Buitenland. t)p de keper beschouwd zijn de vredewoorden welke te Berlijn plotseling in de mode zijn ge komen, niets dan praatjes, waarmee men on rustige kinderen in slaap wiegt. Immers, aan de feiten is en wordt niets veranderd; Rusland trekt zijn troepen niet van de Gallicischo gren zen terug en de Bulgaarsche quaestie blijft even ingewikkeld als zij was. Wat Rusland wil, da; in Bulgarije zal geschieden, zal men nooit ge< daan krijgen zonder geweld, en de Porte de aangewezen persoon heeft geen lust en geen geld voor dat geweld, en Rusland, dat naar dat geweld haakt, vindt op zijn weg daarheen Oos tenrijk. Yoor zoover een mensch kan oordeelen, kan zonder het zwaard die knoop niet worden ontward, en alleen de bepaling van den tijd is onzeker. Tijd gewonnen, veel gewonnen, zegt het spreek woord, men moet de hoop nooit opgeven en daarom is het veel waard, dat de verhouding tusschen Rusland en Duitschland veel verbe terd is. Er loopen hier en daar geruchten, dat Rus land de mogendheden zal wijzen op de schen dingen van het tractaat van Berlijn, en in over weging geven een congres te houden, om te trachten de geschilpunten weg te nemen. Nu zijn de mogendheden allen even bang van een congres, om de eenvoudige reden dat het waar schijnlijker is, dat dit het middel zal zijn om tot een botsing te komen, veel meer dan dat de tegenstrijdige belangen tot een vergelijk worden gebracht. o De »Nordd. Allg. Zeitung* zegt, dat door de openbaarmaking der bekende vervalschte stukken, bovenal de belangrijkste gebeurtenis van den tegenwoordigen tijd op den voorgrond treedt. Daardoor wordt het bewijs geleverd van de oprechte bedoelingen van den Czaar, en de weg gebaand tot een meer vertrouwen wek kende opvatting van den algemeenen toestand. Het zelfde blad noemt de beweringen van een Zuid-Duitsch blad over de in geval van plotseling overlijden des Keizers voorgenomen instelling van een Regentschap over Duitsch land een samenweefsel van logen, waaraan elke grond ontbreekt. o Uit Sofia verneemt men, dat Bulgarije ijverig in de weer is om zich te wapenen. Vorst Fer dinand verklaarde in een particulier gesprek, dat hij niet vrijwillig zou heengaan, maar alleen op het verlangen der Sobranje. Indien Europa, zeide hij, mijn abdicatie verlangt en indien de Kamer mij beveelt te blijven, zal ik mij aan het hoofd stellen van het leger en zal weerstand bieden aan den aanvaller, wie hij ook moge zijn. o Door nieuwe katharrale verschijnselen is de Kroonprins in het spreken zeer belemmerd Dr. Mackenzie verklaarde dat, ook al is de ziekte geen kanker, zij toch van langen duur zal zijn. o De hertogin Marie van Saksen-Meiningen is op 85-jarigen leeftijd gestorven. Zij was de moeder van den regeerenden hertog en de grootmoeder van hertog Bernard, die de doch ter van den Duitschen Kroonprins huwde. o In Trans-Sylvanië en Hongarije is het verkeer verstoord door hevige sneeuwstormen. Op de straatwegen bij Pesth liggen een aantal zware wagens met doodgevroren paarden onder de sneeuw bedolven. President Carnot Frankrjjk maken. gaat een rondreis door In het laatst dezer of het begin der volgende week zal het stoffelijk overschot van Napoleon III en van zijn zoon van Chislehurst naar Farn- borough worden overgebracht. o Er is nog 3 millioen frs. noodig voor de kerk van het Heilige Hart op Montmartre. Men denkt dat de bouw in 2 jaren zal zijn voltooid. De honden voor de voorpostendienst afgericht, zullen het eerst te Belfort »in garnizoen* ko men. Zij worden aan een touw vastgebonden, eiken dag tegen soldaten in verschillende vreemde uniformen opgehitst; eenige dagen later worden zij losgelaten, en niet alleen blaffen de slimme dieren zoodra ze een vreemde uniform zien, maar zij werpen zich zelfs daarop. o— In het voorjaar zal een nieuwe Engelsche Pool expeditie, onder Allen Young, op reis gaan, dit maal naar den Zuid-pool. De kosten worden ge schat op 60.000 pd. st. Door 1,132,000 Britsche vrouwen is een ver tegen Wiesje lucht. Gedurende het tumult had niemand aan Lucie gedacht; plotseling vroeg Schulze, waar ze was. Niemand kon antwoord geven. Was ze misschien bij haar moeder? Schulze voelde zich echter nog niet sterk en rustig genoeg om zijne vrouw te ontmoeten. Als gebroken liep hij om de wieg rond en staarde op den bleeken engel. zoekschrift aan Koningin Victoria gericht, om den verkoop van sterken drank op Zondag te verbieden. o De directie van den Keizerlijken schouwburg te Petersburg verwacht voor 1888 een deficit van 2| millioen roebel! (Wordt vervolgd.) De Sultan van Zanzibar heeft de souvereini- teit over een deel van zijn kustgebied voor 50 jaar afgestaan aan Engeland. o Te Mexico is een hevige schok van aardbe ving waargenomen. Op nieuw heeft een schouwburgbrand plaats gehad. Het Alhambra te Antwerpen is Zondag avond door het vuur vernield. Er was dien dag geen voorstelling. De concierge, die zich alleen in den schouwburg bevond, heeft zich nog in tijds met zijne kinderen kunnen redden. De schade wordt begroot op frs. 250,000. Het ge heel was verzekerd voor frs. 400,000. In het Hongaarsche dorp Croka is eene vrouw in hechtenis genomen, die in de laatste vier jaren acht harer kinderen door vergif om het leven had gebracht. Zjj heeft bekend dat gedaan te hebben uit liefde voor haren oudsten zoon wiens erfdeel zij wilde vergrooten. - De snel trein van Parijs naar Weenen derailleerde bij Esslingen, tengevolge van een breuk in de rails. De conducteur kwam om en verscheidene reizi gers werden gewond. - Bij Maubeuge is 's avonds de sneltrein van Parijs naar Brussel tegen een trein van Valenciennes naar Charleroi geloopen, welke een kwartier te laat was. De schok was verschrikkelijknegen personen werden gekwetst de hoofdconducteur van den sneltrein, een andere conducteur en zeven reizigers. Van zekere mme. Progneaux, echtgenoote van een fabrikant te Charleroi, werden beide beenen verbrijzeld en inwendig werd zij zoo deerlijk gekwetst, dat zij jloedspuwingen kreeg; haar tweejarig zoontje, dat naast haar zat, ondervond niet het minste etsel. - Een hevige ontploffing had plaats in een steenkolenmijn in Shaffordsbire, tengevolge van een brand. Gelukkig was er niemand in de mijn, maar de schade is zeer aanzienlijk. - Den 21sten November is te Amoy (China) een kruit- molen, die 40,000 kilo kruit bevatte, in de ucht gesprongen. De 50 soldaten van de wacht- jost zijn alle omgekomen en omstreeks 100 per sonen gekwetst. Op de ontploffing is een brand gevolgd, die eene geheele wijk in de asch heeft relegd. De schok was zoo hevig, dat verschei dene huizen aan de overzijde der rivier ingestort zjjn. - In een schouwburg te Carthagena heeft Donderdagavond een persoon, gezeten in de stalles, gedurende de voorstelling, zelfmoord ge- ffeegd door middel van een dynamietpatroon. Door de ontploffing werd een dame, die in een der loges zat, aan handen en gezicht gewond stukken van den schedel van den zelfmoordenaar vlogen op het tooneel. De lichten werden uit gedoofd en de ontploffing veroorzaakte, zooals te denken is, grooten schrik in de zaal. Door de verwarring, die er ontstond, werden honderd personen gekwetst. Overal hoort men van sneeuw, die het ver keer stremt, Odessa is al 6 dagen geheel van de gemeenschap afgesneden. Tusschen Rumelië en Konstantinopel is de gemeenschap afgebro ken. Op de lijn Varna-Ruschtschuk kunnen geen treinen loopen. - In Oostenrijk is de koude zeer streng. Men hoort van een aantal men- schen die doodvroren. Bjj Brünn vond men 8 Bohemers dood in hun tenten. - Het spoorweg verkeer op de lijn HalbstadtSorgau is door de gevallen sneeuwmassa geheel gestremd, even als op de lijn Görlitz-Dresden. - Coffin, een En- gelschman aan boord van de »Umbria,« wierp zijn jongste kind in zee en sprong toen over boord, in tegenwoordigheid van zijn vrouw en zijn vier kinderen. Hij had reeds vroeger getracht zich zelf te dooden. - In de porceleinfabriek van Wallis te Weenen heeft een zware brand ge woed. Er is voor 100,000 florijnen aan kost bare porceleinen vernield. - De Koning van Zweden is bij de Nieuwjaarsreceptie te Stokholm aan een gevaar ontkomen. Een kroon raakte los en viel van het plafond vlak voor de voeten van den Vorst. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 6 Jan. Op Oudejaarsavond werd in de Herv. Kerk alhier voor de diaconie gecollecteerd een bank biljet van f25. BAARDWIJK, 4 Jan. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 1886: 1624 zielen; door geboorten en vestiging in de ge meente vermeerderde dit getal met 123, door overigden en vertrek uit de gemeente vermin derde de bevolking met 108, zoodat de vermeer dering der bevolking 15 zielen bedraagt; het bevolkingscijfer op 31 Dec. 1887 is dus 1639, namelijk 841 m. en 798 v. 8 huwelijken werden in 1887 voltrokken; er werden levenloos aangegeven 4 en onder de geborenen waren 3 tweelingen. NEDERHEMERT. De bevolking bestond op 1 Jan '87 uit 404 m. en 414 v., totaal 818. Op 1 Jan. '88 410 m. en 422 v., t. 832. De bevolking vermeerderde met 6 Geboren in '87 13 m. en 20 15 v., m. en 8 v. v. Ingekomen m. en 14 v. m. en 12 v. Vertrokken Overleden 15 m. en 10 v. KAATSHEUVEL. De mazelen blijven hier ge weldig heerschen en eischen dagelijks al meer en meer offers. Gisteren zijn drie, heden vier kin deren overleden. In den loop van nauwelijks acht dagen zijn vijftien kinderen bezweken aan deze kinderziekte, gewoonlijk van zoo onschul- digen aard en zoo weinig gevreesd. De scholen zijn voor een groot deel onbevolkt, terwijl het hoofd der openbare school, van wien twee kin deren aan de mazelen lijdende zijn, thans ver plicht is buiten zijne school te blijven, 't Is te hopen, dat deze ziekte thans haar hoogste punt heeft bereikt. WAALWIJK. Door eenige eigenaars van paar den alhier zullen proeven worden genomen met een nieuw soort beslag voor hunne paarden bij gladheidhet lastige in- en uitdraaien der schroe ven vervalt hierbij geheel. UITWIJK. Dat sommige dieren toch ver trouwen in den mensch blijven stellen, al verlie zen de mtnschen dit onderling, bleek dezer dagen. Een roodborstje n.l., door den nood gedron gen, had zijne bovenmate schuwheid afgelegd en zich huisvesting verzekerd bij een der inwo ners. Het was n.l. door het gootgat in het ver trek gekomen en vliegt daar nu onbeschroomd rond, voedt zich met de kruimpjes en verlaat zoo nu en dan door de opening het huis, om echter spoedig weder te keeren. RIJSWIJK, 3 Jan. Sedert Zondag heeft de Maas zich vastgezet, het ijs heeft op vele plaatsen eene aanmerkelijke dikte. ANDEL. Tijdens de godsdienstoefening op oudejaarsavond bij de Herv. gemeente, is voor de Diaeonie gecollecteerd een bankbilj. groot f25. WOUDRICHEM. Het afscheid van ds. Non hebei aangekondigd op 8 Jan. a. s. zal geen doorgang hebben. Dit zal zich moeten regelen naar de open vaart op de rivier. SLEEUWIJK, 1 Jan. Bij kon. besluit is aan H. E. Wullings, gewezen hoofd eener openbare lagere school te Heilouw, gemeente Haaften thans kostschoolhouder alhier, een pensioen verleend van f468, met intrekking van het bij vroeger besluit aan hem toegekend pensioen van f 326. Door den plaatsvervangend districts veearts werd op den len dezer verklaard, dat in de stal van mej. de wed. P. Dekker een paard ljjdende was aan kwaden droes en een ander aan huidworm. Terstond werd de veehouder F. M. Koogman voor het waardeeren benoemd en werden zij beiden na de plaats gehad heb bende onteigening afgemaakt. Binnenland. Het nieuw gekozen lid der Tweede Kamer voor het district Leiden, mr. P. L. F. Blussé, verklaart, in een openbaar gemaakt schrijven aan het bestuur der kiesvereeniging »Het Al gemeen Belang» te Leiden, het kortstondige man daat te aanvaarden. Hij brengt evenwel ter ken nis van de kiezers, dat het dwaling zou zjjn te meenendat hij ook bij de aanstaande samen stelling der nieuwe Tweede Kamer een eventueel mandaat zou aannemen. Tal van redenen bestaan daarvoor bij den heer Blussé; de hoofdreden evenwel is, dat hij de gelijktijdige, duurzame waarneming der be trekkingen van lid van Gedeputeerde Staten en Volksvertegenwoordiger niet wenscht, terwjjl bjj zich in de eerste betrekking thuis gevoelt en z. i. nuttiger werkzaam zal kunnen zijn, dan zijne krachten in laatstgenoemde betrekking hem zouden toelaten. »Dat die zelfbewustheid, ein digt de heer Blussé, mij de aanneming van een duurzaam mandaat ter algemeene Landsverte- genwoordiging verbiedt, staat bij mij vast», —o De heer mr. J. P. Smeele, oud-lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Leiden, is overleden. Hij had van 1886 zitting in de Ka mer, doch voerde er nimmer het woord. Bij de laatste verkiezing te Leiden kwam hij met den liberalen candidaat in herstemming, doch werd niet herkozen. De overledene was vroeger pro cureur-generaal in Curasao en gold voor een ver dienstelijk jurist. Hij was ridder der orde den Ned. Leeuw en ridder 4e kl. der orde van den Bevrijder van Venezuela. o Rotterdam heeft een zijner grootste weldoe ners door den dood verloren. De heer J. F. Engel, de stichter van het Kinderhuis, is na een kort stondige ziekte overleden. te Amsterdam, met jaarlijksche bijdragen onder steund. De rangeerder, die in de vorige week te Apel doorn met zijn arm tusschen de buffers van een trein beklemd geraakte, is na een smarteljjk lijden bezwekenzijn broeder J. H., thans rangeerder, is nu met beide armen tusschen de buffers ge raakt en kwetste zich daarbjj zoo hevig, dat er ook voor hem niet op levensbehoud te hopen valt. - Bij den bakker Peek te Kuilenburg heeft men ongeveer f 40 uit een winkellade gestolen dieven onbekend. - Een loods bjj het gesticht Meerenberg is afgebrand. Er werd beddegoed in gedroogd. - Terwijl de vrouw van F. Embden te Zwolle bij afwezigheid van haar man tegen den avond op den zolder bezig was de wasch op te hangen, wilde haar 11-jarig dochtertje een stoof met vuur voor moeder klaar maken. Daar mede bezig zijnde, geraakten haar kleederen in brand. Zij bekwam zulke ernstige brandwonden, dat zij aan de gevolgen is overleden. - In de Entrepotstraat op Fejjenoord is een metselaar van het dak van een huis gevallenzwaar gekneusd aan heup en beenen is hij per vigelante naar zijn woning aan de Slakade vervoerd. Te Utrecht is door jongens aan het Vredenburg, nabij het Spanjaardsoord, gevonden een pasge boren kindje, in een doek gewikkeld. Het werd bij de politie gebracht. - Een 16-jarige jongen te Zoelen is door een drijfriem van een machine gegrepen en rondgeslingerd. Eenige uren daarna overleed hij. - Het huis van den herbergier en logementhouder v. d. Heijden in de Tolbrugstraat te 's Bosch is uitgebrand. - Uit een kabinet zijn te Tilburg twee bakjes met geld gestolen. Een lade, waarin veel geld en gouden voorwerpen geborgen waren, bleef onaangeroerd. - Op oude jaarsavond schoot een strooper te Holdebroek (Eibergen) zijn kameraad dood. De man ont stelde hierdoor zóó hevig, dat hij krankzinnig werd. Beide personen waren zeer bevriend met elkander. - Te Dordrecht heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een kleine binnenbrand plaats gehad. Terwijl de bewoners bij een familie lid oud en nieuw vierden, hadden zij hun twee kinderen 3 en 1| jaar oud, alleen in huis achter gelaten en het jongste kind in een kinderwagen bij de brandende kachel te slapen gelegd. Het beddegoed vatte vuur en het kind bekwam vree- selijke brandwonden. Het oudste kind, bewus teloos uit het huis gehaald, heeft geen letsel bekomen. - Bij Monnikendam is een wagen met 4 personen door het breken der strengen van een brug achterwaarts een vaart ingeloopen. Drie personen werden met moeite gered. De vierde, een vrouw, verdronk. - Op het werk van plan C, te Rotterdam, is een timmerman, door mis te stappen van een vierde verdieping op de tweede gevallen. Hij werd inwendig zoodanig gekneusd, dat hij naar het ziekenhuis overge bracht moest worden. - Te Dordrecht is een sjouwer in de jenever gestikt. - Bij een oliekoeken bakker te Goes heeft een hevige brand gehad. Het perceel is uitgebrand. Door visschers van Terschelling is aan het strand een zeepaling gevangen van 28 oude pon den zwaarte. - In de Koediefstraat te 'sHageis een oud vrouwtje, algemeen aldaar bekend onder den naam van »Kattebet,« van wege hare voor liefde voor dit dierensoort, dood op haar kamertje gevonden. Vermoedelijk is zij door verstikking omgekomen. Zij lag met het hoofd voorover op de tafel en had eene stoof met vuur onder de voeten. Toen men het lijk naar het gasthuis vervoerde, hief een harer poesjes, die aan de overzijde der straat in eene dakgoot had plaats Het 41e landhuishoudkundig congres zal van 25 tot 28 Juni 1888 te Assen worden gehouden. De voorstellen en vraagpunten, die men in de afdeelingen of op het congres behandeld wenscht te zien, moeten vóór 15 Februari e. k. bij het be stuur worden ingediend. o Door het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw is een adres gericht tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin het zijn dank betuigt voor den post van f20000 tot ondersteuning van het Landbouw-onderwijs, op de begrooting voorkomende. o Den 28n Januari zal eene totale maansver duistering plaats vinden, die hier zichtbaar zal zijn. De omstandigheden dier verduistering zijn de volgende Begin der verduistering 9 u. 50 m. Begin der totale verduistering 10 u. 50 m. Midden der ver duistering 11 u. 39 m. Einde der totale ver duistering 12 u. 28 m. Einde der verduistering 's morgens den 29n Januari te 3 u. 38 m. o Te Stratum bij Eindhoven is door den heer J. F. van Bronckhorst Leijds eene fabriek op gericht van snaren voor muziekinstrumenten viool, violoncel, contrebas, harp, enz. Dit is de eerste inrichting van dien aard, welke in Neder land bestaat. o Op 1 dezer waren bij de Ned. Herv. kerk meer dan 350 plaatsen vacant, voor welke vacatures slechts 7 kandidaten beroepbaar zijn. o Het getal scholen met den bijbel was op 1 dezer in ons land tot 460 gestegen. Hiervan worden 200 scholen door de Vereeniging voor Chris telg k Nationaal schoolonderwijs, gevestigd van genomen, een vervaarlijk »miauw« aan. - Aan de chocoladefabriek van de heeren Gebr. Grootes te Westzaan had een jongen van 13 jaren het ongeluk, door het onvoorzichtig grjjpen in de kamwielen van een der machines, drie vingers van de linkerhand te verbrijzelen. - Een meisje dat op de Hoofd vaart te Smilde aan het schaatsen rijden was en onder een brug wilde doorgaan, bukte zich niet genoeg en kwam er met zulk een vaart tegen aan, dat men voor haar leven vreest. - Te Groot-Ammers is een jongen van 6 jaar in een bijt gevallen en verdronken. - De postwagen van Gouda naar Haastrecht is in laatstgenoemde gemeente van den djjk gevallen. De passagiers, waaronder een vrouw met 3 kin deren, bezeerden zich erg. De wagen werd zwaar beschadigd. - De voerman V. ,te Kapelle a/d IJssel is, doordien zijn paard schrikte, met paard en beladen wagen nabij den Tol van den Zee- dijk gestort. De wagen werd gedeeltelijk ver brijzeld, het paard bekwam een verwonding, doch de voerman kwam er met den schrik af. - In de Prinsengracht te Amsterdam is een kar met vaten tabak te water geraakt. De voerman is verdronken, ook het paard werd dood opgehaald. Zekere Strijk, een 20-jarig arbeider te Maarn, heeft zich door het onvoorzichtig omgaan met een pistool 2 vingers van de linkerhand afge schoten. - De jeugdige V., te Apeldoorn, schoot een pistool af; het wapen sprong en een ge deelte van zijn hand werd verbrijzeld. - De heer v. d. L. te Vianen, die een tochtje op schaatsen naar Meerkerk maakte, kwam des avonds omstreeks voor Vianen, toen hij, waar schijnlijk door de lichten van de nieuwe schut sluizen op het dwaalspoor geleid, het nieuwe kanaal, in plaats van het oude, inreed. In dat nieuwe kanaal bevindt zich een tochtgat, waarin hij geraakte en verdronk. - Te Stadskanaal is een koopman in boter, die met een hondenkar zijn klanten rond ging, van dat voertuig gevallen en onder een tram geraakt. Hjj is aan de gevolgen bezweken. - De heer Lemraens, burgemeester van Beest, is door een schot in den buik getroffen. De dader wilde eenige lie den, die een opstootje verwekten, bang maken en trof bij ongeluk den burgemeester. - Maan- ochtend ging A. K. van Baarn op schaat sen naar Amersfoort. Dicht bij de stad vond hij eenen man, met schaatsen aan, dood op het ijs liggen. Bij onderzoek bleek het te zijn een smid uit Achterveld, die den vorigen avond wat veel gedronken had, zoodat hij niet in staat was zjjn weg te vervolgen. De koude had een einde aan zijn leven gemaakt. - Aan de Rijn kade te Arnhem is een kar met paard te water

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2