KEUKENMEID. Daniël Duijser, Kunstinrichting „De Li GORINCHEM. VALKENBÜRG'S Levertraan. Nouveautés LOUIS DË Ml, te HEUSDEN. Draisma EXTRA FIJN MEEL, LAND- EN TUINBOUW. 323ste Staatsloterij Afloop van Aanbestedingen. Gemengd Nieuws en Allerlei. INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. FOTOGRAFISCHE C. F. COKWES, Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverij Prachtige Rokken, Kapers, Mofjes, Polsmoijes, Moffen, Colliers, Bont, Agrafes, mooie geknoopte Doeken, Pluches en Astrakan in alle kleuren, bij eenige Met Januari zal te Amsterdam de vormschool voor Christelijke bewaarschool-onderwijzeressen ge opend worden. Nevens de sedert eenigen tijd te Maastricht in werking zijnde fabriek van beraudine, (eene ge deeltelijk uit turfvezels vervaardigde kleedingstof,) zal aldaar thans eene fabriek worden opgericht om uit dergelijke turfstof dekens te fabriceeren. De dezen zomer en herfst ook en vooral in Drente geheerscht hebbeude varkensziekte, heeft naar eene matige berekening in die provincie een twee-duizendtal vaikens het leven gekost. Er zijn stallen waar van de 20 varkens nauwelijks een is overgebleven, en voor menigeen die in de zwijnenfokkerij zijn bestaan vond, is deze ziekte een ramp geweest. De visscher R. Knobbe te Woudsend had voor dagen het geluk, in het Fluessenraeer in trek met de zegen ruim 200 karpers mach tig te worden, waaronder er waren van 12 tot 15 halve KG. Het gezamenlijk gewicht was ruim 800 halve KG. Ruim een jaar geleden had de zelfde visscher op dezelfde plaats een dergelijk fortuintje. Uit Warga schrijft men De in den laatsten tijd steeds toenemende be langstelling in het ijsvermaak komt ook de sen-fabrikage alhier ten goede. Van oudsher werden hier reeds schaatsen vervaardigd en stonden de Warga'ster schaatsen, naast de IJlster, als de beste uit de provincie bekend, doch die roem bleef uit den aard der zaak grootendeels binnen de grenzen van Friesland beperkt. Sedert de hardrijderijen op schaatsen echter win- teruationaal" zijn geworden, hebben de Warga'ster schaatsen haar weg door geheel Europa gevonden. De groote fabrikant, de heer A. K. Hoekstra al hier, ziet zijn debiet gestadig toenemen, zoowel binnen- als buitenslands, en heeft thans reeds een wederverkooper gevestigd te Berlijn, terwijl hij voorts in de laatste weken bestellingen ont ving uit Stokholm, Hamburg en zelfs uit Ruraenië. In de bosschen onder Beetsterzwaag (Fries land), verkeeren sedert eenige dagen een paar wilde zwijnen. Hoe ze daar gekomen zijn, weet men niet. Maandag heeft men daarop een drijf jacht gehouden, waaraan door velen uit Leeu warden werd deelgenomen. Wel is een der zwij nen aangeschoten, doch het is niet gelukt er een te bemachtigen. De gezagvoerder van het gestrande schip „Stel- la'' is bij slot van rekening nog het slachtoffer geworden van het ongeluk, hetwelk aan dat schip bij den storm te IJmuiden is overkomen. De heer J. Bruins, kapitein van genoemd schip, werd Zaterdag door een golf van het schip geslagen en in zee geworpen. Men zag hem zwemmende, doch bijna uitgeput, tegen de golven worstelen. Door middel van een haak wist men hem, hoewel bewusteloos, te redden. Naar een hotel te IJmuiden gebracht, is hij door een geneeskundige bijgebracht. Naar Amster dam vervoerd is kapitein Bruins Dinsdagmiddag te 2 uur overleden. De overledene was sedert 14 jaar in dienst van de Kon. Nederl. Stoomboot maatschappij en bij zijn scheepsvolk zeer geacht. Hij laat eene weduwe met 7 kinderen achter. Te Amsterdam is op een armoedig kamertje het lijk gevonden van een 82-jarige vrouw. Zij lag op den grond met het hoofd in een aschbak. Het oudje is door kolendamp gestikt. Te Buinen had een vrouw zich hevig gebrand. Op de wonden smeerde zij ter heeling loodwit. Het gevolg was echter bloedvergiftiging, die spoe dig den dood veroorzaakte. Te Amsterdam is het lijk van een man uit de Tichelstraat, die reeds een paar dagen vermist werd, uit de Baangracht opgehaald. Een werkman, aan de boot in het Oosterdok aldaar, bezig met het lossen van ka toenbalen, kreeg door het breken van den ketting van het hijschtoestel een daarvan op het hoofd. De man is ernstig gewond naar het Gasthuis ge bracht. Onder Kaatsheuvel ging het paard van den landbouwer S. v. Pelt op hol. De man viel van den bok en werd deerlijk aan het hoofd ver wond. Te Hoogwoud kreeg de 17-jarige zoon van den molenaar Burger een slag van een der molenwie ken. Hij was onmiddellijk dood. De man die te Oosterbeek onder den stoomtram geraakte, is overleden. Een 4-jarig jongetje dat te Hooge- zand een pot kokend water omver liep en over het lijf kreeg, is na veel lijden bezweken. Uit de Lijnbaangracht te Amsterdam is opgehaald het lijk van een 70-jarig man. Hij had een kleine verwonding boven het rechter oog en een boven de kin, vermoedelijk door een schippershaak toe gebracht. Volgens verklaring van de familie was hij niet goed bij het hoofd. Te Neede is een 6-jarig kind in een pot met kokeud varkensvoe der gevallen. Na een smartelijk lijden van 4 da gen is het meisje aan de bekomen brandwonden overleden. Te Breda is de werkman Verdaas in een kuiperij bij zijn werk zoo ernstig verwond, dat hij na een paar dagen lijdeu is bezweken, een vrouw met 4 kinderen nalatend. Een krankzinnige te Wer kendam vond in een baktrog een mes. Hij bracht zich daarmee aan den hals zeer gevaarlijke wonden toe, die waarschijnlijk aan zijn treurig be staan een einde zullen maken. Op de Prin sengracht te Amsterdam viel een 15-jarige krui deniersbediende uit een luik op de tweede verdie ping. Hij sloeg tegen de straatsteenen en kwam met den schrik vrij. Met de werklieden, die bij het springen van den ketel in de papierfabriek te Hoogezand zijn verwond, gaat het boven ver wachting goed. Juist had de firma haar werklie den tegen ongelukken verzekerd bij de eerste Ned. Levensverzekering-maatschappij tegen invaliditeit en ongelukken te's-llage, maar het contract gaat eerst in op 1 Jan. a.s. Mevrouw Dr. VAN GORKOM vraagt tegen 1 Februari a.s. een flinke Keukenmeid. DUIVENBOONEN, VOERTARWE, VOER-ERWTEN en Kleine MAIS voor kippen, aan concurreerende prijzen. Van alle Artikelen met 40 ets. per mud verhooging. s-BOSCH, aan de Parade. Specialiteit in Vergrcotingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po seeren. Opname met het instantané procédé. N.B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. Botermarkt, Heusden. een In de prijzen der suikerbieten is eenige rijzing in aantocht. Nu reeds tracht men tegen f 10 per 1000 kilo, met 70 voorschot, contract te sluiten tegen den volgenden oogst, of 10.50 zonder voor schot. Prijzen van 100 en daarboven 3e Klasse. Trekking van 21 Dec. Prijs van ƒ400: nos. 4233 en 15361 200: no. 13327; ƒ100: nos. 339, 5019, 11047, 11765, 12213 en 14302. 3e Klasse. Trekking van 22 Dec. Prijs van 25000 no. 6488 2000 no. 16972; 1500: no. 9572; 1000: no. 4174, 10463 200 no. 7977; 100: nos. 2543, 16852, 19572. 3e Klasse. Trekking van 23 Dec. Prijs van 1000: nos. 4960 en 19385; 200: no. 1330;/ 100: nos. 5137 en 8703. Bij te Dinsdag te Rotterdam gehouden aanbe steding van het maken van een machinegebouw met toebehooren ten behoeve der uitbreiding der gemeente-drink-waterleiding, achter de Oude Plan tage, waren ingeleverd 15 billetten. Laagste inschrijver was de heer J. J. van Slnis- dam te Dordt, voor 366.760. Hoogste de heer M. L, Veenenbos te Brielle, voor ƒ445.000. Het Groninger Weekbladbevat een brief van Multatuli, door dezen geschreven aan de veree- nigde Groninger werklieden, die hem op zijn ge boortedag een reusachtigeu Groninger koek hadden gezonden. Wij ontleenen daaraan het volgende: Wat den misdadigen en zotten oorlog met Atjeh betreft die ons honderde millioenen kost 1 ik werd verketterd, toen ik vóór 't uitbreken daar van, er tegen waarschuwde. Ook toen ik, wat later, de overwinningsberichten leugenachtig noemde. Nu zal men toch wel erkennen, dat ik gelijk ge had heb. Er is, in weerwil van al de énorme op offeringen niets veroverd, en niemand overwonnen. Het kleine troepje volk, dat we daar nog hebben, is al erg blij als de vijand ons met rnst laat (Ik zend u hierbij een Samarangsch blad, waar uit duidelijk blijkt hoe 't Nederl. volk door do re- geeriug werd voor den gek gehouden met over winningsberichten. Er werd zelfs 'n metalen monu ment gegoten en naar Indië verzonden ter gedach tenis aan onze koloniale veroveringen. Zeker zal men 't op Java wel hier of daar in 'n pakhuis laten liggen. Er hoort schaamteloosheid toe, zoo'n ding te laten kijken Dat men mij bij 't waar blijken mijner meening dienaangaande, weer niet noemt, spreekt van zelf. Ik mocht eens iets te zeggen krijgen en de schel men ter verantwoording roepen die de volkswelvaart opofferden aan hun persoonlijke belangetjesDaar onder zijn leden van alle partijen, behoudende li berale, orthodoxe, katholieke, vrijdenkers en wel is dit 'n reden voor al die heeren om mij niet aan 't woord te laten komen. Van hun standpunt heb ben ze volkomen gelijk. Als 't Volk mij macht gaf, zou ik onverbiddelijk zijn in Recht-doen. Het tucht huis zou er bij te pas komen. Wat thans de kie- zerij oplevert en zéér veel verandering zullen de algemeener verkiezingen niet opleveren is: sdiefje met diefjesmaats De Haagsche atmosfeer is verrot. Dit erkende ook Thorbecke. Jammer dat hij zelf zoo weinig toebracht aan de genezing, of liever: niemendal. Te Texel heeft 1.1. Zaterdag een onderzoek plaats gehad naar den toestand van de reddingskaap op Onrust. Er bleek door de stormvloeden aan den voet van de kaap een gat te zijn ontstaan. Overi gens was de baak in goede orde. Tijdens de jongste stormen heeft zich de zand plaats, die sinds eenige jaren in oostelijke richting overslaat, zich in dezelfde richting weêr belangrijk verplaatst. De kaap, eenmaal in het midden van Onrust gebouwd, staat nu voor meer dan 5/7 aan do noordwestkant van de zandbank, 't Is derhalve te voorzien dat men na korten tijd de baak zal moeten verplaatsen. Aan de mannen die op 30 Nov. jl. de beman ning van het in de Tesselsche gronden gestrande Engelsche fregat Brambiet ye« hebben gered, is vanwege de N. en Z. Hollandsche reddingmaat- SGhappg eene belooning van 155 toegekend. Jl. Zondag des morgens ten 7 ure, is de boeren woning van Jb. Van den Oord in de Belkmerweg (gem. Zijpe), door brand vernield. Al het vee, benevens een gedeelte van don inboedel is gered. Het inslaan van den bliksem vermoedt men als oorzaak. Maandag jl. des avonds ten 10 ure, stond de boerenplaats, genaamd: »de Oliphant* van J. Bood te Heer Hugowaard in lichter laaie. De bewoners, die pas te bed lagen, zijn blootvoets het brandend perceel door de ramen ontvlucht, terwijl het vee door de ijlings toegeschoten hulp der buren is gered. Overigens is alles een prooi der vlammen geworden. Oorzaak onbekend. De barones E. de V., eene oude ongehuwde dame, te Oost, gera. Valkenburg (Limburg) hoeft een pa- tont genomen als koopvrouw in honden, hetwelk haar 1,24 kost, en waardoor zij vrijdom geniet van de hondenbelasting. De dame houdt er 12 hon den op na, die haar anders aan belasting 24 zouden kosten. Reiziger vindt een haar in zijn soep. Hij roept den kellnor en vraagt of hij iets onaangenamer kent dan haar in de soep te vinden. »Wel zeker,* antwoordt de kellner lenk, »soep in het haar. Tijdens een der jongste stormachtige dagen, zou ergens ten platten lande eene uitvoering van de rederijkers plaats hebben. Even vóór den aanvang moest de hoofdpersoon van het stak zich noodza kelijk voor eenige oogenblikken verwijderen. Terwijl hij daartoe de wijk naar een klein on misbaar honten gebonwtje nam, smeet een rukwind de deur van het haakje en schoot de wervel er voor. De arme rederijker was opgesloten en wendde vrachteloos pogingen aan om uit het apartement te komen. Alles mislukte hem en bij begon luidkeels om hulp te roepen. De storm maakte zijn stem onhoorbaar. Zijne collega's, hem missende, stelden een onderzoek in, zouden naar zijn huis, doch niemand wist iets van den vermiste. Eindelijk werd met een lantaarn bij en in de sloot gezocht. Zoo kwam men ten laatste bij de gevangenplaats van den rederijker, die nu spoedig in vrijheid was. De uitvoering werd door dit geval een uur vortraagd. Men zegt dat een bakker een nieuwe soort gist heeft uitgevonden, die het brood zoo licht maakt, dat een kilo tarwe acht ons weegt. j>Moeder, wat heeft die koe een ontevreden ge zicht, die geeft zeker altijd zure melk.* Waar studeert je neef Horman in? In da medi cijnen zeker Wel neen, zekor niet, daar is hij niet ge schikt voor, hij kan zelfs geen vlieg doodmaken, dus om dokter te wordeu heb ik hem afgeraden. Een Amsterdamsch uitgever zal de beoefenaars der muziek een nieuwe marsch aan de hand doen, nl. een Dr. Mezger-marsch. Wij willen hopen, dat do compositie niets met 's mans methode ge meen zal hebben. Mag ik je weekboekje wel eens zien, vrouwtje vraagt een piepjong huisvader. Zeker! is het antwoord, en een keurig boekje, zijn geschenk, komt op de proppen. Zoo, dat is dus je ontvangst, zegt de man, heel netjes, ontvangen vijf-en-twintig, maar waar staat nu je uitgaaf? Op het volgende blaadje. Indordaad leest manlief daar de komiek-lakonische mededeeling: Alles uitgegeven Mijnheer de Redacteur Verleden week werd alhier door den heer Qua- dekker, eerst aanwezend paardenarts te Breda, een voordracht gehouden over het fokken van paarden. Hoewel ik zelf geen landbouwer en op het ge bied van paardenfokkerij geheel leek ben, meen ik enkelen uwer lezers geen ondienst te doen, wan neer zij het voornaamste uit die voordracht ver nemen, te meer daar deze als zeer interessant en leerrijk werd geprezen. De heer Q. legde uit wat moet worden verstaan onder overerving en verervingskracht en wees er op, dat het in de paardenfokkerij noodig is, alle middelen aan te wenden om de vorervingskracht te behouden en zoo mogelijk te vermeerderen. Vooral die invloeden, die nadeelig of verzwakkend werken op de overerving, moeten bestreden wor den, als: het gebruik ter voortteeling op te jon gen en op te ouden leeftijd, het gebruik van heng sten te dikwijls achter elkander. Hij wees er met nadruk op, dat de zwangere merrie goed gevoed moet worden, meer en beter dan een die niet zwanger isook moet met de zwangere merrie omzichtig omgegaan worden. Hengsten moest men niet alleen gedurende den dektijd goed voeren, maar ook vóór en na dien tijd, zonder daarom de hengsten overvet te maken. Hengsten moesten altijd iederen dag naar buiten gebracht worden en niet den ganschen winter op stal blijven. Door beweging vermeerderd de spier kracht. Daarna zeide de heer Q. dat de hengst, met zeer veel zorg gekozen moest worden en mochten wij bij merriën al eens iets door de vingers zien, dit mocht in geen geval bij hengsten geschieden. Een hengst toch was het voornaamste deel bij de fok kerij, daar hij zijn eigenschappen in één jaar aan een groot aantal veulens doet overerven. Voorts werd besproken hoe nek en hals bij onze trekpaarden moesten zijn; hoe de schoft en rug en lendenen er uit moesten zien en hoe het kruis ge vormd moest zijn. Door voorbeelden uit het dage- lijksche leven trachtte hij aan zijne hoorders de hef boomwerkingen in het paardenlichaam duide lijk te maken. Met een enkel woord werd ook nog gewag ge maakt over enkele beengebreken, zooals spat. Vervolgens werd de opvoeding van veulens be sproken en er met nadruk op gewezen dat men in het le en 2e levensjaar het meest moest voeren. Het laat in het najaar in de weide loopen veroor deelde de spreker niot, als die weide maar niet als voedingsmiddel werd beschouwd, maar slechts als loopplaats; in de weide moest alsdan bijgevoerd worden en wel 3 a kilo haver daags. Over de haver zelf werd breed uitgeweid en besproken of het al of niet goed was de haver gekneusd te voeren. Ze behoeft niet gekneusd, omdat de maag die bewerking zelf tot stand bracht. Mocht men soms meenen in de uitwerp selen van het paard heele, ongeschonden haver te vinden, dan vergiste men zich de quintessens van die haver had de maag vooraf tot zich genomen. Ook over nieuwe haver werd een en ander gezegd en beweerd dat deze voor voeder niet deugde. Het voeren van haksel bij de haver werd zeer aangeraden, doch men moest zorg dragen, dat het haksel niet te kort gesneden word. Op het hooi voor onze veulens weid bijzonder veel gewicht gelegd en het slechte hooi als zoo danig voor veulens verworpen. Met een enkel woord werd nog besproken het te vroeg gebruiken van onze veulens. Vóór 31/s jaar mocht men ze niet gebruiken deed men dit, dan zouden de nadeelige gevolgen niet uitblijven. Daarna werd behandeld de verpleging der huid 0Q van de hoeven. Spreker legde nit, dat de huid jn verband stond met de functies van de inwendige organen en het dus noodzakelijk was te zorgen dat de huid gevoelig, prikkelbaar bleef. In de huid werden stoffen gevormd, als zweet en huidsmeer: de afscheiding van deze stoffen mocht niet gestoord worden door ophooping van vuil. Zoo er niet ge poetst werd, had het ongedierte gelegenheid zich te vermeerderen, vooral de luizen. De larven der paar- denhorzels hebben dan gelegenheid om in de maag te komen en daar eenmaal aangekomen, boorden zij zich diep in en bleven er geruimen tijd zitten, zeer ten nadeele van de maagwerking. Door spre ker werd een maag op spiritus vertoond, vol met larven van paardenhorzels. Ten slotte werd nog gesproken over de veelal slechte verpleging van hoeven, vooral door hoef smeden. De hoeven werden doorgaans te veel en te slechts besneden; vooral waren het de zool on de straal, die het moesten ontgelden en juist deze deelen moesten nooit besneden worden, alleen de hoornwand moest worden ingekort. Spreker raadde den hoefsmeden, in het vervolg niet anders dan met de r e m e t of Engelsch hoefmes te besnijden. Nijkerk a/d Voluwe, 22/12/'86. Uw.Dw.Dr. K. M. H. f WAALWIJK, 28 Dec. Op de heden gïhon- den markt was de aanvoer van vee weinig, de handel ving. Aangevoerd werden 1879 KG. boter, die 0.92 a 1.08 per kilogram gold. f DUSSEN, 23 Dec. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 171 kilo boter. Zij gold van 1.05 tot 1.21. f ZALT-BOMMEL, 21 Dec. Boter 0.55—0.68 per half kilo. Eieren 1.50 1.80 de 26 stuks. VAN Aanbevolen door Professoren van alle Neder- landsche Hoogescholen. Controle Dr. E. A. VAN 1)ER BURG, Iloogleeraar te Leiden. Verkrijgbaar te Gorinchem, bij L. H. van 't Sant Heusden, Gerard Maliugré; Herwijnen, Wed. C. Boss; Geertrnidenberg, G. Waalwijk; Waspik, A. Snels; Waalwijk, W. J. Baijens; Zalt-Bommel, Wed. Dr. B. G. Van Anrooij. ['iV ALS:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3