KEUKENMEID. Daniël Duijser, I'. BOLK ZOON. GLAS. HET NIEUWS VAN DEN DAG ZONDERLING AANBOD <ia. t is waar. De compleete Negerhut met platen, ten 2e. De Zaaier op Jraai Schild, Verkrijgbaar bij D. BOLLE, kaar ra Goedkoope Boeken, lang bij ie Visclimarkt, Rotterdam te HEUSDEN. Kinder-Pap-Beschuit ADVERTENTIE?^ LAND- EN TUINBOUW™ Gemengd Nieuws en Allerlei. EXTRA FIJN MEEL, Spiegel- en Vensterglas. ROTTERDAM. Mousseline-, Gekleurd-, RUW SPIEGEL-, DEURPLATEN. M.C. Poldermans,Gorinchem, Lenzen- en Patrijspoortglazen. Mevrouw Dr. VAN GORKOM vraagt tegen 1 Februari a.s. een flinke Keukenmeid. te Arnemuiden dezer dagen verricht, wordt door de justitie onderzocht. Reeds heeft ten huize vau den president-kerkvoogd een huiszoeking plaats gehad. Een krankzinnige uit Doesburg, zekere J. H., is door den stoomtram overreden en gewond. Te Beneden-Knijpe is de goudsmidsvrinkel vau den heer Hansma geheel uitgebrand met al de gereedschappen. Het huis is bewaard gebleven. Alles was verzekerd. In Avenhorn brandde door onbekende oorzaak de boerenplaats van P. M. af. Van den inboedel is niets gered. Twee paarden werden ook een prooi der vlammen. j-BOMMELERWAARD. De prijs van het hooi is in de laatste dagen alhier 27 a 28 per 1000 kilo. Voor stroo wordt 18 18.50 besteed. GEDACHTEN. De tien geboden eener Vrouw. 2. Gij zult geen jonge schoone dienstmaagden in huis nemen of portretten van dames in uw al bum bezitten, want ik ben eene jaloersche vrouw, die u geeu oogenblik onbewaakt zou laten. 5. Eer de oudors van uwe vrouw en vergeel hunne verjaardagen niet, noch die van do broeders of zustors uwer vrouw. 7. Gij zult geen andere vrouw op straat aan kijken of aardigheden tegen de winkeljuffrouwen zeggen. 9. Gij zult zorgen, dat de toiletten van uwe vrouw rijker en smaakvoller zijn dan die van hare vriendinnen. DUIVENBOONENVOERT AR WE VOER-ERWTEN en Kleine MAIS voor kippen, aan concurreerende prijzen. Van alle Artikelen met 4-0 ets. per mud verhooging. Catliedraal-, Mat-, Geribd-, is het meest verspreide blad in Nederland, zie verder daaromtrent het uitvoerig prospectus, dat aan alle abonnes op het Nieuwsblad is verzonden. De Directie van het f/Nieuws/' heeft den Uitgever van het Nieuwsblad belast met de aanneming van nieuwe abonnes in het Land van Heusden en Altena, de Lang straat en de Bommelerwaard en voor zoover die abonnés op het Nieuwsblad zijn, ook daarbuiten tegen denzelfden prijs als bij de Directie. Ook advertentiën in genoemd blad worden door zijne bemiddeling zonder eenige verhooging bezorgd. Men lette vooral op de premie, zie het voorloopig bericht, die de abonnés ontvangen, die zich vóór of in Januari op genoemd blad verbinden. in de ton heb.« »Dat heb ik.« >Wil je 't beestje verkoopen?* »Zeker.« En weldra was de koop gesloten. Na moest het beestje gedood worden, want levend thnis brengen, dat ging ook niet. Men zon den haas das doodschieten. Maar niemand had de courage het beestje vast te houden, terwijl de jager zijn geweer zou richten. Men besloot eindelijk een touw aan den hals van het dier te bevestigen en zoo het haasje aan een paal rond te laten loopen. De jager richt zijn geweer en schiethet touw door Haas en jager zijn sedert niet meer bij boer Gerrit gezien. Kaatje en de Ooievaar. Blond Kaatje dacht»och had ik maar Een broertje, een kleinen hartedief!* »Toe,« vleide zij >too, Mooderlief! Bestel er eon aan d'ooievaar; Bij tante heeft hij 't wel gebracht, Maar zeker niet aan ons gedacht. »Wel Kaatjelachte moeder toen, »Ik heb het met de wasch te druk, Ook zijn mijn beide muilen stuk, Ge moet die boodschap zelf maar doen Veel beter dan hij mij verstaat Begrijpt hij uwe kinderpraat.* Snel liep toen Kaatje naar de beek Waar langbeen dronk en vroeg hem blij: »Och, breng een broertjen ook voor mij?* Hoe de ooievaar verwonderd keek Weg vloog hij on blond Kaatje dacht Misschien wel brengt hij 't reeds van nacht.* (Uit Lentevreugd* van De Kop). Naar men mededeelt zou een 96-jarige Rotter dammer voornemens zijn eerlang in het huwelijk te treden. Abram eens kon t'huis brengen >maar ga toch maar naar huis man. Ik vroeg je immers ten eten: a 1 8 je kon. Maar jij kunt niet man, want me'n deur heb ik op 't nachtslot gesloten en omdat nu voor jou te openen zie je dat acht ik te genover iemand als jij bent wel wat gevaarlijk.* Vijf minuten later kwam er een agent langs en nam Abram maar met een zoet lijntje meó naar 't bureau om wat tot bedaren te komen, van wege den woordenvloed waarmede hij zijn onvrieudelijken gastheer het ongepaste van zulk eene invitatie meende te moeten doen opmerken. De Bei liner Wespen* stellen een recruut voor, die in 't bijzijn van Von Moltke goedgekeurd wordt. »Maar excellentie», zegt de millitaire dokter, >de man ziet verschrikkelijk scheel uit beide oogen VoortreffelijkGoedgekeurd! Lieden, die tege lijkertijd naar het Oosten en het Westen zien, kan nen wij juist nu bijzonder goed gebruiken Een klein meisje was eens op visite bij een familie, wier leden niet op schoonheid konden bogen en verveelde zich. Men gaf haar een portret-album. Zij sloeg eenige bladen om, doch sloot het weldra weder. »Heb je het goed bekeken, schatje klonk einde lijk de vraag. »0 ja, mevrouw,* luidde het antwoord; »wij hebben er thuis net zoo eer, maar met mooiere plaatjes. aiJLJ^11 11 I" Afiimm tn i KERKNIEUWS. t GEN DEKEN. Door notabelen doi Ned. Herv. gem. alhier is tot kerkvoogd herkozen, de heer Gijs- bert Vos. Aan verschillende sehrijvers ontleend. Tot krachtig hopen is reinheid noodig en wel is 't grof en dom van godenmakers dat zij, om af dwaling te bedreigen met straf, meenden behoefte te hebben aan 'n andere hel dan 't verlies van die reinheid meebrengt. Multatuli. Het smartelijkste gevoel is dat van uw eigen zwakheid, of, zooals Milton zegt: zwak zijn is wer kelijke ellende. En toch hebt gij en kunt gij van uw kracht geen helder bewustzijn hebben, dan al leen door datgene, wat gij gelukkig tot stand weet te brengeu, wat gij gedaan hebt. Welk een groot onderscheid is er tnsschen de vage, wankelende be kwaamheid en de vaste, onwrikbare ten uitvoer legging! Een zeker ongearticuleerd zelfbewustzijn woont duister in ons binnenste en kan alleen ge articuleerd en kenbaar worden door onze werken. Deze ziju de spiegel, waarin de geest eerst zijn natuurlijke wezenstrekken ziet. Vandaar dan ook de dwaasheid van dat onmogelijk uit te voeren gebod: Ken u z elven, tenzij men het omzette tot dit gedeeltelijk mogelijk op te volgen gebod: Weet waaraan gij kunt arbeiden. Carlyle (Sartor Resartus). Als de kat vleugels had, vloog er geen enkel vogeltje meer rond. Kreeg ieder, wat hij wonsohte wie hield dan iets over? 1. Gij zult geen andere vrouw hebben dan mij. 3. Gij zult in het gezelschap van uwe vrienden den naam van uwe vrouw niet ijdelijk gebruiken. 4. Gij zult den Zondag aan uwe vrouw wijden: zes dagen zult gij arbeiden en voor de behoeften des levens zorgen, maar den zevenden dag zult gij met uwe vrouw gaan wandelon en bezoeken afleggen. 6. Gij zult niet rooken, want gij weot dat uwe vrouw de tabakslucht niet verdragen kan. 8. Gij zult niet naar het koffiehuis loopon, om bittertjes te drinken of te spelen, want dat vordert tijd, dien gij uwe vrouw ontsteelt. 10. Gij zult niet begoeren de vrouw of de doch ter van een ander, zoolang uwe vrouw in leven is, en zelfs niet, als de dood haar aan uwe liefde mocht ontrukken. Geen aangenamer straf dan provoost voor Am- sterdamsche schutters. Ten minste volgens »do Arnst.* is het eten zeer smakelijk en de provoost lekker verwarmd. Dezer dagen kwam dan ook een werkloos schutter, die nog iets op zijn kerfstok had, vragen of men hem niet kon arresteeren, want hij had gehoord dat den anderen dag groote boonen met spek tot het provoostrantsoen behoorden en daar was hij dol op! In zeker gezin te Helder was men zeer onge lukkig mot de dienstboden en men verzekerde dat mijnheer er schuld aan had, daar hij zooveel in de keuken kwam potkijken. Dezer dagen kwam weer een nieuwe meid in dienst, die reeds vooraf verzekerd had, mijnheer het potkijken wel te zullen afleeren. Toen de laat ste in de keuken verscheen en oudergewoonte zijne aanmerkingen maakte, ontdeed Griet, zoo heette de meid, zich van haar boezelaar en bood het mijn heer aan met de woorden: »hier, doe mijn boezel voor en probeer dan eens of je 't beter kunt!* 's Avonds had Griet do bons en kwam de plaats voor de tiende maal open. Een fabrikant in het noorden van Engeland heeft in zijn fabriek en zijn huis een photographisch ver spiederstoestel laten maken, waardoor hij geregeld op de hoogte wordt gehouden van hetgeen er in zijne afwezigheid gebeurt. De toestel bestaat uit een, in den muur beves tigde photographische camera, welke voorzien is van een nieuw uitgevonden soort van papier (uit vinding van Castmann Walker), hetwelk de glas platen vervangt, en in zeer korten tijd lichtindruk- ken opneemt. Die Camera nu is verbonden met een uurwerk, waardoor elk uur een stuk van een rol van zulk papier wordt opgerold. Als nu de fabrikant van huis moet, brengt hij het uurwerk in beweging. Elk uur gaat dan, on hoorbaar, de camera open, een stuk van het pa pier wordt verlicht, en binnen woinige seconden staat daarop een getrouw beeld van de fabriek, zooals die er op dat oogenblik uitzag. Zoo kan de patroon, bij zijne terugkomst, van uur tot uur na gaan wat er in de'fabriek is voorgevallen. Iemand die de vorige week Hamburg bezocht, verzekert daar 't nieuwste gezien te hebben op het gebied van sport. 't Klinkt baast ongelooflijk, maar 't wordt zeer stellig verzekerd en bovendien door een geïllustreerd programma bevestigd. 't Is een olifant, die velocipèdo rijdt. Het werktuig is wel wat minder elegaut dau dat, waarmede onze wielrijders langs de wegen snor ren, maar de dikhuid weet het uitstekend te bewe gen en te besturen op een tooneeltje, dat voor be weging van kolossen overigens beknopt genoeg is. Binnenkort zal dit kunstig dier ook wel in Ne derland optreden. Eon artist te Genève zou het middel hebben uit gevonden om compensatie-slingers voor uurwerken 1e vervaardigen, waarop het magnetisme volstrekt geen invloed heeft. Een horloge, van zulk een slinger en van eene spiraal van palladium voorzien, zal wel terstond stilstaan, wanneer men ze in de nabijheid van oen zeer storken magneet brengt, doch zoodra men ze er van verwijdert, begint zij weder te loopen, zonder dat de geregelde gang er ondur hoeft geledenterwijl integendeel een gewoon zakuurwerk, wanneer het aan dezelfde proef onder worpen wordt, een zeer onregelmatigen gang aan neemt, zoo het althans nog loopen wil. De uitvinding van den bedoelden artist komt in onze dagen goed te stade, nu de toepassingen op electrisch gebied meer en meer toenemen en zich in do meeste nijverheidsondernemingen nestelen. Te New-York zou zich reeds een maatschappij hebben gevormd voor de exploitatie dezer uitvinding. Linnaeus deelt eenige merkwaardige bijzonder heden aangaande het verhuizen van ratten in Noor wegen mede. Om de 10 of 20 jaren schijnen deze dieren in ttoepen van duizenden tegelijk te ver trekken. Gedurende hun tocht eten zij de kruiden en wortels, die zij op den grond aantreffeneeu van hunne jongen dragen zij in den bek, bet an dere op den rug; als er rneor zijn, worden deze aan hun lot overgelateu. Zij komen van het ge bergte en bewegen zich in de richting van de Bothnische golf, doch gewoonlijk worden zij ver strooid en komen om, vóórdat zij daar zijn aango- komon. Men kan hen niet van hun weg afbren gen, dien zij steeds in rechte lijn volgen. Als zij iemand ontmoeten, trachten zij tusschen zijne beu nen door te kruipen om hunne marschorde niet te verstoren. Komen zij bij een hooischolf, dan gaan zij er niet omheen, maar graven zich, knagende en krabbende, een tunnel. In de streken, die zij doortrekken, meenden de bewoners vroeger dat zij uit de wolken kwamenzelfs schreef een geleerde dier dagen, een zekere Wormsius, een dik boek, waarin hij de juistheid dier volksmeening wilde betoogen. Meermalen zijn do reizigers, die van de stoom- booten op do Groene Rivier, in Indiana, gebruik maken, getuigen van een hoogst zeldzaam ver schijnsel. Terwijl men kalm op het dek kuiert, wordt plotseling de kreet vernomen: »do rivier staat in brand!* en in een oogwenk is de stoom boot door blanw gekleurde yjammen omgeven. Zorgde men niet dat de machine-kamer gesloten bleef, dan was er alle kans dat het schip zelf vnur vatte. Stopt de boot echter, dan verdwijnt het vuur vau zelf. Dit buitengewone verschijnsel laat zich gemakkeljjk vorklaren. De bodem der rivier is be dekt met een dikke laag plantaardige overblijfse len, waaraan de rivier haar naam ontleent. Als het water laag is, brengt de boot die vergane zelfstandigheden in beweging, waardoor eone hoe veelheid aan de lucht ontvlambaar gas vrij wordt en de blauwe vlammen ontstaan. Bij den opstand dor studenten te Moskon, nu ruim 20 jaar geleden zoo verhaalt het Russi sche dagblad »Ruszky Archiv* begaf zich een goheele demonstratie naar het huis van den gou verneur-generaal van Moskou, om bij dezen ver andering der Universiteits-wet te bewerken. Een groote menigte volks sloot zich bij do studenten aan, zoodat onder anderen de bekende Russische schrijver Pawloff, die juist op dat oogenblik kwam aanrijden, zich genoodzaakt zag met zijn rijtuig stil te houden. Daar richtte zich een oud vrouwtje tot Pewloff met de vraagwie er begraven werd »De wetenschap*, moedertje, »de wetenschap*, antwoordde Powloff, terwijl hij het trotsche hoofd schudde. »Hare assche ruste in vrede*, sprak het besje geroerd en eerbiedig sloeg ze een kruis. Verbastering. Bekend is hoe het Engelsche »what you call* (wat je noemt) in den mond des volks als benaming voor een flinken opstopper is gewordon watjekougelijk het Duitsche, »Habe du das* (dat is voor jou) 't welk een oorvijg ver gezelde of aankondigde in den mond des volks, is geworden tot »labre doedas* of haberdoedas* en zoo zijn er ettelijke, zeer vermakelijke soms. On langs echter hoorden wij een allermerkwaardigste verbastering door een oud geneesheer vertellen. Hij was bij een herstellenden zieke gekomen, een man uit het volk, en vond hem bezig met kaartspelen. Och mijnheer do dokter, zeide de vader van den zieke, om mijn zoon wat te veramuseeren spelen wij »Piet jenever* dat heb ik op zee van den En- gelschman geleerd. Het spel berustte, zooals feite lijk elk spel, op de daadzaak, om altijd meer troe ven te maken dan de ander of wel dea ander te slaan. Eerst jaren daarna ontdekte onze genees heer door een toeval, dat het hem onbekende spel van »Piet jenever* het Engelsche beat your neigh bour*, (sla je buurman) was. De volgende vermakelijke historie wordt uit Sassenheim medegedeeld Een zoogenaamde Zondagsjager kwam dezer dagen naar deze gemeente om te jagen. Hij zag veel wild, doch het gelukte hem geen enkelen keer een haasje het levenslicht uit te blazen. De tijd, dien hij voor jagen disponibel had, was verstreken, toen hij naar zijn woning zou terugkeeren. Maar zonder een enkel stuk wild bij moeder de vrouw te komen, dat ging toch ook niet. Wat zou zij den Zondags jager hartelijk uitlachen, als hij, vermoeid van de jacht, met het geweer over den schouder zonder meer, den voet in huis zette? Hoe zou hij een haas machtig worden? Als een goede genius sprak hem een oude bekende aan, die onzen jager wist te vertellen, dat boer Gerrit een haas in een ton had. Dat was niet aan 's doovemans deur geklopt. Onze jager tikt bij boer Gerrit aan: »Zeg eens, beste vriend, ik hoor dat je eon haas Bij een inspectie heeft een rekruut zijn geweer slecht gepoetst. De luitenant wijst met een boos gezicht, op een roestvlek en vraagt op barschen toon: »Wat is dat?« »Hi, hi,« lacht do rekruut medelijdend, sweet u dan niet, luitenant, wat roest is?« Te Villaridio (Sardinië) moot do wijnoogst zoo voordaolig zijn uitgevallen, dat men daar ter stede zoo bericht de »Voce della Verita* een liter wit druivensap van uitstekende qualtieit ver krijgen kan voor do somma van twee en een halve cent. Het is alleen vader Adams schuld zeido iemand dat er verschil in standen is; had hij zich Von Adam genoemd dan waren we allomaal van adel. »Kom eens bij me eten,* zei Jacob tegen zijn vriend Abram. »Zal ik bij j o u komen Ten eten? En nog niet lang geleden stonden we samen voor't gerecht van wege een proces tegen mekaar »Kom tóch bij me eten, Abram al heb ik 't proces moeten verliezen. Ik wil je immers be wijzen dat ik geen vijandschap meer tegen je heb. Kom gerust., als je kan Abram.* En laatstgenoemde antwoordde argeloos, dat hij 'tdoen zou en dat hij wel don volgenden middag zou kunnen. »Kom dan, maar je moet kunnen ko men hoor,* zei Jacob hartelijk. »Ik beloof 'tje, voor lekker eten zal vrouwlief wel zorgen.* Den volgenden middag kwam Abram werkelijk en schelde bij Jacob aan. Maar of hij eens, tweemaal of tienmaal schelde, gehoor kreeg hij niet en des gastheers deur werd niet opengesloten, niettegenstaande de buren over de onderdeur kwamen kijken vanwege het lawaai, dat met die schel werd gemaakt. Kwaadaardig haalde Abram, alvorens Jacobs deurpost te verlaten, de schel nog eens bijzonder flink over en juist zou hij heengaan, toen boven een raam opengeschoven werd en Jacob met een vollen mond, nog kauwende, zijn hoofd door de opening stak. »Nou Abram, wat is er? maak toch zoo'n leven niet! De buren staan allen naar je te kijken en de deur gaat immers toch niet open. Wat wil je dan toch j>Wat!« snauwde de andere terug »do deur gaat niet open? Je vroeg me toch ten eten, is 't niet »Ja, dat is zoo,* antwoordde Jacob meteen ge- noegelijken grijns, nu hij zjjn verloren proces aan Engelsch Gegroefd-, Geruit-, Carré-, Wit-, Kristal-, Broei-, en melk- Geslepou en andere ROZETTEN en RANDEN. Gebogen Glas en Dakpannen. GLAS-ASSURANTIE. STOPVERF. DAGLICHT-REFLECTORS. van wordt door vele Heereu Doctoren als een zeer goed voedingsmiddel bij onvoldoende moedermelk aanbevolen. Depóts worden gevraagd. Ten le. De Negerhut, een verhaal uit het Slavenleven in Noord-Amerika, door Harriet Beecher Stowe, naar den 20eu druk, uit het Eng. vertaald door C. M. Mensing, 1 deel, meer dan 300 pag. dik, met 8 fraaie platen. Ten 2o. De Zaaier, Christelijke Scheurkalender voor 1887, bewerkt door H. Karssen, voor- en ach terzijde bedrukt en op fraai Schild. Deze gunstig bekende Kalender omvat o. a.Vei-halen uit de Bijbelsche, Kerkelijke en Zendingsgeschiedenis, Vertellingen, Spreuken, Versjes, Zondagschoolrooster en 23 Pi-ijsvragen, waarvoor aan de beste oplossers elk een keurig gebonden boekwerk wordt uitgereikt. Het fraaie werk t> de Negerhuten de keurige Scheurkalender De Zaaier* lever ik bij elkander af voor slechts 25 Stuivers. Dat is een extra, extra koopje. Doch ik wil opnieuw bewijzen wat voordeelig men bij mij terecht kan, want ik voeg er nog bij: Ten 3e. Twaalf van die mooie verschillende Nummers: De Roüandsche Illustratie, waarin zoowat vijftig Platen, welke zoo algemeen in den smaak vallen. Voor de hand weg uit den voorraad ge grepen, das geen opvolgende Nummers. Ten 4e. Nog zeven verschillende, splinternieuwe, fraaie Dierenboekjes voor de Kinderen, met 28 gekl. Platen van allerlei Wilde en Tamme Dieren, allen met vortellingen er bij. voor slechts 1.25 lever ik al hot bovenvermelde af, zijnde ten le. 9 9 ten 3e. Twaalf Nummers Illustratie en ten 4e. nog zeven mooie Kinderboekjes met 28 gekl. Plaatjes. Spoed u dus, om voor slechts 25 Stuivers van dit extra, extra koopje te profiteereu. Aan den Winkel afgehaald a contant voor 1.25. Naar buiten de stad franco thuis, mits na ontvangst van Postwissel, waarbij moet staan: »Pakket De Negerhut.* I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3