Programma van l.oozen geêerbiedigden Koning. BUITENLAND. BINNENLAND. woordige Koning toch de eerste der Oran jevorsten, die als regeerend vorst den ouderdom van 70 jaren bereikt. En wel mogen we ons daarin verheugen, en wel mag Nederland op dezen dag de bede opzenden voor zijn behoud. Zeker, er is een troonopvolgster, maar wie zegt ons wat de toekomst baren zal? De ondervin ding heeft geleerd en leert nog dagelijks dat de groote mogendheden voor niets te rug deinzen, wanneer het geldt hun invloed uit te breiden en ofschoon we daarmee volstrekt niet zeggen willen dat ook ons land eenmaal wel een speelbal kon worden op de politieke tafel van Europa, dit is ze ker, dat we tot op dit oogenblik onder het vaderlijk bestuur van onzen beminden Ko ning een rustige plaats innemen in ons werelddeel en niemand ons de achting wei gert, die de groote natiën verschuldigd zijn aan de kleine, welke met eere haar plaats innemen. |Och zou een verjaardag des Konings, vjö^zelfs niet een zeventigste, ons het bloed sneller door de aderen doen vloeien, wanneer niet buiten alle staatkun de en wet om, een band bestond tusschen Koning en volk, die onbreekbaar is. Van staatkunde en wet gesproken, daar is in Europa ternauwernood een tweede Vorst aan te wijzen, die gedurende een be stuur van zooveel jaren zich beroemen kan een waarachtig grondwettig Koning te zijn geweest. Dat kan Z. M. Willem III en dat is niet de minste der redenen, waarom Zijn geeërde naam, door alle partijen, hoe uit eenloopend van richting, door alle perso nen, hoe verschillend in denkwijze, met onderscheiding en eerbied genoemd wordt. Zelfs zij, in wier staatkundig ideaal voor een Vorst geen plaats is, zelfs zij stemmen toe dat Koning Willem III als constitutio neel Vorst zijns gelijke niet heeft. Wanneer wij lieden vol vreugde 's Vor sten feestdag meevieren, hebben we echter in de eerste plaats den rnenscli op 't oog wij eeren den Koning, doch wij beminnen den mensch en de band tusschen Koning en volk is niet door politieke beweegrede nen, maar door liefde geweven. En het geheim daarvan? Op den 12den Mei 1874 waren binnen Amstels muren duizenden bij duizenden samengestroomd, om met Z. M. het zilveren feest zijns Koningschaps te vieren. De hooge Jubliaris nam ter plaatse, waar hij eenmaal den eed aan 't volk afgelegd had, de ge luk wensclien aan van 't gansche volk en nadat Z. M. daarvoor met een kort, krach tig woord dank gezegd had, werd Hem van wege 't Nederlandsche volk een geschenk aangeboden van f 193,000. In gespannen verwachting verbeidde de schare de beslissing Zijner Majesteit omtrent de bestemming dier gelden. „Mijne heeren!" sprak de Koning, „de scepter, aan mijne handen toebetrouwd, is mij steeds heilig geweest en de belofte „Ik zal handhaven" was mij dierbaar. „Onafscheidelijk van het Nederlandsche volkskarakter is de weldadigheidszin, de broederliefde voor landgenooten. „Ik ben sinds eenigen tijd met mijne ge dachten bezig geweest over de bestemming, die ik zou geven aan het nationaal geschenk. „Indachtig aan den weldadigheidszin van het zeer bereidvaardige Nederlandsche volk, wist ik het, naar de inspraak van mijn hart, tot geen beter doel aan te wenden, dan het te bestemmen voor het fonds van den gewapenden dienst, tot nut der dapperen, die hun leven voor Nederland hebben veil gehad en in den strijd zijn verminkt ge worden." „N aar de inspraak van mijn har t." Wanneer we goed zien schuilt in dit Ko ninklijk woord het geheim der innige ver kleefdheid tusschen Vorst en volk. Het hart van onzen Koning heeft steeds voor het volk gesproken. Het deed dit toen Z- M. het geschenk der natie bestemde tot onderstand van ongelukkige verminkten het deed dit, toen bij rampen een deel zijner onderdanen in ellende gedompeld warenhet spreekt ten allen tijde, waar nood gelenigd, wronden gezalfd, geslagenen opgebeurd moeten worden. Doch waarover spreken wij En dat op dezen dag Alsof niet elk Nederlander overtuigd is van deze zaken, alsof niet in ieder hart op dezen dag de gedachte levendig is aan het vele goede, door Z. M. Willem III in zijne langdurige loopbaan gewrerkt. Hoe volko men we onzen Vorst in dat opzicht begrij pen, hebben de laatste dagen klaar getoond. Wat was de eerste gedachte der commis sieleden voor de feestviering in alle ge meenten Wat was 't eerste nummer op 't programma Was 't niet weldadig heid? En toont dit niet duidelijk aan, dat we overtuigd zijn onzen Koning hulde te bewijzen door om Zijns Naams wille de armen wel te doen Moge dan, althans voor dezen éénen dag, geen arme ongespij- zigd blijven En moge geen enkel Nederlander door bijkomstige redenen verhin derd worden, dezen feestdag van harte te vieren. Het is ons goed geweest onder den scep ter van Willem III. Wij hebben Hem lief gekregen en gevoelen dit nooit levendiger dan op dagen als deze. Z. M. is onzer één en alsof we tot een vader spreken, komen we allen in den geest tot Hem en wensclien Hem geluk. God spare Hem nog lang voor Vader land en volk en geve, dat ook het komend deel zijner regeeringsjaren het merk van den vrede drage God bescherme de jonge Vorstin en 't knopsken aan den alouden, geliefden stam. Dat het opwasse tot een bloem, tot een sieraad van onze landen Uril Jdoning m Dahcrhtirh! van de Feesten, op 19 FEBRUARI a.s., bij ge legenheid van den zeventigsten verjaardag Van 78 uur, Saluutschoten. 10y2 uur. Mu ziek aantreden bij Jan Scheepens aan de Herpt- sche poort. 10J/312 uur, Muziek op verschil lende plaatsen in de stad. 121 uur, Saluut schoten. 15 uur, volksspelen, bestaande uit 1. Mastklimmen, 2. Tonrollen, 3. Sprietloopen, 4. Zakloopen, 5. Stroophapp.m, 6. Kikkeren. 7. Stroop- en meel happen. Alles opgeluisterd door de muziek. Na afloop der volksspelen uitreiking der prijzen op het terrein. Des avonds ten 8 ure, muziek en zang in het „Wapen van Amsterdam.'' Toegang vrij. I)E FEESTCOMMISSIE TE HEUS DEN. HEUSDEN, 17 Febr. t Het departement Heusden van de Maatschapp'j tot, nut van 't Algemeen, schonk gisteren aan de leden en voornamelijk aan de kinderen der leden eene aangename bijeenkomst in dc zaal van den heer Maurik. Het portret van Z M. den Koning, dat met een lauwertak versierd, in het midden der zaal hing, gaf reeds terstond te zien elat men doordrongen was van het aanstaande feest. Nadat de voorzitter den avond met een gepaste rede had geopend, viel terstond de jeugdige zangver eeniging met een feestzang in, die door de aan wezigen werd medegezongen. De heer Kinsber- gen gaf vervolgens aardige goocheltoeren ten beste. Ook de z g. Chineesehe schimmen, waarin het sprookje van „sneeuwwitje en de zeven dwergen" in 12 tableaux werd weergegeven, verwierf een algemeenen bijval. Toen echter achtereenvolgens het vorstelijke huis aan de beurt kwam, zag men de geestdrift bij klein en groot toenemen, die, bij het aanschouwen van het portret van den Ko ning, zich in een feestzang lucht gaf. Eene reeks van vaderlandsche en toepasselijke liedeten maakte dat men zich in gedachte reeds geheel op 19 Februari verplaatste. Het plechtig en staande ge zongen „Wien Neêilandsch bloed" werkte daartoe niet, weinig bij. Wij twijfelen dan ook niet, of allen hebben zich uitstekend geamuseerd en zullen met genoegen op de opening der feestelijkheden terugzien. tDen gepens. wachtmeester J. P. Verheij, vroeger commandant der koninklijke maréchaussees alhier, viel heden het voorrecht te beurt, uit cir ca 50 sollicitanten, tot cipier aan het huis van bewaring te Doesburg te worden benoemd. Wij verheugen ons in deze benoeming, die voor den heer Verheij zeer voordeelig en in menig op zicht zeer gewenscht is. In zijne vroegere betrekking wist hij steeds door getrouwe plichtsbetrachting de achting zijner su périeuren te verwerven niet alleen, maar dwong die ook, door zijn onpartijdig oordeel, van zijne gemeentenaren afwaarom men destijds ongaarne zijn uittreden uit het corps maréchaüssé's vernam. t 15 Febr. Eenige kinderen speelden aan den waterkant van de Dcmer nabij het Burcht plein, toen een hunner, het 10-jarig zoontje van A. Reatsch, uitgleed en te water geraakte. Hulp van volwassen personen was er niet, waarom de jongens dadelijk besloten zicll hand aan hand te stellen. Den eerste gelukte het op die wijze het drijvende ventje bij zijn jas te grijpen en nu met vereende krachten voorttrekkende, brachten ze het half versteven kereltje op het drooge. De redders, een zoontje van de wed. de Groot en van Van Schaijk, zijn niet ouder dan 8 en 9 jaren. t 18 Febr. Versieringen van geheele stra ten hebben plaats. Ue Botermarkt en Potterstraat zijn reeds in feestdosch gehuld. O >k verschillende particuliere gebouwen worden versierd. t DE WERKEN, 16 Febr. Drie jongens uit deze gemeente, genaam i G. Kamsteeg, J. Potters en H. Kooiman,waren hedenmiddag op het „Wieltje" bezig met ijsarren (ijs stuktrappen). Op eens gle den zij gezamenlijk te water en zouden zekerlijk zijn verdronken, indien niet spoedig hulp was op gedaagd in de personen Jan Duizer en Rokus Blokland de toestand van II. Kooiman is evenwel zeer bedenkelijk. t DOEVEREN. Op 14 dezer is J. Z., alhier woonachtig, door 2 manschappen der koninklijke Maréchaussée's te Heusden als strooper bekeurd, terwijl hij buiten den publieken weg, in het veld onder de gemeente Baardwijk, jagende was. t ELSHOUT. De kinderen zullen op het Ko ningsfeest een optocht maken en daarna in de school worden onthaald. t EETHEN. Met 19 Februari hoopt men hier en te Drongelen, Genderen, Doeveren en Heesbeen den dag feestelijk door te brengen. Optochten worden in alle deze plaatsen georganiseerd. t VEEN, 16 Febr. Ook in onze gemeente is een feestcommissie geconstitueerd, die zich teu doel stelt de kindereu een feestelijken optocht te doen houden en ze daarna in de school te onthalen. t ALM KERK.' Bij gelegenheid van het een-jarig bestaan der alhier gevestigde zangvereeniging „Aurora", hebben de leden dier vereeniging aan hunnen volijverigen en kundigen directeur, den heer P. H. Buisma, een aanzienlijk geschenk aangeboden uit erkentelijkheid voor zijne bekwame leiding t DALEM. 14 Febr. jl. werd door het polder bestuur alhier aanbesteed het leveren van 900 M3 grove en 150 M3 onderhouds- of fijne grint, vol gens monster. Laagste inschrijvers waren: voor het eerste ge deelte L v. Houwelingen te Papendrecht, tegen f 1.13, voor het laatste M. Pippel te Hellouw, ad 0 97 per M3. t Di onteigening ten dienste van het ka naal Am-ferdam-Merwede, gedeeltelijk Vianen- Gorkum, is thans zoover gevorderd, dat de ge dingen voor de gerechtelijke onteigening kunnen aanvangen. t WERKENDAM. Onze feestcommissie bestaat uit de heeren: J. J. v. Tienhoven v. d. Bogaard, eere voorzitter, 1. Blok, ecre-lid, Joh. v. IJzeren, voorzitter, J. L. Mussert, secretaris, A. P. Taselaar, penning meester, A. Taselaar, P. 11. v. Dusseldorp, B. L. Buurman, G. J. Buurman, W. Kiebooni, P. C. Lam mere Bz. en E. van Drimmelen. Het programma voor de feestviering is vastgesteld als volgt: V r ij d a g Uitdeeling van levensmiddelen aan be- hoeftigen. Zaterdag. 9y2 uur schoolfeest11 uur optocht van 360 schoolkinderen, voorstellende de Stadhouders en Koningen uit het huis van Oranje's avonds 67 bid- en dankstond; 's avonds 7% u. optocht der oudste leerlingen met fakkellicht; 's avonds 9 u. ver lichting en vuurwerk op de Kerkewiel. t WOUDRICHEM. De feestcommissie heeft voor het volksfeest het volgende programma samengesteld Opening met klokgelui, roeiwedstrijd, mastklimmen, boegsprietlooprn, zakloopen, stroophappen en muiltjes- loopen, het een en ander opgeluisterd door uilvoeringen van een daartoe geëngageerd muziekcorps. Ook zou er een carrousel aanwezig zijn, terwijl er 's avonds geïllumineerd en vuurwerk zou ontstoken wor den. We hopen, dat de ijverige pogingen van de com missie om het feest recht prettig te maken met goeden uitslag zullen bekroond worden. t MEEUWEN. Ook altlier heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de hh. D. van Buuren, Arn. van Turnhout en D. Branderhorst., zich ten doel stel lende de schoolkinderen dezer gemeente, ter gelegenheid van 's Konings 7Ün verjaardag, feestelijk te onthalen. Aan het ministerie van oorlog houdt men zich o. a. bezig met, het regelen en het maken van bepalingen en voorschriften omtrent hetgeen noodig zou zijn om, bij een eventuëelen oorlogstoestand, het departement naar Amsterdam over te brengen. t Wij vernemen dat de onderhandelingen in zake de onteigening van gronden aan het Scheur te Maassluis, zoover zijn gevorderd, dat het sluiten van de meeste koopakten eerstdaags zal geschieden. Op 's Rijks werf te Amsterdam zal een begin worden gemaakt met den aanbouw van drie stoom- sloepen. De heer Bosboom te 's Hage, viert, heden zijn 70en verjaardag t Langs den stoomtramweg van Breskens naar Maldeghetn, zal eerie Telefonische geleiding in dienst worden gesteld. Onlangs zijn te Borger in het heideveld een aantal gouden en zilveren munten gevonden. Het zijn alle of bijna alle munten, geslagen tusschen 1480 en 1590, en grootendeels van Karei van Gelder en Eduard van Oost Friesland en Filips den Schoone. Ook is er o. a. een gouden munt van Deventer bij van 1523. De schat is blijkbaar geborgen in den tijd dat Groningen door Prins Maurits werd hernomen (1594), een voor Drenthe hoogst onveilige tijd, daar het landschap, dat geen versterkte plaatsen bezat, beurtelings door Spaan- sehe en Staatsche troepen op rantsoen gesteld werd, zonder er iets tegen te kunnen doen. Het is eene prachtige verzameling en de munt stukken zijn goed bewaard gebleven. De vinders zijn er dan ook niet slecht mede. Purmerend heeft zich aangeboden voor de ont vangst van het land huishoudkundig congres, waar aan Alkmaar haar reputatie van degelijkheid niet durfde toevertrouwen. "1 Aan J. Jonkergauw c. is vergunning ver leend tot het gebruik van rijkswegen voor het aanleggen en exploiteeren van een paardentram van Venlo naar Steijl. Verscheidene personen hebben zich bereid ver klaard, de vondelinge te Koog a/d. Zaan, waar van onlangs melding gemaakt werd, tot, pleegkind aan te nemen. Het is thans afgestaan aan den heer J. Gobielje te Zaandijk, en onder den naam van Aagje Gobielje in den register van den Bur- gerl. Stand ingeschreven. De Cocksdorp op Tessel, dat reeds gedeeltelijk ontvolkt is, doordien vele bewoners de wijk naar Amerika hebben genomen, is zeer in verval. On langs werden daar. acht woningen verkocht, die met, elkaar slechts f 200 opbrachten. Binnen kort vertrekken weer eenige gezinnen naar de Vereenigde Staten van Noord Amerika. Hel teniet raken der schelpvisscherij is grooten deels de oorzaak geweest van het verval van dit dorp. Dinsdag had op de ijsbaan te Slikkerveer een wedstrijd plaats tusschen de twee Engelsche hard rijders See en Smart en de Nederlandsche hard rijders Kingma en van den Berg, op eene baan van 3100 meters, welke viermaal rondgereden moest worden. De eerste rit had plaats tusschen van den Berg en See, en werd door den EngeDch- man gewonnen, die den bepaalden afstand in 5 m. 5iy5 sec. aflegde. De twee eerste omgangen bleef v. d. Berg, die toen aan de binnenzijde van den circel reed, voor, doch bij den derden ge raakte hij achter, zoodat het verschil bij het einde vrij groot was. Na hen kwamen Kingma en Smart aan de beurt, ook hier bleef de Engelschman overwinnaar en legde de baan af in 5 m. 65 sec. Smart reed de twee eerste omgangen buiten en de twee laatste aan de binnenzijde. Bij de twee eerste bleven beide rijders gelijk, doch bij den derden omgang kwam Smart voor en had Kingma het ongeluk te vallen, zoodat hij achter bleef. Na een half uur pauze werd tusschen de twee Engelschen om de prijzen van f 100 en 5Q Hot centraal comité heeft alle zich te Parijs be vindende bnitenlandsche anarchisten uitgenoodipd den 18 Maart, den geboortedag der commune, deel te nemen aan een in het Café du Commerces te geven grooten feestmaaltijd. Te Parijs is door de firma Rothschild eene elec- triciteitsmaatschappij opgericht, met een kapitaal van 3^/2 millioen fr., van welke de heer Edmoud Rothschild een der administrateurs is. De Fransche Regeering heeft nu van de Grieksche vergunning erlangd, om opgravingen te laten doen in het oude Delphi, waar het ve; maarde heiligdom stond. Volgens het algemeen oordeel, zal daar ter plaatse veel belangrijks voor kunst en geschiedenis gevon den worden. Koningin Victoria begint nu ook met bet bestel len van tooneelvoorstellingen voor zich alleen, even als wijlen den Koning van Beieren. Zij heeft, een onoverkomelijker! tegenzin in het bijwoueD van een openbare schouwburgvoorstelliug en zal nu eerlang in het Lyceumtheater Faust.« laten opvoeren alleen voor haar en die leden van het Koninklijk Huis, welke zij goedvindt daartoe uit te noodigen. Het jubilé van Koningin Victoria is te Calcutta, te Bombay en in alle steden van Indië gevierd door groote feesten en volksvermakelijkheden, door bijzondere godsdienstoefeningen in alle Protestaut- sche en Katholieke kerken, Indische tempels en Mahomedaansche moskeën. Koningin Victoria zal bij haar jubilé gratie ver- leenen aan 25.000 gevangenen in Britsch-Indië, dat is een derde van het geheel aantal misdadigers. Koningin Victoria heeft bij gelegenheid van haar jubilé een 3e klasse van de Indische orde inge steld en die orde verleend aan een aantal personen, o. a. aan generaal Roberts. Bij de Eugelsche stad Petersborough is een snel trein ontspoord. Verscheidene passagiers werden bij het ongeluk gewond. De onlangs te Edinbarg overleden lord Gifford vermaakte 80.000 pd. st. aan de vier Schotsche Universiteiten, om daarvoor leerstoelen voor de philosophie van den godsdienst op te richten. Te Northampton is het opera-gebouw afgebrand. De brand barstte Zondag na middernacht uit en verspreidde zich zóó snel dat niets kon worden gered. De opera werd vóór 12 jaren voor 150 000 gebouwd. Te Glasgow hebben de socialisten eene demon stratie uitgelokt om hunne ingenomenheid te be tuigen mot de mijnwerkers te Blanlyre, die deu arbeid hebben gestaakt. Een 15 a 20 duizend per sonen trokken door de straten en wierpen alles wat maar voor de hand was naar de politie, die ten slotte de menigte uiteen dreef. Een aantal per sonen zijn gearresteerd. Een aanzienlijke politie macht wordt gereed gehouden, terwijl «le troepen in de kazernen geconsigneerd blijven. De nacht is echter rustig voorbijgegaan. In het Noorden van Italië vielen in de laatste dagen groote hoeveelheden smeuw. Voor den tweeden keer in drie maanden is de conducteur van de mail tusschen Vorouey en Ta ganrog vermoord. De moordenaar ging met 20.000 roebels op den loop, De te Lyon onlang3 gearresteei'de zoogenaamde Duitsche spionnen O'Dann en Wolitz, zijn heden uit het land gezet en naar Engeland vertrokken. Wegens gebrek aan voldoende bewijzen werd geen proces tegen hen op touw gezel-. Vanderbilt laat te New-York voor eigen gebruik een theater bouwen; het zal een eisten gezelschap heoben dat in geen anderen schouwburg zal mo gen optreden. Een schoonzoon van Vanderbilt heeft te Londen voor hot sommetje van ƒ2.400.000 meubels ge kocht, die aan Marie Antoinette behoorden. Te Newyork is eene mislukte poging gedaan om het dak van een der Stoomvaart-Maatschappijen door middel van eene flesch met phosforhondende vloeistof in brand te steken. Bij een storm te Faroe zijn 5 visschersbooten met 32 mannen vergaan. Burgemeester en wethouders der gemeente ITeusdengelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (staatsbl. no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzakendoen te weten dat op heden aan D. Duijser alhier en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van eene inrichting tot het verwerken van melk en het breken van voe der-artikelen in het pand wijk W no. 122, kadaster sectie A no. 1081, gelegen in de Wijksche straat. Heusden, den 15 Februari 1887- Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 6