Kun s t i nr ichting c. F. OKM:S. Pierre W Bierïiandel, 11 ïli Kelders o.jd. Botwhal. P.van Doornik, 's-Bosch. A la Canne d'Or, PARAPLUIES, Y PARASOLS WANDELSTOKKEN, B URG E RL WK E Sï ANDT LAND- EN TUINBOUW. 323ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. A D V E RTENTTEN. FOTOGRAFISCHE Kerkstraat, A 131, 's-Bosch. Wederverkoopers rabat. BEU FITSZAKEN. s'-HERTOGENBOSCH -°- Kerkstraat 113. de geborgen oogst werden een prooi van het vuur. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumlamp. Alles was verzekerd. Ook te Bezooien heeft een brand gewoed, waarbij een arbeiderswoning van J. v. S. geheel is vernield. Te Haarlem brak brand uit in den koestal van den landbouwer P. Zwart, gelegen aan de Ranks bij de gasfabriek, die door onvoorzichtigheid met licht was ontstaan. De brand werd door den zoon van Zwart ontdekt en is door deze mei behulp vau het personeel van de gasfabriek gebluscht. De koestal is bijna geheel verbrand, benevens een partij hooi op den zolderhet vee is gered. Alles was verzekerd. Te Tessel zijn nieuwe hoepels, kurken, breiltjes met 't merk 110 VI aangespoeld. Men vreest dat een visschersvaar- tuig is vergaan. - Een jongmensch, J. P. ge naamd, die aan vlagen van verstandsverbijstering lijdt, sprong te Ilellevoetsluis in de vrij diepe marinehaven. Met moeite werd hij door lieden van een nabijzijnden baggermolen gered. Te Deventer viel bij het exerceeren een huzaar van zijn paard. Hij werd zwaar verwond per brancard ter verpleging naar de infirmerie gebracht. Maandagmiddag had de 26 jarige De B. nabij het station Lichtevoort het ongeluk van een in vollen gang zijnden trein te vallen, met het gevolg, dat hij weinige oogenblikken later dood was. M. L. Veld man, huisvr. van A. Kerkhof, en haar 19-jarige doch ter Soetje Kerkhof, zijn ter zake van opzettelijke brandstichting, in den nacht van 5 op 6 Sept. 11., in hun woning aan het Vriezeplein te Dordrecht, tengevolge waarvan levensgevaar voor anderen te duchten was, door de rechtbank te Dordrecht veroordeeldde eerste als hoofddaderes, tot 5 jaren, de tweede lot 1 jaar gevangenisstraf, ge rekend te zijn ingegaan den 6n Sept., toen zij in preventieve hechtenis zijn gesteld. Tegen Frederik Schipper, visscher te Giethoorn, beschul digd van moord op den rijksveldwachter Kiel, te Wan neper veen gepleegd, is door den officier van justitie bij de rechtbank te Heerenveen veroor deeling gerequireerd tot gevangenisstraf van 10 jaar en 8 maanden. De machinist-stoker G. Z. te Borne, kreeg in de machinekamer een lamp op liet lijf. Zijn kleederen vatten dadelijk vlam. Ofschoon hij spoedig in een kuip met water sprong, had hij zulke hevige brandwondeu be komen dat hij 's nachts na veel lijden bezweek. De arme 23 jarige man laat een vrouw met 2 kinderen onverzorgd achter. In het bosch bij Tongeren is het in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekende vróuw van ongeveer 70 jaren gevonden. Op de Landswerf te Amsterdam bij het doen der ronde, werd de nabij een brug op post geplaatsten schildwacht vermist. Vermoedelijk door slaap bevangen of door den mist misleid, is hij in het water geraakt, zooals na langdurig dreggen bleek, toen zijn lijk werd opgehaald. Te Amsterdam voorkwam de politie wanorde lijkheden bij de begrafenis eener vrouw op het kerkhof „De Liefde." De vrouw stierf op 17-jari gen leeftijd, na een jaar te zijn gehuwd en een groote volksmenigte wilde den nagenoeg even jeug digen weduwnaar te lijf, die beschuldigd werd zijn vrouw te hebben mishandeld. De winkelier S. te Zevenbergen is naar Amerika vertrokken, zijn vrouw en kinderen onverzorgd achierlate. de. De Thouars, verdacht van diefstal te Hoorn, is te Joure in een slaapstede in hechtenis genomen. In de veenkolonie Compascuum heeft een he vige vechtpartij tusschen een 20 lal jongelieden, waaronder ook meisjes, plaats gehad. Met schoppen en vorken ging het als wilden op elkaar losde meesten keerden met ten bebloed hoofd naar huis. Te Rijsoord geraakten de kleeren van oen kind, dat te dicht bij den haard stond, in vlam. Aan armpjes en gezicht bekwam de kleine hevige brand wonden. Te Utrecht vloog Woensdag een in brand staande dienstmeid door de straat. Een vrouw wierp haar mantel over het meisje heen, dat daar door gered werd. Aan het bovenlijf had zij echter erge wonden bekomen. Te Wormerveer is een 23-jarig jongeling bij 't boomen van een schuitje in de Zaan gevallen en verdronken. In het Noord-Willemskanaal te Assen is een 80 jarig vrouwtje en in de Vaart bij Barneveld een jeugdige koopvrouw in witte brood, verdronken. Een conducteur van den Gooischen tram, v. d. H., is aan den overweg te Amsterdam door een trein aangereden en tus schen de rails geworpen. Hij werd zwaar doch niet doodelijk verwond, ouder den trein uit gehaald. Bij een hevig onweder is Don derdagavond de kerk te Ohe en Laak door den bliksem getroffen. Een altaar en de meubelen le den veel schade, doch brand ontstond er niet. Een lijk, in een bosch onder Wijhe gevonden, bleek bij onderzoek eigenlijk niets meer te zijn dan een geraamte, vermoedelijk afkomstig van eene vrouw, die, onder den naam van Hendrikje, jaren lang bedelend in die streken heeft rondge zworven en altijd in eene schuur of een bosch ging liggen slapenten minste inen meende haar aan de nog aanwezige kleedingstukken te kunnen herkennen. Denkelijk heeft ze op de plaats, waar de overblijfselen gevonden zijn, vóór eenige maanden reeds zich te slapen gelegd, en is zij daar, door eene ziekte overvallen, overleden. Na gekist te zijn, is het overschot naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. De rechtbank te Breda heeft rechtsingang ver leend, met bevel tot gevangenhouding en instruc tie, tegen A. van Rooi, oud 20 jaren, sigaren maker, laatst wonende te Oudenbosch, verdacht van de branden te hebben gesticht welke vóór eenigen tijd te Et ten, Oudeubosch en elders plaats hadden. Aldaar is ook een jeugdige dieven bende in handen der politie gevallen, die op de kermis messen, pijpen enz. uit kramen stallen, om ze voor een kleinigheid, messen van f 1 en meer en pijpen van f 10 voor 10 centen te ver- koopen. De dief die den predikant te Wes tervoort bestal, heeft zijn slag geslagen tusschen drie uur en half vier. Omstreeks half vijf is hij aangekomen in een herberg te Duiven, waar nog alleen een boerenmeid op was. Deze heeft gezien dat hij de gestolen reisdeken in een zakdoek knoopte, het dameshorloge bekeek, brieven uit de jas te voorschijn haalde en er weer instak; zijn bier betaalde hij met twee halve grossen, die hrj uit een handvol rijksdaalders zochthij sloeg de gestolen jas om en vroeg naar het uur van vertrek van den eersten trein naar Duitsch- land en ging heen, om een oogenblik later nog even terug te komen, daar hij de insgelijks ge stolen parapluie had achtergelaten. Hij is een Duitscher, p. m. 25 jaar oud, klein, vlug en zon der baard. Omstreeks half negen is hij de gren zen te voet gepasseerd bij Babirich. De Prui sische politie is uit Arnhetn op de hoogte ge steld. Zekere C. A. van Deutekom uit Kralingen is spoorloos verdwenen en heeft zijn minderjarige kinderen overzorgd achtergelaten. Te Dordt heeft een 23-jarige sjouwer, A. B. zijn vroegere minuares mishandeld en brand bij haar veroor zaakt. Ilij is deswege gearresteerd. Een paar jeugdige arbeiders uit Zoelen, die aldaar en te Tiel in den laatsten tijd herhaaldelijk kippen en eenden stalen, zijn door de politie gevat. Door insluiping heeft men bij een schoenmaker in de Planciusstraat te Amsterdam ruim f 200 aan papier en geld en een gouden horloge gestolen. Een som van f 60 en 4 jassen zijn aan den kleermaker v. B. te Nederweert, door inbraak, op klaarlichten dag ontvreemd. s BOSCH, aan de Parade. Specialiteit in Vergrootingen riaar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, ill alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po- seeren. Opname met liet instantane procédé. NB. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergroolingen en andere Fotografien. ^es Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. ONTVANGEN een groot assortiment etc. met 2 jaar garantie; alsmede een uieuwen voorraad zeer geschikt voor St. Nicolaas Cadeaux. iïJS£~" Reparatiën worden ten spoedigste en tegen billijke prijzen uitgevoerd. J. B. VIGIER. f Dassen. Geboren: Cornelia Adriana, d. v. H. van Goip on A. G. Zijliuans; Job Johannes* z. v. C. v, d. Steil, en E. Versteeg l. Adriana, d. v. A.1 Winterrnaus en M. C. vau der Pluijm; Honrica, d. v. H. Loesterinans en P. Kievits; Johanna Theodora, d. v. A. van Dinteren en J. M. v. d. Pluim; Gerardus, z. v. A. J. J. v. d. Pluijm en P. de Gast,; Johannes Pieter, z. v. A. v. Meche- leu on C. P. Selders; Adrianus Cornolis, z. v. A. Knijpers en M. J. v. Dinteren; Wilhelmina, d. v P. v. d. Srelt en D. v. d. HenvelArie Marinas, z. v. W. Verhoeven en B. Kant; Arnoldus, z. v. H. do Bodt en M. A. v. Dijk. 1000, no. 8745; 400, no. 8976; 200, nos. 5184. 9345 en 18877; 100, nos. 3484, 6369 en 16316. Ie Klasse. Trekking van 24 Nov. Prijs van 20000, no. 10991; f 1500, no. 14365; f 1000, no. 2170; 400, nos. 13553, 13510 en 2110; 200, no. 13396; 100, nos. 19321, 10373, 2054, 307, 13888, 5710 en 18515. Ie Klasse. Trekking van 25 November. Prijs van J 400: no. 19918; f 200: no. 20513. Een edele daad van een Javaan. Eenige jaren geloden was de heer B. assistent-resident in eene der afdeelingen van Midden-Java. Hij wa3 gehuwd met eene halfbloed Europeesche vrouw en uit hen was een zoon geboren, die van zijne jengd af van i zijne moeder geleerd had met minachting op de iu- I landers neder te zien en die de inlandsche bedien den dan ook meer als slaven dan vrije dienstknech ten behandelde. Doch een Javaan verdraagt veel, al wordt hij onrechtvaardig behandeld. De zoon des huizes had op het oogenblik, waarvan wij spreken, den leeftijd van 16 jaar bereikt en had het vooral steeds gemunt op een ouden inlandschen bediende, Sariman geheeten. Nooit kon deze Javaan goed doen en vaak moest hij de beleedigendste woorden van den verwenden knaap ondervinden, vaak ook had bij de striemen van de karwats zijns jeugdigen meesters op zijn rug gevoeld. Doch Sariman bleef trouw aan zijn jeugdigen meester en verzette zich nooit in woord of daad; er zon een dag komen, waarop hg kwaad met goed zon vergelden, en die dag bleef niet lang uit. In de assistent-residentie van den heer B. werd geketjoed. Wat feetjoeën is, lezer? De vreeselijkste ramp, waaraau een plaats op Java kan blootstaan. Een ketjoepartij is een bende boeven van de ergste soort, die het land doortrekken om te rooven en te plunderen. Onverwachts vallen zij des nachts het huis aan, waarop het gemunt is, stelen wat zij krijgen kunnen, vermoorden de bewoners, stoken het huis in brand en verdwijnen te midden der ontsteltenis, die zij veroorzaakt hebben. En daar de leden van zulk een ketjoepartij in den regel vertrouwd zijn met de omgeving, thuis in alle hoeken en gaten van het bergland, kost het de justitie dikwijls groote moeite hen in handen te krijgen. Zulk een bende nn maakte sinds eenigen tijd de afdeeling, waarin de heer B. bestuurder was, on veilig. Men had gehoord dat de boeven ook de woning van den assistent-resident wilden plunderen en daarom werd deze des nachts goed door politie- agonton bewaakt, doch zelfs die waakzaamheid bleek niet te baten, want op een goeden nacht vielen de roovors die agenten, of oppasseis, zooals men ben in Indië noemt, aan, vermoordden hen en drongen do woning van alle kanten binnon. Tegen de overmacht viel niets te doen; de heer B. vluchtte dan ook met zijn vrouw en wist met haar onge deerd de woning van den regent to bereiken, doch eerst daar bemerkten de ouders dat hun zoon niet bij hen was. In hun ontsteltenis hadden zij niet aan den knaap, die in een andere kamer sliep, gedacht.. Wat was er van hem geworden? Misschien was hij reeds door de booswichten vermoord. Do regent zond dadelijk de noodigo dienaars uit om den toestand op te nemen, toen een man, met bjoed bedekt, zich vertoonde in de voorgalerij, op zijn armen den knaap torsehende. De ouders waren buiten zich zelf van vreugde, zij overdekten den knaap met kussen en eerst toen de eerste vreugde des wederzien s voorbij was, letten zij op den redder van hun kind Bloedend, door verscheidene krissteken gewond, lag hij daar op een rnstbank het was Sariman, 'die ten koste van zijn eigen loven zijn jeugdigen meester had gered, die hem nooit anders dan leed had aangedaan. f UITWIJK. De proof, in het vorige jaar door enkele landbouwers hier genomen met het verbon- wen van winterboonen, heeft niet bij éen aan de verwachting beantwoord en is niet herhaald gewor den. Wel kwamen de boonen welig te voorschijn en doorstonden den vorst gedurende den winter, doch bij bet vorder ontwikkolen badden ze van de voorjaarsvorsten zooveel te lijden, dat een groot gedeelte geheel verloren ging en het overblijvende, geen noemenswaard beschot kunnende opleveren, omgeploegd werd. ZUILICHEM. Het rooien en schepen der bieten is hior afgeloopen. Nog ziet men wel eon enkel hoopje aan 't hoofd leggen, maar dat is niet noe menswaard moer. De prijs van knolrapen is hier in den omtrek van 70 tot 50 cent gedaald. Voor don landman zou het te weuschen zijn dat dit product weer spoedig in waarde toeDam. KERKNIEUWS. Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's-Bosch, hoeft benoemd tot pastoor: te Tilburg, parochie Korvel, den WelEerw. heer P. Verschueren; te Berkel den WelEerw. heer M. G. P. Mutsaers; te Maria-Pol der onder Dussen, don WelEerw. heer J. A. de Croon; tot rector: aan het liefdegesticht te Oerle den WelEerw. heer F. J. A. Boex; aan het liefde gesticht te Moergestel den WelEerw. heer S. J. F. vau den Eijndo; tot kapelaan: t,e Dinter den Wel Eerw. heer J. W. der Kinderen eu tot assistent te Breugel den Eerw. heer A. C. Bertens, prieter van het seminarie. Voor het hof te Amsterdam stond Dinsdag te recht de 39-jarige Willem Adrianus Langelaan, van beroep zeevarende, geboreD en wonende al daar, als beschuldigd van poging tot moord op den agent van politie Jelle Korfmaker. Het O. M. noomdu de daad van den besch. po ging tot een lagen sluipmoord en eischte zijue voroordeeling tot 8 jaren gevangenisstraf. Maandag a.s. uitspraak. Prijzen van 100 en daarboven. lo Klasse. Trekking van 23 Nov. Prijs van 5000, no. 8027; 1500, no. 19398 De toren der protestantsche kerk te Peize loopt zeer groot gevaar zijn evenwicht te vorliezen. Na afloop van de godsdienstoefening van Zondag jl. althans, maande de predikant de gemeente aan, zich niet al te dicht in do nabijheid van den kolos- Sas te wagon. De toren werd eerst in 't begin de zer eeuw gebouwd. Toen men dezer dagen in den tuin van de pasto rie der Ned. Herv. gemeente te Schagon aan het boomen planten was, vond men in den grond een steen met het opschrift,: »A1 die dit vindt moet dieper graven.Aan de andere zijde las menAbra ham Koning, 1736.In de hoop wat heel bijzonders te vinden, groef men heel diep, maar 't eenige wat men vond was een met keisteenen gevulde pot. Men houdt het er voor dat de predikant Abraham Koning van Grosthuizen, die in het tijdperk 1750— 1790 leeraar te Schagen was, hot grapje heeft be dacht, waardoor thans de naneven zoo deerlijk ge fopt zijn. Een treffend staaltje van getrouwheid der dieren kan men op enkele uren van den dag gewaar wor den, wanneer men do Bagijnenstraat te 's Hage door loopt en dan ziet, hoe in het openstaaud tuimelraam van het thans onbewoonde huis van H, die nog steeds in hechtenis is, door de poes is plaats geno men, terwijl de daar thuis behoorende hond dau jankend op do stoop zit, alsof die wilde zeggen: waarom mag jij er in en ik niet? Voor de ramen van een winkel in petten en mut sen in de Hoogstraat te Amsterdam stond Maan dag te lezon: »Wie voor een galden koopt, krijgt 2 op den koop toe.« Het spreekt vau zelf dat vele voorbijgangers, vooral zij die van buiten de stad met den Maandag de markt bezochten, zich lieten verlokken om hnn slag te slaan. De meos- ten gingen met een pet of muts naar huis, maar niemand ontving de beloofde 2 gulden. Toch was de winkelier in zijn recht; daar niet één voorwerp tegen één galden werd verkocht, maar wel daar benetlen of daar boven, kon niemand er zich op beroepen dat hij voor een golden bad gekocht. Te Beors bij Grave komt thans het zeker zeld zame geval voor dat het gansche onderwijzend per soneel, bestaande uit een hoofd- en hulponderwijzer, benevens een onderwijzeres in de haudwerken, door ziekte zijn verhinderd school te houden, zoodat de lokalen voor de jeugd zijn gesloten. De leerlingen lachen in hun vuistje! zegt 't Rotterd. Nieuwsbl. Een boer uit Oldenbnrg, kocht in de nabijheid van do grenzen een paar mooie hammen en besloot te beproeven om die tehuis te krijgen, zonder de verschuldigde rechten to betalen. Hij plaatste ze op den bok van zijn wagen en ging er op zitten. Toon hg aan het gronsstation kwam, voegde een grensbeambte hem toe: Hob je wat aan te géven? Jawel, sprak de boer, twee hammen. Waar zijn die? Wel, ik zit er op. Grappenmaker, riep de ambtenaar, ga jij maar door hoor. Recht in zijn schik, dat zijn list zoo goed was geslaagd, reed do smokkelaar met de tweo hammen verder. Vele eerzame huismoeders en deftige dames, die haren afkeer nauwelijks kunnen bedwingen als zij een werkman een tapperij zieu binnengaan, zullen vreemd opzien als wij haar vertellen dat zij zelf aan den drank zjjn. Eu toch is dit in letterlijken zin waarheid. Qnina Laroche, Zeunwdroppels, Liqueur Benedic tine, Levens-elixir, Maagbitter en dergelijke zooge naamde geneesmiddelen, die zij gewoon zijn te ge bruiken, bekoren haar dikwijls alleen om het alcohol gehalte dat zij bevatten. Als zij een dag overslaan, voelen zij zich onplei- zierig gestemd en vorbeelden zich dat de oorspron- lijk ware of vermeende ongesteldheid, waarvoor zij indertijd haar droppels zijn begonnen te gebruikeu, terugkeert, en haasten zich daaraan door een ver nieuwd gebruik een einde te maken. Doch het is alleen omdat zij haar lichaam aan deze opwekkende middelen hebben verwend; het is hetzelfde gevoel dat de man, die gewoon is een borrel te drinken, naar de kroeg drijft. (Mbl. t. de Kwakz.) t DUSSEN, 25 Nov. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 209 kilo boter. Zij gold van 1.00 tot 1.18. Na eene ongesteldheid van slechts enkele dagen, overleed heden, zaeht en kalm, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behnwdkinderen, mijn geliefde Echtge noot GERRIT GERRITSE VOS, in den oudordom van ruim 85 jaar. Wed. G. G. VOS Geb. A. van Andel. Veen, 23 November 1886. (voorheen A. G. SCHULL.) Fotograaf van Z. M. den Koning. Alolier tot vervaardiging vau alle soorten Foto- grafiën Kooldruk, Lichtdruk en andere procédés. Specialiteit iu vergrootingen tot LEVENS GROOTTE naar kaartjes, Daguerrotypo Glasbeel den en Olieverf. Groepen. Landschappen. Architectuur. PORTRETTEN aan huis genomen. Samengestelde GROEPEN volgens opgave. Portretten ia Olieverf, ca z. enz. eaz. Bass Co's Pale Ale 15 ct. p. l/s fl. Extra Stout 15 id. Vollenhoven Co's Extra Stout 12ys id. Id. Princesse Bier 12 ct. Vi» 6V2 ct. 1/2 fl. Pilsener, Ntirnberger Bior Beiersch Bier Dortmunder Lagerbior Hollandsch I II Nieuwlicht le kwaliteit 17 id. 9 16 id. 81/2 id- 13 id. 7 id. 10 id. 6 id. 9 id. 5 id. 12 id. 6V2 id- Prijscourant op aanvrage. Verzendingen door geheel Znid-Ned. per 50 stuks franco.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3