dat, indien hetgeen hem ter oore is gekomen juist is en algemeen bekend werd, de koningin een voorwerp van weerzin worden zou voor Europa. o Volgens de »Réforme« zijn in België voor Bulgarije 15 millioen patronen besteld. Zij moe ten binnen 6 maanden zijn afgeleverd. o Men verzekert, dat de Paus heeft geweigerd de noodige vrijstelling te geven voor het huwe lijk van den zoon van den hertog van Aosta met zijn nicht Laetitia, dochter van Jérome Na poleon. o De Italiaansche Minister van Marine heeft in de Kamer van Afgevaardigden, die deze week hare zittingen opende, 400,000 lires extra aan gevraagd. Hij wil op grond van den tegenwoor- digen staatkundigen toestand meer oorlogschepen ter beschikking hebben. Met ernst legt men zich toe op de uitbreiding van leger en vloot. Dat die versterking geen weelde is, blijkt uit be richten van Massowah, die van een nederlaag der Italianen melding maken. De Abessiniërs moeten de Italianen bij Saati overvallen en ge deeltelijk vernietigd hebben. Ook de typhus richt onder het leger verwoestingen aan. Volgens de officiëele opgaven waren in het begin dezer maand 800 manschappen door die ziekte aan getast en was het sterftecijfer vrjj groot. o De voorname hotelhouder Landau te Wee- nen is tot de kolossale boete van f 500,000 veroordeeld wegens te lage opgaven voor de inkomstenbelasting. Hij heeft zich tot de re geering gewend, om vermindering van die boete te verkrijgen, maar het schijnt hem niet te helpen. o Bij besluit van het hof van cassatie te Pa- rjjs is uitgemaakt, dat een huwelijk, gesloten door een vroegeren Katholieken priester, wel geldig is. Tot hiertoe was dit in de rechtsple ging niet aangenomen, hoewel het burgerlijk wetboek niets bevat dat een priester, die de kerk heeft verlaten, beletten zou te trouwen. In de Daily News« wordt het voorstel ge daan, om aan een der nieuwe Engelsche sche pen van dit jaar den naam te geven van Brille, dien het schip droeg, waarmede Willem III twee eeuwen geleden te Torbay landde. o Krupp is naar Londen gegaan, vergezeld van 2 ingenieurs zijner fabriek. o Berlijn had op 1 Jan. 1888 een bevolking van 1.413.603 zielen. o Drie groote barakken zullen in Polen wor den gemaakt, een in het gouvernement Radom, twee in het gouvernement Lublin. Zij zullen l£ millioen roebels kosten. o Een paar honderd veroordeelden, die uit Zuid- Rusland naar den Kaukasus werden overge bracht, hebben tusschen de stations Alitati en Santschagal hunne bewakers aangevallen. In het bloedig gevecht werden 8 soldaten, 2 gen darmes en 31 gevangenen gedood. Een-en-twin tig veroordeelden namen de gelegenheid waar, om te ontsnappen. De machinist werd door de gevangenen gedwongen, den trein te laten stil staan. o In eene vergadering van staatscommissiën te Illinois werd verklaard, dat slechts 9 van de 63 spoorwegen in dien Staat dividenden betalen. o In de dynamietfabriek te Zürndorf heeft door een onbekende oorzaak een ontploffing plaats gehad, waarbij 3 arbeiders gedood en verschil lenden verwond zijn. - Bij de ontploffing in de mijn op Vancouver-eiland kwamen 28 blan ken om. Reeds zjjn 20 lijken te voorschijn ge bracht. Men denkt dat nog 70 mijnwerkers bedolven zijn. - In den zoölogischen tuin te Berlijn zijn eenige Laplanders in nationale kleederdracht te zien; zij hebben een hut ge bouwd en zijn vergezeld van acht rendieren met ontzaglijke geweien. - Te Liegnitz heerscht de typhus in hevige mate. Er zijn tot heden 484 gevallen, waarvan 21 met doodelijken afloop, voorgekomen. In het stedelijk ziekenhuis wor den 171 patiënten verpleegd. - Een rechter reed in zijn slede van Grosswardein naar Cseb, toen een aantal wolven hem aanvielen. De paarden begonnen zóó te steigeren, dat de rech ter uit de slede werd geworpen. De wolven wierpen zich op hem en de koetsier reed, zóó hard hij kon, weg, zijn meester aan zijn lot overlatende. Toen een uur later hulp kwam op dagen, vond men slechts eenige beenderen. - Te Mitzlotz zijn drielingen geboren, waarvan er twee ongeveer gelijk de Siameesche tweelin gen aan elkander gegroeid zijn. Zij hebben een gemeenschappelijk borstblad en zijn met de ribben aan elkander verbonden. - Een boer in Hongerije, die door wolven vervolgd werd, wierp zijn 13-jarigen zoon uit de slede naar de bees ten l.oe en redde daardoor zijn eigen leven. Door berouw gefolterd gaf hij zich, toen hij zijn dorp bereikte, aan de politie over. Een aantal kostbare schilderijen, behoorende aan lord Rothschild te Londen, zijn verbrand. De schade bedraagt 360,000 gld. - Een Fransch werkman heeft in de loterij van Nizza 500.000 frs. getrokken- Het Fransehe stoomschip »Suez« is bij Lissabon door aanvaring met een Duitsch schip gezonken. Men zegt dat 19 per personen verdronken, 12 kwamen behouden te Lissabon aan. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 31 Jan. De heer J. A. de Bergh, schrijver van de Haagsche Pennekrassen, die zijn jeugd en jon gelingsjaren alhier doorbracht, is Zater dag te 'sHage overleden. Naar wij vernamen bestond nog kort geleden bij hem het voorne men zich, tot herstel zijner geschokte gezondheid, buiten deze gemeente te komen vestigen, waaraan echter de onverbiddelijke dood een einde maakte. Niet alleen door zijne Haagsche Pennekrassen, maar ook als hoofdredacteur aan de Amsterdam sche Courant, vervolgens door zijne luchtreizen en eindelijk door zijne reis om de aarde, verwierf de heer de Bergh eene algemeene bekendheid. Wegens het niet noemenswaardig verkeer wordt de bodeloop van Dussen naar Heusden, voortaan op Zon- en feestdagen, slechts uitge voerd tot Genderen. De bode, met dien dienst belast, komt dus op die dagen niet meer te Heusden. Aangezien er door de kantoren, aan die route gelegen, op Zon- en feestdagen des middags toch niet wordt besteld, bestaat er te minder bezwaar I van ouders of voogden, te verbinden voor den om de bode daardoor een halven rustdag te tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij tige tonen van dit lied eindigde deze voor allen zoo genoegelijken avond. Het gebouw der liedertafel zal vergroot worden, zoodat reeds bij de volgende uitvoering een grooter aantal plaatsen beschikbaar zullen zijn. DALEM. Door den heer burgemeester van Vuren is bij publicatie aan den ingezetenen bekend gemaakt, dat bij hem is ingekomen eene circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, waarbij gewaarschuwd wordt tegen de kwade practijken van zekeren G. Ter- steegen, uit Ruhrort (Duitschland), die in ons land werkvolk tracht aan te werven voor den vreemde, om het, ter bestemder plaats aange komen, aan gebrek ten prooi te geven, zooals reeds gebleken is. Binnenland. Een wetsontwerp tot toekenning en regeling van pensioenen aan weduwen en weezen van de rijksambtenaren is bij den Raad van State ingekomen. o De Min. van Kol. brengt ter kennis van be langhebbenden dat bij het korps genietroepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor vier jon gelingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen, en wel onder de vol gende voorwaarden: De jongeling behoort zich, met toestemming gunnen. Bij Ministiëele beschikking is de bode loop van hier op het Eiland Nederhemert uit gestrekt tot de geheele gemeente Nederhemert, het korps genietroepen in Nederland te volbren gen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hij na drie dus ook het noordeljjk gedeelte in Bommeler- jaren naar Indië vertrekt, ontvangt hij eene gra tificatie van f 300. Naar gelang hij in dien tijd tot korporaal waard gelegen. Als bode voor dien dienst is aangesteld, met ingang van 1 Februari, H. Kuij- pers aldaar.^ worft b(,yor(lerdj „ordt d(J ;n Mië bijheid van Heusden, niet onvoordeelig is, nu te volbrengen diensttijd van zeven jaren vermin zoo menigeen door de onteigening zijner gron- derd tot op zes of vijf jaren. den genoodzaakt wordt hooge prijzen te be steden, kan dienen uit het volgende: Zaterdag 1.1. werd alhier voor 5 heet. 71 aren en 90 centiaren weiland, onder Heesbeen gelegen, dat niet tot de eerste kwaliteit kan gerekend worden, de som van f16,600 besteed. WAALWIJK. Door den burgemeester van Waalwijk is bekend gemaakt, dat de besmette lijke ziekte, de mazelen, volgens verklaring van den heer inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht in Noord-Brabant en Limburg in deze gemeente epidemisch voorkomt. De ziekte schijnt echter eenigermate tot «taan te komen en heeft algemeen een goedaardig ka rakter. De scholen zijn niet gesloten. Velen der uitgenoodigden ter vergade ring te Nieuwkuik op Donderdag a. s. zijn ontevreden over de keuze van dit dorp als cen trum. Zij vinden dit ver gezocht en meenen, dat Waalwijk als hoofdplaats van het district geschikter zou zijn; bovendien, als men de kaart beziet, dan blijkt, dat Waalwijk even goed cen trum kan genoemd worden; daarbij komt, dat de middelen van gemeenschap naar Waalwijk gemakkelijker zijn dan naar Nieuwkuik, en mocht het water komen, dan ligt Nieuwkuik zoo on gelukkig mogelijk. Velen in het district zijn er voor om zich van de kiesvereeniging Noord- Brabant los te maken en een zelfstandige kies vereeniging op te richten. DUSSEN, 26 Jan. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, is het ko ninklijk besluit ingekomen, houdende beslissing in zake het beroep van J. A. van der Pluim c. s. te Meeuwen en B. van der Beek c. s. al hier van een besluit van Ged. Staten dezer pro vincie omtrent den legger der wegen en voet paden in deze gemeente. Het besluit van Ged. Staten tat wijziging van den legger der wegen en voetpaden dezer gemeente is vernietigd, ALMKERK, 26 Jan. De zangvereenigmg »Aurora« alhier heeft ook dit jaar het bewijs gegeven, dat zij de uitstekende verdiensten van haren bekwamen en volijverigen directeur, den heer P. A. Buisma, op zeer hoogen prijs stelt. Thans heeft zij hem als souvenir aangeboden Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrijven en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofdregels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusschen den ln en den 20 Maart e.k., aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoens-commandanten, of bij den commandant van het korps genietroepen te Utrecht. o Naar wij vernemen zijn voorstellen gedaan tot reorganisatie van het personeel bij het Ko loniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek waarbij een uitbreiding der formatie van het getal offieieren op den voorgrond zou staan. o Uit Middelburg wordt aan de »N. R. Ct ge meld n den gemeenteraad heeft zich heden eene eigenaardige quaestie voorgedaan in zake de nieuwe kieswet. Zij is deze: de luitenant Ep- kema werd gedurende een paar maanden naar Ter Neuzen gedetacheerd, bleef zijn gemeubi leerd kwartier in huur houden en keerde later naar hier terug. Hij verzocht op de schattings- lijst geplaatst te worden, maar de burgemees- Van de kiezers in de gemeente Veendam is er een geboren in de vorige eeuw. De man heeft al dien tijd gewacht om kiezer te worden. o Naar de »Dordtsche Ct.» meldt, heeft het Leger des Heils twee vrouwelijke éclaireurs naar Dordrecht gezondenom het terrein te ver kennen. o Op Donderdag 9 Februari is de heer Wil link Ketjen, wegens beleediging van den mi nister van koloniën, gedagvaard om te verschij nen voor de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage. Als verdediger zal optreden mr. W. A. Paap, advocaat te Amsterdam. o Aan de crediteuren in het bekende faillisse ment Wolters te Venlo is thans voor de tweede maal tien zestiende pCt. van hunne vorderin gen uitgekeerd en bedraagt deze som voor de gemeente Venlo niet minder dan ruim een ton. o Te Zwolle is, onder hoofd-administratie van den heer D. J. H. van Tussenbroek, eene ver- eenigiug opgericht en gevestigd tot inning van »onbetaslde dokters- en apothekersrekeningen Uit de winst wordt 30 pCt. belegd tot het cre- eeren eener kas, die strekken zal tot ondersteu ning van hulpbehoevende leden, hunne vrou wen of weezen. Eene algemeene deelname wordt verwacht, waardoor in eene reeds lang gevoelde behoefte wordt voorzien en tevens de belangen der leden in ruime mate worden behartigd. In het Ziekenhuis te Rotterdam heeft men den jongen, die dezer dagen door eigen onvoorzich tigheid op den Schiedamschen Singel aldaar on der een tram geraakte, een der beenen moeten afzetten. - Een gehuwde brood bakkersknecht te Dordrecht, die 7 jaar bij zijn baas werkzaam was, is wegens bedriegelijke handelingen en oneeerlijk- heid in handen der justitie. - In de boterfabriek van de heeren v. R. te Kralingen heeft een werk man een gedeelte van de as der machine, die brak, op het lichaam gekregen en is zwaar gekwetst huiswaarts gebracht. - Te Franeker is de stooin- oliefabriek van de firma Kamstra, Pars en Co. verbrand. De boeken der firma en het ameuble ment van den meesterknecht zijn gered overigens is alles verbrand. - Zaterdag 1.1. werd in het krank zinnigengesticht te Rotterdam een meisje opgeno men, dat een paar dagen te voren voor de eerste maal den schouwburg had bezocht. De voorstel ling maakte op haar zulk een jammerlijken indruk, dat zij alles brak, wat haar onder de handen kwam. Iedereen noodigde zij uit om te zingen. In genoemd gesticht heeft zij nog een ruit ver brijzeld. - Aan den Wittevrouwensingel te Utrecht is een 19-jarig meisje, dat een emmer vuil wa ter wilde wegwerpen, in het water gevallen en verdronken - Te Rotterdam is een sjouwerman aan boord van een barkschip in het ruim geval len en zwaar gekneusd naar het ziekenhuis over gebracht. - Een huzaar, te Deventer in garnizoen, is te Baarn aangehouden, wegens hei aldaar ste len van een zilveren horloge. - In de Plantage- middellaan te Amsterdam viel een metselaar van ter schrapte hem er van, omdat hij meende, dat een aanbouw zijnd huis. In zeer bedenkelijken de heer Epkema door zijne detacheering naar Ter Neuzen niet de laatste 9 maanden in het zelfde perceel had gewoond. Er had dus geen schatting plaats. De Raad besliste evenwel, dat de heer Epkema door zijne detacheering niet had opgehouden inwoner van Middelburg te zijn, toestand werd de man vervoerd. - De justitie uit Breda heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak der te Tilburg plaats gehad hebbende bran den. Men vermoedt dat er brandstichting is ge pleegd. - Op den Haarlemmerweg bij Amsterdam is een zinken schoorsteen van een dak afgewi aid een prachtige viool, in een keurig net étui ver vat. Moge de algemeen geachte heer Buisma nog lang voor die nuttige instelling werkzaam Z-]U- Aan den Kornschen dijk alhier, is bij een landbouwer een vreemd veulen geboren. Het heeft een ronden kop en langen snoet, alsmede een zeer vreemde vorm van staart, alzoo om der curiositeitswille wel waard om te gaan bezich tigen. SLEEUWIJK, 28 Jan. In de heden gehou den Raadsvergadering is aan C. W. F. Groothoff op haar verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de le openbare school alhier, met ingang van 15 Februari a. s., wegens haar be noeming als zoodanig te Gorinchem. BAARDWIJK, 31 Jan. Het eerste winter- concert, gisteren avond door de nieuwe lieder tafel »Tot bloei der Toonkunst« gegeven, heeft de beste verwachtingen overtroffen. De koorstukken waren keurig, vooral De Yliegh's »Bij de groeve.in de passage »eindigt zoo de mensch« en het gedeelte bromstem, dat daarop volgt. De directeur zong, het een al schooner dan det ander, »Gebed in nood,« Lieve moeder, dat doet de wind« en »0, sei mein Turteltaub- chen.« De scènes, vooral de brandweerscène, deden een storm van toejuichiug ontstaan. Het slotnummer: »De jonge muzikanten«, van Klie ken, was best en de overgang in dit stuk werd onberispelijk gemaakt. De heer burgemeester was de tolk van het talrijk (zoo talrijk, dat de zaal werkelijk te klein was) publiek, en spoorde de leden der liedertafel aan voort te gaan. De president dankte Z.Ed. voor zijne belangstelling en steun, en verzocht de leden Hij leve lang van Van Pascken te zingen. Onder de krach- j dat de burgemeester onbevoegd geweest is, om en 0p (]en voorbijganger gevallen, die zwaar ge- iemand, die verlangde op de schattingslijst ge plaatst te worden, te schrappen, en nam het besluit dat er alsnog eene schatting zal plaats hebben. Hoe en door wien daar nu aan zal kun nen voldaan worden, wist de voorzitter niet. De wet heeft daarin niet voorzien. o De Duitsche Regeering heeft f 2500 ter be schikking gesteld van den burgemeester van Helder, om deze som als blijk harer erkente lijkheid uit te reiken aan de redders der equi page van het verongelukte Duitsche schip »Re- nown«, zoowel aan de bemanning der redding boot, als aan die der sleepboot »IIercules« o Joachims kuur bij dr. Mezger loopt dezer dagen af en de beroemde violist keert dan naar Berlijn terug. o Door de heeren Vloothuis Zoonhorloge makers te Hoorn, schijnt een uitvinding gedaan te zijn om botsing tusschen elkander ontmoe tende treinen te voorkomen. Op hun request heeft de Minister van Waterstaat een deskun dige aangewezen, ten einde het bruikbare der vinding te onderzoeken. o- In eene te Amsterdam gehouden vergadering der afdeeling Noord-Holland van het Neder- landsch Rundveestamboek is besloten, het hoofd bestuur uit te noodigen tot het nemen van maat regelen, opdat het Hollandsch ree waardiglijk vertegenwoordigd worde ter Parijsche tentoon stelling in 1889. o Te 's-Gravenhage is overleden de heer O. A. van Reijn, administrateur van Het Vaderland«, vroeger mede-redacteur van de oude »Rotter- damsche Courantte Rotterdam. wond, naar het Gasthuis moest worden overge bracht. Landbouw. Voor ruin 14 millioen gulden aan vee is in 1886 uit Nederland naar Engeland uitgevoerd. Het beste bouwland brengt thans op Zuid-Be- velaud bij verhuring tot het telen van suiker bieten per bunder meer op dan van andere land bouwproducten gemaakt kan worden. Een prijs van 1300 per hectare, die dezer dagen werd besteed, veroorzaakt dat een enorme hoeveelheid bieten dit jaar zal gezaaid worden. Kerknieuws. NEDERHEMET, 30 Jan. Tot groot genoe gen zijner gemeente maakte dr. J. M. S. Baljon gisteren van den kansel bekend, dat bij het ont vangen beroep naar Hall, als ook dat naar Loenen op de Veluwe, niet heeft aangenomen. HEUSDEN. Ds. H. W. J. van Baaien, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. alhier. 326e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 27 Jan. Prijs van f 100.000: no. 7829; f 1000: nos. 1160, 17307 en 17948; f 400: nos. 3765, 6917, 7837, 9788, 11473, 12003, 15166, 19068 en 19982; f 200: nos. 1814, 3001, 6444, 14459, 15564 en 19943; f 100: nos. 2164, 4551, 7317, 11197, 13237, 13745, 14893, 15584, 15983, 19307 en 20005. Ged achten aan verschillende schrijvers ontleend. Alleen voor hen, die de vermoeidheid des le vens gevoeld hebben, kan de eenzaamheid aan genaam zijn; voorraad van gedachten, ervarin- 4, Ned. IIkiiv. Kerk. Chr. Ger. Gemeente.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2