BUITENLAND. BINNENLAND. FIEUSDEN, 14, Dec. t Bij koninkl. besluit is ongegrond verklaard het beroep van W. van Duppen alhier, tegen een besluit van burg. en weth., waarbij hem voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprich ting eener schietinrichting voor de hand-, voet en kruisboog. t OUD-11EUSDEN. In den nacht van Zondag der vorige week hebben zich een of meer per sonen door iuklimming toegang verschaft tot de woning van den herbergier W. de Bree alhier en aldaar vervolgens 4 karaffen met jenever ont vreemd. In denzelfden nacht hebben enkele kwaadwil ligen, mogelijk wel dezelfde personen, de ruiten verbrijzeld bij den herbergier Van der Mooren te Heesbeen. De politie is met het een en ander in ken nis gesteld. t ZUILICHEM. Alhier is Zaterdag omstreeks den middag een knaap van 9 u, 10 jaren, zoontje van E. van Veen aldaar, terwijl hij op weg was, om eten te gaan brengen in het veld, bij het passeeren van een in vollen gang zijnden water molen aan den Meidijk, door een der wieken zoo danig aan het hoofd getrolfen dat hij dadelijk een lijk was. VLIJMEN, 7 Dec. Dank zij de goede zorgen van het gemeentebestuur, wordt aan tal van mannen werk verschaft, waardoor menig huisge zin, zoolang het wider gunstig blijft, voor armoede is bewaard. Eene aanzienlijke uitgestrektheid lands aan de gemeente behoorende, bestaat uit zeer verschillende gronden. Er zijn hooge gedeelten, bijna uitsluitend zandgrond, en lage gedeelten waar op groote diepte uitmuntende klei zit. Deze wordt uitgegraven de diepten worden met zand gevuld en vervolgens het geheele terrein gelijk matig met eene goede kleilaag bedekt, zoodat nu uitmuntend weiland wordt gevormd, dat later flinke rente kan afwerpen. De bewerking van het geheele terrein zal geruimen tijd vorderen, en nu laat het gemeentebest. dien arbeid alleen verrichten, wanneer er geen ander werk is. Op die wijze kan het verscheidene winters aan de behoeftigen te gemoet komen en bereikt het een drievoudig doel immers de gemeente eigendommen worden verbeterd, aan velen wordt werk verschaft, en de armenkas wordt verlicht, die daardoor weer beter kan tegemoet komen aan de behoeften van hen, die niet werken kunnen. Door werkverschaffing heeft het gemeentebestuur van Vlijmen reeds veel goeds tot stand gebracht, waarvan al de ingeze tenen de voordeelen genieten. t WERKENDAM, 11 Dec. Gisteren werd onze gemeente en het naburige De Werken niet weinig in opschudding gebracht door een vijftal matrozen, die van het opleidingsschip //Anna Pauwlona// ge deserteerd, onder geleide van een onderofficier wer den getransporteerd. Alhier aankomende met dc stoomboot van Gorinchetn, wisten drie hunner aan het geleide te ontsnappen, door, vóór het vastleg gen der boot, op de legger te spriugen en zich een weg te banen door onze gemeente. Het was een moeielijk geval voor den onderofficier, die di rect de hulp der rijkspolitie inriep, waarvan het de majoor Bakhuis gelukte zich te De Werken tegenover de vluchtelingen te stellen en er twee van te grijpen. Een hunner, die zijn mes trok, moest hij voorloopig loslaten, waarna den eerste van het drietal, een 17 jarig matroosje, alhier in verzekerde bewaring werd gesteld. Met vernieuwde Hioed werden nu de overigen door genoemde ma joor, bijgestaan door den brigadier Van Esch en den gemeente-veldwachter, per rijtuig achtervolgd. De brigade commandant uit Woudrichem, met een zijner manschappen op correspondentie, werd mede hiervan in kennis gesteld. Door den laatste, in den Uppelschenpolder achtervolgd, werd hun van een andere zijde door de eersten den weg afgesneden. Het ontkomen was nu moeielijk en weldra werden zij door de marechaussee^ opgepakt en te Wou drichem ingerekend. t DALEM. Bij publicatie is den ingezetenen alhier bekend gemaakt, dat het gedurende de maanden Dec. 1886 tot en met April 1887 ver boden is, bij invallend dooiweêr, de groote rijks wegen te berijden met wagens of andere mid delen van vervoer, waarvan de vracht meer dan 500 kilo bedraagt. De heer Elout van Soeterwoude, te 's Graven- hage heeft zich, naar aanleiding van de Synodale veroordeeling in zake de 75 predikanten, ouder lingen en diakenen te Amsterdam, en van de in het jongste nummer der //Kerkelijke Coürant* medegedeelde /toespraak aan de kerkeraden en leden der Ned. Herv. kerk*, in een uitvoerig schrijven aan ,/de Standaard* verplicht geacht zijn lidmaatschap van de Ned.Herv. kerk op te zeggen. Het monument op het graf van mevr. Bosboom- Toussant zal in September van het volgend jaar onthuld worden. Daar het gedenkteeken in het voorjaar nog niet gereed kan zijn, en de commis sie het wenschelijk acht, de plechtigheid niet in de zomermaanden te doen plaats hebben, is deze tot dat tijdstip verschoven. Het Gemeentebestuur van Tilburg heeft zich ook tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek dat onder de begrooting der werken van den Maas mond worde begrepen een schutsluis aan de mon ding van de haven te Waalwijk. Konden de postambtenaren tot dusverre in bij zondere gevallen, ten opzichte van het gewicht der postpakketten, met eenige toegevendheid te werk gaan, thans is bij beschikking van den Minister van Waterstaat bepaald, dat voortaan geene post pakketten meer ter verzending mogen worden aan genomen, welker gewicht 5 kilo te boven gaat. De Amsterdamsche varkensslachtersvereeuiging heeft besloten de noodige stappen te doen om van de Nederlandsche regeering te verkrijgen, dat de verkoop van Amerikaansch varkensvleesch alleen dan moge plaats hebben, wanneer op het te ver- koopen of ten verkoop uitgestalde Amerikaansch varkensvleesch op duidelijk zichtbare wijze de oorsprong is aangeduid. De vereeniging is van raeening dat bedoeld varkensvleesch nadeelig is voor de gezondheid, dat de verkoop een oneerlijke concurrentie is tegen het Nederlandsch slachters- bedrijf en nadeelig voor den Nederlandscheu land bouw. Aangaande de belangrijke ongelukken door deu storm in ons land aangericht valt nog nader te melden Door loodsen werd de treurige tijding aange bracht, dat een groot driemastschip in de Wie lingen met man en muis vergaan is en evenzoo een Engelsche vischsmakvan de loodsvaartuigen en van den wal zag men het ongeluk, maar red ding was wegens de woeste zee onmogelijk. Uit Ter Neuzen komt daarentegen het goede bericht, dat de tjalk van schipper M. Rauer uit Vlissingen wel is gezonken, maar dat de schipper, zijn vrouw en kinderen, allen bij Borselen be houden zijn aan wal gekomen. Bij Oudega werd de dijk doorgebroken het water bedreigde een tijd lang de spoorbaan. De ingenieur van de staatsspoor te Groningen ver trok dadelijk naar de plaats des gevaars. Het wa ter begon echter gelukkig te vallen, zoodat, be halve eenige gaten die in den spoorbaan zijn ge slagen, geen groote schade is veroorzaakt. Op Tessel werden, zooals wij reeds in 't kort meldden, zeer bange uren doorleefd. De zeedijk tusschen Oudeschild en Oosterend verkeert in groot gevaar. Een flinke menigte was op de been om met zeilen de gaten te stoppen waardoor het aan vereenigde krachten gelukte den dijk te behouden. Te Helder werd veel schade aangericht, vooral door den hoogen waterstand, waardoor vele stra ten in vaarten waren herschapen. Het water stroomde in enkele wijken (voornamelijk in de Nieuwstad) de woningen binnen, zoodat de bewo ners hun heil in de vlucht moesten zoeken, met achterlating van hun inboedel, waarvan veel be dorven werd. Bij Roermond trad de Maas buiten haar oevers. De gehuchten om de stad waren niet meer te genaken. Depeilschaal teekende 18.20 M. -j- A. P. Te Scheveningen is een wrak aangedreven tus schen den naald en den vuurtoren. De herkomst is niet te herkennen, maar het is een deel van 't dek van een kofschip met inhouten er aan en met nog een deel koper. Het hout is licht blauw ge verfd. Van een naam was niets te ontdekken. Volgens zeggen van den Belgischen zeeloods, te Vlissingen uit zee binnen, heeft hij bij den jong- sten storm in de Noordzee een stoomschip zien zinken, waarvan bij het dek alles was weggesla gen en de masten overboord waren gegaan. Noch van de bemanning, noch van de vlag was iets te ontdekken. Voor eenige dagen had een merkwaardige ver koop te Renkum plaats. Een tapper namelijk ver kocht voor 400 zijn //vergunningsrecht,* het welk naar een der voornaamste hotels te Ooster beek zou worden overgeplaatst. Te Deventer kreeg Donderdag een gehuwde vrouw een bezoek van een kostganger, die tijdens dat haar man in Amerika was (hij is thans terug) bij haar in huis was. Zij had het plan opgevat om met den kostganger een pleizierreisje te maken en haalde geld, dat zij bij een notaris had uit staan, voor dat doel op. Aan het station van deu spoorweg maakte zich de kostganger uit de voeten zonder zich om de vrouw te bekommeren, naar zij beweert de f 425 met zich nemende. Een treurig ongeval had Vrijdag aan de gasfa briek te VHage plaats. Een 73-jarig metselaar, op een steiger werkzaam, had 't ongeluk te vallen en zich zoodanig, vooral inwendig te bezeeren, dat de dood onmiddellijk volgde. Het lijk van den on gelukkige werd per brancard naar de woning zijner familie gebracht. Achter de Kaapwoning strandde onder 's Gra- venzande de Duitsche schooner ,/Agnette,,/ ge laden met steenkolen de equipage bestond uit 5 man. Na een vergeefsche poging met de redding boot om de schipbreukelingen te redden, werd ten tweeden male de boot in zee gebracht, en ditmaal met het treurig gevolg dat ze omsloeg en de schipper van het loodswezen, P. van Eijk, daarbij het leven verloor. Nadat de reddingboot omgeslagen was, begaf zich zekere Storm van Ter Heijde te water en trachtte al zwemmende aan de bemanning der omgeslagen reddingboot hulp te verleenen deze meuschlievendheid moest ook hij met den dood te bekoopen. Met goed ge volg werd er daarna een kogel, waaraan een lijn verbonden was, over het schip geschoten, waar door de schipbreukelingen gemeenschap met de kust kregen en 4 man werden gered. De kok was reeds vroeger over boord geslagen en verdronken. Gemelde P. van Eijk laat eene weduwe met 7 kinderen, en Storm een weduwe met 3 kinderen na. Van het schip zal niet veel te bergen zijn. Op de Zuiderzee bij de Marker vuurtoren is een tjalk, door noodweer overvallen, gezonken. De 80 jarige schipper en de twee knechts trachtten in den raast een schuilplaats te vinden. De schipper werd evenwel door een stortzee over vallen en verdween in de golven. De knechts werden den volgenden dag door Gooische visschers gered en te Volendam binnengebracht. Ondanks de liefderijke verpleging aldaar, bezweek een der geredden, een man in de kracht des levens, ten gevolge van de doorgestane ellende. Uit de Egelantiersgracht te Amsterdam is het lijk opgehaald van een man, wonende in de N. Leliestraat. Te Herkingen is een jongman in het water gevallen en levenloos opgehaald. Te Delfzijl zijn binuengebracht vijf man der equipage en de loods van een schip, naar Engeland be stemd, dat in den storm verging. Twee dagen en twee nachten brachten de mannen in de masten door. Een der timmerlieden, J. Huisman ge- heeten, die door het omvallen van een muur bij de fabriek //De Nijverheid*, te Stadskanaal, bij den storm van woensdag ernstig gekwetst werd, is aan de gevolgen overleden. De timmermansknecht, die te Haarlem aan den Kruisweg van een dak was gevallen, is reeds aau de gevolgen overleden. Hij is genaamd B. W. Jansen en laat een weduwe met 3 kinderen achter. Op de Zuiderzee bij de Lemmer zijn vijf personen, man, vrouw en drie kinderen, door het omslaan eener boot verdronken. Zij behoorden tot de opvarenden van een met vuilnis geladen praamschip, komende van Holland, met bestemming naar Meppel. Het vaartuig was lek geworden, verkeerde in zinkenden toestand, waarop de op varenden in de boot waren gegaan om zich te redden. Het stoomschip //Ingerid* van Rot terdam, opstoomende naar Dordrecht, kwam,beneden 's Gravendeel bij het stoomgemaal Loudon, in aan varing met het tjalkschip van schipper Mulder van Puttershoek, geladen met steenen en pakhooi. Het tjalkschip is onmiddellijk gezonken. Naar men zegt was het geassureerd. Te Reierscop onder Veldhuizen, brandde gedurende den storm een boerenhofstede af. De bewoners hadden slechts even tijd om het gebouw te ontvluchten. Twee en twintig koeien, die op stal stonden, zijn ver brand. Aan blusschen viel niet te denken. In een herberg te Randwijk kregen twee personen twist. Een hunner, een oud bekende van de jus titie, die reeds 7 maal wegens vechten gevonnisd is, zekere H. R., bracht daarbij den ander met een mes een gevaarlijke wonde aau den hals toe. Een bierhuishoudster in de Vischsteeg te Amster dam ontdekte Zaterdag dat uil een gesloten kast in haar woning een gouden remontoir-horloge en f 100 aan geld waren ontvreemd. Door de politie te Leiden zijn in een herberg aangetroffen en opgepakt drie zoogenaamde kwartjesvinders uit Amsterdam. Door de rijksambtenaren Visser en Jipping te Middelaar (Limburg,) zijn op on bekende smokkelaars aangehaald 12 bussen, in houdende ongeveer 300 liters spiritus. De hu- De 8 dieven van den Belgischen trein zijn thans, zegt men, gevonden. Zij zijn Engelschen. VandersmDsen moet zeer terneergeslagen zijn over de verwerping van ziju beroep. Hij had stel lig er op gerekend dat een der middelen van cas satie het vonnis zon doen vernietigen; zijn advo caten deelden die overtniging niet. De Gravin Von Benst is stervende in het kas teel van Altenberg, waarin haar echtgenoot over leed. Volgens den Weener berichtgever der Daily Chronicle* zollen Rumanië, Servië en Bulgarije eene overeenkomst sluiten voor of- en defensieve doeleinden. Ieder zal gelijke rechten hebben, en te zamen zullen zij over een leger van 400,000 man te beschikken hebben. Hot zal wel officieel tegen gesproken worden, zegt de correspondent, maar er is geen reden om aan de waarheid van het bericht te twijfelen. Aan de »Times< wordt uit Weeuen bericht, dat onder de candidaten voor den troon van Bulgarije ook voorkomt Prins Ferdinand van Saksen-Co- burg. Roland Bonaparte, weduwnaar van mej. Blanc, zal, zegt men, hertrouwen met zijn nicht prinses Laetitia, dochter van Jerome. Men zegt dat het Prinsje van Battenberg zal worden gedoopt met water nit de Jordaan, dat een dame uit Jeruzalem meebracht. Koningin Victoria heeft het grootkruis van de Ba!h-orde geschonken aan prins Alexander van Battenberg. Er schijnt nu weer een moordaanslag te zijn ge pleegd op den koning vau Rumanië. In oen magazijn nabij het koninklijke slot had althans eene geweldige dynamiet-ontploffing plaats, welke echter niets an ders uitwerkte dan dat het magazijn geheel ver nield en do bewerker der ontploffing onder de pnin- hoopon verpletterd werd. Men deelt nit Berlijn d.d. 13 Dec. mede: De persoon, die gisteren in hechtenis is geno men wegens het inwerpen van een vensterruit in het paleis van don Keizer, is de 31-jarige smids knecht Boehnicke uit Salzfnrth (district Bit-ter- feld)deze persoon heeft zich het laatst in Mag deburg opgehouden; geheel verlóopen, zonder werk of oudorkomen, is hij te voet naar Berlijn gegaau, om door zijn misdrijf do aandacht op zich te ves tigen. De keizer bevond zich in een zijvertrekhij trad dadelijk aan het venster en werd door de saarngo- stroomde menigte mot gejuich begroet. Volgens te Londen ontvangen bericht strandde den lOn dezer in do monding van de Morsoy het schip Mexico*, van Hamburg. Drie reddingbooten uit South port, Lytham en St. Annas vertrokken bij vreesdij k stormweder om de schipbreukelingen te redden. De booten uit Southport en Lytham sloegen om en van de bemanning werden 9 perso nen gered; 21 verdronken. De boot uit St. Annas redde de bemanning van de »Mexico.« Do jongste storm is vooral hevig geweest op de kust van Wales, waar men twintig jaren niet zulk een orkaan beleefde. De kust is er, volgens de Eugolsche bladen, met wrakkon bezaaid, en eon aantal dooden zijn er aangespoeld. Op verscheidene plaatsen werden, met groote inspanning, schipbreu kelingen gered. De orkaau heeft overal in Groot-Brittannië schade veroorzaakt. Verscheidene wijken van Londen waren door den regen als overstroomd. Te Richmond en Twickenham heeft de hagel groote verwoestingen veroorzaakt. Twee vaartuigen met koren geladen zijn op de Theeras vergaan. Te Hythe is een boot met zes menschen omgeslagen, die allen verdron ken. Verscheidene telogograafdraden worden losge rukt. In Schotland is veel sneeuw gevallen en tal rijke schipbreuken hadden plaats ook in Ierland. De toren van de katholieke kerk te Limmerick werd stukgeslagen. Gelijk met het 50 jarig priester-jubilé van Z. H. Paus Leo XIII, zal er te Turin een groot Katho liek congres worden gebonden. Te Boston is de firma Field, Thayer en Co., fabiikauten van schoenen en laarzen, failliet ver klaard. Hot passief bedraagt 600.000 dollars. De uitslag van den match over 25000 meter, welke Zondag te Christian ia plaats vond tusschen de schaatsenrijders den heer Axel Paulsen en den heer Harald Hagen, eveneens uit Christiana, is volgens een van baron De Salis ontvangen tele gram als volgt: Hagen wou met duizend meter voorsprong.* Te Smyrna en op Chios werd eergisteren morgen een hevige schok van aardbeving waargenomen. Vele huizen zijn beschadigd. Bij de kust van Queensland (Australië) zijn twee stoomschepen >Keilawarra* en Heien Nicholl* in aanvaring gekomen. Eerstgenoemd vaartuig zonk en 42 personen daar aan boord, waaronder de kapi tein, verdronken. De »Helen Nicholl* is zwaar be schadigd. Eene Amerikaansche maatschappij houdt zich bezig met het zoeken naar een schat van 16 mil- iioen dollars, tegon het einde der vorige eeuw met een Engelsch fregat in de baai van Delawaren ge- zouken. Men heeft reeds een kanon gevondeu het onderzoek wordt echter zeer bemoeielijkt door de groote diepte, die het water daar heeft. Uit Atjeh is bericht, dat de energieke gouver neur Demmeni, ziek geworden is en reeds naar de Padangsche bovenlanden is geëvacueerd. Overste Van de Teyn is nu de eerste man op Atjeh. Een hoofdofficier aldaar is in ijlende koorts bezwekon buiten bewustzijn heeft hij zich zeiven van kant gemaakteen afloop, waarvan men bij hevige her senkoorts hier niet zelden hoort. De staat van zaken verandert nog weinigvan uitzichten op een ge leidelijk ontstaan van meerder orde ouder een ru-dig bestuur in het door ons van alle vijandelijkheid vrijgehouden Atjehsche gebied, vorneemt vooi eerst het groote publiek niets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2