die naar oud gebruik op 25 Nov. gaan „Sunte katrijne melken," dat is op den dag der Heilige Catharina, het ongevraagd stilzwijgend toegestaan achten 's nachts de koeien in de weiden uit te melken, zullen voorzeker ditmaal niet met volle emmers huiswaarts keereu. Bij de te Arnhem gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Stal en Generaal is met 1152 van de 1207 geldige stemmen herko zen de heer Ph. W. Van der Sleijden. Op den heer mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp wer den 39 stemmen uitgebracht. Het liet zich voorzien dat van vele zijden tegen de ontworpen Zondagswet zou worden op gekomen, zoowel om het stelsellooze karakter der voordracht, als om de weinig overdacht en kwa lijk voorbereide bijzondere bepalingen. Zoo lezen wij thans in „het Nederl. Tuinbouwblad" de zeer gerechtvaardigde vraag, waarom, als op 't verbod van Zondagsarbeid een uitzondering wordt gemaakt voor de verzorging van dieren, niet ook eenzelfde uitzondering wordt gemaakt voor verzorging van planten. Inderdaad kan daarvoor arbeid op den Zondag minstens even noodzakelijk zijn, voorna melijk omdat elke verandering van weersgesteld heid, die immers ook Zondags kan voorkomen, tot andere behandeling verplicht, zooals in dit artikeltje in bijzonderheden wordt aangewezen. Ook andere beroepen en bedrijven zullen met hun bezwaren wel volgen men kan zulk een uitzon deringsbepaling niet maken, zonder een veelzijdig onderzoek buiten de ministeriëele bureaux. In 1866 werd, na de invoering der wijzigingen in de gemeentewet, strekkende tot afschaffing der plaatselijken accijnsen, voor 48 gemeenten een uitzondering toegelaten op de regelen betrekkelijk het plaatselijk belastingstelsel; in 1871 slonk hun aantal tot 21, in 1876 daalde het tot 16, in 1882 tot 12 en thans in 1886 wordt het getal 12 gehandhaafd. Thans dus geen vooruitgang meer. Iutusschen is voor Vlissingen reeds vroe ger, voor Vecre thans de roggeaccijns afgeschaft, en alzoo een kleinen stap vooruit gedaan. Toch zullen nog 7 gemeenten accijnsen op gedistilleerd, 2 op tarwe tevens, 1 op turf blijven heffen, om dat zij te arm zijn op andere wijze in haar be hoeften te voorzien. Voor Yere zou wel redding zijn te vinden als de regeering zich niet verzette tegen den verkoop van den kostbaren beker van Maximiliaau van Bourgondië, die de gemeente uit al haar noouen zou verlossen. Maar de regeering meent nu eenmaal dat het algemeen belang vor dert, dat die beroemde beker te Veere blijft, waar niemand hem komt bezichtigen, en blijft doof voor de smeekbeden van Veere's ingezetenen. Professor Simon Thomas is te Laag-Soeren over leden. Voor de wetenschap in 't algemeen, en de Leidsche universiteit in 't bijzonder, is zijn dood als een groot verlies te beschouwen. Naar aanleiding van een adres, door de Ver- eeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen gericht aan den Minister van justitie, is door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen bepaald, dat gevangenen met hunne geleiders steeds zoo mogelijk zullen worden vervoerd in afzonder lijke rijtuigafdeelingen, en het in- en uitstappen, waar het oponthoud van den trein zulks toelaat, zal geschieden vóór of na dat der overige reizigers. In verschillende bladen is meegedeeld, dat het tijdschrift „Jong Nederland" met lo. Januari zoude ophouden te bestaan. Van vertrouwbare zijde ingelicht, kunnen wij dit bericht ten volle tegensprekenjuist het tegendeel is waar, daar genoemd tijdschrift, dat tot nog toe 2 maal 's maands verschijnt, op dien datum in een geïllustreerd weekblad van 8 pagina's hervormd wordt, zonder verhooging van den abonnementsprijs. Behalve dat het formaat wordt vergroot, zullen tevens prijsvragen van 5f 25 worden uitgeschreven. Door het Dag. Bestuur van Goes werd aan de besturen der bijzondere en der christelijke naai-, brei- en bewaarschool het verzoek gericht om het voorbeeld der gemeente, wat betreft sluiting der scholen, te volgen, en alles te doen wat men kon om de mazelen epidemie zoo mogelijk te keer te gaan. Alleen het bestuur der R.-K. school gat aan dit verzoek gevolg, door te bepalen dat kinderen beneden 12 jaren tijdelijk niet op school worden toegelaten. Op de deur van een apotheek aldaar, ook door de mazelen besmet, kondigt een biljet aan „Alle goederen in dezen apotheek worden voor de af levering ontsmet." Andere neringdoenden, in wier woningen de ziekte heerscht, en die daardoor in hun handel worden benadeeld, zouden zeker ver standig doen dit voorbeeld te volgen. De ziekte heerscht nog in alle kracht, er zijn thans 436 aangetasten. In een gezin stierf drie dagen achter elkaar, eiken dag een kind aan die ziekte. Dat ook de bank van leening zou worden ge sloten, wordt tegengesproken. Te Arnemuiden breidt de epidemie zich meer en meer uit. Het getal door mazelen aangetasten te Middel burg bedraagt thans 79 in de vorige week is een kind aan de ziekte overleden. De mazelen breidden zich ook te Oudeschild (op Tessel) zeer uitvan de 160 schoolgaande kinderen zijn er ongeveer 80 die tehuis blijven, omdat zij zelf of een der broers of zusters zijn aangetast. Te Maastricht zal, naar men verneemt, een ge- weerfabriek op groote schaal worden opgericht. Volgens officiëele gegevens worden geen genees kundigen gevonden in 105 gemeenten van Lim burg, 103 van Noord-Brabant, 58 van Zuid-Hol land, 57 van Zeeland, 37 van Noord-Holland, 36 van Gelderland, 29 van Utrecht, 21 van Overijs sel, 13 van Drente, 6 van Groningen en 2 van Friesland. Er wordt dit jaar met den goeden ouden Sin terklaas gesold. In de eene gemeente wordt hij op 4 Dec. gehuldigd, in de andere op 6 Dec. altoos op uitnoodiging van de overheid. Waarom treden de burgemeesters niet in over leg met elkander om denzelfden dag te kiezen als men feesten verplaatst. Er is nu alle kans dat 't publiek, niet weten de wie de juiste keuze deed, het feest op 5 Dec. zal vieren wat men voorkomen wilde. De „Arbeidsbeurs" te Amsterdam zal, volgens „De Tijd", wellicht spoedig den geest geven, zoo wel uit gebrek aan werkzoekenden als uit gemis aan werkgevenden. Eergisteren toch bedroeg het getal der eersten niet meer dan drie; maar hoe klein ook, was het nog te groot, ten minste er stond geen enkele werkgever tegenover. De wik- en weegloonen, die nog in de Noord- hollandsche steden geheven worden, kosten de Tweede Kamer, die over de verlenging der hef fing met vijf jaren moet beslissen, vrij wat hoofd brekens. Nu wil de heer Rutgers van Rozenburg aan de bezwaren in zoover tegemoet komen, dat de gemeenten Alkmaar, Edam, Hoorn en Purmer- end slechts tot 1888 permissie krijgen en in plaats van 80, zeventig cents per 100 kilogram mogen vorderen. De eerste af te leveren locomotief voor den stoomtramweg Breskens—Maldeghem is bij het overladen te Breda door het breken van een ket ting in de haven gevallen, en wel zóó diep dat er niets meer van de zien is. Het nieuwe doek voor het Panorama in de Plantage te Amsterdam, voorstellende „De ver woesting van Pompeï", is in het gebouw aange bracht. Het is ruim 115 meter lang, bij een breedte van 15 meter, en weegt met de rol, waarom heen het gewonden is, 7000 kilo. Het doek van den Italiaanschen schilder Castalani stelt voor het oogenblik waarop Pompeï door de eerste uit barsting van den Vesuvius getroffen wordt en de aschregen zich over de stad verspreidt. Hoogst waarschijnlijk zal het Panorama nog vóur het einde van dit jaar worden heropend. Als eene curiositeit vermelden wij, dat Zater dagmiddag door den bouwman Teunis Breet nog gemaaid werd op een stuk land in den Zuidpias- polder, bij Nieuwerkerk. Natuurlijk was de be doeling het frissche gras aan eenige runderen te geven, die reeds slaLvaarts gebracht waren. Ten gevolge van het door mevrouw Bulkley tot den minister van justitie gerichte adres heeft de heer mr. A. M. van Stipriaan Luïscius, naar men verneemt, zich aan verdere behartiging harer belangen geheel onttrokken. Op het door mr. Haas, advocaat te Amsterdam, gedaan verzoek, om kwijtschelding van de door haar nog te ondergane straf, voor zijn cliënte Jeanne Lorette gedaan, is door Z. M. den koning afwijzend beschikt. De jeugdige gevangene schijnt, zonder gevaar voor haar leven, in de gevangenis te worden verpleegd en verkeert reeds in minder zorgwekkenden toestand dan voor eenige weken. Ongeveer tien jaren geleden werd aan de vrouw van schipper G. te Noordwijk een halsketting met goudeu slot ontstolen, zonder dat de schul dige ooit werd ontdekt. Verleden Zaterdag nu begaf zij zich ter vroeg- kerk en liet haar dochtertje op het huis passen; deze hoorde in de afwezigheid harer moeder de huisdeur openen en weder dichtslaan, zonder even wel iemand te zien. Toen moeder thuiskwam stootte zij met den voet tegen een voorwerpdit gaf haar reeds aan leiding haar jongste zoontje te beknorren, omdat hij zijn builtje met knikkers op den grond liet slingeren. Wie schetst echter hare verbazing toen zij bij het oprapen haar ketting terug vond, zorgvuldig in een doekje gewikkeld en in denzelfden staat als zij dien vermist had. Iemand te Tessel, die reeds in ettelijke dagen niets verdiend had, liep in gepeins verzonken langs den weg en dacht er over na, hoe hij iets zou kunnen verdienen. Eensklaps ziet hij hoe een vogel tegen een telegraafdaad vliegt en met ge broken vleugel ter aarde stort. Spoedig heeft de man de deerlijk gekwetste vogel gegrepen en af gemaakt. Ofschoon hij niet wist tot welke soort het wild behoorde, nam hij het dier mede. Bij een poelier vernam hij aldra, dat hij een houtsnip had buit gemaakt, voor welk stuk fijn wildbraad deze hem terstond f 1.25 ter hand stelde. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de Engelsche smak „Herbert and Polley," schip per R. Bird, van Yarmouth, in de Tesselsche gron den verongelukt. De opvarenden, 6 in getal, die met hun eigen sloep het lek geworden vaartuig hadden verlaten, werden tegen den morgen door Heldersche vletterlieden in deerniswaardigen toe stand op zee aangetroffen, opgenomen en te Nieuwe- diep aangebracht. Van het vaartuig is niets meer te ontdekken. Te Leermens is de schuur van den landbou wer P. Smit afgebrand. Zes koeien, driepaarden, twee varkens, de geborgen oogst en de gereed schappen werden door het vuur verteerd. Alleen het vaste goed was verzekerd. Door het val len van vonken op eenige zakken is brand ont staan in de zinkwitfabriek te Eijsden. Een ge deelte van het magazijn met inhoud werd vernield. Alles was verzekerd. Door een 6-jarig kind, dat tijdens de afwezig heid der ouders een petroleumlamp aanstak, is te Twijzel bi and gesticht. Het huis der ouders is geheel vernield. Onder Hoogeveeu is een boerenwoning en gedeeltelijk ook een aangrenzend winkelhuis afgebrandde landbouwer verloor zijn geheelen oogst er bij. Huis en inboedel van zekeren G. K. te Eksloëerveen zijn een prooi der vlammen geworden. Niets was er van verzekerd. Het huis van zekeren Ebbers te Zeddam, is door een onbekende oorzaak met den inboedel ver brand. Een boerderij op 't Spijk bij Lobit is in de asch gelegd; 29 koeien, 3 varkens en De Parijsche pers zal eeu groot feest geven ten voorvleele der noodlijdenden door den watersnood in het Zuiden. De daar aangerichte schade wordt op meer dan 30 millioen frs. geschat. De overeenkomst tusschen Frankrijk en België, betreffende de telephonische verbinding tusschen Parijs en Brussel, is door den President der Repu bliek geteekend. In het geheel is onder de werklieden zonder werk te Londen 60,000 pd. st. verdeeld. De com missie is echter van oordeel dat de ellende weinig verminderd is, hoewel zij tevens giften van het publiek demoraliseerend acht voor den werkman. Aan do schuldeischers van Koning Lodewijk van Beieren is reeds 21/g millioen Mk. betaald. Men hoopt alles binnen 6 jaren af te doen. Prins Alexander van Battenberg, gewezen Vorst van Bulgarije, leeft nu rustig bij zijne familie in Hessen. Zijn voornaamste zorg is zijn zenuwgestel, dat zeer geschokt is, tot kalmte te brengen. Hij gaat dikwijls op de jacht, leest bijna geen couranten en spreekt zoo min mogelijk over politiek. Zondag bracht hij met den Groothertog van Hessen en andere familieleden een bezoek aan een weldadig heids-kermis* te Mainz, waar hij met vele geest driftsbetuigingen ontvangen werd. Hot Prinsje van Battenberg is het 36e kloiukiud van Koningin Victoria, die bovendien reeds voor de 5e maal overgrootmoeder is. Johannes Scherr, de bekende Duitsche letter kundige en romanschrijver, is dezer dagen te Ztirich in den oudordom van 69 jaar gestorven. Na zijn studiën te hebben voltooid, vestigde hij zich te Stutgartt,, waar hij door zijn geschrift »Wurtem- burg in 1814 aan de politieke beweging dier dagen deelnam. Hij deed zich kennen als een der meest beteekenisvolle leiders der democratische partij in Zuid-Duitschland. Toon de voorstanders van eene Grondwet voor het gansche rijk het onderspit hadden gedolven, zag Schorr zich tot 16 jaar t uchthuisstraf veroordeeld. Hot vonnis werd bij verstek gewezen hij zelf was naar Zwitserland ontvlucht. In 1860 word hij hoogleoraar in de geschiedenis aan do Polytechnische school te Ztirich. Een menigte wcrkeu gotuigen van zijne liefde voor do wetenschap. Zaterdag hoeft het te Hamburg zoo zwaar go- mist, dat den geheelen dag licht gebrand moest worden in winkels en vertrekken. Ook de gaslan- tarens op straat brandden, maar toch kwamen er nog vele rijtuigongelukken voor. Het congros van Zwitsersche ingenieurs to Lau sanne heeft zich met algemeene stemmen verklaard voor do doorboring van den Simplon. De tunnel zal ruim 16.000 meter lang zijn en 62 millioen francs kosten. In 7 jaren zal het werk voltooid wezen. De Koning van Italië heeft honderdduizend frs. gezonden voor de restauratie van de kathedraal van Florence. Volgens een bericht uit Petersburg is daar reeds veel sneeuw gevallen en verwacht men spoedig winter. Bij oen botsing in de zee van Marmora tusschen een Engelsch en een Russisch schip, zonk het laatst genoemde. 6 personen kwamen om. In don avond van 20 November jl. is een grooto school walvisschen bij Cullivoe Yell, op de Shet- lands-eilaudeu, na eeno hevige jacht, gevangen. Zij zwommen eerst in do nabijheid van hot eiland Uuit, en een tal van booten gingen dadelijk er op los. Na eene vervolging gedurende 6 uren werden de dieren op het droge gedreven en bij Cullivoe gedood. Er waren meer dan 60 walvisschen, van welke sommigen meer dan 20 voet lang waren. To Cincinnati zijn de kleermagazijnen van Stad- ler en Fechhiemer afgebrand. De schade bedraagt 135.000 dollars. De stad Pittsburg in Noord-Amerika is goheel van natuurlijk gas voorzien, dat in den omtrek uil den grond te voorschijn komt. De toepassing van dat gas is algemeen en het wordt zoowel tot verwarming als tot verlichting gebezigd. Bij den jongsten storm op de meren Michigan en Superior zjjn 50 personen omgekomen. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. Do hoor Charles Rouvier, gezant van Frankrijk te Buenos-Ayres, bericht dat ontzaglijke hoeveel heden goud ontdekt zijn in Tierra del Fuego (Vuur land). Niot alleen zijn vaste lagen gevoudon, maar hier en daar is de grond bezaaid met klompen ter grootte van een klein ei. Kortom, te oordeelen naar de mededeelingen van den heer Rouvier, schijnt de streek een waar Dorado te zijn. De tijd zal leeren in hoever deze schitterende verwachting verwezenlijkt wordt. Hij beschrijft de inboorlingen als hoffelijk en gastvrijavonturiers kunnen hun dus een bezoek brengen en zelve oordeelen. Naar het schijnt hebben reeds 50 Europeesche gezinnen zich in Patagonië gevestigd. Burgemeester en Wethouders van Hensden brengen ter open bare kennis, dat het suppletoir kohier van den hoofdelijkcn omslag over 1886, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 18 November j.l., G no. 40, aan den gemeente ontvanger ter invordering is toegezonden; een afschrift daar van, te rekenen van 27 November a.s., gedurende 5 maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd dat ieder aangeslagene binnen 3 maanden 'na de dagteekening der uitreiking van het aanslag-biljet zich met zijne bezwaren tegen den aanslag bij ongezegeld adres tot den gemeenteraad kan wenden, van wiens beslissing binnen 30 dagen na de ine- dedeeling daarvan in beroep kan worden gekomen bij Gedepu teerde Staten. Hensden, den 24 November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2