BINNENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. anders, vrat op zoo'n dag begon, moest wel zoo afloopen." Komt het niet uit, welnu dan wordt het vergeten en de profeten zwijgen ook maar, zij maken liefst geen slapende honden wakker. Als men goed opmerkt en de oogen open houdt, dan zal men spoedig ontdekken dat er nog heel wat bijgeloof onder ons heerscht en dat nog lang niet allen vrij zijn, al spot ten zij ook met hunne ketenen. weder met allerlei dwangmiddelen tegen Ierland optreedt. HEUS DEN, 28 Dec. Kerst.mis is voorbij en de kerstboomen er bij. De laatste» hebben aan het jonge volkje veel ge not verschaft. Reeds Donderdag 11. was er een opgericht in de bewaarschool. Een sierlijke boom, smaakvol versierd, lachte den kleinen toe. Ge lijkertijd werden de kinderen onthaald en van een cadeautje voorzien. Bovendien ontvingen de kin deren der minder bevoorrechte personen prak tische kleedingstukjes. De ruime beurs der bij dragers hadden de dames, die zich er welwillend mede occupeerden, in de gelegenheid gesteld voor ieders gading wat degelijks te vinden. Op den avond van den eersten kerstdag stond weder een boom in al zijn pracht in een lokaal nabij het Elerv. kerkgebouw. Ruim was het bezoek. Niet alleen de circa 60 leerlingen der zondag school maar ook vele belangstellenden woonden dit kinderfeest bij. Het verhaal door de directrice, mevrouw Wieland, zoo boeiend en kinderlijk aan de kleinen medegedeeld, was als altijd het glans punt van den avond. De belangstelling was dan ook bij de toehoorders algemeen. Verschillende versjes door de kinderen gezongen, waartusschen alweder de daarbij onmisbare cho colade enz. en ten slotte tal van lieve cadeaux, maakten dezen avond tot een aangenaam en in drukwekkend geheel. Gisteren avond was weder een boom opgericht in de kerk der Chr. Ger. gemeente voor de kin deren der daarbij behoorende zondagschool. Als altijd, was ook thans de boom weder smaakvol versierd, en gaf het geheel het bewijs eener goede leidingKeurige versjes, zeer lief gezongen, luis terden ook dit feest op. Ook nu ontbrak het weder niet aan keurige en doelmatige geschenk jes ter aanmoediging van de leerlingen. Alle deze boomen geven voorzeker wel het be wijs dat men alhier niet alleen voor zichzelf leeft maar dat men ook een geopend oog heeft voor de kleinen, vooral voor hen, wien zoo'n feestje veel moet vergoeden, voor hetgeen zij, bij andere kinderen vergeleken, in menig opzicht ontberen. t DRONGELEN. Van de elf inschrijvers voor eene gedeeltelijke verbouwing van het huis van P. Nieuwkoop was de hoogste A. A. li. Kramer te Genderen 179 en de laagste C. van Hoven te Meeuwen ƒ111, aan wien het werk is gegund. t HA AFTEN. Ds. van der Linden, pred. al hier, herdacht 20 Dec. den dag, waarop hij vóór veertig jaren het leeraarsambt in de gemeente Sprang aanvaardde. t DALEM, 26 Dec. Door den was van het wa ter hebben de rijshakkers in de Gorinchemsche Avelingen de vlucht moeten nemen voor deze lieden, die met het maken van hoephout, band- snijden, enz., een zuur stuk brood verdienen, eene groote teleurstelling. Naar wij vernemen zal de heer Weitzel, minis ter van oorlog, met de tijdelijke waarneming der portefeuille van marine worden belast. De Minister van Financiën maakt bekend dat de recepissen voor 3y8 ten honderd rentegevende schuldbekentenissen aan toonder, ten laste van den Staat uitgegeven krachtens de wet van 9 Mei 1886, ten kantore van den agent van het Minis terie van Financiën te Amsterdam, te beginnen met Woensdag 5 Jan. 1887, op iederen werkdag van des voorm. 10 uren tot des namiddags 1 uur, zullen künnen verwisseld worden tegen defini tieve schuldbekentenissen, voorzien van twintig halfjaarlijksche rentecoupons, waarvan de eerste verschijnt 1 April 1887. De gelegenheid tot verwisseling van recepissen bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der pro vinciën en te Rotterdam, zal op een nader te be palen tijdstip worden opengesteld. De oud-afgevaardigde van Amsterdam, de hoogst bekwame ingenieur Dirks, is Zondagmorgen te Scheveningen overleden. Gedurende langen tijd vertegenwoordigde hij Amsterdam in de Tweede Kamer, maar den grootsten roem verwierf hij door den aanleg van het Noordzeekanaal. Ook in het buitenland was deze Nederlandsche ingenieur zeer geëerd. Meermalen werd hij geraad pleegd bij den aanleg van groote werken en ook aan het Panamakanaal nam hij een werkzaam deel. Woensdagochtend wordt zijn stoffelijk overschot op de Oosterbegraafplaats ter aarde besteld. De verhooren voor de Commissie van Enquête uit de Tweede Kamer naar arbeidstoestanden zullen den 4n Januari aanvangen, voorloopig met het houden van dag- en avondzittingen. In den laatsten tijd zijn van alle kanten listen en lagen gelegd, om den handelstand door bedrie- gelijk pogen afbreuk te doen. Deze treurige toe stand heeft den handel in het algemeen opmerk zaam gemaakt, dat aan die bedriegerijen paal en perk moest gesteld worden. Een aanzienlijk han- delscomitó in ons land heeft dientengevolge be sloten tot oprichting van een Algemeen Neêr- landsch Informatie-en Schuldinvorderingsbureau," dat met alle mogelijke vertakkingen in Nederland de noodige handelsinformatiën verschaft en zich tevens belast met invordering van schulden, zelfs verouderde schulden op minnelijken of langs rech terlijken weg. Dit bureau zou een dam opwerpen tegen veler streven, om langs ongeoorloofden weg zijnen mede- raensch te benadeelen. Het comité heeft gemeend, dat Zwolle het geschiktste punt was om het bureau te vestigen. Tot directeur is benoemd de heer D. J. H. van Tussenbroek, die door zijne betrekking tot de vereeniging //Schuttevaêr" algemeene be kendheid heeft verkregen, een onafhankelijk bestaan heeft en door zijn veel vrijen tijd zich speciaal aan het bureau wijden kan. Het bureau is uitsluitend voor leden, die tegen laag gestelde contributie in de gelegendheid zijn, zich in de toekomst voor schade te vrijwaren. Hoorn wil een standbeeld voor Jan Pieterszoon Koen oprichten. Een commissie wordt gevormd om te trachten dit plan tot uitvoering te brengen. Men schrijft uit Maastricht: Bij een brand die in 1860 in het gebouw der rechtbank alhier gewoed heeft, werden eenige re gisters, bevattende ruim 3000 akten van den bur gerlijken stand uit de jaren 18121846 eene prooi der vlammen. Voor het overschrijven van die akten uit de registers op het stadhuis alhier berustende, wordt eene uitgave van f 390 gevor derd, tot het doen waarvan de regeering echter maar niet kon besluiten. Toch zou die overschrij ving zeer noodzakelijk zijn, daar bij een onverhoopt ongeval, dat ook het stadhuis kan treffen, deze zuinigheid tot groot ongerief en groote verwarring aanleiding zou geven. De heer J. Van 't Lindenhout ontving tal van geschenken en vele kleedingstukken, om bij gele genheid van het Kerstfeest de weezen mee te verblijden. De Martha-vereeniging te Rotter dam zond 600 kleedingstukken en geschenken, de Rhode-vereen. aldaar 70 stuks; uit Nijehaske kwam een ton met suikergoed, uit Assen 200 koeken, van mejonkvr. B. V. uit 's Hage 2 groote kisten met kleedingstukken en geschen ken, enz. enz. Van het Rotterdamsch //onafhankelijk'* orgaan z/De Vrije Pers/' dat onlangs overleden heette, verscheen heden weder een half blad, met een artikel /,geen geld geen Zwitsers." Wanbe taling van abonnés en advertenten was de oorzaak van de staking der uitgave. Worden de achterstal lige gelden nog in voldoende hoeveelheid aange zuiverd, dan is het bestaan van het blad weir verzekerd Te Donkerbroek, ee i dorp van ruim 1200 be woners, zijn meer dan 800 personen aangetast door mazelen. De goocheltoer bij de verkiezing voor notabelen De dagbladpers heeft in alle beschaafde landen een grooten invloed. Zoodra een reactionair bewind opkomt kan men ook zeker zijn dat drukpersver- volgen aan de orde van den dag zijn. Men stelle zich nu den toestand voor van de dagbladpers in rijken als Rusland en Duitschland. Toch verwarreu de vervolgers der drukpers gewoonlijk in de strik ken die zij zeiven leggen. Dezer dagen is in Rusland daarvan een merk waardig voorbeeld gegeven. Zooals wij meldden in een vorig overzicht, is uit het kabinet des Keizers eene nota aan de dagbladen gericht waarin zij wor den aangemaand hunne taal tegen het bevriende Duitschland* te matigen. Volgens de wet moeten de dagbladen zulk eene nota opnemen. De hoofdredac teur Katkow, vau de »Moskousche Courant,* wei gert evenwel de nota te plaatsen. De consuur durft den invloedrijken publicist, die een vriend van den Keizer is, niet aan en het blad gaat onverdroten met zijn strijd tegen Duitschland voort. Dezelfde journalist had in 1864 den Russischen minister van binnenlaudsche zaken heftig aange vallen. Do minister, de heer Valouïeff, zond hem eene waarschuwing. Hij plaatste die niet, betaalde de boete en ging voort. Veertien dagen daarna een tweede waarschuwing. Toen plaatste Katkow het volgende bericht in zijne courant: »Do minister van binnenlaudsche zaken vereerde ons 14 dagen geleden met eene waarschuwing, welke wij niet plaatste. Heden zendt hij er ons weder eene. Wij zullen ook deze niet opnemen. Wij geven er de voorkeur aan de boete van 100 roebel per dag te betalen boven het, opnemen van do vuile taal van den heer Valouïeff.* Het gevolg van dit bericht was dat de abonnes zooveol geld schonken dat, het blad wol tot hot einde der eeuw do boete van 100 roebel per dag kon be talen. De minister was woedend en hief zoor vaardig hot blad op. Toon de keizer (do vorige natuur lijk, Alexander II) dit vernam, herstelde hij hot blad on twee dagen later was do minister gevallen. Do togenwoordige keizer van Rusland, was als kroonprins een trouw medewerker van genoemd blad. Zjju vader vroeg daarom eens aan zijn mi nister van politie: »Wat zou mijn zoon toch altijd met Katkow te verhandelen hebben?* De minister haastte zich een brief, aan den kroonprins gericht door Katkow, aan te houden en aan deu keizer te brengen. Deze weigerde oven wel den brief aan te nemen en zeide: breng hem aan mijn zoon cn maak uw verontschuldiging.* Do geschiedenis verhaalt dat de kroonprins den minister in antwoord op zjjn verontschuldiging een oorveeg gaf, die raak was. Zeker is dat twee da gen later do minister was afgetreden en in hot buitonland eene betrekking kroeg. Men kan uit deze historie de gevolgtrekking ma- kon dat de dagbladpers machtiger is dan alle re geeringen, daar zelfs in het absolute Rusland de keizerljjke familie een dagblad beschermt tegen de grillen der reactie. Maar voornamelijk deolen wij dit mede omdat bedoeld blad voortgaat met Duitschland aan te vallen en het blijkbaar in dit opzicht de openbare ineouing op zijne hand heeft. En dit is het juist wat den toestand van Europa zoo ernstig maakt. Op dit oogenblik is het Russische hof zeer ver bitterd op den Oostenrijkschen minister vau bui- tenlandsche zaken, graaf Kalnoky, die door den Czaar wordt beschuldigd dat hij de afspraken niet nakomt te Skierniovice gemaakt. Alles wordt door Rusland gedaan, om dien minister te doen vallen. Het zou evenwel wel oens kuunen gebeuren dat Audrassy (do groote voorstander van het Duitsch- Oostenrijksch verbond, weer optrad.) Want in Hongarije is men woedend op Duitsch land omdat het blijkbaar Oostenrijk aan zijn lot overlaat, om Rusland niet te ontstemmen. Eu het is bekeudt, dat geen Oosten rijksch staatsman er aan denkeu durft Hongarije tot volslagen vijand te maken. Het schijnt ons toe, dat in elk geval Rusland op dit oogenblik over do geheele linie zegeviert. Was Oostenrijk tot nog toe gesteund door het Engelsche ministerie, ook die steuu valt weg. Onverwacht, heeft Lord Churchill, do bekwame en ijverige kanselier der schatkist, zijn ontslag ge nomen, omdat hij zulke enorme sommen voor leger en vloot niet wilde besteden als Salisbury. Met andere woorden Churchill verlangt dat Engeland zich niet bemoeie mot het vasteland van Europa, iets dat Rusland volkomen eens is Do opgewondenheid der conservatieven iu En geland is dan ook groot en zij schelden Churchill reeds voor een overloopor, verrader en renegaat. Het vertrouwen in het kabinet Salisbury, is dan ook geschokt en de verdeelde liberalen maken zich gereed tot overeenstemming te komen en weder als regeerende partij op te troden. Een aantal steden in Ierland hebbeu reeds ge- illumineerd, toen bekend werd wat Chamberlain, de staatsman die om do Iersche quaestie Gladstone ontrouw werd, voor eenige dagen op eene meeting te Birmingham zeide: »Nu do omstandigheden zoo loepen dat het ver stokte conservatieve element in het ministerie de overhand zou kunnen krijgen aldus sprak hij - heeft Gladstone eene schitterende gelegenheid om de eendracht in do liberale gelederen te herstellen. De Gladstonianon en de overige liberalen ziju het op 99 punten eens omtrent het te volgen program. Op een punt slechts zijn zij het oneens, op het punt der Iersche quaestie. Welnu, laat men el kander slechts wederkeerig, concessie doen en de eendracht is hersteld.* Deze woorden hebben te meer beteekenis omdat Chamberlain zich bereid verklaarde met concessies te begiunen en dat Churchill dit met hem eens is. Churchill, die steeds tegen alle louche dwaugwet- ten was, hoeft blijkbaar ook daarom genoeg ge- kregon van het conservatieve kabinet, omdat het De liberalen verwachten nu dat de eendracht onder de liberalen zal worden hersteld onder de leiding van Gladstone, dat Churchill met de zijnen tot de liberalen zullen toetreden, en dan is na tuurlijk de doodsklok geluid voor het kabinet der Tories. Wat dit voor de buitenlandsche politiek betee- kenen zou? De Dnitsche bladen verraden in hunne woede, genoeg het gewicht er van. De >National Zeitung* te Berlijn schrijft.>De ministerieele cri sis te Londen is een feit dat alle politieke omstan digheden in Europa beheerscht. Alle politieke bere keningen worden er door onderste boven geworpen.* Men kan begrijpen dat Salisbury thans volstrekt niet gebrand is op het bezoek van de Bulgaarsche deputatie. Een harer leden zeide onlangs Wij moe ten door de tussohenkomst van eene bevriende mo gendheid, de verstandhouding tusschen Rusland en Bulgarije hersteld zien te krijgen. Wij hebben ge tracht Duitschland, de bondgenoot van Rusland, tot die tusschenkomst le bewegen. Nu wij daarin niet geslaagd zijn moeten wij ons wel tot Frankrijk wenden.* Maar te Parijs klopt men zeker aan eene toedeur. De Fransche staatslieden houden de vriendschap met den Czaar steeds in het oog. Die zullen zij er niet aan wagen. 8) Hot gerucht loopt dat de Czaar in een aanval van woede don Duitschen militairen attaché te Pe tersburg, majoor Villaume, met een revolver heeft doodgeschoten. Een ernstig spoorwegongeluk heeft bij de Rus sische stad Charkow plaats gehad. Daar zijn Zaterdagavond twee treinen in botsing gekomen. De locomotieven en 7 wagens werden verbrijzeld. Negen passagiers, een machinist en drie conducteurs werden gedood en 30 andere reizigers bekwamen verwondingen. De wolven in Rusland hebben, volgens statis tieke gegevens, in het vorige jaar vorscheurd: 438 paarden, 1517 veulens, 313 koeien, 1158 kalveren, 1510 varkens, 2052 speenvarkens, 7674 schapen en 3357 stuks verschillende soorten van gevogelte, tot eene gezamenlijke waarde van 200,000 roebels. Volgons do Fransche bladen zijn de Engelsche autoriteiten schuldig aan den moord vau de equi page van het Fransche oorlogsschip »Pengouin« door do Somalis te Ambadu. Zij zouden de in boorlingen namelijk hebben wijs gemaakt dat de Franschon zich van huu gebied wilden meester maken, cn de Fransche zeelieden gingen zelfs zon der stokken gewapend aan boord. Ook in verschillende oordon van Frankrijk heb ben zware snoeuwstormen plaats gehad, zoodat er groote vertraging is ontstaan iu de aankomst der spoortreinen. Hier en daar is de trein als wegge zakt in de sneeuw. Tusschen Salhouny en Bourg, op de lijn Parijs Lyon Middellandsche Zee, had de sneeuw eene hoogte bereikt van 80 con timeter. Eene locomotief werd uit Lyon ontbodon om den trein, die niet verder voort kon, te hulp to komen. De trein van Belfort, die Woensdagmorgen te ure te Parijs moest aankomen, bereikte die stad eerst zes uren later. Op sommige punten dier lijn stond do sneeuw 2 meter hoog. De chef van eene groote meelfabriek spoelde sinds jaren een heel lot in de Pruisische staatsloterij, meestal met geluk. Hij had de gewoonte do helft der winst onder zijn personeel te verdoelen. Dezer dagen viel op zijn lot 60.000 Mark en ook de helft daarvan verdeelde hij ouder zijn werkvolk. Men kan zich voorstelleu, hoe blij die menschen in den wintertijd waron zoo onverwacht een aardig som motje te krijgen. Togen een muur in do Charlotte-straat te Ber lijn, staat sedert oenigen tijd een oude harington en daarin heeft een vagebond, die goen woning rijk is, zijn teuten opgeslageu. Het logies zal op het oogenblik wel een beetje tochtig zijn. Aan boord vau het Dnitsche stoomschip »Fulda,« dat don 8en December New-York verliet, met zes- hondord een-en-tachtig passagiers, kreeg men vier dagen later oen zeilschip in zicht, dat de signalen had gehescheu »Het schip is lek, wij moeten het verlaten Dadelijk stoomde de »Fulda« er op los en was binnen een half uur langszijde van het in nood verkeerend vaartuig, dat het fregatschip Louise Fuller*, uit Yarmouth, in Nieuw-Schotland, bleek te zijn. Dadelijk ging men aan het redden en de booten van do >Fulda« brachten de manschappen gelukkig allen in veiligheid. Van den derden De cember af had de Louise,* een splinternieuw schip dat zijn eerste reis deed, aan allerlei gevaren blootgestaan en de hulp kwam jaist bijtijds, want men bad het nog maar enkele uren boven water kunnen houden. De kapiteiu van de Louise Fuller,* W. Blau- welt, geheeten, was de laatste man die van boord ging; hij stak zelf ziju vnartuig in brand, opdat het geen gevaar voor andere voorbijgaande schepen zou opleveren. Nog langen tijd zagen de passagiers van de »Fulda«, die weldra verder stoomde, het vlammende vaartuig op de golven ronddrijven. De lading, uit petroleum bestaande, droeg er niet wei nig toe bij om het vreeselijke maar grootsche schouwspel nog indrukwekkender te maken. Het Engelsch pantserschip »Sultan« kwam Vrij dagnacht in botsing met het Fransche stoomschip »Ville Victoria*. Het stoomschip zonk. Het had 250 personen aan boord; men zegt, dat de meesteu der passagiers en de equipage verdronken zijn. Onder de candidaten voor den Bulgaarschen troon wordt nu o. a. ook Prins Alexander van Saksen-Altenburg (echtgenoot van de weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden) genoemd. De cholera schijnt zich thans uit Hongarije naar het schiereiland van den Balkan verplaatst te heb ben. Althans wordt thans weder door het Dnitsche gezoudheidsbureau medegedeeld, dat in het dorp Dobrodial, nabij Tirnowa, in Bulgarije, 24 personen door de cholera aangetast zijn, van welke 8 stier ven. Men vermoedt dat de ziekte door tuinlieden uit Hongarije is overgebracht. De stad Dolina in Galicië is gedeeltelijk afge brand. 260 huizen werden vernield. Uit Bern maakt de >Staudard« melding van geruchten, volgens welke de Dnitsche studenten in Zwitserland last gekregen zouden hebben, onmid dellijk zich bij hunne regimenten te voegen. De met verlof in hot buitenland vortoevende Dnitsche officieren zonden gelijke bevelen ontvangen hebben. Ongeveer een maand geleden verdwenen uit Charleroi Constant Junion, een jongen van 16 jaar, en Amelia Delpierre, oud 15 jaar. Zij hadden elk ander lief, maar do wederzijdsche ouders wilden natuurlijk niets van die al te vroegtijdige verliefd heid weten. Constant had, vóór zijne verdwijning, zijn mak kers toegevoegd: »als ik niet binnen een paar da gen terug ben, kan je hei bericht van mijn overlijden wel rondzenden*, maar men hield dit voor een loos praatje en meende dat de beide kinderen za- men aan den loop waren. Toen echter weken vergingen zonder dat men iets van hen vernam, werd men ongerust en thans is gebleken dat die ongerustheid gegrond was, want een paar dagen geleden heeft men de lijken der beide ongelukkigen uit het water opgehaald. In hun wanhoop hebben de twee jeugdige verlief den den dood gezocht en gevonden. Uit Rome wordt d.d. 21 dezer aan de Times* gemold: Sinds 1 December hebben wij doorloopend warm en regenachtig weder gehad en de wilde bloemen groeien in menigte. Te Liverpool is do beroemde Lewisbazaar door een geweldigen brand vernield. Het was een ont- zachlijk gebouw, verdeeld in verscheidene afdeelin- gen, waaronder ook eene menagerie, waarvan al de dieren omkwamen. De schade wordt op 250,000 pond sterling begroot. Eenige honderden personen, die in den bazaar werkzaam waren, zijn hierdoor broodeloos. Volgens de Ostasiatische Lloyd,* is de Japansche regeering van plan bij alle regeerings-departemon- ten Duitschers aan te stellen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2