Tsïch tocli aan geen enkel stengeltje de teedere vleugeltjes wondt. En zien we nu nog eens naar de oogen van onzen triboliet, van wien we in 't begin spra ken. Het zijn dan ook samengestelde oogen, evenals de oogen der anderen insecten, zeekreef ten, enz., maar ze zijn niet zoo ingericlit, dat ze altijd naar dezelfde zijde zien. De triboliet leefde op den bodem der zee; bij hoefde om zijn prooi te bespieden niet naar beneden of naar boven, maar alleen om zich heen te zien. Denk u nu twee van zjjn kop uitstekende ho rens en rondom deze horens, behalve aan de binnenzijde, een menigte oogen van de soort, die we 't laatst bespraken, en ge hebt een tame lijk goede voorstelling van zijne oogen. Onze tegenwoordige kreeften hebben zulke oogen ook, maar met dit onderscheid, dat ze op de spits van vingervormige uitwassen staan, zoodat ze naar alle zijden bewogen kunnen worden, zon der dat het dier noodig heeft zijn kop om te wenden, wat ook nog al moeilijk zou zijn, daar het geen hals heeft. De spinnen hebben oogen bijna gelijk aan de onze; geen samengestelde, maar enkelvoudige; ze bestaan uit linzen, die zoo aangebracht zijn, dat er een beeld ontstaat. Maar ze hebben er niet twee, maar verscheidene, die ze echter niet kunnen bewegen. Sommige soorten hebben er zelfs twaalf; andere, die in den grond leven, in 't geheel geen; wat zouden ze er ook aan hebben Alle dieren met een ruggegraad hebben oogen, die met de onze in de hoofdzaak overeenkomen, maar in bijzonderheden er van verschillen. De kat b. v. heeft een langwerpigen oogappel, ter- wjjl de onze rond is. De visschen hebben geen oogledende vogels hebben er aan elk oog niet één, maar twee. De visschen en de walvisschen (dat geen visschen zijn), de zeehonden enz., heb ben geen werktuigen om tranen te fabrieeeren. Wat zou 't ook helpen om in de zee te weenen? Wilde ik nu meer van de oogen vertellen, dan zou ik hoognoodig iets van het licht moe ten laten voorafgaan, en daar waag ik me thans niet aan. Daarom eindig ik mijn praatje met den wensch, dat ge in dit jaar uwe oogen goed moogt gebruiken en er veel genoegelijks mee zien moogt. Buitenland. In een brochure van een professor te Go- tha, »het Duitschland van de toekomst*, wordt o. a. gezegd, dat België en Holland eenmaal zullen genoodzaakt zijn, tot de groote Duitsche confederatie toe te treden. o In den laatsten tijd is prins Wilhelm van Pruisen meer op den voorgrond getreden. De ziekte van zjjn vader, den Duitschen Kroon prins, gaf daartoe aanleiding. In gewoonlijk zeer goed ingelichte kringen wordt zelfs verze kerd, dat er ernstige pogingen in het werk ge steld zijn om den Kroonprins te bewegen van zijn rechten als troonopvolger afstand te doen. Alle pogingen van dien aard hebben echter te San Remo schipbreuk geleden en op dit oogen- blik is het aan geen twijfel onderhevig, dat de Kroonprins er niet aan denkt om zijn rechten op den troon prijs te geven. Het Russische hof zal dezer dagen uit Gat- schina naar St. Petersburg vertrekken om onge veer tien weken in de hoofdstad door te bren gen. Er worden daar thans zelfs voor Rusland geheel buitengewone voorzorgsmaatregelen ge nomen en duizenden geheime politie-agenten worden aangesteld om de straten te bewaken, waar de kiezerlyke sleden en ekwipage passee- ren moeten. Men rekent echter ditmaal te St. Petersburg op een zeer levendig seizoen. o De Russische keizerlijke familie heeft een schip met graan naar Montenegro gezonden, waar 30.000 menschen hongerlijden. o In Russisch-Polen heerscht tegenwoordig eene strenge koude. Reeds zijn verscheiden menschen en dieren doodgevroren. De thermometer wijst op eenige plaatsen in Russisch-Polen 25 graden vorst aan. Ook in Gallicië is het sedert eenigen tijd buitengewoon koud. Op de wegen werden verstijfde lijken van de landbevolking gevonden. Het water is in vele bronnen bevroren en in verschillende steden zijn de scholen gesloten zoolang de vorst aanhoudt. o Het tabaksmonopolie heeft in Frankrijk, sedert zijn invoering, in 1811, den Staat een som van 12.800,000.000 francs opgebracht. Als alle Franschen nu eens ophielden met h .t rooken van tabak, zouden de Staatsinkom sten 305 millioen francs minder bedragen. o Behalve te Londen worden te Manchester, Liverpool, Chester en in andere plaatsen de monstraties voorbereid, ter eere van de Iersche afgevaardigden, zoodra zij uit de gevangenis komen. o Te Weenen werd etn internationale wedstrijd van schaatsenrijders gehouden. De winner was een Rus, die met gemak de baan (1 Engelsche mijl) in 3 m. 36 sec. aflegde. Hij kreeg een gouden medaille en een diploma. Door het dooiweer was de baan niet goed. o Volgens berichten uit Weenen heeft de Fran- sche gezant te Ivonstantinopel berichten ontvan gen omtrent ernstige onlusten onder de anti christenen te Djeddah, waarbij de Fransche con sul zou gedood zijn. o Een vreemd verschijnsel heeft in Hongarije plaats gehad. De Plattensee namelijk, een meer, dat om zijn groote uitgestrektheid ook wel de Hougaarsche zee genoemd wordt, is geheel be vroren, hetgeen naar menschen geheugenis nog nooit gebeurd is. o De akademie van wetenschappen van Turijn heeft den prijs-Brescia (12000 francs) aan Pa steur toegekend. De Paus heeft - naar men uit Rome bericht - niet minder dan 14.000 paar pantoffels gekregen. o Het aantal landverhuizers, gedurende 1887 in Amerika aangekomen, is wel niet zoo groot als voorspeld werd, maar bedraagt toch ruim 100,000 meer dan ten vorige jare. Van 1 Jan. tot 30 Nov. kwamen er, volgens de opgaven van het Nati onaal Bureau voor Statitiek*, 486,660 landver huizers aan, tegen 365,453 in de elf maanden van 1886. Dit is dus voor het geheele jaar iets meer dan 500,000. Van dit aanzienljjk getal kwamen alleen uit Groot-Brittannië 171,000 per sonen, en uit Duitschland 109,000. o Een officier te Tulle heeft zich van kant ge maakt, omdat hij verzuimen had gepleegd in den dienst, ten gevolge van een liaison met eeu zangeres uit een eafé-chantant, en vreesde te worden gedegradeerd. - Te Villenouveile schoot een notaris, die zijn clienten had opgelicht en door de politie werd achtervolgd, zich een kogel door den mondals door een wonder echter bracht die hem geen letsel toe en men denkt dat de kogel in zijn maag terecht gekomen is. - Bij een bot sing tusschen twee Engelsche schepen in het Kanaal zonk het eene met 6 man; de overigen werden door het tweede schip aan boord geno men. - De cholera neemt te Valparaiso toe. Er zijn dagelijks 130 gevallen. - In Russisch Polen is bij Bjalistok eene groote wolfabriek afgebrand. Niet minder dan 12 personen kwamen hierbij om het leven. - Zaterdag-ochtend is een buskruit magazijn op het fort Manteuffel buiten Metz in de lucht gevlogen. Een onderofficier en een kanon nier, aan wier onvoorzichtigheid de ramp wordt toegeschreven, kwamen daarbij om het leven. - Bij Storno way (Schotland) kwam het tusschen de politie en een duizendtal boeren tot een bot sing. De boeren wilden een pachthoeve vernie len en de politie wilde dat verhinderen. Vele boeren werden gewond, 11 gearresteerd. Door instorting in de steenkolenmijn van Amer- coeur (België) werden twee werklieden gedood, twee zwaar gewond. - Het museum Carnavallet te Parijs, is in het bezit gekomen van een haar lok van Robespierre, afkomstig van een medaillon van diens zuster Charlotte. - In het graafschap Georgië heeft een man zijn vrouw en zes kin deren gedood en zich daarna in een put gewor pen. Hij werd er nog levend uitgehaald. - Men heeft tegenover den Duftschen Kroonprins te San Remo een groote laagheid begaan door al zijn honden te vergiftigen. - In een dorpje bij Gera heeft een kraamvrouw, die zes zieke kinderen had, haar lievelinge, een 4-jarig meisje, in een aanval van waanzin de polsaderen doorgesneden en daarna zichzelf gedood. - Bij Hoverhill (Mas- sachussets) derailleerde een sneltrein. 8 reizigers werden gedood, velen gewond. - De militaire magazijnen te Warschauw zijn met een groote hoeveelheid patronen en munitie afgebrand. Men schrijft de ramp aan boos opzet toe. - De inge nieur Raynaud is aan de wonden, hem door Mil- maud toegebracht, gestorven. en duidelijk gezongen. Van de overige nummers beviel ons tuinder het oude Nederlandsche lied met Duitschen tekstbeel wat schooner was de Lu cia van Donizetti en de Rembrand van Verhulst. De Heer Van Ree zorgde na zooveel ernstigs voor het wekken van eene vroolijke stemming met »Hierstaik!« In 't algemeen was de uitspraak van de a in de stukken zeer onzuiver. EETHEN, c. a. In 1887 bedroeg 't aantal kiezers voor leden van de 2de Kamer der Staten- Generaal 56, Prov. Staten 56, den Gemeente raad 94. Volgens de nieuwe kiezerslijsten in 1888, bedraagt het aantal 113 kiezers. DRONGÊLEN, c. a. Het aantal kiezers in 1887 was: Voor de leden van de 2de Kamer der Staten-Generaal 24, Prov. Staten 24, den Ge meenteraad 43. In 1888 zal het volgens de nieuwe kiezerslijst slechts 39 bedragen. WERKENDAM. Op het drietal van een pre dikant bij de Herv. gemeente te Amsterdam, komt o. a. voor ds. J. J. van Noord, alhier. DALEM, 11 Jan. Aan het hulpkantoor der posterijen te Dalem zijn over 1887, 80 inlagen in de post-spaarbank gedaan, tot een gezamen lijk bedrag van f 767,50, terwijl 3 terugbetalin gen plaats hadden, te zamen ten bedrage van f61. Binnenland. De Haagsche corr. van de »Zutf. Ct.« schrijft, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning, ofschoon niet verontrustend, toch in de laatste maanden niet beter is geworden. o Naar men verneemt, zullen de verkieziugen voor de Tweede Kamer hoogstwaarschijnlijk 20 Maart plaats hebben. De Tweede Kamer zal omstreeks 8 Februari bijeenkomen. o De Minister van Oorlog noodigt de militie- plichtigen voor de lichting van 1888, die als telegrafist werkzaam zijn en in aanmerking wen- schen te komen voor eene leiding van vestingtele grafist, zoomede diegenen hunner, die tot milicien opzichter der genie wenschen te worden opgeleid, uit, daarvan te doen blijken, door zich vóór 1 April 1888 schriftelijk tot het Departement van Oorlog te wenden. o Baron Van Brienen van de Groote Lindt, die door Z. M. den Koning in bijzondere zending naar Rome de vereerende taak werd opgedragen Z. H. den Paus bij gelegenheid van zijn pries- ;er-jubileum te begroeten en een eigenhandig schrijven des Konings over te brengen, is door Z. H. benoemd tot ridder-grootkruis der Grego- rius-orde. o Uit eenige plaatsen in Drente is een adres aan den Minister van Waterstaat ingediend met verzoek om versterking van personeel aan de halte-stations op de Staatsspoorwegen, waar tot dusver alleen éen halte-chef is. o De gemeenteraad van Heusden heeft besloten de voorjaarsmarkt af te schaffen. o In den loop dezer week zullen van den bus- kruitmolen bij Muiden naar de reede van Maas sluis verzonden worden ongeveer 118,000 kilo gram buskruit, bestemd voor de Westkust van Afrika. o Te Yerseke is een fabriek opgericht voor het inleggen van mosselen. o Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 12 Jan. Tengevolge van het doorschieten van den ijs- dam nabij Rijswijk, kwam hier Maandag een sterken val van het water en daalde de pijl- schaal tot onder 3 M. In de laatste 24 uren is het echter weder wassende en heden morgen 8 uur was de stand 3.05 M. en heden middag uur 3.04 M. *DEWERKEN c. a. De bevolking dezer ge meente is in 1887 vermeerderd met 45 mannen en 21 vrouwen, zoodat de bevolking thans be staat uit 1319 mannen en 1216 vrouwen; to taal 2535. *SLEEUWIJK, 12 Jan. '88. Naar men ver neemt zal alhier binnen korten tijd een christel. school worden gesticht. Reeds heeft zich uit een 20-tal leden een commissie gevormd om de ont brekende gelden in te zamelen. *WOUDRICHEM, 12 Jan. Men deelt ons mede: Ds. Nonhebei zal op 5 Febr. a. s. zonder verder uitstel zijn afscheid leeren. WAALWIJK, 10 Jan. De uitvoering Zondag avond op Musis door de Liedertafel gegeven was zeer goed. Onder de vele schoone nummers van het programma munt uit sLeidens ontzetvan Holl. Zelden hoorden wij het beter zingenhet is een stuk, dat immer schooner schijnt te wor den; vooral het Vader in den Hemel* is aan grijpend. De basaria uit de »Jahreszeiten» van Haijdn werd door den Heer Snijders met gevoel Het Noordelijk Evangelisch zendingsfeest zal dit jaar 4 Juli te Oranjewoud (bij Heerenveen) gehouden worden. o Door een paar jagers zijn in de rietlanden onder Leimuiden op één dag 4 otters geschoten en 2 levend gevangen. o In de stoomkatoenweverijen van de firma's Gebr. Scholten Co. en H. en B. Scholten, te Almelo, werd aan de arbeiders een vermindering van weekloon aangezegd, welke vermindering reeds voor eenigen tijd in andere fabrieken had plaats gevonden. Wel werd in beide genoemde fabrieken de arbeid hervat, maar tusschentijds af gebroken bij H. en B. Schol ten, toen aan het verzoek om het vroegere loon weder te ontvangen niet werd voldaan. Een defect aan de machine in de fabriek van Gebr. Scholten Co., deed daar ook de werkzaam heden staken. Van het volk van beide fabrieken vereenigden zich 's avonds zeer velen, die de stad voordurend doortrokken, meest sociaal-democra tische liederen zingende. Bij enkele ingezetenen werden ruiten ingeworpen, na welke baldadig heden de burgemeester na een vruchtelooze aan maning aan de menigte om uiteen te gaan, een charge door de politie en rij lts veld wacht met sabel deed maken, die een gewenscht gevolg had. De avond en nacht is verder vrij rustig voorbij gegaan. Enkele werklieden hebben in de fabriek van H. en B. Scholten den arbeid hervatvelen loopen weder langs de straten. De rijkspolitie wordt versterkt. o Tot het vangen van wilde ganzen wordt in Zuid-Beveland met succes een nieuw middel aan gewend, nlklemmen. O Door de firma J. H. Bakker Jr. Co., te Wildervank is een nieuw soort aardappelen in gevoerd. Deze kunnen, wat het vroege rijp wor den aangaat, m de plaats van onze Amerika nen worden gesteld, daar laatstgenoemde toch zoo goed als uitgeleefd zijn. De vorm van dezen aardappel komt al zoo ongeveer overeen met die der Magnum-bonums, terwijl de firma Duin- tjes Wilkens te Veendam een gunstig ge tuigenis er van heeft afgelegd omtrent de qua- liteit. Het zal bepaald van groot belang zijn voor onze veenkoloniale landbouwers en fabri kanten, dat er weer een vroeger soort aardap pelen in gebruik komt. De mazelen heerschen te Kaatsheuvel en Sprang op zóó hevige wijze, dat in eerstge noemde gemeente bijna overal sterfgevallen voorkomen en in de laatste de openbare school voor bijna een derde gedeelte ledig is. Yolgens de statistiek der Duitsche douane te Kaldenkirchen, bedroeg alleen aan dit station de invoer van bloem- en savooiekool, komkom mers enz. uit Nederland, circa 12 millioen kilo gram. o Te IJzendijke heeft zich een gepensioneerd O.-I. militair verwijderd, achterlatende een vrouw met 8 jeugdige kinderen, die daardoor in kom mervolle omstandigheden verkeeren. Men denkt dat hij zich naar Amsterdam heeft begeven. In het begin dezer maand had hij twee kwar talen van zijn pensioen ontvangen eu wel een over het le kwartaal 1888, bij vooruitbetaling; met dit geld is hij weggegaan, o Een doleerend metselaar te Hellevoetsluis, vader van een talrijk gezin, heeft niet alleen zijn kinderen van de openbare school genomen, maar ook, wegens gemoedsbezwaren, het lid maatschap van zich en de zijnen van een aldaar gevestigde zieken- en begrafenisbus opgezegd. Yolgens 's mans zeggen, zal hij voortaan slechts alleen vertrouwen op den grooten Medicijn meester. o In zake den patronen-diefstal te Naar den heeft zich thans een opkooper aangemeld, die verklaard heeft eenige maanden geleden ongeveer 10,000 stuks patronen te hebben gekocht van een kor poraal der infanterie. De justitie, zoowel als de autoriteit, zullen ongetwijfeld trachten dien kor poraal op te sporen. o De justitie uit Tiel is Maandagnamiddag te Brakel verschenen en heeft in loco een onder zoek ingesteld naar de vechtpartij met mishan deling en verwonding, welke op nieuwjaarsdag hier is voorgevallen. De dienstbode van den heer B. te Rotterdam werd sedert 25 Nov. vermist. Haar lijk is nu in den Ouden IJsel dry vende gevonden. Te Gestel is het 2|-jarig kind van zekeren H. in een ko kende pot soep gevallen. De moeder was af wezig. Men vreest dat het kind zal bezwijken. - Een 20-jarig meisje is te Nijmegen opgepakt. Zij had daar in de laatste weken achttien para- pluies gestolen. Deze zoo onmisbare voorwerpen nam ze uit de standaards bij verschillende per sonen weg en verkocht of beleende ze. - De woning van den landbouwer v. W. aan den 'sGravenweg te Kralingen is uitgebrand. - Te Tilburg wordt de dood van een 11-jarig knaapje toegeschreven aan bloedvergiftiging door groene handschoenen. Hij was op straat gevallen en kwetste zich daarbij deerlijk. Dadelijk zwollen hand en arm op en niettegenstaande geneeskun dige hulp is de knaap een paar dagen later aan de gevolgen overleden. De handschoenen waren klaarblijkelijk met vergiftige bestanddeelen ge verfd. - De onderbaas, die eenige dagen geleden bij de slooping der pereeelen aan het Binnen- Gasthuis te Amsterdam een balk op het lichaam heeft gekregen en aldaar werd verpleegd, is Za terdagnacht aan de gevolgen overleden. - Aan het in aanbouw zijnde badhuis te Baarn wordt des avonds bij electriscli licht gewerkt. Een met selaar viel door een misstap van den steiger, ruim 20 meter hoog, en werd zwaar verwond naai zij n woning gebracht. - Onder St. Oedenrode is een boerenwoning afgebrandeen paard, twee koeien en twee varkens kwamen in de vlammen Twee echtelieden, die beiden dronken wa- om. ren, geraakten in hun woning te Munstersche- veld aan het vechten, waardoor de lamp op den grond viel en het voorgedeelte van de woning verbrandde. Er is van politiewege proces-verbaal tegen hen opgemaakt. - Te Nuis (Gr.) is een boer, zekere Reitsema, van een hooiberg geval len. Men vreest voor zijn leven. - De stoom- houtzagerij van den heer Van der Erp te Hil versum is gedeeltelijk afgebrand. - Uit de Haar lemmermeertrekvaart bij Amsterdam is het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een jongen opgehaald, die waarschijnlijk bij het schaat senrijden was verdronken. Het lijk had ten minste nog schaatsen aan de voeten. - In een tapperij op den Zeedijk te Amsterdam is verschil over betaling ontstaan tusschen drie schippersknechts en de tapster met hare dochter. Daarbij zijn drie mannen door de twee vrouwen zoodanig aan het hoofd verwond, dat zij in het Biunen- G asthuis verbonden moesten worden. - De wissel-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2