imiuicpnii, ymuiiM uuuir t wurna uug van een liefhebbend ouderpaar, is men in geenen deele zeker van het leven eens kinds, maar wanneer een kind met kunstmatig voedsel groot gebracht wordt, is het begin dubbel moeilijk en moet in evenredigheid daarmee de waakzaam heid verdubbeld worden. Buitenland. De President Carnot en mme. Carnot heb ben hun eerste receptie gegeven. Er waren circa 2200 genoodigden. De zalen van het Elysée wa ren rijk versierd en verlicht. Het geheele corps diplomatique was opgekomen. Men roemt de ongedwongenheid, waarmede Carnot en zijn vrouw hun gasten ontvingen en zegt dat de MSSlSCne soldaten, waaronder eene sterke cava- leriemacht en 700 kanonnen, terwijl de Duitsche troepen bij de Russische grenzen tellen 75,000 man infanterie, 14,500 cavaleristen en 8000 artilleristen met 340 kanonnen. De beste ontspanning zou daarom zeker zijn, dat Rusland begon een deel zijner troepen terug te trekken. Om den uitvoer van landbouwproducten uit trein reeds ging. Gelukkig kwam de reiziger met den schrik vrij. In den namiddag van 2 dezer, ten ongeveer 5i uur, heeft te Wiesen, in het Zwitsersche kanton Grauwbunderland, eene sterke aard- schudding plaats gehad, waarbij in verscheidene gebouwen een heftig gekraak werd gehoord. Te Filisur werd een half uur later hetzelfde verschijnsel waargenomen. Aldaar was de dreu- nmg nog sterker, zoodat in vele huizen de Noord-Amerika op groote schaal te bevorderen, gIazen Qp dfl tafels en iü kasten rinkelden, als wil zich, naar een Engelsch landbouwblad in een van zijn laatste nommers meedeelt, een maatschappij vestigen van Amerikaansche millio- President van plan is eiken Donderdag te ont vangen, de bals niet meegerekend. o De Fransche republikeinen zijn niet erg in hun schik met den afloop der Senaatsverkiezingen. De samenstelling van dit lichaam ondergaat wel zoo goed als geen verandering, maar de repu blikeinen hadden gehoopt, dat zij zouden win nen en in plaats daarvan verliezen zjj een paar plaatsen, wat voor het minst zou kunnen wor den opgevat als een kentering in de publieke opinie, als men althans de Senaatsverkiezin gen daarvoor kan houden. o Men verwacht alleen uit Frankrijk meer dan 16.000 inzenders voor de wereldtentoonstelling te Parijs. De gemeenteraad van Parijs heeft 700.000 fr. beschikbaar gesteld voor de deelneming der stad aan de tentoonstelling. De stad zal haar verza melingen in twee paviljoenen tentoon stellen. o Het in het Fransch uitgegeven blad »La Bul- garie« is weer te Sofia verschenen. Het was drie jaar geleden geschorst door Zankoff. In het hoofd artikel zegt het blad, dat de leus Bulgarije voor de Bulgaren heeft gezegevierd. Verleden week gaf de om zijne welsprekend heid bekende Londensche Baptisten-predikant Charles Haddon Spurgeon zijn tweeduizendste preek uit. Dat een predikant gedurende het lange tijdsverloop van 33 jaren, zonder afbre ken, elke week eene preek uitgeeft, is zeker merk waardig en waarschijnlijk nog nooit voorgekomen. o Blijkens berichten uit Madrid zal het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika van in- drukwekkenden aard worden. De Spaansche regeering zal tot 1892 ieder jaar 240,000 gld. afzonderen tot bestrijding der kosten; daarbij komen de openbare inschrijvingen. Canovas, Castelar en Moret staan aan het hoofd van de commissie voor het feest. 21 April 1889 zal op den Ebernburg bjj Kreuznach het standbeeld worden onthuld van Ulrich van Hutten en Frans van Sickingen, de beroemde ridders in den tijd der Hervorming. o De thans gesloten Russische universiteiten zullen over drie weken weer worden geopend. o Het dagblad »Grashdanine« meldt, dat de com missie, die sedert jaren met de Joden-quaestie bezig is, hare taak heeft volbracht en tot het be sluit is gekomen, dat den Israëlieten het ver blijf in Rusland moet worden toegestaan. o Volgens de Weener >Presse« staan thans in de districten Wilna, Warschau en Kieuw 300,000 nairs, waarin uit Engeland o. a. Rothschild, de hei tog van Devonshire en de hertog van West minster zouden deelnemen. De maatschappij zou zich voorstellen, op ge schikte plaatsen in de Vereenigde Staten groote graanpakhuizen, var kensslach ter'jen, kaas- en boterfabrieken te vestigen en de producten, ook levend vee, per spoor naar New-Vork te ver voeren. Op de bij die stad gelegen eilanden zou men groote dokken bouwen en de eilanden zelf ook de kacheldeuren rammelden. Te Domschleggf gevoelde men omstreeks dien tijd een lichte schok. - In Russisch-Polen is bij Bjalistok een groote wolfabriek afgebrand; 12 personen kwa men om het leven. - In de strafgevangenis van Ocana brak een opstand uit. De gendarmes moesten vuur geven op de gevangenen. Een werd gedood en men telt verscheidene gewon den. De orde is thans hersteld, aldus wordt uit Madrid bericht. Bekendmaking. De Burgemeester van Heusden brengt ter door een groote brug met het vasteland verbin- I openbare kennis, dat het kohier der grondbe- den. Van daar zou de verscheping naar Engeland plaats vinden. Naar het schijnt, is het eind van het jaar de kwaadste tijd van de berri-berri op Atjeh en steekt zij in November en December telkenmale haar hoofd weer op. Met de laatste boot keerden weer 180 aan die ziekte lijdende personen van Sumatra's Noord kust terug. o Uit Samarang wordt geschreven: Aan een hier geplaatst administratie-officier is een buitenkansje te beurt gevallen, dat slechts weinigen overkomt. Verscheidene jaren geleden moest dien officier, toenmaals nog luitenant, de vrij belangrijke korting van pl. m. f 3000 worden opgelegd wegens het mankeeren van eenige gel delijke bewijzen bij de overgave van zijn admi nistratie. Hoewel onschuldig, ging hij zeer langen tijd onder die korting gebukt en ledigde hij den kelk tot den laaisten druppel. Nu, op het punt staande als kapitein met verlof te gaan, ver neemt hij plotseling, dat de verloren bewijzen zijn teruggevonden en de regeering in verband daarmede de teruggave van de reeds betaalde f 3000 heeft bevolen. Wel een vreugde in dat gezin! Met welkeen verruimd hart zal het nu de reis naar het moe derland ondernemen o ning dwingende. »Ik weet het, Lucie, je bent goed, mijn lief kind !c >0, moeder, houd op!« snikte het meisje thans krampachtig. >Neen, ik ben slecht. Maar ver geef me! Vergeef!* Liesbeth voerde het weenende meisje met ge weld weg. Buiten gromde ze: »de vrouw moet rust hebben! Ze is reeds half in den hemel. Verzwaar haar den dood niet. »Och ja, nu kunnen we wel goed jammeren, nadatja, ja! als 't kalf verdronken is, dempt men de put.« Karei had met geweld Schulze van de wieg heengerukt. Hij liep met den geheel gebroken man op de hoeve rond. Lucie sloop in de kamer, en toen ze wist dat ze niet bespied werd, kustte en liefkoosde ze het lijkje, alsof ze het den adem we;r wilde in blazen. Ze wilde hem het doodkleedje met strik ken tooien ën zocht nu in de lade van de oude kast, die aan Harmen Eggers behoort had. Maar noch strikken, noch tooisels, die ze gebruiken kon, vond ze in de geheime lade, slechts een geel, oud schrijfboek, zooals schoolkinderen ge bruiken. Nieuwsgierig bladerde ze er in. Haar blik vloog over de eerste bladzijde, waarop groote, stijve letters in rechte regels stonden. Lucie's oogen werden grooter en grooter. Ze las en las; haar gelaat werd strak, haar leden beef- d n. Een poos bleef ze geheel beseffeloos. Toen kwam er leven in haar gestalte, maar ze scheen geheel gebogen. Langzaam legde ze het schrijf boek weer op zijn plaats; haar oogen fonkelden vreesverwekkend. Als dronken strompelde ze naar de wieg. Lang staarde ze in het wasbleeke ge zichtje. »Wist ik zeker,sprak ze halfluide, »dat hij niet gestikt is, dan zou ik rustig zijn; want men zou hem haast benijden hem en moeder die samen alle bekommernissen en vernederingen te boven zijn. Maar vader en ik?!« Ze rilde. O vader, welk een nalatenschap is u met dat oude meubel thuis gebracht (Slot volgt.) Door een brand te Dover werden een rijtuigfa- briek, een bibliotheek, bevattende 20.000 deelen, enz. vernield. De schade bedraagt c:,,ca 4 ton. - Door het sluiten van een aantal gasfabrieken in de vereemgde Staten en Canada zijn 12,000 men- schen zonder werk. - 11 een der smeerigste stra ten van Madrid woont een vrouw van 109 jaren, vroeger waschvrouw van beroep; zij heelt een k'e' idochter van 60 jaren. Nog geen twee jaren geleden ging zij zelf :n de rivier haar limengoed wasschen. - Te Velez in Spanje is een hevige schok van aardbev' ïg waargenomen gelukkig werd niemand gedood. Te Alham'n stortten ver scheidene huizen in: een oude vrouw en een jongman werden zwaar gewond. - In Rusland, Moravië en Galicië zijn vele menschen doodge vroren. - In de Elzas-Lotharingsche gemeente Giessen is de thermometer op 1 Januari tot 20 graden onder nul gedaald. Het verlichten met gas was onmogelijk geworden. De melk werd aan de verbruikers in den vorm van ijsblokjes thuis bezorgd. De vogels kwamen bij duizenden om. - De Parijsche koetsier Yergoin, die aan absinth verslaafd, dientengevolge herhaaldelijk door zijn bazen weggestuurd en tot armoede vervallen was, besloot een einde te maken aan zijn leven hij kocht een liter absinth en dronk die op. Men vond hem dood in zjjn kamer, de baud nog om de flesch geklemd. - Vóór eenige dagen kroop het 6-jaiig zoontje van een voornaam koopman te Parijs in een openstaande brandkast van zijn vader, terwijl deze zat te werken. Bij het heen gaan werd de kast inderhaast door den vader dichtgeworpen. Eerst den volgenden dag, nadat men het kind rusteloos gezocht had, werd de kast geopend. De arme kleine was gestikt. - Volgens gerucht, woedt onder de Rusissche troepen in Galicië een hevige typhus-epidemie. De genees kundige dienst moet veel te wenschen overlaten en de soldaten zouden bij honderden sterven. - Een journalist, Charles Sulley, te Battersea, had de verkeerde gewoonte in bed te rooken. Dezer da gen nu vatte zijn bedgordijn vlam, in een oogen- blik stond alles in brand en toen men hulp wilde verleenen, was Sulley reeds gestikt. - Het En- gelsche stoomschip »Maude« is bij een hevigen storm in de Zwarte Zee vergaan. Zes man ver dronken en zes stierven van uitputting in een boot. Zes anderen kwamen in dee rn is waardigen toestand aan de Grieksche kust aan, na drie dagen met een boot te hebben rondgezwalkt. - De aardbisschop van Madrid is op de reis naar Rome aan een groot gevaar ontkomen. Een siga ret, die nog niet uit was, deed brand ontstaan in den waggon, watt 'n hij was gezeten, toen de lasting voor het dienstjaar 1888 door den heer provincialen inspecteur der directe belastingen te Eindhoven is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger alhier ter inning is ter hand gesteld, Heusden, den 7 Jan. 1888. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 9 Jan. Het water op de Maas voor Heusden, dat in de laatste dagen wassende was en op 7 Jan. 4 Meter, op 8 Jan. 4.20 M. stond is in de laatste 24 uur sterk gevallen en stond heden morgen op 3.98 M. De stoombooten van hier op Rotterdam en Gorinchem zijn weder in de vaart, zoodat aan het ongerief door het ijs voor velen een einde is gekomen. Het voornemen der »Heusdensche IJs club*, om eene ijstent op te richten, heeft reeds een begin van uitvoering ondergaan. In de jongste vergadering werd eene teeke- ning eener dusdanige tent aan de leden getoond, waarvan de kosten op ruim f 700 werden be groot. Het voorstel van het bestuur om deze som te verkrijgen door het stellen van aandee- len a f 10 met 5 pCt. rente, viel zoozeer inden smaak der leden, dat reeds denzelfden avond 64 aandeelen werden geplaatst en één der leden zelfs het voorstel deed om desverkiezende de geheele ontbrekende som te storten. Eene inschrijving tot aanneming, uitsluitend voor Heusdensche werklieden, zal nog deze week worden opengesteld. Het vooj'stel van enkele leden, om tent gedurende de zomermaanden, op een of ander punt op den wal, als buiten-societeit in te richten, kan niet alleen de onderneming pro ductief maken, maar kan tevens als eene aan winst worden beschouwdwaarvan door de leden ongetwijfeld gaarne gebruik zal worden gemaakt. WIJK. De zitplaatsen in de Herv. kerk heb ben bij de laatste verhuring opgebracht f414. 't Vorige jaar was de opbrengst f 537,50. Op dit gebied dus ook al »malaise.« EETHEN, c. a. De loop der bevolking dezer gemeente was op 31 December 1887: Geboren 16 man. 15 vr., te zamen 31. Ingekomen 8 man. 17 vr., te zamen 25. Vermindering 24 man. 32 vr., te zamen 56. Getrouwd 3 paren. Over leden 2 man. 11 vr., te zamen 13. Vertrokken 10 man. 14 vr., te zamen 24. Vermindering 12 man. 25 vr., te zamen 37. Wettige bevol king 539 man. 461 vr., te zamen 1000 zielen. DRONGELEN, c. a. De loop der bevolking dezer gemeente was op 31 Dec. 1887Geboren 2 man. 8 vr., te zamen 10. Ingekomen 2 man 9 vr., te zamen 11. Vermeerdering 4 man. 17 vr. te zamen 21. Getrouwd 3 paren. Overleden 3 man. 5 vr., te zamen 8. Vertrokken 13 man 12 vr., te zamen 25. Vermindering 16 man. 17 v., te zamen 33. Wettige bevolkmg 232 man. 216 vr., te zamen 448 zielen DALEM, 8 Jan. Van de 19689 in 1887 alhier gehouden schooltijden werden 2036 ver zuimd. Het schoolbezoek nam dus, dank de krachtige roedewerking van het hoofd meen Ie, merkbar c toe, daar het totale verzuim gemiddeld slechts 10 een derde pCt. bedroeg. DUSSEN. De bevolking dezer gemeente be droeg op Jannuari 18871414 man. 1323 vr. te zamen 2237; vermeerderde door geboorten 48 man. 46 vr. te zamen 94; door vestiging in de gemeente 32 man. 42 vr., te zamen 74; ge heele vermeerdering 80 man. 88 vr. te zamen 168. Verminderde door overlijden 23 man. 30 vr. Binnenland. Door Z. M. is benoemd tot Heemraad van het Waterschap van de Linge-Uitwatering, de heer A. C. de Leeuw te Schoonrewoerd. Naar aanleiding van verschillende beschou wingen over eene verdere algemeene beperking van den Zondagsdienst bjj de posterijen, waar toe plan zou bestaan, verzekert het »Utr. Dag blad* ten stelligste, dat van zulk een plan bjj het ministerie van waterstaat geen sprake is. Naar men verneemt, is bij de regeering in bewerking eene herziening van het tarief van reis- en verblijfkosten ten behoeve van het rijk. Gelijk men weet, heeft de jongste regeling her- haaldeljjk aanleiding gegeven tot verschil van meening tusschen de regeering en de reken kamer, tot opheffing waarvan bedoelde regeling zou strekken. o Uit Baarle-Nassau wordt bericht, dat de on derhandelingen betreffende de grensregeling tus schen België en Nederland zijn afgesprongen. In verband hiermede wordt het volgende gemeldDoor de afgezanten van onze regeering was eene nieuwe grens getrokken, die verreweg in het voordeel van Nederland bleek te zjjn. De Belgische regeering nam met deze nieuwe schikking genoegen, mits onze regeering eene schadeloosstelling van naar verzekerd wordt drie millioen betaalde. Daar Nederland daartoe niet wilde overgaan, werden de onderhandelingen afgebroken. o- Naar men verneemt heeft de raad van toezicht op de spoorwegdiensten aan den Minister van Waterstaat een verslag ingezonden van de uit komsten van een onderzoek, ter plaatse ingesteld, na het spoorwegongeluk te Ruinerwold. In af wachting van nadere opnemingen kon er nog geen conclusie zijn aangenomen, omtrent de naaste oorzaak van de ramp. o De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft de noodige machtiging gevraagd om uit het reservefonds f 300.000 op te nemen, tot betaling van matrieële en personeele schade, door het spoorwegongeluk te Ruinerwold ver oorzaakt. o-- Bij de jongste veranderingen in het personeel der Rijksveldwacht is aan ges leid tot rijksveld wachter der 2e kl. (brigadier) J. Baart, rijks veldwachter der 3e kl. (brigadier-titulair) teOude- Tonge, welke 7 Februari a.s. verplaatst wordt naar Werkendam. o Tengevolge van de invoering van het nieuwe reglement van administratie bjj de landmacht, zullen de onderofficieren en soldaten (ook zjj die niet aan de menage deelnemen), voortaan van hunne soldij een gedeelte moeten afstaan voor verwarming en verlichting der kazerne. o Het Nederlaudsche oorlogsschip Samarang c heeft ten westen van Selarn, een der eilanden van de Timorgroep, een met bosschen begroeid eiland ontdekt, hetwelk nog niet op de kaarten vermeld staat. Het eiland ligt op 8 graden 15 minuten N.B. en 130 g. 39 m. W.L. en is ongeveer 2 mijlen lang en twee-derde mjjl breed. De heer J. Bruinwold Riedel J.Pz., pred. bjj de Herv. gem. te Hoorn, benoemd tot algemeen secretaris der »Maatschappjj tot Nut van 't Alge- gemeenc, zal den 15 Januari a.s. zjjn predikambt neerleggen. Dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Weesin richt :ng voor de opneming van arme te zamen 53, en door vertrek uit de gemeente 41 man. 36 vr. te zamen 77, geheele vermin dering 64 man. 66 vr. te zamen 130. Meer ver meerderd dan vermmderd 16 man. 22 vr. te zamen 38, zoodat de bevolking op 31 Decem ber 1887 bedroeg 1430 maa. 1345 vr. te zamen 2275. Levenloos geboorten: 1 man. 5 vr. te zamen 6. Huweljjken: 15 tusschen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen weduwenaar en en jonge dochter. RAAMSDONKSVEER, 3 Jan. Gisterenavond om 7 uren, 8 de dochter van een inwoner alhier, als naar gewoonte voor de huishouding melk halen. Na eenige oogenbfikken terugkee- rende, werd ze op straat, nabij hare woning, door een paar belhamels aangevallen en op mis dadige wjjze behandeld. Op haar hulpgeroep kwam haar vader naar buiten, d'e de personen naliep, doch hij werd door 4 personen aange vallen en deerljjk mishandeld, zoodat nog dien zelfden avond de hulp van den geneesheer moest worden iugeroepen. Eén wensch stijgt uit Raamsdonks welden kende ingezetenen, en wel dezedat voortaan verlaten kinderen te Neerbosch is geopend. De feestelijke en plechtige gedachtenis vier ng zal in Juni e.k. plaats hebben. Reeds is besloten den directeur op dien merkwaardigen feestdag met vele giften te verbljjden. Een commissie van een aantal oud-weezeu is gevormd, die zich met de besturng van deze financiëele zaak zal belasten. o Volgens Recht voor Allen* is in het gedu rende de Kerstdagen gehouden Sociaal-democra tisch congres »uiet algemeene stemmen de wen- scheljjkheid en noodzakeljjkheid in het belang van gezondheid en ontwikkeling der arbeiders uitgesproken van een bjj de wet geregelden ar beidsdag van acht uur, zonder vermindering van loonen, internationaal te regelen. De Centrale Raad is gemachtigd om mede te werken aan alle pogingen om dit tot stand te brengen, en aan al wat bevorderen kan een internationale arbeids-wetgeving. o »De Wageninger* deelt mede, dat »de ver- eeniging voor Chris. Nat. Schoolonderwjjs* niet meer aan hare vroeger gedane beloften kan vol doen de subsidiën aan bjjzondere scholen moe ten verminderd worden, b'jv. die met f200 'sjaars met f 75. Geljjk lot, zoo niet erger, treft de premiën voor particuliere opleiding van onder- art. 300 ran het wetboek ran strafrecht in ruimer zin op het plegen van lage handelingen moge worden toegepast.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2