DE KLEUN te Gorinchem, VERKOOPEN: Een perceel HAKHOUT, BILLARTFABRIEK. 2o.Een perceelHakhout, Verberne te Bussen, 5. Een perceel Weiland, Wed. W. L. Kuijk Zoon, Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. BURGERLIJKE STAND. MARKI BERICHTEN. ADVERTENTIEN. is L a. Op Vrijdag 10 Dec. 1886, b. Op Vrijdag 10 Dcc. 1886 Vrijdag 17 Dec, 1886 Een perc. bouwland en gracht, r/Maasstroom I en II.4 Stoombootdienst HEUSDEN 's-BOSCH. In de zitting van den Hoogen Raad van Maan dag werd het cassatieberoep behandeld van F. Do- mela Nieuwenhnis, door het Hof te 's Gfraveuhage voroordeeld wegens het boosaardiglijk en in 't openbaar smaden en honen van den persoon des Konings. In de gewone strafkamer van het rechtscollege was schier geen plekje op de publieke tribune te vinden, zooveel belangstellenden waren voor deze zaak opgekomen. Nadat de raadsheer-rapporteur mr. A. A. De Pinto uitvoerig verslag had uitgebracht, trad als ver dediger op de heer mr. S. Van Houten. Twee cassatiemiddelen werden door pleiter behan deld. Hij vroeg vernietiging van het geheele arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. De conclusie van het Openb. Ministerie in deze, is bepaald op 13 December a.s. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. De wereld bezit nog iets schooner en beter dan eene vrouw: het is eene moeder! De vreugde die wij andoren verschaffen is nog de grootste vreugde. De waarheid is een schat, die ons, in tegenover stelling van andere schatten, tot vijand maken hen, die wij er ruim mede bedeelenmen moet ze dus begraven of een besluit nemen om den haat te trotseren. Men kan op twee verschillende manieren een fout begaan; door te groote overijling, of te groote na latigheid. Door den ring des noodlots zijn wij allen omge ven. Gelukkig bij voor wien een vriendelijke, he- melsche zon die ring oplost in den ring van plicht en dezen kleurt met schoone, prismatische scha- keeringen. Toch blijft, die ring, ondanks alles, al tijd bestaan als de basis en hoeksteen van ons ge heele wezen. Een verstandig mensch trekt alleen partij van de ondervinding; eon dwaas zal*nimmer voorzichtig worden. De wereld is oen spiegel, waarin ieder zijn eigen gelaat ziet. Blikt, gjj mot een somber gezicht in dat glas, zij zal n treurig schijnenlach haar toe en lach met haar en zij zal oen vroolijke, goedhaitigo reisgezel zijn. Het verstand begaat alleen dwaasheden, als het niet hot, oordeel tot leidsman hoeft. De aarde is do onmetelijke rots, waaraan de menschheid, de eigoulijko Prometheus, geketend is en door den gier des twijfels verscheurd wordt. Zij heeft het licht gestolen en moet daarom gefolterd worden. De hoop is de dageraad die men in een storm- achtigen nacht in de verte bespeurt. Voor den geleerde is de wereld een begrip, voor don letterkundige een beeld, voor den dweper een droom, voor den onderzoeker een waarheid. Wilt gij nimmer ongelijk hebben, geeft dan altijd een ieder gelijk. Onze wenschon zijn zoo kortzichtig, dat wij dik wijls spijt hebben naar iets verlangd te hebben, op het oogenblik dor bevrediging. Hoe men op Korea zijn doodeu betreurt. Op het schiereiland Korea kan men dikwijls menschelijke gedaanten zien rondloopen, die van 't hoofd tot de voeten in geelgrijs liun6u gekleed zijn en lichtgele hoeden dragen. Bovendien maken zij hun gelaat nagenoeg geheel onzichtbaar, door er een lap van 't zelfde linnen voor te houden, die aan een stok bevestigd is. Deze zijn rouwdragers. Toen in 1882 een Japansch reiziger op de noordoostkust landde, vond hij alle overheidspersonen en verdere bewoners van Korea in dit vreemdsoortig rouwgewaad gehuld. Zij be treurden den dood der koningin, die men vermoord waande. Nadat haar onderdanen ongeveer een half jaar om harentwille rouw hadden gedragen, kwam zij gezond en wel uit haar schuilplaats te voor schijn, waar zij zich had weten te beveiligen tegen de vervolgingen van haar boozen schoonvader Tai- on-Kun. Voor een koningin rouwt men twaalf maanden, voor ouders en naaste bloedverwanten drie jaar. Eens, toen men aau een oud vrijer vroeg waar om hij nooit getrouwd was geweest, antwoordde hij: »Mijn ouders waren van oordeel dat ik een vrouw zou nemen en daar ik volkomen met hun meening instemde, vroeg en verkreeg ik de hand van een lief meisje, dat mij wel aanstond. Ons huwelijk was reeds bepaald, toen mijn aanstaande schoonvader stierf. Nu moesten wij natuurlijk drie jaar wachten. Nauwelijks had ik mijn rouwgewaad weer tegen gewone kleederen verwisseld, of ik moest het verlies van mijn eigen vader beweenen. Toen ook die rouwtijd verstreken was, werd de moeder van mijn aanstaande vrouw ziek en stierf, zoodat wij ons huwelijk alweder drie jaar moesten uit stellen. Eindelijk trof mjj de zware slag, dat ik ook mijn moeder moest verliezen en de dag van ons huwelijk dus nog verder werd verschoven. Met dit alles waren er twaalf jaren voorbijgegaan en waren wij beiden er niet jonger op geworden. Tot overmaat van mijn ramp werd mijn verloofd© door een zware ziekte aangetast. Ik ging haar op zoeken en ontmoette aan de deur haror woning mijn aanstaanden schoonbroeder, die tot mjjzeide: Hoewel gij nog niet wettig gehuwd zijt, zal ik voor ditmaal doen, alsof gij man en vrouw waart, ga binnen en beur haar op!« Pas was ia aan haar ziekbed getreden^ of mijn arm aanstaand vrouwtje blies deu laatsten adem uit. Sedert heb ik alle trouwplannen opgegeven en ben ik een oud vrijer gebleven.* Sedert een 40-tal jaren is in Nederland het te- legraaf-wezen bekend en nog zijn de begrippen dienaangaande dikwerf zeer primitief. Het vol gende moge dienen tot vermeerdering van de da gelijks voorkomende bewijzen daarvoor. Aan een vereenigd post- en telegraafkantoor vervoegde zich dezer dagen een oud vrouwtje dat aan haar zoon, die als milicien bij de artillerie is ingedeeld, per telegrafischen postwissel 10 wilde doen toekomen. Bij het kenbaar maken van haar wensch aan de aannemende beambten, zeide zij: »Ziede, meneer, 'k hed maor 4 rieksdaolders met ebrocht; want, dog ik, zoo'n dun pampierke, een bankbelet neume ze 't, geleuf 'k, zol op dat ieserdraodke wel ke- potte gaon.« Dat onze ambtenaar geen pogingen aanwendde om 't vrouwtje een betere voorstelling van de telegrafie te geven, zal wel onnoodig zijn hier bij te voegen. Het volgende aardige gedichtje vinden wij heden in de Katholieke Illustratie:* Een Bagatelletje. Als 't huwelijk is om 't gelletje, Dan wordt het vaak een helletjo. Ik zag eens zoo'n modelletje Van huwlijk, en vertel 'et je. Piet bulkto van het gelletje, Maar stak in een oud velletje En was nog vrijgezelletje; Dat werd voor hem een kwelletje. Toen vroeg hij Petera elletje, Zoo fnsch als een morelletje, Die maar een koper belletje Had hangen aan haar lelletje. Het piepjong mammeselletje Geraakte van haar stelletje En vreesde voor een relletje Toch gaf zij hem 't »jawelletje« Zoo trouwde dan jong Nelletje Den ouden Piet om 't gelletje. En toen begon het spelletje: Kort homeitje, lang Lelletje B. v. H(eurs Gulden woorden. Wanneer aan een gevange ne in zijn kerker zeventig brooden werden gebracht en men zeide hem daarbij, dat een er van doode- lijk vergif bevatte, zou hij niet bij elk, dat hij nuttigde, denken: Dat is het vergiftigde en het laatste dat ik gebruiken zal Nu, het gaat even eens met ors. Ons leven duurt zeventig jaren dat zijn als 't ware brooden. Alleenlijk dit weten wij niet, of het huidige brood of dat, 't welk wij over een jaar zullen eten, het laatste zijn zal. Wel hem, die altijd bereid is Politieagent. »Hé, boer! boer!* Boer (blijft staan). »Nu, wat moet ik?« Politieagent. »Ik moet je bekeuren: je hond heeft geen penning aan.* Boer. »Mijn hond? Dat is mijn hond niet, vriend Politieagent. »Je hond niet? En hij loopt je na en blijft bij je staan, nu jij staan blijft!* Boer. »Nu, wat zou datGij liept mij ook na en bleeft ook staan, toen ik staan bleef. Daarom zult gij toch niet mijn hond wezen, zou ik denken Een dorpsschoolmeester wilde zijn leerlingen een goed denkbeeld van de schoone deugd der beschei denheid geven en sprak: Wanneer noemen wij iemand bescheiden Ik zal eens een voorbeeld aan halen. Als ik eens een bezoek maak bij den domi- né en de dominé biedt mij een glas bier aan, dan drink ik het op; hij schenkt er mij nog een in, ik drink het leeg; hij biedt mij een dorde, een vierde glas aan, maar nu bedank ik. Daarna geeft de dominé mij een glas wijn, ik drink het uit; hij biedt mij een tweede, een derde aan, maar voor het vierde bedank ik. Wat ben ik dan, kinder tjesnu, wat ben ik dan?* Dronken, meester, dronken!* roepen de kinderen als uit één mond. Hoe men bloemen lang goed houden kan. Geen feest wordt er gevierd, of 't wordt opgeluisterd door Flora's kinderen. Jammer maar dat de bloemen zoo spoedig hun frischheid en schoonheid verlie zen. Wanneer men evenwel telkens, als men het water, waarin de bloemen gezet zijn, ververscht, zooveel salpeterzure natron bij het water voegt, als men tusschen vinger en duim houden kan, zullen de bloemen dagen lang frisch blijven. Vooral drage men zorg, eiken morgen de bloemen van versch water te voorzien en elk verwelkt blad te verwijderen. De klacht over het spoedig vuil wor den van het water in de bloemvazon, kan verhol pen worden door een stukje ijzer of eenige stuk jes houtskool in de vloeistof te werpen. In de Amerikaansche pers maakt het volgend bericht de ronde: »De heer G. Westinghouse, de bekende uitvin der van den naar hem genoemden rem, heeft octrooi genomen op eene nieuwe wijze van verdeeling van eleetriciteit voor verlichting en andere doeleinden, eene wijze welke, naar men verzekert, de kosten van electrische verlichting aanzienlijk zal doen da len, zoodat dit licht met meer succes met het gas zal kunnen wedijveren. Men beweort dat, vergele ken met het stelsel van Edison, de methode van verdeeling van Westinghouse eene besparing van 95 peicent oplevert. Eene proef met eene geleiding, die minder dan y4 Eng. duim dik was, deed uit komen dat de electrische stroom voor 850 lichten, ieder van 16 normaalkaarsen, drie Engelsche mijlen ver kon worden overgebracht.* Wanneer hier geen Amerikaansche humbug in het spel is, dan zou inderdaad een groote schrede vooruit zijn gedaan, om het electrisch licht van zijn luxe-zetel te doen afdalen en zich meer populair te maken. Houten huizen worden tegenwoordig uit Zweden kant en klaar naar het buitenland verzonden, waar men zo slechts ineen behoeft te zetten. Zoo zullen eerstdaags uit Stockholm twee villa's, ieder zeven kamers en een veranda bevattende, naar Frankrijk worden ingescheept om bij St. Cloud in de nabij heid van Parijs opgezet te worden. t Heusden, van 22 tot 29 Nov. Geboren: Pieter Nicolaas Willem, z. v. P. Neef en C. W. van Grondelle. Overleden: A.A. G. van Herwaarden, 3 jC, M. van der Wees, 3 j. KERKNIEUW 8. Nederl. Herv. Gemeente. Herbenoemd tot notabelen te Heusden, de heeren J. W. Hoogezand en H. Wugster. Te Cbaam, Baarle-Nassau, Alphen, Gilzen en Reijen, ds. P. Flieringa te B.ibiloniënbroek (cl. Heusden). t BRAKEL. De verkiezing van een notabel bij de Herv. gem. alhier, in de plaats van den heer J. D. Vervoorn, die tot kerkvoogd, als opvolger zijns overleden vaders benoemd, deze betrekking aangenomen en voor gene bedankt heeft, zal ge schieden a.s. Donderdag. f HEUSDEN, 27 Nov. Boter, 59 61 ct. per stuk van 6 ons. Eieren 51/s a 6y3 ct. per stuk. 's HERTOGENBOSCH, 29 Nov. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 195 stuks. De prijs was le kwal. van 0.54 tot 0.56 2e kwal. van 0.52 tot 0.54 3e kwal. van 0.50 tot 0.52 per kilogram. Er bestoud veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 0.76 1.06. f WAALWIJK, 26 Nov. Op de heden gehou den markt was de aanvoer van vee, gering, de handel vlug. Aangevoerd werden 1691 KG. boter, die ƒ0.91 1.04 per kilogram gold. DE NOTAR[SSEN en zullen DONDERDAG 9 DECEMBER 1886, voorm. 10 uur, bij P. Dekker te Almkerk, publiek finaal 15- 5.04.20 heet,. WEILAND te Meeuwenin den Hilschen polder, ingezet op ƒ5050. 2.53.50 heet. BOUWLAND te Emmïkho- ven, in Ganswijk, ingezet en verhoogd tot ƒ2700. 2.96.30 heet. WEILAND te Emmikhoven in den Duijl, ingezet opƒ2750. 1.20.50 heet. WEILAND aldaar ingezet en verhoogd tot700. Ongeveer ÏOO beste zware VEILEN en VERKOOPEN: de volgende onder Herpt liggende ONROE RENDE GOEDEREN: Dienstregel ng van af 16 September. Alle Werkdagen Van Hensden, vm. 6.30. 's Bosch, nm. 2. Op Bossche markten, (lo on 3e Woensdag van de maand): Van Heusden, vm. 5. 's Bosch, nm. 1. Op R. C. Feestdagen Van Heusden, vm. 8. '8 Bosch, nm. 2. drukte op den St. Nicolaasavond militairen hulp verleeuen. De gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, heeft per telegram de uitnosdiging tut den minister van Koloniën gericht, om zoo spoedig mogelijk een twaalftal onderofficieren of zeer geschikte korporaals der bereden artillerie en een even groot aantal der vesting-artillerie naar Oost-Indië uit te zenden. Uit Baarn wordt geschreven De talrijke dennebosschen in hel schoone Baarn- sche bosch vertoonen zich thans, nu andere boo- boomen van hun bladertooi zijn beroofd, in hun volle schoonheid. Andere jaren waren de denne- takken meestal door de talrijke eekhoorns vree- gelijk gehavend. Op last van Z. M. den koning werden dit jaar niet minder dan 600 van deze dieren gedood. Dezer dagen is, volgens de ffZaanl. Ct.", het zoo bekende Czaar Peterhuisje te Zaandam uit handen van Z. M. den Koning overgegaan in die van den Keizer aller Russen. Van de vermaarde hardrijders Pieter Bruinsma, Benedictus Kingma, Wybe de Vries en Rinke Van der Zee, ontving het bestuur der maatschappij tot Exploitatie van Ijsbanen in Nederland reeds de toezegging dat zij op de eerste uitnoodiging ter kampplaats dat is op de aan te leggen baan in den Haag zullen verschijnen. Axel Paulsen, die op 't oogenblik ongesteld is, dus nog geen plannen voor zijn wintertournée kan maken, en die bovendien reeds verschillende ver bintenissen in Amerika heeft aangegaan, heeft zich verontschuldigd. Waarschijnlijk zal de kruitfabriek bij Muiden in deze week in werking komen. De schadeloosstelling, uit te keeren aan den vrachtrijder Koremans te Terheyden, die bij het spoorwegongeluk te Breda zijn wagen verloor, is door de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen vastgesteld op f 2000, terwijl aan de andere personen, die lichte of zware kwetsu ren bekomen hebben, naar evenredigheid uitbe taald is. Het kind van den landbouwer W. te Kollum (Friesland), viel spelende in eene sloot. Dadelijk sprong de hond des huizes in het water en redde het kind van een gewissen dood. Men schrijft uit Heivoort bij VHertogenbosch: Vrijdagavond, ongeveer een kwartier voordat de sneltrein uit Brussel het station Heivoort zou passeeren, hoorde de stalionschef op eenigen af stand het geluid van hamerslagen. Daardoor ver ontrust, begaf hij zich in de richting van waar het geluid kwam, en ontdekte toen dat de lijn op drie verschillende plaatsen versperd was; men had nl. 3 balken over de rails gelegd en deze met, touwen vastgebonden aan palen, die in den grond geslagen waren. Hij kwam nog juist bij tijds om een vreeselijk onheil te kunnen voor komen. De justitie heeft onverwijld een streng onderzoek ingesteld. Te Utrecht zijn weder een paar //kwartjes vinders" aangehouden. De jachtopziener II. van Hoogstraten heeft tegen den veldwachter van Bergharen proces-verbaal opgemaakt. wegers dron kenschap; men zegt echter, dat er oinkooping in het spel is; de justitie onderzoekt de zaak. Te Delfstrahuizeu is bij nacht een brutale diefstal van allerlei goederen, waaronder sieraden en y'I50 aan geld, grootendeels van een dienstmeisje, ge pleegd. Een zeeman van een Amerikaansch schip heeft te Charlois een kameraad met een mes een zóo ernstige verwonding toegebracht, dat de man naar het ziekenhuis te Rotterdam moest worden vervoerd. Door de rechtbank te Assen is zekere H. K. te Wittelte tot 18 maanden, en zijn C. C. en L. V. te Koevorden ieder tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens meineed. De vermoedelijke daders van de brutale aan randing onder bedreiging van moord en gevolgd door diefstal op den heer G. Otten, uit Meppel, nabij Hattem gepleegd, zijn gearresteerd. Tus- schen Giekerk en Wijns (Fr.^ is de 74-jarige D. bij schemeravond aangerand en mishandeld. Men is den dader reeds op het spoor. Te Breda heeft zich iemand in hechtenis begeven, die eenige jaien geleden bij een brand ongeveer f 1000 had gestolen, ten nadeele van een sedert overleden persoon. Zijn geweten bracht hem tot bekentenis. Uit den Nieuwen Rijn te Leiden is een lijk opgehaald, dat herkend is voor dat van een 72-jarig rondzwervend bedelaar. De Groninger tjalk //Johanna," schipper Lukkie, is onder Dordtschen wal aangevaren en gezonken. De 4 opvarenden zijn gered. Een 14 jarig meisje te Doorn is bij het springen van den een in den anderen wagen van den Oosterstoomtram tusscheu de wielen geraakt en heeft een arm en andere ledematen gebroken. Uit den Rijn bij Wageningen is een kistje met twee pasgeboren kindertjes, een jongetje en meisje, opgehaald. Door het drinken van kokende koffie uit een ke teltje is een 4 jarig kind te Assenraai inwendig dusdanig verbrand, dat het na 24 uur overleed. Door den mist liep dezer dagen een oud man te Leenwarden in 't water hij is aan de gevolgen overleden. Een goederentrein van 62 wagens is aan 't station 's Bosch gedeeltelijk gederailleerd zes wagens werden zwaar beschadigd, geen per soonlijke ongevallen. Het gerechtshof te Amsterdam deed heden (Maan dag) uitspraak in de zaak-Langelaau, socialist, tegen wien door het O. M. 8 jaren gevangenisstraf was geëischt, wegens poging tot moord op een in functie zijndou agent van politie. Het Hof achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en ver oordeelde beschuldigde tot de geëischte straf. »iim. -vm—wvfw Beroepen te V 1 ij m e n zal ten huize van P. MALLANT te Herpt, des voormiddags te 31 uren, B staande langs den weg in het Herptsche Veld en de Zeggelaars onder Herpt. bij INZET, en op bij TOESLAG, telkens des namiddags te 1 UUT, Sectie C. No. 61, groot 83 A 20 C. Sectie C. No. 62, groot 1 86.30 H. 3o De massa der beide vorige perceelen. 4o. Sectie C. Nos. 378 en 5, groot 87 A 90 C. Sectie C. Nos. 3 en 4, groot 30 A. 88 C. Breeder bij biljetten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3