BUITENLAND. BINNENLAND. worden, geen dubbeltje op zak kan hebben, of 't springt zóó lang, tot het in andere handen is overgegaan. Ge kent ze toch wel, die lui, die gaten in de handen schijnen te hebben? Ze hebben die in hun jeugd reeds opgeloopen, onder hooge goedkeuring hunner uuders, bij snoepgelegenheden. Daarom voor eens en altijd onzen kleinen verboden lekkers te koopen, maar ze van jongsaf gewend aan het sparen van de centen, die ze krijgen en verdienen. Ze moeten leeren dat een bestede cent verloren, een bespaarde cent gewonnen is. Dat is een les, die hun in later leven goed zal doen en waarvoor ze ons, na onzen dood, nog zegenen zullen. den trein bereiken en toen zij van hem afscheid wilde nemen, zeide hijdat hij besloten was haar naar huis te geleiden, om dan verder zijne terugreis naar Utrecht te ondernemen. Hij had den laatsten tijd te weinig werk van zijne studie gemaakt, dus het werd hoog tijd dat hij zijne schade weèr ging inhalen. Zijne moeder voelde zich gelukkig op het hooren de zer laatste woorden en sloot hem innig aan haar hart. (Wordt vervolgd). HEUS DEN, 8 Dec. Den heer J. Ringeling, districts-schoolopziener te VHertogenbosch, herdacht Dinsdag 11. den dag waarop hij 25 jaar geleden tot schoolopziener werd benoemd. Zondag werd de jubilaris door den inspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie, jhr. mr. J. B. Verheyen, en door de district- en ar- rondissements-schoolopzieners in eene daartoe be legde bijeenkomst met dat heuglijk feit geluk gewenscht. Gister waren de onderwijzers, zoo uit het dis trict 's Hertogenbosch als uit het voormalig dis trict Heusden, waarover de heer Ringeling onder de wet van 1857 toezicht had, ten getale van on geveer 100 vergaderd, om van hunne belangstel ling blijk te geven. Aan den heer Scholten, hoofd onderwijzer te Heusden, was de taak opgedragen den jubilaris toe te spreken. Spreker bracht hulde aan het Noordbrabantsch schooltoezicht, waarvan de heer Ringeling een der sieraden uit maakte. Wie zijn plicht doet wekt achting, maar wellicht ook vrees; maar wie, zooals Ringeling, zijn plicht met liefde doet, heeft op achting en wederliefde aanspraak. Het dient dan ook gezegd te worden, dat de onderwijzers in Ringeling niet alleen een steun en beschermer maar ook een vriend gevonden hebben. Ter herinnering aan de plechtigheid van he den boden de onderwijzers den jubilaris een prach tig notenhouten buffet ten geschenke aan. De heer Ringeling dankte voor de ontvangen blijken van toegenegenheid; hij verklaarde, dat hij leefde en wenschte te leven voor het onder wijs, uitte den weusch dat het den onderwijzers steeds wel gaan mocht, en dat de goede verstand houding die tusschen hen heerscht, mocht be waard blijven. Te vijf uur vereenigden de jubilaris, de arron- dissements-schoolopzieners uit het district en de onderwijzers zcli aan een feestdisch. "t BRAKEL. Door den hevigen storm, die hier Woensdag woedde, bekwam een vaartuig, met steenkolen geladen, een lek. Door de hulp van de schippers, die in de onmiddellijke nabijheid lagen, mocht men er in slagen schip en lading boven water te houden. Bij het afzenden van dit bericht was men met lossen bezig. t ZUILICHEM. Op Dinsdag 7 December is alhier tot waarnemend kerkvoogd met algemeene stemmen gekozen de heer J. Schouwenburg. t DALEM. Reeds heden, dus nog een paar weken vroeger dan gewoonlijk, is de campagne aan de beetwortel-suikerfabriek der heeren Ra- venswaai Co. te Gorinchem geëindigd. Daar mede hebben, helaasde verdiensten van vele arbeiders alhier opgehoudenook de ambachts lieden klagen zeer over gebrek aan werk. Maandag avond heeft het koninklijk gezin op het Loo het St. Nicolaasfeest gevierd. Een hon derd en twiutig genoodigden waren aanwezig. Voor prinsesje werd door den heer G. P. Stomph, prof. Ilenri de Bruxelles, een voorstelling gegeven in goochelen, marionettenspel enz. H. K. H. prinses Wilhelmina heeft, naar men aan het ffUtr. Dagbl.* meldt, vier paardjes van Shetland's ras gekregen van Z. M. Zij zijn nog niet zoo rrroot als een ezel, hebben groote koppen en lange haren. Zij zijn buitengewoon mak en door een 10-jarig meisje gedresseerd. Denkelijk komen nog 2 dergelijke paardjes. Volgens het nieuwe regeeringsontwerp lot re geling van het kiesrecht, zullen de gemeenten Werkendam, Dewerken, Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Andel, Veen en Wijk ingedeeld blijven bij het hoofddistrict Gorinchem Almkerk, Dussen, Eeten, Drongelen, Waalwijk, Waspik, Meeuwen, Bezooien, Baardwijk, Drurien, Nieuwkuik, Vlijmen, Bokhoven, Engelen, Empel, Heusden, Hedikhui- zen, Herpt, Oud-Heusden, Capelle, Vrijhoeve- Cappelle, Sprang, Krom voort, Heivoort, Haren, Berkel en Udenhout, het nieuwe, enkelvoudige hoofdkiesdistrict Waalwijk zullen vormen. Door den Minister van oorlog is bepaald, dat minderjarige weezen, die toevertrouwd zijn aan de zorg van de regenten van gestichten van liefda digheid, voor toelating tot een koloniale militaire verbintenis zullen mogen worden toegelaten, wan neer door hen is overgelegd een bewijs van toe stemming van de regenten, aan wier zorgen of toezicht zij zijn toevertrouwd. Op den Hollandschen IJzeren Spoorweg zul len met 1 Januari 1887 worden ingevoerd abon nementen le klasse, geldig op alle lijnen door de Maatschappij geexploiteerd (met uitzondering van de tramwegen), voor den prijs van f 500 voor een geheel jaar. In eene vergadering van sociaal-democrater. te Rotterdam heeft mr. J. W. Spin medegedeeld, dat hij Nederland zal verlaten, omdat hem de gifbeker achtervolgt en er zelfs een prijs is uit geloofd voor dengene, die hem zou vergiftigen. Men is te Slikkerveer druk bezig met het in orde brengen der ijsbanen, waarop de internatio nale hardrijderij op schaatsen zal worden gehou den. Omvangrijke toebereidselen worden gemaakt ijstenten, tot verschillende doeleinden te bezigen, zijn of worden voltooid en de banen zijn reeds met ijzerdraad afgespannen. Om een goede baan te verkrijgen is 't dan ook raadzaam dat alles ge reed is voordat het gaat vriezen, daar men anders licht schade aan het ijs toebrengen kan. Door de Prov. Staten van Groningen is beslo ten lot den bouw van een academisch zieken huis, groot 350 bedden. Dr. Mezger te Amsterdam heeft weder aan 1200 kinderen een St.. Nicolaasfeest bereid en wel in de ruime zaal van het //Paleis voor Volks vlijt.* Liedjes werden gezongen, aardige vertooningen van een dwergen-theater, een chineesche schim enz. hadden plaats en aan het gejubel der kleinen scheen geen einde te komen, toen als laatste no. in een gloed van paarsch en rood Bengaalsch vuur de woorden: Hulde aan den edelen gever* zicht baar werden. De grootste veirassing voor de kleinen was, dat St. Nicolaas zelf binnen kwam, gezeten op zijn schimmel en gevolgd door zijn knecht op een olifant, den verderen stoet van zwarte knech ten en schoorsteenvegers, en door de rijen der kinderen reed. Elk kreeg een zak suikergoed, en wel een kwartier daverde een onafgebroken gejuich door de zaal. Aan hartversterkingen ontbrak het den kleinen niet, terwijl zij ten slotte naar de tafels werden geleid, waarop allerlei speelgoed stond uitgestald en elk nog een //blijde herinneringsgave aan het feest* geschonken werd. Den 23sten van deze maand zal een oude vriend van het Amsterdamsch Schouwburg publiek een feest vieren. Eduard Bamberg geeft dan, ter her denking van zijn 70sten jaardag en van zijn 60- jaóge loopbaan aan het tooneel, eene feestvoor- stelling in de stadsschouwburg. Eenige leden van het Nederlandsch Tooneel zullen den ouden kunstbroeder hierbij bereidvaardig ondersteunen. Ook in eenige andere steden van ons land zal den heer Bamberg eene voorstelling geven. Wij verwachten dat men niet karig zal zijn met me dewerking aan het doel, d i. met het nemen van kaartjes. Bamberg heeft zoovelen vermaakt dat het publiek hem nu wel een rustigen ouden dag mag bezorgen. Want het tooneel heeft hem niet rijk gemaakt. Eene geschiedenis van Bamberg's loopbaan van zijn 10e jaar af, toen hij voor het eerst het too neel betrad, zal waarschijnlijk spoedig verschij nen. Zij is van bevoegde hand en zal wel menige belangwekkende bijzonderheid uit de historie van ons tooneel bevatten. Tot onder inspecteur van politie te Rotterdam is benoemd de heer J. J. Van Gorstel, vroeger werkzaam ten bureele van den commissaris van politie te Dordrecht. De veroordeelde Jeanne Lorrette ligt thans in het huis van bewaring te Arnhem levensgevaar lijk ziek. De minister van justitie overdreef dus niet toen hij jl. Vrijdag aan de Kamer mededeelde, dat deze jeugdige moordenares niet meer vervoerd kon worden naar de gevangenis te 's Hertogen bosch. Vier jongens uit het R.-Kath. weeshuis te Rot terdam zijn door de politie te Schiedam aange houden en weer naar het gesticht teruggebraclit. Zij waren beschonken en durfden niet thuis ko men; toen besloten ze er //van door* te gaan en om eenig geld te krijgen, verscheurden ze hun buizen en verkochten de stukken voor lorren. De kantonrechter van II. een Noord-Bra- bantsche gemeente zal eerlang hebben te be slissen, of volgens het nieuwe Strafwetboek als smaad- of scheldwoord is te beschouwen, dat men iemand bij een t wist over eeu kerkelijk onderwerp noemt.... liberaal I De Rechtbank te Breda heeft een doode veroordeeldzekeren J. L. M., candidaat-notaris, oud 33 jaren, te Zevenbergen bij verstek is hij tot f 25 boete, of subs. 10 dagen gevangenisstraf' veroordeeld, wegens het aan den rijksveldwachter V. toevoegen van de woor den: /ybinatang monjet kowé, djaddie Andjing, kowé djaddie binatang*, (beest, aap, je bent een hond, je beest!). Daar de man echter niet verschijnen kon, zal de Maleische beleediging ongestraft blijven. Te Vroomshoop deed zich weder een verschijn sel van dolheid voor hij een hond. Het dier is doodgeschoten en de rijksveearts ter schouwing ontboden. Twee jonge houden zijn mede afgemaakt. Ook een schaap is gebeten. Van de raderboot yde Amstel*, die van Zwolle naar Amsterdam vertrok, wordt een dame ver mist. Zij was naar hare spraak te oordeelen een Duitsehe. Men vermoedt dat zij des nachts over boord gevallen en in de Zuiderzee verdronken is. Haar naam kent men niet. Uit Oudeschild (Texel) wordt gemeld, dat groote gaten in den Zeedijk zijn geslagen, zoo dat er gevaar bestaat voor doorbraak. Men tracht de gaten met zeilen te stoppen. Tengevolge van den hevigen storm is Donder dagochtend een gedeelte van den nieuw opge- bouwden muur aan de zeezijde van het badhuis te Scheveningen, benevens een gedeelte van de kap, binnenwaarts omgeslagen, terwijl een gedeelte van den ouden muur buitenwaarts instortte. Per soonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Gisteren was te Dordrecht het gerucht ver spreid, dat de nieuwe Zierikzeesche boot op hare reis naar Rotterdam zou zijn vergaan. Gelukkig is dit niet het geval. Zij ligt alleen met gebroken roer voor Bruinisse. De passagiers zijn overge stapt op de stoomboot //Telegraaf.* Gisteren is te Stads Kanaal een gedeelte muur bij de fabriek de //Nijverheid* door den wind omvergeworpen. Twee van de zes werklieden werden erg gekwetst, één zelfs doodelijk. Het Ned. stoomschip //Stella*, van den Le vant naar Amsterdam bestemd, trachtte in den nacht van Woensdag op Donderdag te IJmuiden binnen te komen, doch door de hooge zee mis lukte dit en strandde het schip ongeveer 800 meter beuoorden de noordpier. Donderdagmorgen tusschen 7 en 8 ure werden de opvarenden bij vliegend stormweer iu twee tochten door de red dingsboot gered. De //Stella* is nog dicht en zit voor het oogenblik nog veilig. Van vijf schepen, die met zinkstukken voor den oever te Ellewoutsdijk aldaar van Temeuzen waren aangekomen, doch door het stormweer moesten terugkeeren, mochten er drie laatstge noemde haveu bereiken; één werd bij Borseles op het strand geslagen, doch van het vijfde schip, zijnde de tjalk, bevaren door schipper Rauw, van Vlissingen, heeft men niets meer vernomen, zoo dat men vermoedt dat het gezonken is, to meer daar men aan het Pas van Temeuzen een gezon ken schip herft ontdekt, waarvan alleen de top van den mast zichtbaar is. Behalve de schipper, waren daar aan boord diens vrouw, 5 kinderen en knecht. Een boerderij, aan 't Noorh. kanaal te Helder gelegen, is totaal afgebrand. Te Wierden is de wisselwachter S. met een arm tusschen de 72.000.000), in een maatschappij in aandeelen het ft veranderd. Hg gaf n.l. aan zijn meesterknecht Purser, die 40 jaar bij de firma in dienst geweest was, als blijk van achtiug en vertrouwen, een ban kiersbriefje van 217.000 p. St.. 2.604.000). In eeu teerfabriek te Gateshead (Eng. graafsch. Durham,) heeft een ontploffing plaatsgehad, waar door de eigenaar der fabriek, de heer Cainneryen 3 arbeiders om het leven kwamen. De hoofdaanleggers van den in België gepleegden diefstal moeten naar Londen zijn teruggekeerd. De wfficier van Jastitie te Brussel, de heer De Roo, heeft zich nu naar Londen begeven, om met de hulp der Engelsche politie, die hem bereidwil lig is toegezegd, de dieven verder op het spoor te komen. Een der schuldigen i3 reeds gevat. Het is nu zeker dat van 150 brieven, uit Amerika afgezon den, 141 met brillinten en edelgesteenten gevuld en voor Rusland bestemd, zijn buitgemaakt. Daar de Amerikaanscho brieven nooit op een be paalden dag aankomen en de Eugelsche brieven voor het grootste gedeelte zijn voorbijgegaan, moet mon aannemen dat de dieven een medeplichtige in New-York hebben, die hen van de aankomst der kostbare briefzeLding hoeft verwittigd. Do voormalige afgevaardigde van België, Van der Smissen, die zijn vrouw dood schoot en des wege veroordeeld werd, is door het hof van cas satie in zijn vonnis bevestigd. Het voormalig ka merlid, de bekwame advocaat, zal dus krijgen wat ieder, dio oen moord begaat verdient, en al3 een tuchteling voor zijn misdaad boeten. Te Genève werd een geheime drukkerij van ni hilisten 's nachts geplunderd. Alle clichés werden vernield, alle manuscripten gestolen; de kas word niet aangeroerd. Men denkt dat de Russische po litie niet vreemd is aan het gebeurde. Uit Perpignan meldt men dat een deel der dy- namiet-fabriek te Paulilles, bij Port-Vendres, inde lucht is gesprongen. Uit de kolenmijn te Elemore, waar Donderdag 11. eene ontploffing- plaats had, zijn thans van de twintig opgesloten mijnwerkers zestien lijken go- vonden. De kapitein der infanterie Brandis, adjudant van den Duitschen Min. van Oorlog, heeft zich 's nachts te Berlijn op straat doodgeschoten. De redenen zijn onbekend. Dr. Jiihlke, vertegenwoordiger der Dnitsche maat schappij in Oost-Afrika, is door de Somanlis te Kesmayo vermoord. Te Weenen lag de sneeuw Maandag-morgen 2 voet hoog. Geheele varens-kweekerijen vindt men in het Hannoveische plaatsje Gemsen, alwaar eene ver- eeniging den plak en handel daarin ten goede laat komen van minvermogende mannen en vrouwen, die in het najaar den kost verdienen door de va rons te plokken en aan te voeren. De handel gaat bij baalijes van 25 KG. en ze worden veelal ge bruikt tot vulling van matrassen en kussens. In do groote bleekerijen in het Erzgebergto droogt men de verzamelde varens en gebruikt ze tot brandstof, waarna de asch gelijk bekend is als potasch gebezigd word, terwijl mou er ook wel zeep van maakt.. Langs de Sudeten, zoo bericht men nit Hirsch- berg (Pr. Silezië), hebben zware sneeuwstormen het verkeer zeer belemmerd. Sommige treinen on dervonden eeu vertraging van 6 uren en een goe derentrein bleef onderweg stoken. Het goederenver keer is voorloopig gestaakt. De sneeuw ligt op vele plaatsen 2 moter hoog. Een vreeselijk drama had te Pesth plaats. 5 offi cieren en eenige jongo actrices vaneen café-chantant waren 's avonds laat een koffiehuis binnengegaan. Daar er niet voor allen plaats was aan éen tafel, zeide een der officieren voor de grap tot de 9-jarige Rosa Taciaue, dat zij haar plaats.moest opgeven. I)e kleine weigerde; de officier haalde een revolver voor den dag en zeide in scherts: »Dan schiet ik jodood*. Dit zeggende diukte hij op den haan tot aller ontzetting ging het schot af en het kind viel dood neerzij was in het hart getroffen. De offi cier bleef een oogenblik wezenloos het lijk aansta ren, toen schoot hij zichzelf dood. Hij was eerst 28 jaar ond en eeu zeer geacht officier. Eeu douceur, welke nog eeus de moeite waard is, werd onlangs geschonken door den bierbrouwer Sir Guinness, te Dublin, die voor eenigen tijd zijn zaak, met oen kapitaal vau 6 millioen p. St. Het Eng. schip Ispahan* is bij Kaap Hanglip verongelukt. De gezagvoerder, de eerste stuurman en 8 man zijn omgekomen. De overigen zijn te Somerset West geland. Een onbekend barkschip met Engelsche vlag is bij zwaar stormweder op een rif bij Kaap Breton ge strand; de masten zijn afgebroken en de booten weggeslagen. Op vier personen na, die zich nog aau boord bevinden, is de overige equipage verdronken. Door den hevigen storm en de hooge zee, is het ou- mogelijk de schipbreukelingen te hulp te komen. Het wrak slaat geheel aan stukken. De Engelsche schoener Eclair*, die 26 Nov. van Halifax vertrok, is op zee onbeheerd gevonden. De 11 matrozen en passagiers zijn waarschijnlijk om gekomen. Op de sterrewacht te Kalocsa (Hongarije) is dezer dagen een merkwaardig verschijnsel in de zon waargenomen. Aan den zuid-oostkant van de zon neschijf zag men namelijk een zonderlingen uitwas. De daaruit slaande vlam verhief zich, volgens de berekeningen, tot een hoogte van 22,000 mijlen. Later scheidde die vlam zich van de zon af, en zweefde zij nog een tijdlang, als een lichtwolk, boven de zonneschijf. De Paus was de vorige week vrij onwel, maar bij is nu weer veel beter en heeft onderscheidene audiënties gegeven. Op het budget van het Vati- caan voor 1887 is een tekort van 1 millioen frs. De Paus wil bezuiniging invoeren. De Pieters penning bracht in het laatste jaar slechts anderhalf millioen frs. op. Berichten nit New-York melden zware sneeuw stormen, die allerwege het spoorwegverkeer stremmen. Aan het Panama-kanaal word tot aan het eind van Juni 1886 reeds een kapitaal verwerkt van 18,845,313 pond sterling. In Nederlandsche munt overgezet zijnde, is dit de respectabele som van ruim 226 millioen gulden 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2