Men zegt dat de bekende sociaal-democratische afgevaardigde in den Duitschen Rijksdag, Ha- senclever, in bet krankzinnigengesticht te Dall- dorf Zaterdagavond overleden en reeds in alle stilte begraven is. De »Chronicle« meldt uit Weenen, dat de vroegere Russische ambassadeur aldaar, Novikoff, ter plaatse aangekomen is, naar het heet belast met gewichtige instructies van den Czaar, en dat er belangrijke onderhandelingen tusschen Oostenrijk-IIongarije en Rusland gaande zijn. o De Daily News* meldt uit Weenen, dat vrjj algemeen de meening heerscht dat Rusland naar een ommekeer in verzoenende richting neigt. o De toestand in Bulgarije blijft nog steeds even onzeker. Nauwelijks heeft de Porte, op aandrin gen van Rusland, besloten, terug te komen van haar voornemen om Kiazim-bey als haren com missaris naar Sofia te zenden, of de Bulgaarsche regeering deed te Konstantinopel opmerken, dat het Berljjnsch tractaat de tegenwoordigheid van een keizerlijk commissaris te Sofia eischt, zoo dat de voortdurende afwezigheid van zoodanigen vertegenwoordiger gelijk staat met eene erken ning door den Sultan van Bulgarije's onafhan kelijkheid. Hoe men op die wijze tot eene vreedzame oplossing der quaestie zal kunnen komen is een raadsel, want de Porte zal toch moeten beginnen de tegenwoordige regeering van Bulgarije te erkennen, wil zjj met deze onderhandelen. Bjj de plek, waar de ongelukkige Koning van Beieren stierf, zal een kleine kapel worden opge richt, ter vervanging van het houten kruis, dat er stond. o Bij de meeting in Hyde Park te Londen, ter eere van de vroegere gevangene Iersche afge vaardigden, waren 70.000 werklieden tegenwoor dig, die natuurlijk allen een dag loon moesten missen. Volgens de »Italia< wordt een kelk,ter waarde van 40,000 frs., van de tentoonstelling in het Vaticaan vermist, benevens andere voorwerpen. o Te Shanghaï zijn comité'sgevormd om de nood lijdenden door de overstroomingen te helpen. Alleen in het district Yng Chan staan 27 dor den onder waterde vloed is daar 50 kilometer breed en men weet niet hoe al dat water af te leiden. o Bij de begrafenis van den Belgischen gezant te Petersburg, stierf baron Schleysen, de Belgische consul, ten gevolge van het springen van een slagader. - Acht wolven van Sangers menagerie te Londen ontsnapten. Zij braken in de paarden stallen in en verscheurden een paard, maar men spijkerde deuren en ramen der stallen dicht en belette daardoor verdere onheilen. - De hertog Adolf van Nassau is op een ritje in de buurt van Weenen aan een groot gevaar ontkomen. Een wagen, met vaten geladen, reed tegen zijn rijtuig aan, met het gevolg, dat het portier werd verbrij zeld. De hertog werd gelukkig niet gewond. - Te Cannes is de vroegere militair, thans onderwijzer, Caseneuve, gearresteerd wegens complot tegen de veiligheid van den Staat. - Het spoorwegverkeer in Galicië is nog steeds door sneeuwstormen ge stremd en het zal wel een week duren, voordat de sneeuw is opgeruimd. - Bij een bal, dat de Chineesche legatie te Madrid gaf, werd de vestiaire geplunderd. Tot de slachtoffers behoorden de Ministers van Binnenl. Zaken en Justitie. - ln Maart zal de inboedel van Marie Regnault, het slachtoffer van Pranzini, worden verkocht. Men taxeert dien op 80.000 frs. Bij een brand in de Halles te Parps, die spoe dig werd gebluscht, kwamen 100.000 stuks gevo gelte om. Een spuitgast werd gewond, een stikte bijna. - Uit Brooklijn wordt bericht, dat bij de werken voor den luchtspoorweg aldaar een ernstig »De geesten, die ik opriep, lieten me niet meer los,« reciteerde luitenant von Pleiszen- bach met een gelaten lachje. »Ik kan toch niet na de bruiloft verloochenen, wat ik er vóór gezegd heb. Wat zal Georgine van me denkeu, als mijn geestdrift voor de kunst zoo ras weer verdwijnt. De keten, die ik me zelf daarin ge smeed heb, moet ik dragen, aan die keten me naar aesthetische thee's en geleerde voorlezin gen laten slepen en dag voor dag een belang stelling huichelen voor dingen, die me eigenlijk geheel onverschillig zijn; dat is de straf voor mijn komedie op het slot Dennenhof.* »Als 't anders niets is,« riep Martens, »de tijd zal deze straf wel verzachten. Het kan u niet moeilijk vallen, langzamerhand uwe bezie ling voor de kunst te verminderen. Dat is heel natuurlijk. Je hebt immers den dienst, die je aandacht meer en meer in beslag neemt en waar al het overige allengs achter verdwijnt. Op deze wijze zal de keten, die u thans knelt, van week tot week lichter worden.* »Iets lichter is ze in den laatsten tijd reeds geworden,* meende Pleiszenbach. »En dat brengt me op mijn tenor en klephoorn weer terug. Zoo als ik u reeds meedeelde, stelde Georgine tijdens onze verloving heel weinig belang in de muziek. Dat is echter veranderd, sedert een hier wonend jong musicus haar gezegd heeft, dat haar stem zóó klankvol was, dat het zonde zou zijn haar niet te oefenen. Met den ijver, waarmee Georgine al wat nieuw is, aanvat, heeft ze zich thans op den zang geworpen. Ik betuigde haar mijne vreugde er over, dat ze ook in deze richting haar aanleg wilde ontwik kelen, maar was verstandig genoeg er bij te voegen, dat ik haar op dien weg niet kon vol gen, omdat ik in 't geheel niet muzikaal was. Daardoor heb ik veel vrijen tijd gewonnen, en nu zult ge mijn verzoek begrijpen, om mijne vrouw niets van onze serenades en overige mu zikale oefeningen te vertellen. Martens had zijn sigaar uitgerookt en het eindje in het aschbakje gelegd. Toen stond hij langzaam op en zei: »ik begrijp je volkomen, ongeluk heeft plaats gehad. Bij het ophijschen viel een zware last op een tramwagen, die juist daaronder reed en waarin 25 personen waren ge zeten. Drie personen werden gedood en de overi gen zwaar gekwetst. De paarden werden verplet terd. - Woensdagavond had in de mijnen nabij Camphausen (Saargebied) een mijngas-ontploffing plaats, waardoor 40 mjjnwerkers gedood werden 36 werden gered. - In de steenkolenmijn »Zum Fortschritt* bjj Altenburg is een hevige brand uitgebroken. Omtrent de gevolgen heeft men nog geen nadere berichten. - Eenige dronken Hon garen kregen twist in een huis te Hazleton (Penn sylvanië). Een lamp viel om en er ontstond brand. Zes der bewoners kwamen om en verscheidene van dezen werden zwaar gewond. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 18 Febr. De Maréchaussee M. Bogert, alhier in garni zoen, is 11 dezer tot brigadier bij hetzelfde wapen bevorderd. Het water in de Maas voor deze gemeente is de laatste dagen wassende en was: 15 Febr. v. m. 8 uur 3.50 M. -f- AP. 16 8 3.63 16 4 3.73 BAARDWIJK. L.l. Maandag-avond had al hier eene uitvoering plaats in de tooneelveree- niging Eensgezindheid* ten huize van de Wed. Dekkers, die uitstekend slaagde. Na afloop der uitvoering werd een begin van brand op 't tooneel ontdekt. Een lamp die ver hangen was en dicht bij den zolder hing, had dezen vlam doen vatten, zoodanig dat het daar boven liggende hooi in brand geraakte. Het vuur groeide zoo aan, dat men de brandspuit moest laten aanrukken, en binnen korten tijd was de brand gebluscht. Ware het ongeluk iets later ontdekt, dan zou wellicht het huis verlo ren. zijn geweest. 16 Febr. Door het kerkbestuur der her vormde gemeente is naar hier beroepen ds. P. H. Bogers van Buren te Made en Drimmelen. Ook in het gezin van het hoofd der school zijn de mazelen uitgebroken. Volgens art. 14 der wet op de besmettelijke ziekten mag hij nu niet de school bezoeken. UITWIJK. Er bleef voor den arbeiders stand van dezen winter nog al werk, bestaande in het spitten voor bieten- en aardappelteelt. Bij droog weder zonder vorst zal er gedurende enkele weken volop te doen zijn. De stand der wintergewassen is tot nu toe goed te noemener was evenwel weinig win terkoren uitgezaaid, vooral met 't oog op den hoogen prijs der beetwortelen. Hoofdzakelijk zal dit jaar de teelt in bieten bestaan. In 't vorige najaar zijn hier en omstreken vele aardappelen ingekuild, ter oorzake der lage prijzen tengevolge van de geringe verzending. Enkele partijtjes werden nog verkocht a f 1.65 per H.L. naar men zegt, met bestemming naar België. WERKENDAM. Op 13 Febr. 11. heeft zich alhier gevormd eene kies vereen iging, die in den geest van de kiesvereeniging ^Eendracht maakt macht* te Utrecht, en onder denzelfden naam zal werkzaam zijn. Zooals bekend is behoort daarbij de godsdienst Tan de politiek gescheiden te zijn, zoodat verschil van godsdienstige rich ting niet belet om saam te werken tot oplossing van staatkundige en maatschappelijke vraag stukken. Het bestuur bestaat uit ingezetenen van Werkendam, Dewerken en Sleeuwijk onder voorzitting van den heer Johs Van IJzeren te Werkendam. In dezelfde vergadering werd met algemeene stemmen tot candidaat voor de aan staande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer verkozen de heer Van Tienhoven van den Bogaard alhier. ALMKERK. De alhier gevestigde spaarbank der Vereeniging tot bevordering der Spaarzaam heid te Almkerk, in werking getreden 1 Jan. 1877, gaf dezer dagen een algemeen overzicht over 1886-1887, waaraan wij ontleenen: Bedrag der inlagen in '86 f 2997,18! in'87 waarde Pleiszenbach, en verzeker je van mijne bescheidenheid. Door mijn schuld zal je vrije tijd niet verkort worden. Als ik echter eerst een geschikte woning gevonden en ingericht heb en u dan de wensch besluipt niet altijd je vrouw, maar ook je zelf weer eens te hooren zingen, of aan den klephoorn de oude bekende melo dieën te ontlokken, kom dan in mijne stille woning. Geen uwer tonen zal door haar zwij gende wanden dringen. Wil je?« »Waarom niet?* lachte Pleiszenbach. »Dan denken we weer aan oude tijden. »Toen we nog voor het venster van Sofietje Roderick zongen: Hoe gaarne aan uw voeten Zong ik mijn laatsten zang...* Of Och mocht gij toch aan mij alleen slechts denken, Aan mij alleen toch al uw liefde schenken.* »Deze onze gemeenschappelijke vereering van het blondlokkige Sofietje is toch wel het bewijs voor onze vriendschap. Zeg me, is je vrouw ook blond »Neen, een brunet. Ik hoop dat je haar spoe dig zult leeren kennen. Kom je morgen bij ons eten?* »Ik dank je; morgen is mijn tijd al te bezet. Maar ik zal toch vast een half uurtje uitbre ken om uw vrouw mijne opwachting te maken.* »Dus zien we elkaar in elk geval morgen weer. Ik zou je wel verzoeken van avond bij ons te blijven, maar professor Hansius houdt heden een voordracht over de Oud-Nederland- sche schilderschool. ^Waarheen je natuurlijk je vrouw geleiden moet. Ik bid je om hemels wil, mijn waarde, geneer je niet om mij. Dat zou van 't begin af een waas werpen over ons vriendschappelijk verkeer. Beveel me, hoewel onbekend, vriende lijk bij uw vrouw aan, en tot weerziens, op mor gen. Adieu!* Pleiszenbach greep Martens' hand en drukte die hartelijk. Je bent nog geheel de oude, be minnelijke, weinig aanspraakmakende kameraad van vroeger, 't Is werkelijk prachtig, dat het f5017,67; bedrag der terugbetalingen in '86 f2079,36! in '87 f3668,77!; kapitaal aan in brengers verschuldigd op 31 December '86 f 13144,21, '87 f 14869,13; waarde der bezit tingen op 31 December '86 f 15195,06, '87 f 17166,21. Belanghebbenden zullen volgaarne meerdere inlichtingen worden verstrekt door het bestuur der spaarbank, L. A. Donker, voorzitter, W. N. de Leeuw, A. de Jong Az., A. B. Snoek en G. van de Koppel, commissarissen en E. Raams Jr., boekhouder. GORINCUEM. De hr. J. J. v. Tienhoven van den Bogaard, burgemeester van Werkendam, is ook door de vereeniging Algemeen belang van Gorinchem* candidaat gesteld. Binnenland- Het in de Staatscourant* verschenen Kon. besluit, aanwijzende de categorieën van personen voor de Eerste Kamer benoembaar, toont dat de regeering geen afstand heeft willen doen van haar hoogst bekrompen opvatting, waartegen in de Tweede Kamer bij voorbaat is geprotesteerd en waartegen de Raad van State zich heeft verzet. Bijna uitsluitend personen, die hooge ambte lijke betrekkingen bekleeden, in elk geval alleen personen, die hun onderscheiding aan een ko ninklijke benoeming te danken hebben, (behalve twee curatoren der universiteit te Amsterdam, die door den Gemeenteraad aldaar worden be noemd), zijn waardig gekeurd het heiligdom der Eerste Kamer binnen te treden. Alle volksinvloed, zelfs indirecte, is angstvallig geweerd. De leden der Tweede Kamer zijn zoomin benoembaar, als de leden der Eerste Kamer, die hun plaats op de lijsten der hoogstaangeslagenen verliezen. Alleen de presidenten van beide lichamen, die hun voor zitterschap trouwens aan 's Konings keuze te danken hebben, bereiken die eer. Leden van Ge deputeerde Staten komen evenmin in aanmerking. Men zal toch wel moeten erkennen, dat zij mins tens even geschikt z'jn als een lid van de Aca demie van Wetenschappen. Deze bestuursmaatregel is weder een treurig bewjjs, op hoe bekrompen wijze de Regeering ge negen is de bepaling der nieuwe Grondwet toe te passen. Is het wellicht haar bedoeling duidelijk te maken, dat de nieuwe toestand nieuwe mannen eischt, dan hebben wij daar vrede mee. o De minister van marine, die sedert verleden week aan eene ongesteldheid van de keel leed, neemt in beterschap toe, zoodat hij weldra in staat zal zijn zijne werkzaamheden aan het mi nisterie te hervatten. Een geacht ingezetene van Deventer, de oud- uitgever de heer A. Ter Gunne, is aldaar in den ouderdom van 81 jaren overleden. o Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen« heeft ter kennis van de be sturen der Departementen gebracht, dat de heeren J. Van Hasselt, civiel-ingenieur te Nijmegen en mr. L. Verschoor, advocaat bij den Hoogen Raad te 's-Hage, zich hebben belast met het onderzoek naar hetgeen in verschillende ge meenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied. o In een particulier schrijven uit Transvaal aan de »Midd. Ct.« komt o. a. het volgende voor, dat voor onderwijzers niet van belang ontbloot is. »Ik ben er zeker van dat onderwijzers van bekwaamheid en goed gedrag zeer gezocht zijn, zoodra zij als zoodanig bekend zijn. Verder wenscht u te weten hoeveel salaris een onderwijzer krijgt en hoeveel scholieren er zullen zijn. Het salaris van onderwijzers is van 3 tot 5 p. st. (f 36 tot f 60) per maand en alles vrij (kost, in woning, wasch). De eerste paar maanden zult u misschien met 3 p. st. per maand moeten te vreden zijn en het zal geheel van u zelf afhan gen of u spoedig meer zult verdienen. Ook zal het goed zijn als u muziek (harmo nium of piano) kunt spelen. U behoeft volstrekt niet te vreezen dat u geen plaats zult krijgen. Kom maar gerust, u zult spoedig eene betrek king als onderwijzer bekomen. Aangaande de reis ditde beste route is per zee tot Durban (Natal), van daar per spoor naar Ladysmith en van daar is er altijd gele genheid met wagens op te komen naar het dis trict Utrecht. o De ontdekking van nagemaakte muntstukken geeft aan een inzender in het Dagblad* eene opmerking in de pen, die wel overweging ver dient. De valsche munters, die min of meer gebrekkige nabootsingen van geldstukken geven, zijn de gevaarlijkste niet, maar wel zij, die ze onberispelijk, volkomen gelijk aan die van den Staat, maken. En hierbij is groot voordeel te behalen: de rijksdaalder b. v. heeft maar eene waarde aan zilver van f 1,80. Dus zou op elk stuk 70 cents gewonnen worden. De opmerking gaat gepaard met eene indirecte aanbeveling van de Spartaansche methode, om aan elk muntstuk een volgnommer te geven. o Sommige tabaksplanters in Maas en Waal zullen dezen zomer hun grond met suikerbie ten, in plaats van met tabak, beplanten. Door Noord-Brabantsehe firma's zijn daarvoor contrac ten gesloten. o In de laatste vijf jaren is het land op Tessel belangrijk in waarde verminderd. Dezer dagen werd er een stuk weiland in veiling gebracht, waarvoor eenmaal f2800 werd betaald. Nu gold het slechts f 800. Een boerenhofstede met bij - behoorende landerijen in den polder Eierland, vóór weinige jaren aangekocht voor 1 36,000, wordt thans geschat op nauwelijks f 4000. lot ons weer bijeen brengt, 'k Hoop dat je niet zoo heel spoedig een landgoed vinden en Ost- burg niet al te gauw weer verlaten zult.« »Wees niet bezorgd. Als ik iets koop, is 't in de nabijheid der stad, dat heb ik vast voor genomen. Maar 'k bid je, maak het je niet In Gelcie-f.Knd zijn reeds 100 H.A. en in Utrecht 300 H.A. voor den tabaksbouw bestemd, terwijl men ook. in Noord-Brabant gronden daar voor begint te gebruiken. Belangrijker nog is ons land voor den tabaks- handel in 't algemeen; het heeft een zeer hoog invoercijfer voor dit artikel. Er zijn niet minder dan 35000 tabak- en sigarenverkoopers3000 fabrikanten met 20000 arbeiders; er wordt jaar lijks ruim f 8.000.000 uitgekeerd aan loon in de tabaksnijverheid. Eenige jagers, die van Apeldoorn uit gingen op de hertenjacht, hadden het geluk in het Vier- houtensche bosch niet minder dan 9 herten te schieten. o In het politie-bureau aan de Oude Brug te Amsterdam werd een persoon binnengedragen, wien door een tot dusver onbekende op den Nieuwendijk met een scherp voorwerp een steek in de linkerzijde was toegebracht, zoodat hij door het vele bloedverlies buiten kennis was geraakt. Een dokter, dadelijk ontboden, vond den ge kwetste reeds dood, doch verzocht het lijk ter stond naar het Binnengasthuis over te brengen, hetgeen is geschied. Even daarna verschenen 4 kameraads van den verslagene aan het bureau, eenparig verklarende onschuldig te zijn aan het toebrengen van de doodelijke wonde, maar hand gemeen te zijn geweest met een 5-tal sociaal democraten. Te 's-Hage ontstond in een tapperij in de Korte Bagijnestraat no. 14 brand. Een jongetje van 2! jaar werd met moeite gered. Een meisje van ongeveer dezelfde leeftijd, dochtertje van een bij de bewoonster inwonende Belgische vrouw, kwam in de vlammen om. In de Pijlsteeg te: Amsterdam viel Zaterdag van de 5e verdieping van een magazijn een baal sajet van 150 K.G. bij het ophijschen op een voorbijgaande vrouw, moeder van zes kinderen. Zij is ernstig verwond naar het Binnengasthuis gebracht. - Een woonhuis te Westzaan werd gisterenochtend door een hevigen brand vernield. Bijna niets is gered. - Op de Vliehorst is aan gespoeld en te Vlieland begraven een in verge vorderden staat van ontbinding verkeerend man nelijk lijk, gekleed in oliegoed, zeelaarzen, blauwe trui en blauwe kousen. Geen merkbare kentee- kenen. - Het stokoude volksgeloof, dat men iemand, die in hangenden toestand gevonden wordt, ook al geeft hij nog teekenen van leven, niet mag af snijden zonder politiehulp, heeft te Maastricht weer aan iemand het leven gekost. - Te Lioesens (Friesland) is een oppassend werkman, vader van drie kinderen, die 's nachts zijn bed had verlaten, den volgenden morgen, na lang zoeken, levenloos uit een put bij zijn woning opgehaald. - Het in Oct. in de duinen te O verveen gevon den lijk is eerst thans herkend als dat van een koopman, wonende te Osnabruck en die aan zwaarmoedigheid leed. - De scheepsbouwmeester V. te Kapelle aan de IJsel heeft door het ijs geen voordeelige winter gehad. Twee groote nieuwe schepen, aan zijn werf gebouwd, zijn door het in beweging zijnde ijs in den IJsel losgerukt en medegevoerd, waardoor één der schepen op een krib geslagen werd en midden door brak. De schade is aanzienlijk. - Te Breda is de familie O., door de geboorte van 3 zoons verblijd. Moeder en zoons zijn zeer welvarende. Uit de Nieuwe Vaart te Amsterdam is het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind. Het werd naar de Oosterbegraafplaats gebracht. - De 18-jarige landbouwer B. uit Ospel is Zon dag door de maréchaussée aangehouden, wegens het bestelen van een offerbus, aldaar geplaatst aan een kruisbeeld op het kerkhof. Verleden jaar werd hij voor een dergelijk feit tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeeld. - Zaterdagavond, toen een burgerjuffrouw stond te kijken naar hen, die gecostumeerd en gemaskeerd de Socië teit Vereeniging* te Haarlem binnengingen, kwam zij tot de treurige ontdekking dat intus- schen vijf rijksdaalders uit haar zak verdwenen waren. - Denzelfden avond is uit den winkel van den leerhandelaar F., aan de Zijlvest aldaar de toonbanklade, waarin ruim 50 gulden, ont vreemd. De ledige lade werd des nachts op straat teruggevonden. In de Zalmhavensteeg te Rotterdam is in een emmer gevonden een lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. In dien em mer was mede aanwezig een handdoek gemerkt W. V. D. 18, en een witte zakdoek gemerkt A. B. 6. - Bij het in aanbouw zijnde kanaal AlmelooNordhorn geraakte een polderwerker tusschen de buffers van eenen zandtrein. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. - Te Rotterdam is een 64-jarige vrouw onder een veewagen ge raakt en weinige uren daarna aan de gevolgen overleden. - Een jeugdige dienstbode is te Woer den in den Rijn geraakt en verdronken. - Te Volendam (gem. Edam) werden 5 huizen in de asch gelegd. De brandweer werkte met alle macht, en nam alle mogelijke maatregelen. De brand ontstond bij den bakker P. Oorzaak onbekend. De politie doet onderzoek. - Op de Voorstraat nabij de Nieuwbrug te Dordrecht is een man, vermoedelijk door eene beroerte getroffen, plot seling in elkander gezakt en overleden. Het jleek te zijn de schippersknecht P. K., oud 50 a 53 jaren, wonende te Waspik. lastig. Leef wel »Au revoir (Wordt vervolgd.) Burgerlijke Stand. Almkerk, van 16 Jan. tot 15 Feb. Geboren: Dirkje, d. v. J. Vink en G. van het RoesTeunis Arie, z. v. J. Verschoor en N. DekkerWillem, z. v. J. v. Rijswijk en L. Holle man; Aubonia, d. v. P. J. Verschoor en D. C. Lagrouw; Jan, z. v. C. van Dijk en H. v. d. Graaf; Maaike, d. v. B. de Ruiter en II. Bies heuvel Willem, z. v. S. Oldenburg en A. ltou- bos; Cornelis, z. v. W. J. v. Beergel en P. Vink; Arendje, d. v. B. Verhoeven en A. Westerlaken; Wilheimina, d. v. D. A. Branger en M. S. L. v. Waerden; Henri Albert Jan, z. v. A. J. Reu- raer en M. E. van Versendaal; Geurt en Maaike, kinderen v. M. Roza en M. v. BreugelGerrit, z. v. C. Teuling en C. v. d. Beek.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2