Buitenlandscli Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk speelt op dit oogenblik veel grootero rol in de Enropeesehe politiek dan menigeen zich wel voorstelt en daarom achten wij van belang hier mede te deelen wat wij in de Times* vonden om trent een gesprek dat de bekeude correspondent van dat blad te Parijn, de hoer V. Blowitz, met den nienw opgetreden Franschen minister van bni- tenlandsche zaken heeft gehad. De minister, de heer Flonrenz, begon met te verklaren dat bij het gewicht van zijne betrekking, vooral in dezen tijd, zeer goed inzag, en dat die aan een ervaren diplomaat moest toevertrouwd zijn. De beer Flourenz had dan ook alleen op het aandringen van den minister-president Goblet de betrekking aanvaard. Vervolgens gaf de minister zijne denkbeelden te kennen over de verschillende staatkundige quaes- ties van den dag. Omtrent Egypte, zeide hij, moeten wij met groote voorzichtigheid te werk gaan. Die zaak toch moet tot eene oplossing gebracht worden, maar de groote betrekkingeu, welke Frankrijk reeds zoo langen tijd met Engeland onderhoudt, mogen er niet onder lijden. Bij de Bulgaarscbe quaestie heeft Fraukrijk geen direct beluDg. Evenals Daitschland heeft Frankrijk niets anders te doen dan do rol van bemiddelaar op zich te nemen en daarom zal de Bulgaarsche deputatie té Parijs geheel op dezelfde wijze worden ontvangen als te Berlijn. De minister kon even wel niet nglaten op te merken dat het bezoek van die deputatie de Fransche regeoring in eenige ver legenheid brengt. Wij kunnen, zeide de minister, moeielijk, als staatslieden der republiek onzen steun woigeren aan de Bulgaren, maar geven wij dien dan verbeuren wij de vriendschap van lluslaud. Ten slotte verklaarde de minister dat hij in den Senaat de opzegging van het handelstractaat met Iralië sterk had bestreden, omdat hij bijzonder voel hecht aan de goede betrekkingen tnsschen Frank rijk en Italië. Zooals de zaken thans staan is er tusschen Rus land en Duitschland plotseling eene toenadering ontstaan en het zon wel eens kunnen wezwn dat Oostenrijk ten slotte de rekening moest betalen. De nota in het Journal do Petersbourga, waarin de dagbladen ernstig werden vermaand niet zulk eene heftige taal te voeren, kwam regelrecht nit het kabinet van den Czaar, die gelijk bekend is persoonlijk de bnitenlandsche politiek van Rusland leidt. De brief van den Duitschen keizer aan den Czaar was daarvan de onmiddellijke oorzaak.Men heeft van Dnitsche zijde ook gezorgd den Russischen keizer in te lichten, dat het Rnslaud onwaardig was de roode Fransche republiek te naderen. In elk geval tijdelijk zijn de twee keizers het eens. Een onmiddellijk gevolg was dat bet plan netje van do Bulgaarsche deputatie en van Oosten rijk om dou prins van Saksen-Coburg tot vorst van Bulgarije te verheffen, in het water viel. De Russische regeering heeft botweg medegedeeld, dat zij piets van dien candidaat wil weten en dat haar man was en blijft de prins van Mingrelië, De toestand blijft das even ernstig, al is op het oogenblik de aanblik gunstiger. Reeds beginnen de Engelscho invloedrjjke bladen een dreigenden toon tegen Turkije aan te slaan, omdat dit rijk kennelijk de Russische politiek dient. Dit doelt blijkbaar op een optreden van Oostenrijk en En geland gezamenlijk. De EngGsche staatslieden zon den bepaald het plan hebben, den afgetreden vorst Alexander op nieuw aau het hoofd van Bulgarije te plaatsen. Dat dit zooveel beteekenen zon als een slag in het gezicht van den keizer van Rus land, is nog al duidelijk. De koningin van Enge land volgt steeds, naar de inzichten van haar reeds zoo gernimen tijd overleden gemaal, eene heftige anti-Russische politiek. Daarom heeft het zeer de aandacht getrokken dat vorst Alexander, die thans Engeland bezocht, door de hofkringen steeds als regeerend vorst wordt aaugesproken en behandeld. Men zou zeggen dat het conservatieve Engelsche kabinet wat beters heeft te doen dan de verwik kelingen in het buitenland aan te moedigen, want bedriegen niet alle voorteekenen, dan zal het En gelsche gouvernement weldra een Ierschun opstand hebben le bestrijdou. De Ieren worden thans door een aantal ontwik kelde vastberaden mannen in een pachtoorlog geleid. Nu worden wel dag aan dag die leiders gearresteerd, maar men kan do helft van het. Iorsche volk toch niet achter slot. zetten. Voor eiken uatnralist die gevangen wordt genomen treedt natuurlijk een ander op. Daarenboven wakkert de sympathie in Amerika voor do Ieren nu weer geweldig aan. Zondag haddon eenige ingezetenen van Philadel phia in kort.eu tijd 30000 dollars voor hou bijeen gebracht. Een militair schrikbewind is dus het eenige middel dat Engeland in Ierland kan toe passen. Doch een schrikbewind leidt onwillekeurig tot een opstand. De Dnitsche Rijksdag heeft Kerstvacantie geno men, doch tot groote woede der regeering, zonder eerst de logerwet te hebben vastgesteld. De keizer, de kroonprins, de prins-regent van Beieren, Moltke, de minister van oorlog, allen hadden zij hunnen invloed aangewend om vóór Januari do wet aan genomen te zien. Eerst had de regecring in de commissie nit den Rijksdag, welke de legerwet moest onderzoeken, nederlaag op uedorlaag geleden. En thans heeft zij, in plaats van den wensch der regeerin.,' in te willigen tot dadelijke behandeling, besloten de be handeling te verschuiven tot na de wederkomst van den rijksdag in Jtnnari, omdat zij van den minister van oorlog nadere inlichting omtrent de noodzakelijkheid der legeruitbreiding verlangt. Dit feit is in een zoo militairen staat als Daitsch land wel een zeer opmerkelijk feit. Het bewijst niet dat do Dnitschers tegen meerdere opofferingen zonden opzien, maar dat zij zóó zwaar wegen, dat zij eerst zeer stellig moeten weten dat het niet anders kan. Het is duidelijk dat als de zaken geen anderen keer nemen, de Dnitsche Rijksdag spoedig zal worden ontbonden. (7 Men zegt dat de Dnitsche regeering een lijst heeft laten opmaken van de beambten bij de spoor wegen in Elzas en Lotharingen en besloten heeft allen, die, in Frankrijk geboren, zich na den oor log als Dnitschers lieten naturalisceren om hun be trekking te behouden, te ontslaan met I Januari. De regeering wil op de grenslijnen alleen Dnit schers van geboorte hebben. De politie arresteeerde Zaterdagmorgen te Brus sel twee Dnitschers. Men zegt dat deze arrestatie in verband staat met den bekenden postdiefstal. Het aantal Franschen in Daitschland woonach tig is slechts 11.29. Een Franschman is te Karlsrnhe gearresteerd, als militair spion. Men zegt dat belangrijke docu menten bij hem werden gevonden, betrekking heb bende op de vesting Rastatt. In een bijeenkomst van het Frantche Aardrijks- knndig genootschap heeft Lesseps opnieuw ver klaard dat het Panama-kanaal in 1889 voor den handel open zou zijn. Een horlogemaker te Besancon laat niet alleen, zooals algemeen gebruikelijk is, den afval van het verwerkte goud van dé vloeren zijner werkplaatsen zorgvuldig verzamelen, maar tracht ook de goud deeltjes welke de arbeiders ingeademd hebben terug te krijgen. Door een doeltreffende behandeling ver kreeg hij uit de faecaliëu in zijn fabriek 2000 francs aau gond. Ook in Zwitserland passen de horlogemakers cp de kleintjes. De arbeiders krijgen daar kosteloos volledige werkpakken, maar deze wordeu er, als zij afgedragen zijn, gewasschen en verbrand. Zelfs de haren der werklieden worden in de fabriek geknipt en verbrand om de daarin aanwezige gouddeeltjes. Voorts wordt de asch der vuren en het roet nit de schoorsteenen aan een zorgvuldig onderzoek on derworpen. En thans heeft, men iu een fabriek vau gond- en zilverwerk te Chaux de Fonds het plan gevormd een verbrandingsoven voor hot stoffelijk overschot der overleden arbeiders in te richten, opdat ook do kleine gouddeeltjes welke nog iu hunne lichamen aanwezig zijn niet verloren mogen gaan Hot Parijscho Hippodrome is thans te Londen met 400 kunstenmakers en helpers, 300 paarden, oli fanten, herten ouz., 100 muzikanten en eene menigte prachtig vergalde wagens. Zij hebben den overtocht in twee afzonderlijke booten gedaan en vijf extra- treLen hebben hep verder naar Londen gebracht. Bij Wimerenx sloeg een visschersboot om met 9 man; 8 hunner verdronken: 6 waren vaders van gezinnon. Bij de jongste cholera-epideinie te Pesth werden 966 personen aangetast; 499 stierven. Twee jongens van 18 en 11 jaren voeren eeuigo dagen geleden met een roeiboot over den Rijn te Rees bij Emmerik, juist toen een sleepboot met twee schepen achter zich daar voorbij stoomde. De jonge waaghalzen beproefden echter tusschen de schepen door te roeien. Het bootje kwam evenwel met het touw in aauiakiug en sloeg om. De elf jarige knaap bad het geluk zich aan het touw vast te grijpen, doch zijn oudere makker zonk in do diepte en verdronk. Koningin Victoria zal voor do reeds aangekon digde talrijke onderscheidingen aan schrijvers en kunstenaars, bij gelegenheid van haar gouden re- geeringsfeest, een nieuwe ridderorde stichten, welke waarschijnlijk de »Rozenorde« heeten zal. Gedurende de laatste dagen der vorige week hebben in het noorden van Spanje hevige stormen gewoed. Vole visschersbooten verongelukten op de kust tusschen kaap Finisterre en Gnipuscua. In enkele havens worden 10 tot 20 booten vermist. Uit het wrakhout dat aan land is gespoeld, maakt men op dat ook eenige stoombooten schipbreuk leden. De bemanning der meeste visschersbooten is door andere booten opgenomen en naar Vigo gebracht. In vele provinciën werd groote schade aangericht door overstroomingen. Een godsdien stige bijeenkomst te Marin in Galicia werd ge stoord, daar de storm het dak van de kapel ver nielde. Vijf personen werden onder de neerstortende balken en pannen gedood, terwijl zeven ernstig werden gekwetst. Bij eene drijfjacht, gehouden door baron De Loë te Mheor, werden geschoten 641 konyen, 35 hazen, 2 vossen en 7 snippen. Bij de twee drijfjachten, op de goederen van dezen heer dit jaar gehouden, werden 1900 stuks wild gedood. In den loop van dit jaar werden in Italië om streeks 24,000 gevallen van cholera waargenomon, waarvan ruim 10,000 doodelijk eindigden. De »eholera-koning«, Luigi Grazziotin, uit Ve netië, is dezor dagen te voet naar Rome gekomen, om te trachten den koning en de regeering te win nen voor zijne bestrijdingswijze van de cholera. Hij heeft een drank uitgevonden, welke tegen de geduchte ziekte vrijwaart en do daardoor aange tasten geneest. Hij heeft op de plaatsen waar de cholera het hevigst heerschte, zieken verpleegd en zelfs in hetzelfde bed met cholera-lijders geslapen, zonder dat hij eenigen hinder daarvan ondervond. Ook moet hij, blijkens getuigschriften van genees kundigen en gemeentebesturen, vele cholera-lijders genezen hebben. Daaraan dankt hij zijn bijnaam. Grazziotin, die geen geld voor zijn genezingen aanneemt, is doodarm, zoodat hij niet anders kan reizen dan te voet. De koning moet hem zeer welwillend ontvangen hebben. Dr. Jonker, de Russische onderzoekingsreiziger, is dezer dagen in Zanzibar aangekomen. Hoe hij uit Uganda gekomen is, weet men nog niet. De laatste berichten uit dat land maken het niet zeer waarschijnlijk, dat de barre Christenmoordende Ko ning hem in vrede heeft laten gaan. HEU8DEN, 20 Deo. Het water in de Maas, voor deze gemeente, blijft met den dag stijgende, trots de berichten van val, die van boven worden aangegeven. Wees de peilschaal 18 December 3 99 M. -f- A. P., reeds 19 December was het 4.14 om later tot 4.28 te stijgen. Toch gelooft men nu spoedig het hoogste peil te hebben, waarop men van den val zal gaan profiteeren. Het eiland Nederhemert werd tusschen Zaterdag en Zondag geheel onder water gezet. De overlaat bij Baardwijk en het Bossche veld zijn nog watervrij. Het laatste had heden nog (volgens een alge- gemeenen term) een half el boord. Vermoedelijk zal het aankomend vallend water voorkomen, dat op beide punten de passage ge stremd wordt. Donderdag namiddag ten 2.43 is het seiu- schot gevallen, meldende de werking van den Beer.-chen overlaat. De stand was toen 10.05 boven A. P., weinig wassende. t In den laatste» tijd vermaakt de lieve straatjeugd zich met liet aansteken van een bij zonder soort lucifers aan ruiten, deurposten etc. Daarin ligt niet alleen gevaar voor brand opge sloten, maar tevens wordt de particuliere eigen dom er door benadeeld. Wenschelijk ware het, dat de politie dit zonderlinge vermaak der jeugd wat meer tegenging dan tot dusver het geval is. t Het departement lleusden van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, gaf de vorige week hare eerste winteruitvoering ten huize van den heer II. Maurik. Het zou een avond zijn om de jeugdige zang- vereeniging in de gelegenheid te stellen, blijken te geven in hoeverre zij in hare studiën gevorderd was. De uitkomst overtrof in menig opzicht de verwachting. Niet alleen werkte het ensemble vrij verdienstelijk maar ook de jeugdige solisten gaven blijken van studie en gepaste vrijmoedigheid. Mej. de Jongh voerde met den heer Broers een stukje uit op de piano, onder vioolbegeleiding, alsmede een quatre-mains op de piano. Zoowel deze als een stuk voor piano met vioolbegeleiding door de bh. Dr. van Gorkom en Broers verwierven algemeenen bijval. Het geheel schonk aan de vele opgekomen leden een recht genoeglijken avond Wij hopen dat de jeugdige zangvereeniging op den ingeslagen weg zal voortgaan en ons nog meermalen op haren zang zal vergasten. t KERKDRIEL, 18 Dec. Gisterenavond trad voor de afdeeling Bommelerwaard der Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Landbouw op de Heer Corten, Landbouwleeraar te Maastricht. Als specialiteit op het gebied van vee, had de geachte spreker het voeden en verzorgen van het vee als onderwerp gekozen. Wij willen de voordracht, die blijkbaar in alle opzichten voldeed, niet op den voet volgen, wij zouden daartoe te veel ruimte van uw blad vergen. Wij willen slechts enkele punten aan stippen. Als practicus waarschuwde de heer C. in de eerste plaats om de veefokkerij niet te zeer in weeldevorm toe te passen. De Engelsche markt bemoeilijkt den veehandel niet weinig. Alleen kan nu worden ingevoerd, onder voor waarde dat het vee aan de kust wordt geslacht. Zeer duidelijk was het, dat Engeland vetweiderij en aanfokkerij zelf wil betrachten. Ook België, dat tot nu toe jaarlijks circa 80000 stuks vee aankocht, gaat zich op veefokkerij toeleggen en het is te voorzien, dat vandaar weldra invoer recht zal worden gevorderd. De markt is nu eenmaal veroverd en om staande te blijven, inoet men zich eer op kwaliteit dan op kwantiteit toeleggen. De keuze der stieren is daarom een voornaam artikel. Kruisiug met Durham's ras, vond hij wel voor vleesehvorming aanbevelens waardig. Bij melkvee stelt men andere eischen. Dan moet de melkspiegel de basis zijn en niet de schoone vorm. Bij het slot stond spreker ook stil bij de varkensfokkerij, zijnde dit in den tegenwoordigen tijd geen verwerpelijke speculatie. Varkens, zoo genaamd halfvet, waren hier de meest gevraagde. Bij den fok dient rekening gehouden te worden met het plaatselijk ras, dat op den duur de beste rente afwerpt. De vergadering was één gehoor en bewees dat de woorden des voorzitters waarheid bevatteden, toen hij voor de vele nuttige wenken op eene zoo aangename wijze weergegeven, den spreker dank zegde. t WAALWIJK. Door vier leden der Waal- wijksche liedertafel, de hh. E. en C. de Cortie, P. Snijders eu G. van Iersel zal aan het quar- tetconcours, dat in het begin van het volgende jaar te Amsterdam gehouden wordt, deelgenomen worden. ZALTBOMMEL. In de vergadering, door den heer J. Rit alhier bijeengeroepen, ten einde de oprichting te bespreken van eene onderlinge vee- verzekeringmaatschappij voor Zaltbommel en om streken, werd besloten deze maatschappij in het leven te roepen en haar den naam te geveu van Bom meier waard Het grootste aantal der aanwezigen trad onmid dellijk tot de maatschappij toe, terwijl zich daar voor reeds vroeger eenige veehouders iu de Bom melerwaard hadden aangemeld. Het concept-reglemeut door den heer Rit, ken nisnemende van reglementen van groote eu kleine veeverzekeringmaatschappijen hier te lande, en met het oog op de speciale toestanden in deze streek, samengesteld, werd met kleine wijzigingen goedge keurd. De heer J. Rit werd in deze vergadering door de aandeelhouders, als de ontwerper van het plan, tot directeur benoemd. Besloten werd daarna om 14 dagen na den vergaderiDgsdag weder eene vergadering te houden, ten einde commissarissen te benoemen en eenige punten in het belang van deze zaak alsnog te bespreken. t WOUDRICHEM. Van 4 tot 11 Dec. wer den slechts 2 zalmen gevangen, die f 1.15 a 1.45 per half K.G. opbrachten. t Als naar gewoonte gingen ASchriek, zijn zoon, C. Vink en C. Havelaar, Vrijdag den lOen dezer, naar beneden om te visschen. Te Sleeuwijk werden ze door een opkomend schip aangevaren, met 't gevolg dat de boot vol water liepge lukkig wisten ze zich allen te redden. De eerst genoemde kwam echter eerst den volgenden dag iu zijne woning terug, tot groote vreugde van vrouw en kinderen, die hem verloren waanden. Hij was nl. met een schip van Dordt doorge varen, in de gedachte zijne kameraden ook daar te ontmoeten. t DALEM, 19 Dec. De Waal is in de laatste dagen buitengewoon gewassen. Al de uiterwaarden zijn hier ingevloeid. Bij de afzending van dit be richt (Zondag) teekende de peilschaal aan de inun datie-sluis te Dalem 3.20 M. A. P. Sedert gisteren komen van den Boven-Rijn meer gerust stellende berichten, die n.l., ofschoon geringen, val aangeven. t Te Vuren is tot ouderling gekozen de heer G. den Adel, tot diaken de heer G. van Es alhier tot diaken de heer J. W. v. d. Berg, ter wijl de heer J. Maat als ouderling is herkozen. t GORINCHEM. Een eigenaardig geschenk ont ving het diaconie-armhuis alhier, in den vorm van een varken van 300 pond, waarvan de gever on bekend is Zulke bewijzen van mildadigheid, zon der uiterlijk vertoon, zijn niet alledaags, maar toch zeer aanbevelenswaardig. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat in de kosten van verpleging van behoeftige krankzin nigen, die voor rekening van gemeenten in 't rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik zijn of worden opgenomen, van rijkswege tot wederop- zeggens zal worden bijgedragen f 40 's jaars voor eiken verpleegde, mits blijke dat minstens gelijke bijdrage in die kosten uit de provinciale fondsen wordt verstrekt. De Minister van Marine heeft de portefeuille neergelegd Als opvolger wordt genoemd de kapitein ter zee Guyot. Het bestuur der burgerlijke maatschappij tot uitoefening van de riviervissche rij „de Merode* te IJsselmonde, heeft der Tweede Kamer bij adres verzocht, de zalm- eu elftvisscherijen met zegen en drijfnet in het wetsontwerp ter bevordering der Zondagsrust niet op te nemen. Enkele bladen maken gewag van een feit dat o. i. op een in de Strafvordering bestaande leemte de aandacht doet vallen. Voor de Rechtbank te Amsterdam was een elfjarige knaap uit Hilver sum gedagvaard, om zich te verantwoorden over diefstal van een portemonnaie met 41 centen. De jongen verscheen niet, omdat hij de reis van Hilversum naar Amsterdam niet had kunnen be talen. De zaak werd nu bij verstek behandeld, doch de Rechtbank was nu buiten staat door eigen onderzoek te weten te komen, of hij met oordeel des onderscheids gehandeld heeften evenmin kon zij zich overtuigen van de gegrondheid der bewering van den veldwachter dat de jongen niet wel bij het hoofd is. De fout ligt niet in de behandeling hij ver stek, maar in het feit dat onvermogende beklaag den (in tegenstelling van onvermogende getuigen), geenerlei hulp voor de reis naar de Rechtbank ontvangen. Aanvulling van deze leemte is zeker wenschelijk. De cursus tot opleiding voor de acte van hoofd onderwijzer, zal met 1 Januari a.s. te Dordrecht opgehouden hebben te bestaan. In de Vrijdag gehouden algemeene vergadering der Vereeniging „Kunstmin* te Dordrecht, is besloten de verbouwing der lokalen vooralsnog uit te stellen. Den 6n Januari a. s. zal te Rotterdam ook in veiling komen ln-.t fraaie doek van Gastellani De slag bij Waterloo*, dat het laatst in het groot, nationaal Panorama te Rotterdam te bezichti gen was. Graaf Aldenburgh-Bentinck, ambachtsheer van Amerongen, heeft aldaar alle arme gezinnen per soonlijk bezocht, en toen hij daardoor wist waar aan behoefte bestond, aan ieder, naar hij noodig had, kleedingstukken, onderkleêren, lakens en de kens uitgereikt. Voor rekening van de Rumeensche prinses Bibesco, die voor zich zelve en voor haar zoontje genezing verkregen heeft door de behandeling van dr. Mezger, zal een blind kind van onver mogende ouders worden opgenomen in het blinden instituut te Amsterdam. De onderhouw van den spoorweg te Deventer

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2