1887. Uitgever: L. J. VEERMAN Heusden. BUITENLAND. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Binnenlandsche ADVERTENTIEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechte tweemaal in rekening gebracht. Hij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. Toen in het laatst der voorgaande eeuw de groote storm losbrak, welke doorgaans de Eransche Revolutie of de groote om wenteling genoemd wordt, werd er veel verkeerds opgeruimd. Even echter als de groote storingen in de natuur, onweders, stormen, enz. dienen om de lucht te zui veren en daardoor veel goeds veroorzaken, intussehen ook veel goeds vernielen en aan leiding geven tot groote rampen, zoo ruimde de Revolutie in hare schoonmaakwoede bij veel kwaads, ook veel op wat werkelijk goed was. Op voorstel van de nationale conventie was de grondslag gelegd voor een maten- en gewichtenstelsel, dat, wijl het de berekeningen zeer vergemakkelijkt, hoe langer hoe meer ingang vindt, hoe sterk vroeger het verzet er ook tegen ware. Aan de manie om alles tiendcelig in te deelen, kon de tijdrekening niet ontsnappen. De instelling vau de Eransche republiek werd door de bewerkers er van voor zulk een gewichtig feit gehouden, dat zij er een nieuwe tijdrekening aan wilden vastknoopen, en met die nieuwe telling kon gevoegelijk eene nieuwe indeeling van het jaar gepaard gaan. Het opgevatte plan werd ten uitvoer gebracht. Het jaar zou beginnen met 22 September, de herfst dag- en nachtevening. Het zou bestaan uit twaalf maanden, elk van dertig dagen, die te zamen 36 weken elk van tien dagen zouden vormen. De laatste dag van de week zou dan de rust dag zijn. Daar tegelijkertijd de Godsdienst was afgeschaft, behoefde die rustdag geen kerkdag meer te zijn, maar zou gewijd zijn aan wereldsche vermaken. De overschietende dagen van het jaar werden afzonderlijk ge houden en behoorden bij geen maand of week. Zij moesten nationale feestdagen worden, gewijd aan de Rede, de Vrijheid, enz. Die tijdrekening was aangevangen in 1792 en heeft geduurd tot 1804. Heel ver was men niet kunnen gaan met het tien- deelig indeelen. Het jaar zelf, waarvan de duur aan de wetten der natuur ontleend is, te veranderen, dat ging niet, ook de onderverdeeling der dagen was hetzelfde gebleven. Iemand uit onzen tijd, een Duitscher, wil nog een stap verder gaan. Ook hij is niet tevreden met de tegenwoordige indee- deeling en meent dat die tot allerlei be zwaren aanleiding moet geven. Dat de dag in 2 X 12 uur is verdeeld, is hem eene ergernis. Daar moet, volgens zijn idee, ver warring uit ontstaan. Heel veel last van die verwarring hebben wij tot nog toe niet gehad. Ook de namen der maanden vinden geen genade in zijn oog. Gedeelte lijk zijn zij verkeerd gekozen en zij ontlee- nen hunne namen aan de Romeinsche ge schiedenis. Elk volk moet ziin eigen namen \oor de maanden hebben. Ons dunkt het juist een voordeel, dat de namen der maan den in verschillende talen ongeveer gelijk zijn. De schepper der nieuwe tijdrekening is klaarblijkelijk geen Apostel van het Vola- pük of van eene andere wereldtaal. Verder stelt hij voor eene tiendeelige verdeeling, die, volgens hem, geheel beantwoordt aan de eischen, welke men aan eene goede tijd rekening kan stellen. Het jaar zal bestaan uit tien maanden, elk van 36 of 37 dagen. (Hier hokt de decimale verdeeling al.) De dag wil hij verdeelen in 10 uur, het uur in 10 dekaden, de dekade in 10 minuten, de minuut in 10 seconden, en de seconde in 10 stralen. Eene straal zou dan iets minder zijn dan onze seconde. 108 secon den zouden gelijk zijn aan 125 stralen. Dat het den uitvinder ernst is met zijn plan, blijkt daaruit, dat hij het niet alleen bij berekeningen gelaten heeft. Hij heeft een horloge vervaardigd, dat geheel overeenkomstig deze nieuwe ver deeling is ingericht. De uurwijzer loopt in een etmaal slechts eenmaal rond op de cirkelvormige plaat, die in tien deelen is verdeeld. Een viertal andere wijzers dui den de dekaden, de minuten, seconden en stralen aan. Vijf wijzers dus op de wijzer plaat. Door talrijke berekeningen tracht de schrijver de verhouding tusschen de oude en do nieuwe verdeeling duidelijk te ma ken en het voordeel der tiendeelige bere kening nog duidelijker aan te toonen. Het kan zijn dat de samensteller van deze nieuwe berekening van den tijd voor zich overtuigd is, dat het een weldaad zou zijn voor het menschdom, als zijne tijds- verdeeling algemeen werd aangenomen; of zij gemakkelijker is, valt sterk te betwijfe- felen. Met een paar woorden drukken wij thans uit, hoe laat het isb. v.zooveel minuten voor of na een heel of een half uur. Dat gaat er al heel spoedig in. Met zijn stelsel zou dat heel wat omslachtiger zijn, ofschoon het korter zou kunnen ge schreven worden. St^l b. v. dat het kwart na drie uur in den namiddag is. Veron derstel dat hij ook den dag begint op den zelfden tijd als wij. Dan zou hij dat tijd stip zóó schrijven6,4583 uur, en dat is eenvoudig genoeg, maar het te zeggen zou omslachtiger zijn. Hii zou moeten zeggen: het is zes uur, vier dekaden, vijf minuten, acht seconden en ruim drie stralen. Als wij nagaan hoe langzaam het bekee- ringswerk in het algemeen gaat, dan zal het zeker nog lang duren voor dat de schrijver iedereen in die mate overtuigd heeft van het groote nut der verandering die hij voorstelt, dat men de groote bezwa ren, aan die verandering verbonden, over het hoofd ziet en men aan de omslachtige wijze de voorkeur zal geven boven de tegen woordig gebruikte. Onze verdeeling van den dag in 24 uur is zeer oud en men kent er den oorsprong niet van- De tweemaal 12 uur hebben bij alle beschaafde volkeren burgerrecht. In sommige gedeelten van Italië telde men van één tot 24, naar wij meenen is dit gebruik nog niet overal verdwenen. De onderverdeeling in minuten is ook zeer oud en men kan er den oorsprong niet van aanwijzen. Vroeger verdeelden de volken om de Middellandsche zeeGrieken, Ro meinen, Israëlieten en Egyptenaren den na tuurlijken dag, dat wil zeggen den tijd van zons op- tot zonsondergang in 12 uur. Zij spraken van drie uur, als wij negen uur zeggen enz. De nacht werd verdeeld in vier nachtwaken. De lengte van den dag in den zomer en in den winter ver schilde niet zooveel als bij ons, maar toch was de verdeeling zeer onregelmatig, daal de uren der zomerdagen natuurlijk langer waren dan die der winterdagen. Hoe meer de volken in beschaving vooruitgingen, des te meer werd dat onregelmatige in de tijdsverdeeling hinderlijk, maar eene zuivere indeeling was moeilijk omdat men geen nauwkeurige tijdmeters had. De water uurwerken waren door hunne kostbaarheid natuurlijk zeer zeldzaam. Toen klokken en horloges algemeen in zwang kwamen, kon er van uren van ongelijke lengte geen sprake meer zijn. Zon en maan bepalen de lengte van jaar, maand en week- De maan had vroeger het meest in te brengen, maar zij heeft de vlag moeten strijken voor de zon Die verdeeling heeft overal waar mono- theïsten wonen, zoodanig burgerrecht ver kregen, dat de Heer Moser uit Wiesbaden eene zware taak zal hebben, eer hij de wereld tot zijn gevoelen bekeerd heeft. Wij her inneren er slechts aan, welk een ontzag gelijke moeite het gekost heeft in de 16e eeuw, om tien dagen in de tijdrekening over te springen, de Russen hebben het nog niet gedaan, do Engelschen pas eene eeuw geleden, en dat was eene noodzakelijke wijziging, terwijl het nut van de nu voor gestelde wijziging minstens zeer twijfel achtig is. -II..—LI "-0-" Wat is waarheid? Een particulier telegram gewaagde van een op stand op Celebes, en een officiëel bericht meldt »van onlusten op Celebes is niets bekend. Dat de beri-beri de Madureezen, die onze zwakke Atjeh-bezetting kwamen versterken, weder heeft doen terugkeeren, is maar al te waar. De gou verneur van Atjeh acht gelukkig den toestand van dien aard, dat er niet dadelijke hulp noodig is. Gelukkig, want waar zou zij gezocht moeten worden, als het op dit oogenblik ging spannen En Celebes is in rust, maar een der Indische staatjes die onder onze souvereiniteit staan, Loewoe, toont zich zóó begeerig, dat een maritieme demon stratie wellicht voor ons prestige zal noodig zijn. Het is te hopen dat het officiëelo bericht volkomen juist zij. De toestanden in Indië zijn niet van dien aard, dat men, zonder het gevaar te ver- grooten, aan optimisme ruimte kan geven. De ingenieurs van het Belgische telegraaf-de- partement houden zich thans onledig met het ont werpen van een plan tot het electrisch verlichten van alle ministeriën te Brussel door middel van 7000 gloeilampen. Gaston Geissler, die gezocht werd als de dader van den drievoudigon moord te Parijs, is nog altijd niet gevonden. Men begint te twijfelen of hij wel bestaat en of niet Pranzini (de in hechtenis geno men vermoedelijke moordenaar), dien naam op den gordel en de manchetknoopen, welke men vond, heeft gegraveerd, om de politie op een dwaalspoor te brengen. Hij heeft zekeren Arthur Geissler ge kend. Deze heeft voor den rechter van instructie, in tegenwoordigheid van Pranzini verklaard, dat deze als bediendo in een hotel te Napels waar hij, (Geissler), eerste secretaris was, een aanzienlijken diefstal heeft gepleegd. Pranzini's minnares heeft hare verklaring, dat hij den nacht, waarin de moord gepleegd werd, bij haar had doorgebracht, terug getrokken. In het huis waar de misdaad geschiedde, woont een dame, die verklaart medeplichtig te zijn aan den moord, hoewel op zulk eene wijze, dat zij niet in het rechtsgeding betrokken kan worden. Zij lijdt namelijk dikwijls 's nachts aan hevige zenuw pijnen. Haar slaapvertrek is dicht bij de kamer van den concierge van het huis, en zij verbeeldt zich nu dat deze, door haar gesteun, waaraan hij zoozeer gewoon was, niet gelet heeft op de angst kreten der slachtoffers van de misdaad. De groote wolkammet ij van Delattre te Dorigny (dep. Nord) is afgebrand. De schade bedraagt 500.000 frs. De g a s-maatschappij te Lyon heeft aan het ge meentebestuur vergunning gevraagd, om in de voor naamste straten der stad het gaslicht door elec trisch licht te vervangen. Inderdaad zeer opmerkenswaard. De afgevaardigde tot don Duitschen Rijksdag, Antoine, is bij eon besluit van den stadhouder uit Elzas Lotharingen verbannen. Hij verliet Metz en begaf zich naar Parijs. De Eransche bladen zeggen dat zij zich van alle beschouwingen omtrent het over de grenzen zetten van den Elzasser afgevaardigde Antoine zullen onthouden. De 20 voet lange miniatuurboot »Homeward Boundis met zijn bemanning van drie koppen dezer dagen van Port Natal te Dover aangekomen. Seder Mei 1886 waren do avonturiers met dit no- tendopja op de baren. Zij deden slechts twee ma len een haven aan en bleven 10 volle maanden in open zee. Zekere rar. Patrick Casey is door een zakken roller, aan het station te Berlijn (Friedrichstrasse), op zijn reis van Parijs naar Petersburg, van zijn geldtasch beroofd, waarin p. m. 14.000 aan papier- en goudgeld, zijn reispas, zijn reisbiljetten (hij was van zijn echtgenoote vergezeld) en een ret^u van zijn bagage. Eerst op reis naar Eydt- kuhnen bemerkte hij den diefstal. Hij moest daar blijven totdat hij maatregelen had getroffen om verder te komen en daartoe, zonder pas, verlof had verkregen. Thans heeft de Berlijnsche politie 3000 Mark uitgeloofd aan hem, die den dief aanwjjst. Bij Krupp te Essen wordt nu een kanon gemaakt dat 133.000 KG. zwaar zal zijn. De vuurmond wordt 40 centimeter in middellijn en 16 M. lang, ongeveer de lengte van een met zes paarden be spannen stuk veldgeschut. De afgetreden hoofdcommissaris van politie te Londen, sir E. Henderson, ontving van een commis sie zijn portret en een wissel voor 1500 pd. sterl. (18,000 gld.) De viering van het 50-jarig jubilé der Koningin van Engeland is thans vastgesteld op 21 Juni. Door de Londensche Board of Tradewerd kapt. Milliken, gezagvoerder van de »Ada Mei more*, schuldig bevonden aan de aanvaring en het dien tengevolge zinken van de »Kapunda«, waardoor ruim 300 der opvarenden het leven verloren. Het certificaat van kapt. Milliken werd voor 2 jaren geschorst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1