"naar onze overtuiging de waarheid is, zijn we i zeer begaafd was en een krachtig gestel had. tot dien strijd geroepen. Eu hier geldt geen plaatsvervanging of vrijstelling. Algemeene dienstplicht in dezen onvermijdelijken oorlog. Buitenland- In de Fransche Kamer openbaart zich meer en meer een vijandige geest tegen het Ministerie, waardoor dit in onderscheidene zaken tegenge werkt wordt. De Parijsche bladen voorspellen zijn val en de vervanging door een Kabinet- Floquet. Bij de behandeling van het privilege der Fransche Bank ging het in de Kamer on rustig toe. De Begrootings-commissie wil na- menlijk het bedrag der geheime fondsen met ongeveer een millioen francs bezuinigen, maar de Minister Tirard beweert de gevraagde som bepaald noodig te hebben. Het Wilson-proces vraagt in Parijs en ge heel Frankrijk de aandacht. Bij het getuigen verhoor kwamen bezwarende verklaringen in, waaruit blijkt, dat Wilson zoowel voor aanzien lijke geldsommen als voor krachtige ondersteu ning van zijn dagbladondernemingen het Legioen van Eer aan den man bracht. Wilson bleef evenwel de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen ontkennen. Zijne pogingen om sommige lieden aan een ridderorde te helpen, waren vol gens hem alleen bepaald tot menschen, die het verdienden en nooit had hij er een geldelijke belooning voor aangenomen. o Bij gelegenheid van de Parijsche tentoonstel ling zal op de quai d'Orsaj een reeks van wo ningen worden gebouwd, voorstellende de typen van woningen, in gebruik van den vroegsten tijd tot op de renaissance, gemeubeld naar den tijd en elk staande in een tuin560.000 frs. is daarvoor beschikbaar gesteld. o Van de grenzen wordt gemeld, dat Russi sche officieren in alle plaatsjes in Russisch- Polen een onderzoek instellen, in hoeverre, in geval van oorlog, door de bevolking fourage en bespanning zouden kunnen worden geleverd. Tegelijkertijd wordt er bij vele Polen huiszoe king gedaan naar heimelijke bewaarplaatsen van wapenen en ammunitie. o Aan de verschillende spoorwegstations tus- schen Kieff en Odessa liggen tien millioen poed graan en zeven millioen poed suiker, welke niet verzonden konden worden omdat het troepen vervoer alle goederenwagens in beslag neemt. Een bericht uit Petersburg meldt, dat door faillissement der bankiers-firma Fehleisen vele hooggeplaatste personen groote verliezen gele den hebbende hertog van Oldenburg zou een millioen verloren hebben; ook graaf Adlerberg, de zoon van den voormaligen minister van den Czaar, wordt onder hen genoemd, die aanzien lijke sommen hebben verloren. Drie Bulgaarsche officieren zijn te Brussel, om 15 millioen Martini-patronen en een hoeveelheid kruit in ontvangst te nemen, besteld bij de fa briek te Wetteren. o In de synagoge te Weenen, waar 5000 Isra ëlieten bij gelegenheid van het Purim-feest bij een waren, ontstond een paniek (oorzaak onbe kend) op de vrouwengalerij. Door het gedrang werden velen gewond en gedood. o Men zegt, dat de overleden prins van Baden jonge meisje, en over die zaak heenstappend, ging ze voort: shorten tijd na uw afreis dan stierf mijn vader, en liet ons zonder eenig mid del van bestaan achter Martens opende de mond voor een deelne mend woord, maar Alma weerde dit met een handbeweging af; »ik ben van uw medegevoel overtuigde, zei ze bedaard, sde tijd dringt en ik heb nog veel te vertellen. Niet alleen zonder middelen, ook zonder vrienden liet mijn vader ons achter. Zijn omgang, zijn leefwijze hadden hem, en ons met hem, zooais we ondervonden, vervreemd van onze bloedverwanten, ja van de geheele Engelsche kolonie. De hoogeerwaardige leden er van hadden voor ons ongeluk niets dan een koel schouderophalen. Papa's eenige broeder, de markies Robinson-Ceszford, condo leerde ons niet eens eigenhandig, maar liet door zijn secretaris in de koelste woorden zijn deel neming betuigennaar hulp, ja zelfs naar goe den raad zagen wij vergeefs uit, we waren ge heel alleen, verwend, onervaren, zonder be scherming en ver van den geboortegrond aan ons zeiven overgelaten. Geen wonder dus, dat we zeer, zeer bedrukt warenvooral ikwant Eshelreda hoopte toen nog altijd op een levens- teeken van u.« »0, had ik het toen slechts kunnen, slechts durven geven!* »Als zoo dag bij dag verliep, zonder dat er een brief van u kwam«, ging het jonge meisje met bewogen stem voort, swerd ze stiller en stillerik voelde, dat zjj met een groot besluit worstelde; ik drong bij haar aan mij te ver trouwen, maar ze wees me terug, niet onvrien delijk, maar vast besloten; ze beschouwde me nog te veel als een kind.« »Ge pijnigt me, Alma.« »Zelfmoord was 't niet, waarop ze zinde,« ging Alma hoofdschuddend voort, »hoewel de stap, dien ze deed, toonde dat ze op geen ge luk in dit leven meer hoopteze nam den sluier aan en werd non.« »Ha!< Yon Martens, wiens oogen als ge boeid aan Alma's lippen hadden gehangen, leunde Zijn oudere broeder, de erfprins, lijdt aan een longaandoening en brengt den winter te Cannes door. o De 85-jarige Groothertogin-weduwe van Meck- lenburg-Schwerin, grootmoeder van den regee renden Groothertog, is ernstig ziek. -o Prins Hohenlohe-Oehringen, secretaris van het Duitsch gezantschap te Petersburg, heeft zich van kant gemaakt. Bij een sneeuwval in de pro\incie Bergamo werden 33 personen bedolven; 10 werden ver lost, maar reeds zijn 7 lijken gevonden. In Novara zijn 4 personen door een sneeuwval omgeko men. - Uit Odessa wordt bericht, dat sneeuw stormen het spoorwegverkeer in Zuid-Rusland wederom hebben gestremd. - Van 20 booten, die met volle bemanning het v isschersdorp Heu- bude verlieten, zijn slechts weinige teruggekeerd Een hevige sneeuwstorm overviel hen, een aan tal booten sloeg om, 20 vaders van gezinn en hun zonen verdronken en bovendien worden nog vele visschers vermist. Twee luitenants wilden de Donau bij Kromorn overgaan. Toen zij halverwege waren, begon het ijs te kruieneen der luitenants werd me levensgevaar gered door een paar mannen, die een boot bij zich hadden de andere verdronk. - Door de vorst hebben de olijfboomen in Ara- gon zóó geleden, dat de oogst van olie misluk ken zal. - In het dep. Dordogne heeft men thans, behalve van de sneeuw en de koude, last van de wolven. Een daarvan werd door een jongen van 13 jaren dood geschoten. - Te Campi (Oostenrijk zijn 40 huizen door een sneeuwval bedolven 6 menschen kwamen om. De bewoners namen de vlucht evenals die van Soldati en Incapo. - In Asturië valt nog steeds sneeuw; ook in het Noorden van Spanje blijft het weer ongunstig. - Een deel van de Gotthard- lijn is door de sneeuw onbruikbaar. - Te Londen en in het Noorden en Zuiden van Engeland is het zeer koudsneeuwstormen bljjven aan de orde. - Op de Schelde neemt het kruien van het ijs toe. Bekendmaking Hjsusden, den 24 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 28 Febr. In de Donderdag te Meeuwen gehouden ver gadering der centrale anti-revolutionaire kies- vereeniging in het kiesdistrict Waalwijk is bij acclamatie tot candidaat voor de 2e kamer ge steld de heer mr. P. C. 't Hooft, te 's Bosch. Terwijl het schaatsenrijden op de gracht om de stad in vollen gang is en men op de Maas niets dan een ijsveld ziet, dat zich thans echter minder tot schaatsenrijden leent, meent men onwillekeurig dat de passage per boot ge stremd is en vertrekken passagiers en goederen met een grooten omweg naar de noordelijke provinciën. Toch vernamen wij zooeven dat de booten van L. de Beer en Co. hunnen dienst van af Wijk bij Heusden tot Dordrecht nog niet ge staakt hebben; zoodat wij onze lezers geen on dienst zullen doen, met hun hierop opmerkzaam te maken. WAALWIJK, 23 Febr. In de gisteren op Musisgehouden afdeelings-vergadering van de kies vereen iging Waalwijk, zijn tot bestuurs leden gekozen de heerenjhr. A. van Groten huis, burgemeester, en J. van Riel. Van de 41 genoodigden waren slechts 21 opgekomen. met een gevoel van verlichting weer achter in zijn fauteuil. Mij deelde ze 'teerst mee, toen 't geschied was,« vertelde Alma verder, »en ik kon haar 't verwijt niet sparen, dat ik daardoor geheel alleen stond. Ze wilde me o ver-halen haar voor beeld te volgen, maar ik kon daartoe niet be sluiten. Wij scheidden dus. Wat zou ik echter beginnen? Dè nood klopte immer luider aan mijn deur; ik beproefde les in de Engelsche taal te geven, maar niemand wilde iets weten van het jonge meisje zonder betrekkingen, zonder aanbevelingen. Vergeefs dacht ik na, of ik dan niets geleerd had, waarmee ik mijn brood kon verdienen. Het antwoord luiddeneenToen ging mijn weg eens 's avonds toen ik de ver twijfeling nabij was, voorbij een cirkus en het viel me in, dat men me altijd geroemd had als een uitmuntende rjjderes. Dus heb ik toch iets geleerd, dat me verder helpen kan, juichte ik; maar tegelijkertijd sprak een andere stem in mij: Kunstrijderes? nooit! Maar nood breekt wetden volgenden morgen ging ik naar Fürst en verzocht hem mij te eugageeren. Wat hebt gij geleerd, fraulein,« vroeg hij, nadat hij me van top tot teen had opgenomen. School tijden, antwoordde ik kortweg. »Meer niets Neen, sprak ik en trotscb voegde ik er bijik wil ook niets meer leeren, maar rijden kan ik stel me slechts op de proef. Nu, daartoe besloot hij dan ook; het geluk was me gunstig, want Fürst was juist verlegen om een school- rijdereshet resultaat van de proef was mijn engagement. Ik gevoelde me overgelukkig, maar niet lang: de schaduwzijde van mijn beroep onthulde zich spoedig. Bittere ontnuchtering, schaamte, angst en zorgen vervulden mijn ziel. Daar kwam als redder in den nood »Docter Adam,« vulde Martens aan. Het jonge meisje knikte. Wordt vervolgd. Tot veler verwondering, zeker, stond in »de Tijd* van Donderdag, en later ook in andere couranten te lezen, dat Mr. Rits, te Waalwijk, de candidatuur, hem van liberale zijde aangebo den, had aanvaard. Dat bericht is geheel onjuist. De heer Rits is candidaat gesteld door tal van aanzienlijke en invloedrijke personen, die voor ons district een flink vertegenwoordiger verlan gen uit eigen boezemeen man, die wezenlijk het volk vertegenwoordigt, maar niet alleen en kele leiders eener partij. E. v. h. Z. BAARDWIJK, 23 Febr. De overlaat is gisteren begonnen te werken, doch zoo weinig, dat rijtuigen er nog gemakkelijk door kunnen, terwijl voetgangers over 't voetpad der spoor brug mogen gaande weg naar Doeveren en Heusden heeft nog geen water. In de stal van P. van Woensel heeft zich een geval van miltvuur voorgedaan; met inachtneming der voorschriften op de besmette lijke ziekten, is het gestorven dier begraven. Wegens het toenemen der mazelen is de sluiting der school met acht dagen verlengd. MEEUWEN, 23 Febr. Op uitnoodiging van de h.h. A. den Dekker, J. den Boer, H. Bran derhorst Johz. en J. Oerlemans, had heden bij de gebr. de Graaff in het rechthuis alhier, eene vergadering plaats van anti-revolutionaire kiezers tot het vormen van eene centrale kiesvereeniging en het stellen van een candidaat voor het dis trict Waalwijk. Met algemeene stemmen werd daartoe verkozen mr. P. C. 't Hooft, advokaat te 's-Boseh, oud lid der kamer. Tegenwoordig waren een kleine 30 kiezers. De vergadering werd geleid door den heer J. den Boer. NEDERUEMERT, 22 Febr. De zangvereeni- ging »Concordia« gaf heden eene uitvoering ten voordeele der armen in een der lokalen van de school. Talrijk was de opkomst en ware het lokaal grooter geweest, dan zou het getal hoor ders nog talrijker geweest zijn. Het schoolver- trek was eenvoudig en net gedecoreerd. De uit voering der stukken was vrij goed. Enkele dei- leden hielden ter afwisseling voordrachten, die op het publiek een zeer goeden indruk maakten. Aan het einde der uitvoering sprak de Heer G. v. d. Kolk nog een enkel woord. Hij gaf te kennen dat de uitvoering zijne verwachting had overtroffen, betuigde zijne sympathie met de ver- eeniginsr en riep haar een »tot wederziens« toe. WOUDRICHEM, 19 Feb. Aan de markt alhier werden verkocht van af 12 Februari tot en met den 18 dezer, 37 zalmen, tegen f 0,90 a f 1,00 per half KG. DALEM, 26 Febr. Ofschoon het rietgewas in de omstreken van Gorinchem maar middelma tig is, valt de kwaliteit niet tegen. Veel dekriet is al verkocht voor f13 a f 14 de 100 bossen. GORINCHEM. Uitslag der verpachting van de visscherij in bet Zederikkanaal, van Viunen tot Arkel, tot 31 Maart 1889, gehouden door den ontvanger der registratie en domeinen alhier. Verpacht aan J. Schetselaar en Co. aldaar, voor f106. In een vergadering van Hoofdingelanden van h§t Hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe is opgemaakt eene voordracht van drie candidaten voor de betrek king- van Dijkgraaf bij dat Hoogheemraadschap, openvallende door de periodieke aftreding van den heer W. C. M. Begram op den 30 April aanstaande. Tot candidaten werden gekozen de heeren W. C. M. Begram, L. A. van Haaften, en B. Post, zoodat uit deze drie personen door den Koning eene benoeming zal plaats hebben. Binnenland- Wordt het, en terecht, als een heugelijk feit aangemerkt, dat weder een jaar aan het leven van den laatsten mannel ij ken telg van ons Oranjehuis is toegevoegd, dat feit is nog van te meer beteekenis, omdat men onder Zr. Ms. voor zaten er geen aantreft, die op een-en-zeventig arigen leeftijd als Vorst, Stadhouder of Koning geregeerd heeft. Teruggaande tot 1535, vindt men slechts één lid onder de voorzaten van Z. M., en wel Graaf Jan van Nassau, die den ouderdom van zeventig jaren, 1536-1606, bereikte. Den 12n Mei a. s. wordt het 39 jaren, dat Z. M. Willem de Derde regeerend Koning is. Geheel de Nederlandsche natie verheugt zich reeds in het vooruitzicht, den 12n Mei 1889 het veertig-jarig jubileum van Z. M. regeering te vieren. o Onder voorzitterschap van den heer F. W. Conrad werd te Amsterdam eene vergadering gehouden van leden eener ontworpen »Vereeni- ging ter behartiging van de Nederlandsche be langen op de Parijsche tentoonstelling in 1889. Bij de behandeling der statuten werd o. a. mede gedeeld, dat, hoewel het bestuur der vereeniging tegenover de Fransche Regeering officieel op treedt, de Nederlandsche Regeering er toch ge heel buiten staat. Ten slotte werden de statuten met algemeene stemmen aangenomen en besloten de Kon. goed keuring er op te vragen. Bij de bespreking van de vraag, wie tot be stuursleden zullen word on benoemd file statuten schrijven een getal van 12 voor) werd bepaald, dat voor de afd. Nijverheid 6 bestuursleden zullen worden benoemd en voor de andere afdeelingen Landbouw, Tuinbouw, Koloniën ieder 2 leden. De afdeeling Fraaie kunsten zal zich later con- stituëeren. o Gedurende 1887 werden aan de groote Stads bank van Leening te Amsterdam beleend 797,941 panden, waarvan 770,332 gelost, 31,993 ver kocht werden. Tot heden hebben zich bij deu algemeenen secretaris van den Neder!. Protectionistischen Landbouwbond, ruim 1200 contribuëerende le den doen inschrijven. o Aan den schaatsenweJstrijd van de Amster- damsche IJsclub namen 14 heeren deel. De baanlengte was 200 Meter. Zij werd het vlugst afgelegd door den heer Wijbe De Vries van Oenkerk (voor den wind in 19, tegen den wind in 24 sec.), die den prijs van 300 gd. behaalde. De heer Westra van Hardegarijp kreeg een pre mie van 100 gd., de heer M. Kingma van Grouw de tweede premie van 25 gd., de daarna het langst aanblijvende de heer K. J. llanje van Akkrum de premie van 10 gd. Men meldt uit Almeloo, dat de onderhande lingen tusschen de heeren Scholten en de werk stakers in een hoogst onaangenamen toon wer- den gevoerd en tot geen resultaat geleid hebben. De oestercultuur in Frankrijk schijnt dezen winter aanzienlijk schade door de vorst te heb ben geleden. Een paar Fransche oesterkweekers bezochten onlangs Yerseke om daar niet min der dan het bagatel van 150 millioen zaaioesters te koopen. Men houdt het er altijd voor de Zeeuwsche beter dan de Fransche de kou kunnen verdra gen. Door de vorst is dezen winter wel aan zienlijke schade aan de oesterkweekerij te Yer seke toegebracht, maar vergeleken met de schade te Bruinisse, waar men hoofdzakelijk Fransche oesters gezaaid moet hebben, is deze betrekke lijk gering. o In de helft der maand Maart a. s. zullen on geveer 50 werklieden bjj 's rijks werf te Amster dam worden ontslagen. o Aan den Zuid-Buitensingel te 's-Hage probeerde een kalf of het op het ijs kon dansenhet was echter nog niet sterk genoeg en het onvoor zichtige dier, dat zijn geleider ontsprongen was, viel er door. Met moeite werd het voor verdrin ken behoed. - Als verdacht van diefstal van ijzer zijn te Amsterdam gearresteerd een werk man en zijn 1 7-jarigen zoon. - In de soda-fabriek te Delfsthaven kreeg een werkman door het uit glijden van een dommekracht een zwaar reservoir op den voet. De teenen werden hem verbrijzeld. - Te Noorddijk is een huis, bewoond door twee gezinnen, afgebrand. - Te Leiden zakte een man, die zich met schaatsenrijden vermaakte, door het ijs. Eene dienstmeid had de tegenwoordigheid van geest, hem een ladder toe te werpen. De man zou echter verdronken zijn, indien niet de opperschipper en een paar matrozen van de Kweekschool voor zeevaart waren toegesneld, aan welke het door het toewerpen eener lijn en van eenige riemen gelukte, den drenkeling te redden Zaterdagmiddag is te Tilburg een ongehuwd arbeider van de firma Pollet aldaar, zekere Van Ierland door een trein overreden en gedood. Zijn lijk was afschuwelijk verminkt. - Zondagmorgen is in de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam een pand, waarin een bakkerij was gevestigd, uitgebrand. Alles was verzekerd. - De heer v. d. M. die Donderdag op het havenhoofd te Nie- wediep ging kijken, werd door de kóu zoo be vangen, dat men hem bewusteloos vond liggen. Den volgenden morgen overleed hij aan de ge volgen. - Een vrouw, wonende aan de Boom gaardstraat te Rotterdam is in haar huis van de zoldertrap gevallen. Zij bezweek aan de ge volgen. Boekaankondiging. EEN ZILVEREN FEEST. Een 25e druk van een schoolwerkje was on der de wet van 1806 een gewone zaak en met reden: De schrijvers voor de jeugd: Wester, Nieuwold, Anslijn, Prinsen en enkele andere waren op de vingers te tellen, en hun boekjes: »Kleine Piet«, »De brave Hendrik«, »De brave Maria«, »Vader Jacob«, »Moeder Anna«, »Raad- gevingenenz. vormden een stereotype opvolging, voor genoegzaam alle scholen. Sedert de wet van 1857 is dit anders gewor den. Met nieuwe denkbeelden en nieuw leven in het onderwijs, is het aantal schrijvers en daar mee de lees- en leerstof zoozeer toegenomen en op zoovelerlei wijze verwerkt, dat de schoolboe ken elkaar als 't ware verdringen. Bij zoo'n overproductie moet wel veel verschij nen om spoedig te verdwijnen, en daarom ves tigen wij gaarne de aandacht op een waarlijk zeldzaam verschijnsel in onze huidige schoollite- ratuur, op den vijfentwintigsten druk van Rood Wit en BlauwLeesboekje voor de Laagste Klasse, door J. M. H. Bosman. In Mei 1873 zagen deze werkjes het licht, en thans beleeft No. 1 zijn zilveren feest, steeds op de hielen achterhaald door zijn opvolgers en de seriën voor de Middelste en Hoogste Klassen Veelkeurige Bloemen en Zoutkorreltjes. Waar deze boekjes door hun eenvoud en na tuurlijkheid zóó voor zich zelf spreken, mogen onze beste wenschen ze vergezellen op den tocht naar hun gouden feest. Gemengd Nieuws en Allerlei- In de vorige week we den op order van den burgemeester van Haskerland (Friesland) drie kinderen, waarvan het jongste slechts 2 jaar oud is, naar hunnen vader gebracht door een gemeenteveldwachter en een werkman, niette genstaande de veldwachter het ten zeerste had o-- oO De burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het 3e kwartaals-kohier der provinciale belasting op paar den en andere trekdieren, dienst 1887/'88, is invorderbaar verklaard, en van af heden gedurende 8 dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter leziDg is nedergelegd. O O O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2