Eene Dienstbode, DIENSTBODE, PL de J0HGH, faiiÉri Hélt cX!STIIH3l Fotografie Iiis Import Havana. Havana echte Import Sifarei^"™pfm.0 F. VERLINDEN, Import Havana. J. Frans G-ostelie Jsn. Ververstraat 351, 's Hertopnlioscb. Billartfabriek Chr. KUIJK, Oppert 148. Rotterdam. "UJ STALLING voor PAARDEN KRAEPELIEN H0LM. Zeist. W. Schopenhauer, ENGSTRAAT, HEUSDEN. Binnenplaats voor Rijtuigen. Kerkstraat A, 131, 's Bosch, PIERRE WEIJNEN, SIGARENFABRIKANT "wijzers, de subsidiën aan normaallessen en aan de kweekscholen. De penningmeester heeft mede gedeeld, dat hij op zijne begrooting voor bet loopend jaar te staan komt voor een tekort van f 20,000, terwijl de reservekas nagenoeg is uit geput. Ook de Unie-collecte bracht eene kleine f 10,000 minder op dan ten vorigen jare. o De werkzaamheden aan de fundeering der ijzeren bekapping van het Centraalstation te Amsterdam zijn hervat en wel met twee Morrison-heimachi nes, welk getal eerstdaags zal verdubbeld worden, zoodat met 4 dezer kostbare machines de palen van 20 tot 25 M. zullen worden ingeslagen. Aan het bestek voor deze werkzaamheden ont- leenen wij de volgende bijzonderheden: Het werk werd geraamd op f 188,700 en is den 28 Sept. 1887 bij aanbesteding gegund aan de aannemers Wiegerink en Terwint voor een som even beneden de raming. Het werk bestaat in het afbreken der 35 bestaande penanten en het maken van even zooveel nieuwe fundeerin gen, waarvoor gebruikt moeten worden 150 den nen palen van 25 M. 180 van 24, 180 van 23, 170 van 22, 128 van 21, 390 van 20 en 115 van 17 Meter lengte. Voor iedere penant zijn van noode 37 palen van verschillende lengtedie van 25 Meter worden alle aan de IJzijde ingeslagen. Op de koppen dezer palen wordt een zware houten bodem, mede van gezaagd dennenhout, gelegd en daarop het metselwerk gesteld, dat in aanleg 7 M. lang en 3.10 M. breed en dat trapsgewijze 4.40 M. opgetrokken aan de bovenzijde 2.54 M. lang en 1.24 M. breed is. De gezamenlijke bodem-oppervlakte der 35 pe nanten beslaat 1235 vierk. M., waarvoor 241.200 M» bezaagd dennenhout noodig is, terwijl aan de 35 penanten ruim li millioen steenen of voor iedere fundeering 45.000 steenen vermetseld worden, waaruit zich de groote massa puin laat verklaren, die, aan een berg gelijk, thans uit de afgebroken penanten te voorschijn komt. In dit bestek wordt gezegd, dat de aannemer voor eiken M. lengte, die gedurende of na de beheiing van een paal wordt afgezaagd, f 4 zal worden beboet; later is, naar men zegt, bij on derling contract deze bepaling op f 10 gebracht, maar is dan ook tevens een premie voor het inslaan op de volle lengte gesteld. Het geheele werk, met uitzondering der grondaanvullingen, moet 1 Sept. 1888 zijn voltooid; voor elke week vroeger ontvangt de aannemer f 1000, terwijl hij voor eiken dag na 1 November waarop alle grond- aanvullingen niet gereed zijn, f 200 boete be loopt. Het is dus zonder twijfel, dat het station vóór den zomer van 1889 niet in exploitatie wordt genomen. o De Tesschelsche garnalen vloot ving in de maand December 2709 manden garnalen, die aange bracht werden voor de vier kokerijen op dat ei land. Ruim 80 vaartuigjes oefenen thans de gar- nalenvisscherij uit. In de maand December werd met dat werk f 8500 door de visschers verdiend. De gekookte garnalen worden ter markt gezon den naar Huil, Londen, Brussel en Antwerpen. o Door de eigenaars der Wouwsche plantage is een aanvang gemaakt ter uitroeiing der ko nijnen. In een week zijn er 2500 stuks gevan gen, en nog kan men geen ver minder :ug ont dekken. Geen wonder dat tegen het hoofd der school aldaar proces-verbaal is opgemaakt, we genshet stellen van wildstrikken. o De bevolking van Amsterdam is in het vorige jaar met 11,230 personen toegenomen; zij be droeg volgens de registers op 1 Januari 1888, 389,916. o In de Rijkswerkinrichting te Yeenhuizen be vonden zich 1 Januari j.l. ongeveer 2000 man nelijke en 200 vrouwelijke verpleegden. Hun aantal is in de laatste maanden schrikbarend toegenomen. o Op 1 Januari 1.1. telde de doleerende kerk in ons land 120 gemeenten met 52 predikanten. o Te Kralingen werden in 1887 ter markt aan gevoerd 84,800 zalmen, tegen 84,230 in 1886. o Op de Linge bij Arkel is een schaatsenrijder door het ijs gezakt en verdronken. - Yan een korte afwezigheid der moeder gebruik makende, heeft het 3-jarige zoontje van den werkman K., te Barendrecht, een doosje lucifer weten te bemachtigen en daarbij zijn kleertjes in brand gestoken. Da moeder vond haar zoontje in deer nis waardigen toestand t.-rug. - De arbeider J. W. te Ilpendam is in het Noord-Hollandsch kanaal gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Misbruik van sterken drank is dat hun schaatsen in elkander bleven haken. Een hunner bezeerde zich ernstig en werd be wusteloos van het ijs gedragen. - Een 71-jarige vrouw heeft zich te Den Helder in haar wo ning opgehangen. - Een Elburger visscher ging met zijn 4 zoons uit, om wat spiering te be machtigen. Niet ver van Harderwijk werd door een ongelukkig toeval het ijs gespleten, en het geheele gezin verdween in de diepte. - Het 1 £- jarig kindje van J. K. te Dordrecht, dat in den nacht van oude- op nieuwejaar zulke verschrik kelijke brandwonden bekwam, tijdens de ouders buitenshuis feest vierden, is naar het gasthuis overgebracht, waar het verkoolde beentje is af gezet. - Te Hollandscheveld, bij Hoogeveeti, is voor eenige dagen de 70-jarige weduwe Vos in het vuur gevallen, ten gevolge waarvan zij thans is overleden. - Een boer is te Tubbergen door een wagen met turf overreden. Hij werd zóó zwaar gekwetst, dat hij 1 uur daarna overleed. - Te Leeuwarden is het huis van den heer S. uitgebrand. De brand ontstond door het drogen van linnengoed bjj een kachel op een slaapka mer, waar een 2|-jarig kind te rusten lag. De kleine werd met moeite gered. - Bij een twist tusschen boerenjongens is te Beerta zekere L. ernstig verwond. Hij had een wonde, loopende van het linkeroor over de wang naar den mond, terwijl ook de rechterzijde van het hoofd ern stig verwond is door slagen met een gebroken flesch. Als vermoedelyke dader noemt men den boerenknecht B. S. Te Olst is het huis van den bakker De Weert uitgebrand. Te Geldrop is een oude toren gedeeltelijk in gestort. Een detachement genietroepen is onder bevel van den kap. Gijsberti Hodenpijl ui Utrecht er heen vertrokken, om het overige gedeelte, dat gevaarlijk staat, door middel van dynamiet op te ruimen. - Een timmerman werkzaam aan de overkapping van het stations- emplacement te Enkhuizen, heeft het ongeluk gehad naar beneden te storten. Hij werd met een draagbaar naar zijne woning overgebracht. Een zoontje van den heer S. in de Pieter Vla mingstraat te Amsterdam, dat met eenige ka meraadjes was gaan spelen op een vlot, liggende aan de Mauritskade, is te water geraakt, onder het ijs geschoten en verdronken. - Een tuin baas te Rijswijk scboot een reiger. Hij liet een jongen het dier dat in een weiland gevallen was ophalen. De reiger die slechts gewond was pikte den jongen een oog uit. - Op den Haarlemmer dijk bij de Oranjestraat te Amsterdam had een man, die bezig wag een hijschblok aan een hijs- balk om te slaan, het ongeluk zijn evenwicht te verliezen en viel uit het zolderraam. Meer dood dan levend werd de man naar het gast huis vervoerd. - Zekere W. een bekend dronk aard is te Ilpendam in het water geraakt en verdronken. - De briquett en fabriek te Bussum is afgebrand. - Bij Tubbergen zijn bij een vechtpar tij een paar personen zwaar verwond geworden. Burgerlijke Stand. Heusden, van 2 tot 9 Jan. Overleden: Petronella Baaijens, wed. van Johannes Reas, 49 j.Marinus van der Grindt, 3 weken. Drongelen, vau 1 Dec. tot 1 Jan. Geboren: Aartje Maatje, d. v. C. de Moor en A. HeijkoopKorstiaan, z. v. C. Treffers en D. van Drunen. Eethen, van 1 Dec. tot 1 Jan. Geboren: Wouterina, d. v. A. Smits en J. de Graaff. Overleden: H. M. van der Mooren, 10 m.Geertrui van Mersbergen, 74 j. Gemengd Nieuws en Allerlei. Dezer dagen liep te Amsterdam een heer haastig in de richting zijner woning. Het was glad en het schielijk loopen viel moeielijk. Vlak voor hem echter ging een man, wien het loo pen over het gladde plaveisel nog moeielijker scheen en die dan ook eindelijk neerviel. De man had moeite om op te komen, en de heer hielp hem een handje. Eenige oogenblikken later miste de heer zijn horloge, maar van den man, die zoo moeielijk ging, was geen spoor meer te be kennen. Het horloge scheen te hebben. hem vlug gemaakt ook hier weder de oorzaak van het ongeval. - In de Barberstraat te Amsterdam is door de politie een 8-jarige jongen gevonden, die door zijn ouders, wonende in de Engelsche steeg, was uitgezonden om lucifers te verkoopen en nu reeds 3 nachten rondzwierf, omdat hij niet naar huis durfde gaan, aangezien bjj nog geen 50 cent had ontvangen. - Op de Kralingsche plassen zjjn 2 schaatsenrijders gevallen, door- J Met welk een woede in den barren wintertijd de strijd om het bestaan in de vogelenwereld ge voerd wordt, moge blijken uit het volgende feit, dat wordt medegedeeld. Bij het doen van eene wandeling door de groote laan, die naar het bosch leidt, hoorde ik eens klaps mijn hondje angstig janken. Ik keek om naar het diertje, dat een veertigtal meters ach gebleven was, en bespeurde tot mijn niet geringe verbazing, dat een zestal kraaien mijn hondje hadden aangevallen, blijkbaar met het doel om het op te peuzelen. Natuurlijk ijlde ik terug om het diertje te ontzetten, dat, hoewel het zich dap per verdedigde, zeer waarschijnlijk een prooi van deze anders schuwe gasten geworden ware. Waarom te G., een dorpje in Limburg, geene presentiegelden meer aan het Dagelijksch be stuur worden uitbetaald. Een der wethouders komt 's avonds in beschonken toestand thuis. »Mè Kobus,« vraagt de vrouw, »wie kumst dich zaat (beschonken) te zien?« Kobus. Veer hubbe geld present gekrege en dat koste veer toch neet mèt nao hoes bringe en noe hubbe ver mèr beer (bier) daoveur gedronke. De vrouw. >Ick zal dich beer drinken.* Fluks gaat zij naar den burgemeester en weet van hem te verkrijgen, dat voortaan geene presentiegelden meer zullen worden uitbetaald. De zeeften van paardenhaar, teemsen enz. tot het zuiveren der melk, zullen weldra ver vangen worden door groene takjes van de top pen der pijnboomen. Men snijdt de takjes ter lengte van 20 cent., bindt ze dan, nadat ze ter dege gereinigd zijn, los tot een bosje bijeen en plaatst dit bosje in den gewonen trechter. Op de naaldvormige bladen van deze takjes verblij ven alle vuil, haar en slijmerige bestanddeelen, terwijl de geheele behandeling een gunstigen in vloed op de melk rffoefent. »Ik hoop dat je dit jaar in wijsheid, kenuis en deugd moogt toenemen,zei op Nieuwjaar een oude heer tot een knaap van twaalf jaar. »Ik wensch u 't zelfde mijnheer,* antwoord de de knaap, zonder erg. Een kaffer werd verdacht van stelen van dia manten, of liever van het in zijn bezit hebben dier kostbare, ofschoon ongeslepen, steeuen, het geen ook verboden is. Toen men een onderzoek kwam instellen, had hij juist een zijner ossen doodgeschoten. Hij werd onderzocht, ontkleed, gekamd, kortom men stelde de bekende kunstgre pen in het werk, doch vond niets en moest on verrichter zake weder vertrekken. Toen zij weg waren, begon onze kaffer heel bedaard uit het karkas van zijn doodeu os al de diamanten bij een te zoeken waarmede zijn geweer geladen was geweest en die hij in het fichaam van het onge lukkige dier geschoten had, toen b'j zijn blanke broeders zijn woning had zien naderen. De Tempsdeelt mede, dat de kas van het Leger des Heils* leeg is. Generaal Booth heeft volgens dat blad in het vorige jaar een millioen aan inschrijvingen, een tweede aan giften voor den bouw zijner kazernes ontvangen en drjjft bovendien nog een kleinen handel in boekjes, muziekinstrumenten en thee die hem 175,000 fr. heeft opgebracht. Van dit vermogen heeft hjj geen penning bespaard. De »Temj s« laat zich met groote minachting over deze secte uit en meent dat zij wel spoe dig verdwijnen zal. De vierjaargetijden. Onderwijzer: »Karel, wat kunt gij mij van de vier jaargetijden ver tellen?» Karei. »In den herfst loopen wij op kousen in den winter hebben wy klompen aanin de lente loopen wij weêr op kousen en 's zomers loopen wij barvoets.» Een misverstand. Een jonge dokter bezoekt eene jonge dame en haar pols willende onder zoeken vraagt hij »Wilt gij mij uwe hand reiken »Ach dokter, dat gaat toch niet zoo onvoor bereid,» zegt zij »dat moet gij eerst aan papa vragen. Een mooie aankoop. De oude heer Muller wandelt dikwijls uit verveling langs de vodden markt en koopt somtijds de ongelooflijkste zaken. Op zekeren dag komt hij met drie verscheurde parapluien thuis. »Maar, manlief, hoe kunt gij nu voor zulke vodden uw geld uitgeven,* zegt mevrouw Muller. »Wel vrouw! Zij zijn in huis nog zeer goed te gebruiken,zegt hij op een overtuigenden toon. WATERHOOGTE KEULEN. 6 Jan. 2.13 M. boven 0. 7 Jan. 2.13 M. 8 Jan. 2.25 M. 9 Jan. 2.59 M. Marktberichten. HEUSDEN, 7 Jan. a 82 cent per stuk van 6 ons. cent. Jan. Aangevoerd 191 kilo boter. Prijs f 1.05f 1.32. 's-HERTOGENBOSCH, 9 Jan. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 230 vette kalveren en 79 vette varkens. Men besteedde voor vette kal- Boter 78 Eieren 6 a 6| DUSSEN, 5 54 ct., 2e kw. 46 a 50 ct., De vette var- Aangevoerd veren le kw. 50 a 3e kw. 42 a 16 ct. per kilo kens golden 33 a 37 ct. per kilo. Den 9 Jan. was de prijs der boter 100 tot 130 cent. WOUDRIOHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn, uitsluitend met drijfwant, gevan- m den afslag alhier verkocht van 27 December tot en met 7 Jan. 2 winterzalmen van f 1,32 a f 0.00 per half K.G. GORINCHEM, 9 Jan. 88 runderen. Zware Kalfkoeien f 200 a f 260. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f100 a 160. Melkkoeien f 140 a 200. Vaarkoeien f 100 af 130. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 120. Guiste Vaarzen f 90 a f 130. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f 20 a f 40. 8 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 15 vette varkens, van 15 a 17 c per half kilo. 00 schapen, f 00 a f 00. 51 biggen, f 4 a f 8 per stuk. Boter 60 a 70 c. per half kilo. Eieren f 1.50 a f 1.60 per 26 stuks. Kippen f 0.70 a f 0.90 per stuk. Advertentiën. Wordt gevraagd van 2 personen, te Boxtel in een klein gezin P. G. Leeftijd omstreeks 18 jaar, en bekend met de wasch om te gaan. Brieven franco onder letters J. T. aan de firma Wed. J. LORETZ, Boekh. s-Bosch Tegen 1 Febr. wordt gevraagd op een dorp nabij den Bosch, een flinke liefst van den P. G., die vlug en netjes kan werken en van goede getuigen voorzien. Brieven fr. onder lett. B. G. aan den Boekh. F. L. VAN AMMERS, te s-Hertogenbosch SIGARENFABRIKANT, HEUSDEN. Bekroond op de AMSTERDAMSCHE WERELDTENTOONSTELLING. ■""■«BHaiaeBa» HMHMHIll III1 lllll BMH— Onverbeterlijke HOUTSKOOL-BRIQUETTEN, met wettig gedeponeerd fabrieksmerk, leder blok: SO uren vuur. Zijn geheel reukeloos en verwekken geen damp. Verkrijgbaar bjj EK De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan. P. M. VAN HERPEN. (Voorheen A. G. SCHULL. Fotograaf van Z. M. den Koning. Atelier tot vervaardiging van alle soorten FotografiënKooldrukLichtdruk en andere procédé. Specialiteit in vergrootingen tot Levens grootte naar kaartjes, Daguerrotype Glas beelden en Olieverf Sigarenfabrikant, Magazijn Schapenmarkt B. 329, tegenover den Gouden Leeuw*, 's Hertogenbosch. B ij zonder aanbevolen eigen fabrikaat: Paula f 20 p. m. 1 Av -; 1 o- KRAEPELIEN HOLM's bekroond op de Tentoonstelling van Voedings middelen met Zilveren Medaille (hoogste onderscheiding). Alom verkrijgbaar in bussen a 1/2, 1/4 en 1/8 K.G. r\ Monster kistjes worden bij verrek en-pakket toege zonden. De Kasteleik, Groepen. Landschappen. Architectuur. PORTRETTEN aan huis genomen. Samengestelde GROEPEN volgens opgaaf. Portretten in Olieverfenz. enz. enz. Specialiteit in Le Nervien - 25 Willem Teil - 30 El Cisne - 40 Monsterkisten worden tegen rembours toe gezonden. Ti1'-!iJPS*'"'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3