"waaneer zij een zwakke plaats in mijn stijl ontdekt had. Gij zult zc gende wij op mijn woord, ik was nuchter toen ik het opstel schreef! Daarvoor alzoo had ik mij dien nacht afge tobd, o het was schandelijk en het arme kind, was het niet in haar recht toen ze me toe voegde: u hebt het slecht gedaan, pa, u hebt een hoop fouten gemaaktZij had er voor moeten boeten, hard genoeg! Bedenk u mijn positie; ik, die veertig jaren oud geworden ben zonder straf, heb in een meisjesschool moeten nablijven, wegens »taal en stijlfouten« en het gebruik van ouderwetsche taalvormen, ik durf het niemand vertellen, want men zou mij uitlachen. Het is ongehoord, wat men in onze dagen van de schoolkinderen vergt Buitenland. Eindelijk heeft de rechter van instructie een beslissing genomen in de Wilson-zaak. Beter laat dan nooit! Schoonzoon en eenige kornui ten-decorateurs zijn naar de correctioneele recht bank verwezen en zullen Vrijdag en Zaterdag- van de volgende week terechtstaan. Naar 't schijnt heeft Wilson zelf bij den rechter "van instructie aangedrongen, opdat men hem voor de rechtbank zou doen verschijnen. We hebben hoogst waarschijnlijk weinig van dat proces te wachten. Er bestaat alle reden om aan te ne men, dat de afdoende bewijsmiddelen zullen schitteren door hun afwezigheid, maar men heeft waarschijnlijk geen beter middel kunnen vinden om een eind te maken aan deze zaak, die reeds al te lang heeft geduurd. Nochtans moet men de verwijzing van Schoon zoon naar den rechter niet als geheel zonder belang over 't hoofd zien; zij levert het bewijs, dat de justitie eindelijk heeft ingezien, wat de publieke opinie van haar verwachtte, en wat haar geboden werd door die zucht naar gelijk heid, waar onze moderne maatschappij zoo vu rig naar haakt. De justitie heeft wel is waar veel tijd noodig gehad om dat te begrijpen, maar enfin, ze heeft het dan toch begrepen. Het publiek geweten behaalt dus de over winning, een bewijs dat Bismarck ongelijk had met de pers zoo minachtend te bejegenen, want ze heeft bij deze gelegenheid een heilzamen invloed uitgeoefend. Ik geloof dat Wilson gaarne de helft van zijn fortuin zou afstaan, indien op eens alle dagbladen aan den band konden worden gelegd. Wie weet welk onverwacht licht opgewektheid, welke hem tijdens zijne geheele ziekte nog geen oogenblik heeft begeven. o Volgens berichten uit Rome, is de Russische regeering van voornemen aan de groote mogend heden een rondschrijven te zenden, in hetwelk wordt aangetoond dat de tegenwoordige toestand in Bulgarije in strijd is'met het tractaat van Ber lijn. o Volgens de »Grashdanine« willen eenige Rus- sissche kapitalisten gelden bijeenbrengen voor een vrijwillige* vloot van kruisers, zooals in 1879, toen men een oorlog met Engeland verwachtte. o De »Matin« meldt dat de ltaliaansche oor logshaven-toebereidselen voor zeeoorlog koorts achtig worden voortgezet. 106 vreemde Joden zijn uit Warschau verdre ven, met verbod weer op Russisch gebied te ko men. De Paus ontving een twintigtal Poolsche pel grims, allen van de eerste families. Zij beschre ven den treurigen toestand, waarin Polen ver keert. De Paus maande hen tot geduld en ge latenheid aan. Verliest den moed niet,« zeide hij, »en weest verzekerd, dat ik alles doen zal, wat ik kan, om den toestand te verbeteren.* o—- De toestand vau Louise Michel is verre van be vredigend. Zij heeft voortdurende storing in het gezichts orgaan en dat veroorzaakt herhaaldelijk duizelingen. Zij weigort alle medische hulp en wil ook geen rust nemen. o Volgens bericht uit Ifaïro aan de Times* heeft Stewart bericht, dat er aan de kust der Roode Zee uitgestrekte petroleumvelden liggen. De Egyptische Regeering zal de eene helft er van behouden en de andere helft verdeelen, om 'n concessie aan speculanten te worden uitge geven. o Volgens het Pet it Journal« zjjn in Suriname goudbeddingen ontdekt. o In de haven te Odessa zal een naphta-reservoir worden gemaakt, dat 2| millioen roebels zal kosten. o Prins Alfred Bell, de zoon van Koning Bell van Kamerun (Afrika), die met twee zwarte land- berichtte bij zijn aankomst te Las Pahnas, dat het op 400 mijl van de Canarische eilanden een groot koopvaardijschip had ontmoet, dat verla ten was en in brand stond. Bekendmaking. Loting der nationale militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusdengelet op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), en op het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Noord-Brabant van den 5 Januari j.l., (provinciaal bijblad no. 1), brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de loting voor de lich ting der nationale militie van dezen jare zal plaats hebben te Heusden, den 18 Februari e.k., des voormiddags ten 11 ure, zullende de trekking voor de militieplichtigen welke niet opkomen, of wier vader, moeder of voogd mede niet tegenwoor dig zijn, door den burgemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschie den. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. van Eggelen. Honcoop. de debatten voor de rechtbank zullen werpen genooten te Altona het timmeren is komen lee- op deze uiterst curieuse zaak! Velen zullen reeds nu rillen van vrees. Want we weten, dat Schoon zoon, die man van orde, middel heeft gevonden om een catalogus te maken van twee-en-twintig duizend zegge 22.000dossiers, die hij in zijn bezit heeft. Als het waar is wat Laubardemont verzekerde, dat drie regelen schrift van een persoon voldoende waren om hem te doen ophangen, dan moet Wil son, zoo men hem bij toeval wat al te zeer in het nauw brengt, er duizenden kunnen compromit- teeren Maar al vindt de kroniek daar stof bij, 't is toch maar te wenschen, dat deze zaak spoedig een eind neme, want zij begint vervelend te wor den. Paul Déroulède noemt het ongehoord, ja bijna schandelijk, dat er in Europa sedert 17 jaren een tribune is, waarop een Minister zoo losjes weg over volken en Staten van Europa kan spreken als Bismarck dat doet. Volgens Déroulède begint Bismarcks prestige te tanenB. beseft dat en dat maakt hem boos. Vandaar, dat hij zegt niemand te vreezen, juist wanneer hij voor iedereen bang begint te worden; dat hij stoft op zijn leger en de superioriteit op de andere Mogendheden; dat hij Frankrijk van Rusland tracht te vervreemden. Déroulède acht een oorlog onvermijdelijk en hij wenscht dien zelfs. Maar Europa moet niet oorlog voeren voor Bulgarije, maar om de algemeene dictatuur, die te Berlijn zetelt, omver te werpen, om een einde te maken aan den algemeenen wapeningstoestand, aan het militairisme, dat alle volken ruïneertkortom, ren, is nu vandaar naar Bremen gegaan, om zich daar in het smidsvak te oefenen. o Volgens een bericht der »Allg. Ztg.« uit Frie- drichshafen, is door een nieuwen sneeuwval het station van den Arlbergspoor Langen met een posttrein onder de sneeuw bedolven. Twee dui zend man zijn tot redding aan het werk. Bij de wanordelijkheden te Rio Tinto werden 45 menschen gedood, 200 gewond. Romero Ro- bledo heeft een inschrijving geopend voor de ge zinnen der slachtoffers. o Omtrent den moord van den millionair Amos Snell te Chicago wordt nader bericht, dat de inbrekers 's nachts in zijn huis drongen. Snell was te 10 uren naar bed gegaan, zijn bedienden kort daarna. Een beetje na twee uren hoorde de keukenmeid schieten en tusschen het schieten Snell schreeuwen: »Maak datje weg komt.« Verschrikt riep zij de andere meiden en bleef luisteren, maar verder ging haar ijver niet. Een half uur later hoorde zij de straatdeur dicht slaan. Toen de koetsier tegen 6 uren als ge- Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 14 Febr. Naar wjj van officiëele zijde vernemen, zal op a. s. Woensdag circa 12 a 1 uur alhier en a. s. Zaterdag te Raamsdonksveer, voor de eige naars van paarden gelegenheid bestaan deze aan de remonte-commissie ten verkoop te presenteeren. De vereischten zjjn: ouderdom vol 4 tot en met vol 6 jaar; hoogte 152158 M. Bonte, schimmels, witten of isabellen, worden niet aan gekocht hoofdzakelijk wordt gelet op sterke rug en beengestel, niet te lang van lichaamsbouw. Naar wij vernemen hadden in den afge- loopen nacht twee baldadige personen den dron- kemansmoed om achter het schilderhuis, nabij het kruitmagazjjn alhier, post te vatten, met het voornemen om den dienstdoenden schildwacht te overvallen. Op eenigen afstand werd echter hun boos opzet ontdekt en hen tot driemaal toe haltwerdatoegeroepenwaarop de eene aanrander, ziende dat het geweer geladen werd, begon te huilen en de andere het op een loopen zetten, na vooraf zijnen stok naar den schildwacht te hebben geworpen. Ter voorkoming van ongelukken, ten gevolge van soortgelijke dwaasheden, is het goed te weten, dat een schildwacht met scherpe patro nen is gewapendzoodat eene herhaling van dit laffe bedrijf wel eens den bedrijver het leven zou kunnen kosten. Men zij dus gewaarschuwd. WAALWIJK. Naar de »Eeho v. h. Zuiden* verneemt, is door een aantal kiezers besloten de candidatuur voor lid in de 2e Kamer aan te bie den aan mr. H. C. R. Rits, kantonrechter alhier. NIEUWKUIK, 12 Feb. In de vergadering der R. C. kiesvereeniging >Waalwijk« is tot can- didaat voor de 2de Kamer gesteld de heer Vos de Waal van Zwolle. In diezelfde vergadering is de heer Mommersteeg van Vlijmen gekozen tot voorzitter van het bestuur. RIJSWIJK. Voor de betrekking van hoofd der openbare school alhier, hebben zich een lötal sollicitanten aangemeld. Behalve vrije woning en tuintje, is het tractement f 750. GIESSEN. In deze gemeente zijn allen, op woonlijk de kachels kwam aanmaken, zag hjj één mannelijk persoon na, die in de vorige eeuw dat een vierkant stuk uit de straatdeur was weggehakt, de inbrekers hadden door de opening de hand gestoken en de grendels weggeschoven. De brandkast van Snell was opengebroken en in de gang lag Snell dood met een revolver naast zich; een kogel was door het hoofd, een geboren waren, overleden. DUSSEN, 10 Febr. Er zijn hier in de laatste weken vele zieken, zonder dat men zeggen kan, dat er eene besmettelijke ziekte heerscht. Ge neeskundige hulp moet hier nog altijd van bui ten komen, want sinds vele jaren is onze ge meente zonder dokter, en de pogingen om er door het hart gedrongen. Snell was, toen hjj een te kriJgeri schlJüt meü voor goed opgegeven onraad hoorde, naar beneden gegaan met een geladen revolver en had op de inbrekers ge- te hebben. Gelukkig ligt Almkerk in de buurt en is daar geneeskundige hulp te bekomen bij dr. Van Toorenenbergen, die het dan ook bui- schoten, maar was door twee kogels doodelijk tengewoon druk heeft en met het beste succes men moet Pruisen binnen Pruisen terugdringen. getroffen. De inbrekers, die met alle papieren zijne uitgebreide praktijk uitoefent. Déroulède denkt niet, dat de oorlog lang zal duren. Men kan niet voor langen tijd het leven van geheel Europa in gevaar brengen; het is al erg genoeg, dat het sedert 24 jaren straffe loos werd verstoord. Hoe algemeener de oorlog zal zijn, des te korter zal hij duren, maar hoe hij ook zijn moge, hij is noodig. o Te Berlijn loopt een gerucht als zou er een reusachtige beweging, aan het hoofd waarvan verscheidene groote bladen staan, voorbereid wor den, ten einde er bij de Duitsche Regeering op aan te dringen, dat zij een ultimatum stelle en tegenover Rusland een offensieve houding aan- neme, wanneer het Russische gouvernement zijn militaire maatregelen niet staakt. De toestand van den Kroonprins na de gelukte opening der luchtpijp is voorloopig gunstig. De patiënt slaapt goed en heeft geen koorts, terwijl de eetlust goed blijft en het gebruiken van voed- sèl zonder bezwaar geschiedt. Daarbij is de adem haling door de operatie aanmerkelijk gemakkelij ker geworden. Ook heeft de Kroonprins den jnoed behouden, want ook nu toont hij nog dezelfde van waarde op den loop gingen, zijn nog niet ontdekt. Donderdag werd door de gemeentepolitie te 's-Bosch aangehouden en naar de gevangenis al daar overgebracht, de horlogemaker J. v. d. H., wonende alhier, als verdacht van het maken van Nabij het Belgische dorp Tall-Mheer, aan de I valsche muntspeciën. Vier valsche vijf-en-twintig o Limburgsche grens, heeft men het lijk, met af gesneden hoofd gevonden van een tot hiertoe onbekend man. Een onderzoek is ingesteld. - De groote stoomzagerij van de firma Gillhaus te te Warendorf, is een prooi der vlammen ge worden. - Te Hal heeft de stationschef bij on geluk, bij het schoonmaken van een revolver, zijn eigen dochter dood geschoten. Men vreest voor het verstand van den ongelukkigen vader. - Door een ontploffing in een kruitfabriek te Wap- wallopen (Pennsylvania-) zijn 4 personen gedood, 40 gewond. 20 ton kruit vlogen in de lucht. In de stad en omstreken werd door den schok groote schade veroorzaakt. Tot op 20 mijl van Wapwallopen werd de schok gevoeld. - Door hevige sneeuwstormen in Vorarlberg, Tirol en Opper-Oostenrjjk is groote schade veroorzaakt. Geheele bosschen in de buurt van Aussee zijn vernield en de herten stierven in grooten getale. - Het Duitsche stoomschip »Adolph Woermann* centstukken werden bij hem gevonden, alsook de vorm, diedende tot vervaardiging dier valsche munt. HURWENEN. Zeker door de onhandigheid van den matroos, die het touw moest opwerpen, kwam de strik daarvan om het hoofd van den veerman A. v. Drunen, die als naar gewoonte met zijn boot aan de »Suzanna« kwam. Oogen- blikkelijk werd hij in de Waal gesleept en zou zeker droevig omgekomen zijn, als de strik niet toegegaan ware en men hem niet met eene kleine verwonding aan mond en lippen aan 't opgewor pen touw hadde opgetrokken, 't Ware te wen schen, dat de stoombooten ook behoorlijk leerden stoppen, waar het noodig is WERKENDAM. Z. M. hieft aan R. Staats, eervol ontslagen sluiswachter, aan de Bakkerskil alhier, een pensioen verleend van f 467 'sjaars. WOUÜRICHEM, 13 Feb. Aan de markt alhier werden verkocht van af 30 Januari tot en met den 3 dezer, 13 zalmen, tegen f 0,85 a f 1,10 per half KG.; van 4 tot en met 11 dezer 27 zalmen, prijs per half KG. f 0,85 a f 1,00. Zondagnamiddag j.l. preekte ds. J. C. K. Nonhebei alhier zijn afscheid voor eene talrijke schare volks zoowel van elders als ook van hier. Binnenland. Bij het hoofdbestuur der posterijen is in over weging, de emolumenten, voortvloeiende uit de levering van couranten, enz. door de post- en hulpkantoren af te schaffen en de tractementen der ambtenaren bij wijze van schadeloosstelling te verhoogen. o— Door den heer M. Franken te Rotterdam over leden zijn aan de verschillende instellingen al daar vermaakt: aan de kerkbesturen onder den last van kerkelijke diensten f18.000; aan de R.-K. Parochiaal Armbestuur van Rotterdam f2000; aan de Rotterdamsche Yereeniging voor Katholiek onderwijs f2000; aan de Yereeniging van den H. Vincentius a Paulo f 2000aan het St. Lucia-gesticht f2000; aan het H. Lou- rentius Jongens-gesticht f 1000 aan het St. An- tonius-gesticht 1000; aan de Roomsch-Kath. Diaconieschool aan de Delftschevaart f 500aan het R.-K. Meisjes-gesticht onder bescherming van de H. Theresia. f 300aan de Diaconie der Nederd. Herv. gemeente f 500aan het Ned. Israël. Armbestuur f 500aan het Kinderzieken huis f 500 aan de inrichting voor doofstom- men-onderwjjs f300 en aan de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden f 300. De »Vossische Zeitung* bevat volgens .de »N. R. Ct.« een hoogst waardeerend artikel over prof. Donders te Utrecht, naar aanleiding van zijne onlangs herdachte 40-jarige ambtsbediening, waarin hét blad o. a. zegt»Het jubileum van Donders zal, wegens de buitengewone'beteekenis van den jubilaris op het gebied der geneeskunde, allerwegen weerklank vinden, bovenal echter in Duitschland. Wij toch rekenen Donders, ondanks zijne Nedërlandsche geboorte, geheel tot de Onzenmet Muller, Helmholz en Grafe is hij een der leiders van dp Duitsche oogheelkündigén, en in Augustus van dit jaar, ter gelegenheid van het jubelfeest der Deutsche Gesellschaft fur Augenheilkunde, zal Donders ook haar eere voorzitter zijn.« Ook de »Indép. Beige* bevat over den heer Donders een zeer waardeerend artikel. Woensdag is in het Volkspark te Amsterdam eene bijeenkomst van honderden mannen en vrou wen gehouden, om getuigen te zijn, hoe door een aantal lotelingen protest zou worden aangetee- kend tegen de loting voor de nationale militie. Na eene heftige rede van Van der Stadt tegen den oorlog en de moordenaars, die bevel gaven tot de slachting, zetten 38 lotelingen hunne na men onder het bedoelde adres, waarin geprotes teerd wordt tegen hunne oproeping tot den dienst, in een tijd van orde, nu alles rustig was. Het adres bevatte reeds de handteekeningen van de leden eener vereeniging van jongelieden, die in de loting waren gevallen en zich verbonden had den in het leger voor het socialisme propaganda te maken. De vergadering nam voorts eene aan de regeering te zenden motie aan, van den vol genden inhoud »De openbare volksvergadering, gehouden in het Volkspark, op Woensdag den 8 Februari; overwegende dat de plicht ter verdediging van het vaderland niet gelijk drukt op alle burgers; dat bovendien de arbeiders geen belang hebben bij het behouden van het leger, protesteert tegen het bestaan en de toepassing der militie wet. o Men schrijft uit Amsterdam, dat op de leening voor de koninkl. fabriek van stoom- en andere werktuigen voor f 150.000 is ingeschreven. H. K. H. de Groothertogin van Sax en-Weimar teekende voor f 30.000. Men hoopt alsnog op volteekening. o— Weldra zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. van 't Lindenhout. aan dè inrichting te Neerbosch den weezenarbeid aldaar aanvaardde. Hoogst belangrijk is het, na te gaan, hoe bjjna van jaar. tot jaar de inkomsten zjjn'. gestegen. In 1863 werd ontvangen aan giften en legaten f 1058,041 en in 1887 f 123,332,71. Totaal in 25 jaren f 1,487,482,23. Naar men verneemt, hebben eenige leerlingen" van het gymnasium te Zetten zich naar hun ouderlijk huis begeven, omdat zjj zich niet lan ger wilden houden aan de bepaling van den: directeur Van Lingen, die verplichtte 's Zondags de preeken te hooren van ds. Gunning, te Zet ten, of in de doleerende kerk te Randwjjk. o Tegen de visschers der zalmzegenvisscherjj van Renswoude, tusschen Jaarsveld en Langerak, is proces-verbaal opgemaakt, omdat zjj jl. Maandag een zalmzegen langer dan een kwartier te water hadden, zonder af te drijven. o— In het park sMerwestein* te Dordrecht is verleden week een meikever gevangen. o De vereeniging >Het Geuldalte Valkenburg heeft besloten, de in de groeven aangerichte schade zooveel mogelijk te doen herstellen en die plaatsen, waar zulks onmogelijk is, geheel te aten vernieuwen. —O Heusden, 3 Februari 1888. Burgemeester eu Wethouders van Heusden; gezien de artt, 0 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op heden ter gemeente-secretarie ter in zage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, een ver zoek met bijlagen van Eduard Gotschalk, alhier, om vergun ning tot het oprichten van eene bewaarplaats voor lompen en beenderen, in het pand gemerkt wijk Z, no. 28, kadaster sectie A, no. 342, staande aan de Zuider-Singel. Dht op Maandag den 27 Februari 1888, des voormiddags ten 11 ure, in het raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vódr evengenoemd tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schriftu ren künnen kennis nemen. Heusden, den 13 Feb. 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGEBEN. HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2