Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. ling zijner daden nooit met ééne hand aan te vatten wat hij met beide grijpen kon. Toen hij 24 jaren oud was, was hij een gevierd man. Zijn Pickwick had hem met één sprong roem bezorgd en hem zijn toe komst getoond. HEUS DEN, 80 Nov. t Onder de regeerings-antwoorden, in zake Wa terstaat omtrent de Staatsbegrooting ingekomen, wordt omtrent de Nieuwe Maasmond het navol gende gezegd vHet is zeer wel mogelijk in één jaar voor 2*/4 millioen onteigeningscontracten te sluiten, maar welke gronden daarvoor zullen worden aan gekocht en waar die gelegen zijn, is nog niet op te geven. Met kracht aangevangen en zonder tijdverlies, hoopt men de onteigening in twee a drie jaren geheel te kunnen verrichten, omdat eerst daarna de geregelde voortgang van het werk verzekerd is. Men rekent in 't volgende jaar de sluizen aan de zuidzijde der nieuwe rivier voor het afwaterings- en scheepvaartkanaal te kunnen aanbesteden. Bij gunstigen afloop van de onteigen'ng hoopt men het graven der nieuwe rivier en van het noordelijk afwateringskanaal tusschen de Pere- boomsche sluis en den Dussenschen Gantel te kunnen aanvangen en wellicht ook met het maken der uitwateringssluis voor het noordelijk afwate ringskanaal. Voor den bouw van de brug te Heusden zal een afzonderlijk voorstel aan de Vertegenwoor diging te zijner tijd worden gedaan. t Zoowel het harmonie-gezelschap te Herpt als vHeusdens en Herpts Mannenkoor/' gaf in de vorige week het eerste winter-concert voor honoraire leden met hunne dames. Tot ons genoegen mogen wij constateeren dat de Herptsche harmonie steeds blijft voortschrij den op de baan der kunst. Alle nummers van het programma werden flink afgespeeld, ofschoon er onder waren, die ongetwijfeld eene langdurige en moeilijke voorbereiding hadden gevorderd. De heer Hörnman, uit 's-Bosch, gaf een paar solo's op de cornet h piston ten beste, welke algemee nen bijval verwierven terwijl onze stadgenoot de heer G. van Bokhoven, voor 't eerst optrad als clarinet-solist (begeleid door de piano) met een nummer dat een buitengewone technische vaardigheid van den dilettant eischte, zonder in evenredige mate het gehoor van het publiek te kunnen boeien. Ook van „Heusdensch en Herpts Mannenkoor" mag naar waarheid getuigd worden dat er voor uitgang, groote vooruitgang zelfs, merkbaar is. Het gezelschap verheugt zich blijkbaar in eene voortreffelijke leiding onder welke het gewis eene schoone toekomst te gemoet gaat. Vooral het koorstuk Hollands Glorie," met piano-begelei ding maakte een machtigen indruk. Ook //Op waarts" en //Chant Militaire," werden zeer ver dienstelijk opgevoerd. Diegenen onder de honoraire leden, welke ver zuimden de beide besproken concerten te gaan bijwonen, hebben zich vrijwillig (moedwillig zou den wij haast zeggen) beroofd van een genot dat in ons eentonig kleinsteedsch leven eene aangena me afwisseling brengt voor ieder, die niet geheel misdeeld is van gevoel en smaak voor de edelste der schoone kunsten. Waarlijk, muzikanten en zangers verdienen wat meer belangstelling en waardeering, dan het pu bliek bij deze beide eerste uitvoeringen hun be toond heeft. t WAALWIJK. Het Rijks-Telegraafkantoor alhier, zal voortaan des Zondags van voormidd. 9 tot 10 en van 12 tot 1 en van 4 tot 5 ure na middags geopend zijn. t 29 Nov. De alhier verschijnende //Echo vau het Zuiden," geeft in haar nummer van gis teren een hoofdartikel, dat tot opschrift draagt //WaalwijkBesoijen." Na aangetoond te hebben hoe beide gemeenten in meer dan één opzicht dezelfde belangen hebbenterwijl de eerste vele uitgaven heeft, die de andere te stade komen, wijst zij vervolgens op het voordeel dat voor beiden zou gelegen zijn in aaueensluiting. De administratie van twee, zou tot eene gemeente kunnen worden teruggebracht. Verschillende amb tenaren zouden daardoor kunnen worden gemist, hetgeen voorzeker een groote bezuiniging voor beiden zou teweeg brengen. Het algemeen be lang zou echter door beide gemeenten begrepen moeten worden zoo zij zonder strijd tot het gewenschte doel willen geraken. Zonder hieromtrent een oordeel te willen uit spreken, gelooven wij toch niet dat een aaneen sluiting, hoe goed die ook zou kunnen werken, zoo geheel vredelievend tot stand zou kunnen worden gebracht. Het gemis van eenige ambte naren toch, zoo juist als bezuiniging genoemd, zal vermoedelijk ook wel een groote struikelblok zijn op het gewenschte effen pad. t BRAKEL. Z. M. heeft benoemd tot Dijk graaf van het polderdistrict Bommelerwaard be neden den Meidijk, den Heer M. Vervoorn. AN DEL. Bij de Woensdag jl. gehouden ver gadering van den gemeenteraad alhier waren, be halve het hoofd der gemeente, ook vier raadsleden tegenwoordig, die zich, naar men zegt, in de vorige week door den Commissaris des Konings hadden laten beëedigen. Zooals men weet, heeft het conflict tusschen den burgemeester en de raadsleden maanden lang geduurd. t WERKENDAM. Benoemd tot onderwijzer alhier, de heer A. J. C. Plaat, te Geertruiden- berg. t WOUDRICHEM, 28 Nov. De Heer J. C. K. Nonhebei, predikant bij de Herv. gemeente alhier, heeft na rijp beraad voor het beroep naar de Herv. gemeente van Lopik c. a. bedankt. t ALMKERK, 27 Nov. In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur is de telephoon beproefd. Het toestel voldeed volkomen aan de verwach tingen. Men verneemt dat het kantoor spoedig voor den dienst zal worden opengesteld. t DALEM. In de laatste dagen werd van ver scheidene grienden, om en bij Gorinchem, het 4-jarig rijsgewas publiek verpacht. Ofschoon de prijs van het hoephout aanmerkelijk lager dan andere jaren is, werden goede grienden nog ver pacht tegen 270 a 300 per II.A. t Het melkvee graast hier nog altijd in zelfs wel voorziene velden, terwijl het in het allerminst niet naar den stal hunkert. De zuivel- opbrengst, zoomede de prijs daarvan, is zeer be vredigend en de gezondheids-toestand van het vee, uitgenomen eenige sterfgevallen onder de kalveren, zoo gunstig mogelijk. t Tot leden der kamer van koophandel en fabrieken te Gorinchem, werden Zaterdag, 27 dezer, gekozen de h.h. H. Ilooghwinkel, P. J. Dingemans, C. van Drooge Dz. en A. A. Hessig. In zijn memorie van antwoord op het hoofd stuk //Waterstaat" enz. van de staatsbegrooting verklaart de minister van waterstaat, dat de re geering geenszins kunstmatige opbeuring van den landbouw beoogt, maar van de benoemde land- bouw-commissie onmisbare inlichtingen verlangt. Die commissie zal niet blijvend zijn. Een herziening van de onteigeningswet is op gemaakt, maar wordt aangehouden met het oog op eene mogelijke grondwetsherziening, en op denzelfden grond wordt een voorstel tot reorga nisatie van het vvaterstaatscorps aangehouden. Eene afschaffing of vermindering van het zee- port bij verzendingen per post via Marseille per Nederlandsche mail naar Indië, wordt overwogen. Tegen afschaffing bij verzending via Napels en Brindisië bestaan financicele bezwaren. Verder verklaart de minister, dat de aanleg van het Merwedekanaal ook in het loopende jaar voortgezet is met den spoed, dien de vordering van de onteigening gedoogde. Omtrent den loop der onteigening geeft hij uitvoerige mededeelingen. Overal waar de stand der onteigening dit toelaat zijn de werken in gang. In 1886 is tot 16 November voor den aanleg van het Merwedekanaal besteed 3,665,000 en in het geheel sedert 1881 ƒ8,976,477. Het bouwen der sluizen aan den Binnen-Zeedijk be oosten Zeeburg kan bij gemis van overeenstem ming met de polderbesturen nog niet worden aanbesteed. Uit Amsterdam is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin naar aanleiding der ont worpen Zondagswet, het oog wordt gevestigd op de duizenden Israëlieten, die in de diamant-in dustrie werkzaam zijn, en door de bepalingen der wet in hun levensonderhoud worden getroffen. In de door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant ten laste dier provincie opengestelde 31 /3 pCts. geldleening van 50,000, is voor ƒ113,000 ingeschreven. In aandeelen van 500, zijn daar van gegund: 6 ad 100, 11 ad 99 en 83 ad 9885/ioo ten honderd. De voor den aanleg van het park „het Val kenberg" overtollig geworden 50 a 60 eike-, ype-, linde- en kanadaboomen hebben opgebracht de vrij groote som van 1059.25. De 3 zware ka- nada's, aan den kant der Kon. Mil. Academie, brachten respectievelijk 70, 79 en 84 op. John. P. De Rot vestigt in het //U.D." de aandacht op de onbegrijpelijk groote hoeveelheid asbestos, die in Transvaal te vinden is en vraagt of geen Hollandsche Maatschappij deze stof, die nu renteloos ligt, productief kan maken. Het hoofdpunt in de geschiedenis van den dag is de opening van den Dnitschen Rijksdag en de troonrede, bij die gelegenheid voorgelezen. Het zwaarste punt in die troonrede is niet dat Dnitsch- land naar vrede streeft. Welke regeering zou het onigokeerde durven zeggen Het ligt hierin dat de keizer deu volke verkondigt dat de militaire lasten, thans reeds onduldbaar, nog verzwaard zul len worden. In Dnitschland wordt de sterkte van het leger bepaald bij de wet voor den tijd van 7 jaar; deze instelling heet das het septennaat. Het loopende septennaat eindigt eerst 31 Maart 1888. De Dnit- sche Regeering wil evenwel reeds 1 April 1887 het leger enorm versterkt hebben, met niet minder dan 10%, hetgeen de oorlogslasten per jaar niet minder dan 20 a 25 millioeu zal doen stijgen. De verzwaring ia zoo ernstig dat zelfs het volgzame blad de »Kölnische Zeituug* zich ongerust maakt over het lot van het voorstel. Het wordt in Dnitschland van alle kanten dan ook reeds hevig aangevallen. Men vindt tegenspraak tnsschen den vredelievenden toon van de troonrede en de ge lijktijdige aankondiging van dit ontwerp. Daaren boven acht men de versterking veel te groot en de kosten veel te hoog. De liberalen hebben dan ook vast besloten, niet alleen tegen verhooging van de legersterkte te stemmen, maar te eischen dat voortaan de begroo ting van oorlog elk jaar door den Rijksdag worde goedgekeurd, evenals andere begrootingen. Bij hen sluiten zich aan: de Polen, de Elzassers, de democraten, de socialisten en de Denen. Als eenig motief voor het militaire plan wordt opgegeven dat Frankrijks en Rnslands legers grooter zijn. De Parijscho Tempsheeft reeds aangetoond dat dit niet waar is. De Dnilsche cavalerie alleen is reeds 30 a 40 duizend man sterker dan de Fransche. Maar dat eeuwige verwijten van elkan ders legersterkte is eene gevaarlijke methode. Zij voedt slechts het wederzijdsch wantrouwen. Men spreekt thans in alle groote rijken van den algemeenen vrede die verzekerd is. Maar men doet heel anders, jnist of een groote oorlog op til is. Iu do Duitsche troonrede wordt gezegd dat de hangende Oosterscho qnaestie Dnitschiands belangen niet raakt en de Fransche minister-president heeft, hetzelfde in de Nationale Vergadering omtrent Frankrijk gezegd. Deze qnaestie is in elk geval nog steeds het dreigende punt in Europa. De Rassen doen niets dan komplotten en samonzweringen in de hand werken, en de overige mogendheden beschikken over den troon vau Bulgarije alsof dat land niet onafhankelijk was. Men is nog altijd zoekende ntar een geschikten candidaat en men begint te spreken over de moge lijkheid dat ten slotte toch Alexander van Bateu- berg wordt herkozen. De getrouwen van den vorst in Bulgarije, ont wikkelen al hunne kracht om het regentschap te bewegen, opnieuw de groote Sobranje bijeen te roepen, overtuigd dat de meerderheid onfeilbaar Alexander zon herkiezen. De Bnlgaarsche regenten zeggen het bowijs in handen te hebben dat de jongst ontdekte samenzwering ten doel had, de leden van het regentschap, den minister van oorlog en majoor Popow te verinoorden. Verder dat generaal Kaulbars dit plannetje zon hebben opgezet. De regenten zonden voornemens wezen aan de Enro- peesche kabinetten hunne bevinding mee te deelen. Kaulbars is intusschen via Koastantinopel naar Petersburg op reis. Het verdient zeer de aandacht dat de generaal iu de hoofdstad van het Tnrksche rijk is ontvangen, als ware hij er de grootste vriend van. De Sultan heeft hom een langdurig verhoor verleend en op deu koop toe, kommandeur van de Medjide-orde gemaakt. Deze ontvangst doet het vermoeden rijzen, dat do geruchten toch wel waar zijn geweest, dat er eene geheime overeenkomst tnsschen Rusland en Turkije was gesloten. Eerst als Kanlbars eenigen tijd to Petersburg is, zal men kannen bemerken, wat zijne zending nu eigenlijk heeft uitgewerkt. Terwijl beweerd wordt dat Dnitschland op het punt staat oen vergelijk te bewerken, waarbij de eischen van Rusland en Oostenrijk gelijkelijk wor den gewaarborgd, spreken de goed ingelichte bladen van Weenen het bepaald tegen dat er een En- gelschOostenrijksch verbond is gesloten. Dit gelooven wij gaarne, Engeland heeft een blok aan het been in Ierland, en jnist in deze dagen laat zich dat weer iu alle zwaarte gevoelen. In den laatsten tijd toch hebben weder eene massa Iersche pachters de pacht niet kannen be talen. Daarop heeft eindelijk het conservatieve Engelsche kabinet besloten, in zijn waar karakter op te treden en door macht van soldaten en dien ders de pachters te dwingen tot betalen, of tot ontruiming hunner woningen. Dit wreede besluit zal in Ierland weder tot geduchte botsingen leiden en een bloedige opstand was gansch niet onmoge lijk. Daarenboven staan de Ieren in Amerika ge reed hun landgenooten bij te staan, en als voorbo den komen de Amerikaansche dynamietmannen weer naar Eugeland, om door hunne schaudelijke aauslageu schrik en beroering in het land te bren gen. Do Iersche qnaestie ware dus voor het En gelsche kabinet reden gonoeg om niet aan buiten- landsehe bondgenootschappen te denken. In België dnnrt de strijd over de plaatsvervan ging on hare afschaffing onverpoosd voort. Er zijn onderscheidene gemeenten, waar de twee politieke partijen zich even sterk vóór die afschaffing ver klaren. De Belgische minister van justitie had onlangs eene wet »tegen opruiïug« ingediend, waarin elke opruiïng tegen het gezag in het openbaar door woord, schrift, teekening, drukwerk enz. wordt ge straft met gevangenis van 8 dagen tot 3 jaar en boete van 50 tot 3000 francs, »ook al is de op ruiing zonder gevolg geweest. De heer Woeste, clericale hoofdman, heeft ongun stig gerapporteerd over dit voorstel. Als de libe ralen aan het roer zijn en er bestaat zulk eene wet, zeide hij, dan zou dit voor ons een groot ge vaar zijn. Dit is juist gezien. Hij die de vrijheid aan bau- den legt, met bet oog op eene bepaalde partij, graaft in den regel een kuil voor zijn eigen partijgenooten. (4 Te Villeneuve is overleden Marguerite Bellanger, die als maitres van Napoleon III indertijd veel van zich deed spreken. Zij was aanvankelijk figurante en later marcheuse in de opera en had reeds me nigeen gelukkig gemaakt, toen zij het op zekeren dag in het hoofd kreeg in het Bois de Boulogne margnerites te werpen in het rijtuig, waarin de Keizer alleen gezeten was. Van dien tijd af dateert de liaion, waaraan door de Keizerin een einde werd gemaakt. Marguerite, die moeder was geworden en den Keizer in den waan had gebracht, dat hij de vader was van het kind, werd door tnsschenkomst van de justitie er toe gebracht openlijk te ver klaren, dat zij den Keizer had misleid. Tot be looning voor die verklaring kreeg zij het kasteel van Monchy. Het kind in qnaestie is thans 22 jaar ond. Marguerite zelf bereikte den ouderdom van 48 jaren. In den laatsten tijd leefde zij geheel in afzondering. Uit Joigny wordt bericht, dat zekere Benon, een oud man, door zijn zoon en schoonzoon vormoord en nog levend in een pat. werd geworpen. De da ders zijn gearresteerd. Te Toulon heeft een gen darme zijn vrouw, met wie hij pas drie maanden was getrouwd, en daarna zich zelf doodgeschoten. Te Algiers heeft een leerling van het lyceum een zijner medeleerlingen met een mes doodelijk gewond. De keizer en keizerin van Dnitschland hebben, zegt men, een medaille ingesteld, die zal worden verleend aan echtgenooten, die hun gouden of zil veren bruiloft hebben gevierd! j> Daily News« meldt uit Odessa, dat de Russi sche regeering weder het plan heeft opgevat, de landengte van Perekop te doen doorgraven en dat dadelijk mot het gravon van het kanaal begonnen zal worden. Te Raiding heeft zekere Franz Baner zijn vrouw met een bijl afgemaakt, daaina zijn oudste dochter en toen zijn kleindochtertje. Na nog zijn jongste dochter te hebben geworgd, verliet hij daarop zijn hnis. Men denkt dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Vrijdag is een diefstal van U/g millioen frs. ge pleegd. Do Engelsche mail werd 's nachts te 3 uren op den weg van Ostende naar Verviers geplunderd. Te Verviers werd de diefstal geconstateerd, 22 zakken met waarden waren opengesnedeno. a. waren 41 pakjes, diamanten bevattende, gestolen, vele wissels enz. De Belgische staat is gedeeltelijk aansprakelijk; de meeste vermiste pakjes waren verzekerd door de Engelsche afzenders. Het per soneel van den trein wordt niet verdachtvijf rei zigers schijnen de schuldigen te zijn en men is hen reeds op het spoor. Altdorf, het plaatsje nit de Teil-sage wel bekend, had onlangs een verschrikkeljjken nacht. Hot wond dat op tien minuten afstands van den straatweg ligt, die naar Bürglen voert, verbergt een kleine hoeve, NuszbSamli geheeten. Des avonds omstreeks half tien hoorde men in Altdorf eensklaps het vreeselijk geraas eener bergstort.ing en daartusschen een geschreeuw om hulp, dat van don kant der hoeve scheen te komen. Do veearts Anton Bissig bedacht zich niet lang, maar snelde naar Nusz- biinmli en ofschoon groote, zware steenen hum voor- bijrolden, hij sloeg op het gevaar geen acht. In het huisje dat door eene arme weduwe werd bewoond, zag het er treurig uit. Een reusachtig rotsblok was midden door het dak gevallen, alles verpletterend, tot zelfs een gedeelte van het ledi kant, waarin do vrouw lag, die als door een won der ongekwetst bleef. Wel waren echter balken en planken over haar heen gekomen en hielden haar in eeve enge gevangenis opgesloten. Bissig wrong zich doer het keukenvenster en het gelukte hem de vrouw uit haar netelige positie te bevrijden. Ook de knecht had geen letsel bekomen. Intusschen waren and. ren toegesneld. De steenen lawine bleef nog lang aanhouden en Altdorf's bewoners ver keerden den ganschen nacht in den angst dat er nog grooter onheil zon worden aangericht. Dergelijke borgstortingen komen meer voor en moeten, volgens het >Lnzerner Tageblatt,daar van het gevolg zijn, dat de bosschen te veel wor den uitgeroeid. In een steenkolenmijn te Wilkesbarke (Pennsyl- vanië), heeft een mpnontploffing plaats gehad, waar bij veertig mijnwerkers meer of minder ernstige brandwonden hebben bekomen, twaalf doodelijk. De overigen zullen voor hun leven mismaakt of ver minkt zijn. De tentoonstelling te Liverpool werd gesloten met een tekort van 15.000 pd. st. de commissie zal die moeten betalen. Men wil nu in 1887 weer een tentoonstelling houden, hopende daarmede het verlies te dekken. Te Castle Island (Kerry) had een ontploffing plaats dicht bij het politiegebonw. Een lont was in een flesch met krnit gestoken. VersckeideLe personen werden gearresteerd. Dépêches uit New-York melden dat de recht bank den eisch heeft toegewezen van de Fransch- Amerikaansche Handels-compagnie tegen de Pana ma-kanaal-maatschappij voor 639,000 doll., zijnde het saldo van een bedrag van 1,535,000 dat ge contracteerd werd wegens de werken aan het kanaal. De rechtbank wees arrest bij verstek; maar de New-Yorkscbe agenten van de Kanaalmaatschappij verzekeren dat haar niet-verschijnen in de gerechts zaal vermoedelijk het gevolg van een verzuim is. De Lesseps, die gedagvaard werd tijdens zijn jongste bezoek aan de Unie, schijnt de papieren van het proces naar Parijs te hebben meegenomen. De Kanaal maatschappij zal waarschijnlijk tegen het arrest iu beroep komen. Naar men mededeelt zullen op verschillende kantoren der posterijen bij de te verwachten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2