BUITENLAND. BINNENLAND. HEUSDEN, 24 Dec. t Meldden wij in ons vorig nummer dat de stand van het water in de Maas 4.28 M. -J- A. P. was, reeds 22 December was hij tot 4.11 M. gedaald en heden tot 3.95 M. t 23 Doe. De visscherij in de haven en wiel heeft opgebracht 65, tegen 46 in vorige jaren. De opbrengst van de huur der gemeente-gron den is ƒ124.tegen ƒ178 in 1886. t De brug over de ontworpen Maas nabij Ileusden, werd onlangs op de begrooting van waterstaat gemist, hetgeen een treurigen neerslag verwekte bij hen, die zich ten vorigen jare met de memorie-post hadden gevleid. De commissie van rapporteurs over de begroo ting voor het departement van waterstaat, heeft echter in de 2e Kamer een viertal amendementen voorgedragen, waaronder o. m. voorkomt: „dat de inemoriepost voor den bouw van eene brug te Heusden, ook thans niet in de begrooting zal ontbreken." Tot ons genoegen heeft de regeering dit amen dement aangenomen, zoodat wij weder een schrede genaderd zijn tot het doel, dat wij allen wen- schen en dat door de regeering, uit het oogpunt van billijkheid, ons niet mag onthouden worden. t Dinsdag 11. werd voor de Arrond.-Recht bank te 's Hertogenbosch behandeld de zaak van P. S. te Babyloniënbroek, verdacht van kinder doodslag. Als verdediger trad voor haar op Mr. Dolleman. Het O. M., waargenomen door Jhr. Mr. A. F. Van Rijckevorsel, achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en eischte eene tucht huisstraf voor den tijd van 4 jaren. Het O. M. nam aan, dat een zeker jongmensch mogelijk zwaardere straf zou verdiend hebben, doch dat die buiten het bereik der strafwet valt. Het hield verder rekening met enkele verzwa rende omstandigheden, op de verdachte toepasse lijk, nl. haren leeftijd van 36 jaar, waarbij jeug dige onbezonnenheid niet als verschooning kan aangevoerd worden. Ook heeft zij gedurende geruimen tijd met een minnaar geleefd, zoodat men zou moeten besluiten, dat zij niet anders heeft gewild. De uitspraak is bepaald op Dinsdag a.s. t RIJSWIJK. De Maas is in de laatste dagen sterk in was toegenomen. Ook de Andelsche uiterwaarden zijn voor het grootste gedeelte on- dergeloopen en overstroomd. De hooger gelegen waarden onder de gemeente Poederoijen zijn nog droog gebleven. Het gevolg van een onderloopen dezer waar den zou zijn, dat verscheidene arbeiders van werk beroofd waren. tOOSTERHOÜT, 20 D^TTleden overleed al hier de heer H. ten gevolge eener verwonding aan een teen, een twaalftal dagen geleden veroor zaakt door van een in beweging zijnde tram af te springen. Gisteren was het been geamputeerd. t De persoon welke eenigen tijd geleden in de Groenendijksche suikerfabriek zulke ernstige brandwonden bekwam, toen hij een brand wilde voorkomen, is heden aan de gevolgen overleden. 's BOSCH, 22 Dec. Gistermorgen ongeveer ö1/.! uur ontstond in de Boeren mouwstraat brand in de sigarenfabriek van den heer Verlinden al hier, die zoo spoedig toenam, dat, niettegenstaande al de brandspuiten weldra ter plaatse aanwezig waren, binnen 3/i uur het geheele gebouw met den voorraad tabak en sigaren was vernield. De brandweer slaagde er in, de naastbijgelegen ge bouwen te behouden. De fabriek, die aan de Eerw. paters behoorde, zoowel als de koopmansgoederen waren tegen brandschade verzekerd. t ANDEL, 23 Dec. Onze 'gemeente heeft voor het tegenwoordige geen reden tot klagen. De ar beidende stand heeft geregeld bezigheden, voorna melijk veroorzaakt door het van eigenaar verwis selen van gronden, onder het tegenover liggende Poederoijen gelegen. De heer A. Straver Wz. alhier, heeft in het belang zijner gemeentenaren zich met het toezicht op dat werk belast en hoopt daarmede gedurende den winter voort te gaan, tot hoog water of strenge vorst dit verhinderen. Met het oog daarop is het vallend water dan ook voor onze gemeente zeer gewenscht. t Het gevolg van misbruik van sterken drank was, zooals veelal voorkomt, hier weder eene vechtpartij met messen. De ridders van kortjan schijnen zich dapper geweerd te hebben. Een der vechtersbazen was er zijn neus bij in geschoten hij moest zich nog dien zelfden nacht naar Woudrichem doen geleiden, ten einde dezen te doen verbinden. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt door den wachtmeester der maréchaussee uit W., die den auderen morgen reeds vroeg een onderzoek kwam instellen. t VEEN. De koffiehuishouder J. Vos alhier had, zeer eigenaardig met zijn familienaam, een jonge vos getemd, die als een hondje zijn meester volgde, maar niettemin steeds aan een ketting verbonden bleef. Vier maasden geleden zag Reinard echter de kans schoon om te deserteeren en weg was de gewaande tamheid. Veel liever in het vrije veld dan opgesloten en geliefdkoosd, was zijne meening. Hij bleef echter zich in de buurt ophouden. Roofde hier dit en daar wat anders en kwam ein delijk deze week onder het schot van den heer W. Uijthoven te Wijk, die hem in het veld aldaar nederlegde. Dat het leven in het vrije veld hem aanvankelijk beter bekwam, was nu nog duidelijk aan het over schot zichtbaar. Geleek hij vroeger op natuurge- nooten in een dierentuin, thans had hij een glan zige huid en prachtige staart en had ontzaggelijk in zulk een korten tijd aan zwaarte gewonnen. LANGSTRAAT, 21 Dec. De schoenfabrikan ten klagen erg over de slapte; misschien geldt hier „lest heugt best", maar anders moet het in jaren om dezen tijd zoo stil niet zijn geweest. De voorraad is groot en neemt steeds toe, want ter wijl in fabriekplaatsen de arbeider al spoedig in tijdelijke staking der werkzaamheden of in ver minderd getal werkuren de nadeeligste gevolgen van den slappen gang ondervindt, is dit hier niet het geval. De schoenmaker wordt per jaar gehuurd en heeft dientengevolge geregeld werk; en aangezien in den winter de behoeften grooter zijn en de afleiding minder is, maakt hij dan over 't alge meen wekelijks nog meer paren af dan in den drukken zomertijd. Met dit laatste, als gevolg van een natuurlijken loop van zaken, moet men vrede hebben, ofschoon het schadelijk uitkomt voor den fabrikant. Maar onverantwoordelijk is het., dat een knecht, die den geheelen winter aan het werk gehouden wordt, 's zomers heimelijk tegen wat extra-loon voor een ander werkt en zijn eigen meester teleur stelt. In drukke zomers is dit hier in de Lang straat wij constateeren het met leedwezen een veelvuldig voorkomend kwaad, ofschoon de heerschende malaise en de daaruit geboren meer dere vrees voor gebrek aan werk ook in dit op zicht haar invloed niet missen. Jammer toch, dat vrees voor schade of straf op velen meer vermag dan plichtbesef. Na nieuwjaar verwacht men dat de bestellingen wel weer zullen vlotten. Wij hopen dit voor de fabrikanten en ook voor de grossiers in schoenmakersfoumituren, die meer dan de schoenmakersknechts in de zorgen van den slappen tijd deelen. Men spreekt weder van een faillissement van een schoenwinkel in Holland. Zulke extraatjes kunnen we hier goed missen, de betalingen ver- eischen toch al zorg genoeg. VRI.JHOEVEN-KAPEL, 21 Dec. In de laatst gehouden vergadeiing va i stemhebbende ingelan- van het waterschap „de Binnenpolder" alhier, werd met algemeene stemmen tot secretaris-pen ningmeester herbenoemd de heer L. van der Hoe ven alhier. SPRANG, 21 Dec. De zangvereeniging „de Broederschap" alhier hoopt op den eersten Kerst dag in de kerk der protestantsche gemeente eene openbare uitvoering te geven, waarbij ook een Kerstlied ten gehoore gebracht zal worden. t SLEEUWIJK, 22 Dec. De gemeenteraad heeft benoemd tot onderwijzer aan de openbare school alhier, de heer P. van der Heijden te Meerkerk. t DE WERKEN. Een treurig voorval had jl. Zondag alhier plaats. Een onzer ingezetenen J. V. gaf in de laatste dagen blijken van verstandsver bijstering, waarom twee wakers bij hem waren gesteld. Zondagmorgen was hij vrij wel en verzocht zijne bewakers nu maar naar huis te gaan. Nau welijks zich alleen bevindende, greep hij een werk tuig dat bij het broodbakken gebezigd wordt, bracht zich een ernstige verwonding aan den hals toe, liep vervolgens over den dijk en sprong te water waaruit hij spoedig werd gered. Niettemin bezweek hij Dinsdag aan de bekomen wonden. t WOUDRICHEM. Van 11 tot 18 Dec. wer den gevangen 3 zalmen, welke 1,35 a 1,45 per h. KG. opbrachten. Naar gemeld wordt, zou de Min. van Oorlog ad interim met de portefeuille van Marine worden belast. De Eerste Kamer heeft de blijvende verhooging van de belasting op het gedistilleerd aangenomen. Aan het departement van Oorlog is een verzoek ingekomen van het hoofdbestuur der posterijen, om ook bij de nieuwjaarsdrukte militairen op de postkantoren beschikbaar te stellen. De eerste proef is dus blijkbaar in den smaak gevallen. Den 18n dezer is door Zr. Ms. gezant te Brus sel met den Min. van Buitenl. Zaken van den Koning der Belgen eene verklaring onderteekend, betreffende maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. De tweedaagsche retourbiljetten door den Ned. Rijnspoorweg afgegeven Vrijdag 24 en Zaterdag 25 December a.s., zijn voor de terugreis geldig tot en met 27 Dec. daaraanvolgende. Het waarborgfonds ad 100,000 der voedings tentoonstelling te Amsterdam is thans volteekend, zoodat in eene gehouden vergadering der rege- lings-coinmissie besloten is de tentoonstelling te doen doorgaan. De in Augustus jl. gehouden 8e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, heeft opgebracht 107.309,51 of ƒ212,54 meer dan in het vo rig jaar. Acht jongen 8, uit de Weesinrichting te Neer bosch, zullen eerlang naar Amerika vertrekken. Deze eerste weezen-emigranten worden door den directeur dezer inrichting in Hollandsche gezin nen geplaatst. De heer J. Van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, ontving dezer dagen van N. N. te S. 1000. Onder de jonge weezen der inrichting is de mazelen-epidemie met kracht uitgebroken. De koster van de Nieuwe kerk te Amsterdam heeft aan de partij van dr. Kuyper de gehoor zaamheid opgezegd en de bewakers uit de consis torie verdreven, zoodat deze nu weder in het be zit is van de rechtmatige kerkmeesters. Daar in ons land door velen verkeerdelijk wordt gemeend dat bij den te Christiania gehouden schaatsen-wedstrijd tusschen Axel Paulsen en Ha rold Hagen laatstgenoemde won met 1000 meter, wijst het „U. D." er op dat 1000 meter voor sprong, zooals in het bericht van de „Sport" heeft gestaan, beleekent, dat Paulsen zijn mede dinger 1000 meter heeft voorgegeven, zoodat vol strekt niet is uitgemaakt, dat. Hagen nu de snelste rijder is. Hoeveel hij Paulsen voor was toen hij de eindpaal bereikte, wordt nog niet gernedd. Het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam con cludeerde in zake de gas-quaestie tot ontzegging van den eisch der hh. De Bruya Zonen tegen de gemeente Amsterdam. Het „Dagblad" is van oordeel, dat Nederland behoefte heeft aan een politiecorps, in staat om on der alle omstandigheden afdoende te kunnen mede werken tot verzekering van de maatschappelijke orde. Het socialisme kan te allen tijde het hoofd weder opheffen. Geen beter macht om het in zijn vaart te stuiten dan een bereden politiecorps. Uit eene vergelijking met den toestand in België blijkt dat de gendarmerie in dat land 2234 man en 1379 paarden sterk is, terwijl in Nederland veld wacht en marechaussee 1174 man en 203 paarden tellen. Komt te eeniger tijd het vraagstuk der uitbrei ding van de Rijkspolitie aan de orde, dan verdient overweging of daarbij in de eerste plaats niet aan de marechaus.-ée moet gedacht worden. Mevrouw Cath. Beersmaus zal haar 25-jarig jubileum als tooneelspeelster te Rotterdam vieren op Dinsdag den 11 Januari a.s. Bij die gelegen heid zal zij optreden als „Medea" in het treur spel van dien naam, en als „Juffrouw Guichard" in Dumas' blijspel „Monsieur Alphonse." Te Lei den zal dit feest gevierd worden 17 Januari, te Zwolle 19, te Groningen 20, te Dordrecht 24, te Amsterdam 27 Januari a.s., terwijl het voornemen bestaat deze feestvoorstelling ook te geven te Utrecht, Leeuwarden, 's Hage, Deventer, Dell Bosch, Gouda, Nijmegen, Arnhem, Delftr Brussel, Autwerpen, enz. Te Charleroi hebben een joDgen van 16 jaren en een meisje van 15 zich van kant gemaakt we gens gedwarsboomde liefde Men vond de lijken in de vaarteen sjerp was om beider hals geslagen. De ex-keizerin Eugenie van Frankrijk bewoont sedert eenigo dagen een villa bij Posilipo. Gedu rende den zeer korten tijd, dat zij op haar reis te Parijs en te Rome vertoefde, werd opgemerkt dat zij er zeer lijdend uitzag. De opvoering van de opera »Patrie,« naar het. bekende tooneelstuk van Sardou, ten behoeve der slachtoffers van de ovorstroomingen, heeft 99,000 francs opgebracht. Nadat de kosten er waren afgetrokken bleef er ongeveer 80,000 francs voor de noodlijdenden over. Over geheel Midden-Duitscbland hebben hevige sneeuwstormen gewoed. Het spoorwegverkeer lus- schen Berlijn, Dresden, Halle en Leipzig naar Zuid- Duitschland, zoo ook naar Silezië en het Westen, is voor sommige gedeelten geheel gestremd. Met de OosteDrijksche Regeering worden thans onderhandelingen gevoerd, om den Zigeunertroep voor rekening van dat land naar Hongarije op te zenden. Zij heeft inzage gevraagd van de papieren dezer lieden, ten einde zich te overtuigen of zij Hon garen van geboorte zijn. Aan dit verzoek is voldaan. In afwachting van een stellig antwoord wordt de troep, welke nu geheel op Nederlandsch grondge bied vertoeft, van Rijkswege van het noodige voorzien. De gedenkfeesten manie onzer dagen heeft nu in Engeland en Schotland het denkbeeld doen ontstaan, om den 300en verjaardag der onthoofding van Maria Stuart (die don 8sten Febr. 1587 plaats had), fees telijk te vieren. Het feest zou geen staatkundige beteekenis heb ben, maar alleen een uitiDg zijn van medelijden met de ongelukkige Koningin. Een voornaam on derdeel zou een optocht zijn, welke de voornaam ste personen uit de geschiedenis van Maria Stuart, hare vrienden en vijanden zon voorstellen. Na een brand te Londen in het huis van een werkman, vond men twee kinderen verkoold en 1 gestikt. Bij een onlangs te Londen gehouden veiling werd een merkwaardig boek verkocht, nl. een exein- *plaar van hot werk over hot schaakspel: Tran slation of the Game and Playe of Chesse,t gedrukt en uitgegeven door Duxton (f 1492,) de eerste die de boekdrukkunst in Engeland invoerde. Van dit boek moeten slechts 4 volledige exemplaren be staan. Voor hot nu verkochte word 645 7,740) betaald. Te Carrick on Suir, in hot lersche graafschap Tipporary, werd een geheel arbeidersgezin: man, vrouw on zes kinderen, in hun woning bedwelmd gevonden door gas, dat ontsnapt was uit oen, door de vorst gesprongen pijp, Vier der kinderen stierven in het gasthuis, waar heen men allen bracht. De overigen verkeeren nog in een zeer bedonkolijken toestand. In de Vogezen heeft oen sneeuwstorm gewoed het spoorwegverkeer is zeer bemoeilijkt en sommige treinen der.iilleerdeu. In het dep. Isère viel ver bazend veel sneeuw. Hier en daar ligt die 60 duim hoog. De sVossische Zoitungs vermeldt geruchten van een zeer bedenkelijken gemoedstoestand bjj den Czaar. Volgens die geruchten heeft er hij hem reeds een uitbarsting plaats gehad, waardoor zelfs zjjn gemalin was bedreigd. In hot geheel hoeft Merlatti met ziju vasten 1000 frs. verdiend, na aftrek van alle kosten! Bij Viceuza werd een bende van 17 roovers en smokkelaars door een lawine overvallenallen kwa men om. Te Palermo heeft een paardrijdster een einde aan haar leven gemaakt., door zich in het bad de aderen te openen. De ongelukkige was eerst 18 jaren oud; gedwarsboomde liefde dreef haar tot zelfmoord. In den nacht van 18 dezer overleed te Canicossi, Guiseppo Tinzi, een der weinige overgeblevenen van de schaar van uitgelezeu mannen aan wie Italië zijne bevrijding heeft te danken. Tijdens de vreemde overheersching toonde hij zich een onbe vreesd en eerlijk samenzweeider, terwijl zijn verblijf in de gevangenis hem niet van zijn geestkracht en zijn vertrouwen vermocht te berooven. Later streed hij met Garibaldi en Cavour, zoowel op 't slagveld als iu 't Parlement voor de volkszaak en toonde hij zich een voortreffelijk burger, wien het eigenbelang der latere partijmannen geheel vreemd bleef. In drie weken kreeg De Brazza ruim 10,000 schriftelijke aauvrageu naar verschillende betrek kingen in den Congo, om niet te spreken van de mondelinge. Voor zoover thans bekend is geworden, heeft de vreeselijke orkaan van de vorige week 128 schip breuken veroorzaakt, waarvan 61 ter hoogte van de Britsche kust. Op de hoogte der Britsche eilan den kwamen in 't geheel 28 menschou om, terwyl aan vreemde kusten 66 personen verdronken. Het totaal aantal schipbreukelingen voor het loopend jaar is thans 1490. Eene aangename ontdekking werd dezer dagen gedaan door de erven van deu heer Paiue, die on geveer 10 maanden geleden te Newyork overleed. Gelijk meer geschiedt, werd er over de erfenis ge procedeerd. Een der getuigen vertelde zoo ter loops, dat Paine hem 19 jaar geleden een pakje had toe vertrouwd, met verzoek het goed te bewaren, en er sinds dien tijd slechts een enkele maal naar ge vraagd had. Hij vermoedde, dat het manuscripten en vruchten van Paine's pen waren. De rechtbank verzocht het pakje te zien en vond toen tot groote verbazing der erfgenamen, dat het 356,750 dollars aan bankpapier en een groot bedrag aan fondsen bevatte. Een bericht uit Wellington (Nieuw-Zeeland) zegt: Er is bericht ontvangen van een groote vulkani sche uitbarsting op het eiland Naipu, een van de Tonga-groep, Twee derden worden gezegd verdwenen te zijn met een bevolking van 500 inlanders. Het overge bleven derde is bedekt met vulkanische asch, maar men gelooft dat daar geen menschen zijn omge komen. Uit een meer in het midden van het eiland is een berg van 200 voet hoog verrezen. Door het omvallen van eane petroleumlamp hebben drie kindoren in een huis te Paramaribo zulke ernstige brandwonden gekregen, dat zij aan de gevolgen zijn overleden. De ongelukkige moe der had, toen zij een oogenblik 't vertrek moest verlaten, uit voorzichtigheid de lamp van de tafel genomen en boven op eene vrij hooge kloerenkast gezet. Bij het stoeien der kinderen viel de lamp van de kast en verspreidde het vlammende vocht zich over de kinderen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2